Autor Wątek: Ratownictwo Medyczne, Logistyka  (Przeczytany 20506 razy)

Offline strazak_pletwonurek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
    • http://www.strongwomen.republika.pl
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 25, 2004, 22:49:03 »
Nie są to specjalistyczne zabiegi medyczne tylko standard postępowania w tym danym przypadku. Specjalistyczne zabiegi medyczne to będzie przeprowadzenie operacji, zabiegu.
Pozdrawiam Kasia :)  

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 25, 2004, 23:55:54 »
proponuje zapoznac sie z wytycznymi medycznymi ksrg badz projektem ustawy o ksr.
bulon
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 26, 2004, 13:01:36 »
Jesli chodzi o kurs "Szkolenie z zakresu ratownictwa medycznego dla strazakow-ratownikow KSRG-45h" to najlepiej jest sie zglosic do ZW OSP o taki kurs. Zarowno jednostki OSP-KSRG i OSP moga brac udzial w tym szkoleniu i kosztowal on mnie 100 zl w 2001 r.-reszte bylo doplacane przez ZW - stawka jest na osobe - wtedy to byl koszt 350 zl od osoby za caly kurs, byl skoszarowany, trwal 7 dni w Osrodku Szkolenia PSP. Pozniej na papierze sa inne uprawnienia (wg rozp. MSWiA z 15.01.1999 r) dla strazaka ratownika OSP i inne OSP-KSRG.

Jesli chodzi o to co jest co dokladnie to odsylam do ustawy o PRM z 2001r.
Powiem tak medyczne a przedmedyczne - tego raczej sie nie uzywa.
Jest pomoc na poziomie lekarskim (lekarze), przedlekarskim (ratownik med., pielegniarki) no i osoby postronnej czyli laika. Jest tez podzial kwalifikowana (osoby ktore to robia zawodowo lub przeszly odpowiednie szkolenia) badz niekwalifikowana (laicy).

Jesli chodzi o ten wstrzas hipowolemiczny to sa moze rozne szkoly to co opisujesz w ramach ratownictwa przedmedycznego to dla mnie moze zrobic kazdy czyli jest to pierwsza pomoc, ratownictwo bardziej wykwalifikowane to bedzie raczej obejowalo Dekstran 40 jako plyn krwiozastepczy wolnokrzepnacy bo HAES szybko krzepnie a nie chcemy skrzepow, Dopamina podawana we wlewie (strzykawka automatyczna) glownie zwieksza sile skurczu serca i opor obwodowy no i poprawia objetosc wyrzutowa do tego itd itd

Mam pytanie do bulona: Co to jest projekt ustawy o ksr???Co to ksr? czyzby cos sie zmienialo?
 

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 26, 2004, 15:53:04 »
ksr

krajowy system ratowniczy
wejdz na strone msw i a-gdzies tam sie kreci ten projekt.

ustawa o prm weszla w niewielkim zakresie i nie ejstem przekonany czy wlasnie w tym czyli podzialu na rat med i przed med.boa ja rozumiem cze podzial powinien byc tylko ze taka terminologia jest niewlasciwa.

pozdrowiam
bulon

ps podzial na lekarski i przed lekarski tez jest bez sensu bo czy dzialania lekarza na miejscy wypadku przy pomocy apteczki samochodowej a ratownikiem medycznym z karetka jest wyzej czy nizej w tej hierarchii?
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 26, 2004, 17:19:56 »
Wg mnie to lekarz jest nizej bo co moze wozic w apteczce! Co moze pomoc! Ratownik medyczny z karetka bedzie wazniejszy i udzieli pomocy na poziomie przedlekarskim bo nie ma uprawnien (jezeli jakis lekarz nie bierze za niego odpowidzialnosci) do udzielenia lekarskiej. Ratownik z karetki nie bedize sam - bedzie w zespole z lekarzem i tylko oni udziela kwalifikowanej pomocy poszkodowanemu. Lekarz bez sprzetu jest prawie jak laik czyli jak kazdy z nas moze zrobic ABC do przyjazdu zespolu.

Wiem ze ustawa o PRM jest martwa i bardzo tego zaluje - ale wprowadzila terminy. Sprawa ratownikow medycznych-zasygnalizowala to ze ktos to jest tylko ze co to okresli wlasciwy akt wykonawczy.

Sorki jeszcze ze zamieszalem troche z Dekstranem-jest szybko krzepnacy, ale we wstrzasie hipowolemicznym walczymy ze skrzepami trombolitycznie i przeciwzakrzepowo.

Jak wszyscy beda znali ABC to bedzie dobrze-od kajtka w przedszkolu powinno sie tego nauczac a przede wszystkim Straz i Policje, Wojsko, Ochrone. Pomoc przed- i lekarska, wykwalifikowana i niewykwalifikowana - wiadomo jak dziala nasz system zajmijmy sie zaznajomieniem sie ze standardami postepowania w stanach naglych i zeby byly z tego efekty.
Pozdrowka.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 26, 2004, 17:36:25 »
cos mi sie pokickalo:)
w ksr nie ma mowy o specjalistycznych zabioegach medycznych ;]

pozdro
bulon
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline strazak_pletwonurek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
    • http://www.strongwomen.republika.pl
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 26, 2004, 20:37:47 »
Bulon czyżby był to "ukłon" w moją strone :) Co do wypowiedzi Ratoleka to trochę zamieszałeś  tymi ratownikami i lekarzami  :)
Pozdrawiam Kasia  

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 27, 2004, 07:40:24 »
zaden uklon :P

pomylilem sie i mowie o tym ale pozostaje przy zdaniu ze nie dzieli sie na rt.med i przed medyczne.

pozdro bulon
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 27, 2004, 07:42:37 »
sluchajcie druchowie !!!

jest ekipa harcerzy z Rzeszowa ktora jest bardzo zainteresowana wspołpraca na poziome ratownictwa medycznego z OSP

jezeli sa tu druchowie z tych rejownow i okolic oraz sa zainteresowani to serdecznie zaparaszam.

chlopaki sa bardzo dzielne i maja kupe doswiadczenia- polecam

bulon
« Ostatnia zmiana: Maj 27, 2004, 07:43:21 wysłana przez bulon »
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Zenek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
    • http://www.osprybna.republika.pl
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 27, 2004, 09:34:50 »
Jestem uczniem liceum. Mam niedawno skończone 18 lat. Nie chciałem nikogo urazić ale nadal podtrzymuje swoje zdanie. Moja jednostka nie jest w KSRG jedynymi środki opatrunkowe jakie posiadamy zakupiłem za własne pieniądze nie żałuje tego choć nie miałem okazji jeszcze ich użyć w akcji. Jeśli chodzi o AMBU-MAN to jest to tylko i aż maszyna (według mnie najlepsza z polskich) na której uczy się RKO. Miałem okazje ratować człowieka i wiem jak potrzebna jest pewność ze robię to dobrze. Ten człowiek nadal żyje i ma się dobrze. Nie chcecie chyba uczyć się tego na ludziach? Kursy o których piszecie nie są wystarczajace poza tym powinny być przynajmniej raz do roku powtarzane. Proszę przejrzeć literaturę związana z pierwsza pomocą, właściwie co roku dokonywane są zmiany. Nie do każdego poszkodowanego można podejsc według schematu bo każdy przpadek jest inny. Jeśli macie jakieś pytania zostawiam swoje GG 1009871 :huh:  

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 27, 2004, 10:58:18 »
wiesz zenku, jesli chcesz kurs ktory zaspokoi faktyczne potrzeby kazdego rodzaju to takiego nie ma.

kurs 1 pomocy to taki smieszny kurs ze jak sie go raz zacznie to sie juz go nie konczy.

bedac w ratownikiem w ksrg masz konkretne procedury ktorych masz sie trzymac.nie mozesz zaczac robic cos innego bo slyszales lub przeczytales ze inaczej jest lepiej. ten program ustalaja specjalisci i aktualnie trwaja przygotowania do wydania nowych dyrektyw w tej sprawie.

kazdy wypadek jest inny to prawda ale jest zakres dzialan ktore zawsze robisz tak samo. na poziomie takiego strazaka jak ty nie musisz nic wiecej umiec bo wchodzi w to juz sprzet medyczny.

pozdrawiam
bulon
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 27, 2004, 22:36:48 »
Bardzo mi sie podoba ten projekt o KSR!!! Wreszcie jakies ujednolicenie i wspolpraca bynajmniej na papierze. Ale podobnie bylo z ustawo o PRM!-mysle ze pare lat i bedzie to i u nas!
Nowelizacja rozporzadzenia o KSRG tez mi sie podoba-tylko zeby weszla w zycie. jestem ciekaw czy dodatkowo planuja odpowiednie zmiany w ratownictwie medycznym podlegajacym pod Ministra Zdrowia. Rozwiazaniem tego wszystkiego bylby KSR.

Zenek: faktycznie kursy nie sa wystarczajace-trzeba poglebiac teorie i realizowac ja w praktyce. Na ludziach tez sie trzeba uczyc! Sprobuj isc do najblizszego pogotowia i zapytac sie o praktyki jakiegos lekarza o specjalnosci anestezjologa czy moglbys pouczyc sie jako wolontariusz na SOR (Izba Przyjec)-tylko musisz trafic na chetnego do nauki lekarza i pielegniarki. Wtedy bedziesz wiedzial jak postepowac. Stale trzeba sie w tym temacie ksztalcic.Co kilka lat sie zmieniaja w Europie standardy postepowania, a teraz w Polsce to co chwila inne koncepcje na krajowy system ratowania.

Offline strazak_pletwonurek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
    • http://www.strongwomen.republika.pl
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 27, 2004, 23:13:07 »
Z tym uczeniu sie na ludziach czasem wychodzą "dziwne" historie. W pewnym  szpitalu w woj sląskim po długiej reanimacji lekarz stwierdził zgon. Słuchacze którzy wiezli kobiete do kostnicy postanowili w windzie poćwiczyc reanimacje :). Jakie było ich zdziwienie gdy kobieta otworzyła oczy :)) (historia ta jest jak najbardziej prawdzina i na naszym wydziale stała sie już chyba legendą).  

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #38 dnia: Maj 28, 2004, 10:15:58 »
nie pddawaj sie !!!! nigdy !!!! :)

dla zaintresowanych wysylam fajny rysunek :)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline MIKE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 02, 2004, 14:45:51 »
Jasne, że podlegamy karze - jak każdy obywatel, który nie udzieli pomocy...
BULON - zgadzam się z Tobą, że w ZHP - OSP może się podszkolić. Ale nie liczyłbym na zbyt duży optymizm.
HArcerska Szkoła Ratownictwa posiada w swoich szeregach naprawdę dobrych fachowców, jednakże musicie się skupić wyłącznie na instruktorach tej Szkoły, nie na osobach po przeszkoleniu (posiadacze Brązowych Odznak Ratownika Medycznego ZHP). Niektórzy z nich są równie dobrzy, ale jak sie domyślacie - najlepiej byc przeszkolonym przez fachowca.

Co do szkoleń w jednostkach OSP, widzę dwa wyjścia:
1. Albo tak jak moja jednostka - wyjeżdżacie średnio co 3 dni do wypadku komunikacyjnego;
2. Szkolicie... hmm, doskonalicie umiejętności sami w miarę własnych możliwości.

To naprawdę nietrudne. Macie pojazd - próbujcie wyciągnąć poszkodowanego wyrządzając jak najmniejsze straty.
Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami zestawów PSP R1 (he he he), macie duże pole do popisu - znajdzcie w pobliżu złom z samochodami i prowadźcie symulowane wydarzenia.
Omawiajcie błędy - w wywarzony sposób, każdy z nas może sie nauczyć od innych nowych rzeczy.
Zależy głównie od nas samych, jak będzie wyglądał system ratownictwa medycznego w naszym rejonie operacyjnym. Ostatnio czekaliśmy na pogotowie kilkanaście minut po "ekstrakcji" poszkodowanego. Przygotowaliśmy go do transportu, zapewniliśmy komfort fizyczny i psychiczny - i byliśmy gotowi. Robiło to dwie osoby - reszta zajęła się wypadkiem (pojazdami, zapewnieniem bezpieczeństwa). Można to robić.

A tak w ogóle - siedzi ratownictwo z pewnych przyczyn, jak już wspominaiście... "czekacie na lekarza".
Ciekawe ile razy ONI czekali. Obawiam się że omawiana "sztuka" nie skończy sie nigdy. A co do niepoprawnych optymistów - chcecie karetki?? Tylko po co?
Lekarz za 10 zł za godzinę przy akcji nie będzie siedział w strażnicy za friko. A jeśli jesteście ratownikami medycznymi wiecie, że "MY" jesteśmy niemile widziani w strukturach ratownictwa jako samodzielne jednostki.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 28, 2004, 15:08:19 »
MIKE - Wasza jednostka wyjeżdża średnio co 3 dzień? Napisz skąd jesteś, bo u mnie sytuacja jest odwrotna - może będę mógł podać Was jako przykład Komendantowi PSP.

Jesteśmy jednostką OSP położoną kilka ilometrów od 100 tys. miasta, przy ruchliwej drodze wojewódzkiej. Jestem ratownikiem medycznym, co prawda nie mamy R1 ale mniejszą torbę - zawiera prawie wszystko to co w R1 ale bez tlenu. Samochód - Star GBA 25/16 - 6 osób. Jesteśmy wzywani do wypadków BAAARDZO rzadko. Powód - zdanie komendanta PSP i dowódcy jednostki jest takie: OSP zbyt długo się "zbierają" nie można na nich liczyć, o tym że mamy ratownika medycznego nawet nie chce słyszeć bo skoro u niego w PSP nikt nie ratuje tylko czeka na karetkę to OSP tym bardziej nie powinno.

Sytuacja z mojego punktu widzenia wygląda zupełnie inaczej. Kiedy mimo wszystko dostajemy dyspozycje wyjazdu - robimy to bardzo sprawnie, kilkakrotnie zdażało się nam być na miejscu wypadku przed PSP, ale oczywiście nie zostało to zauważone. Kiedy wypadek jest w naszym rejonie działania wyjeżdżamy sami, bez dyspozycji i wtedy to już zawsze jesteśmy pierwsi na miejscu, zanim przyjedzie PSP mają teren zabezpieczony, jeśli trzeba kładziemy pianę, ja zajmuje się poszkodowanymi. Ale powtarzam - tylko wtedy kiedy sami zdecydujemy się wyjechać.

Myślę, że z takim nastawieniem PSP do nas nigdy nie będziemy mieli szansy się szkolić, i nie chodzi mi o szkolenia  "na sucho" tylko o prawdziwe akcje, kiedy uczymy się jak pokonać stres, i znaleźć odpowiednie wyjścia z różnych dziwnych sytuacji.

Pozdrawiam

Offline MIKE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 28, 2004, 15:42:12 »
Nie powiem dokładnie... ale jest to trasa Gdańsk - Warszawa.
Znam te problemy z innej jednostki, gdzie członkami są naprawdę zdolni ludzie, ale MSK nie za bardzo chce ich wykorzystywać.
To tak jak z białą bronią - nieużywana i niekonserwowana po prostu rdzewieje i po pewnym czasie się nie nadaje do niczego. Wysyłają najpierw PSP, później OSP, którą bardziej interesuje sie na miejscu zdarzenia marka pojazdu i osiągai niż poszkodowani, a na końcu jak już nie mogą opanować sytuacji wysyłają OSP o której wspominałem na początku.
U mnie sytuacja wyglądała podobnie, lecz mam o tyle szczęścia że w jednostce są członkowie na codzień pracujący w PSP, co prawda jest ich trzech, lecz i tak nie wyjeżdżają zbyt często. Po prostu MSK i przede wszystkim Komenda Miejska zaufała nam.
Niestety nie wszyscy mają tyle szczęścia...
Lecz zastanów się, ale to szczerze Pedros... czy wszystkie jednostki OSP zdolne są do akcji stricte medycznej? Jestem ratownikiem medycznym i pozwala mi to na swobodne działanie na miejscu zarówno ze sprzętem hyydraulicznym jak i zestawem PSP R-1. Mogę na miejscu podczas akcji uczyć osoby zapewniające mi asystę... po prostu przez ramię się uczą. Wiem na pewno, że w momencie gdy na miejscu mamy np. 10 poszkodowanych, mogę na nich liczyć, bo byli w akcji i znają swoje kompetencje.
Miejmy nadzieję, że problem się rozwiąże. Jak znajdę chwilkę napisze (może niedługo) jeszcze o jednym problemie... ale to nastepnym razem.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #42 dnia: Lipiec 17, 2004, 22:51:07 »
Cytuj
czy wszystkie jednostki OSP zdolne są do akcji stricte medycznej?
Oczywiście, że nie!
Myśle, że takich jednostek jest bardzo mało. Przede wszystkim spowodowane jest to brakiem zainteresowania ze strony władz OSP i PSP. Kiedyś miałem okazję rozmawiać z kilkoma strażakami z powiatowego zarządu OSP, każdy z nich na pytanie o ratownictwo w OSP powiedział że nie mam sobie czym zawracać głowy. Oni po prostu nie chcą, tak samo jak niektóre komendy PSP widzieć ochotników w rat. medycznym. Dla władz powiatowych OSP oznaczało by to wiele kasy na szkolenia, wiele dodatkowej pracy... U nas bardzo często, kiedy jednostka zgłasza chęć przeszkolenia ratownika medycznego proponują dyplom bez udziału w szkoleniach - bo to i taniej i szybciej a potem pilnują żeby takich "ratowników" nikt nie wzywał do akcji...  
Szkoda gadać...

Offline Adus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 11, 2004, 19:10:35 »

wracając do tematu jestem członkiem OSP chrzanów. jednostka ma zadania logistyczne, medyczne (mamy karetkę) 15 strażaków jest przeszkolonych w zakresie ratownictwa medycznego w szkole aspirantów w Krakowie, jak i po szkole ratownictwa medycznego,  to część medyczna logistyka to namioty, kuchnie polowe stoły ławy i sprzęt sztabowy.
ratownictwo medyczne to priorytet mam nadzieje że tak samo będzie u was, ja jestem zadowolony z takiuej formy pracy osp powstała dlatego iż w odległości 150 m jes KP PSP. jeżeli chcecie więcej informacji dajcie znać adus3@poczta.onet.pl :rolleyes:  

Offline strazak_pletwonurek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
    • http://www.strongwomen.republika.pl
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 16, 2004, 23:10:06 »
To można tylko pozazdrościć takiej OSP. A jakiegos lekarza macie na stanie czy karetka jezdza tylko ratownicy ??

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 16, 2004, 17:23:00 »
Chcialem sie dowiedziec jak wyglada praca ratownikow medycznych jezeli jezdza gdzies do wypadkow!
Czy jest wspolpraca? Czy tak jak u mnie w OSP-glownym zadaniem jest polozenie piany i szykowanie sprzetu (co jest wazne ale nie najwazniejsze) ?

NO I JESZCZE DOSC WAZNE PYTANIE? CZY TO PRAWDA ZE PSP CHCE ZATRUDNIAC RATOWNIKOW MEDYCZNYCH?

Offline MIKE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 17, 2004, 07:29:29 »
Pytanie jest dość skomplikowane "... jak wygląda". Pytanie powinno brzmieć "jak powinna wyglądać".
Otóż ze swoich skromnych doświadczeń mogę powiedzieć, że moja jednostka na miejscu akcji w momencie gdy nie ma jeszcze zespołu ratownictwa medycznego realizuje wszystkie procedury przyrządowe za pomocą zestawu PSP R1. Ostatnio zdażyło się nawet że pogotowie przyjechało na miejsce poważnego, masowego zdarzenia bez sprzętu! Oczywiście bazowaliśmy wyłącznie na naszym, co zakończyło się bezpowrotnym zdekompletowaniem zesrtawu... no ale po to on w końcu jest.
Zabezpieczenie miejsca i zapewnienie bezpieczeństwa to priorytet, ale pamietaj, że przynajmniej jeden ratownik musi od poczatku akcji towarzyszyć poszkodowanym (najlepiej dwie osoby). Zdaża sie (niestety) że w pojeździe jedna osoba nie żyje a drugi pasażer (np. żona), jest zakleszczona i przytomna - praca ratownika będzie się skupiała na odwróceniu uwagitej osoby i zapewnieniu komfortu psychicznego. Wiesz dobrze "ratolek" że każda akcja jest inna i czasami różni się tylko szczegółami (dość ważnymi do prawidłowego przeprowadzenia akcji).

Odnośnie zatrudnienia "ratowników muzycznych" w PSP, odpowiadam z autopsji, że bardzo chcą zatrudniać... ale najlepiej z prawkiem katgorii "C", kursem płetwonurka, licencją spawacza konstrukcji drewnianych oraz papierami koparki przedsiębiernozasięrzutnej. He he he
Wszędzie chcą ratowników, ale gdy dochodzi do konfrontacji... pamiętaj, że są dwie opinie prawne dotyczące "naszego" zawodu.
Hmmm, Policja też chętnie zatrudnia, ale tu ważne są inne warunki... sztuki walki, sport, strzelectwo - po prostu szukają ludzi do AT... to też znam z autopsji :)

Ale próbuj, bo każda Komenda ma swoje "widzimisię"
 

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 19, 2004, 12:16:35 »
Witam!
Z ciekawości - wczoraj pod Sztumem w woj.pomorskim zginał strażak, na którego spadła gałąź!
Serdecznie współczuję rodzinie i kolegom!
Czy ktoś zna szczegóły tej akcji?  

Offline pk998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 19, 2004, 21:58:33 »
Ratownik medyczny to brzmi dumnie.I tak pewnie jest. Ale ze względu na brak etatów nie ma możliwości, aby taka osoba dostała sie do JRG. A jeżeli nawet... Jedna nie wystarczy. Trzeba przynajmniej zatrudnić po jednym strażaku na zmianie, a najlepiej po dwóch. To jest nierealne, niestety.Pozostaje 5 dniowy kurs i modlitwa, aby nie natknąć się na poważny wypadek.

Offline strazak_pletwonurek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
    • http://www.strongwomen.republika.pl
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 20, 2004, 09:13:05 »
Jest to możliwe bo w mojej zaprzyjaźnionej JRG na zmiane przypada po 2 ratowników medycznych, a nawet 3. Także głowa do góry :)