Autor Wątek: kurs ratownictwa chemicznego w straży  (Przeczytany 13569 razy)

Offline mireks

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: kurs ratownictwa chemicznego w straży
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 12, 2008, 15:21:07 »
to nie jest kurs tylko szkolenie specjalistyczne. Jak nazwa wskazuje przewidziane dla członków grup specjalistycznych. I jak w nazwie zawarto przewidziane dla podoficerów. Aspiranci i oficerowie widocznie z założenia potrafią (z całym należnym szacunkiem dla nich).
Pozostałym musi wystarczyć to co jest zawarte w kursach kwalifikacyjnych czy studiach.
Zgodzę się z Miko, że ile by tych godzin na kursie nie było nie da się wyszkolić ratownika -chemika. Kwestia chyba jednak lat praktyki, zgrania ekipy, zaangażowania ludzi ....
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla Ciebie. Zapytaj, czy mógłby tego nie robić.

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: kurs ratownictwa chemicznego w straży
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 13, 2008, 12:53:13 »
to nie jest kurs tylko szkolenie specjalistyczne. Jak nazwa wskazuje przewidziane dla członków grup specjalistycznych. I jak w nazwie zawarto przewidziane dla podoficerów. Aspiranci i oficerowie widocznie z założenia potrafią (z całym należnym szacunkiem dla nich).
Pozostałym musi wystarczyć to co jest zawarte w kursach kwalifikacyjnych czy studiach.


i wracamy do punktu wyjścia...czy z założenia aspiranci i oficerowie "wiedzą"?
czy sami podoficerowie pracują na ratchemach?
czy wszyscy podoficerowie pujdą po szkołach na ratchemy?
jaki jest cel wałkować pompowanie MASTem człowieka który nigdy nie będzie z niego korzystał?

...wątpię

Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline mireks

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: kurs ratownictwa chemicznego w straży
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 13, 2008, 13:23:07 »
Ze względu na posiadany sprzęt, wyszkolenie i możliwości  realizacji zakresu zadań te nieszczęsne wytyczne wprowadziły podział ratownictwa chemiczno – ekologicznego w KSRG:
zakres (stopień) podstawowy – dotyczący realizacji zadań w czasie działań ratowniczych, w ramach posiadanego sprzętu ratowniczego i wykrywczo – pomiarowego, przez każdą jednostkę ochrony przeciwpożarowej należącą do KSRG,
zakres (stopień) specjalistyczny – dotyczący realizacji pełnego zakresu zadań
w czasie działań ratowniczych przez specjalistyczną grupę ratownictwa chemiczno – ekologicznego (SGR CHEM–EKO) w oparciu o minimalny standard sprzętowy ujęty w załączniku do wytycznych
Cytuj
jaki jest cel wałkować pompowanie MASTem człowieka który nigdy nie będzie z niego korzystał?
nie ma sensu, po co?
Wg mnie szkolenie specjalistyczne (nie ma czegoś takiego jak kurs chemiczny!) jest dla grup specjalistycznych. Reszta powinna się znać po kursach, szkoleniach itp. Że jest inaczej to już zupełnie inna bajka :angry:
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla Ciebie. Zapytaj, czy mógłby tego nie robić.

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: kurs ratownictwa chemicznego w straży
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 14, 2008, 22:48:24 »
Prowadzicie takie szkolenia od pewnego czasu. Wiecie również, że sprzętu typu MAST, DEPA, KEBAB, SEPARATORÓW, zbieraczy różnego typu i pomp beczkowych, zapór jest dość sporo w jednostkach i są one cały czas w użyciu. Jaką masz pewność, że to co jest rozsiane po jednostkach nie jest w użyciu. Ja takiej pewności nie mam.
... prędzej czy później powstanie poziom interwencyjny załatwiający lokalnie mniesz zagrożenia oraz realizujący podstawy do czasu waszego przyjazdu . ...
Pozdrawiam MIKO


Nawet jak nie powstanie, to nieformalnie on już istnieje. Nie do wszystkiego wzywa się chemików. Gdyby tak było, to prawdopodobnie często byli by po za swoim rejonem -  nie w każdym województwie są 4 powołane grupy.
Cała rzecz w tym, że jak już to mają i korzystają z tego, to ktoś musi im wyłożyć podstawy, co jakiś czas przypominać o zagrożeniach, tłumaczyć pewne aspekty związane z prowadzeniem działań. Z książek wszystkiego się nie nauczą.
Pozdrawiam
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: kurs ratownictwa chemicznego w straży
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 20, 2008, 01:12:07 »
Cytuj
Nie do wszystkiego wzywa się chemików.
ojj co kraj to obyczaj - np. we Wrocławiu chemik jeździ całymi dniami do pomiarów tlenku węgla czy latem pszczoły, osy, szerszenie jakby inne jednostki nie mogły jeździć do tego, przecież obsługa OLDHAM'a to żadna filozofia, a do owadów każdy może jeździć - wystarczy tylko odp. ubranie.
A co do kursów to ten który odbył się we Wrocławiu na JRG-3 był tylko dla członków SGR CHEM-EKO czyli JRG-3 i JRG-2 Wrocław. Zakres kursu nie wykracza poza materiał ze szkoły aspirantów. Taki kurs trwa 2 tygodnie i kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym.

Offline MAGIK8311

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Bogu na chwałe,ludziom na pożytek...
Odp: kurs ratownictwa chemicznego w straży
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 28, 2008, 21:48:17 »
Cytuj
Nie do wszystkiego wzywa się chemików.
oj co kraj to obyczaj - np. we Wrocławiu chemik jeździ całymi dniami do pomiarów tlenku węgla czy latem pszczoły, osy, szerszenie jakby inne jednostki nie mogły jeździć do tego, przecież obsługa OLDHAM'a to żadna filozofia, a do owadów każdy może jeździć - wystarczy tylko odp. ubranie.
A co do kursów to ten który odbył się we Wrocławiu na JRG-3 był tylko dla członków SGR CHEM-EKO czyli JRG-3 i JRG-2 Wrocław. Zakres kursu nie wykracza poza materiał ze szkoły aspirantów. Taki kurs trwa 2 tygodnie i kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym.

to dziwi mnie że u was chemik jeżdzi do os, tlenku węgla to powinien pierwszy wyjazd opanować, a co do szkolenia kurs zawsze wykracza poza materiał ze szkoły aspir. unas taki kurs ma każdy nawet strażak czy str.strażak kurs trwał 2 tygodnie i zkończył się egzaminem teoretycznym i praktycznym

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: kurs ratownictwa chemicznego w straży
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 29, 2008, 00:23:05 »
Cytuj
a co do szkolenia kurs zawsze wykracza poza materiał ze szkoły aspir. unas taki kurs ma każdy nawet strażak czy str.strażak kurs trwał 2 tygodnie i zkończył się egzaminem teoretycznym i praktycznym
wiem bo uczestniczyłem w tym kursie, nie dowiedziałem sie niczego nowego, a szkoda...mało tego, według mnie nie omówiono niektórych podstawowych rzeczy, które oczywiście w SAPSP były. Także wiem co piszę. Może dla str. czy st. str. było tam coś ciekawego ale nie dla mnie.

Offline MAGIK8311

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Bogu na chwałe,ludziom na pożytek...
Odp: kurs ratownictwa chemicznego w straży
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 29, 2008, 08:35:50 »
to wiadomo że dla ciebie nic ciekawego na takim kursie niema jak masz lata wprawy i latami uczysz i powtarzasz to samo a tak pozatym to bezsensowne mi się wydaje w tym kursie np. rozkładanie zapory z tego powodu że nie każda jednostka która zajmuje sie chemia ma zaporę
                                                                                                              POZDRAWAIM

Offline dario-81

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: kurs ratownictwa chemicznego w straży
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 01, 2008, 10:25:26 »
Witam 10 marca rusza kurs chemiczny w czestochowie.pozdrawiam