Autor Wątek: Apl/gpl Różnica  (Przeczytany 5999 razy)

Offline skylift

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Apl/gpl Różnica
« dnia: Marzec 09, 2004, 10:48:41 »
Może wiecie jaka jest różnica? Proszę o pomoc ludzi pewnych tematu, bo te urządzenia są przez strażaków mylone zamienie - nawet w literaturze.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.140
Apl/gpl Różnica
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 12, 2004, 17:28:59 »
Cytuj
Może wiecie jaka jest różnica?
Myślałem, że znajdzie się jakiś spec ale widzę, że temat leży i płacze :(  więc spróbuję.
Zacznijmy od tego co to jest APL/GPL
APL - agregat piany lekkiej GPL - generator piany lekkiej
W Rozporządzeniu oba znajdują się w standartowym wyposażeniu JRG, przy czym dopuszcza się stosowanie jednego urządzenia łączącego funkcje generatora piany lekkiej i agregatu oddymiającego.
Sprzęt ten nie stanowi normatywnego wyposażenia pojazdów pożarniczych.
A różnica?
GPL
Tu chyba wiele wyjaśniać nie trzeba.
APL
Opis na przykładzie HiEx – 300EL (pdf, eng)
A to, że:
Cytuj
te urządzenia są przez strażaków mylone zamienie - nawet w literaturze.
To święta prawda. No może nie w literaturze ale w reklamach to napewno. Firmy oferujące sprzęt ppoż sprzedają APL także jako GPL.
PS. Nie pamiętam czy czasami APL nie jest zaliczany do podręcznego sprzętu gaśniczego a GPL do ?armatury? - może ktoś jest z tym na bieżąco i mnie poprawi. Jeśli naściemniałem to proszę moderatora o wywalenie mojego posta.
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2004, 17:34:50 wysłana przez Zubek73 »

Offline czerwonypies

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Apl/gpl Różnica
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 18, 2004, 22:28:05 »
Są tylko GPL'e. Nazwa APL pojawia się tylko u sprzedawców. W starej normie z PN/M-75/51000 nie ma nazwy APL . Obie konstrukcje to GPL.
Jeśli ktoś zna inna wersję chętnie się dokształcę.
Zubek 73 nie należą one do podręcznego sprzetu tylko do pianowego.
pozdro
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2004, 22:29:23 wysłana przez czerwonypies »

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.140
Apl/gpl Różnica
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 19, 2004, 11:33:22 »
Cytuj
Są tylko GPL'e. Nazwa APL pojawia się tylko u sprzedawców.
Oj nie wiem czy masz rację. Ja będę upierał się przy swoim. W Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 września 2000 r.w sprawie szczegółowych zasad wyposażenia jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej. (Dz. U. Nr 93, poz. 1035) - Załącznik nr 1 :STANDARD WYPOSAŻENIA DLA JEDNOSTKI RATOWNICZO-GAŚNICZEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ mówi (w dwóch oddzielnych pozycjach) o:
9 Generator piany lekkiej - przenośny (napęd turbiną wodną) Dopuszcza się stosowanie jednego urządzenia łączącego funkcje generatora piany lekkiej i agregatu oddymiającego.
10. Agregat piany lekkiej o wydajności minimum 200 m3/minutę.

z tego wnioskuję, że jest różnica a poza tym zasada działania, budowa  i wydajności też się różnią poczytaj dokładnie mój post i linki.
Cytuj
nie należą one do podręcznego sprzetu tylko do pianowego
Możliwe, dawno się podziału sprzętu nie uczyłem dlatego pisałem ze znakami zapytania.


 

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Apl/gpl Różnica
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 19, 2004, 11:57:57 »
Ja myślę że czerwonypies ma rację. Sam się nad tym zastanawiałem aż postanowiłem przejrzeć zeszyty ze szkoły i tam jest mowas tylko o generatorach pianny lekkiej, o agregatach nie ma nic mowy. Wydaje mi się że APL i GPL to jest to samo tylko używane są inne nazwy.

Offline czerwonypies

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Apl/gpl Różnica
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 21, 2004, 22:14:51 »
Do zubek 73
bardzo cenna uwaga jednak jak wytłumaczysz, że :
9. Generator piany lekkiej - przenośny (napęd turbiną wodną) Dopuszcza się stosowanie jednego urządzenia łączącego funkcje generatora piany lekkiej i agregatu oddymiającego
twórcy tego rozporządzenia chyba nie wiedzą jak działa takie urządzenie. Otóż turbina wodna jest jednocześnie miejscem przepływu wody( wodnego roztworu środka pianotwórczego) w celu wytworzenia piany przez wyrzucenie na sita spieniające. Jak to pogodzić z, jak piszą , oddymianiem kiedy urządzenie wyrzuca z siebie wodę? Bo turbina nie ma zamkniętego obiegu wody.
czekam na sugestje
pozdro

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.140
Apl/gpl Różnica
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 22, 2004, 11:56:45 »
Cytuj
jak wytłumaczysz, że :
 
trochę chyba zawaliłem bo niepotrzebnie zlepiłem te dwa zdania, które w przepisie są oddzielone ale ... z drugiej strony chyba niewiele to zmienia.
Cytuj
twórcy tego rozporządzenia chyba nie wiedzą jak działa takie urządzenie.
po przemyśleniu tematu sądzę, że to jest całkiem możliwe
Cytuj
Jak to pogodzić z, jak piszą , oddymianiem
Rzeczywiście trudno będzie - jeśli napędem ma być turbina wodna.

Ale o ile zgadzam się, że przepis jest niejasny - nie zmienia to mojego zdania, że generator to co innego :)

Offline skylift

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Apl/gpl Różnica
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 23, 2004, 08:18:16 »
Pozdrawiam wszystkich, którzy podjęli się tego wbrew pozorom oczywistego tematu. Dzięki Zubek za pomysł ze stroną www.skum.nl. Jednak czuję nadal pewien niedosyt, bo mam wrażenie że niedokońca jest to wszystko w 100% wyjaśnione i pewne. A może spróbować od definicji samych pojęć agregat i generator? Może jeden faktycznie wytwarza pianę od poczatku do końca a drugi jest tylko jakąś formą przystawki np. do agregatu oddymiającego?. Tylko nadal pozostaje pytanie który jest który?. Może macie jeszcze trochę ochoty spróbować to wyjaśnić. Dzięki.

Offline pielgrzym

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
    • http://
Apl/gpl Różnica
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 23, 2004, 09:22:45 »
Pogrzebałem w swoich zeszytach i różnica którą znalazłem brzmi:
Generator piany lekkiej - napędzany jest przez turbinę, natomiast agregat piany lekkiej ma silnik który napędza dmuchawę ( i dlatego można go użyć również do oddymiania - wentylator pracuje niezależnie od podawania wodnego roztworu środka pianotwórczego).
Pozdrawiam
Pomyśl zanim coś powiesz, jeśli nie masz czasu zamilknij.

Boże chroń mnie od "mundrych" którzy są wszystkowiedzący i uważają, że nikt i nic już ich niczego nie nauczy.

Offline skylift

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Apl/gpl Różnica
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 24, 2004, 10:03:06 »
Cytat:
Zasada pracy gpl - silnik obraca w ruch obrotowy wentylator, który pobiera powietrze z atmosfery i tłoczy je dalej do dyfuzora. Za wentylatorem umieszczone są dysze (4szt. - dla GPL 2/700W, GPL 2/650S) o wydajności 50l/min. każda, przez które przepływa wodny roztwór środka pianotwórczego. Powietrze porywa rozpylony roztwór, poczym trafia on na zespół siatek, gdzie tak jak w wytwornicach tworzy się piana. Ciśnienie robocze wodnego roztworu śr. pian. ustala sie za pomoca zaworu. Do napędu wentylatorów stosuje się napęd spalinowy, elektryczny lub za pomocą turbiny wodnej.
...
Generator z silnikiem spalinowym GPL 2/650S i generator HiEx 200 umieszczone są na wózkach jednoosiowych do holowania za samochodem. Do napędu wentylatora zastosowano silnik czterosuwowy. Pomiędzy nasadą tłoczną a dyszami rozpylającymi wmontowany jest na stałe zasysacz środka zasysający ze zbiorników zewnętrznych, które również przewożone są na tej samej przyczepie. Konstrukcja przewiduje stężenie 3% śr.pian.

dodatkowo definicje internet:
- Agregat, zespół kilku (minimum 2) różnych, sprzężonych ze sobą na stałe maszyn lub urządzeń, wykonujący określoną pracę - np. agregat...
- Generator, urządzenie służące do wytwarzania określonego czynnika energetycznego, np. gazu palnego (generator gazu), bądź określonego rodzaju...

Zatem co to jest APL?

Offline czerwonypies

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Apl/gpl Różnica
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 24, 2004, 20:29:46 »
Cytuj
Agregat, zespół kilku (minimum 2) różnych....
W takim razie Hi Ex jest agregatem a Gpl generatorem jak w skrócie
więc doszliśmy
pozdro