Autor Wątek: Oświetlenie ostrzegawcze  (Przeczytany 10118 razy)

Offline sebek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Oświetlenie ostrzegawcze
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 18, 2008, 17:36:13 »
najcichsze są sygnały to horn elektronik potem zura troche lepsza ale to tez nie to zdecydowanie najlepsze są z federal signal dobre tez są te stare niemiecki a jeszcze jak koguty słabo święca to ciężko przejechać  a jakie macie sygnały na waszych samochodach
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2008, 17:12:27 wysłana przez sebek »

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Oświetlenie ostrzegawcze
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 16, 2009, 20:33:57 »
Witam

Panowie mam pytanie
Gdzie można zakupić osłony na sygnały świetlne w kształcie walca (na dach) i na lampy stroboskopowe na przodzie samochodu (prostokąty). Chodzi o takie osłony z kratki metalowej, które zabezpieczają sygnały przed zniszczeniem. Gdzieś można takie coś kupić ?

A może wykonać samemu takie coś ? Jeśli tak to z jakich materiałów ? skąd wziąć taką siatkę ?

Offline LukaszPO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
  • PSP & OSP
Odp: Oświetlenie ostrzegawcze
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 16, 2009, 21:26:34 »
zeuss proponuje skontaktować się z firmami co karosuję samochody, oni takie cuda maja:P my do stara 244 kupowaliśmy na belkę takie coś, właśnie tam, podajże w BONEXSIE:P a jak nie tam to BOCAR lub OSINY gorzej jak jesteś z innej części polski, wtedy to już musisz szukać firm tego typu koło siebie:P albo kurierem zamówic:P

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Oświetlenie ostrzegawcze
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 20, 2009, 22:52:06 »
Koledzy mam pytanie.
Na filmiku w 3:00 minucie widać jak działają stroboskopy na SLRd
http://www.youtube.com/watch?v=iSJ4sL_wie0
Ostatnio po przeglądzie jednostki dostaliśmy polecenie aby zakupić stroboskopy na GCBA. Stroboskopy są już zamontowane i działają. Z zewnątrz wyglądają jak te z SLRd. Jednak nie migają one tak jak w SLRd a bardziej jakby były podłączone do przekaźnika/przerywacza od kierunkowskazów i migają sobie mniej więcej tak że raz jeden, raz drugi, raz jeden, raz drugi. :rofl: Jak to zrobić czy musiałby być jakiś specjalny elektroniczny przekaźnik? Czy inne lampy? Ostatnio jeden z kierowców pytał chyba w związkowym sklepie ile by takie coś kosztowało żeby tak migały i miła pani powiedziała mu że 100% ceny migających tak jak kierunkowskazy. Ile w tym prawdy nie wiem. Ale proszę was o pomoc jak uzyskać taki efekt :straz:

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Oświetlenie ostrzegawcze
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 20, 2009, 23:08:49 »
Dzumsi my na GBM posiadamy takie świecidełka;p LAMPY STROBOSKOPOWE XLX3
http://www.adampol.pl/index.php?act=os&kind=halogeny%20i%20stroboskopy
masz tam do wyboru 7 rodzajów migania. Zadzwoń do tej firmy i zapytaj czy jest możliwośc zakupienia samego modułu (przekaźnika)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Oświetlenie ostrzegawcze
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 21, 2009, 00:42:04 »
Mi  to się najbardziej podobają ceny  -  chciał bym taką kasę  ^_^

Jeszcze to pudełko za 600 $, tylko nie wiem jak ten wąż się wyciąga .

PS. Właśnie zamawiam  kompleksowe tuningowanie mojego MAN  w tej firmie – mało znana a robią świetne zabawki  pooglądajcie filmy z oświetlenia ostrzegawczego    http://www.protech-micro.pl/e-sklep.php

http://www.youtube.com/watch?v=uq8kwVorJYs&feature=PlayList&p=1041D2875012A8BD&index=2

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Oświetlenie ostrzegawcze
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 21, 2009, 08:54:18 »
Muszę przyznać rewelacja ,chyba się też skuszę sprawdzałem ich stronę i ceny nie są wygórowane. @Miko możesz opisać jak będzie wyglądało u ciebie "kompleksowe tuningowanie " co zamierzasz zamontować i gdzie ,szacunkowy koszt. Jest też filmik z zamontowaną tylna listwą w samochodzie pożarniczym http://www.youtube.com/watch?v=vF53v-fFHq4&hl=pl
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2009, 09:37:47 wysłana przez MIKO »

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Oświetlenie ostrzegawcze
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 21, 2009, 09:41:39 »
Mi  to się najbardziej podobają ceny  -  chciał bym taką kasę  ^_^

Jeszcze to pudełko za 600 $, tylko nie wiem jak ten wąż się wyciąga .

PS. Właśnie zamawiam  kompleksowe tuningowanie mojego MAN  w tej firmie – mało znana a robią świetne zabawki  pooglądajcie filmy z oświetlenia ostrzegawczego    http://www.protech-micro.pl/e-sklep.php

http://www.youtube.com/watch?v=uq8kwVorJYs&feature=PlayList&p=1041D2875012A8BD&index=2

MIKO orientujesz się może czy robią listwy z diodami o większej mocy na 12 i 24V - ?

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Oświetlenie ostrzegawcze
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 21, 2009, 10:29:51 »
Tak się składa, że to nasz mercedesik jest u nich na stronie z falą świetlną no i muszę przyznać, że nieźle się z nimi współpracuje.
Wysyła się jak to ma działać (nasz przykład w załączniku), ile lamp jakie zasilanie, jakie włączniki (dostępne są hermetyczne) i za kilka dni jest kalkulacja a po potwierdzeniu urządzenie.
Nasza fala jest zasilana z 24V. Zabezpieczenie jest na 1,5 A więc jest bardzo mało energochłonna. Typowo jest na 8 kanałów my nie mieliśmy za dużo kasy na zabawę więc nasz jest na 6 lamp. 

Co do diod większej mocy to nie pytałem bo takie diody są bardzo drogie - http://www.allegro.pl/search.php?string=+dioda+led+mocy&sourceid=Mozilla-search ale myślę, że sterownikowi jest wszystko jedno czym steruje, ewentualnie na wyjściu trzeba dać mocniejszy tranzystor z lepszym chłodzeniem co może wpłynąć na cenę sterownika.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Oświetlenie ostrzegawcze
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 21, 2009, 10:50:45 »
Koledzy mam pytanie.
[...]nie migają one tak jak w SLRd a bardziej jakby były podłączone do przekaźnika/przerywacza od kierunkowskazów i migają sobie mniej więcej tak że raz jeden, raz drugi, raz jeden, raz drugi. :rofl: Jak to zrobić czy musiałby być jakiś specjalny elektroniczny przekaźnik? Czy inne lampy? Ostatnio jeden z kierowców pytał chyba w związkowym sklepie ile by takie coś kosztowało żeby tak migały i miła pani powiedziała mu że 100% ceny migających tak jak kierunkowskazy. [...]


Dzumsi spokojnie z zakupami przemiennika - jeśli dobrze Cię zrozumiałem to nie ma szans żeby Wasze lampy działały jak stroboskopy. Z opisu działania wnioskuje, że kupiliście wersję z żarówkami halogenowymi i przemiennikiem przystosowany do ich sterowania.
Lampy stroboskopowe to inny rodzaj lamp i sterowania. Dostępne są obecnie 2 rodzaje - lampa wyładowcza zasilana wysokim napięciem albo diody LED. Potrzebuję zupełnie innych sterowników. 
Żarówki nie da się zmusić, żeby błyskała z dużą częstotliwością bo jej działanie polega na tym, że musi się rozgrzać żarnik i w związku z tym jej bezwładność jest znacznie większa niż lamp wyładowczych czy diod LED.

Jeśli masz halogeny to nie ma siły, żeby działały jak stroboskop - trzeba wymienić wszystko.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2009, 19:47:20 wysłana przez Sylwek »

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Oświetlenie ostrzegawcze
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 21, 2009, 11:16:47 »
Tak się składa, że to nasz mercedesik jest u nich na stronie z falą świetlną no i muszę przyznać, że nieźle się z nimi współpracuje.
Wysyła się jak to ma działać (nasz przykład w załączniku), ile lamp jakie zasilanie, jakie włączniki (dostępne są hermetyczne) i za kilka dni jest kalkulacja a po potwierdzeniu urządzenie.
Nasza fala jest zasilana z 24V. Zabezpieczenie jest na 1,5 A więc jest bardzo mało energochłonna. Typowo jest na 8 kanałów my nie mieliśmy za dużo kasy na zabawę więc nasz jest na 6 lamp. 

Co do diod większej mocy to nie pytałem bo takie diody są bardzo drogie - http://www.allegro.pl/search.php?string=+dioda+led+mocy&sourceid=Mozilla-search ale myślę, że sterownikowi jest wszystko jedno czym steruje, ewentualnie na wyjściu trzeba dać mocniejszy tranzystor z lepszym chłodzeniem co może wpłynąć na cenę sterownika.

Dzięki, za odpowiedź.

Jak zrobię zdjęcie to wrzucę, może komuś coś przyjdzie do głowy.

Protech-Micro

  • Gość
Odp: Oświetlenie ostrzegawcze
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 21, 2009, 11:55:14 »
Witam wszystkich!
    Widzę, że jest zainteresowanie naszymi produktami w co raz większej rzeszy strażaków. Bardzo nas to cieszy i cały czas rozwijamy naszą ofertę. Robiliśmy podejście do lamp z wykorzystaniem diod mocy, jednak sprawa wygląda następująco: Przy porównaniu ilości światła z np. 3 diod mocy 3W z 36 diodami zwykłymi (mamy bardzo jasne diody w klasycznej konstrukcji) wcale nie wychodzi rewelacyjnie, świeci to podobnie, a cena jest wielokrotnie wyższa. Może przy masowej produkcji byłoby opłacalne przejście na diody mocy, ale w tej chwili nie ma takiego zainteresowania. Dodatkowo przy zastosowaniu np. 3 diod mocy w takiej samej lampie, trzeba by stosować soczewki, które wcale nie są tanie. Lampa, która jest w całości wypełniona diodami, jak np. OBS-1 lub te z zestawu SL-1 świeci bardzo równomiernie na całej powierzchni. Jeśli jednak byłoby zainteresowanie tego typu oświetleniem, to jesteśmy w stanie podjąć temat. Stosując się do sugestii ludzi z branży możemy zrobić naprawdę porządne lampy w rozsądnej cenie. Wszelkie pomysły i rozwiązania będą bardzo mile widziane.

Pozdrawiam,
   Maciej Barszczewski
   www.protech-micro.pl

Offline beniok

  • Podkarpacie
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
    • Ochotnicza Straż Pożarna Majdan Królewski
Odp: Oświetlenie ostrzegawcze
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 21, 2009, 14:59:35 »
O i to jest podejście do klienta
Oby więcej takich
http://www.ospmk.info
bk(małpka)ospmk(dot)info

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Oświetlenie ostrzegawcze
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 21, 2009, 15:28:47 »
Ok. Już wszystko wiem. Także będę musiał się skontaktować z kolegą z Protech'u.
Pozdrawiam! :straz:

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Oświetlenie ostrzegawcze
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 21, 2009, 16:27:43 »
Ok. Już wszystko wiem. Także będę musiał się skontaktować z kolegą z Protech'u.
Pozdrawiam! :straz:

Dodam, że klasyczne żarówki (również halogenowe) mogą "mrugać" po podłączeniu do sterownika, który będzie podawał prąd w cyklu na przykład pół herca. Takie sterowniki używane były w syrenach alarmowych składających się z dwóch klaksonów. W przypadku żarówek, ciągłe krótkotrwałe za- i wyłączenia - drastycznie ograniczają żywotność tychże.

Jak ma mrugać - starczą żarówki. Jak ma błyskać - to już koniecznie stroboskopy. Inna sprawa, że palniki stroboskopów też nie są wieczne - na naszym nowym SLRt nie wytrzymały nawet roku...

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Oświetlenie ostrzegawcze
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 21, 2009, 19:49:45 »
Na prośbę Miko wydzieliłem cześć postów z wątku http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,13337.0.html do wątku na temat oświetlenia ostrzegawczego. Powstało lekkie zamieszanie bo dyskusja toczyła się równolegle w obu wątkach za co przepraszam./Sylwek

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Oświetlenie ostrzegawcze
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 15, 2010, 00:11:44 »
Panowie pilnie poszukuję schematu podłączenia lamp stroboskopowych XLX3.
Byłbym wdzięczny za podesłanie skanu na maila arusloczek@interia.eu
Pozdrawiam.

Offline szybki

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
    • O.S.P Główczyce
Odp: Oświetlenie ostrzegawcze
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 15, 2010, 17:16:36 »
Może zwróć się do producenta http://www.adampol.pl/index.php?act=os&kind=halogeny%20i%20stroboskopy , albo zrób zdjęcia twoich lamp i sterownika i w miarę możliwości pomożemy.

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Oświetlenie ostrzegawcze
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 16, 2010, 13:21:45 »
@szybki dzięki za zainteresowanie tematem. Tak jak napisałeś najlepiej szukać u źródła. Pani z firmy adampol w ciągu 5 minut przesłała mi instrukcję wraz z podłączeniem.
Pozdrawiam.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Oświetlenie ostrzegawcze
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 16, 2010, 13:23:00 »
Jakby ktoś nie wiedział to od tego roku Z.E. Elektra wprowadziła do produkcji nowe typy swoich od dawna znanych i szeroko stosowanych lamp. Zupełnie nowe jest źródło światła - choć są to lampy elektroniczne, w ich wnętrzu świecą moduły LED. Co za tym idzie, otrzymujemy jeszcze bardziej oszczędne pod względem poboru prądu lampy
stroboskopowy:
12V - 2,8A
24V - 1,4A
Tradycyjny:
12V - 4,6A
24V - 3,0A
A ja dodam LEDowy:
12V - 1,4A
24V - 0,7A

Dodatkowo mamy bardzo wysoką żywotność diod, co czyni te lampy teoretycznie dożywotnimi dla pojazdu, niewrażliwość na wstrząsy, no i nie generują one żadnych zakłóceń.

Żeby było jeszcze śmieszniej, to są przecież polskie lampy, jakie w większości przecież już na autach mamy, czyli montaż polega na odkręceniu lampy starej i przykręceniu nowej, bo mocowania są takie same :P

Nowe lampy LED są już w ofercie - można sobie obejrzeć i pobrać katalogi ze strony producenta www.zeelektra.com.pl. Nowościami są lampy pojedyncze serii LBL oraz belki LZP-LF.

Jedyne co mnie zastanawia to brak informacji na temat ceny - u dystrybutorów też cisza, chyba żeby osobiście się przejść/przedzwonić/popytać... Chociaż słyszałem, że w sklepie firmowym w Wawie są tańsze od stroboskopowych, ale na razie tego nie potwierdzam :straz:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE