Autor Wątek: Kryteria Oceny Ups-a  (Przeczytany 6307 razy)

Offline joker

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 69
  • http://
Kryteria Oceny Ups-a
« dnia: Marzec 05, 2004, 20:01:24 »
Interesują mnie wasze opinie na temat UPS-a popularnie zwanego równiez "nomexem". Jakie kryteria oceny waszym zdaniem powinny być spełnione dla tego ubrania? Co można by było w nim zmienić ? Czy spełnia ono swoje zadania czy też należałoby je wycofac z użytkowania?
Zapraszam do dyskusji.

bartek 6

 • Gość
Kryteria Oceny Ups-a
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 06, 2004, 11:23:10 »
uważam, że podobnie jak obecna koszarówka tak samo i nomex to wielki niewypał naszch szacownych i wszystkowiedzących pracowników KG , o wieloletnim stażu pracy na podziale bojowym-oto moje potwierdzenia i uwagi jeśli chodzi o to ubranie
1.po ubraniu się w kompletny zestaw tj. spodnie i kurtka chodzę jak kukła - brak swobody chodzenia nie mówiąc że przy akcji trzeba trochę pobiegać. ostatnio nie mogłem pokonać ogrodzenia w tym ubranku ciekaw jestem czy z KG pokonał wcześniej ściane
2.spadają szelki od spodni po paru minutach chodzenia
3.są palne- kolega przy przelewanie siana opalił nogawki
4.kutka zbyt długa co w przypadku założenia pasa powoduje że wygląda się jak baletnica
5.zamiast stójki,która obciera brodę i szyje powinien być kołnierz chyba że ta stójka powinna być łagodfniejsza
6.może nie we wszystkich jrg jest ten problem-zaley od rodzaju latarek, ale w moim przypadku latarkę muszę chować do kieszeni i parę razy szukałem ją na terenie akcji podobnie jest ze stacjami- wniosek taki aby kieszenie były o połowę węższe chyba że z KG zadbał o to abyśmy mieli gdzie ręcę tzrymać
to tylę myślę że oczymś zapomniałem ale jeśli coś zauważe to dopisze

młody

 • Gość
Kryteria Oceny Ups-a
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 09, 2004, 10:16:32 »
Niestety UPS podobnie jak koszarówka pozostawia wielke do życzenia. Brak koordynacji ruchów po jego założeniu. Podczas akcji odczuwa się się jego ciężar. A mając na sobie jeszcze aparat oddechowy to juz wogóle. Niestety nie jest to zbyt dobre ubrania. Jesli chodzi o palnośc równiez miałem przypadek że w pogożelisku zapaliły mi się nogawki. No cóż polska technika, polskie wykonanie i wogóle.  

strażak

 • Gość
Kryteria Oceny Ups-a
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 09, 2004, 11:16:48 »
O jakich kryteriach tu mowa. Ten kto wymyślił i zatweirdził te ubrania nie brał pod uwagę chyba rzadnych krytriów.
Przecież to ubranie nie nadaje się do użytkowania. Jest ciężkie i niewygodne. A w połączeniu z koszarówką której nowy wzór należy zakładać pod UPS-a to niestety ciężko wykonywać jakie kolwiek ruchy.
Cóż nie winię tu ludzi z KG bo oni nie mają o tym zielonego pojęcia. Bo który z nich pracował kiedykolwiek w podziale. Przychodza młodzi oficerkowie na praktyki na miesiąc czasu i nic więcej. Ale oni nie mają tam nic do gadania. Winą obarczam raczej ludzi z CNBOP którzy są po to aby takie rzeczy wychwytywać.
To oni odpowiadaja za to czy te ubrania są ergonomiczne, i czy są niepalne. A często się zdarza że niestety zapaleniu ulegają. Gorzej z ergonomią która pozostawia wiele do życzenia. Mam nadzieje, że kiedyś ktos wymyśli jakieś ubranie które będzie spałniało jakieś normy bezpieczeństwa. Może po wejściu do UE coś sie zmieni..
 

gość

 • Gość
Kryteria Oceny Ups-a
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 09, 2004, 11:18:45 »
zdecydowanie wycofać lub oddać do poprawy. To jest bubeljak wiele rzeczy które się strażakom daje do użytkowania. A oni mają w tym pracować nieraza w naprawdę bardzo ciężkich warunkach.

