Autor Wątek: Protest strażaków OSP  (Przeczytany 19034 razy)

Offline rodman06

  • Gigantus
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 22, 2008, 20:23:45 »

JESTEM ZA PROTESTEM. BLOKUJMY Wa-we.

"Pamiętaj, wstając z wyra, że najpierw prawa gira"

Nie widzę sensu blokady stolicy przez Strażaków...
Prześpij się kolego, odpocznij, rano pamiętaj "jak i którą nogą wstajesz" a potem wymyśl coś kontruktywnego...

Wybacz, ale niewiem czy zwróciłeś uwage, ale ta propozycja jest konstruktywna i :
1. nie wywoła żadnej niepożądanej konfrontacji
2. jest legalna
3. blokada stolicy zawsze znajdzie odzew bo Wa-wa może stracic swój prestiż w oczach europy wiec ponad 50% sukcesu jest po naszej stronie
GCBA Jelcz Wymiata

Offline mjk

  • specjalista ds. zbędnych
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Semper Fi.
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #51 dnia: Luty 22, 2008, 21:04:23 »
osłabiasz mnie chłopcze...

a powiedz mi co z następnymi 50%??

!!! i jw. :angry:
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2008, 21:33:51 wysłana przez Ajax »
biznes jest zawsze sprawą osobistą...

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #52 dnia: Luty 22, 2008, 22:10:02 »

Wybacz, ale niewiem czy zwróciłeś uwage, ale ta propozycja jest konstruktywna


Wybacz - "Racja jest jak DUPA - każdy ma swoją..."

A co do reszty to nadal podtrzymuję swoje zdanie...

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #53 dnia: Luty 22, 2008, 23:25:15 »
Z tym blokowaniem Warszawy to bez przesady nazwał bym to już "ostateczną ostatecznością" bo w końcu to wyjdzie ze wszystkie grupy społeczne i zawodowe pójdą do Warszawy i będą protestować ze chcą więcej pieniędzy i co pieniądze mamy dodrukować jak to niezbyt ogarniety Pan Andrzej L. mówił?? ... Bez sensu...

Pisałem już to gdzieś na forum:
Obecnie mamy dogodną sytuacje polityczną (chodzi o Prezesa Pawlaka i kolalicje PSL - PO) napierajmy na Zwiazek aby ci lobbowali nasz interes w końcu od tego są.

Kwestia sprzętu jak dla mnie jest bezdyskusyjna oczywiście jestem w stanie zrozumieć ze w PSP mają lepszy sprzęt ale po to została taka jednostka powołana! Oczywiście są OSP które poszczycić się mogą świetnym sprzętem ale to już rodzynki, bo większość jest na dużo gorszym sprzęcie oparta i tak dofinansowania są potrzebne a tak swoją drogą to dlaczego np. nasz były rząd przespał sprawę pieniędzy z Unii na straże??

Z tego co mi wiadomo starostwo nie może przekazywać OSP pieniędzy na sprzęt ponieważ jego jednostką podległą jest PSP no chyba że jako dofinansowanie do danego celu i wtedy te pieniądze trafiają na konto gminy a później do was ale ogólnie starostwa są biedne wieć wiadomo...
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #54 dnia: Luty 23, 2008, 11:57:34 »
mlody prezes, starostwo może kupić sprzęt i przekazać osp. To tak dla informacji.

Blokowanie Warszawy raczej nic nie da. No chyba że weźniemy ze sobą górników :). Jak pójdziemy z pielęgniarkami to borowcy po 17 dniowym kursie nas zagłuszą :). A urzędnik wyjdzie i pokaże nam ustawę o samorządzie gminnym i paragraf który stanowi że za bezpieczeństwo na własnym terenie odpowiada gmina. I tu kółko się zamyka. Odsyłaja nas do gmin bo tak stanowi prawo. A gminy są biedne i nie mają kasy. A jak już są bogate to też im państwo zabiera kasę na te biedniejsze gminy. Moja gmina tak traci kawał własnego budżetu. W tym roku jest to jakieś 30 milionów złotych polskich czyli jakieć 60 nowych średnich samochodó ratowniczych. Jedynym rozwiązaniem to jest to co napisał mlody prezes. Mamy dogodną sytuację polityczną i powinniśmy to wykorzystać. No może nie my osobiście ale nasze władze związkowe. Rozumiem, rząd jedzie jeszcze na budżecie swoich poprzedników. Ale nowy budżet powinni lobbować i tak skonstruować aby zmienić obecny stan rzeczy. Od razu Krakowa nie zbudowano. Więc i tutaj potrzebny jest czas. Budżet budżetem ale następną sprawą jest zmiana pewnych przepisów. I tutaj również potrzebny jest lobbing związkowców i poparcie PSP. Tylko nie takie jak ostatnio udzielili (PSP) negatywnie opiniując pewne propozycje. Tylko jak kołdra jest przykrótka to nie da rady ją wszystkich nakryć. Więc na za wiele bym nie liczył. Kiedy przy zmianie prawa pyta się wszystkich o opinie i konstruuje się je pod publikę polityczną to to prawo też później jest jakie jest. Więc nie spodziewam się za wielu zmian. Ale jak wspomniałem nie od razu Kraków zbudowano. Wiec małe zmiany budżetowe i prawne o już coś jest do przodu.
W USA jest inna mentalnośc ludzi. Tam jest prosta zasada. Licz najpierw na siebie. Nie dajesz rady to licz na sąsiada. Mało? TO licz na władze lokalne? Jeszcze mało to licz na władze wyższe. U nas wielu uważa że się mu wszystko nalezy jak psu zupa. A nie jest tak do końca. Więc rację ma i MIKO pisząc o sponsorach. Działamy w stowarzyszeniach. A stowarzyszenia to takie organizacje co dużo mogą jeśli chcą. Uczmy się chodzić i prosić o wsparcie. Nie oceniam skali kraju bo nie zmam tej skali. Oceniając własny powiat mogę powiedzieć, że te OSP które lobbują, które szukaja sposobów finansowania, które się angażują w życie lokalne to te OSP funkcjonują. Te które liczą, że im się należy wszystko jak psu zupa, funkcjonują jak psy na łańcuchu i umierają na własne życzenie. Ot cała prawda o OSP.
Nie mniej lobbing na szczeblach najwyższej władzy jest bardzo potrzebny. Ale tam nie sięgamy osobiście. Ale mamy swoich przedstawicieli. I gnajmy ich do tej pracy do jakiej ich wybraliśmy.

Raddamenes podoba mi się to twoje określenie że racja jest jak d...

Offline karol1118

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #55 dnia: Luty 23, 2008, 13:24:38 »
Aż niemogę czytać co Wy piszecie!!!U nas w gminie jest 7 osp z czego 5 posiada GLM Mercedesy Vito w ubiegłym roku zakupione w miejsce Żuków te samochody nie służa do akcjii bo co one mogą! ale zostały zakupione bo żukami naprawde strach i wstyd było jeżdzic.Kolejna jednostka posiada GBA 2.5/16 stara 266 i również żadko bierze udział w akcjach no i nasza Osp typu S2 obecnie jeden star w karosacjii. Na brak kasy nie narzekamy choc gmina do bogatych nie nalezy lecz gdy wójt widzi nasze zaangazowanie nie szczędzi nam na wyposażenie Poza tym w ubiegłym roku na terenie naszej gminy było 18 pożarów  wszystkie male oraz okolo 45 wypadkow drogowych do zadnego wypadku nie zostalismy zadysponowani nze wzgledu na to ze 15km od naszej wioski jest JRG  i o co my mamy walczyć o nowy zestaw hydrauliki bo obecny lucasa od stania zaczyna rdzewieć?Nasze stary maja prawie 18 lat ale zadnym z nich nie boje sie jechac na akcje na dzialania osp w zupelnosci wystarczajace. Pieniadze sa tylko dla jednostek ktore naprawde dzialaja.Koledzy nie zrobicie z OSP JRG  zapomnijcie o tym i cieszcie sie z tego co macie jestem ciekaw jaki jest sredni wiek osob piszacych te wypowiedzi?14lat??

