Autor Wątek: Ratownictwo Medyczne, Logistyka  (Przeczytany 20486 razy)

Offline Adus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« dnia: Marzec 31, 2004, 00:26:57 »
poszukuje tematu związanego z ratownictwem medyczny w osp o jednostkach logistyki,karetkach w OSP

Ponczek

  • Gość
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 01, 2004, 16:10:53 »

  Mam pytanie do kolegów ochotników:
  Czy w jakaś OSP w Polsce ma na stanie sprawną wyjeżdżającą do akcji SD?
  Za odpowiedzi z góry dzięki.Pozdrawiam i dziękuję za zawsze chętnie udzielaną pomoc w akcjach-dobrze,że jesteście i działacie. :P  :D  

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.137
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 01, 2004, 21:01:38 »
Cytuj
karetkach w OSP
Chyba coś Ci się pomyliło albo za bardzo wybiegasz w przyszłość. A może to ja coś przeoczyłem :unsure: . Gdzie w OSP mają karetki?
Fajnie by było, gdyby chociaż "Wytyczne w sprawie realizacji zadań z zakresu ratownictwa medycznego przez strażaków – ratowników KSRG” były w pełni realizowane i zestawy R1 były na wózkach to myślę że byłby sukces

Offline MIKE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 05, 2004, 10:05:54 »
Bez przesady, ale już przynajmniej w rejonach operacyjnych OSP pojawiają się (wciąż niestety rzadko) zestawy PSP R1. Osobiście otrzymaliśmy taki zestaw w ubiegłym roku. Do tej pory posiadaliśmy wyposażoną przez nas apteczkę. Przydawała się w taki sam sposób jak obecna R1.
Zadajmy sobie pytanie, co strażak ochotnik może zrobić tak naprawdę przy wypadku. Może inaczej... co zdąży zrobić do czasu przyjazdu pogotowia na miejsce zdarzenia.
Wykonać "ekstrakcję" (he he he) poszkodowanego, ewakuować z pojazdu (wyłącznie w razie zagrożenia pożarem, lub przy zaytrzymaniu funkcji życiowych), zabezpieczyć rany, krwawienia, złamania (??) i to wszystko...
Z zestawem R1 możemy unieruchomić odcinek szyjny kręgosłupa, ułożyć na desce (o ile osoba leży na ziemii - w innym wypadku potrzebny jest KED) i zrobić to co wyżej...
RÓŻNICE: Jedna zasadnicza - pogotowie odjeżdża bezpowrotnie do miasta i ostatni raz widzieliśmy nasz kołnierz i deskę.
Oczywiście zapomniałem o tlenie... ale przecież tlen można podać po przeszkoleniu. I tu wychodzimy do punktu wyjścia. Ilu nas tak naprawdę jest. Ratowników potrafiących udzielić pomocy. Znam osobiście kilku tzw. "papierowych ratowników" którzy na miejscu wypadku - zabezpieczali tyły, po prostu bal sie podejść.

Offline strazak_pletwonurek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
    • http://www.strongwomen.republika.pl
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 26, 2004, 23:46:45 »
Cytuj
Ilu nas tak naprawdę jest. Ratowników potrafiących udzielić pomocy. Znam osobiście kilku tzw. "papierowych ratowników" którzy na miejscu wypadku - zabezpieczali tyły, po prostu bal sie podejść.
U mnie jest tego troche. Każdy z nas jest przeszkolony z pierwszej pomcy a do tego jest 4 ratowników medycznych z wyksztalcenia w tym i jak. I zapewniam cie ze nie boimy sie podejsc by udzielic komus pomocy. Powiedz mi co wiecej moze zrobic strazak majacy do dyspozycji R1 (obojetnie czy PSP czy OSP). Ważne że zrobimy co kolwiek do przyjazdu karetki. Nawet samo wsparcie psychiczne duzo daje. Pozdrawiam Kasia

