Autor Wątek: Cży odmowa przyjęcia kwatery tyczasowej jest równoznaczna z utratą równoważnika?  (Przeczytany 6135 razy)

Offline walczysam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Mam pytanie do kolegów!Czy K.P może odebrać równoważnik pieniężny za brak lokalu jeśli odmówię przyjęcia kwatery tymczasowej? Zaznaczam ,że art. 78 ust 2 ustawy o PSP mówi przypadkach utraty tego równoważnika!Proszę o opinie

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
myślę, że tak - może zabrać dodatek.
W oświadczeniu mieszkaniowym wypełniasz pkt. w którym mowa o proponowanej kwaterze służbowej.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
NIE MOŻE!!!

Przeczytaj cały art. 78.

Cytuj
Art. 78.
1. Strażakowi mianowanemu na stałe przysługuje równoważnik pieniężny, zwany
dalej „równoważnikiem za brak lokalu mieszkalnego”, jeżeli on sam lub członkowie
jego rodziny, o których mowa w art. 75, nie posiadają w miejscu pełnienia
służby albo w miejscowości pobliskiej lokalu mieszkalnego lub domu na
podstawie przysługującego im tytułu prawnego oraz nie zachodzi przypadek
określony w art. 82 ust. 5.
2. Równoważnik za brak lokalu mieszkalnego nie przysługuje, jeżeli strażak:
1) utracił ze swojej winy lub zrzekł się prawa do zajmowanego dotychczas lokalu
mieszkalnego lub domu, o których mowa w ust. 1, z wyjątkiem przypadków
zniesienia współwłasności na mocy orzeczenia właściwego sądu,
podziału wspólnego mieszkania albo przyznania mieszkania jednemu z
małżonków w wyroku orzekającym rozwód, a także umownego działu
spadku,
2) odmówił bezzasadnie przyjęcia lokalu mieszkalnego, odpowiadającego
przysługującym mu normom zaludnienia oraz znajdującego się w należytym
stanie technicznym i sanitarnym albo złożenia wniosku o przydział takiego
lokalu, o którym mowa w art. 76 ust. 7,
3) lub jego małżonek otrzymał pomoc finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego
lub domu, chyba że strażak został przeniesiony do służby w miejscowości
innej niż pobliska.
3. Równoważnik za brak lokalu mieszkalnego przysługuje w okresie od dnia powstania
uprawnienia do jego pobierania do dnia, w którym nastąpiła utrata tego
uprawnienia.
4. W przypadku gdy strażak otrzymał kwaterę tymczasową w miejscowości pełnienia
służby lub w miejscowości pobliskiej, w której nie ma możliwości przydzielenia
lokalu mieszkalnego, równoważnika za brak lokalu mieszkalnego nie
wypłaca się przez okres oczekiwania na lokal mieszkalny, nie dłużej jednak niż
przez 5 lat.

Zapoznaj się zresztą z całym 8. rozdziałem UoPSP. Ustawodawca wyraźnie rozgranicza pojęcia "lokal mieszkalny" i "kwatera tymczasowa". O ile odmowa (nieuzasadniona!!!) przyjęcia tego pierwszego wiąże się z konsekwencjami o jakich wspomniałeś, to odmowa przyjęcia kwatery tymczasowej nie kończy się wten sposób. Otrzymanie kwatery tymczasowj wiąże się za to ze wstrzymaniem wypłaty równoważnika, ale jedynie na okres do pięciu lat. O tym też wielu nie wie i się nie upominają o swoje.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline walczysam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
I w mojej opinii Nie może zabrać!! Wcześniej wspomniany art 78 o tym mówi lecz mój K.P ma nadzieje , że się tego nie doszukam i na podstawie mojej odmowy przyjęcia kwatery pozbawi mnie i tak na tabenę nie płaconego mi równoważnika.Chore prawda musze walczyć o dodatek za brak lokalu !!

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Jak chcesz to skorzystaj z tego napewno ci pomoże, siedział w mieszkaniówce cały czas ( przepisach oczywiście) :
 
Wiesław Puchalski
tel.kom 601 333 818;lub 606 662 527;
022 523 31 00
email: przewodniczacy@zzsflorian.pl

No chyba że jak w nazwie ,,walczysam,,  ^_^
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline walczysam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Dzięki BUTEL z przyjemnością skorzystam z pomocy!Walka samemu jest bardzo wyczerpujaca ^_^ ^_^

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
skontaktuj się też z robardem; swego czasu na Podlasiu też to przerabiali
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline tuniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
W dalszym ciągu przerabiają. W tej chwili zaskarżono decyzje KW do Komendanta Głównego. Na początku czerwca ma być odpowiedź . W zależności co odpowie KG będzie dalsze działanie, ew. Sąd Admin.Prawdopodobnie też sprawa jest w prokuraturze.

Offline podzialowiec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Zdaje mi się, że lang przedstawił tę problematykę dogłębnie. W mojej KP swego czasu miał miejsce podobne zdarzenie, ale dwa raporciki i pomoc ZZ pozwoliły pomyślnie rozstrzygnąć tę kwestię  -_-
Zabawne jak mało ważna jest twoja praca, gdy prosisz o podwyżkę, a jak
niesamowicie niezbędna dla ludzkości, gdy prosisz o urlop.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Wydaje mi się że zaczynacie nie od tej strony od której trzeba!
"Rozporządzenie w sprawie przydziału i zwalniania lokali mieszkalnych i kwater tymczasowych ...." mówi jasno: " w celu uzyskania lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej lub poprawy warunków mieszkaniowych strażak składa pisemny wniosek do organów o których mowa w art. 83ust.5 ustawy...."

Ja rozumiem to w ten sposób że to ty masz wyrazić chęć do tego aby straż zapewniła ci lokal mieszkalny/kwaterę tymczasową. I do tego potrzebny jest Twój formalny PISEMNY wniosek wg wzoru określonego w rozporządzeniu. Jeżeli nie składasz takiego wniosku tzn. że komendant brzydko mówiąc może ci naskoczyć. A zmusić Cię do złożenia takiego wniosku nie może (teoretycznie)!
Druga strona medalu - jeżeli dałeś się wrobić w złożenie wniosku i odmawiasz przyjęcia lokalu/kwatery, która jest zgodna w stosunku do ciebie z normami zaludnienia i posiada odpowiedni standard to komendant ma prawo zabrać ci równoważnik.

Zajmowałem się kiedyś mieszkaniówką i też nasz kom chciał pozabierać równoważniki ale niestety nikogo nie można było zmusić do złożenia wniosku!

Offline tuniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Zajmowałem się kiedyś mieszkaniówką i też nasz kom chciał pozabierać równoważniki ale niestety nikogo nie można było zmusić do złożenia wniosku!
U nas zrobili to tak: Zaproponowali lokal mieszkalny jako kwaterę tymczasową i do tego dołączyli wniosek o przydział mieszkania. W razie nie złożenia wniosku zabierali dodatek . I takim sposobem nikt nie bierze dodatku i nikt nie otrzymał owego lokalu. A sprawa toczy sie nadal , tak jak opisałem wyżej.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
U nas zrobili to tak: Zaproponowali lokal mieszkalny jako kwaterę tymczasową i do tego dołączyli wniosek o przydział mieszkania. W razie nie złożenia wniosku zabierali dodatek . I takim sposobem nikt nie bierze dodatku i nikt nie otrzymał owego lokalu. A sprawa toczy sie nadal , tak jak opisałem wyżej.

No to coś jest nie tak. Bo nie mogą ci zaproponować czegoś o co sie nie zwróciłeś.
Po prostu nie zgadza się kolejność.

Offline tuniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
I właśnie dlatego sprawa sie oparła o prokuraturę.Prokurator robi swoje a z drugiej strony odwołania poszły do KG.

Offline walczysam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
OK. Mario68. Z tym że nie złozenie wniosku o przydział lokalu zgodnie z art 78 ust 2 może prowadzic do niewypłacania równoważnika.
A jeśli chodzi o moja osobe to jest to sprawa moze i bardziej skąplikowana ale chodzi mi o jedną rzecz. Złożyłem taki wniosek o przydział lokalu jak i kwatery. Odmówiłem przyjecia lokalu uzasadniajac to tym iż jest to kwatera. I druga instancja to uwzgledniła. Teraz natomiast ten sam lokal tylko ze teraz nazywany przez K.P kwaterą chce mi przydzielić!i oto w moim pytaniu chodzi!!I teraz czy moja odmowa może prowadzić do nie wypłacania mi równoważnika?

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
rzeczywiście, odmowa złożenia wniosku też jest "karana" odebraniem równoważnika.

Ale z tego co piszesz rozumiem, że złożyłeś dwa wnioski - i o lokal i o kwaterę. A teraz odmawiasz przyjęcia kwatery. No to w takim razie są powody do odebrania ci równoważnika!

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Panowie -czytajcie ze zrozumieniem:

Cytuj
2. Równoważnik za brak lokalu mieszkalnego nie przysługuje, jeżeli strażak:
2) odmówił bezzasadnie przyjęcia lokalu mieszkalnego, odpowiadającego
przysługującym mu normom zaludnienia oraz znajdującego się w należytym
stanie technicznym i sanitarnym albo złożenia wniosku o przydział takiego
lokalu, o którym mowa w art. 76 ust. 7, (Lokal mieszkalny albo kwaterę tymczasową przydziela się strażakowi na jego pisemny wniosek.

Odmowa złożenia wniosku o przydział kwatery tymczasowej, może skutkować utratą prawa do równoważnika za brak lokalu. Ale co stoi na przeszkodzie, aby taki wniosek złożyć, a zapropowanej kwatery zastępczej nie przyjąć? Oczywiście uzasadniając odmowę... A wtedy to mogą jedynie zaproponować inną kwaterę tymczasowo (lokale mieszkalne to są zazwyczj tylko dla "swojaków").
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
lang, a na jakiej podstawie odmówisz przyjęcia lokalu lub kwatery jeżeli spełnia przysługujące ci wymagania?

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Chociażby na takiej, że lokal znajduje się na terenie zamkniętym (tak właśnie usytuowane są przeważnie kwatery tymczasowe), a mojej rodzinie to nie odpowiada - problemy z przyjmowaniem gości i.t.p.. Jeżeli chodzi o lokal mieszkalny, to odmowa jest trudniejsza do uzasadnienia. Chociaż zawsze możesz stwierdzić, że nie odpowiada Ci sąsiedztwo "znajomych twarzy z pracy" ;). Zdarzają się jednak przypadki, że komendy dysponują lokalami przekazanymi przez samorząd, które są położone w "dzielnicach cudów". Wtedy można próbować odmówić przyjęcia takiego lokalu. We Wrocławiu chcieli na siłę umieścić policjanta w kamienicy (oni mają bardzo zbliżone przepisy w tym zakresie), w której połowa mieszkańców nawiązała z nim bliższą znajomość, co dla niektórych skończyło się dłuższym lub krótszym pobytem w odosobnieniu, apozostali mieszkańcy delikatnie mówiąc odstawali od przeciętnej (interwencje policji były tam na prządku dziennym i nocnym). Chłopak trochę powalczył, ale w końcu mu odpuścili. Warto też zwrócić uwagę na standard takiego lokalu - może się zdarzyć, że będzie znacznie odbiegał od tych ogólnie przyjętych (grzyb, wilgoć, wspólna ubikacja na półpiętrze, brak c.o.). Nie bez znaczenia jest również wysokość opłat. Nierzadko się zdarza, że te opłaty są zawyżone.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
szczerze mówiąc nie przekonałeś mnie co do argumentów odmowy przyjęcia lokalu albo kwatery. No, ale może komus się uda. Jeżeli komendnat będzie upierdliwy i konsekwentny to obali takie argumenty za pierwszym podejściem.

Offline tuniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Chociażby na takiej, że lokal znajduje się na terenie zamkniętym
Własnie taką kwatere proponowano u nas. Uzasadnieniem właśnie było to że jest to teren JRG, jedno wejście i wyjście itp,itd. KM to nie przekonało i w decyzji napisał że bezzasadnie odmówił........

Offline podzialowiec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
"...odmówił bezzasadnie przyjęcia lokalu mieszkalnego, odpowiadającego
przysługującym mu normom zaludnienia oraz znajdującego się w należytym
stanie technicznym i sanitarnym albo złożenia wniosku o przydział takiego
lokalu, o którym mowa w art. 76 ust. 7,..."- na tej właśnie podstawie co bystrzejszy kadrowiec może odmówić ci dalszego wypłacenia równoważnika za brak lokalu jeśli ci już coś zaproponują
Zabawne jak mało ważna jest twoja praca, gdy prosisz o podwyżkę, a jak
niesamowicie niezbędna dla ludzkości, gdy prosisz o urlop.

Offline tuniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Tylko że tu cytujesz nowe rozporządzeie z 2005 roku . U nas to było w 2003 i opierało sie na starym rozp z 1995 roku.

Offline walczysam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Ja postanowiłem i odmawiam.Jestem przekonany , że mam rację i nie może zabrać dodatku.

Offline wydz408

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Jeśli ktoś nie ma mieszkania to przede wszystkim winien złożyć wniosek o przydział lokalu mieszkalnego to jest jego obowiązek. Komendant nie mając lokalu mieszkalnego (nie mylić z kwaterą i to na terenie jednostki) wydaje decyzje o przyznaniu równoważnika za brak lokalu. Jeśli klient spełnia warunki to nie ma wyjścia musi przyznać. Kwaterę może przydzielić tylko na wniosek zainteresowanego i do złożenia takiego wniosku (o przydział kwatery zmusić go nie może), ani zabrać równoważnika jeśli klient odmówi przyjęcia kwatery. Jeśli tak zrobi przegra sprawę w WSA jeśli do tego dojdzie. Pozdrawiam.

Offline walczysam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Witam po dłuższej nieobecności.
Tak jak pisałm wcześniej to co dzieje si w mojej sprawie przedstawie na tym forum.
Po dłużej trwających pismach miedzy moją osobą a KP oraz KW wypłacają mi ekwiwalent pieniężny za brak lokalu.Ale sprawa nie jst taka łatwa , jakby się mogła wydawać. Moja odmowa przyjęcia kwatery tymczasowej doprowadziły do napisania porady prawnej do radcy prawnego działającego przy KW z prośbą wypowiedzenia się czy w myśl istniejących przepisów ustawy o PSP mogą cofnąć wypłacanie równoważnika. Ku mojemu zdziwiniu i mojego radcy ( faktem cywilny prawnik) radca KW odpowiedział , że można cofnąć mi ten ekwiwalent. W myśl przepisów ust o PSP Art. 78. 1. Strażakowi mianowanemu na stałe przysługuje równoważnik pieniężny, zwany dalej "równoważnikiem za brak lokalu mieszkalnego", jeżeli on sam lub członkowie jego rodziny, o których mowa w art. 75, nie posiadają w miejscu pełnienia służby albo w miejscowości pobliskiej lokalu mieszkalnego lub domu na podstawie przysługującego im tytułu prawnego oraz nie zachodzi przypadek określony w art. 82 ust. 5.

2. Równoważnik za brak lokalu mieszkalnego nie przysługuje, jeżeli strażak:

1) utracił ze swojej winy lub zrzekł się prawa do zajmowanego dotychczas lokalu mieszkalnego lub domu, o których mowa w ust. 1, z wyjątkiem przypadków zniesienia współwłasności na mocy orzeczenia właściwego sądu, podziału wspólnego mieszkania albo przyznania mieszkania jednemu z małżonków w wyroku orzekającym rozwód, a także umownego działu spadku;

2) odmówił bezzasadnie przyjęcia lokalu mieszkalnego, odpowiadającego przysługującym mu normom zaludnienia oraz znajdującego się w należytym stanie technicznym i sanitarnym albo złożenia wniosku o przydział takiego lokalu, o którym mowa w art. 76 ust. 7;

3) lub jego małżonek otrzymał pomoc finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu, chyba że strażak został przeniesiony do służby w miejscowości innej niż pobliska.
 Tylko na podstawie tych trzech punktów można cofnąć równoważnik za brak lokalu. Oczywiście wszystkie inn formalności dopełniłem.Odmówił bezzasadnie przyjęcie lokalu a nie ma mowy nic na temat kwatery tymczasowej.Z tego wynika ż cywilni radcy się mylą a radcy KW są nieomylni??!!
Radca birze pod uwagę art 78 4. W przypadku gdy strażak otrzymał kwaterę tymczasową w miejscowości pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej, w której nie ma możliwości przydzielenia lokalu mieszkalnego, równoważnika za brak lokalu mieszkalnego nie wypłaca się przez okres oczekiwania na lokal mieszkalny, nie dłużej jednak niż przez 5 lat.
Ale funkcjonariusz ma prawo odmowic przecież przyjęcia kwatery zgodni z tym co wcześniej napisałem i co stanowi ust. o PSP.
Pozdrawiam wszystkim i napewno będę informował dalej o przebiegu postępowania .


Offline walczysam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Witam!!
Po konsultacji z moim radca prawnym postanawiam złożyć i jestem pewien że wygram na pewno WSA ale nigdy nie powinienem złożyć odwołanie od decyzji KP , który opierając sie uzasadnieniem radcy KW wydał decyzje wstrzymającą wypłatę równoważnika . Tak na tabenę to co wyprawiają KP jeśli chodzi o wypłatę równoważników za brak lokali to jest chore. W ocenie cywilnych radców prawnych to nadaje się tylko do sądów ale jestem zdania nie pierzmy swoich brudów w  innych pralniach. ALE DAJCIE STRAŻAKOWI TO CO MU SIE PRAWNIE I SŁUSZNIE NALEŻY PANOWIE KOMEDANCI A NIE TROSZCIE SIĘ O SWOJE POSADY!!!!!!!