Służba > Gorące dyskusje strażaków

Kryptonimy

(1/3) > >>

Tiger:

--- Cytuj ---Mogę Tobie powiedzieć że jest ogólnoprzyjęta zasada
- średnie wozy gaśnicze (GBA) mają ostatnią liczbę przy kryptonimie zawierającą się w przedziale od 21 do 24 - jak widzisz na Renaulcie jest kryptonim 671-21, a więc jest to GBA
- ciężkie wozy gaśnicze (GCBA) mają ostatnią liczbę przy kryptonimie zawierającą się w przedziale od 25 do 29 - jak widzisz Tatra ma kryptonim 671-26 więc jest to GCBA, a Jelcz ma 671-25 więc to też jest GCBA
--- Koniec cytatu ---
Szczerze mówiąc, nic mi o tym nie wiadomo  :unsure: Czy zasada ta dotyczy również OSP? U nas w powiecie chyba siętego nie trzymają, bo np. w naszej gminie samochody "numerowane" są po kolei - od 1 do bodajże 12, niezależnie od tego czy lekki, średni czy ciężki. Poza tym, może ktoś przy okazji wytłumaczył by znaczenie poszczególnych części kryptonimu, jeśli takowe jest ( i nie jest to tajemnicą państwową  ;) )
// Dopisane po przeczytaniu kilku odpowiedzi
Jak nie urok to... Nie tajemnica, ale do uzytku służbowego only. To ja się więcej o nic może nie bedę pytał. Zamiast tego poćwiczę mało wprawne oko.  
 

Strażak_Mickul:
Też mi się to przyda :P

alex:
Witam.
Nie bardzo widzę stosowanie zasady nadawania kryptonimów radiowych takiej samej jak w PSP. Nie wyobrażam sobie sytuacji kiedy przyjeżdża na miejsce działań pięć GBA z tego samego powiatu o kryptonimie załóżmy 557-21.

strazak-goral2003:
JA mam pytanie jak sie oznacza ciężki samochód i lekki samochód ratownictwa technicznego ?

pozdrofko

Piotrek:
To proste SCRt (specjalny, ciężki, ratownictwa technicznego) oraz SLRt (spec, lekki, rat. tech.). ;)
Co do kryptonimów, to w OSP są inaczej przydzielane niż w PSP, a mianowicie:
samochody mają przydzielone kolejne numery od 01 ... do np. 23 (w zależności ile jest samochodów), nie ma tu znaczenia ani rodzaj ani typ samochodu np. OSP xxx ma GBA, GCBA, SLRt i SD 30 kryptonimy to 01, 02, 03, 04. Rozróżnia się natomiast OSP z KRSG i z poza ale to rozróżnienie jest w pierwszej części kryptonimu np. z KRSG mają 639-.. a z poza 637-..
Pozdrawiam Piotrek. :)
 

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej