Pożarnictwo > Taktyka działań ratowniczych

Wybuch cysterny-wina pracownika...?

(1/2) > >>

emer:
www.tvn24.pl:

"W wyniku eksplozji benzyny w Poznaniu ranny został pracownik skupu złomu. W stanie ciężkim został odwieziony do szpitala. Jego życiu już nic jednak nie zagraża. Wybuch spowodowały resztki paliwa lotniczego w zbiorniku, który przecinał pracownik firmy", "Teoretycznie zbiornik miał być pusty - wyjaśnia rzecznik prasowy poznańskiej policji Andrzej Borowiak"

Czy aby przyczyna wybuchu nie były opary jakie pozostały po paliwie w pustym zbiorniku czy faktycznie resztki paliwa? Czy aby pracownik nie popełnił błędu zabierając się za cięcie w jego mniemaniu pustego zbiornika?

Co Wy o tym sądzicie, jakie macie doświadczenia z tym związane?

Pozdrawiam

HAZMAT:
no niestety, albo nie sprawdził, albo nie był świadomy

Pedros:
Słyszałem, jak w mojej miejscowości dwóch kolesi chciało zaspawać dziurę w zbiorniku paliwa. (benzyna) Paliwo spuścili, zbiornik wymontowali i zaczęli spawać. Na szczęście nic im się nie stało ale był wybuch i zbiornik znalazł się za płotem u sąsiada.
Podobno takie opary mogą bardzo długo zalegać...

Krzyś Mila:
Witam

W zbiorniku, w którym było przewożone paliwo, jeszcze długo mogą sie utrzymywać opary, które spalają się wybuchowo.
Do zainicjowania potrzebne jest: materiał palny (opary paliwa), tlen (w powietrzu), i czynnik inicjujący (iskry powstałe w czasie przecinania).
Jeżeli materiał palny znajdzie się w granicach wybuchowości (po rozcienciu zbiornika, opary paliwa zaczęły wydobywać sie ze zbiornika mieszając sie z powietrzem, aż osiągnięta została granica wybuchowości) to na pewno wybuchnie, więc to, że ten zbiornik wybuchł, to żaden nieszczęśliwy wypadek.
Tak jak napisał Hazmat, pracownik tego nie wiedział, bądź wiedział i zlekceważył.

Pozdrawiam

zenor:
Sorry, że odgrzewam, ale chciałem się upewnić. Bo w tego typu sytuacjach opisanych powyżej, pracownik zwykle jest winien. Bo gdyby zostały spełnione procedury bezpieczeństwa, to nie doszło by do wypadku. Jak uważacie?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej