Autor Wątek: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??  (Przeczytany 17130 razy)

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 30, 2007, 05:23:58 »
Czy przy obowiązujących zapisach w/w rozporządzenia można zmienić strażakowi pełniącemu służbę w systemie zmianowym rozkład czasu służby na inny niż określony w rozporządzeniu, np. w miejsce 24 godzin służby nakazać służbę w wymiarze 16 godzin i jak ewentualnie naliczać wtedy czas wolny (48 godzin)?, 12 godzin można ale czy to rozporządzenie dopuszcza inny czas ?
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 30, 2007, 07:56:53 »
A co na to związki wiem że i tak gówno robia ale w koncu mogli by się tym zająć . W moim województwie też nie wiele robią ale akurat tym się zajeli i przyniosło efekty  teraz nikomu na razie się nie roji w małych pecynkach przeciwstawić w tej kwestji porozumieniom między związkowym a komendantem głównym. A resztę czas pokaże.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 30, 2007, 08:02:16 »
Cytuj
A co na to związki wiem że i tak gówno robia ale w koncu mogli by się tym zająć

Skoro gówno zz robia, to związki Ci odpowiadają co na to: GóWNO, sam sie tym zajmij.
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 30, 2007, 08:06:41 »
Cytuj
A co na to związki wiem że i tak gówno robia ale w koncu mogli by się tym zająć

Bardzo ciekawe stwierdzenie, może jakieś konkrety?
P.S. zapisz się do związku to też będziesz gów.. robił, do krytyki wszyscy.
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2007, 08:10:59 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 30, 2007, 08:43:23 »
Cytuj
A co na to związki wiem że i tak gówno robia ale w koncu mogli by się tym zająć

Skoro gówno zz robia, to związki Ci odpowiadają co na to: GóWNO, sam sie tym zajmij.
Synu wiem co pisze do nie dawna byłem vi-ce przewodniczącym zarządu miejskiego jednego z nich i to dwie kadencje. Wniskując po wypowiedzi jesteś osobą funkcyjną jednego z nich i moje gratulację z wypowiedzi do potęcjalnych szarych mas potrzebnych tylko przy wyborach do władz związku . Widzisz sam dałeś przykład podejścia związku do pracowników i dziwisz mojej reakcji.P.S . Większoś ciągnie do władzy obiecują na zebraniach  złote góry i nie chodzi mi tu globalnie lecz na samym dole zająć się w miare potrzeby zwykłym Kowalskim i tak od zarządu terenowego  po główny jedyne co się udało na razie  to utrzymać system 24/48 ale jak długo . To jedyne osiągnięcia a cała reszta spraw tz. Kowalskiego to gruszki na wirzbie.
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2007, 08:52:28 wysłana przez Cień »
Pozdrawiam Cięń em.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 30, 2007, 08:52:16 »
Cytuj
Synu wiem co pisze do nie dawna byłem vi-ce przewodniczącym zarządu miejskiego jednego z nich.
Sam zrezygnowałeś, czy Cię wyp....li, Bo z takim podejściem, to chyba za dużo nie nawojowałeś.

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 30, 2007, 08:54:33 »
Wyobraż sobie że sam zbyt wiele mnie dzieliło  i nawet przewodniczący o tym wiedział  . Ale zemściło się to jak szedłem na emeryture. Bo dla mnie najwżniejszy był tz. Kowalski i jego kłopoty według mnie po to są związki. Dlatego wracając do tematu ty piractwem godzinowym powini się zająć zarząd terenowy  jak mało wojewódzi I.T.D dla mnie to bandyctwo i po mimo mego wielkiego sentymentu dla PSP wielkopolskiego jest to wysoce naganne.
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2007, 09:07:52 wysłana przez Cień »
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 30, 2007, 09:03:57 »
u nas coś mówiono o tym rozwiązaniu , ale dotyczyło to D-cy zmiany to oni podobno mieli tak pracować , ale plan spalił na panewce jak na razie . Ale może powrócą do tematu .Pozdrawiam.

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 30, 2007, 09:09:33 »
u nas coś mówiono o tym rozwiązaniu , ale dotyczyło to D-cy zmiany to oni podobno mieli tak pracować , ale plan spalił na panewce jak na razie . Ale może powrócą do tematu .Pozdrawiam.
Masz rację oby nie z propozycjami z sufitu.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 30, 2007, 09:10:47 »
 @Cien - po twojej wiadomości widać że jesteś bardzo sfrustrowany, masz nieodparty żal do związków, jak sam napisałeś byłeś funkcyjnym i co nie wyszło czy sam odpuściłeś ?
Wiem że łatwo jest krytykować lecz sam doskonale wiesz że niektóre sprawy nie można przeskoczyć.
Pozdrawiam
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 30, 2007, 09:20:23 »
Wiem tu już nie chodzi o mnie bo ja to historia wiem nie wszystko się przeskoczy ale wedle mnie związek powinien dbać o wszystkich i każdego z osobna byłem na dwie kadencje wybrany przez załogę i nie jedno krotnie opowiadałem na zebraniach o ich bolączkach dalej lepiej nie mówić . A to że są potrzebni przy wyborach to nie moje zdanie tylko odczucia ludzi z kturymi byłem blisko na podziale razem bo taka rola {służalcza jest związku } wedłóg mnie i nie raz dostałem po dupie za to ale nie żałuje bo na ulicy nikt nie powie o idzie ten Chu..... i właśnie o to chodzi. Co do twego pytania  to odpuściłem po nagonce na mnie  gdy wstawiłem się z człowiekiem co do którego mam wielki szacunek  były  komendant  który nie raz właśnie pomógł zwykłemu Kowalskiemu ale nie z tej opcji był  dodam że to nie tylko było moje zdanie lecz było paru ludzi podobnie myślących jak ja i również z solidarności czyli drugiego związku działającego na tym terenie. Ale nadto zeszliśmy z tematu. Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2007, 09:34:37 wysłana przez Cień »
Pozdrawiam Cięń em.

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 30, 2007, 09:44:15 »
Czy przy obowiązujących zapisach w/w rozporządzenia można zmienić strażakowi pełniącemu służbę w systemie zmianowym rozkład czasu służby na inny niż określony w rozporządzeniu, np. w miejsce 24 godzin służby nakazać służbę w wymiarze 16 godzin i jak ewentualnie naliczać wtedy czas wolny (48 godzin)?, 12 godzin można ale czy to rozporządzenie dopuszcza inny czas ?
No nie bardzo rozporządzenie wyjaśnia prosto jak czas zmianowy to albo 24 albo 12 godzin a nie jakieś 8 pół :)

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 30, 2007, 10:04:41 »
Czy przy obowiązujących zapisach w/w rozporządzenia można zmienić strażakowi pełniącemu służbę w systemie zmianowym rozkład czasu służby na inny niż określony w rozporządzeniu, np. w miejsce 24 godzin służby nakazać służbę w wymiarze 16 godzin i jak ewentualnie naliczać wtedy czas wolny (48 godzin)?, 12 godzin można ale czy to rozporządzenie dopuszcza inny czas ?
No nie bardzo rozporządzenie wyjaśnia prosto jak czas zmianowy to albo 24 albo 12 godzin a nie jakieś 8 pół :)

Ja to doskonale rozumiem , napisałem to w formie pytania dla tych co próbują tworzyć nowy system służby (zmianowy) w PSP.
Pozdrawiam
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #38 dnia: Maj 30, 2007, 10:11:18 »
Wogóle powinien być taki dział dla niektórych biurwców - dotyczący czego nie wolno robić i co im przepisy zakazują i nakazują bo się ludziska pogubili. A może taki biulety na wzór biuletynu KG stworzyć i rozsyłać po komendach z kuriozalnymi decyzjami różnych komend oraz z przejawami łamania prawa?

Offline elvis112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #39 dnia: Maj 30, 2007, 11:21:01 »
Witam
Odpowiadając na pytanie: w mojej JRG już coś podobnego jest od dłuższego czasu i nie ma większych problemów z funkcjonowaniem tego systemu.
Cytuj
1) Na zmianach osoby dojeżdzają razem do pracy (cięcie kosztów  ) a tu nagle trzeba o 15:30 samemu jechać (kilku dojeżdza nawet po 80km  )
Takie przypadki są u mnie bardzo sporadyczne, gdyż bardzo rzadko się zdarza by nadgodziny oddawano tylko jednej i ciągle tej samej osobie.
Cytuj
2) Brak jako takiej zmiany służby dla tego strażaka
,
To już dla mnie jest trochę sztuczny problem, w końcu pewnie nieraz w Twojej JRG ktoś się spóźni na zmianę służby (
Cytuj
kilku dojeżdża nawet po 80 km
), ktoś przeprowadza właśnie badania lekarskie, czy inne przyczyny- i co jakoś pewnie jednostka funkcjonuje bez przeprowadzenia zmiany służbowej dla takiego strażaka.
Cytuj
3) Brak ćwiczeń najczęściej prowadzonych od 09:30 do 13:30,
Jak już prędzej wspomniałem naprawdę rzadko się zdarza, by ten sam strażak miał oddawane nadgodziny więcej niż raz, góra dwa razy w miesiącu- przeważnie raz. I są jeszcze szkolenia doskonalące po południu- u mnie często.
Cytuj
4) Oczywiście pewnego rodzaju bałagan z informacjami.
- tutaj nie wiem o jakie informacje Ci chodzi
Cytuj
5) Problem z SWD brak takiej opcji - STRAŻAK POPOŁUDNIOWY
Do MSK zgłaszamy, że strażak Kowalski przychodzi na godzinę np. 15:00 (oddawanie nadgodzin) a do tego czasu zastępować go będzie d-ca JRG. Oczywiście wszystko wpisujemy w Kpb, w przebiegu służby w SWD itd. W grafiku  należ strażakowi zdjąć odpowiednią liczbę godzin i w kolumnie stan faktyczny wpisać tyle ile strażak przepracował w tym dniu do godziny 24-tej (w tym przypadku 9).
Cytuj
Może ktoś ze związkow się wypowie czy tak można - bo z tego co pamiętam czas pracy na podziale to 24/48 a nie jakieś 16/48 ??
- może się wypowie, ale ja też pozwolę sobie moje trzy grosze wtrącić :wub:: czas pracy strażaka w pb dalej wynosi 24 a jedynie zostały zwrócone mu nadgodziny, których biedak nagromadził prędzej nie mogąc ich wykorzystać. D-ca zmiany niestety nie ma możliwości by wszystkim strażakom którzy mają wypracowane nadgodziny (praktycznie cała zmiana)oddać je pełnymi 24-ma godzinami wolnej służby (minimalne stany osobowe na służbie).
 Nasz pracodawca na razie nie ma możliwości by zapłacić nam za dodatkowe godziny służby, to chociaż sami próbujemy je minimalizować.
Pozdrawiam

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #40 dnia: Maj 30, 2007, 12:17:36 »
no dobra oddają te godziny  takim sposobem. o,k. fajnie. teraz mam pytanie co się stanie, kiedy sąd nakaże wypłacić za nadgodziny kasiurkę? koledzy którzy wybrali w ten dość ciekawy sposób nadgodziny, będą chyba troszkę że tak powiem "zdenerwowani" tym że kazano im wybrać nadgodziny za free. ciekawi mnie też że jednostki które są w gesti MSWiA mają różny system godzinowy (wiem jest demokracja), ale chyba też nie jest to teges. bogu dzięki nie jesteśmy jeszcze podlegli pod powiaty, jeżeli będziemy to co innego , co powiat to inne kryteria przyjęć , inny system pracy, nawet mogą być różne kolory wozów. mam pytanie czy policjanci naprzykład z drogówki w różnych miastach mają teen sam system pracy czy różny?

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline ryszorek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #41 dnia: Maj 30, 2007, 14:37:58 »
witam
w naszej jednostce taki sposób oddawania nadgodzin jest dobrowolny. dla dorabiających to idealne rozwiązanie

Offline elvis112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #42 dnia: Maj 30, 2007, 16:10:54 »
Cytuj
no dobra oddają te godziny  takim sposobem. o,k. fajnie. teraz mam pytanie co się stanie, kiedy sąd nakaże wypłacić za nadgodziny kasiurkę? koledzy którzy wybrali w ten dość ciekawy sposób nadgodziny, będą chyba troszkę że tak powiem "zdenerwowani" tym że kazano im wybrać nadgodziny za free.
Według mnie zakładasz coś czego na razie nie ma. Ustawodawca nie przewiduje na razie zapłacenia strażakowi za wypracowane nadgodziny. Jedynym sposobem jest oddawanie jak największej ilości nadgodzin, bez narażania JRG na to, że nie będzie miała minimalnej obsady zmianowej.
Co prawda można jeszcze kumulować nadgodziny i w przeciągu trzech lat zaskarżyć komendę, by oddała pieniądze za wypracowany czas, ale na mojej zmianie (dwóch pozostałych także) nie ma ludzi którzy zaryzykowali by rozprawą sądową. Zresztą nawet jeśli jeden strażak wygra taką rozprawę to wyrok sądu i tak będzie wyrokiem w sprawie danego strażaka (Kowalskiego) a nie w sprawie wszystkich funkcjonariuszy którzy mają wypracowane nadgodziny.
By nakazać wypłacenie kasiurki za nadgodziny wszystkim strażakom należałoby zmienić zapisy ustawy a to może być daleka przyszłość (protesty finansowe służby zdrowia, nauczycieli i innych).
Teraz można zadać sobie pytanie, czy i tak pracując duuuużo ponad normatyw i nie mając z tego względu rekompensaty finansowej,  nie należy się oddać strażakowi chociaż części wolnego czasu?
Pozdrawiam

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #43 dnia: Maj 30, 2007, 16:26:46 »
do elvis112. tak zgadzam się z tobą w tym względzie, że dobre i  to że chociasz trochę oddadzą nam nadgodzin, ale zawsze zostaje to ale... jakby się zdażyło że będą płacić (optymista ze mnie) te nadgodzinki , to chłopy by się wściekli że musieli wybrać w tak idiotyczny sposób godziny(może nie którym to pasuje) nie wiem. chodzi mi też o to że jest jedna formacja ma jeden system pracy , ma jednego szefa itd. , a co JRG to inne przepisy.

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline elvis112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 30, 2007, 16:37:36 »
Cytuj
ale zawsze zostaje to ale... jakby się zdażyło że będą płacić (optymista ze mnie) te nadgodzinki , to chłopy by się wściekli że musieli wybrać w tak idiotyczny sposób godziny
Pewnie masz rację bart73, ale jeśli nie zapłacą to się nie zdenerwuja a w...wią  :mellow: że jak największej liczby nadgodzin im nie oddałem. Poza tym i tak zmiana nie jest "wyzerowana" Nadgodziny też pozostają tyle, że jest ich nieco mniej.
Cytuj
chodzi mi też o to że jest jedna formacja ma jeden system pracy , ma jednego szefa itd. , a co JRG to inne przepisy
Jeden system pracy pozostaje, trzy zmiany po 24 godz. służba. Po prostu sporadycznie przychodzisz póżniej - może się zdażyć, że nawet ani razu.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #45 dnia: Maj 30, 2007, 16:38:41 »
... ja też pozwolę sobie moje trzy grosze wtrącić :wub:: czas pracy strażaka w pb dalej wynosi 24 a jedynie zostały zwrócone mu nadgodziny, których biedak nagromadził prędzej nie mogąc ich wykorzystać. D-ca zmiany niestety nie ma możliwości by wszystkim strażakom którzy mają wypracowane nadgodziny (praktycznie cała zmiana)oddać je pełnymi 24-ma godzinami wolnej służby (minimalne stany osobowe na służbie).
Dobrymi chęciami to piekło jest wybrukowane. Póki co obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej (pomijam jego walory merytoryczne) i nie ma możliwości innego wymiaru czasu służby pb niż 24 godz. ew. 12 godz. za zgodą związków lub reprezentacji pracowników.
Wprowadzanie innego wymiaru czasy służby jest jaskrawym łamaniem prawa z wszelkimi tego konsekwencjami do postępowania dyscyplinarnego lub prokuratorskiego włącznie.  :huh:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline elvis112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #46 dnia: Maj 30, 2007, 16:46:57 »
Cytuj
nie ma możliwości innego wymiaru czasu służby pb niż 24 godz. ew. 12 godz. za zgodą związków lub reprezentacji pracowników.
Zgadzam się z Tobą w 100%. Według mnie oddawanie nadgodzin nie stoi wcale temu na przeszkodzie, to nie cała zmiana przychodzi np. 8 godzin później a jeden strażak. Jego grafik jest rozliczany w sytemie pełnienia służby 24 godz.

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #47 dnia: Maj 30, 2007, 17:02:57 »
czyli krótko mówiąc- nie całkiem legal

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline elvis112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #48 dnia: Maj 30, 2007, 18:01:41 »
Kwestia interpretacji przepisów- według mnie legalnie. Jak prędzej napisałem to, że strażak Kowalski przyjdzie parę godzin później do służby, odbierając swoje wypracowane napdgodziny, wcale nie stoi na przeszkodzie temu, że dalej według przepisów jest on strażakiem 24-ro godzinnym.

Offline wąski

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Dziwny system minimalizacji nadgodzin ??
« Odpowiedź #49 dnia: Maj 30, 2007, 18:13:37 »
U nas w jednostce Dowódca sam pilnuje grafików i godziny oddaje na bierząco. Dziwnie to dziwnie, bo masz np wolne od godz. 3,00 do godz. 8,00 w zamian za wykonywanie obowiązków służbowych lub tak jak w teraz w czerwcu wyrównanie aby na koniec okresu wszystko wyszło ok.

To jest NIC, ale kolega z sąsiedniej jednostki powiedział mi, że oni nadgodziny robią w "czynie społecznym" - nikt ich im nigdzie nie zapisuje. Mówiłem mu, że sami sobie szkodzą, ale on mi mówi, że nie mają jak komendantowi podskoczyć i tu mu przyznam rację bo wiem co to za komendant.