medyk

  • Gość
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 27, 2004, 19:57:56 »
PANOWIE O CZYM WY GADACIE MAM MAŁE DOŚWIATCZENIE W POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ JESTEM STRAZAKIEM W JRG (O TYCH R1)??? TO 99% STRAZAKÓW OSP MOŻE POMAŻYĆ A PO DRUGIE WYSZKOLENIE DLA OSP TO JEDNA WIELKA SZTUKA KIEDYS SAM BYŁEM NA TAKIM SZKOLENIU I WIEM CO TO JEST TERAZ SAM BYM WYSZKOLIŁ LEPIEJ PO TYM CO SAM PRZESZEDŁEM ŻEBY BYC DOBRYM RATOWNIKIEM TO TRZEBA SIE WBIJAC W TEMAT CAŁY CZAS ZADAJCIE BYTANIE STRAZAKOWI Z JRG CZY UMIE PODŁĄCZYĆ RESPIRATOR KTÓRY SIE ZNAJDUJE W TORBIE R1 LUB R2 NIEWIEM CZY WAM OTPOWIE NA TO PYTANIE POZDRAWIAM BO SZKODA SŁÓW  :(  :(  :

Offline strazak_pletwonurek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
    • http://www.strongwomen.republika.pl
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 27, 2004, 22:25:36 »
Z szkoleniami z pierwszej pomocy to jest tak. Pierwsza sprawa to musi byc  dobry szkoleniowiec który bedzie chcial i umial nas czegos nauczyc. Druga sprawa to jestesmy my sami, jak podejdziemy do szkolenia czy bedziemy sie chcieli czegos nauczyc. Wiem to z wlasnego doswiadczenia bo sama kiedys bylam szkolona a teraz to ja szkole innych. Medyk ma racje ze tym tematem nalezy sie interesowac bo co troche sie wszystko zmienia i czasem trudno z tym wszystkim nadazyc. Ale jest to potrzebne i przydatne nie tylko podczas akcji ratowniczo-gasniczych ale i w coziennym zyciu. Moge polecic wam strone www.ratownictwo.win.pl jest tam opisanych postepowanie ratownicze z zakresu pierwszej pomocy w poszczegolnych wypadkach. I co najwazniejsze ze informacje tam zawarte sa prawdziwe, aktualne tak bym to napisala. Polecam też bardziej fachowa lekture a mianowice ksiazke Ratownik Medyczny
Pozdrawiam i zachecam do lektury  :) Kasia

Offline Maggie

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
    • http://
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 02, 2004, 10:10:12 »
Ja uczestniczyłam w kursie organizowanym przez ZW OSP i SA PSP w Poznaniu. Szkolenie prowadzili lekarze i ratownicy medyczni związani z PSP, pracujący na terenie Poznania. Wyniosłam z tego kursu duzo informacji, ale nie wiem jak zachowałabym się w sytuacji prawdziwego wypadku. Chyba nie mozna tego stwiardzic, jeśli sie nie ma jakiejś akcji za sobą. W każdym razie od wrzesnia wybieram się do szkoły dla ratowników medycznych,żeby poszerzyć swoją wiedzę. A książka faktycznie jest dobra :)
Pozdrawiam Maggie

Offline MIKE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 05, 2004, 13:03:22 »
Cieszę się, że ujawniły się dziewczyny. A jednak są wśród nas. He he he.
Strazaku - płetwonurku, jeśli Cię obraziłem - przepraszam. Nie generalizuję, tylko przedstawiam fakty dotyczące udziału w akcjach stricte - ratowniczych.
Są owszem jednostki wybitne, które potrafią same zapanować na miejscu zdarzenia, jednakże bez pomocy pozostałej ekipy (jesteśmy załogą) każda akcja będzie miała niedociągnięcia - a tego przecież nie chcemy.
Np. w mojej jednostce nie ma z tym (przynajmniej na razie) problemu, gdyż każdy wie co ma robić. Nawet jeśli SRT jedzie 4 ratowników, ten, który nie czuje się najmocniej przy "krwawej jatce" zawsze zabezpiecza pracujących i dba o nasze bezpieczeństwo. I o to chodzi.
Bardzo dużo osób bierze udział w szkoleniach, i dopiero w życiu wychodzi tak naprawdę, czy to my jesteśmy tymi którzy podejmują resuscytację, czy tymi, którzy "idą poszukać telefonu".
Cieszę się naprawdę, że temat ratownictwa ruszył i że dostrzegany jest przez wielu. Niestety jak zwykle nie przez tych którzy planują system ratowniczy. System dobry, ale jak zwykle się dzieje, ochotnicy zauważalni są dopiero w chwilach grozy: powódź, wichury. I wtedy ktoś w TV-zorni mówi: "tak strażaki narzekają, a ich jak psów. Pozwalniać połowę i będzie dobrze..." - Tyle, że ta połowa to my - "ochotniki" :D  

Offline KiM

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 06, 2004, 13:50:41 »
Z tym udzielaniem pomocy i szkoleniami bywa różnie. Jeśli jest już jakiś ochotnik dobrze wyszkolony w udzielaniu pomocy przedmedycznej /a są napewno/  to po jakimś czasie bez drążenia tematu i samodyscypliny w powtarzaniu procedur, itp. wszystko zapomni. Dobrze by było gdyby jednostki PSP częściej organizowały ćwiczenia z OSP lub szkolenia, nazwijmy je - "przypominające" w celu przypominania i szlifowania umiejętności strażaków ratowników z OSP. Przypomnę jeszcze tylko problem omawiany już nie raz o możliwości brania udziału w akcjach tych ratowników przedmedycznych w godzinach pracy. Umiejętności umiejętnościami a dobry ratownik często siedzi w swojej pracy zamiast być w akcji. A zdarzenia na drogach itp. nie wybierają godzin odpowiadających strażakom ochotnikom. Z drugiej strony dobrze, że jest jeszcze gdzie pracować.....
Pozdrawiam  

Offline strazak_pletwonurek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
    • http://www.strongwomen.republika.pl
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 13, 2004, 21:11:22 »
Cytuj
Dobrze by było gdyby jednostki PSP częściej organizowały ćwiczenia z OSP lub szkolenia, nazwijmy je - "przypominające" w celu przypominania i szlifowania umiejętności strażaków ratowników z OSP.
Nie koniecznie jednostki PSP muszą organizować "przypominające" ćwiczenia. Sami możemy to zrobić, nie czekając na PSP. Spotykajcie się co jakiś czas i wymyslajcie rożne scenki. Np jesteś świadkiem wypadku drogowego w którym są 3 osoby ranne z czego jedna ma NZK (nagłe zatrzymanie krążenia), czy np na twoich oczach kolega przy rąbaniu drzewa wbił sobie siekierke w udo. Z doświadczenia wiem że jest wesoło (jeśli ktoś do tego ma jescze zdolności aktorsie) Fajna zabawa i do tego przypominacie sobie wiadomości.  :)
Pozdrawiam
Kasia

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 13, 2004, 23:11:50 »
mam rade dla OSP ktore chca porobic sobie cwiczenia w zakresie 1 pomocy. zgoscie sie do najblizszej komendy  hufca ZHP na swoim terenie a jak tam wam nie pomoga to do Inspektoratow Ratowniczo medycznych w choragwiach. na pewno beda zadowolone i chetni.
wieszkosc instruktorow 1pomocy w ZHP ma egzamin 1 pomocy KSRG a nasz program szkolenia zostal porownany i uznany za zbiezny.

polecam wspoprace z ZHP.
jesli chodzi o okolice wawy moge pomoc
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2004, 10:15:16 wysłana przez bulon »
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 19, 2004, 21:33:51 »
Powiem tyle-strazakow ochotnikow mozna i nalezy szkolic, ale na to trzeba sil i srodkow. Takie szkolenia z zakresu 45 rat.med. KSRG sa wystarczajace i sprzet w PSP-R1 tez, lecz wiedza nie jest utrwalana. Ktos byl na kursie cos widzial ale jak przychodzi co do czego to - "Poczekajmy na karetke". Mialy byc kursy przypominajace po 3 latach z tego kursu 45 rat.med. KSRG - ni widu ni slychu.
Wg mnie jest potrzebna jest zmiana systemu i wtedy pytanie Adusia nie byloby nie na miejscu.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 20, 2004, 10:04:00 »
wydaje mi sie to glownie wina panow naczelnikow OSP. to zdaje sie oni sa odpowiedzialni za cwiczenia.
tak juz napisalem w naszym kraju sa organizacje ktora szkola z zakresu 1 pomocy i naprawde mozna z nim pogadac,beda szczesliwi. a raczej rozne grupy ratownicze np z pck malty ZHR ale ja najbardziej polecamZHP oczywiscie:) gdyz nasze stadardy sa kompatybilna ze psp a co za tym idzie osp
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Zenek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
    • http://www.osprybna.republika.pl
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 22, 2004, 21:57:16 »
Jeśli chodzi o ratownictwo medyczne w OSP to bez urazy ale to nie wypali. Może się mylę ale uczę się udzielania pierwszej pomocy od ponad 1,5 roku i im więcej na ten temat czytam im więcej staram się zrozumieć tym bardziej jestem pewien ze jest to bardzo rozległa dziedzina. Poza tym udzielanie pierwszej pomocy to branie odpowiedzialności za życie ratowanego człowieka, jeśli udzielimy jej nieprawidłowo to podlegamy karze wiezienia(Art. 164 kodeksu karnego). Nie jestem przekonany aby strażacy ochotnicy (ja również nim jestem) wzięli na siebie ten ciężar nawet po kilkunasto godzinnych szkoleniach, które moim zdaniem dają dużo wiedzy teoretycznej. Jeśli ktoś uważa ze dobrze wykonuje RKO to radżę spróbować na AMBU-MAN bardzo czuły fantom. Żeby było śmieszniej jeśli tej pomocy nie udzielimy tez podlegamy karze (o ile posiadamy jakiś dokument o szkoleniu) Jesli ktos bedzie potrzebowal jakiejs literatury to prosze pisac :rolleyes:  

Offline strazak_pletwonurek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
    • http://www.strongwomen.republika.pl
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 22, 2004, 23:24:38 »
Z tego co napisałeś to wnioskuje że jesteś na ratownictwie medycznym?? Jeżeli tak to proszę cię nie porównuj tego co może zrobić ratownik a co strażak z OSP. Sama jestem w OSP i ucze się na wydziale rat. med. także wiem co piszę.  Pierwsza sprawa to jest wiedza jaką dysponuje strażak po kursie przedmedycznym a ratownik no i sprzęt też jest ograniczeniem i to wielkim. Ratownictwo w OSP i nawet w PSP polegało, polega i będzie pewnie dalej polegało na zabezpieczeniu rannego do przyjazdu karetki, zabezpieczenie w takim stopniu na ile zostaliśmy wyszkoleni i na ile nam pozwala sprzet. Także i odpowiedzialność o które pisałeś jest mniejsza. Jeżeli już dojdziemy do tej chwili że i w PSP i nawet w OSP będzię karetka to z pewnością będą tam tylko osoby po szkole a nie po szkoleniach.  Jak uratujesz człowieka to wtedy będzisz mógł napisać że dobrze wykonujesz RKO. AMBU-NEM jest to poprostu maszyna która własnie przez to że jest bardzo czuła może cię wprowadzić w błąd.
Pozdrawiam Kasia

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 23, 2004, 17:27:17 »
na wstepie

nie ma czegos takiego jak ratownictwo przed medyczne.

po drugie
zenku jesli negujesz potrzebe uczenia jak najwiekszej ilosci osob udzielania 1 pomocy tzn ze ciebie w  tej szkole medycznej tak naprawde niczego jeszcze nie nauczyli.

strazak osp to wlasnie ta osoba ktora nie dosc ze powinna miec taka wiedze w malym palcu to jeszcze powinna jej uczyc  wsrod mlodziezy w swojej miescinie gdzie przyjazd karetki do zawalu trwa i trwa i trwa...

widac ze nie znasz chocby troche procedur medycznych ktore obowiazuje w KSRG i jakim sprzetem strazacy maja sie poslugiwac. wiesz co to lancuch ratowniczy?? to ten rodzaj pomocy ktory strazacy udzielaja jest pomiodzy karetka a wezwaniem pomocy. a wiesz ze do strafy zero nie wejdzie taki ratownik jak ty a strazak z osp tak ??

co do wspomnianego przez ciebie paragrafu to niestety znow nie masz racji. ten paragraf zwalnia cie od wszelkiej odpowiedzialnosci jesli w wyniku twoich dzialan ktore mialy na celu uratowanie zycia badz zdrowia poszkodanego,  on umrze jestes uniewinniony.nie jeden prokurator prowal i nie jeden polegl probojac kogos poslac za kraty.


pozdrawiam
bulon- az czerwony sie zrobilem
 
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 23, 2004, 17:36:19 »
Hej. Nie ma co sie na ten temat rozwodzic! Trzeba dzialac!!

Zenkowi proponuje by dalej czytal i sie szkolil, bo wkoncu to zaowocuje jakas uczelnia i porzadnymi umiejetnosciami no i potem efektami.

Jesli chodzi o wypowiedz strazaka_pletwonurka to sa pewne sposoby, ktore mozna wykorzystac i zadzialac skutecznie bez jakiegos zaawansowanego sprzetu-wkoncu liczy sie pierwsza godzina od zadzialania urazu-proponowalbym to jedynie tym, ktorzy to cwicza w szpitalach na SOR-ach (czyli chodzi mi tu o ratownikow medycznych po studium i po studiach jednoczesnie w szeregach OSP,PSP).

Karetki w Strazy to jak najbardziej tak, ale tylko w PSP! To ma sens.

Uwazam ze sprzet w PSP-R1 i PSP-R2 jest wystarczajacy+male modyfikacje w razie sytuacji "wielce kryzysowej" (np.wenflony do wklucia, aparat do mierzenia cisnienia-czasem mankiet pneumatyczny sie przydaje do krwotoku z duzego naczynia) no i po "szkoleniu z zakresu ratownictwa medycznego dla strazaka-ratownika KSRG 45 godz." mozna sprawnie udzielic pomocy przedlekarskiej przedszpitalnej. Trzeba tylko w tym trwac i szkolic sie na potege.

Problemem sa jeszcze przepisy prawne. Uwazam gdyby Izba Lekarska wspolpracowala skutecznie moznaby zmnienic system na lepsze.

Jezeli zostana wprowadzone akty prawne do ustawy o PRM (a moze zostanie wprowadzona nowa ustawa - lepsza) wraz z kompetencjami dla ratownikow med. bedzie mozna pomyslec o modyfikacjach w torbach i o sprawniejszym ratowaniu cywilow no i strazakow (Gdyby ktos wlozyl do torby strazaka mankiet pneumatyczny to w czasie wypadku w Brzezinach w styczniu tego roku strazak byc mozne by przezyl).


Offline strazak_pletwonurek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
    • http://www.strongwomen.republika.pl
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 23, 2004, 18:42:57 »
Cytuj
sa pewne sposoby, ktore mozna wykorzystac i zadzialac skutecznie bez jakiegos zaawansowanego sprzetu
Każdy z nas ma rację. Są sytuacje kiedy możemy zadziałac bez zaawansowanego sprzętu ale może być i tak że właśnie brak tego sprzętu nas ogranicza. Najwazniejsze jest jednak to że chcemy działać i działamy :)
Pozdrawiam Kasia  

Offline druh Marek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 247
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 24, 2004, 20:28:45 »
witam
przepraszam, że zmienię trochę wątek, ale chciałbym zrobić kurs ratownika przed medycznego (czy też medycznego) tylko nie wiem dokładnie czym się różni przed od medycznego? oraz ratownik drogowy? no i jak mam sobie załatwić ten kurs, ile kosztuje, ile trwa, kiedy można go zrobić. Należe do OSP.
Dzięki

Jak wiadomo w życiu się wszystko może zdarzyć, a nie chcę stać bezczynnie, tylko umieć odpowiednio zareagować.
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2004, 20:30:01 wysłana przez druh Marek »

Offline strazak_pletwonurek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
    • http://www.strongwomen.republika.pl
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 24, 2004, 21:27:13 »
O ile dodrze pamiętam z pierwszego semestru to mieliśly na wykładzie wyjaśnioną różnice po między ratownictwem przedmedycznym a medycznym. Przedmedyczne to są wszelkie działania do przyjazdy karetki, a medyczne to już są działania które wykonuje zespół R czy W (sprzęt leki itd). Z tego co wiem od znajomych to u nich w OSP był prowadzony kurs przedmedyczny, prowadzony przez koordynatora ds ratownistwa z komenty wojewodzkiej. Płacili coś powyżej 100 zl musiałabym się dokładnie zapytać :)
Pozdrawiam Kasia

Offline druh Marek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 247
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 24, 2004, 22:12:59 »
dzięki Kasiu, a kto to jest ratownik drogowy? no i czy te 100zł to od osoby, czy też od OSP? No i prosiłbym o jakieś namiary, ktoto prowadzi w tym wypadku w woj. podkarpackim. Dzięki

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 25, 2004, 01:12:47 »
kasiu dlaczego udroznienie gornych drogo oddechowych przez zwykla osoba nazywasz ratownictwem przed medycznym a udroznienie gornych drog odeechowych przez ratownika z karetki nazywasz medycznym?(chodzi o bezprzyrzadowe)

marku na pewno slyszales o kursach 1pomocy w ksrg i calym planem wytycznych ratownictwa medycznego w psp.

ratownik drogowy to terminologia PZMOT i jest to zwykla osoba po kursie 1 pomocy

pozdo

bulon  
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline strazak_pletwonurek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
    • http://www.strongwomen.republika.pl
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 25, 2004, 18:33:25 »
Może dlatego że np przy wstrząsie hipowolemicznym w ratownictwie przedmedycznym nasze czynności będą wyglądały tak: zatamowanie krwawienia, pozycja przeciwwstrząsowa, chronić przed utrata ciepła, wsparcie psychiczne, kontrola tętna i oddechu. A w ratownictwie medycznym: tamowanie krwawienia, strawdzenia czynności życiowych, podanie tleny, dojście do żyły, podanie leków przeciwkrwotocznych takich jak HAES (płyn krwiozastępczy), w średnich dawkach DOPAMINY (zwiększa przepływ krwi przez nerki i jelita, a zmniejsza przez skórę i mięśnia) lub DOBUTAMINA 2-15 mg na kg masy ciała/minutę we wlewie kroplowym (zwiększa przepływ krwi przez nerki i ułatwia dopływ krwi do serca, zwiększa akcję serca) Ale oczywiście mogę się mylić :)
Pozdrawiam Kasia  

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Ratownictwo Medyczne, Logistyka
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 25, 2004, 22:29:17 »
masz racje -mylisz sie. szczegolnie w psp nie ma czegos takiego jak ratownictwo przedmedyczne.

obydwie wersje dzialania to dzialania medyczne czyli zmierzajace do poprawienia stanu zdrowia poszkodowanego. przedmedyczne to moze byc dzwonienie po pomoc a to tez bym sie spieral.
ty napisalas o specjalistycznych zabiegach medycznych.

pozdro
bulon
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.