Autor Wątek: Zastrzyki przeciwwstrząsowe  (Przeczytany 19302 razy)

Offline mo-skal

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
  • a kto nie potrafi niech zrobi nisko
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 23, 2008, 09:58:38 »
może troszkę spóźnione ale adrenalina dożylnie przy anafilaksji????
gratuluje pomysłodawcy!!!!!!!!!
jak tak dalej pójdzie trup będzie się słał strasznie gęsto wśród nomeksowej braci, ponieważ algorytm jest ciut inny!!!!!
jak cały świat przed nami zauważył adrenalina nie jest tu jedynym lekiem !!!
algorytm wygląda następująco:

corhydron 300mg / do zyły
clemastin 1 amp / do mięśnia
adrenalina 0,5 mg / do mięśnia lub podskórnie
krystaloidy  do zyły oczywiśćie

piszcie dalej takie newsy to zacznę się poważnie zastanawiać nad tatuażem na kl. piersiowej: "kochani strażacy proszę nie ratować!!!"

pozdrawiam


Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 23, 2008, 10:20:56 »
lekiem pierwszego rzutu w ostrej anafilaksji jest podanie im epinefryny. pozdrawiam
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ekstreme

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 23, 2008, 13:28:14 »
Wytyczne ERC mówią są jednoznaczne w takich sytuacjach:

Adrenalina do mięśniowo 0,5mg - jeżeli nie przynosi efektu można powtórzyć po 5 minutach
Clemastin lub Phenazolina - do mięśniowo lub dożylnie w zależności od leku bo niektóre można podąć tylko i.m.
Sterydy (corhydron) - do żylnie
NaCl 0,9% dożylnie w dużych ilościach

Najgorsze co można zrobić to podać adrenalinę dożylnie (pomijam fakt kto to zrobi) takim działaniem zabijecie człowieka, możecie doprowadzić do rozległego zawału. Ludzie troszkę pokory do leków to nie zabawa. Ktoś gdzieś coś usłyszał i zaczyna leczyć, a potem jest tragedia.

Kochani strażacy nie ratujcie mnie w ten sposób!!!!!!!!

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 23, 2008, 13:33:01 »
Spokojnie, poza tlenem strażacy na dzień dzisiejszy niczego nie podadzą - takie są nasze procedury.
To, że tu sobie rozmawiają ludzie po szkołach rat. med. i z różnymi kursami medycznymi czasem pracujący w pogotowiu a czasem w straży nie oznacza, że w samochodach wszyscy wozimy strzykawki i igły...

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 23, 2008, 13:48:30 »
rany, jeden gosc napisal  blednie, drugi sprostowal ze to nie take latwe i lepiej nie podawac, ale pojaiwli sie, ci ktorzy jak uslyszeli, ze strazacy beda podawal leki iv to juz beda im udowadniac ze sa debilami.

jakie sa konsekwencje podania iv adrenaliny przy stanie zagrazajacym zyciu w anafilaksji oprcz kolokwialnego 'smierc' ?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2008, 19:22:19 wysłana przez bulon »
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ekstreme

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 23, 2008, 14:30:50 »
Jeżeli podamy adrenalinę domięśniowo lub podskórnie to działa następująco:

    * rozkurcz oskrzeli,
    * skurcz naczyń tętniczych i żylnych skóry oraz błon śluzowych,
    * rozszerzenie tętniczek w mięśniach szkieletowych i narządach miąższowych,
    * niewielkie zmniejszenie oporu obwodowego,
    * zwiększenie powrotu żylnego i pojemności minutowej serca,
    * wzrost skurczowego i obniżenie rozkurczowego ciśnienia tętniczego.

Czyli ratujemy życie osobie we wstrząsie anafilaktycznym!

Natomiast jeżeli podacie osobie jeszcze "żywej" adrenalinę dożylnie to:

        * zwiększenie częstotliwości rytmu serca (wskutek skrócenia fazy 4 depolaryzacji), co jest zagrożeniem wystąpienia zaburzeń rytmu serca.
        * uogólniony skurcz wszystkich naczyń krwionośnych,
        * wzrost skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego,
        * zmniejszenie pojemności minutowej serca,

po ludzku podanie adrenaliny dożylnie powoduje w kilka sekund wzrost akcji serca na maksymalny poziom czyli nawet 240 (częstoskurcz nadkomorowy) to jest jak w samochodzie spróbuj nacisnąć pedał gazu do deski na luzie silnik wskakuje na maxymalne obroty (ile jest wstanie wytrzymać), wzrost kurczliwości serca i wzrost ciśnienia tętniczego do potężnych wartości (ryzyko pęknięcia tętniaka mózgu), tak szybka akcja serca powoduje że paradoksalnie serce zaczyna wyrzucać coraz mniej krwi na krwioobieg co powoduje jego niedotlenienie czyli zawał lub niewydolność, idąc dalej powodujesz obrzęk płuc (niewydolność lewokomrowa) lub rozległy zawał serca, a to z kolei może powodować cięzkie zaburzenia rytmu i śmierć.

Ja na nikogo nie naskakuje bo sam jestem strażakiem i dodatkowo pracuje w pogotowiu ratunkowym i im dłużej pracuje w pogotowiu tym mam większy respekt do wszystkiego, a przerażają mnie tacy którzy ledwo szkołę skończyli (albo i nie) a już chcą podawać leki, Pokory Panowie pokory!!!

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 23, 2008, 15:17:39 »
kolejny od pokory a stosuje metode kopiuj wklej.
to ze spowoduje tachycardie nie oznacza spowoduje krytyczna tachykardie to po pierwsze.
po drugie, moze ja podawac dozylnie tylko widocznie nie doczytales.

i po trzecie- o dozylnym podawania adrenaliny napisalem JEDEN chlopak na poczatku wątku a ty po pod koniec drugiej strony watku wyskakujesz z pokorą. przeczytaj a potem pouczaj o pokorze bo tu co drugi mowi, ze nie powinno sie podawac lekow.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ekstreme

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 23, 2008, 15:26:06 »
Bulon to Ty najpierw przeczytaj porządnie mój post a potem się odzywaj!!!!! Jeśli masz ochotę to możemy podyskutować na tematy strikte medyczne, ale to nie jest czas i miejsce. Owszem można podawać epinefryne i.v. ale nie we wstrząsie anafilaktycznym.
Pracuje w zawodzie dość długo i błędy jakie robią osoby które tylko liznęły RM lub są po kursie kilku dniowym jest za dużo. Zwiększają oni grupę śmierci których można było uniknąć gdyby nie błąd ratującego!

A strażakom brak pokory!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 23, 2008, 15:28:36 »
Cytuj
Bulon to Ty najpierw przeczytaj porządnie mój post a potem się odzywaj!!!!!
prosze konkretne posty w ktorych to strazacy na tym forum postulują o podawanie lekow adrenaline iv.
 
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline mo-skal

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
  • a kto nie potrafi niech zrobi nisko
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 23, 2008, 17:23:18 »
tak się składa, że też w straży pracuje i nie wpadłem tutaj siać zamętu z zewnątrz

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 01, 2009, 23:20:34 »
czytałem posty poprzedników, zasięgnąłem też języka wśród fachowców i:
1. przy anafilaksji rację ma mo-skal, podana przez niego procedura jest jak najbardziej odpowiednia i jest ona stosowana w karetkach.
2. bulon, chyba pomyliłeś ostrą anafilaksję z ostrym wstrząsem anafilaktycznym przy którym znacznie obniżyło się ciśnienie krwi. W takim ostrym wstrząsie można podać adrenalinę (epinefrynę) jako lek 1 rzutu ale dożylnie też ostatecznie. O ile serducho chodzi to domięśniowo lub podskórnie (jak zaintubowany to dotchawiczo - w rozcieńczeniu). Ale też podawać należałoby leki wymienione przez mo-skala.
3. co do zastrzyków przeciwstrząsowych to chyba raczej mowa o zestawach typu FASTJECT (i temu podobne). Nie sądzę żeby staż zaczeła się bawić w strzykawki, igły, ampułki (nawet torba R1 nie jest dobra do przechowywania tego typu zestawu. Gotowe zestawy (wspomniany fastject) mogłyby być użyte wyłącznie u osób które miały już epizody z użądleniami i kończyło się to ciężkim stanem. Na pewno nie należałoby kłuć każdego użądlonego.....
pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 01, 2009, 23:33:46 »
czym sie rozni ostra anafilaksja od ostrego wstrząsu anafilaktycznego ?
bo ja stawiam znak równosci.

i procedura będzie nastepująca
http://www.ratownik-medyczny.za.pl/postepowanie/postepowanie16.htm




do zwyklych uczelen pogotowie nie jezdzi.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 02, 2009, 00:15:32 »
jak dla mnie ostry wstrząs to gościu nieprzytomny, z zanikającym tętnem (ciśnienie krwi resztkowe), albo już z zatrzymanym tętnem. Konstytucjonalistą nie jestem, więc nie będę tego definiował naukowo.
Wracając do zastrzyków, to sam się zastanawiałem czy sobie nie kupić takiego zestawu (póki co nie jestem uczulony ale wolałbym mieć wsparcie.....) ale podobno trzeba je przechowywać w chłodnych temperaturach, więc byłby kłopot. Cena też jest duża takiego zastrzyku....
Natomiast część lekarzy mówi by profilaktycznie wypić wapno (po użądleniu) - jak się do tego odnosicie?

Cytuj
do zwyklych uczelen pogotowie nie jezdzi.
- na szczęście i liczę że się to nie zmieni....
pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 02, 2009, 00:18:08 »
wapno  ma dzialania odczulajace ale niezbyt duze :(
adrenaline trzyma sie normalnie wiec nie wiem czemu i taki gotowy zestaw ma byc trzymany inaczej.`
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2009, 00:22:10 wysłana przez bulon »
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 02, 2009, 16:00:54 »
Wstrząs to zawsze dysproporcja pomiędzy ilością krwi krążącej a tym ile powinno jej być ( to tak w skrócie), a przyczyny mogą być różne w tym anafilaksja. A ostry odczyn anafilaktyczny to gwałtowna kaskada prosesów do której dochodzi po kontakcie z alergenem i nie musi to być wstrząs a np: gwałtownie narastający obrzęk krtani- co jest też zagrożeniem życia. A jeżeli chodzi o fastject to on jest stosunkowo drogi (ok.200 PLN) i ważność ma ok 6 miesięcy więc to zwyczjnie się nie opłaca. 

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 03, 2009, 00:48:23 »
@mieszko  jakie masz  wykształcenie medyczne – bo nawet na  poziomie Ratownika KSRG bzdury opowiadasz .

Nie chcę wracać do tematu przez kilku, którzy urwali się z choinki i strażaków biorą za debili bo temat już przerabialiśmy nie raz.  Co do wywodów tu opisywanych przez personel  profesjonalny mimo wielu naprawdę dobrych chęci , nie mogę się przekonać do fachowości , kilka tygodni temu , w takim właśnie przypadku – użądlenia przez osę – kolega z zastępu non omen RatMed z doświadczeniem kilkuletnim na S i P wysłał by mnie do Świętego Piotra .  Nie chce mi się opisywać sytuacji bo była wręcz debilna – ale cale szczęście że nie jestem uczulony .

@robn  zastrzyk nie polecam z łazami w oku dwa wyrzuciłem ostatnio do kosza ( krótki termin ) w zamian dwie ampułki epinefryny i gazik – sprawdzone nie raz w praktyce – daje czas na spokojne i racjonalne działanie przy umiarkowanych reakcjach organizmu .

Pozdrawiam JA

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 03, 2009, 01:01:23 »
Cytuj
@robn  zastrzyk nie polecam z łazami w oku dwa wyrzuciłem ostatnio do kosza ( krótki termin )
A co tu nowego napisałeś czego ja nie ujołem?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2009, 02:01:59 wysłana przez bulon »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 03, 2009, 01:09:57 »
@ Mieszko w tych twoich 3 zdaniach niema słowa prawdy – gdzieś Ci dzwoni  - wiec jak skutecznie używasz Google to doczytaj do końca – o wstrząsie przede wszystkim .

Nawet  nie doczytałeś , że Fasject ma 2-letni termin ważności , a i tak szkoda wyrzucać 200 zł po tym okresie, jak nie masz stwierdzonego wysokiego stopnia reakcji alergicznej na dany jad .

Pozdrawiam JA

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 03, 2009, 06:56:53 »
To prosze mi powiedzieć które zdania są fałszywe?

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 03, 2009, 09:11:19 »
Więc może ja odpowiem
Cytuj
Wstrząs to zawsze dysproporcja pomiędzy ilością krwi krążącej a tym ile powinno jej być
B Z D U R A
To o czym mówisz to tylko jeden z rodzajów wstrząsu, wstrząs hipowolemiczny.

Zmieniłbym Twierdzenie raczej już na
Wstrząs to dysproporcja pomiędzy ilością tlenu dostarczanego do komórek a faktycznym ich zapotrzebowaniem.

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 03, 2009, 09:34:34 »
Więc może ja odpowiem
Cytuj
Wstrząs to zawsze dysproporcja pomiędzy ilością krwi krążącej a tym ile powinno jej być
B Z D U R A
To o czym mówisz to tylko jeden z rodzajów wstrząsu, wstrząs hipowolemiczny.

