Autor Wątek: Przyczepa – jakie uprawnienia??  (Przeczytany 1121 razy)

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Przyczepa – jakie uprawnienia??
« dnia: Kwiecień 29, 2007, 14:54:16 »
Bardzo intensywnie szukałem interpretacji przepisów dotyczących uprawnień (kategorii prawa jazdy) potrzebnych do kierowania zespołem pojazdów (samochód + przyczepa).
Na wyposażeniu mamy różne samochody i różne przyczepy Np. przyczepy do transportowania łodzi i pontonów. Skupiłem się na kategorii B (DMC do 3500kg).
Przepis mówi (w skrócie)

Cytuj
Art. 88. 2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

3) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

10) kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą


I teraz. Sprawa pozornie wydawała się prosta jednak zapytani o ustawę policjanci różnie interpretowali przepisy… Poszukiwania na forum internetowym również nie dały jednoznacznej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, do czasu, gdy zobaczyłem poniższą tabelkę i tekst.
Cytat z forum Policji.

Cytuj
Chciałbym zaprezentować koleżankom i kolegom stanowisko KGP w tej sprawie:
Art. 88 ust 3 pkt 3 reguluje kwestię ciągnięcia przyczepy lekkiej. W przypadku innej przyczepy zastosowanie ma art. 88 ust. 2 pkt 3 lit. b (prawo jazdy kat B uprawnia do kierowania pojazdem, o którym mowa w lit. a), z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 i.)
Z kolei zgodnie z art. 88 ust. 2 pkt 10 Prawa o ruchu drogowym, prawo jazdy kategorii B+E uprawnia do kierowania pojazdem określonym w prawie jazdy kategorii B łącznie z przyczepą. Jest to, zatem prawo jazdy poszerzające zakres uprawnień do kierowania pojazdami. Należy podkreślić, że kategoria B+E jest samodzielną wyodrębnioną kategorią prawa jazdy, tak jak każda inna wyszczególniona w art. 88 ust. 1-3.
W odniesieniu do prawa jazdy kategorii B+E ustawodawca nie określił dodatkowych warunków dotyczących dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy i jej relacji do masy pojazdu (warunek dotyczący proporcji masy pojazdu ciągnącego i przyczepy ma zastosowanie jedynie do przyczepy z hamulcem najazdowym).
Tak, więc ze względu na zakres uprawnień, posiadając prawo jazdy tej kategorii, można kierować pojazdem silnikowym określonym wprawie jazdy kategorii B, ciągnącym dowolną przyczepę, przy spełnieniu warunków dotyczących proporcji masy w przypadku przyczep z hamulcem najazdowym.
Niezależnie od uwarunkowań wynikających z posiadanych uprawnień oraz z przepisów dotyczących warunków technicznych, w każdym przypadku ciągnięcia przyczepy, zastosowanie ma także art. 62 Pord, mówiący o rzeczywistych masach pojazdów: ciągnącego oraz przyczepy.


Wynika z tego, iż PJ kat B uprawnia do ciągnięcia przyczepy lekkiej gdzie DMC zespołu tych pojazdów wynosi max 4250 kg, bądź przyczepy, której DMC jest >750 a DMC zespołu tych pojazdów wynosi max 3500kg!
Natomiast pj kat B+E uprawnia do kierowania pojazdem o DMC max do 3500 kg a DMC zespołu składającego się z w/w pojazdu i przyczepy o DMC >750 wynosi max 6125 kg.

Poniżej tabela:


(Nie potrafię zmienić wymiaru obrazka - aby zobaczyć "wyraźny" prawy przycisk i "pokaż obraz")



Myślę, że i Wam przyda się ta informacja. W straży i w życiu prywatnym – zbliża się sezon urlopowy może komuś zechce się kupić przyczepę kempingową i wybrać się w świat!!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 29, 2007, 15:04:10 wysłana przez MGNACZUS »
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”