Offline Sylwek

 • Global Moderator
 • *
 • Wiadomości: 2.389
 • Płeć: Mężczyzna
Kryteria Oceny Ups-a
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 09, 2004, 11:39:21 »
Witam,
zgadzam się z powyższymi opiniami ale wiadomo nie od dziś że ubranie jest jakie jest ze względu na ograniczone koszty. Są dostępne prawdziwe ubrania nomexowe ale są niestety bardzo drogie. Wprowadzenie UPS-ów było moim zdaniem całkiem dużym postępem w stosunku do używanych wcześnije ubrań moro. Ale oczywiście okres przejściowy trwa za długo i czas już najwyższy wyposażać strażaków w prawdziwe ubranka strażackie. Może jakieś unijne przepisy wyeliminują dotychczasowe substytuty ubrań ochronnych?
Na koniec moja jedna praktyczna uwaga do Bartka... i komu tam sie to jeszcze może przydać:
Cytuj
[...] 2.spadają szelki od spodni po paru minutach chodzenia [...]
ja sobie radzę tak, że po wrzuceniu na siebie ubrania i przed zapięciem kurtki przepinam zatrzaski szelek od spodni na krzyż na brzuchu - przestają spadać :).
Pozdrawiam, Sylwek

Offline Seba

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 209
  • http://
Kryteria Oceny Ups-a
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 09, 2004, 13:15:06 »
Witam!
Cytuj
3.są palne- kolega przy przelewanie siana opalił nogawki
a widiałeś kiedyś niepalne? wolisz azbest? :) Nie jestem fanem obecnych UPS-ów ale z tą palnością to powinno się chyba oceniać nie przepuszczanie promieniowania cieplnego przez ubranie a nie palność. co z tego że materiał był by niepalny jeżeli np. nagrzewał by się i parzył? Myślę że ubranie powinno być wykonane z materiału o podwyższonej odporności na płomień ale (i) utrzymywało od strony wewnętrznej temperaturę ciała.

Offline firetom

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 305
Kryteria Oceny Ups-a
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 09, 2004, 14:23:33 »
Panowie!
Tylko do m-ca maja można zakupywać swoja rodzimą produkcję pod tytułem UPS. Z powodu braku certyfikatów unijnych na polskie UPSy , odzież specjalna strażaka nabierze całkiem europejskiego wymiaru. I to w zakresie ergonomii, technologii wykonania, jak i niestety w zakresie finansowym. Z tego też względu podejrzewam, że okres używalności wydłuży się do niemiłosiernego terminu. Jak w tym wypadku będzie wyglądało noszenie koszarówek pod taką odzieżą - pokaże czas. Tak więc prognozuję - dwa lata i będziemy katali w nowych, europejskich UPSach za ciężkie pieniądze.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline SenseY

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 705
 • Płeć: Mężczyzna
Kryteria Oceny Ups-a
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 09, 2004, 19:22:53 »
To co napisał firetom to niestety bolesna prawda, będziemy za strojue płacić słone pieniądze, czy te nowe stroje będą tego warte? Nie wiem.
W mojej jednostce kupiono kilka at temu UPS-y i po miesiącu we wszystkich się popsuły suwaki, dobrze że chociaż zapięcia działają.

Offline czerwonypies

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 133
Kryteria Oceny Ups-a
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 09, 2004, 22:27:47 »
Do Bartek 6
Cytuj
1.po ubraniu się w kompletny zestaw tj. spodnie i kurtka chodzę jak kukła….
To ma swój sens; jeśli ubranie jest wielowarstwowe to jednocześnie chroni przed przenikanie temperatury (np. 700 ºC)
Cytuj
nie mówiąc że przy akcji trzeba trochę pobiegać…
ja ostatnio musiałem się podciągać na rękach, żeby dostać do otworu…do tego miałem aparat itd.  Jest to możliwe
Cytuj
spadają szelki

to fakt trzeba je zeszyć razem lub zapiąć na krzyż
Cytuj
są palne
-nie musza być niepalne tylko ochronne , ważne żeby użytkownik był w całości, ubranie może jak i  hełm zostać zniszczone
Cytuj
stójka powinna być łagodniejsza
-święta prawda
Cytuj
latarkę muszę chować do kieszeni
– to sobie doszyj zaczep i przypinaj w takim miejscu jakie tobie najbardziej odpowiada; nie wywnioskuj, że jestem fanem tych ubrań ale porównuję je z moro więc te bardziej chronią.
Sprawdź przy okazji ubrania Jannesville ( to również nie jest Nomex tylko bawełna) lub inne ze stanów tzw. bunkergear – są jeszcze sztywniejsze i grubsze, pasy również używają ,więc niewygoda okropna ale!! bezpieczeństwo użytkownika gwarantowane
 

Offline joker

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 69
  • http://
Kryteria Oceny Ups-a
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 10, 2004, 09:12:22 »
Wszystko super. Ale jakich zmian byście dokonali w tym ubraniu?
Waszym zdaniem: co można by zmienić, zastąpić lub wogóle usunąć z tego ubrania.  

gość

 • Gość
Kryteria Oceny Ups-a
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 10, 2004, 09:43:01 »
W niebieskich "prawdziwych" nomexach też nie jest wygodnie. Ubranie jest sztywniejsze od naszego czarnucha i żadnych warstw odpinanych nie ma, więc w lato pot leci po jajach, a stójka jest dużo, dużo za duża. Ale jednak jest to nomex i przed ogniem i promieniowaniem (czyli przed tym, przed czym powinien chronić) chroni doskonale. Na temat czarnuchów się nie wypowiadam, bo jestem tym szczęśliwcem, który nie miał, nie ma i nie zapowiada się, żeby w najbliższym czasie miał dostać  :D  

jacek

 • Gość
Kryteria Oceny Ups-a
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 10, 2004, 13:37:50 »
Cytuj
Ubranie jest sztywniejsze od naszego czarnucha i żadnych warstw odpinanych nie ma, więc w lato pot leci po jajach, a stójka jest dużo, dużo za duża.
Ta warstwa odpinana o której mówisz to warstwa termoizolacyjna. Nie można stosować ubrania bez tej warstwu do akcji gasniczych. Jesli komuś coś sie stanie to ubezpieczenie nie wypłaci ani złotówki. Po co wymyślono odpinanie tej warstwy nie wiem. Ale znając naszych strażaków to większośc chodzi właśnie bez tej warstwy. Co widać po różowych czy pomarańczowych końcach na dole kurtki. Jest to niedpouszczalny błąd. Bo z tą warstwą jest niewygodnie. Zgadza się. Ale może czas w końcu coś z tym zrobić. Dlaczego my mamy jeździć do akcji w byle czym bo tak można nazwać te ubrania a nasi Komendanci wożą swoje 4 litery w luksusowych samochodach począwszy od Komendantów Powiatowych, Miejskich, Wojewódzkich na Głównych kończąc. I tak jest z wieloma sprawami. Nie tylko z tym. Może w końcu ktoś by się tym zajął. Mamy tyle związków zawodowych. I co??? Marne efekty ich działania. Każdy walczy  swoje. A jak juz obiecają im ze 2 mieszkania służbowe to jak zwykle zamykają dzioby na jakiś czas.
Może zajmą się sprawa wyposazenia strażaków w odpowiedni sprzęt. Bo KG nie ma zielonego pojęcia o tym co robi. Nie ma co składac winny na innych skoro samemu jest się niewporządku. Niestety takie są realia.
Pracuję już 10 lat w tej instytucji. Może dużo może mało. Są tacy co pracują więcej. Zajmowałem różne stanowiska. Obecnie jestem d-cą zmiany. I przez okres mojej służby byłem przez pół roku członkiem związków. Myślałem że uda mi się coś zrobić. Ale niestety. Wypisałem się. Nie da się współpracopwać z kimś kto pod szyldem pomocy dla innych dba o własne interesy. Widzieliście kiedyś grabie co grabią od siebie. Nie. Zawsze w swoją stronę. Zawsze będziemy bici po dupie jak nie weźmiemy się w garść i nie wywalczymy czegoś dla siebie. To samo jeśli chodzi o ubrania. Nie powinno to nikogo interesować czy prawdziwe ubranie z NOMEXU kosztuje 500 czy 1000 czy nawet 2000 złotych. Tu chodzi o bezpieczeństwo człowieka, strażaka ratownika, który ma pomagac innym. No ale pewnie mam inne poglądy na tą sprawę. Przykre ale prawdziwe. Ale cieszę się z przystąpienia Polski do UE bo może wreszcie będziemy mieli normalne, bezpiecvzne i wygodne ubrania spełniające wymogi UE. Może i drogie ale warte swojej ceny bo chroniące ratowników.
Pozdrawiam.

Offline bartek6

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 572
Kryteria Oceny Ups-a
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 12, 2004, 11:44:44 »
gdzieś już ja o tym pisałem a także inne osoby zwrawcały na to uwage a mianowicie chodzi mi o to że część osób na forum nie pisze na temat tylko wyłapuje cytaty i próbuje tworzyć na forum zamieszanie
konkretnie mam teraz na myśli czerwonegopsa który zamiast coś dodać lub podzielić sie swoimi spostrzeżeniami to zaczyna mi doradzać np.że należy do nomexu doszyć zaczepy do latarek-ja już to dawno zrobiłem bo inaczej pogubiłbym już asortyment- więc prosze cie i innych nie piszcie rzeczy nie związanych z tematem tylko konkrety-ja napisałem 5 pkt. które mnie rażą w tym nomexie i co widzę że zamiast poparcia bądż wypisania innych wad, częśc osób doradza jak z tym sobie mam poradzić
podsumowując-piszcie na temat a nie udzielajcie rad chyba że część forumowiczów uważa że inne osoby to taborety i nie wiedzą jak poradzić sobie ze spadającymi szelkami
popieram Jacka pod każdym względem-góra ma nas w 4 literach-zobaczcie ich umundurowanie ja nie dostrzegam takich wad jak w naszych nomexach

Offline czerwonypies

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 133
Kryteria Oceny Ups-a
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 12, 2004, 20:42:07 »
Do Bartek 6
Forum spełnia rolę wymiany informacji, więc jeśli podaję tobie info o jakimś rozwiązaniu, to w dobrej wierze, a nie żeby cię pouczać. Odnoszę wrażenie że reprezentujesz typowe podejście PSP "nie pouczaj mnie" Uczymy się całe życie więc jak coś już wiesz to pomiń jak ci pomogło to skorzystaj. Jednak mnie trochę rozbraja wieczne narzekanie, że to do d.... tamto KG spieprzyła i co? Albo zadziałaj żeby zmienili , albo poradź sobie po swojemu bo wiesz świetnie, że na nich liczyć nie możesz. Stosuję cytaty, żeby inni wiedzieli o czym piszę . Nie tylko ty czytasz te posty (odnoszące się do swoich). Ale jeśli nie chcesz, bo wszystko już wykonałeś wcześniej i wiesz resztę, to nie muszę się ustosunkowywać  do twoich postów. Ja też mam zarzuty do UPS'ów ale przekazywałem je producentom i projektantowi z KG. Wiem, że efekt znikomy ale tyle wykonałem. Teraz próbuję radzić sobie sam . Jeśli bardzo chcesz to mailem możemy wymienić opinie na temat uzbrojenia, ubrań, hełmów itd. jak nie to nic sie nie stanie.Zapraszam
pozdro

Offline bartek6

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 572
Kryteria Oceny Ups-a
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 30, 2004, 13:41:51 »
czerwonypies- ja lubie jeśli ktoś wynajdzie cos pożytecznego i to wykorzystuję, ale jak coś jest do d..y to krytykuję- jeśli ja usuwam zdarzenia to robię to jak tylko potrafię a jak krytykuje mnie ktoś że zrobiłem żle to się nad tym zastanawiam i jeśli krytyka jest uzasadniona to robię wszystko aby to więcej nie miało miejsca - dlatego wymagam też od innych aby tak samo postepowali - i tak jesli w KG kwatermistzr spieprzył i ma na to dowody-nasza krytyka to niech jak najszybciej zrobi wszystko aby ten bubel wiecej sie w psp nie zdarzył
 

Offline czerwonypies

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 133
Kryteria Oceny Ups-a
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 30, 2004, 22:44:21 »
jestem całym sercem z tobą, moje zdanie jest podobne. Jednak znasz realia, oczekujmy zmian, ale jak na razie musimy sobie radzić codziennie ze stanem faktycznym
pozdro

Offline KiM

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 70
Kryteria Oceny Ups-a
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 01, 2004, 13:01:46 »
Najgorsze w UPS-sie są chyba suwaki......, pomijając ciężar i niewygodę.

Offline jurol

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 35
Kryteria Oceny Ups-a
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 02, 2004, 12:19:35 »
Witam wszystkich dyskutujących o Nomexach. Popieram tych , którzy krytykują i domagają się wysokiej jakości sprzętu chroniącego nasze tyłki. Zarówno koszarówki jak i W/w nomexy są do niczego. Uszyte są na jakichś nieproporcjonalnych "TROLI" , u mnie wszystko się rwie ,strzępi i wygląda do kitu Jeżeli jakość wykonania jest do luftu to co mówć o jakości tkanin. Może zamiast rozpajęczać się nad ich jakością , spróbujmy wymyślić sposób egzekucji dobrego sprzętu.Moja propozycja , którą próbuję wprowadzić u siebie to odsyłanie kiepskiego towaru i reklamowanie bubli. Wszystko to jednak bardzo ciężko idzie bo " góra " w tym nie chodzi i ma to w nosie. Może gdyby było więcej negatywnych opinii coś moglibyśmy wskórać.
Ta metoda jest na tyle skuteczna , że teraz wywalczyliśmy dobre buty , rękawice i chełmy.  
Jeżeli chodzi o umundurowanie " góry " to jest ono skrojone na miarę i wygląda estetycznie , bo wiszące fladry u dołu Nomexu według mnie wyglądają komicznie.
Pozdrowionka.

strażol

 • Gość
Kryteria Oceny Ups-a
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 03, 2004, 23:10:38 »
Cytuj
- i tak jesli w KG kwatermistzr spieprzył i ma na to dowody-nasza krytyka to niech jak najszybciej zrobi wszystko aby ten bubel wiecej sie w psp nie zdarzył
i z tym się nie zgadzam. Co można zarzucić KG to można. Ale nie możemy całej winy zwalać na nich. Z tego co wiem oni jakiś wkład mają w to żeby coś wprowadzić do użytkowania przez szarego strażaka. Opracowują dokumentację itp. Ale wszelkie badania i dopuszczenie daje CNBOP i to ono jest  w największym stopniu odpowiedzialne za to co nosimy np. "nomexy", hełmy, rękawice, maski itp. Cały sprzęt ochron osobistych. To oni wydają dopuszczenia. Wyobraźcie sobie, że nasze mądre CNBOP nie chciało wydac atestu na hełmy Dragera. A cała Europa, a napewno jej większość skutecznie ich używa. Takich zanwców tam mamy. To oni szaowni Panowie nas ubrali w te UPS-y. Zbadali je, wydali opinie, atesty, itp. A KG pewnie wydała tylko zatwierdzenie. Bo nie miala już innego wyjścia. Bo strażacy muszą w czymś chodzić. Ja mam tylko nadzieję że po wejściu do UE nareszcie będziemy wyglądali jak ludzie i jak przystało strażaków narażających swoje życie będziemy mieli odpowiedni sprzęt ochron osobistych żeby tę pracę wykonywać. \
Czołem.

Offline TomekP

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 85
  • http://
Kryteria Oceny Ups-a
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 13, 2004, 13:22:32 »
Chciałbym, jeśli można, podzielić się z szanownymi kolegami moimi spostrzeżeniami w temacie prowadzonego narzekania.
Oczywiście,że UPS-y są cięzkie i niewygodne. Jak może być inaczej, skoro przywyczajenie jesteśmy do panującej do niedawna swobody "morowskiej".
Większą część roku przechodził człowiek w przewiewnej kurteczce założonej na gołe ciało. Co z tego, że w zimie było mu jeszcze gorzej niż w UPS teraz(mówię o zimowej kurteczce, którą na zimę uszczęśliwiano strażaków tzw.bechatce).
UPS mają wiele wad. Mówicie o suwakach i innych, bliżej nie sprecyzowanych mankamentach. Narzekacie na Komendę Główną i CNBOP. Jak zawsze prawda leży po środku i niekt z wymienionych organów nie pozostaje bez winy, ale...
No własnie jestem trochę zdziwiony, być może nie znam realiów życia w Waszych JRG, czy też KM/KP itd. U nas zakup został poczyniony przez naszego 01 oczywiście przy wydatnej, jeśli nie decydującej o wyniku pomocy Samorządowców.
Zostaliśmy wyposażeni w ubrania dopuszczone przez Centrum, które też są ciężkie i może nawet nie wygodne, ale czy nie chodzi o nasze bezpieczeństwo? Mamy czeski ubrania Fiereman IV ( uwaga są drogie), ale przy [pożarach sprawdziły się wybornie. Może więc , jeżeli jest problem z Waszymi mundurkami bojowymi zaproponujcie tym, którzy podejmują decyzje o zakupie nowych ubrań dokładne przejrzenie ofert ubrań dostępnych w sprzedaży?
 

Offline czerwonypies

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 133
Kryteria Oceny Ups-a
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 13, 2004, 22:37:16 »
Czy przypadkowo ubranie Fireman IV to nie NomexIII? czyli pierwsza półka świartowa -  wyprodukowana w Czechach?
sprostuj jeśli sie mylę
pozdro

Offline TomekP

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 85
  • http://
Kryteria Oceny Ups-a
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 13, 2004, 22:45:13 »
Powiem szczerze - nie wiem czy jest to równoznaczne, ale na pewno wyprodukowane w Czechach. Z resztą, jeśli Cię to interesuje, to oferta tejże firmy obejmuje fantastyczny system zabezpieczenia kompleksowego strażaka. Jest w stanie wyposażyć Cię we wszystko z tkaninny NOMEX od bielizny po ubranie bojowe. Nazywa się to COCOON.
Nara.