Zmieniłbym Twierdzenie raczej już na
Wstrząs to dysproporcja pomiędzy ilością tlenu dostarczanego do komórek a faktycznym ich zapotrzebowaniem.
To co napisales to jest poprostu niedotlenienie a nie wstrząs.We wstrząsie brak jest nie tylko tlenu ale wszystkich składników dostarczanych przez krew, w tym glukozy która jest jedynym odżywczym składnikiem przyswajalnym przez mózg a metabolizm mózgu (jak być może gdzieś słyszałeś) jest gigantyczny. tak wiec nie tylko tlen ale i inne składniki w tym glukoza. A po drugie dochodzi wtedy do przemiany beztlenowej której produktami są mleczany i dochodzi do zakwaszenia środowiska, a brak przepływu wystarczającej ilości KRWI (nie tlenu) prowadzi do kumulacji tych substancji. Jeżeli chcesz doczytać do końca do polecam Patofizjologię Maślińskiego nie internet bo tam nie zawsze prawdę mówią. Są tam też opisane różne przyczyny wstrząsu w tym HIPOWOLEMICZNY do którego dochodzi w wyniku utraty krwi krążącej w stopniu przewyższającym zdolności kompensacyjne organizmu. A co ze wstrząsem kardiogennym? Wiesz może co to jest?
A
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2009, 09:59:19 wysłana przez mieszko »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 03, 2009, 10:20:44 »
@ Mieszko to opisz jakie mechanizmy zachodzą w przypadku niedotlenienia mózgu i do czego ten stan w konsekwencji prowadzi .
Oraz kilka słów o rodzajach wstrząsów (przyczynach) bo ja znam minimum kilkanaście , niekoniecznie tylko hipowolemia .
Pozdrawiam JA
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2009, 10:40:12 wysłana przez MIKO »

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 03, 2009, 10:58:29 »
Nie jest tak, że zupełnie się z Tobą nie zgadzam. Chodzi mi jedynie o błędne sformułowanie dot. ILOŚCI KRWII KRĄŻĄCEJ. Zauważ, że sugeruje to wyraźnie wstrząs hipowolemiczny. W innych przypadkach, jak choćby w przytoczonym przez Ciebie wstrząsie kardiogennym, ilość krwii krążącej jest taka sama, a niedotlenienie (jak również inne procesy wymienione przez Ciebie, ale wciąż z główną rola tlenu - bez tlenu glukoza nic nie daje a zakwaszenie środowiska również wiąże się z jego brakiem) występuje w wyniku jej zbyt niskiego ciśnienia w układzie krwionośnym.
Dziękuję za polecenie lektury, niemniej lekarzem być nie zamierzam i moja wiedza ratownicza nie musi wchodzić w poziom mitochondrialny. Chociaż... nigdy nie mów nigdy

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 03, 2009, 15:40:37 »
No @mieszko i dalej nie odpowiedziałeś mi na moje pytanie mimo , że zweryfikowałeś post.

I w konsekwencji  do czego prowadzi  każdy wstrząs  niezależnie jakie ma podłoże .

Jaki mechanizm prowadzi w przypadku wstrząsu w konsekwencji do NZK ?  Jedziesz polnymi drogami , a główna autostrada z punktu A do punktu B jest zawsze taka sama i najkrótsza  – szczególnie w przypadku poziomu ratowników KSRG i ratownictwa .

Pozdrawiam JA

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Zastrzyki przeciwwstrząsowe
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 03, 2009, 17:06:15 »
Ale prosze MIKO zadaj konkretne pyt. bo to Ty narazie gdzieś coś słyszałeś ale sam nie wiesz o co Tobie biega.
A i jeszcze jedno bo naprawde widze że jesteś kumaty ale nie może tak być ze krytykujesz każdego na tym forum a Ty masz "syndrom" Polaka że każdy to najlepszy
1.lekarz
2.polityk.
3.mechanik
4.teolog-itp itd
A tak nie jest i prosze nie odbierajmy np. ratownikom PR  czy lekarzom ich wiedzy bo niestety tak nie jest że jesteśmy od nich lepsi a niektórzy z nas myślą że już wszystko wiedzą a tak nie jest i nie bede tu przytaczał cytatów bo nie na tym to polega.
Panowie nauczmy sie współpracy np. z PR bo to oni są od tego i mają troszke więcej info od Nas póki co.
I prosze podaj znane Ci conajmniej 4  mechanizmy NZK