Autor Wątek: Szkolenia medyczne strażaków OSP  (Przeczytany 16131 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 14, 2007, 00:17:42 »
Bulon! Czego oczekiwac od mieszkancow, skoro ustalono (przy udziale KGPSP !!!!) , ze szkolenie ratmed nie jest dla OSP podstawowe, ale specjalistyczne !!!! tyle warte sa deklaracje o ratowaniu zycia i zdrowia ble, ble, ble........ A moze byc tak, ze w nowym rozp nie bedzie egzaminowania strazakow OSP przez komisje KWPSP z koordynatorem, tylko szkolenie bedzie pod nadzorem wojewody... trzeba sie spieszyc!!

Na kursie podstawowym pierwszego stopnia są 4 godziny  :angry:
Uczę czasami na nich i tak naprawdę nie wiem od czego zacząć i na czym skończyć , by ta wiedza nie zrobiła więcej krzywdy , niż pożytku  :wacko:

Pozdrawiam   

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 14, 2007, 12:35:27 »
Szkolenia OSP na starych zasadach jest juz nie możliwe.
A w nowych o ile pamiętam kurs ratownictwa medycznego nie jest w "specjalistycznych" tylko w drugim stopniu podstawowego. Chyba że ostatnio coś sie zmnieniło.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 14, 2007, 20:17:39 »
O Pedros , faktycznie popełniłem  byka , bo ostatnią jedynkę jechałem jeszcze na starych zasadach . A wykładam tam głównie tematy pożarnicze - RM przy okazji w zatęptwie za Koleżankę .

Według nowych wytcznych : jeśli jedziemy trybem jednostopniowym , w 104 godzinach zajęć niema nawet jednej godziny RM , właściwie po co to strażakowi  :huh: :wacko:

Jak pojedziemy systemem dwu etapowym , teoretycznie ten sam kurs na II stopniu pewnie przypadkiem znalazły się 2 godziny pod hasłem : „Elementy pierwszej pomocy” jedna godzina teorii , jedna godzina praktyki . :wacko:

Ratownik ma umieć ewakuować ludzi , a nie będzie znał podstaw udzielania pierwszej pomocy   :angry:

Ratownictwo Medyczne funkcjonuje na zasadach kursu specjalistycznego na takich samych zasadach dla PSP i OSP .

Trochę chore co  :huh:

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 14, 2007, 20:21:06 »
strazaki sa od gaszenia ! no nie?
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline anita

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 14, 2007, 20:27:18 »
u nas każdy strazak ma przeszkolenie medyczne, a co jakiś czas robimy sobie cwiczenia, by nie zapomniec nabytej wiedzy czy praktyki

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 14, 2007, 20:50:03 »
No tak , ale nie wszędzie jest tak dobrze  -_-

U mnie w gminie jest ok. 180 strażaków w podziale , by ich wszystkich przeszkolić w ramach kursu specjalistycznego trzeba wydać jakieś drobne 80 000 zł .

PZDR

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 14, 2007, 22:03:02 »
szkolenie takiej masy jest procesem.
nie da sie wsyztkich naraz bo kasa i mozliwosci.
ale trzeba szkolic i to planowo :)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 14, 2007, 22:33:09 »
Zgadza się bulon , tylko nie każdy musi być ratownikiem z zakresu RM , ale 10 godzin zajęć na kurach podstawowych by już coś dało , a o tym się zapomniało i wiesz że o to mi chodzi .

Ale coś wymyślimy i te kilka godzin albo się dołoży , albo zrealizuje kosztem innych tematów  -_-

PZDR   

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 14, 2007, 22:38:16 »
a ja uwazam ze kazdy powinien byc po kursie 1 pomocy i kazdy powinien byc weryfikowany.
niestety regulaminy jot mowia co innego...tam wystarczy ze sie kogos wyszkoli a to ze on juz akcji nie jezdzi to inna sprawa
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 14, 2007, 22:54:36 »
Bulon zgadza się tylko w OSP zgodnie z tym co się mówi i pisze jest ok. 300 000 strażaków w podziale , więc potrzebujemy jedynie  150 000 000 zł , albo 37 500 000 euro . Pomijam że rocznie z tej liczby niech się wymienia min. 20 000 , czyli kolejne 10 000 000 zł co roku .

No jakoś nie widzę tej kasy, więc nie widzę tych kursów w takim systemie i za takie pieniążki. Rozwiązaniem było by uczyć instruktorów w straży, ale to zostało tylko w procedurach.
 
PZDR

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 14, 2007, 23:22:53 »
ale na szkolenia do gaszenia kasa jest ?
a czy w ciagu jednego roku te szkolenia trzeba zrobic?
a jakie beda efekty wydania tych pieniedzy ?

to nie jest tak, ze ta kasa przepada.
to jest inwestycja
w zdrowie i zycie ludzi

a  temat instruktorow to temat osobny...
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 15, 2007, 11:31:55 »
Bulon, uzyles wyrazow "inwestycja w zdrowie i zycie ludzi" ! czy Ty jestes z Marsa? Poluzuj z internetem, bo Ci to szkodzi - jakas Europa, wspolnota losow, przeplyw informacji, kontrola jakosci? To inny swiat, tutaj trzeba po cichutku uczyc ludzi ratowania bliznich i za glosno sie nie cieszyc. PSP to jedyna organizacja ratownicza, ktora nie uwzglednia aktualnych zasad resuscytacji, a ma ustawowe zapisy o ratownictwie medycznym! I co? - i nic! niektorzy sie ciesza, ze ratmed w PSP zwolnilo, ochotnicy traktuja to jako specjalistyke, kiladziesiat osob umrze smiercia do unikniecia, media maja w nosie, bo nikogo to nie obchodzi - zyjemy w spoleczenstwie przed-empatycznym.... Na szczescie sa entuzjasci, ktorzy "poniosa pochodnie". Szkoda tylko, ze koordynatorzy ratmed PSP sie wypisuja, trudniej bedzie odbudowac.....

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 15, 2007, 11:46:13 »
przepraszam....przenosze sie na Wenus
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 15, 2007, 14:00:05 »
Ty sie nie przenos, tylko organizuj szkolenia! Kazdy chcialby sie obrazic, to najlatwiej! Nosek powyzej rozumku! Zyjesz w spoleczenstwie, ktore gardzi chorymi i ich opiekunami, ktore nie potrafi liczyc i ktore ma nadmiar honoru i niedobor wyobrazni. I dopiero jak kogos dopadnie cierpienie, to ma on szanse zrozumiec, co jest wazne dla jakosci zycia - i wtedy czasem slyszymy dobre slowo,chyba, ze pacjent nieprzytomny.... bo juz rodzina - to raczej roszczenia...... Ale tak juz jest, jeden kotka pogaszcze, inny kopnie - u nas wiecej kopaczy i glaskacze nie moga odpuszczac!!

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 15, 2007, 14:42:47 »
organizuje :) w lutym bedzie zlot strazak.pl bedzie rowniez czesc edukacyjna na ktorej bedziesz mial szanse zaprezentowac swoj wyklad :)

Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 15, 2007, 16:41:12 »
Bulon – my o poważnych rzeczach .  -_-

Ja wiem że idealnym rozwiązaniem jest by każdy strażak  OSP biorcy udział w działaniu ratowniczym miał kurs specjalistyczny RatMed . Ale tak nie jest i jeszcze długo nie będzie . U mnie w powiecie organizuje się 1 kurs 30 miejsc rocznie na 60 jednostek OSP w tym 16 w KSRG , przelicz ile to zajmie czasu . Koszt samego kursu to ok. 400 zł + dojazdy , delegacje itd.     

Wiec uważam że słuszne było by  , utrzymać choć 10 godzin podstaw na kurie podstawowym , tak się nie stało , ale i tak zrealizujemy to ponad programowo , bo uważam rzecz to ważna .

 Z drugiej strony  spokojnie bym mógł wykonać kurs specjalistyczny dla całej gminy - 180 strażaków ,  powiedzmy w ciągu roku – jeden kurs kwartalnie za darmo . Mam w jednostce kadrę , zgodną z wymogami 3 lata w systemie itd. ( zresztą szkolą komercyjne ) za finansowanie im kurów i szkoleń specjalistycznych ( ALS , PALS itd. ) które i tak Gmina opłaca spokojnie by to zrealizowali . Teoretycznie w KW jest baza sprzętu dydaktycznego którą można by wykorzystać .

No ale jakoś nie idzie tego zrealizować z jakiś powodów  :angry:

PZDR   

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 15, 2007, 16:49:54 »
uwzasz ze zlot nie jest powazna rzecza? trudno :) nie kazdy musi byc na nim obecny

nie idzie? a czemu nie idze?
troche mnie to dziwi bo mi sie dla harcerzu udaje zorganizowac egzaminy ale byc moze u mnie jest inaczej ...
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline strazak59b

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 15, 2007, 20:36:53 »
Ostatnio w naszej dosc malej gminie udalo sie przeprowadzic kurs medyczny dla strazakow z wszystkich jednostek OSP. Przeszkolono ok.25 druhow.Byl to kurs prowadzony przez strazaka z PSP,ratownikow medycznych jezdzacych w karetkach,a sam egzamin przeprowadzal Wojewodzki Koordynator Medyczny.Co 3 lata bedzie przeprowadzana recertyfikacja.Kurs udalo sie nam przeprowadzic dzieki wspolpracy z Komenda Wojewodzka,Koordynatorem a takze dzieki uporowi i wytrwalosci naszych strazakow.Pozdrawiam
Nigdy nie wiadomo, co jeszcze moze nas spotkac w tej firmie..

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 15, 2007, 22:14:41 »
gratulacje , ja na recertyfikacje musze naginać na drugi koniec polski czy to nie jest chore ???

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 19, 2007, 12:25:56 »
Witam!

Własnie otrzymałem pismo z Wojewódzkiego Oddziału związku o kursach recertyfikacyjnych 22-25 listopada 2007.
Gdzie? ...no oczywiście w Kirach.
Nie chce mi się za bardzo ganiać przez pół Polski skoro co jakiś czas robie sobie i tak kursy u siebie.

Mam za to pytanie do znawców tematu:
- Czy zamiast świstka"ukończony kurs z zakresu ratownictwa medycznego KSRG" nie można by skupic sie na BTLS i dać wszystkim zaświadczenie ukończenia właśnie takiego kursu? Byłoby to chociaż przydatne bo papier który otrzymujemy dotychczas niz nie znaczy.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 19, 2007, 13:38:28 »
Pedros – ale BTLS –kurs komercyjny jak to mawia Bulon  to nie to samo , co kurs specjalistyczny KSRG

A co do Kirów świeże powietrze dobrze robi , a kadra jest też OK.

PZDR   

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 19, 2007, 19:46:55 »
ponadto kurs btls advance itlsu jest przeznaczony dla ludzi juz jakos obytych.pierw dostajesz ksiazke,musisz sie jej wykuc,potem 3dni praktyk.masz sliczny papier ale niemasz uprawnien ktore daje ci kurs w ramach ksrg. btls jest dobry chwile po szkoleniu ksrg.
ps ale fajnie jest miec net w komorce.;)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline OSPwonski

  • http://strazacki-konin.pl.tl/Akcje.htm
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 160
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 01, 2007, 19:30:24 »
ogniomistrz, nie przesadzaj, nie jest tak źle, i dobrze o tym wiesz, ja też byłem na recertyfikacji w Kirach i było dobrze, fakt, że od nas jest 500 kilometrów, ale po za tym małym szkopułem jest rewelacyjnie. Troszkę zwiedzania, jeśli tylko wypracujecie sobie chwilę czasu, dużo nauki, bardzo dużo, ale jeśli wykładał będzie Piotrek, to tylko do niego, rewelacyjnie potrafi przekazać wiedzę i rozbawić towarzystwo, na jego wykładach nikt nie ma prawa się nudzić, noi oczywiście pani Łucja, Krupówki i ..., ale tego dowiecie się już na miejscu. Pozdro.

strażak79

  • Gość
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 02, 2007, 00:23:33 »
Skoro dzieciaki w szkołach moga się uczyć pierwszej pomocy przedmedycznej aby uratować komuś życie i nie muszą mieć żadnych zaświadczeń to po jaką cholerę Straż musi płacić ciężkie pieniądze za taka wiedzę.Czy aby nauczyć ludzi pomocy przedmedycznej muszą być specjalne kursy za ciężką kasę i recyrtyfikacja? A co bez tego nie będzie mógł udzielić pomocy? Wpadliśy więc na pomysł skoro nie wszyscy koledzy mają kwit że ukończyli kurs medyczny nie oznacza to że mogą nie umieć udzielić pomocy. Nauczymy ich sami. W mojej OSP jest ratownik medyczny z pogotowia oraz 3 zawodowych strazaków. Chcemy jeszcze w ten projekt zaprosić koordynatora medycznego z naszej JRG oraz lekarza z pogotowia. Zobaczymy jak to wyjdzie. Start po nowym roku.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Szkolenia medyczne strażaków OSP
« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 02, 2007, 00:54:07 »
Cytuj
pierwszej pomocy przedmedycznej
czy mozesz podac zrodllo tej rewelacji ?
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.