Autor Wątek: Pieniądze za wyjazdy  (Przeczytany 34101 razy)

Offline jareks19

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 10, 2007, 19:56:18 »
u mnie w jednostce cały ekwiwalent odajemy na straż np.na zakup sprzętu,nomexów,mundurów itp

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 28, 2007, 13:28:26 »
Witam powiedzcie mi my mamy 8 zł za godzinę czy jest możliwość podniesienia tej kwoty jak wy macie jeśli tak pomóżcie mi jak to przeskoczyć .
Pozdrawiam

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 28, 2007, 15:08:10 »
Podwyższenie kwoty leży w kompetencji instytucji finansującej osp, czyli urzędu gminy. Chyba należałoby usiaść z wójtem i porozmawiać w o tym problemie. Kto to miałby zrobić? Myśle że zarząd gminny. Powinien on wystąpić w imieniu wszystkich jednostek z terenu gminy. A czy dostaniecie "podwyżkę"?. I tu może być różnie. Jest to zależne od stanu budżetu gminy, od podejścia do własnych zadań wójta, od waszej pozycji wśród radnych. A macie jeszcze możliwość podnieść ekwiwalent bo do 1/175 jeszcze wam trochę brakuje.

Offline gochniak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 29, 2007, 10:08:38 »
U nas w ubiegłym roku za akcję dostawaliśmy 8zł/h.. w tym roku 7zł/h .. natomiast za zabezpieczenie imprez w ubiegłym roku 5zł/h w tym 3,5zł/h ;/ nie wiem czy ktokolwiek teraz będzie chciał zabezpieczać imprezy... 

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 29, 2007, 10:09:39 »
U nas w ubiegłym roku za akcję dostawaliśmy 8zł/h.. w tym roku 7zł/h .. natomiast za zabezpieczenie imprez w ubiegłym roku 5zł/h w tym 3,5zł/h ;/ nie wiem czy ktokolwiek teraz będzie chciał zabezpieczać imprezy... 

My zabezpieczamy imprezy za free...
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 29, 2007, 13:03:58 »
moja jednostka w tym roku za godzine akcji dostaje ok.15 złoty za zabespieczenie różnych imprez masowych nie dostajemy kasy.
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 29, 2007, 16:59:51 »
No widze że niektórzy to się rozwydrzyli i za samo przyjście do remizy będą chcieć kase!!! U mnie wszystko straż robi za free i jest OK. Teraz burmistrz podpisuje porozumienie w którym jest mowa o ekwiwalencie i będą nam płacić.

Offline bialyKsiaze

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
  • "Jeśli chcesz być kimś najpierw musisz być sobą...
    • OSP LEŚNA JANIA
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 30, 2007, 12:42:23 »
U mnie w OSP ekwiwalent jest wypłacany za udział w akcji - na tą chwilę jest to ok.12 zł/godz. Wypłacany jest 3-4 tygodnie po udziale w akcji. Jako naczelnik nigdy nawet nie próbowałem zostawiać ekwiwalentu w kasie OSP na opłacenie róznego rodzaju imprez czy też zakup jakiegoś "konkretnego" sprzętu. Zrzucamy się jedynie na wodę mineralną i inne naprawdę drogne rzeczy. Reszta musi być załatwiana ze środków z urzędu gminu i z dotacji KSRG.
" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

W.Suworow

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 02, 2007, 11:42:03 »
No widze że niektórzy to się rozwydrzyli i za samo przyjście do remizy będą chcieć kase!!! U mnie wszystko straż robi za free i jest OK. Teraz burmistrz podpisuje porozumienie w którym jest mowa o ekwiwalencie i będą nam płacić.

nie ze chcą brać kasę ale że się należy jak "psu buda"

Mariusz_43

  • Gość
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 02, 2007, 16:54:37 »
U nas ochotnicy, to ochotnicy i robią to za darmo. Płacą im tylko w przypadku dyżurowania. Wtedy jest to wspólna decyzja naczelnika Osp i wójta - w uzasadnionych przypadkach. O ile się nie mylę w takich sytuacjach dostają 4 zł/h

Offline bialyKsiaze

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
  • "Jeśli chcesz być kimś najpierw musisz być sobą...
    • OSP LEŚNA JANIA
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 02, 2007, 23:08:58 »
Mariusz 43 a czy według Ciebie strażacy-ratownicy którzy ekwiwalent pobierają to już nie OCHOTNICY? Wiesz kiedy ja przestałbym być ochotnikiem? Kiedy w tym co robię i czas jaki temu poświęcam widziałbym źródło swojego utrzymania... A chyba zgodzisz się że nawet gdybym tygodniowo brał udział w działaniach - ratowniczo gaśniczych w wymiarze 15 godzin przy ekwiwalencie 10zł/godz co daje 150 zł tygodniowo a ok.600zł miesiecznie za które rodziny nie utrzymam prawda? Bo te pieniążki na same opłaty bez zasatanowienia się mógłbym w minute rozdysponować... Z drugiej strony dlaczego nie mam brać czegoś co mi się należy bo tak przewidział ustawodawca...?  Nie róbmy z siebie ostatnich sprawiedliwych i społecznych bo to i tak nikomu nie służy...
Nawiasem mówiąc nie licząc ćwiczeń i działań ratowniczo-gaśniczych od początku roku do teraz OCHOTNICZO w remizie przepracowałem ponad miesiąc w przeliczeniu na pracę 8godz/5dni w tygodniu,,, Pozdrawiam
" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

W.Suworow

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 03, 2007, 09:56:37 »
bialyKsiaze popieram za wypowiedź.Pozdro;)

Offline dziadek45

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 03, 2007, 16:56:00 »
Cześć biały Książe masz rację unas kiedyś niepłacili za wyjazdy i mimo to  było okej.Obecnie mamy płacone za wyjazd do działań ratowniczo-gaśniczych   a gminę tak trzeba prosić żeby coś do OSP kuiła.         Pozdrowienia

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 04, 2007, 22:53:47 »
U nas ochotnicy, to ochotnicy i robią to za darmo. Płacą im tylko w przypadku dyżurowania. Wtedy jest to wspólna decyzja naczelnika Osp i wójta - w uzasadnionych przypadkach. O ile się nie mylę w takich sytuacjach dostają 4 zł/h

A należy się tylko za udział w akcjach lub ćwiczeniach organizowanych przez PSP. Więc macie płacone nie zgodnie z ustawą. Ciekawe co będzie jak wpadnie RIO. Dyżur nie jest akcją.


Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 06, 2007, 08:59:23 »
Popieram twoją wypowiedz ,,biały książe,, moim zdaniem należą się nam pieniądze za wyjazdy, a czas wyjazdów porównać z czasem spędzonym w remizie przy konserwacji sprzętu remontach naprawach to można liczyć w setkach godzin i nikt nam za to nie płaci bo sami nie chcemy dla nas to sama przyjemność posiedzieć w remizie z kolegami i pogadać!!!!!!
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 06, 2007, 18:36:58 »
Popieram twoją wypowiedz ,,biały książe,, moim zdaniem należą się nam pieniądze za wyjazdy, a czas wyjazdów porównać z czasem spędzonym w remizie przy konserwacji sprzętu remontach naprawach to można liczyć w setkach godzin i nikt nam za to nie płaci bo sami nie chcemy dla nas to sama przyjemność posiedzieć w remizie z kolegami i pogadać!!!!!!

I właśnie to jest sedno sprawy!!
Ludzi boli, że strażacy ochotnicy biorą pieniądze za wyjazdy a nie widzą ile pracy, czasu a nie jednokrotnie własnych pieniędzy wkładają w to żeby ta straż w ogóle istniała!!
Moje zdanie, – jeśli gmina płaci brać bez mrugnięcia powieki!!
A co do ideowców – mogę wam podać mój nr konta, – jeśli wam „te pieniądze śmierdzą” ja wezmę chętnie – mi się przydadzą!
I żeby nie było wątpliwości – straż jeździła zanim zaczęli płacić – jak płacą – i jeździć będzie jak przestaną. Ludzie posłowie biorą masę kasy za czytanie gazet w trakcie obrad a Wy za uczciwą pracę brać nie chcecie?? Nie rozumiem…
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Mariusz_43

  • Gość
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 06, 2007, 21:23:47 »
Popieram twoją wypowiedz ,,biały książe,, moim zdaniem należą się nam pieniądze za wyjazdy, a czas wyjazdów porównać z czasem spędzonym w remizie przy konserwacji sprzętu remontach naprawach to można liczyć w setkach godzin i nikt nam za to nie płaci bo sami nie chcemy dla nas to sama przyjemność posiedzieć w remizie z kolegami i pogadać!!!!!!

I właśnie to jest sedno sprawy!!
Ludzi boli, że strażacy ochotnicy biorą pieniądze za wyjazdy a nie widzą ile pracy, czasu a nie jednokrotnie własnych pieniędzy wkładają w to żeby ta straż w ogóle istniała!!
Moje zdanie, – jeśli gmina płaci brać bez mrugnięcia powieki!!
A co do ideowców – mogę wam podać mój nr konta, – jeśli wam „te pieniądze śmierdzą” ja wezmę chętnie – mi się przydadzą!
I żeby nie było wątpliwości – straż jeździła zanim zaczęli płacić – jak płacą – i jeździć będzie jak przestaną. Ludzie posłowie biorą masę kasy za czytanie gazet w trakcie obrad a Wy za uczciwą pracę brać nie chcecie?? Nie rozumiem…


Ale ja oczywiście podzielam Wasze zdanie. Pracujecie często tak samo jak zawodowcy, ba! nawet ciężej. Mam do Was szacunek, dlatego gdy macie takie dobre gminy które Wam dają to bierzcie nawet 30 zł za godzinę.

Offline kktk

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 14, 2007, 10:37:50 »
Bardzo ciekawe, polecam uwadze!!!
Może niedługo będą działać zawodowi, przy niewielkiej pomocy OSP

http://samorzad.pap.com.pl/?d=706131114522419&dzial=wszystkie&poddzial=

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 14, 2007, 11:09:24 »
Ręce mi opadły. Proponuję autora opinii zaprosić na jakaś akcję, zwykła stodółka, 4 godziny przerzucania słomy... ciekawe czy będzie miał silę pisać takie doniosłe ekspertyzy prawne.

Male sprostowanie to nie jet opinia RIO talko MSWiA - link do dokumentu na stronie RIO w odf-ui:
http://www.rzeszow.rio.gov.pl/images/news/pismo_MSWiA_2007-05-29.pdf
opinia podpisana przez: ZASTEPCA DYREKTORA DEPARTAMENTU ZARZADZANIA KRYZYSOWEGO I SPRAW OBRONNYCH.

Co na to nasz związek?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2007, 11:27:02 wysłana przez Sylwek »

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 14, 2007, 11:20:39 »
I to jest nasz kraj każdy czyta i interpretuje ustawy jak chce albo rozumie. RIO tak jak nasza skarbówka jak chce tak robi taka szara rzeczywistość
Nasuwa mi się takie pytanie. Jaka była by reakcja Wójta, Burmistrza gdyby był obciążany kosztami akcji przez jednostki nie z jego rejonu i PSP? Czy lepiej by wyposażał, bardziej dbał o swoich żeby nie musieli wzywać pomocy bo nie mają potrzebnego sprzętu. W końcu to on odpowiada za bezpieczeństwo tam gdzie rządzi.


pozdro
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2007, 12:07:46 wysłana przez krzysiek 998 »

Offline mikesz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #45 dnia: Czerwiec 14, 2007, 12:33:27 »
Przepisy ustawy o ochronie przeciwpożarowej są jednoznaczne - i tak powinny być interpretowane od samego początku. Co nie znaczy, że jestem przeciwny wypłacaniu jakiegoś ekwiwalentu - po prostu takie są dzisiaj przepisy.
Co do winowajcy ostatniego zamieszania - to nie RIO odpowiadają bezpośrednio za raptem "nową" interpretację. Opinię taką wystawił (pismo z 24.05.2007) Departament Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych MSWiA i przesłał do wszystkich RIO, a te z kolei nadzorują funkcjonowanie samorządów. W jednym z Urzędów Gminy w moim województwie już zapowiedziano, że nie zapłacą strażakom OSP za udział w szkoleniu - nie dlatego, że nie chcą, tylko boją się kontroli z RIO. A ci strażacy z kolei zapowiedzieli, że w takim razie nie jadą na szkolenie.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #46 dnia: Czerwiec 14, 2007, 13:58:21 »
Dla mnie też przepisy są jednoznaczne - jeśli uczestniczyłem w działaniach lub szkoleniach w czasie pracy a pracodawca nie potrącił mi wypłaty innymi słowy zapłacił mi za te godziny to ekwiwalent mi się nie należy. Koniec kropka.

Natomiast ni jak się nie mogę doczytać w ustawie, że, że jeśli uczestniczy się poza godzinami pracy to ekwiwalent się nie należy- to już jest moim zdaniem (nad)interpretacja.
Zauważ, że tak (nad)interpretując przepisy ustawy odrzuca się uczniów studentów, rolników... których w OSP jest bardzo dużo im się nigdy nic nie należy.
Prawo powinno być równe dla wszystkich a tu osoby, które przyniosą z pracy papier że mają potrąconą kasę mają za taką samą robotę dostać pieniądze, a rolnik, który zaniedbał swoje gospodarstwo już do tego nie ma prawa.

Panowie nie zrozumcie mnie źle uważałem że ekwiwalent jest złym rozwiązaniem, że czasem bywa nawet kryminogenny, uważam że nalażałoby wypracować inne rozwiązania, ale prawo jest jakie jest a tego typu interpretację są po prostu dla nas poniżające i są wyrazem braku szacunku dla naszej pracy.

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwiec 14, 2007, 19:36:32 »
Czytając to już mam przed oczami czarny scenariusz – strażacy będą zwracać pieniądze!! Jezu…
Poza tym zaczyna się pomału spełniać mój inny czarny scenariusz – zaczynają strzelać do nas – pisałem o tym TU. A to dopiero początek…

Ja myślę Sylwek, że tobie marzy się rozwiązanie Niemieckie. Tam wilk syty i owca cała. Pracodawca ma ulgi zatrudniając strażaka a strażak ma inne przywileje.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 14, 2007, 20:57:26 »
się zaczyna TANIE PAŃSTWO

swoją drogą to niezłych prawników mają w MSWiA - ręce opadają
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline ja_chce_do_psp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #49 dnia: Czerwiec 14, 2007, 21:52:01 »
Witam!

Jednak jest jeszcze druga strona medalu, bo jak wiemy najważniejszym prawem w RP jest Konstytucja. Art.32 tejże ustawy zasadniczej mówi jasno:
1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
Nasuwa się więc pytanie, dlaczego strażak PSP otrzymuje wynagrodzenie za udział w akcjach, a strażak OSP nie i jak się do tego ma w/w artykuł Konstytucji RP. Według mnie ustawa o ochronie przeciwpożarowej w sprawie ekwiwalentu dla strażaków-ochotników narusza art.32 Konstytucji RP. Możliwe, że się mylę, jednak myślę, że temat jest wart dyskusji. Być może trafi to do naszych posłów, którzy szukają oszczędności kosztem obywateli na każdym kroku.

Pozdrawiam
"My wyruszamy do akcji nie po to, aby ogień gasić, lecz aby zachować mieszkanie, zapewnić egzystencję i zachować społeczne struktury"