Autor Wątek: Kamizelki unieruchamiające KED  (Przeczytany 16949 razy)

zyraf

  • Gość
Odp: Kamizelki unieruchamiające KED
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 30, 2015, 12:23:17 »
Ja w obu karetkach na mojej stacji mam - zaraz wygrzebię pismo/rozporządzenie nfz na temat sprzętu jaki musi być w karetce to będziemy wiedzieć czy ma każdy bo musi mieć czy ma tylko ten co chce.

Swoją drogą KED kapitalnie się sprawdza przy urazach szyjki kości udowej zwłaszcza u osób starszy. Szerszą częścią "zawijamy pas" wąska działa jak szyna na nogę. Bardzo ładnie stabilizuje. Tak najczęściej wykorzystuję KEDa w pracy.


edit
http://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/zarzadzenia-prezesa-nfz/zarzadzenie-nr-182010dsm,4058.html
Na dole strony plik do pobrania a w pliku informacja: Rozszerzone unieruchomienie górnego odcinka kręgosłupa
Urządzenie do ewakuacji lub krótka deska stabilizująca kręgosłup (jedno z nich)
czyli KED jako krótka deska powinna być obligatoryjnie w każdej karetce ale z tym różnie bywa....materac próżniowy niby też powinien być a mało kto go posiada.

edit 2 co do hydrożeli to kwestia stacji/dysponenta. Jedni mają inni nie.

Ciekawostka - w rozporządzeniu do którego podrzuciłem Wam link możecie przeczytać, żeby karetka została zakontraktowana wymagany jest lek przeciwbólowy sztuk 1  :rolleyes: :wall: W jednej pracy mój ampułkownik wyglądał jak z OIOMu w drugiej mam tylko morfine i relanium...takie to wszystko pokręcone, że szkoda gadać.
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2015, 12:35:42 wysłana przez zyraf »

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Kamizelki unieruchamiające KED
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 06, 2015, 09:53:59 »
Cytuj
Ciekawostka - w rozporządzeniu do którego podrzuciłem Wam link możecie przeczytać, żeby karetka została zakontraktowana wymagany jest lek przeciwbólowy sztuk 1  :rolleyes: :wall: W jednej pracy mój ampułkownik wyglądał jak z OIOMu w drugiej mam tylko morfine i relanium...takie to wszystko pokręcone, że szkoda gada

to jest wymaganie zgodne z normą pn.
nfz rząd dodatkowych leków
ked ma byc
materac tez
inna sprawa, ze ked wydaje sie latwy ale trzeba duzo z nim cwiczyc bo sie okazuje ze wystepują bardzo duze ruchy poszkodowanym i w nowym itlsie bedzie sie od niego odchodzic... :(
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Kamizelki unieruchamiające KED
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 07, 2015, 16:31:21 »
okazuje ze wystepują bardzo duze ruchy poszkodowanym i w nowym itlsie bedzie sie od niego odchodzic... :(
ciekawe co ITLS wymyśli w zamian do ewakuacji z ciasnych przestrzeni czy chociażby z samochodu przy braku możliwości dostępu z użyciem desku czy podbieraków :pyt:

zyraf

  • Gość
Odp: Kamizelki unieruchamiające KED
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 07, 2015, 17:37:32 »
będzie trzeba dobrze pociąć samochód a nie wyszarpywać  :straz:

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Kamizelki unieruchamiające KED
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 07, 2015, 17:47:34 »
okazuje ze wystepują bardzo duze ruchy poszkodowanym i w nowym itlsie bedzie sie od niego odchodzic... :(
ciekawe co ITLS wymyśli w zamian do ewakuacji z ciasnych przestrzeni czy chociażby z samochodu przy braku możliwości dostępu z użyciem desku czy podbieraków :pyt:
Nie zdziwiło by mnie, jakby wskazania były takie, że ewakuację należy przeprowadzać z użyciem odpowiednich chwytów, bezprzyrządowo. Kołnierz orto już gdzieniegdzie odchodzi do lamusa, więc...
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Kamizelki unieruchamiające KED
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 07, 2015, 18:22:52 »
okazuje ze wystepują bardzo duze ruchy poszkodowanym i w nowym itlsie bedzie sie od niego odchodzic... :(
ciekawe co ITLS wymyśli w zamian do ewakuacji z ciasnych przestrzeni czy chociażby z samochodu przy braku możliwości dostępu z użyciem desku czy podbieraków :pyt:
Nie zdziwiło by mnie, jakby wskazania były takie, że ewakuację należy przeprowadzać z użyciem odpowiednich chwytów, bezprzyrządowo. Kołnierz orto już gdzieniegdzie odchodzi do lamusa, więc...

Sprobuj wykonac chwyt Rauteka w pelnym ubraniu specjalnym, to sie zdziwisz jak ciezko jest to skutecznie zrobic. Co dopiero mowic o jakis chwytach wykonywanych przez wieksza ilosc ludzi....
No ale madre glowy mysla...i zapewne wymysla. Oby tylko cos madrego...
:straz:

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kamizelki unieruchamiające KED
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 07, 2015, 18:28:53 »
Z odchodzeniem od dechy i kołnierza byłbym ostrożny, jeśli chodzi o czyste kpp bez wiedzy specjalistycznej - sytuacje są różne, nieraz chodzący i tryskający życiem nagle stają się czerwoni, a potencjalni czerwoni wychodzą z SORu po godzinie.
 Wiadomo - nikt rozsądny nie będzie kładł osoby z rozciętym palcem przy krajżadze na dechę, ale eksperymentowanie z ludźmi, których mechanizm urazu wskazuje na większe obrażenia - póki co kpp niech faktycznie zostanie przy desce i kołnierzu, do tego potrzeba dużo czasu i wzrostu świadomości wśród ratowników.  :rolleyes:
Zresztą - nas, kppowców póki co stety czy niestety, obowiązuje to, do czego obliguje nas góra. Czy wezmą pod uwagę nowe trendy, nowe wytyczne ERC, ITLS - czas pokaże, chociaż w ostatnich latach zawsze mieliśmy mały poślizg..

Co do KED - sprzęt zapominany często podczas ćwiczeń - zapomina się o nim podczas zdarzeń.
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2015, 18:33:34 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Kamizelki unieruchamiające KED
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 07, 2015, 18:43:28 »
Z odchodzeniem od dechy i kołnierza byłbym ostrożny, jeśli chodzi o czyste kpp bez wiedzy specjalistycznej - sytuacje są różne, nieraz chodzący i tryskający życiem nagle stają się czerwoni, a potencjalni czerwoni wychodzą z SORu po godzinie.

No tak, tylko że ja, wspominając o odchodzeniu w niektórych krajach od kołnierza nie miałem na myśli tego, żeby przestać z niego korzystać także u nas, a jedynie stwierdziłem fakt, że takie działania mają miejsce. A skoro ktoś mądry wymyślił, że można obejść się bez kołnierza, to czemu nie mógłby też wymyślić, że można obejść się bez KEDa? Dodatkowo jako zastąpienie kołnierza wskazywana jest ręczna stabilizacja głowy. A skoro ręcznie można stabilizować głowę, to czemu przy ewentualnej rezygnacji z KEDa nie stwierdziliby, że należy stosować chwyty?
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

zyraf

  • Gość
Odp: Kamizelki unieruchamiające KED
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 07, 2015, 20:30:22 »
Zakładanie kołnierza powoduje wtórne urazy...w badaniach/analizach o których wspominałem kołnierz zaleca się zakładać jak już poszkodowany będzie wydobyty na desce do tego czasu stabilizacja manualna. KED jest słaby bo słabo poszkodowany jest wycinany. Ile razy wycinaliście dach po czołowym zderzeniu gdzie przy użyciu narzędzi hydraulicznych drzwi zostały otwarte? KED jest duży i nie przechodzi obok słupka za kierowcą czy pasażerem zawsze trzeba wyszarpać/manewrować/dodatkowo przemieszczać. Jakby od razu upitolić dach o ile jest na to czas to KED bardzo ładnie funkcjonuje trzeba mu jednak zrobić miejsce.

Za to KED jak już wspomniałem kapitalnie sprawdza się przy urazie uda/szyjki kości udowej  ^_^

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kamizelki unieruchamiające KED
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 07, 2015, 22:51:08 »
W przytoczonej przez Ciebie sytuacji - przy ewidentnie rozsypanych miednicach i u przytomnych, których objawy wskazywały na obrażenia kręgosłupa (wiadomo - podejrzewamy praktycznie zawsze, ale..) lub osoba sygnalizowała silny ból w tych okolicach - a z tym połączoną, zrozumiałą panikę. To tak na szybko odnośnie cięcia dachu przy możliwości ewakuacji przez wywalone drzwi, jednak KED używany był rzadko, bardzo. Ale to raczej z uwagi na jego małą dostępność swojego czasu.

@Levy - nie podważam wyników tych badań :) Chodzi mi tylko o to, żevu nas tego typu zmiany trzeba wprowadzać rozważnie i stopniowo :) :piwo:
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2015, 23:16:19 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Kamizelki unieruchamiające KED
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 08, 2015, 08:29:16 »
Hehe i znowu nieśmiertelny argument o wycinaniu dachu.

Wczoraj koledzy z Mosiny pokazywali takie "dziwadztwa" (dla wielu strażaków), ale bardzo skuteczne:



Technika obecna już jakiś czas, ale jakoś nie chce przez wielu być dostrzeżona. No bo jak? Piła za 1600 zł ratuje szybciej niż zestaw hydrauliczny za 55 000 ?:O

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Kamizelki unieruchamiające KED
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 09, 2015, 20:51:57 »
byly robione badania,w ktorych okazalo sie, ze najbezpieczniej dla poszkodowanego jest wyjsc samodzielnie i polozyc sie na noszach hehehe :)
zkedem prosta sprawa, ldzie no ciagna za pasy zamiast je przesuwac w klamrach. efektech jest taki, ze poszkodowany lata na lewi i prawo.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Kamizelki unieruchamiające KED
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 09, 2015, 21:02:04 »
Cytuj
Jakby od razu upitolić dach o ile jest na to czas to KED bardzo ładnie funkcjonuje trzeba mu jednak zrobić miejsce.
o ile nie upitolimy go na dzieńdobry, bo możemy sami sobie utrudnić uwolnienie nóg. Szczerze to KEDa raz używałem, a właściwie użył ZRM, w mojej obecności  przy działaniach i to właśnie przy upitolonym dachu.

zyraf

  • Gość
Odp: Kamizelki unieruchamiające KED
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 09, 2015, 21:08:42 »
byly robione badania,w ktorych okazalo sie, ze najbezpieczniej dla poszkodowanego jest wyjsc samodzielnie i polozyc sie na noszach hehehe :)
zkedem prosta sprawa, ldzie no ciagna za pasy zamiast je przesuwac w klamrach. efektech jest taki, ze poszkodowany lata na lewi i prawo.

Dokładnie tak plus to, że aby go wcisnąć za plecy poszkodowanego przy nieopitolonym dachu trzeba takim delikwentem "poruszać" a nawet pochylić do przodu...

Chyba o tych samych badaniach mówimy - czyli stare szamańskie porzekadło z zespołów S "pan wstanie i przejdzie tutaj" może mieć sens  :rofl: :rofl: :rofl: oczywiście w bardzo ograniczonych przypadkach ale jednak  ^_^ :rolleyes: