Autor Wątek: czy w budynkach istniejących wymagane są wydzielenia przeciwpożarowe  (Przeczytany 3646 razy)

Offline l.figo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Witam. Nurtuje mnie nastepujące pytanie: cz w budynku istniejącym typu szkoła (ZL III + sala gimnastyczna ZL I) powinny być wydzielenia przeciwpożarowe między tymi pomieszczeniami kwalifikowanymi jako ZL I i ZL III. Załóżmy że warunki ewakuacji w częsci ZL III odpowiadają wymaganiom jak dla ZL I. A co gdy nie odpowiadają (np. długość dojścia ew. przekracza 20 m)? bardzo proszę o jakieś wskazówki.

Offline reptile

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
    • http://www.kowall.pl/
Odp: czy w budynkach istniejących wymagane są wydzielenia przeciwpożarowe
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 10, 2007, 23:11:46 »
Załóżmy że warunki ewakuacji w częsci ZL III odpowiadają wymaganiom jak dla ZL I
Jeżeli odpowiadają to nie ma problemu. A jeżeli nie odpowiadają to moża oddzielic przeciwpozarowo strefy albo zastosować SUG lub samoczynne urządzenia oddymiające wtedy wymagania dot długości dróg ewakuacyjnych będą łagodniejsze to samo bedzie w przypadku wytyczenia drugiej drogi ewakuacyjnej no ale to nie zawsze jest mozliwe. Jeśli jakieś przepisy źle zinterpretowałem albo coś pominąłem to proszę kolegów z większym doświadczeniem o sprostowanie mojej wypowiedzi.
Śmierć to dopiero początek...

Offline daw_77

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: czy w budynkach istniejących wymagane są wydzielenia przeciwpożarowe
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 12, 2007, 14:40:00 »
A czemu sala ma być ZL I? Przecież ćwiczą tam stali użytkownicy.

Offline l.figo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: czy w budynkach istniejących wymagane są wydzielenia przeciwpożarowe
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 13, 2007, 01:25:54 »
Sala wynajmowana jest dla uzytkowników z zewnątrz - np. przyjęcia weselne. Stąd też moje pytanie. Skoro w rozporządzeniu z 21 kwietnia 2006 r (popularna cegła) MSWIA w paragrafie 12 nie ma podane, że jako jeden z przypadków stwierdzenia zagrożenia życia w obiekcie można odbierać brak wydzielenia p. poż. między strefami, to w takim razie czy można to zalecić w decyzji administracyjnej. Czy jeśli właściciel budynku się odwoła będzie miał rację i czy nie jest tak, że jeśli właściciel wykona zalecenia to po jakimś czasie będzie mógł wystąpić do PSP o zwrot niesłusznie poniesionych kosztów. Pomysł z SUG (w szkole) uważam za niemałe nieporozumienie. Przypominam, że nie mówimy o nowym budynku i nieograniuczonym portfelu inwestora, ale o istniejącej szkole. Mnie chodzi czysto o sprawę formalno prawną. I jeszcze mam maleńkie pytanie. Może ktoś mi odpowie. Budynek SW ZL II nie ma obudowanych i oddymianych klatek schodowych. Czy na posdstawie parafrafu 12 rzoporządzenia z 21.04.2006 r. MSWIA mozna zalecić również obudowę klatek czy jedynie oddymianie. Dziękuję kolegom prewentystom za podpowiedź.

Offline goodman

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: czy w budynkach istniejących wymagane są wydzielenia przeciwpożarowe
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 13, 2007, 11:47:54 »
Cytuj
I jeszcze mam maleńkie pytanie. Może ktoś mi odpowie. Budynek SW ZL II nie ma obudowanych i oddymianych klatek schodowych. Czy na posdstawie parafrafu 12 rzoporządzenia z 21.04.2006 r. MSWIA mozna zalecić również obudowę klatek czy jedynie oddymianie. Dziękuję kolegom prewentystom za podpowiedź.

nie mozna ale wrecz trzeba :) a tak nawiasem sa to elementy zagrozenia niewydzielenie i "wentylowanie" klatki w zl II
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2007, 11:49:30 wysłana przez goodman »

Offline andreks

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: czy w budynkach istniejących wymagane są wydzielenia przeciwpożarowe
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 15, 2007, 20:46:52 »
Witam
W budynku ZL II (SW) brak jest podstaw prawnych do nalozenia obowiązku obudowy klatek schodowych, mozna zalecic jedynie obowiazek zabezpieczenia przed zadymieniem pionowych drog ewakuacyjnych(klatek schowdowych) i nakazac uzgodnic to z rzeczoznawca ds zab. ppoz. !!!
Pozdrawiam

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Odp: czy w budynkach istniejących wymagane są wydzielenia przeciwpożarowe
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 15, 2007, 21:17:20 »
Czy możliwe jest zabezpieczenie przed zadymieniem klatek schodowych bez ich obudowania i zamknięcia drzwiami?

Offline zak998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: czy w budynkach istniejących wymagane są wydzielenia przeciwpożarowe
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 16, 2007, 13:15:03 »
Słuchaj!!!
Jeżeli jest tak jak piszesz i sala gimnastyczna to "Sala wynajmowana jest dla użytkowników z zewnątrz - np. przyjęcia weselne."( pod warunkiem, że liczba gości przekracza 50 osób) to cały obiekt jest zakwalifikowany do ZL I, gdyż:
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury
z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
§ 209 2. Budynki oraz części budynków, stanowiące odrębne strefy pożarowe, określane jako ZL, zalicza się do jednej lub do więcej niż jedna spośród następujących kategorii zagrożenia ludzi:
1)ZL I - zawierające pomieszczenia  przeznaczone do jednoczesnego przebywania ponad 50 osób niebędących ich stałymi użytkownikami, a nieprzeznaczone przede wszystkim do użytku ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się.

Nie klasyfikujemy pomieszczeń, które znajdują się w danym budynku, strefie pożarowej tylko całą tą strefę, budynek zaliczamy do ZL I dlatego, że ma takie pomieszczenie.
Jeżeli sala nie była by wynajmowana na wesela to całość(sala i szkoła) stanowiło by jedną strefę pożarową ( pod warunkiem, że nie przekroczyła by ta strefa dopuszczalnej powierzchni strefy pożarowej art.227 ust 1) zaliczana do kategorii ZL III nawet gdy by sala mogła pomieścić więcej niż 50 osób ( ale tylko uczniów będących stałymi użytkownikami).

Nie można zaliczyć strefy pożarowej jednocześnie do ZL I i ZL III gdyż:
§ 209. ust 1.
 3)ZL III - użyteczności publicznej, niezakwalifikowane do ZL I i ZL II,
 
Pozdrawiam serdecznie

Offline barakuda

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: czy w budynkach istniejących wymagane są wydzielenia przeciwpożarowe
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 16, 2007, 14:51:31 »
zak 998 dobrze pisze.

Pozdrawiam

Offline andreks

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: czy w budynkach istniejących wymagane są wydzielenia przeciwpożarowe
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 19, 2007, 22:11:03 »
Witam
Panowie nie zapominajcie ze warunki technicze dotyczą w tej materii tylko nowe, przbudowywane obiekty!!!
W starym obiekcie nalezy zakwalifikowac przedmiotowy budynek do jednej strefy pozarowej zaliczonej do dwóch kategorii zagrozenia zycia ludzi ZL I +ZL III
Pozdrawiam