Autor Wątek: Ekwiwalent  (Przeczytany 113946 razy)

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #150 dnia: Październik 06, 2010, 21:21:15 »
Jeśli gmina Cię wysłala i masz na to jakiś papier, to ona jest organizatorem tego szkolenia (nie zrobiła sama, skorzystała z pośrednictwa związku) więc moim zdaniem powinna zapłacić. Spróbuj skontaktować się z zarządem głównym ZOSP z radcą prawnym. Powinien Ci pomóc. Daj znać na forum co wskórałeś, innym też może się przydać.
A swoją drogą podoba mi się "myk" ze starostwem, opisany przez KWASA, normalnie granda. Co starostwo ma do OSP? Która ustawa, rozporządzenie mu coś tu nakazuje? Prawdopodobnie, nieformalne porozumienie wójtów, burmistrzów w celu uniknięcia zapłaty ekwiwalentu.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #151 dnia: Październik 07, 2010, 08:05:50 »
Dziś otrzymałem maila z ZW OSP we Wrocławiu, napisali że organizatorem szkolenia był ZG OSP a nie PSP ale napisałem Fredek tak jak mówiłeś do ZG do radcy zobaczymy czy pomoże :)
Będę informował na forum co wskórałem mam nadzieję że się uda i nie będą tych strażaków wiecznie w d... kopać :)
Pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #152 dnia: Listopad 22, 2010, 14:46:24 »
Urzędy Gminy, których jednostki OSP działały na terenie sąsiednich powiatów i całej Polski i nie dostały dotacji celowej na usuwanie skutków powodzi (bo na ich terenie nie bało zagrożenia powodziowego) musiały zapłacić swoim członkom ekwiwalent za udział w akcji.
Niektórym to się nie podobało i postanowili dochodzić jak to jest zgodnie z przepisami.

Oto opinia p. Miazgi.

Cytuj
Co do zasady ochotnicza straż pożarna (OSP) prowadzi działania na terenie określonym w jej statucie. W przypadku OSP włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego teren działania OSP wynika z umowy włączającej jednostkę do KSRG.     
         Zgodnie z art. 23 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tekst jednolity z dnia 15 października 2009 r. Dz.U. Nr 178, poz. 1380 z póź. zm.) jednostki ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a-6 i 8 (a więc i OSP), mają obowiązek uczestniczyć, na wezwanie Państwowej Straży Pożarnej, w działaniach ratowniczych poza terenem własnego działania. W takich przypadkach koszty związane z działaniami ratowniczymi są zwracane tym jednostkom z budżetu państwa. Ta generalna norma wskazywałaby na to, że OSP wezwana do działań ratowniczych poza swój teren działania powinna otrzymać zwrot wszystkich kosztów związanych z wezwaniem.
         Jednakże zapis art. 23 ust. 3 ustawy nasuwa wątpliwości. Stanowi on, że Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, teren działania poszczególnych jednostek ochrony przeciwpożarowej, okoliczności i warunki udziału tych jednostek w działaniach ratowniczych poza terenem własnego działania oraz zakres, szczegółowe warunki i tryb zwrotu poniesionych przez nie kosztów. Zawarcie w delegacji ustawowej prawa dla Ministra do określenia zakresu zwrotu poniesionych m.in. przez OSP kosztów wskazuje, iż ustawodawca dopuścił możliwość zawężenia zwrotu kosztów do enumeratywnie wymienionej listy.
         Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w rozporządzeniu z dnia 17 lipca 1998 r. w sprawie terenu działania jednostek ochrony przeciwpożarowej, okoliczności i warunków udziału tych jednostek w działaniach ratowniczych poza terenem własnego działania oraz zakresu, szczegółowych warunków i trybu zwrotu poniesionych przez nie kosztów (Dz. U. Nr 94, poz. 598 z póź. zm.) skorzystał z tego uprawnienia i w § 7 i § 8 określił zakres kosztów, które podlegają zwrotowi. Są to faktyczne koszty udziału jednostki w działaniu ratowniczym, obejmujące:
1)  zużycie paliwa,
2)  zużycie środków gaśniczych, neutralizatorów i sorbentów,
3)  wyżywienie uczestników działania ratowniczego,
4) w przypadku awarii, uszkodzenia lub utraty mienia jednostki na skutek prowadzenia działania ratowniczego poza terenem własnego działania kwotę stanowiącą równowartość kosztów przywrócenia mienia do stanu poprzedniego, pomniejszoną o kwotę przysługującą z tytułu jego ubezpieczenia.
         W świetle powyższych uregulowań należy przyjąć, że ekwiwalent pieniężny wypłacany członkom OSP na podstawie art. 28 ustawy o ochronie przeciwpożarowej nie podlega zaliczeniu do kosztów uczestnictwa jednostki OSP w działaniach ratowniczych poza terenem jej działania, które zwracane są tym jednostkom z budżetu państwa.
         Za powyższym stanowiskiem przemawia także inna okoliczność. Art. 23 ust. 2 ustawy o ochronie przeciwpożarowej mówi o zwrocie jednostkom ochrony przeciwpożarowej (a więc i OSP) kosztów przez nie poniesionych. Jakkolwiek zwrotu tego dokonuje się nie bezpośrednio na rzecz OSP, ponieważ w myśl § 5 rozporządzenia wysokość kosztów uczestnictwa jednostki w działaniu ratowniczym poza terenem własnego działania określa podmiot ponoszący koszty jej funkcjonowania. W przypadku OSP jest to gmina. Gmina też występuje o zwrot poniesionych kosztów do organu Państwowej Straży Pożarnej, który wezwał jednostkę do udzielenia pomocy, w terminie 30 dni od dnia zakończenia działania ratowniczego, przedkładając zestawienie poniesionych kosztów. Ta procedura nie pozbawia jednak przypisania kosztów do danej OSP.
         Zgodnie zaś z art. 28 ust. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej to członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Roszczenie o wypłatę ekwiwalentu przysługuje członkom OSP, a nie samej OSP. OSP potwierdza jedynie organom gminy udział członka OSP w działaniach ratowniczych lub w szkoleniu i zakres czasowy tego udziału. Wypłata ekwiwalentu dokonywana jest na rzecz danego członka OSP. Nawet wtedy gdy dokonuje się tego za pośrednictwem OSP. W przypadku niewypłacenia ekwiwalentu przez gminę lub w przypadku wypłacenia go w zaniżonej wysokości z roszczeniem wobec gminy występuje dany członek OSP. Wierzytelności może dochodzić wyłącznie osoba uprawniona, a więc członek OSP, któremu ten ekwiwalent przysługuje.
         Tym samym ekwiwalent pieniężny wypłacany członkowi OSP nie jest kosztem związanym z działaniami ratowniczymi ponoszonym przez OSP, chociaż z takimi działaniami niezawodnie się wiąże. Stąd też nie może być zwracany OSP w ramach uregulowania zawartego w art. 23 ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
         Natomiast pod rozwagę należy wziąć inną ewentualność. Jest to możliwość dochodzenia zwrotu wypłaconego ekwiwalentu pieniężnego dla członków OSP, których jednostka uczestniczyła, na wezwanie Państwowej Straży Pożarnej, w działaniach ratowniczych poza terenem własnego działania, od gminy, na terenie której prowadzone były działania ratownicze.
         Najbardziej czytelną podstawą prawną mogłyby być postanowienia regulujące te kwestie, zawarte w umowach między sąsiednimi gminami, o których mowa w powołany już § 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie terenu działania jednostek ochrony przeciwpożarowej. Podstawę prawną do zawarcia stosownej umowy daje także przepis art. 74 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z dnia 12 października 2001 r. Dz.U. Nr 142, poz. 1591 z póź. zm.). Takie rozwiązania mogą być stosowane w działaniach między samorządami terytorialnymi.
         W przypadku, gdy stosownej umowy nie ma, można skorzystać z instytucji prawa cywilnego. Nasuwa się tu możliwość zastosowania uregulowań zawartych w art. 752 i nast. k.c. (prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia), bądź art. 405 i nast. k.c. (bezpodstawne wzbogacenie). W każdym wypadku wiązać to należy z obowiązkami jednostek samorządu terytorialnego w zakresie ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej wynikających m.in. z treści art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, które zaliczone zostały do zadań użyteczności publicznej gminy (art. 9 ust. 4 ustawy). Skoro obowiązki te przejmuje w jakimś zakresie inna gmina, to jest uzasadnione przyznanie jej prawa do zwrotu kosztów przez nią z tym poniesionych. Należy przy tym pamiętać, że dokonuje tego w ramach obowiązku prawnego wynikającego z ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
         Rozwiązania ustawowe dotyczące ochrony przeciwpożarowej nie wskazują specjalnego rozwiązania dotyczącego rozliczania gmin z tytułu wypłaconego ekwiwalentu za udział w działaniach ratowniczych na terenie innych gmin niż gmina siedziby OSP.
         Mając na względzie powyżej opisane okoliczności trzeba stwierdzić, że zobowiązanym do wypłaty ekwiwalentu niezależnie od miejsca prowadzenia działań ratowniczych jest gmina, w której jest siedziba danej OSP, natomiast w przypadku roszczeń między samorządami, gdy nie dojdzie do polubownego rozstrzygnięcia sporu między gminami, to możliwe będzie wszczęcie stosownej procedury prawnej, a potencjalny proces sądowy będzie miał charakter precedensowy.
         Wydaje się nam, że wszczynanie postępowań sądowych nie jest tu najlepszym rozwiązaniem, gdyż z natury swojej niepotrzebnie skłóca ze sobą samorządy gminne. Ponadto wartość przedmiotu sporu będzie stosunkowo niska, a w konsekwencji koszty takich procesów będą niejednokrotnie znacznie przekraczać ich wartość.
         W przypadku, gdy mamy  do czynienia z wieloma  wyjazdami danej OSP poza obszar jej „macierzystej” gminy w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego jako swoisty sposób rekompensowania „strat” wywołanych wypłatą ekwiwalentu z tytułu tych wyjazdów jest przekazywanie dla OSP dodatkowych środków w ramach KSRG.
 
                                                                  Z wyrazami szacunku
                                                                   Krzysztof M. Miazga
                                                                         




U Z U P E Ł N I E N I E 
Warszawa, dnia 28 października 2010 r.
 
                                                                        W nawiązaniu do mojego maila z dnia 14 października 2010 r. związanego z Pani pytaniem dotyczącym zwrotu środków finansowych za wypłacone ekwiwalenty członkom OSP (jednostka KSRG)  biorącym  udział w usuwaniu skutków powodzi na terenie powiatu zgorzeleckiego (Bogatynia) informuję, że moja odpowiedź nie była pełna. Dotyczyła ona standardowej sytuacji. W przypadku powodzi w 2010 r. jest uregulowanie szczegółowe.
         W myśl art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z 2010 r. (Dz. U. Nr 123 poz. 835 z póź. zm.) gmina otrzymuje z budżetu państwa dotację w wysokości równej sumie wypłaconych członkom ochotniczej straży pożarnej ekwiwalentów, o których mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380 oraz z 2010 r. Nr 57, poz. 353), za uczestnictwo w działaniu ratowniczym związanym z powodzią. Jest to dotacja równoważna kosztom wypłaconych ekwiwalentów niezależnie od tego, czy udział w działaniach ratowniczych miał miejsce na terenie gminy, w której OSP ma swoją siedzibę, czy też poza tym terenem.
 
                                                                  Z wyrazami szacunku
 
                                                                   Krzysztof M. Miazga
                                                                             adwokat

Cytowana ustawa:
 
Cytuj
3. Gmina otrzymuje z budżetu państwa dotację w wysokości równej sumie wypłaconych członkom ochotniczej straży pożarnej ekwiwalentów, o których mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380 oraz z 2010 r. Nr 57, poz. 353), za uczestnictwo w działaniu ratowniczym związanym z powodzią.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20101230835
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2010, 14:50:39 wysłana przez grzela »

Offline kuba_strazak998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #153 dnia: Styczeń 02, 2011, 19:53:34 »
w mojej jednostce jako tako dostajemy ekwiwalent za udział w akcjach. ale wspólnie postanowiliśmy przekazać owe pieniążki na jednostkę. kupujemy za to sprzęt, mundury bojowe itp. nikt nam nie zarzuci że ktoś zapisał się do straży bo dają kase... :)

pozdrawiam

Offline Rudy102

  • Strażak
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #154 dnia: Styczeń 13, 2011, 21:29:12 »
u mnie w osp dają 10 zł na godzinę a za szkolenie 5 zł za godzinę. I też zrzekliśmy się tych pieniędzy i oddajemy je na jednostkę.

Offline bis8

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #155 dnia: Luty 18, 2011, 18:52:11 »
Witam, mamy taki problem; złożyliśmy wniosek o wypłatę ekwiwalentu za udział w działaniach ratowniczych i szkoleniach. Niektóre z tych działań prowadzone były poza naszą gminą (jesteśmy w KSRG) i gmina stwierdziła iż nie wypłaci nam ekwiwalentu za akcje poza jej terenem. Czy mają do tego prawo?

marcin89

  • Gość
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #156 dnia: Luty 18, 2011, 18:57:25 »
u mnie osp mamy 12 pln na godzinę a za szkolenia 6 pln

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #157 dnia: Luty 25, 2011, 17:26:14 »
Niech mi ktoś powie czy rozwiązaliście u was problem tzw.zabezpieczenia operacyjnego terenu chronionego?
Czy płacą ekwiwalent?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #158 dnia: Luty 25, 2011, 18:05:05 »
U mnie zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej - nie. Czyli wolontariat w pełnym tego słowa znaczeniu :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #159 dnia: Luty 25, 2011, 19:34:25 »
Niech mi ktoś powie czy rozwiązaliście u was problem tzw.zabezpieczenia operacyjnego terenu chronionego?
Czy płacą ekwiwalent?

U nas nie płacą, bo nie jeździmy na zabezpieczenia :rofl:
I nie ma sprawy wypłaty ekwiwalentu za takie wyjazdy.
Swojego czasu KG odpowiedział na zapytanie w tej sprawie.

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2011, 20:08:33 wysłana przez grzela »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #160 dnia: Luty 25, 2011, 21:23:22 »
U Nas ponieważ KM duża i możliwości inne – doszliśmy (chyba) do ustaleń, że zabezpieczenie organizuje się z wolnych zastępów PSP, a OSP wysyła bezpośrednio do akcji . Ale po za kilkoma próbami nie wiem jak to wyjdzie w praniu bo od czasu ostatniej rozmowy na ten temat nie przypominam sobie większej akcji wymagającej zabezpieczenia terenu .

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #161 dnia: Wrzesień 14, 2011, 08:31:16 »
Niestety i nas spotkał problem wypłaty ekwiawalentu.

Koledzy mam pytanie, na początku roku (jakoś w maju) byliśmy z kolegą na szkoleniu KPP w
Kirach organizowanym przez ZW OSP RP we Wrocławiu.

Urząd miasta odmówił wypłaty ekwiwalentu za udział w tym szkoleniu, zasłaniając się tym, że
nie jest to szkolenie organizowane przez PSP.

Jak się to ma do rzeczywistości? Na pewno nie jeden z Was już był na tym szkoleniu, jak to się
odbyło u Was?

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #162 dnia: Wrzesień 14, 2011, 11:01:05 »
U nas jest tak że niezależnie od tego kto jest organizatorem szkolenia czy PSP czy OSP czy UG i wyjeżdżamy na własny koszt - tylko przejazd trasa.
Nie ubiegamy się o wypłatę ekwiwalentu.-
Pomorskie -

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #163 dnia: Wrzesień 14, 2011, 11:07:12 »

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #164 dnia: Wrzesień 14, 2011, 15:57:39 »
Witaj u mnie rok temu też się starałem o to aby ja i kolega co był ze mną uzyskał ekwiwalent ja niestety nie uzyskałem oraz kolega z innej gminy też nie dostał, sprawa była prosta nie było to szkolenie organizowane przez PSP i wszystko, nawet radca prawny ZG OSP napisał mi że nie jest to możliwe.
Pozdro

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #165 dnia: Wrzesień 14, 2011, 20:54:33 »
Nie należy się ekwiwalent. Wszystko zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej. I nic na to nie poradzisz.
Osobiście na szkolenia jadę za własne pieniążki.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #166 dnia: Wrzesień 14, 2011, 21:39:53 »
Niestety i nas spotkał problem wypłaty ekwiawalentu.

Koledzy mam pytanie, na początku roku (jakoś w maju) byliśmy z kolegą na szkoleniu KPP w
Kirach organizowanym przez ZW OSP RP we Wrocławiu.

Urząd miasta odmówił wypłaty ekwiwalentu za udział w tym szkoleniu, zasłaniając się tym, że
nie jest to szkolenie organizowane przez PSP.

Jak się to ma do rzeczywistości? Na pewno nie jeden z Was już był na tym szkoleniu, jak to się
odbyło u Was?

Czy z tytułu uczestnictwa w tym szkoleniu utraciłeś wynagrodzenie w pracy?

Offline maciejz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #167 dnia: Wrzesień 15, 2011, 08:37:54 »
Czy ten kto wypłaca ekwiwalent może odmówić wypłaty go dla OSP, która została wysłana poza gminę/miasto/rejon, który ochrania? Spotkałem się z takim czymś, kiedy jedna OSP została wysłana kilkadziesiąt kilometrów od swojej siedziby. Jak dla mnie to nie ma znaczenia gdzie odbywają się działania.
OSP Kraków osiedle Zbydniowice:http://osp.krakow.pl/user_news.php?user_id=30

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #168 dnia: Wrzesień 15, 2011, 09:31:15 »
Czy ten kto wypłaca ekwiwalent może odmówić wypłaty go dla OSP, która została wysłana poza gminę/miasto/rejon, który ochrania? Spotkałem się z takim czymś, kiedy jedna OSP została wysłana kilkadziesiąt kilometrów od swojej siedziby. Jak dla mnie to nie ma znaczenia gdzie odbywają się działania.

Nie może odmówić wypłaty - nie ma takiego zapisu w ustawach. Jeśli wyjazd odbywał się poza bezpośredni teren działania (OSP poza KSRG - gmina, OSP w KSRG - powiat) to gmina może/powinna (RIO) żądać zwrotu poniesionych kosztów wyjazdu (ekwiwalent, paliwo, ewentualne straty w sprzęcie).

Art. 23.
1. Jednostki ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a-6 i 8, mają obowiązek uczestniczyć, na wezwanie Państwowej Straży Pożarnej, w działaniach ratowniczych poza terenem własnego działania.
2. W przypadkach określonych w ust. 1 koszty związane z działaniami ratowniczymi są zwracane tym jednostkom z budżetu państwa.
3. Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, teren działania poszczególnych jednostek ochrony przeciwpożarowej, okoliczności i warunki udziału tych jednostek w działaniach ratowniczych poza terenem własnego działania oraz zakres, szczegółowe warunki i tryb zwrotu poniesionych przez nie kosztów.

Odstępstwa od tej zasady mogą być wtedy, gdy są zawarte porozumienia, które regulują zasady dysponowania poza teren działania - wtedy reguluje to właśnie to porozumienie. 

Offline maciejz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #169 dnia: Wrzesień 15, 2011, 10:47:19 »
Dzięki za odpowiedź, przyda się to z pewnością.
OSP Kraków osiedle Zbydniowice:http://osp.krakow.pl/user_news.php?user_id=30

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #170 dnia: Wrzesień 15, 2011, 20:53:27 »
Panowie w ostatnim Strażaku jest ciekawy artykuł w sprawie wypłaty ekwiwalentu. Zapraszam do lektury bo uważam że wyjaśnia ważną kwestię zrzekania się ekwiwalentu.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #171 dnia: Wrzesień 16, 2011, 12:24:50 »
Panowie w ostatnim Strażaku jest ciekawy artykuł w sprawie wypłaty ekwiwalentu. Zapraszam do lektury bo uważam że wyjaśnia ważną kwestię zrzekania się ekwiwalentu.
Ostatnim tzn. którym? Bo u nas to z "lekkim" poślizgiem przychodzą :rolleyes:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #172 dnia: Wrzesień 16, 2011, 12:31:40 »
A może ktoś umieści skan tego artykułu lub go streści, byłbym ogromnie wdzięczny  -_-

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #173 dnia: Wrzesień 16, 2011, 14:04:25 »
nr 9/2011  - czytałem i potwierdzam że to ciekawy artykuł,  niestety nie mam go teraz przy sobie wiec nie mam jak zeskanowac :( 

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #174 dnia: Wrzesień 16, 2011, 15:10:44 »
nr 9/2011  - czytałem i potwierdzam że to ciekawy artykuł,  niestety nie mam go teraz przy sobie wiec nie mam jak zeskanowac :(
No to nie zostaje nic innego jak poczekać na skan -_-
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE