Służba > Forum ochotników

Ratownictwo Medyczne, Logistyka

(1/16) > >>

Adus:
poszukuje tematu związanego z ratownictwem medyczny w osp o jednostkach logistyki,karetkach w OSP

Ponczek:

  Mam pytanie do kolegów ochotników:
  Czy w jakaś OSP w Polsce ma na stanie sprawną wyjeżdżającą do akcji SD?
  Za odpowiedzi z góry dzięki.Pozdrawiam i dziękuję za zawsze chętnie udzielaną pomoc w akcjach-dobrze,że jesteście i działacie. :P  :D  

ogniomiszcz:

--- Cytuj --- karetkach w OSP
--- Koniec cytatu ---
Chyba coś Ci się pomyliło albo za bardzo wybiegasz w przyszłość. A może to ja coś przeoczyłem :unsure: . Gdzie w OSP mają karetki?
Fajnie by było, gdyby chociaż "Wytyczne w sprawie realizacji zadań z zakresu ratownictwa medycznego przez strażaków – ratowników KSRG” były w pełni realizowane i zestawy R1 były na wózkach to myślę że byłby sukces

MIKE:
Bez przesady, ale już przynajmniej w rejonach operacyjnych OSP pojawiają się (wciąż niestety rzadko) zestawy PSP R1. Osobiście otrzymaliśmy taki zestaw w ubiegłym roku. Do tej pory posiadaliśmy wyposażoną przez nas apteczkę. Przydawała się w taki sam sposób jak obecna R1.
Zadajmy sobie pytanie, co strażak ochotnik może zrobić tak naprawdę przy wypadku. Może inaczej... co zdąży zrobić do czasu przyjazdu pogotowia na miejsce zdarzenia.
Wykonać "ekstrakcję" (he he he) poszkodowanego, ewakuować z pojazdu (wyłącznie w razie zagrożenia pożarem, lub przy zaytrzymaniu funkcji życiowych), zabezpieczyć rany, krwawienia, złamania (??) i to wszystko...
Z zestawem R1 możemy unieruchomić odcinek szyjny kręgosłupa, ułożyć na desce (o ile osoba leży na ziemii - w innym wypadku potrzebny jest KED) i zrobić to co wyżej...
RÓŻNICE: Jedna zasadnicza - pogotowie odjeżdża bezpowrotnie do miasta i ostatni raz widzieliśmy nasz kołnierz i deskę.
Oczywiście zapomniałem o tlenie... ale przecież tlen można podać po przeszkoleniu. I tu wychodzimy do punktu wyjścia. Ilu nas tak naprawdę jest. Ratowników potrafiących udzielić pomocy. Znam osobiście kilku tzw. "papierowych ratowników" którzy na miejscu wypadku - zabezpieczali tyły, po prostu bal sie podejść.

strazak_pletwonurek:

--- Cytuj --- Ilu nas tak naprawdę jest. Ratowników potrafiących udzielić pomocy. Znam osobiście kilku tzw. "papierowych ratowników" którzy na miejscu wypadku - zabezpieczali tyły, po prostu bal sie podejść.
--- Koniec cytatu ---
U mnie jest tego troche. Każdy z nas jest przeszkolony z pierwszej pomcy a do tego jest 4 ratowników medycznych z wyksztalcenia w tym i jak. I zapewniam cie ze nie boimy sie podejsc by udzielic komus pomocy. Powiedz mi co wiecej moze zrobic strazak majacy do dyspozycji R1 (obojetnie czy PSP czy OSP). Ważne że zrobimy co kolwiek do przyjazdu karetki. Nawet samo wsparcie psychiczne duzo daje. Pozdrawiam Kasia

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej