Autor Wątek: Medale - za co je dostajemy?  (Przeczytany 16338 razy)

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Medale - za co je dostajemy?
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 16, 2007, 09:47:39 »
matek Strażak:
No własnie po to założyłem ten wątek, żeby zwrócić uwagę na pozbawione podstaw rozdzielanie medali. Jeśli od 6 lat jesteś aktywnym członkiem OSP to powinieneś dostać odznakę "Wzorowy Strażak". Przynajmniej w mojej jednostce byś dostał.

Poza tym dla mnie dość ważne jest aby był wyraźny rozdział na odznaczenia dla działaczy i dla ratowników.
Właściwie nie spotkałem się z tym, żeby ktoś dostał medal z uzasadnieniem, że zasłużył się podczas akcji.
Raczej dostają go osoby które wyremontowały pomieszczenie, odmalowały garaż, naprawiały samochód bojowy, itd...

Offline matekStrazak

  • STRAZAK OSP- MOZE KIEDYŚ ZAWODOWY
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
  • SERCA ŻAR...GASI STRAŻ POŻARNA
Odp: Medale - za co je dostajemy?
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 16, 2007, 20:08:34 »
no tak ale ta osoba o ktorej wspomnialem w poprzedniej wypowiedzi to raczej nie brala udzialu w niczym takim.ale to wszystko niepotrzebnie dziala wstecz, tzn ze jesli dawniej dzialali to wtedy dostawali odznaczenia, wiec po co teraz ich nagradzac za to ze kiedys cos zrobili. chca starym dziadkom naladowac cale mundury zeby "LEDWO CHODZILI" bo zyjemy dzis i trzeba doceniac co jest teraz a nie za 30 lat co bylo dzis.
pozdrawiam

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Medale - za co je dostajemy?
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 16, 2007, 20:13:35 »
Też już od dawna przyglądam się temu problemowi, i co stwierdzam że dalej moge się tylko przyglądać. My nic nie możemy wielkiego zdziałać. Ja służę w OSP 15 lat w roku 2000 dostałem V-latkę i wzorowego i co mi to dało? Nic. I na nic też wielkiego nie liczyłem. Obecnie patrząc jak ktoś dostaje medal zo to że tylko figuruje na liście członków OSP dostaję obrzydzenia i takiego medalu nie chcę. A jeśli mi dadzą to go nie będę nosił. Te medale straciły po prostu swoją wartość.

Offline gejzer

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Medale - za co je dostajemy?
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 17, 2007, 18:12:42 »
Z tymi medalami to w ogóle jest śmiech na sali. Naprawdę widziałem już takich "udekorowanych" druhów, że jakby się wywrócił to tylko chyba SCDź by pomógł! A najlepsze jest to, że nikt nie wie do końca za co to takie rzeczy można dostać. Ciekawy padł tu już przykład kapelana, który na wejście dostaje srebro. Ja znam lepsze dot. członków tzw. wspierających. Kupi kilka par rękawic po 40zł, da 50 zł "na straż" i już ma srebro. Jak jeszcze postawi 0,7 noooo to już złoto! Tak czasami się z kumplami zastanawiamy, że można by się wypisać, dać im jakąś kasę "na straż", dostać medal, a potem znów się zapisać i go nosić. Na pewno byłoby szybciej. Ja osobiście jestem 10 lat w straży i jedyne co mam to wzorkę i wysługę lat. Powiedziano mi, że za rok mam dostać "brąz", ale i tak go nie będę nosił. Bo mimo tego, że ja na to odznaczenie już dawno zapracowałem to w tym samym czasie co ja odznaczenia będą odbierać ludzie, którzy.... no właśnie! :/
A najbardziej denerwujący jest fakt, że we wnioskach o medale z reguły nie ma słowa o poświęceniu na akcjach, ilości wyjazdów czy o godnych nagrodzenia czynach i postawie tylko, że ktoś jest dobry, miły dla ludzi, chodzi na festyny i zebrania, nie bije żony i kocha zwierzęta.

Offline matekStrazak

  • STRAZAK OSP- MOZE KIEDYŚ ZAWODOWY
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
  • SERCA ŻAR...GASI STRAŻ POŻARNA
Odp: Medale - za co je dostajemy?
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 17, 2007, 20:57:51 »
Niestety tak jest i dotad tak bedzie az w koncu ktos tego nie zmieni.a mi sie wydaje ze ta zmiane musi zrobic ZOSP RP. bo inaczej to bedzie dalej tak jak jest. dla nich to wydaje sie normalka ale nie wiedza ze my mlodzi na to inaczej sie zapatrujemy.

Offline kozirozi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Medale - za co je dostajemy?
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 18, 2007, 01:00:21 »
DO PEDROS:piszesz"Właściwie nie spotkałem się z tym, żeby ktoś dostał medal z uzasadnieniem, że zasłużył się podczas akcji.
Raczej dostają go osoby które wyremontowały pomieszczenie, odmalowały garaż, naprawiały samochód bojowy, itd."

W mojej jednostce ośmiu chłopaków dostało po złotym za Kuznie Raciborską, medale nadał ZG.
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2007, 21:39:21 wysłana przez kozirozi »

Offline dHMartynka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
  • Strażak to nie tylko zawód,ale i sposób na życie
Odp: Medale - za co je dostajemy?
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 01, 2007, 13:07:05 »
Mam takie pytanie do kolegów  :rolleyes: kiedy można dostać wysługę lat?bo nie wiem czy ona się liczy od kiedy jest się zapisanym np.do MDP czy dopiero jak ma się 18 lat skończone i jest się członkiem.Pozdrawiam strażaków :*
"Jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie  uciekających ludzi?
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy" ...
Wiem, że są rzeczy, które bolą ...

Offline gejzer

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Medale - za co je dostajemy?
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 03, 2007, 15:37:34 »
Cytuj
Mam takie pytanie do kolegów   kiedy można dostać wysługę lat?bo nie wiem czy ona się liczy od kiedy jest się zapisanym np.do MDP czy dopiero jak ma się 18 lat skończone i jest się członkiem

punkt 43 regulaminu odznaczeń stanowi "...Odznaka „Za Wysługę Lat” przewidziana jest dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz działaczy Związku OSP RP..."
(dla leniwych: http://www.zosprp.pl/php/regulaminy/odznaczenia.pdf strona 6)

Cytuj
Pozdrawiam strażaków :*

też pozdrawiamy :)

Offline bialyKsiaze

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
  • "Jeśli chcesz być kimś najpierw musisz być sobą...
    • OSP LEŚNA JANIA
Odp: Medale - za co je dostajemy?
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 04, 2007, 12:09:01 »
U mnie jak dotychczas dostawało się medal za:

1) za to że jeszcze się go nie ma
2) za wybitne osiągnięcia podczas różnego rodzaju uroczystości i po zebraniu sprawozdawczym...;)
3) za to że się ze 2 godziny w roku coś porobiło w remizie
4) za to że nie ma się własnego zdania i tylko przytakuje decydentom
5) za to że komuś dać trzeba żeby wyrobić normy


To chyba większość ale  napewno nie wszystkie kryteria medalowe - cóż poziom prawie olimpijski...:D
" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

W.Suworow

Offline gejzer

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Medale - za co je dostajemy?
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 04, 2007, 13:13:06 »
Cytuj
) za to że jeszcze się go nie ma
2) za wybitne osiągnięcia podczas różnego rodzaju uroczystości i po zebraniu sprawozdawczym...
3) za to że się ze 2 godziny w roku coś porobiło w remizie
4) za to że nie ma się własnego zdania i tylko przytakuje decydentom
5) za to że komuś dać trzeba żeby wyrobić normy

O to tak jak u mnie! Norma. Na palcach jednej ręki policzę osoby, które w mojej jednostce zasłużyły na to co noszą.
Do tego wyliczenia dodałbym jeszcze-tu cytat: "...dajmy mu coś, może zacznie przychodzić..." oraz "...minęły już 4 lata od ostatniego co dostał to już mu się należy..."

Z resztą(odbijając minimalnie od tematu) z dystynkcjami jest podobnie. Zauważyłem, że jak ktoś awansuje na wyższą funkcję to w ciągu 2-3 dni zmienia już patki. W momencie gdy traci funkcje już jakoś chętnie ich nie zmienia na niższe. Stąd u mnie w jednostce 5 "naczelników" kilku "prezesów" i ogólnie "sam zarząd" :)

Offline maniek11

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 121
Odp: Medale - za co je dostajemy?
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 04, 2007, 22:08:32 »
U mnie medale dostaje się  za:
1.wysługę lat w osp
2.szczególne wyróznianie się, sktywny udział w życiu osp
3.za jakiś bochaterski czyn podczas akcji ratunkowej
Ostatnio np dostaliśmy z kumplem medale od PREZYDENTA RP  za to że odaliśmy dużo krwi DLA potrzebujących.Pozdrawiamwszystkich druchów.

Offline bialyKsiaze

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
  • "Jeśli chcesz być kimś najpierw musisz być sobą...
    • OSP LEŚNA JANIA
Odp: Medale - za co je dostajemy?
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 04, 2007, 22:41:59 »
maniek gdybym był na Twoim miejscu to wolałbym słownik ortograficzny niż medal od Prezydenta najjaśniejszej IV RP...:)
" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

W.Suworow

Offline maniek11

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 121
Odp: Medale - za co je dostajemy?
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 05, 2007, 12:51:52 »
Masz rację biały książe.Tego medalu i tak nie noszę przy mundurze tylko leży sobie grzecznie w domu.

Offline bialyKsiaze

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
  • "Jeśli chcesz być kimś najpierw musisz być sobą...
    • OSP LEŚNA JANIA
Odp: Medale - za co je dostajemy?
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 07, 2007, 22:52:26 »
Ajj widzę że pana "strażakg" zabolało słowo o medalach od prezydenta najjaśniejszej IV RP że aż mi dał "-" z motywacją "że się mądrzę w temacie", bardzo serdecznie dziękuję i polecam się na przyszłość. Ja rozumiem Pańską sytuację - być może jest Pan na garnuszku wyżej wspomnianego i stąd ta bezgraniczna solidarność i dlatego nawet się nie obrażam, ba -nawet się uśmiałem. Ale wolałbym żeby motywować to np. tym że nieprawdą jest że medale nadaje prezydent jak napisałem, ale widać że wiedzy czy też czegoś zastępczego zabrakło... A mądrzyłem się tylko dlatego że nie lubię jak ktoś pisze z tak oczywistymi błędami ortograficznymi że aż przykro, cóż najwidoczniej Panu to nie przeszkadza -ale przecież każdy ma inne zboczenie. Pozdrawiam i polecam się na przyszłość raz jeszcze...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2007, 22:55:50 wysłana przez bialyKsiaze »
" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

W.Suworow

Offline pikoza

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Medale - za co je dostajemy?
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 12, 2008, 16:10:17 »
po jakim okresie od wstąpienia można dostać odznakę "strażak wzorowy". Proszę o odpowiedz. Z góry Dziękuję. :huh:

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Medale - za co je dostajemy?
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 12, 2008, 16:58:39 »
Regulamin nadawania odznak i wyróżnień pkt. 41.
Po 3 latach.
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2008, 17:01:36 wysłana przez grzela »

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Medale - za co je dostajemy?
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 12, 2008, 21:53:40 »
U mnie jak dotychczas dostawało się medal za:

1) za to że jeszcze się go nie ma
2) za wybitne osiągnięcia podczas różnego rodzaju uroczystości i po zebraniu sprawozdawczym...;)
3) za to że się ze 2 godziny w roku coś porobiło w remizie
4) za to że nie ma się własnego zdania i tylko przytakuje decydentom
5) za to że komuś dać trzeba żeby wyrobić normy


To chyba większość ale  napewno nie wszystkie kryteria medalowe - cóż poziom prawie olimpijski...:D
Może poza pkt.1 Nie dotyczy PSP  ^_^
No i tak pozostanie chyba jeszcze >>> Długooo!!!  :wacko:  Ogólnie bardzo jw. cały wątek b. nt.
Pozdr.
Ps. Do póki w wielu Zarządach i Komendach rządzą...  :angry:
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Medale - za co je dostajemy?
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 14, 2008, 18:23:38 »
a może dorobić więcej kategorii medali?? staruszkowie od ich ilości chodzili by na kolanach :)
co do przyznawania medali w mojej jednostce kiedyś było tak jak powyżej opisujecie, ja posiadam samą tylko "wzorkę", w OSP jestem 5 lat, hm a wracając jeszcze do medali może faktycznie ograniczyć ich przyznawanie, rozdzielić członków wspierających, członków działających czynnie w OSP, ratowników i pewnie wiele wiele innych jeszcze i porobić medale do danej kategorii użytkowników przy tym dokładnie precyzując za co dany medal sie należy i jakie powinno być uzasadnienie do jego otrzymania. bo rozdawanie medali komu popadnie i za co popadnie jest totalnym nieporozumieniem !!
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Medale - za co je dostajemy?
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 14, 2008, 22:20:22 »
Napis na medalu: "Za zasługi dla pożarnictwa"...
Czyli nie ważne czy strażak X wyjeździł 200 godzin do akcji w danym roku. Czy strażak Y jest zasłużonym sekretarzem OSP, który nie widział pożaru na oczy.
Każdy dostaje ten sam medal...

I nie chodzi mi o to żebym miał więcej na piersi. Po prostu chciałbym, żeby inni wiedzieli za co konkretnie dostałem odznaczenie.