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 24, 2008, 18:49:05 »
Mam rozumieć że brak jest propozycji postulatów. A tak wielu zmian chcecie tylko nikt nie wie jakich....
"By inni mogli żyć.."

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 24, 2008, 20:00:35 »
Mam rozumieć że brak jest propozycji postulatów. A tak wielu zmian chcecie tylko nikt nie wie jakich....

Dużo na ten temat jest tutaj: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,1988.0.html
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline Raders

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 25, 2008, 15:50:25 »
Witam,

Analizujac wasze sgestie,w sparwie "Prostesu strażaków OSP" mozna to zdrobic na dwie strony medalu.

Jesli o orgazniozowanie strajku w Warszawie jest marny pomysł skutek uboczny, w tym kontekscie nic nie wskuramy, wiekszosc nas sie zjedzie powydzieramy sie przed gmachem i nic wiecej i  tak beda nas mieli w nosie, a jak zwykle Pawlak ulotni sie z warszawy i nic sie nie stało "powie na koniec" Trzeba podejsc do tego z logika i powaznie pomyslec jak unowoczesnic nasze jednostki.

1. Zatrudnienie:Zasad jest kilka jesli chodzi o wyjazd na akcje trzeba wprowadzic ulgi dla pracodawcow, ktorzy zatrudniaja strazakow w swojej firmie i bez problemu ich zwalniaja na akcje.(system sprawdzony w Niemczech i dziala do tej pory w 100%)
2 wyposazenie jednostek: Jesli chodzi o wypozazenie moim zdanie kazda jednostak powinna posiadac 2 samochody nie wiecej a.) samochod SRT b.) gasniczy GBA lub GCBA. Te jednostki ktore sa kategorii S-4, S-3, zwiekszaja zapotrzebowanie na inne jednsotki (nadwyzka) wowczas sie wyrówana i kazdy bedzie zadowolony.
3. wprowadzenie funduszów gminnych pozarniczych. W ktorych powinno byc prawnie zapisane ze samochody nalezy wymieniac co 15 lat max (wymiany samochodu pokrywa skarb panstwa 50% i połowe kasy gmina kozytstajac z róznych funduszy - podpisana umowa z unia) wymieniac samochody wojewodzctwami przykladowo w latach 2008-2010 mazowieckie, 2010-2012 oplskie itp.
4. Ograniczyc wydatki z powiatowych zwiazkow osp i skierowac je bezposrednio na osp (bo w nich w duzej mierze jest trwoniona kasa)
5 Utworzenie związków zawodowych OSP (to zwiekszy w wiekszej mozliwosci egzekwowanie w pozyskanie kasy na sprzet szkolenia itp)
6 Ułatwienie korzystania z funduszy unijnych, strukturalnych itp.
7 przywrocenie podatku 0% na jednostki osp (a nie jak jest teraz 7% i 22%) przykladowo samochod kosztuje 700 tys 22% podatku jest 154 tys to juz macie 1/4 na nastepny samchod ( przelicznik jest prosty)

Jesli chodzi o gminy jest je stac aby wymienic nam samochody tylko kase wywala sie na duperele, pamietajcie o tym!!!!!!!!!!!!!!!!! Jesli chodzi o KSRG to dofinansowanie dostanie w sakli roku od 4000 do 6000 tys satrczy wam na wymiane mundurów =, kupno pompy szlamowej, albo pil do betonu

To jest tylko częśc mozna wymieniac i wymieniac


Jesli ma ktos lepsze propozycje Napiszczie warto sie podzieli wspolnie dojdziemy do jakiego pozytywnego rozwiazania, wiemze lepiej jest pisac niz realizowac, a jak to jest w praktyce i z teoria nigdy sie nie sprawdza, utorzmy plan a pozniej go zrealizujmy

Pozdrawiam

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 25, 2008, 15:51:08 »
Panowie zastanowcie sie troche. My mozemy sobie tu pisac i spekulowac, ale i tak nic nie wskuramy  -_- a szkoda . latwo gadac trudniej zrobic ( ja nic nie zrobie jestem za mlody ) mozemy sobie tu protestowac tu na forum bo moim zdaniem nikt sie nie odwazy podjac 1 kroku .  -_-
Trzeba walczyc ale czy mamy jakis cien szans ze nam sie uda ? Przykladowo podam wam 500.000zl na jednostke w KSRG = 3325x500.000=1.662.500.000zl  podalem taka symulacje na same jednostki KSRG nie uwzgledniajac OSP poza systemem. co sadzicie o tym co napisalem ?
Podalem taka kwote na 1 jednostke bo tyle kosztuje mniej wiecej nowe auto
Pozdrawiam

Witam,

Analizujac wasze sgestie,w sparwie "Prostesu strażaków OSP" mozna to zdrobic na dwie strony medalu.

Jesli o orgazniozowanie strajku w Warszawie jest marny pomysł skutek uboczny, w tym kontekscie nic nie wskuramy, wiekszosc nas sie zjedzie powydzieramy sie przed gmachem i nic wiecej i  tak beda nas mieli w nosie, a jak zwykle Pawlak ulotni sie z warszawy i nic sie nie stało "powie na koniec" Trzeba podejsc do tego z logika i powaznie pomyslec jak unowoczesnic nasze jednostki.

1. Zatrudnienie:Zasad jest kilka jesli chodzi o wyjazd na akcje trzeba wprowadzic ulgi dla pracodawcow, ktorzy zatrudniaja strazakow w swojej firmie i bez problemu ich zwalniaja na akcje.(system sprawdzony w Niemczech i dziala do tej pory w 100%)
2 wyposazenie jednostek: Jesli chodzi o wypozazenie moim zdanie kazda jednostak powinna posiadac 2 samochody nie wiecej a.) samochod SRT b.) gasniczy GBA lub GCBA. Te jednostki ktore sa kategorii S-4, S-3, zwiekszaja zapotrzebowanie na inne jednsotki (nadwyzka) wowczas sie wyrówana i kazdy bedzie zadowolony.
3. wprowadzenie funduszów gminnych pozarniczych. W ktorych powinno byc prawnie zapisane ze samochody nalezy wymieniac co 15 lat max (wymiany samochodu pokrywa skarb panstwa 50% i połowe kasy gmina kozytstajac z róznych funduszy - podpisana umowa z unia) wymieniac samochody wojewodzctwami przykladowo w latach 2008-2010 mazowieckie, 2010-2012 oplskie itp.
4. Ograniczyc wydatki z powiatowych zwiazkow osp i skierowac je bezposrednio na osp (bo w nich w duzej mierze jest trwoniona kasa)
5 Utworzenie związków zawodowych OSP (to zwiekszy w wiekszej mozliwosci egzekwowanie w pozyskanie kasy na sprzet szkolenia itp)
6 Ułatwienie korzystania z funduszy unijnych, strukturalnych itp.
7 przywrocenie podatku 0% na jednostki osp (a nie jak jest teraz 7% i 22%) przykladowo samochod kosztuje 700 tys 22% podatku jest 154 tys to juz macie 1/4 na nastepny samchod ( przelicznik jest prosty)

Jesli chodzi o gminy jest je stac aby wymienic nam samochody tylko kase wywala sie na duperele, pamietajcie o tym!!!!!!!!!!!!!!!!! Jesli chodzi o KSRG to dofinansowanie dostanie w sakli roku od 4000 do 6000 tys satrczy wam na wymiane mundurów =, kupno pompy szlamowej, albo pil do betonu

To jest tylko częśc mozna wymieniac i wymieniac


Jesli ma ktos lepsze propozycje Napiszczie warto sie podzieli wspolnie dojdziemy do jakiego pozytywnego rozwiazania, wiemze lepiej jest pisac niz realizowac, a jak to jest w praktyce i z teoria nigdy sie nie sprawdza, utorzmy plan a pozniej go zrealizujmy

Pozdrawiam
Popieram ale i tak to bedzie ( oby ) wielke obciazenie dla kasy panstwa, czyli kazdy z nas nieswiadomie do tego dolozy . moze lepiej na sam poczatek zaczac od zmnian w prawie a potem kasa .  -_- no ale hmm zeby byly te samochody
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2008, 16:00:04 wysłana przez Butel »
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline daniel609

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 25, 2008, 23:04:34 »
KOLEGA hapec ma rację zastanówcie się jakie są to koszty i same te sumy stają się niosiągalne bo wiemy jaki jest budżet państwa.....Dziurawy....
Tak więc ani strajk w Warszawie ani te petycje nic nie dadzą bo i tak nas oleją...

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 26, 2008, 14:36:57 »
KOLEGA hapec ma rację zastanówcie się jakie są to koszty i same te sumy stają się niosiągalne bo wiemy jaki jest budżet państwa.....Dziurawy....
Tak więc ani strajk w Warszawie ani te petycje nic nie dadzą bo i tak nas oleją...

A więc nie zostało nam nic tylko podpalić remizę i usiąść przed telewizor bo nic nie da się zrobić...

Z takim nastawieniem jak Twoje to na pewno nic nie zdziałamy.
Ja uważam że sukcesem było by nawet gdy by jedna jednostka dostała porządny wóz.
"By inni mogli żyć.."

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 26, 2008, 15:14:25 »
Mi chodzi o to ze nie wszystko na raz tak jak nauczyciele i gornicy , trzeba tak zredagowac nasze postulaty zeby byly realne . 20 nowych samochodow( 10 GBA 7 GCBA i 3 lekkie )   rocznie dla OSP ( oczywiscie zeby jedzielic sprawiedliwie ) to jest ok 100.000.00zl o tyle by swiekszyl sie budzet dla jednostek OSP i by bylo dobrze . A w miare czasu poprzeczka powinna sie podnosic takie jest moje zdanie
Kryterium przyznania samochodu powinien byc wiek starego samochodu oraz jego zluzycie zeby nie bylo tak ze jednostka ktora ma dobre nowe samochody dostawala jakies bonusy od panstwa .
Pozdrawiam
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline pikoza

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 26, 2008, 18:49:39 »
tak w tym państwie ma być coś sprawiedliwie, moja osp ma dość leciwy sprzęt nie powiem auta proszą się o wieczny spoczynek na złomie. Dla mnie sprawa wygląda tak jak powiedziałeś dostajemy nowe auta co roku ktoś inny, ten kto ma znajomości dostaje nowy sprzęt a  swój przekazuje innym jednostką oczywiście aby nikt nie był pokrzywdzony. Ten co miał dobry sprzęt ma coraz lepszy a do nas pcha sie to co zaśmieca garaże PSP i nie wiadomo co z tym zrobić. Oczywiście OSP się cieszy bo co na akcje ma na chulajnodze jechać a psp  ma problem z głowy. Nie oszukujmy się sprawiedliwości jeszcze nie ma w tym państwie!!!

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 26, 2008, 19:18:56 »
A co to znaczy sprawiedliwie? Ko mi wytłumaczy? Czy sprawiedliwość to to, ze każdy dostaje po równo? Czy sprawiedliwość to to że dostaję najbiedniejsze gminy a najbogatrze nie bo te mogą sobie kupić sprzęt? (a w czym one są gorsze?).

Hapec 20 samochodów rocznie dla osp? Przelicz ile jest osp i ile lat trzeba by bylo czekać tej ostatniej jednostce. I tu nasuwa się pytanie, jak ustawić tą kolejkę. Znów będzie kto ma układy ten jest wyżej w kolejce.
I dlaczego jednostka która ma dobry sprzęt nie ma dostawać bonusów od państwa? Podam przykład. Program bezpieczne drogi. Nie otrzymaliśmy sprzętu bo wcześniej kupiliśmy własny. Program bezpieczny strażak. Nie dostaliśmy sprzętu bo wcześniej kupiliśmy sami. Karamy jednostki za ich pomysłowość i zaangażowanie. Teraz pewnie wielu się narażę, ale w tym kraju, naszym pięknym kraju promuje się niezaradność i brak zaangażowania. Ci co się starają to tych się pomija. Promuje sie tych co czekają że im wpadnie samo.
Jedno wielkie bagno. Politycy udają, że coś chcą. Część strażackiej braci krzyczy że im się należy i czeka aż im skapnie. Część kombinuje i kosztem innych wyciąga sprzęt. A pozostali wkur... się na to wszystko ale prą dalej, działają, pracują i czekają na lepsze jutro. Chociaż tego lepszego jutra wcale nie widać i nie zanosi się aby było lepiej. Dlatego kocham ten kraj :)

Offline daniel609

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #65 dnia: Luty 26, 2008, 21:44:44 »
A więc nie zostało nam nic tylko podpalić remizę i usiąść przed telewizor bo nic nie da się zrobić...

Z takim nastawieniem jak Twoje to na pewno nic nie zdziałamy.
Ja uważam że sukcesem było by nawet gdy by jedna jednostka dostała porządny wóz.
[/quote]


Kolego a jeśli ten przykładowy samochód dostała by jednostka z którą rywalizujesz w swojej gminie....(bo wydaje mi sie tak że jednostki rywalizują ze sobą czały czas ale jesli trzeba wspólpracować to i to potrafią)
to co byś powiedział cieszył byś się z tego powodu?????
Albo twoją gminę omijały by przez kilka kolejnych lat właśnie te przydziały sprzętu i  dostawali by go inni to co też był byś heppie?????
Albo sprzęt jest dzielony po równo na gminy dla Osp albo nie dostaje go nikt...
Tylko jak podzielić za przeproszeniem te ''Ochłapy" które dostaja Osp...

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #66 dnia: Luty 27, 2008, 11:05:46 »
zawsze lepsze te 20 samochodow dla OSP rocznie niz nic
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #67 dnia: Luty 27, 2008, 12:14:36 »
Jasne. Zawsze lepsze 20 niż nic.
Tylko co powiesz na to jak trafi Ci się być w kolejce po samochód jako 2500 z kolei. Bo wtedy otrzymasz samochód za 125 lat (Wyliczenie proste 3000 jednostek w KSRG podzielić przez 20 samochodów rocznie).  Wziąłem pod uwagę tylko jednostki z KSRG (i tak zaniżyłem ilość bo jest ich więcej). A co z jednostkami z poza KSRG? Czy one są gorsze? Nie. A przecież jest ich dużo dużo więcej. I każdy wyciąga rączkę po samochód. I też się im należy bo ma być sprawiedliwie.
Nie tędy droga. To nie państwo ma dać. Państwo ma stwarzać warunki. Ale nie państwo odpowiada za stan bezpieczeństwa na terenie gminy. Chcieliśmy samorządności. I tą samorządność realizowana jest poprzez gminy. Więc państwo powinno stwarzać takie warunki w gminach aby gminy było stać na zakup nowego sprzętu i na wymianę zużytego. Czyli prościej mówiąc państwo powinno pozostawić w gminach tyle kasy aby starczało i być może w procentach lub wskaźnikiem zamieszkania określać ile tej kasy ma iść na bezpieczeństwo. To raz. A dwa to nasza praca we włanym środowisku lokalnym. Państwo pozostawia kasę a my jako społeczność lokalna musimy przedstawić władzy lokalnej że jesteśmy potrzebn jej do realizacji jednego z podstawowych zadań własnych gminy jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa na obszarze gminy. Tylko nie zapominajmy że bezpieczeństwo to nie tylko straż. To rónież straż miejska. To również policja. To wiele innych problemów.
Moja gmina dokłada się do budżetów innych gmin. W tym roku 30 milionów złotych. Te pieniądze trafią do gmin o malutkich budżetach. I pewnie często gęsto zostaną roztrwonione. Pewnie trafią do tych gmin w takich ilościach że nie wiadomo na co je przeznaczyć bo tam są takie potrzeby. I raczej nie trafią one do straży.
Wolałbym aby te 30 milionów pozostało w mojej gminie. Mielibyśmy wszystie nowe samochody w straży. Mielibyśmy drogi wyremontowane i pewnie jeszcze parę cudów niewidów. I tu jest rola państwa. Każdemu po równo skończyło się w roku 1990. Najwyższy czas to zrozumieć.

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #68 dnia: Luty 27, 2008, 12:22:46 »
W gminie jest 9 jednostek jedna w KSRG typu S4 jedna typu S2 i reszta S1. Jedna jednostka nie ma nawet czerwonego samochodu. Wszystkie dotacje idą na jednostke w KRSG. Czy to jest sprawiedliwe?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #69 dnia: Luty 27, 2008, 13:02:49 »
W waszym odczuciu na pewno to nie jest sprawiedliwe. W moim również.
Ale to ani wy ani ja nie odpowiadam za stan bezpieczeństwa pożarowego w gminie tylko wójt czy burmistrz (nie wiem kogo tam macie). On odpowiada i on decyduje. I to on powinien określić, że wystarczą mu takie siły i środki i te będzie finansował. I nic na to nie poradzimy. Tak to powinno wyglądać.
A jak wygląda? Pewnie jak zawsze. Wójt/burmistrz odpowiada ale za bardzo sam nie wie czym dysponuje. Wszystkie jednostki dopominają się kasy bo im się nalezy zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej. OSP patrzą na siebie wilkiem bo ta dostała a ta nie. Do du... jest zarząd gminny. A tym bardziej komendant gminny bo to jego działka. I tak się to wszystko kręci.
W tej sytuacji komendant powinien zebrać naczelników i wójta/burmistrza na spotkanie i szczerze sobie powinni porozmawiać. Komendant gminny powinien przypomnieć wójtowi/burmistrzowi że to on odpowiada za stan bezpieczeństwa na terenie gminy. A wójt powinien określić jakimi środkami dysponuje i na co to wystarczy i kogo będzie finansował i dlaczego. Ale aby to zrobić należałoby przedtem zajrzeć do powiatowego planu ratowniczego i zapoznać się z jego założeniami. Przeanalizować równomierność rozlokowania jednostek OSP na terenie gminy, czasy dojazdu, sprzęt jakim się dysponuje i w jakiej odległości jest JRG najbliższa. Przeanalizować potencjał kadrowy w OSP, ilu mam ludzi jak są dyspozycyjni, ilu jest przeszkolonych, a ilu może iść na szkolenie. To wszystko da nam obras stanu faktycznego. I po takiej analizie trzeba sobie szczerze i po męsku odpowiedzieć że stać nas na tyle i tyle i te jednostki są potrzebne a te nie. Oczywiście że przy dużym zdarzeniu to i szystkie to i tak będzie za mało. Ale powinno się rozpatrywać średnia wielkosć zdarzeń.

Część jednostek skrze sie i skazuje przez to na śmierć. Ale niestety czasy kiedy w każdej wsi było OSP mineły już bezpowrotnie. Przykre to i smutne ale takie są fakty. I musimy się z nimi pogodzić.

Jest rozwiązanie, przynajmniej ja takie widzę u siebie i je zastosowałem. Mam jedną jednostkę. Była na skraju upadku i nie chceliśmy jej jyż finansować. Ale chłopaki się poddźwigneli i próbuję z tej jednostki zrobić taką jednostkę wspomagającą przy akcjach gdzie jest pootrzeba rąk do pracy i prostego sprzętu typu widły, łopaty, szpadle, tłumice, pompy do pompowania wody. Mają samochód bez zbiornika. Wyposażamy ich w w/w sprzęt. I jak jest potrzeba to pojadą i świetnie się sprawdzą. A nakłady na utrzymanie takiej jednostki nie są duże.

Ale ja mam tylko jedną taką jednostkę. W przypadku Petera to już problem. Łatwiej jest podtrzymać tak jedną jednostkę niż kilka. Bo suma wydatkowana na ich utrzymanie już wzrasta gwałtownie. Dlatego nie ma co ukrywać. Jak taka jednostka nie da sobie sama rady to zginie. To jest tragiczna prawda.

Ale chyba zeszliśmy z tematu tego wątku. Sorry.

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #70 dnia: Luty 27, 2008, 20:36:48 »
wiem ze moje przypuszczenia sa niedoskonale wiec dlatego niech zajmie  sie tym ktos wyksztalcony i z smykalka do takich rzeczy
moj pomysl byl taka sobie propozycja 
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #71 dnia: Luty 28, 2008, 10:41:37 »
Zeszliśmy z tego wątku ale właśnie przeciw czemuś takiemu trzeba protestować

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #72 dnia: Luty 28, 2008, 16:33:10 »
Właśnie, nie chodzi tu o samochody ale o zmianę przepisów np jak już koś wcześniej wspominał: ulgę dla pracodawców zatrudniających strażaków ochotników aby chętnie zwalniali ich w razie pożaru. Oczywiście muszą to być dopracowane przepisy aby nie tworzyć masy "strażaków na papierze"... Należy też uszczelnić struktury związku aby pieniądze nie były niewłaściwie wydatkowane. To mi przychodzi narzazie do głowy....
"By inni mogli żyć.."

Offline el komendante

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #73 dnia: Luty 28, 2008, 23:09:15 »
Koledzy jak tak czytam wasze wypowiedzi to nie wiem czy się śmiać czy płakać nad stanem naszego wyposażenia. Ale z tego co wiem to tylko JA mam "prywatną straż" jak to określił prezes gminny. O co chodzi spytacie . Ano o to że już od roku na wyposażeniu naszej OSP jest Żuczek który został zakupiony przez społeczeństwo dla naszej OSP, a koszty jego utrzymania ponosimy my sami ! (OC, przegląd , paliwo , koszty remontów) . Wszystkie te koszta ponosimy MY - ochotnicy , z naszych składek .To dopiero jest żenada !!! Zastawiam sie czy nie nagłośnić tej sprawy w mediach bo to już robi sie co najmniej niestosowne ,. Pzdr

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: Protest strażaków OSP
« Odpowiedź #74 dnia: Luty 28, 2008, 23:10:30 »
Koledzy jak tak czytam wasze wypowiedzi to nie wiem czy się śmiać czy płakać nad stanem naszego wyposażenia. Ale z tego co wiem to tylko JA mam "prywatną straż" jak to określił prezes gminny. O co chodzi spytacie . Ano o to że już od roku na wyposażeniu naszej OSP jest Żuczek który został zakupiony przez społeczeństwo dla naszej OSP, a koszty jego utrzymania ponosimy my sami ! (OC, przegląd , paliwo , koszty remontów) . Wszystkie te koszta ponosimy MY - ochotnicy , z naszych składek .To dopiero jest żenada !!! Zastawiam sie czy nie nagłośnić tej sprawy w mediach bo to już robi sie co najmniej niestosowne ,. Pzdr

A co na to gmina??
"By inni mogli żyć.."