Autor Wątek: Oznaczenia Samochodów  (Przeczytany 10270 razy)

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Oznaczenia Samochodów
« dnia: Marzec 06, 2004, 21:32:38 »
jaki obowiązuje oznaczenie samochodów pod względem cięzaru-wydaje mi sie że witold żle podzielił samochody ze względu ciężkości- ostatnio kwatermistrz pokazywał mi nowe rozporządzenie dotyczące podziału zmieniające dawne
 

Młodzik

  • Gość
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 07, 2004, 09:17:50 »
z tego co sie orientuje to:
Lekkie - do3,5t
Srednie - 3,5 - 12t
Ciezkie - powyzej 12t
a co jest jakis nowy podział?

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 07, 2004, 10:02:31 »
Cytuj
jaki obowiązuje oznaczenie samochodów pod względem cięzaru-wydaje mi sie że witold żle podzielił samochody ze względu ciężkości- ostatnio kwatermistrz pokazywał mi nowe rozporządzenie dotyczące podziału zmieniające dawne
Hej! Szczerze mówiąc nie przypominam sobie żebym pisał gdzieś o tym... :) Ale pewnie nasz rację, więc będę widzięczny za przypomnienie. Jeśli są nowe oznaczenia tego podziału, to też będę wdzięczny za ich przytoczenie..

serdeczne pozdrówka...

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Seba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 209
    • http://
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 08, 2004, 11:45:16 »
oznaczenie ciężaru pojazdów pożarniczych którą przetaczacie pochodzi z nieobowiązującej normy "PN-79 / M - 51300". Od  roku bodajże 2000 obowiązuje PN-EN 1846-1 i ona reguluje podział i oznaczenie pojazdów pożarniczych. Musiał bym sprawdzić ale masa tam jest do 2 T, 2-12 T(?), powyżej 12 T(?). Norma ta jest tłumaczeniem normy obowiązującej w krajach UE od 98r. Nie ma tam GBA GCBA, SD SRt itd. szczegóły mogę podać dla zainteresowanych (muszę ją znaześć)

Offline Seba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 209
    • http://
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 08, 2004, 12:02:59 »
już mam klasa lekka "L" 2 - 7,5 t
klasa średna "M" 7,5 - 14 T
klasa ciężka "S" powyżej 14 T

Offline arkadiusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
    • http://www.ratownictwo.galeria.prv.pl
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 10, 2004, 12:45:30 »
mam pewne watpliwości co do niektórych uzywanych przez osp pojazdów typu JELCZ .ostatnio widzialem taki jego zbioirnik mieścił 3000 litrów wody i w dowodzie rejestracyjnym wudniało GBA  wszak samochody jelcz to pojazdy o dużej ładowności i powinno być gcba ?? może ktoś z was panowie mi wtłumaczy sprawę albo ktoś podobnie jak ja widział taki pojazd lub podobny to samo tyczy się pojazdu JELCZ 315 M GPR-3000 a powinno być GCPR-3000?

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 10, 2004, 14:05:04 »
Cytuj
mam pewne watpliwości co do niektórych uzywanych przez osp pojazdów typu JELCZ .ostatnio widzialem taki jego zbioirnik mieścił 3000 litrów wody i w dowodzie rejestracyjnym wudniało GBA wszak samochody jelcz to pojazdy o dużej ładowności i powinno być gcba ?? może ktoś z was panowie mi wtłumaczy sprawę albo ktoś podobnie jak ja widział taki pojazd lub podobny to samo tyczy się pojazdu JELCZ 315 M GPR-3000 a powinno być GCPR-3000?

Sprawa wygląda tak że najwidoczniej ten Jelcz ze zbiornikiem waży poniżej masy przyjętej dla GCBA i dlatego ma wpisane GBA! Proste jak wiązanie buta! :)

Offline Seba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 209
    • http://
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 12, 2004, 09:26:19 »
Jeszcze raz odpowiadam na to samo, formalnie nie ma mowy o oznaczeniach GCBA GBA itd. Owszem w słowie potocznym oznaczenia te będą już chyba na zawsze ale nie są one zgodne z obowiązującą normą "PN-EN 1846-1" ! Pozdrawiam.  

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 30, 2004, 13:45:48 »
seba to napisz jak obecnie zaliczyć gba 2,5/16- jak sie ono ma teraz nazywać
przeglądałem stronę kom. biała podlaska i tam jest inne oznaczenie
 w książce podziału pisze tak jak zażyczył d-ca jrg ale nie wiem czy to dobrze - kontrola z kom. woj. nie zarzuciła nic jeśli chodzi o oznaczenia ale na moje pytanie jak powinno być też kontrolujacy nie odpowiedział
 

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 30, 2004, 13:47:00 »
jak ma być też prawidłowe oznaczenie poloneza caro

Offline Seba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 209
    • http://
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 30, 2004, 16:20:09 »
Służę pomocą :)  
wg obecnie obowiązującego przepisu (normy) były samochód GBA 2,5/16 rozumiem że pepsiak 005 a nie żaden wynalazek :) brzmi:

  M-2-6-2500-8/1600-0

gdzie:

 M- średni
 2- uterenowiony (kwestia umowna w tym przypadku bo tak naprawde to nie wiem czy to jest miejski (oznaczenie 1) czy terenowy (oznaczenie 3), przyjmuje że jest pomiędzy :) - teoretycznie uterenowiony oznacza że pojazd jest dwu osiowy na pojedyńczych kołach z tyłu z napędem 4x4. Star ma wszystko oprócz pojedyńczych kół z tyłu.
 6- ilość miejsc w kabinie
 2500- wiadomo ilość wody [l]
  8- ciśnienie nominalne autopompy [bar]
 1600- wydajność nominalna [l/min]
 0- dodatkowe wyposażenie ( norma nie bardzo precyzuje ale podejrzewam że chodzi o agregaty prądotwórcze, narzędzia hydrauliczne itp. wtedy na końcu zamiast 0 jest 1.

przypominam że jest to oznaczenie występujące tylko w teorii w praktyce nie widziałem tego nigdzie.  

Offline Seba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 209
    • http://
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 30, 2004, 16:22:38 »
a ten caro to jaki SRD ? a może chemik? czy jakiś inny? podaj szczegóły to ci napisze.  

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 30, 2004, 19:45:31 »
chodzi mi o poloneza służbowego
za wyjaśnienia dziekuję podaj mi tylko jaki to przepis reguluje i czy on obowiązuje obecnie i czy będzie obowiązywał po wejsciu do unii

Offline Piotreq88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 532
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 30, 2004, 20:37:12 »
to ja już nic nie kapuje. Obecnie są oznaczenia GBA , GCBA itd.
i są
lekkie - do 3.5 ton
średnie - od 3.5 do 12 ton
i ciężkie - od 12 ton
I jak rozumiem to wszystko po wstąpieniu do UE się zmieni (tak jak mówi Seba) ??
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2004, 20:37:38 wysłana przez Piotreq88 »
CHCIAŁBY NAD POZIOMY CZŁEK A TU CIĄGLE NIŻ

Offline Seba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 209
    • http://
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 30, 2004, 21:01:03 »
cześć
do bartek6 i piotreq88 w pierwszym poście pisałem skąd się to bierze i od kiedy obowiązuje!
Cytuj
Od roku bodajże 2000 obowiązuje PN-EN 1846-1 i ona reguluje podział i oznaczenie pojazdów pożarniczych
 SOP-a postaram się opisać później (jak znajde tą normę) w głowie tego nie mam bo jak wiadomo na jednostkach stosuje się umownie starą. Ale odpisze. Pozdrawiam.  

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 23, 2004, 17:50:54 »
witam
szukając w internecie oznaczeń pojazdów pożarniczych natrafiłem na niewiadime mi informacje:
1.nowy podział pojazdów wg masy całkowitej pojazdu
Klasy pożarniczych samochodów ratowniczo – gaśniczych:


1. w zależności od rzeczywistej masy całkowitej pojazdu :

klasa lekka (L): do 7,5 t
klasa średnia : od 7,5 do 14 t
klasa ciężka ©: powyżej 14 t

2. w zależności od zdolności do poruszania się na określonych nawierzchniach:

kategoria 1 – miejskie to pojazdy samochodowe przeznaczone do poruszania się po drogach o twardej nawierzchni,
kategoria 2 – uterenowione to pojazdy samochodowe zdolne do poruszania się po wszystkich drogach o twardej nawierzchni i w ograniczonym zakresie poza tymi drogami,
kategoria 3 – terenowe to pojazdy samochodowe zdolne do poruszaniasię po wszystkich drogach i bezdrożach.

Oznakowanie samochodów pożarniczych:

C - 2 - 3 - 8000 - 8/4000 - 1


C – klasa ciężka,
2 – kategoria uterenowienia,
3 – ilość osób w kabinie,
8000 – pojemność zbiornika na wodę w [ l ],
8/4000 – parametry pompy (wydajność 4000 [ l/min] przy ciśnieniu 8 [bar] ),
1 – agregat prądotwórczy.

Napotkałem też na nowe oznakowanie GCBA 18/8 ( "cysterna" ), gdzie ten pojazd powinien nosić skrót SZ ( samochód zaopatrzeniowy ) oraz pojazdy T - ze sprzętem do katastrof budowlanych i innych, a także Wt - z wyposażeniem warsztatowym.

Czy te oznaczenia mają związek z tą nową normą "PN-EN 1846-1" ?
Proszę także o wyjaśnienie co to jest samochód z wyposażeniem warsztatowym ( Wt ) oraz pojazd ze sprzętem do katastrof budowlanych - T .
Co one mają na wyposarzeniu ?

więcej info na temat pojazdów pożarniczych (  na tej stronie"odkryłem " te "nowości" <przynajmniej dla mnie> )

dzięki pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2004, 18:03:43 wysłana przez zeusss »

Offline pk998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 23, 2004, 21:52:48 »
Czesc- ciekawa tematyka, zwłaszcza, ze w praktyce nikt tej terminologii nie stosuje. U mnie jest Jelcz 315 GCBM, a nie Z bo ma wodę, ma motopompę, ma 4 miejsca załogowe i ma armaturę wodną. Myslę, że niczym nie różni sie od innych gaśniczych. A tak nawiasem- czy gdzieś u Was wymagane jest podawanie w analizach, meldunkach, itp sprzetu wg nowych zasad? Pozdro

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 24, 2004, 00:29:50 »
nie bardzo rozumiem- te jelcze sa prawidlowo oznaczone. GCBM - w czym problem??

czseto sie zdarza ze samochody ciezkie sa oznaczane jako srednie np GCBA  jako GBA
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

backdraft

  • Gość
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 24, 2004, 07:47:49 »
Wydaje mi się, że najlepiej zapytać w KG PSP. Samemu nie cudujcie. To jak oznaczać samochody czy postaremu czy po nowemu najlepiej tam ktoś powinien rozstrzygnąć.  

Offline kermit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 10, 2005, 23:19:46 »
Polska to państwo bezprawia. Rząd swoje a my swoje  :D Powiedzcie po co tworzyć kosmiczne nazwy a nie zostać przy tych które obowiązują, przecież to są kosmiczne zmiany w papierach  

Offline Seba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 209
    • http://
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 31, 2005, 07:40:25 »
Obowiązująca norma - jest obowiązująca :)  pisząc oficjalne pismo musimy wpisać oficjalną nazwę podając jeszcze normę do której się odnosi pisząc np GCBA też należy się odwołać do normy z 79' a na JRG jest wolna amerykanka :) jakoś nie wyobrażam sobie wyświetlacza z napisem np.  "M-2-6-2500-8/1600-0" ;)

Offline ahrek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 17, 2005, 11:09:12 »
Drabina mechaniczna o masie powyżej 12ton jakie powinna mieć oznaczenie
SCD- 30 czy SD-30?  

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 17, 2005, 14:15:53 »
Jest ktoś kto jest szczęśliwcem i posiada nową norme w wersji papierowej lub elektronicznej?? Jeżeli tak prosiłbym o przesłanie na prv
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2005, 14:16:12 wysłana przez fireman »

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 19, 2005, 10:58:09 »
Cytuj
Drabina mechaniczna o masie powyżej 12ton jakie powinna mieć oznaczenie
SCD- 30 czy SD-30?
witam

JRG nr 3 w Lodzi posiada drabine mechaniczna SCD 37 Iveco Magirus ( przynajmniej tak jest oznaczona )

jesli ktos chce ja zobaczyc to podaje link :rolleyes:
JRG nr 3 w Lodzi

pozdrawiam

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 19, 2005, 12:11:54 »
mi i tak najbardziej z JRG 3 w Łodzi najbardziej spodobał się SH 68 na Mercedesie ;)  czy może mi ktoś powiedzieć jaki na świecie i w polsce jest największy podnośnik i jak można to w jakim mieście się znajduje.. może jakieś fotki?? Chodzi mi o jego wysokość w metrach...
POZDRAWIAM!!

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 19, 2005, 12:18:39 »
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2005, 12:23:18 wysłana przez bulon »
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ahrek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Oznaczenia Samochodów
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 22, 2005, 09:22:26 »
Cytuj
Cytuj
Drabina mechaniczna o masie powyżej 12ton jakie powinna mieć oznaczenie
SCD- 30 czy SD-30?
witam

JRG nr 3 w Lodzi posiada drabine mechaniczna SCD 37 Iveco Magirus ( przynajmniej tak jest oznaczona )

jesli ktos chce ja zobaczyc to podaje link :rolleyes:
JRG nr 3 w Lodzi

pozdrawiam
w takim razie wasz SH-68 z łodzi  też powinnien mieć nazwę SCH-68?(ma masę 45ton)