Autor Wątek: pożar zabudowań gospodarczych na wsi!!!  (Przeczytany 12019 razy)

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Odp: pożar zabudowań gospodarczych na wsi!!!
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 03, 2007, 14:56:23 »
Cytuj
Cześć mam pytanie czy ktoś może ma jakieś materiały dotyczące  takiego tematu:
Pożary na obszarach wiejskich Scharakteryzować pożary budynków mieszkalnych, stodół, budynków inwentarskich ( chlewnie, owczarnie, kurniki, stajnie). Rozpoznanie.

Zawsze mnie dziwią takie pytania ludzi z SAPSP (chyba że się mylę - ale nick sapsplukasz wskazuje na sapsp) którzy mają pod nosem bibliotekę z ogromną ilością pozycji pożarniczych. A nawet wystarczy zaznajomić się z książką którą kadeci dostają na stan "Taktyka gaszenia pożarów" - i w tej książce jest co nie co na ten temat. Ehhhh - te lenistwo.

Mariusz_43

  • Gość
Odp: pożar zabudowań gospodarczych na wsi!!!
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 03, 2007, 21:17:58 »
A więc tak: Jeden zastęp Osp i jeden PSP do ewakuacji - odpowiednio Osp bydło, a PSP ludzi. Pozostałe dwa zastępy Osp i jeden PSP do gaszenia miejsca objętego pożarem. Ewentualnie jeden zastęp Osp do dowożenia wody, bądź zabezpieczania miejsca pożaru.

Ja bym chciał ze swojej strony zmodyfikować pytanie na które odpowiedzi oczekuje od ochotników.

Mianowicie: Pożar taki sam jak wymieniono w wątku, sytuacja prawie identyczna, ale Wasza Osp przybywa jako pierwsza. Obsada 4 ludzi, wóz GBA. Co robicie w oczekiwaniu na przyjazd kolejnych jednostek?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 03, 2007, 21:23:19 wysłana przez Mariusz_43 »

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: pożar zabudowań gospodarczych na wsi!!!
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 04, 2007, 10:02:21 »
Dziwne pytanie. Najlepiej jak sie przyjedzie jako pierwszy to siąść w rowie i poczekać jak przyjedzie następny zastęp. A tak naprawde to zależy od rozwoju pożaru, zagęszczenia budynków i rodzaju wykonania poszczególnych budynków. Stodół drewnianych jest coraz mniej ale nadal przeważają. Myśle że początkowa akcja będzie ograniczona do obrony, a gdy przyjedzie następny G(C)BA to pomożna pomyśleć o czymś więcej.

Offline paczmen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
    • OSP Lutomiersk
Odp: pożar zabudowań gospodarczych na wsi!!!
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 10, 2007, 16:13:04 »
Kojarzy mi sie to z pewnym pozarem. Bylo to ladnych pare lat do tylu (7-8 lat). Wtedy nasza OSP dysponowala jedynie GBM 2,5/8 oraz GLM 8. Okolo godz. 2 w nocy. Jestesmy pierwsi na miejscu, oprucz nas sa tez dwa radiowozy policji (to oni zauwazyli pozar). Na podworku pali się stodola drewniana, drewniany garaz i zaczyna sie palic dach na murowanej oborze (budynki ustawione w podkowe), dodatkowo w odleglosci ok 15-20 metrow od stodoly znajduje sie budynek mieszkalny. Mieszkancy juz na nogach, wiec ich ewakuacja odpada, a gospodarz wraz z policjantami rozpoczal ewakuacje inwentarza. Rozwinelismy dwie linie gasnicze: jedna w obronie dachu, druga w natarciu na garaz. Po ugaszeniu dachu, malym juz cisnieniem (w ramach oszczednosci wody) w natarciu na stodole. Wody starczylo na styk do przybycia kolejnej OSP. Mozna powiedziec ze akcja sie udalo, bo na oborze nadpalil sie tylko dach, a z budynku mieszkalnego zaczal splywac siding. Calosc trwala okolo 7 - 8 godzin.

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: pożar zabudowań gospodarczych na wsi!!!
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 14, 2007, 13:26:51 »
Takie siły i środki zadysponowane do stodółki 150m kwadratowych to ugaszona przez zatopienie. ^_^
Tak na poważnie obrona tego co ocalałe i ewakuacja, zaopatrzenie w wodę, dogaszanie. Ze stodółki zostaną tylko gwoździe i zawiasy.

pozdro

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: pożar zabudowań gospodarczych na wsi!!!
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 23, 2007, 09:59:30 »
wczoraj bylem na pierwszej w zyciu akcji tak powaznej byl to pozar stodoly .Pozar rozpoczol sie ok. godzin 16 a koncowe  zakonczenie akcji  nastapilo o 24 , nasza osp pojawila sie juz po 2 min od wlaczenia syreny wypedzilismy bydlo a nastepnie zabralismy sie do gaszenia , bylo duzo problemow przy samym gaszeniu , w hydrantach brakowalo cisnienia aby mozna bylo tloczyc wode do samochodu ale nikomu sie nic nie stalo i to jest najwazniejsze

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: pożar zabudowań gospodarczych na wsi!!!
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 05, 2008, 18:51:27 »
...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2020, 23:46:23 wysłana przez Pumba »
Xyz

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: pożar zabudowań gospodarczych na wsi!!!
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 05, 2008, 19:40:27 »
kolego @pumba taki scenariusz to tylko w filmach ^_^ nie żebym się czepiał
*po pierwsze na wsi w sieciach hydrantowych brakuje ciśnienia a w niektórych jest całkowity brak wody tzw "susza"
*po drugie nie spotkałem się jeszcze z taką sytuacją żeby gasić stodołę działkiem nie wiedząc kiedy przyjadą następne zastępy, ogólnie tego typu pożarów nie gasi sie działkiem...
*po trzecie w obronie domu wystarczyła by jedna linia w obronie z węża w-52 a druga jak warunki pozwolą to w natarciu po przyjeździe kolejnych zastępów można zwiększyć siłę w natarciu
pozdrowionka :wub:

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: pożar zabudowań gospodarczych na wsi!!!
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 05, 2008, 22:19:51 »
..
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2020, 23:47:02 wysłana przez Pumba »
Xyz

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: pożar zabudowań gospodarczych na wsi!!!
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 05, 2008, 22:45:12 »
Szkoda gadać ! No ale co zrobić ! ^_^

Znasz kolego średnią wydajność działek gaśniczych oraz wydajność hydrantów – już nie ważne wiejskich czy miejskich / pomińmy jedynie te dużej wydajności ?

Nie podejrzewam by w twojej wsi / miasteczku był hydrant zdolny zaspokoić działko wodne / sukcesem będzie jak nakarmi dwie linie gaśnicze W52.

Liczę że wiesz ile taka linia W52 powinna zjadać l/min ?

Pozdrawiam MIKO   

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: pożar zabudowań gospodarczych na wsi!!!
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 05, 2008, 23:07:37 »
No ja nie jestem strażakiem,ale uważam że najpierw to jeden wąż 75 i ratować dom przed zapaleniem się,nestępnie szukanie hydrantu,podczepienie węża do hydrantu i gaszenie  stodoły z działaka oraz z II węża i czekać na kolejne zastępy

Ja za to nie jestem aktorem, ale z przyjemnością zagrał bym rolę tytułową w tym filmie  ^_^  ^_^.
Pozdrawiam
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk