Autor Wątek: Czy Staż W Mdp Liczy Się Do Stażu W Osp  (Przeczytany 5926 razy)

Offline diamentj

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Czy Staż W Mdp Liczy Się Do Stażu W Osp
« dnia: Kwiecień 08, 2004, 15:20:06 »
Czy staż w MDP liczy się do stażu w OSP? Chodzi mi dokładniej o to, czy członek MDP z ponad 3 letnim stażem po ukończeniu 18 lat i przejściu na członka czynnego OSP może być odznaczony odznaką "Wzorowy Strażak".

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Czy Staż W Mdp Liczy Się Do Stażu W Osp
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 08, 2004, 16:15:48 »
Regulain przyznawania Odznaki "Strażak Wzorowy" mówi, że strażak przewidziany do nadania tej odznaki powinien złożyć ślubowanie, uzyskać wyszkolenie odpowiadające pełnionej funkcji i posiadać co najmnie trzyletni staż dzialalności w OSP.
Jakkolwiek nie interpretować, odpowiednie wyszkolenie możesz nabyć dopiero po wkroczeniu w wiek pełnoletności. Dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych przewidziano Odznaki MDP (brązowe, srebrne, złote)
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Młodzik

  • Gość
Czy Staż W Mdp Liczy Się Do Stażu W Osp
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 08, 2004, 16:34:09 »
a wedlug mnie mozna... bo majac np 19 lat... mozna spelniac wszystkie "wymogi" ktore kolega powyzej wypisal :) w strazy mozna dzialac juz od np 13 latek a kiedy sie ma 18 lat to sie robi kursik :) to moja interpretacja

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Czy Staż W Mdp Liczy Się Do Stażu W Osp
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 08, 2004, 17:20:05 »
Hmmm. odznaka "Strażak Wzorowy" to nie odznaka za wysługę lat. Ciekawi mnie za co chcesz przyznać osiemnastolatkowi to jedno z najwartościowszych wyróżnień? Za to że działał w MDP? Jak wspomniałem wyżej dla MDP także przewidziano wyróżnienia, nikt więc nie powinien czuć się pokrzywdzony. Nie wiem jak to się odbywa w Waszych jednostkach, ale u nas na "Strażaka Wzorowego" trzeba naprawdę zasłużyć. Każdy kto nosi tą odznakę jest tego wart i bynajmniej nie zdobył jej dlatego, że już w wieku 12 lat biegał na zawodach i pomagał starszym kolegom zwijać kichy.
Każda nominacja, przedstawienie do odznaczenia jest poprzedzona złożeniem wniosku, w którym uzasadnia sie celowość nadania wyróżnienia. Spróbuj uzasadnić, czymże wyróżnił się gościu, który dopiero co został członkiem jednostki operacyjno technicznej po kursie szeregowych. Jeśli tym, że działa w OSP już więcej niż trzy lata, to przepraszam, ale nie tędy droga. Pamiętajcie, że posiadanie takiej odznaki nobilituje ale zdobycie jej nie powinno być postrzegane jako coś co mi się należy, ale jako nagroda za osiągnięcia i rzetelne pełnienie służby.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Czy Staż W Mdp Liczy Się Do Stażu W Osp
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 08, 2004, 23:38:02 »
Owszem - zgadzam się z firetomem. Na "strażaka wzorowego" trzeba zasłużyć. Natomiast jeśli chodzi o wysługę lat, to liczą się również lata w MDP czyli jest mozliwość że 18-latek otrzyma wysługę pięciu lat. Z zastrzerzeniem ustawy o stowarzyszeniach że każdy członek MDP musi mieć skończone 12 lat, młodszych do straży przyjmować nie wolno. członkowie MDP są również członkami OSP.

Offline diamentj

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Czy Staż W Mdp Liczy Się Do Stażu W Osp
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 09, 2004, 11:44:58 »
Zgadzam się z Waszymi uwagami, że na każde odznaczenie trzeba zasłużyć. Będąc członkiem MDP dostaje się odznaczenia dla MDP, przechodząc z MDP na Członka czynnego i po ukończeniu kursu szeregowych, dlaczego nie można wyróżniającego się strażaka odznaczyć tym zaszczytnym wyróżnieniem, tylko trzeba czekać do 21 lat. Czy w Waszych jednostkach nie ma wyróżniających się młodych ludzi, np. członków Zarządu, wyróżniających się podczas niejednej akcji ratowniczo- gaśniczej itd. Przydzielany limit odznaczeń na jednostkę obliguje do tego, że nie mając odznzczenia "Wzorowy Strażak" nie można przyznać odznaczenia wyższego.
Gdzie oprucz regulaminu odznaczeń i kto jest władny udzielić mi informacji prawnej?

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Czy Staż W Mdp Liczy Się Do Stażu W Osp
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 09, 2004, 14:13:54 »
a jak odniesiecie kwestie stazu do odznaczen za wysluge lat? czy np po 4 latach w MDP i roku w czynnej sluzbie nalezy sie odznaka za 5 lat sluzby?
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Czy Staż W Mdp Liczy Się Do Stażu W Osp
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 09, 2004, 15:30:28 »
Regulamin przyznawania odznaczeń przewiduje w tej kwestii również członków MDP, jednak w mojej jednostce moi starsi koledzy wyprowadzając kwity, powpisywali każdemu członkowi rok wstapienia zgodny z rokiem ukończenia pełnoletności. I tak pozostało do dzisiaj. Wydaje mi się, że to nawet bardziej sprawiedliwe, bo czemuż honorować młodzików, za cztery lata zabawy parastrażackiej?
Młodzi chcą być doceniani, to dobrze, ale zalecam więcej skromności. Zastanówcie się, co wam bardziej przyświeca - ideał działalności strażackiej, czy świecące blaszki. Jak powiedział Napoleon Bonaparte: "Młodzieży przystoi mieć cierpliwość, bo ma przyszłość przed sobą".
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Młodzik

  • Gość
Czy Staż W Mdp Liczy Się Do Stażu W Osp
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 09, 2004, 23:11:29 »
A moim zdaniem powinno sie liczyc rok wstapienia do OSP.. od roku wstapienia do OSP.. i niewazne czy to chlopak 12 lat czy 30... jak to nazywasz"zabawy parastrazackie" tez kosztuja mlodych chlopakow wiele wysilku.. jezeli oczywiscie konkretnie dzialaja... np. jezdza na zawody chodza na cwiczenia.. pomagaja starszym w jakis robotach typu sprzatanie itd.. i dlazcego te lata mialy by byc mlodzikowi niepoliczone? wedlug mnie to jaknajbardziej :) i nie uwazam aby bylo to "rozrzucanie blaszek"..

pozdrawiam

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Czy Staż W Mdp Liczy Się Do Stażu W Osp
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 10, 2004, 00:01:06 »
Młodzik, nie twierdzę, że zabawy MDP nie kosztują wysiłku, ale nadal uważam i będę uważał, że za to są w odpowiedniej kategorii wiekowej odznaczenia. Jeśli chodzi o przyznawanie odznaczeń za wysługę lat, podałem przykład swojej jednostki. To, co robicie u siebie, to wasza sprawa i jeśli w waszych stronach panuje taki fason - na zdrowie. Ale mimo wszystko, nie mogę sobie wyobrazić takich dwudziestokilkuletnich "Breżniewów", pobrzękujących medalami. Ja na swojego "Wzorowego" pracowałem dwanaście lat i nie był to bynajmniej mój cel życiowy, który wyznaczyłem sobie wstępując do straży. Gdyby każdorazowo satysfakcja z roboty którą wykonałem do tej pory, ważyła tyle gram ile waży odznaczenie, dawno już bym sobie uszkodził kręgosłup od ich noszenia. I wydaje mi się,że właśnie o to w tym wszystkim chodzi, o czym próbuję przekonać Was już od trzech postów.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Młodzik

  • Gość
Czy Staż W Mdp Liczy Się Do Stażu W Osp
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 10, 2004, 09:51:43 »
Firetom ja nie twierdze ze chlopak 18-19 lat powinien dostac taka odznake... w mojej jednostce nie rozrzucają odznaczen na lewo i prawo.. trzeba sobie zasluzyc ciezka praca... i bardzo dobrze bo tak jak mowisz  stracily by wtedy swoja wartosc... ale pomimo to uwazam ze jezeli chodzi o lata sluzby w OSP to powinno sie je liczyc od wstapienia juz do MDP

pozdrawiam

Offline diamentj

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Czy Staż W Mdp Liczy Się Do Stażu W Osp
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 13, 2004, 12:02:39 »
Związek OSP RP jest jeden, dlaczego w każdej Jednostce OSP nie może być tak samo. Dlaczego Firetom i jego "starsi koledzy" nie czytają i nie przestrzegają postanowień Statutu, w którym jest mowa, że członkiem OSP jest czlonek czynny, członek MDP .... Mam podobne zdanie jak Młodzik mimo, że mam już za sobą 27 lat wysługi w OSP. Denerwuje mnie fakt, że właśnie w tej sprawie nie ma jednoznaczności. Każdy z druhów mówi, że "Młodzieży przystoi mieć cierpliwość, bo ma przyszłość przed sobą", tylko czy OSP bez młodzieży ma przyszłość przed sobą. Bardzo w to wątpię!!!!!!!!
Ponawiam pytanie :
Gdzie oprucz regulaminu odznaczeń i kto jest władny udzielić mi informacji prawnej?  

Offline Straszak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 117
Czy Staż W Mdp Liczy Się Do Stażu W Osp
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 14, 2004, 14:18:03 »
Witam brać strazacką.

Zgodnie z regulaminem nadawania odznak i wyróżnień (uchwała nr 96/X1/2000 Zarządu Głównego ZOSP RP) paragraf 42.
"Odznaka "Za Wysługę Lat" przewidziana jest dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz działaczy Zwiazku OSP RP, wykazujących się diałalnością przez co najmniej pięć lat. Odznaka uzupełniana jest w cyklu pięciomiesiecznym oznaczeniem liczby lat działalnosci w OSP."

Z powyższego wynika, że członkom MDP staż członkowski w OSP "biegnie" z chwilą wstapienia do MDP.

Z nadawaniem innych odznaczeń, jestem zgodny z większoścą moich przedmówców: ślubowanie, szkolenie, trzyletni staż członkowski jako członek czynny (powyzej 18 roku życia), dla uzyskania odznaki "Strażak Wzorowy"

Na temat przyjmowania członków do MDP (SenseY napisał, że nie można przyjmować młodszych niż 12 lat)
Zgoda, ale na podstawie dotychczasowego Statutu wzorcowego OSP.
Proponuje zajrzeć do regulaminu powoływania i działalności MDP.
Członkiem MDP mogą zostać dzieci w wieku od 7 lat, oczywiście po uprzedniej zmianie Statutu OSP.

Pozdrawiam

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Czy Staż W Mdp Liczy Się Do Stażu W Osp
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 14, 2004, 19:46:12 »
Pozostaje pytanie po co są potrzebni 7-latkowie w OSP. 12 lat to jest za mało, bo to są dzieci które płaczą gdy się poleją wodą, a 7 latkowie? Straż Pożarna to nie przedszkole. Nie ma sensu statutu zmieniać.
Regulamin MDP też mówi o 12 latkach jako najmłodszych. A taki regulamin to też można sobie zmienić (jeszcze łatwiej niż statut) i wpisać że od lat 4 przyjmujemy do MDP.