Autor Wątek: Ekwiwalent  (Przeczytany 146286 razy)

Młodzik

 • Gość
Ekwiwalent
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 03, 2004, 20:11:50 »
Sluchaj moglby mi ktos podac link do tej ustawy? bo nie umie znalezc :( i czy od tej darowizny obowiazuje podatek??
 

Offline Sylwek

 • Global Moderator
 • *
 • Wiadomości: 2.394
Ekwiwalent
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 04, 2004, 10:43:41 »
Sorki ale z braku czasu tylko link: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2002/spis147.htm
Pozdrawiam, Sylwek
PS: na stronie tego wydawnictawa to bardzo duzo mozna znaleźć dzienników ustaw - polecam

//////////_________DODANE 04.02.2004 g. 16.50_______________\\\\\\\\\\\
Darowizny to całkiem inna bajka (całkiem nowa) i całkiem nie z tego tematu (chyba warto by na to poświęcić całkiem nowy odrębny temat) ale skoro wypłyneło to na razie zapraszam do zapoznania z meriałami na temat darowizn dla OSP bo właśnie się dużo ostatnio w przepisach dzieje... chyba trzeba będzie statuty OSP zmieniać! http://www.zgzosprp.pl/php/index.php?mode=...ial&id_dzial=33
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2004, 16:54:31 wysłana przez Sylwek »

Młodzik

 • Gość
Ekwiwalent
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 04, 2004, 15:55:41 »
Przeraaszam ze wczoraj troszke niedokladnie okreslilem o co mi chodzi..
Glownie chodzi mi o to ze nie umie znalezc tej ustawy, o ktorej napisal Alex (tej ktora dotyczy darowizn) tzn znalazłem ale pisze ze ona nie jest aktualna, tak wiec w jakej ustawie jest cos odnosnie tych darowniz?

Offline alex

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 193
Ekwiwalent
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 05, 2004, 21:31:20 »
ustawa nie dotyczy darowizn tylko jest to Prawo o stowarzyszeniach gdzie w rozdz.4 Majątek stowarzyszenia
Art.33.1 Majątek stowarzyszenia powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków,zapisów,dochodów z własnej dzialalności, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz z ofiarności publicznej
2. Stowarzyszenie z zachowaniemobowiązujących przepisów, może przyjmować darowizny,spadki i zapisy oraz korzystać z ofiarności publicznej.

Postaram się dotrzeć do wersji elektronicznej ustawy, skoro jest na PSK to powinna być aktualna ale ręki nie dam sobie obciąć.

Offline SenseY

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 706
Ekwiwalent
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 08, 2004, 19:08:46 »
Nigdzie nie ma chyba określonego terminu w jakim gmina musi wypłacić należny strażakowi ekwiwalent. Równie dobrze można się dogadać ze strażakami i ekwiwalent za cały rok można wypłóacić raz ale porządnie po podsumowaniu całego roku. Wyliczamy ilu strażaków było przy poszczególnych zdarzeniach i ile one trwały godzin. Kwotę w gminie przeznaczoną na ekwiwalenty dzielimy przez ilość wszystkich godzin i powstaje nam stawka za godzinę. I każdemu strażakowi się wypłaca tyle ile mu się należy.
Wniosek z tego sposobu jest taki że im mniej pożarów tym wyższy ekwiwalent, no i podpalanie jest bez sensu bo w ten sposób okradamy nie gminę a samych siebie, a znając życie strażacy już tego dopilnują żeby któryś z ich kompanów nie robił głupstw.
Witku twój sposób też jest dobry tylko trzeba rozwiązać problem kto i kiedy ma pełnić tą służbę?  

Offline KiM

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 71
Ekwiwalent
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 26, 2004, 21:22:59 »
Witam.
W mojej jednostce nie pobieramy ekwiwalentu. Szkoda. Dobre i parę groszy.

Offline hunter

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 172
Ekwiwalent
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 04, 2004, 07:47:48 »
komu w Waszych gminach wypłacany jest ekwiwalent? nasze władze mają nowa interpretacje ustawy. Ekwiwalent nalezy sie tylko osobom, które musiały się zwolnić z pracy aby jechać do akcji. jak w takim razie traktować rolników? oni 24 h sa w "pracy", albo osoby prowadzące własną działalność?? z ta interpretacją chyba coś jest nie tak.
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline SeniorSiara

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 174
Ekwiwalent
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 04, 2004, 23:48:02 »
W mojej gminie nikt jeszcze do takich przepisów nie dotarł.
Wypłaty mamy pod koniec miesiąca i nic nie wskazuje na to żebyśmy ich nie mieli.
Jeżeli możesz to podaj jakąś podstawę prawną!
Pozdrowienia dla pracowników waszej gminy ;)  

Offline Witold

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.569
 • Ratowanie strażaków przez strażaków
  • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 15, 2006, 21:36:31 »
Wypowiedź pochodzi z dyskusji Ochotnik Podpalacz!:

Napisałeś, że ekwiwalent jesz wynagrodzeniem zaliczając go do dochodu (jest on tymczasem równoważnikiem utraconego zarobku).

I tu się mylisz. Artykuł 28 ustawy o ochronie przeciwpożarowej brzmi tak:

Art. 28. 1. Członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną, otrzymuje ekwiwalent pieniężny.
2. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1, jest wypłacany z budżetu gminy do wysokości 1/175 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce uspołecznionej, obliczonego za poprzedni kwartał przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, za każdą godzinę udziału w działaniu ratowniczym lub szkoleniu ratowniczym.
3. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie.
4. Członkowie ochotniczych straży pożarnych, za czas nieobecności w pracy z przyczyn określonych w ust. 1, zachowują przewidziane w odrębnych przepisach uprawnienie do innych niż wynagrodzenie świadczeń związanych z pracą.
5. W przypadku zbiegu świadczeń, o których mowa w ust. 1 i 4, przysługujących na podstawie odrębnych przepisów stosuje się przepisy korzystniejsze.
6. Członek ochotniczej straży pożarnej biorący bezpośredni udział w działaniach ratowniczych ma prawo do okresowych bezpłatnych badań lekarskich.
7. Minister właściwy do spraw zdrowia(17) w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych(18) określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady przeprowadzania badań, o których mowa w ust. 6.

Jak więc widzisz, ekwiwalent nie jest rekompensatą utraconego zarobku, tylko formą wynagrodzenia za udział w akcjach ratowniczych. Nie wypłaca się jedynie w przypadku, gdy pracodawca wypłaca Ci wynagrodzenie pomimo nieobecności w pracy.
Gdyby było tak jak mówisz, to bezrobotny nie mógłby dostać tego ekwiwalentu.

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Emil

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 923
 • 511[S]11
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 16, 2006, 13:37:49 »
U nas ekwiwalent za akcje byl sumowany od początku roku i pod koniec roku byl wyplacany, niestety zawsze trafialy sie pomylki w obliczeniach i jedni dostawali wiecej niz powinni a inni dostawali mniej wiec w tym roku wynagrodzenie wyplacane jest pod koniec lub na początku miesiąca. Strazacy pieniądze te traktują nie jako zaplate, a jako pewien rodzaj nagrody za ich prace. Wiekszosc strazakow pieniądze oddaje na potrzeby jednostki, oczywiscie są tez ci, ktorzy biorą pieniądze bo są im nprawde potzebne mimo, ze kwoty te są nie duże bo w tym roku za godzine strazacy (w mojej jednostce) dostają ok. 6 zł/godz.

Offline Krzyś Mila

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 558
 • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 16, 2006, 13:54:19 »
Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie przysługuje członkowi ochotniczej
straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie.

Zapis ten oznacz, że nie musisz udawadniać ile pieniędzy straciłeś, poprzez to, że nie jesteś w pracy, a uczestniczysz w działaniu gaśniczym, ponieważ ekwiwalent jest wypłacany ryczałtem, w wysokości 1/175.
Nie oznacza, on w szczególności tego że nie jest ekwiwalentem.

Niektórym, bardzo trudno jest udowodnić swój utracony zarobek (rolnicy, osoby prowadzące działalność gospodarczą). Ustawodawca, wyszedł takim osobom na przeciw.
Pozdrawiam.

Offline Krzyś Mila

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 558
 • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 16, 2006, 23:34:33 »
Podsumowanie.

Członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną, otrzymuje ekwiwalent pieniężny, który jest wypłacany z budżetu gminy do wysokości 1/175 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce uspołecznionej, obliczonego za poprzedni kwartał przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, za każdą godzinę udziału w działaniu ratowniczym lub szkoleniu ratowniczym. Ekwiwalent, nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie (jest to jedyna dopuszczalna przez prawo sytuacja, kiedy ekwiwalent nie jest wypłacany).
Przy czym rada gminy nie ma prawa do określania sposobu obliczania ekwiwalentu. Z powyższego przepisu wynika jedynie obowiązek spoczywający na organie stanowiącym gminy, do zabezpieczenia corocznie w budżecie gminy środków finansowych dla realizacji tego zadania. Nie wynika natomiast uprawnienie dla rady gminy w zakresie regulowania kwestii wysokości ekwiwalentu w drodze odrębnej uchwały .
   W sierpniu zeszłego roku rada gminy w Tereszpolu zmieniła wysokość ekwiwalentu do 1/300 przeciętnego wynagrodzenia. Wojewoda lubelski rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność uchwały. Argumentował, że z przepisów nie wynika uprawnienie rady do regulowania wysokości lub zmiany ekwiwalentu.
   Rada gminy Tereszpol zaskarżyła to rozstrzygnięcie do WSA. Kompetencje do podjęcia uchwały rada gminy wywodziła z art. 18 ustawy o samorządzie gminnym, który stanowi, że do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, jeśli ustawa nie stanowi inaczej. Zdaniem radnych, skoro w ustawie o ochronie przeciwpożarowej nie jest rozstrzygnięte wprost, kto ma określać wysokość ekwiwalentu, to może to zrobić rada gminy, bo przeznacza na ten cel pieniądze.
   WSA w Lublinie oddalił skargę, podzielając stanowisko wojewody. W uzasadnieniu wyroku podkreślił, że w działaniu organów jednostek samorządu terytorialnego nie stosuje się zasady, „co nie jest zakazane, jest dozwolone”, lecz regułę „dozwolone jest tylko to, co prawo wyraźnie przewiduję”.

Pozdrawiam.
   

Offline km

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 13
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 17, 2006, 22:38:09 »
Witajcie druhowie

widzę że wraca na forum sprawa ekwiwalentu , chciałbym wam przedstawić opinię prawną na ten temat jaką otrzymałem z biura prawnego ZG ZOSPRP :
 Zgodnie z art. 28 ust.1 i 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tekst jednolity: Dz. U.2002 r. Nr 147 poz.1229 z póź. zm.) członek ochotniczej straży pożarnej , który uczestniczył działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straz Pożarną , otrzymuje ekwiwalęt pieniężny. Ekwiwalęt ten jest wypłacany z budżetu gminy do wysokości 1/175 przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego, przed dniem naliczania ekwiwalentu, przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej ,,MonitorPolski" na podstawie art. 20 pkt. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r. Nr 39,poz. 353, z późn. zm.), za każdą godzinę udziału w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym.
     Słowo ,, ekwiwalent" ( łac. aequivalens, -ntis od aeqvivalere ` mieć taką samą wartość) oznacza rzecz przedstawiającą tę samą wartość, a mającą inną postać, np. ekwiwalent pieniężny. Odpowiada słowom ,,odpowiednik", ,,równoważnik". Zwykle w przypadku, gdy używane jest w tekstach prawnych wskazuje, czego jest równoważnikiem, np. ekwiwalent pieniężny za niewykożystany urlop wypoczynkowy, ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla, ekwiwalent za wyłączenie gruntów z upraw rolnych i prowadzenie upraw leśnych.
      W przypadku ustawy o ochronie przeciwpożarowej brak jednoznacznego wskazania czego ekwiwalent pieniężny określony w art. 28 jest odpowiednikiwm. Tak więc przybiera on postać swoiście pojętego wynagrodzenia przysługującego każdemu członkowi ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym, niezależnie od tego czy jest osobą zatrudnioną prowadzącą działalność gospodarczą, rolnikiem, bezrobotnym itp. Gdyby ustawodawca chciał w sposób ogólny ograniczyć wypłatę tego ekwiwalentu, np. tylko do członków ochotniczej straży pożarnej z tytułu utraconego przez nich zarobku, to w art. 28 ust. 1 zawarłby formułę dookreślającą charakter ekwiwalentu, tak jak uczynił to w przypadku ekwiwalentów regulowanych w innych przepisach, a w dalszych normach ustawy o ochronie przeciwpożarowej uściśliłby tylko zasady wypłaty ekwiwalentu. Takiego trybu postępowania jednak nie przyjął.
        Ustawodawca zawarł jednak wyjątek od powyższej zasady. Ekwiwalent pieniężny bowiem nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie. Członkowie ochotniczych straży pożarnych, za czas nieobecności w pracy z powodu uczestniczenia w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną zachowują przewidziane w odrębnych przepisach uprawnienie do innych niż wynagrodzenie świadczeń związanych z pracą (art. 28 ust.3 i4 ustawy o ochronie przeciwpożarowej).
        Pod pojęciem działań ratowniczych ( za udział w których przysługuje ekwiwalent) należy rozumieć każdą czynność podjętą w celu ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska, a także likwidację przyczyn powstania pożaru, wystąpienia klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia ( art. 2 pkt.2 ustawy o ochronie przeciwpożarowej).
        Sformułowanie ust. 2 art. 28 ustawy o ochronie przeciwpożarowej ,, do wysokości 1/175 przeciętnego wynagrodzenia" jest mało precyzyjne i sugeruje możliwość kształtowania jego wysokości, gdzie jego górną granicą jest owa 1/175 przeciętnego wynagrodzenia. Ustawa o ochronie przeciwpożarowej nie zawiera jednak delegacji dla jakiegokolwiek organu do doprecyzowania jej postanowień w zakresie wypłaty ekwiwalentu, a w szczególności do ustalenia kwotowego jej wysokości.
         Spotykane praktyki ograniczania podstawy naliczania ekwiwalentu np. do 50% przeciętnego wynagrodzenia stosowane przez Gminy (Wójta, Radę Gminy) nie mają ustawowego umocowania. Dla ustalania wysokości należnego ekwiwalentu trzeba stosować przelicznik w wysokości 1/175 przeciętnego wynagrodzenia za każdą godzinę udziału w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym.

Ze strażackim pozdrowieniem.

Offline Krzyś Mila

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 558
 • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 17, 2006, 23:23:21 »
Km. od jak dawna jesteś w posiadaniu tego pisma?
Bo zastanawiający jest fakt, dlaczego właśnie teraz (w marcowym numerze "strażaka") ZOSP RP zdecydował się na krytykę interpretacji przepisów (przez gminę) co do wysokości przysługującego nam świadczenia, co najmniej tolerując do tej pory sutuację, że my strażacy otrzymujemy to jakby wynagrodzenie/jakby ekwiwalent w mniejszej wysokości.
Kampania wyborcza?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 07, 2006, 15:01:15 wysłana przez Krzyś Mila »

Offline km

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 13
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 18, 2006, 20:22:32 »
Krzysiu Mila

to pismo posiadam od 6 grudnia 2005r. po ostrej sprzeczce z prawnikiem UMiG wysłałem zapytanie o wyjaśnienie tej kwestji do ZG ZOSPRP i takie wyjaśnienie otrzymałem. Myślę i to jest moje zdanie że skoro radny w gminie otrzymuje dietę zato że odwiedza gminę raz w miesiącu,to tymbardziej strażak ratownik ma prawo do ekwiwalentu za swoją ciężką pracę i narażanie zdrowia i życia w czasie akcji.
Druchowie proszę się zastanowić ile te wasze wyjazdy kosztują gminę ?, pięć czy dziesięć razy tyle jest wydawane na bankiety i różne badziewne sprawy a ochotnikom się tłumaczy że gmina niema pieniędzy na wypłatę ekwiwalentu, lub kupuje się za to jakiś sprzęt, a tak naprawdę to kupujecie za swój ekwiwalent. Najwyższy czas to przerwać i prawo niech obowiązuje  wszystkich, a pan poseł Stępień swoimi bzdetnymi wypowiedziami odnośnie przestrzegania ustawy ppoż przez gminy nie wnerwia ochotników, bo on jest od tego żeby ustanawiać prawo i dbać o jego przestrzeganie, a nie udzielać durnych wypowiedzi.

z pozdrowieniem
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2006, 20:46:58 wysłana przez km »

Offline Antonio998

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 283
 • By inni mogli żyć.
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 04, 2007, 18:19:19 »
Witam mam kilka pytań odnośnie ekwiwalentu, ale pierw przedstawię sytuację u nas w OSP.
Dotacja, którą dostajemy z gminy jest podzielona na dwanaście częsci i co miesiąc dostajemy na nasze konto jedną część pieniędzy, które możemy przeznaczyć na sprzęt, remonty, paliwo, ekwiwalent, itp. Pieniędzy za ekwiwalent nie pobieraliśmy ponieważ zrzekliśmy się ich na rzecz nowego wyposażenia, jestem prezesem od roku więc nie wiem na jakich zasadach tego dokonano.
Od tego roku zpowrotem co kwartał chcemy wypłacać pięniądze.

1. Na koniec kwartału chcemy zwołać zebranie i uchwalić stawkę godzinową - czy sami możemy ustalić stawkę?
2. Wypłacimy pieniądze - czy musimy poza tym, że wykażemy wypłatę ekwiwalentu dokonywać jakichś opłat w ZUS
3. Weżmiemy pieniądze za wyjazd - czy musimy się gdzieś z nich rozliczać, "pokazywać" dodatkowy dochód, lub płacić jakiś podatek dochodowy w urzędzie skarbowym lub gdzieś indziej?
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline naczelnik darek

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 118
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 04, 2007, 18:46:03 »
Antonio88 u mnie stawka godzinowa jest taka jak w przepisach czyli 1/175 przeciętnego wynagrodzenia wypłata co pół roku lista wypłat robiona przez U.G. chłopaki podpisują i lista wraca do U.G. Jeśli nie jesteście na własnym rozrachunku to nie musicie rozliczać się z ekwiwalętu a co do opłat w ZUS to nic o tym niewiem

Offline prezesbogdan

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 159
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 04, 2007, 19:06:26 »
Antonio88 . W przypadku rezygnacji z wypłaty ekwiwalentu muszą się na to wszyscy zgodzić. W zasadzie powinno to wyglądać tak,że każdy podpisuje listę wypłat i pieniądze przekazuje na rzecz jednostki . Musi być to zrobione w ten sposób by nikt z zewnątrz nie zarzucił tego ,że gmina za pośrednictwem jednostki nie wypłaca ekwiwalentu. W sprawie ZUS to jest tak,że ekwiwalent nie podlega składkom ZUS bo wypłata nie podlega skutecznie prawnej umowie( np. umowa o pracę czy umowa zlecenie)
ekwiwalent jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty określonej w ustawie czyli do 1/175 . Jest o tym mowa w ustawie "podatek dochodowy od osób fizycznych w punkcie - zwolnienia przedmiotowe.

Offline Azama

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 56
 • ratownik medyczny :]
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 13, 2009, 12:55:29 »
Mam pewne pytanie a właściwie proźbe o porade. Moja jednostka ma na terenie gminy największą liczbę wyjazdów, więc pieniędzy z wypłat ekwiwalentu było by sporo gdyby nie jeden incydent. Mój naczelnik oddał kwartalne rozliczenie komendantowi miejsko-gminnemu a ten wykreślił z listy wyjazdów 19 akcji. Swoją decyzję argumentował, że karty wyjazdowe nie zgadzają się z kartami kierowcy( kierowca czasem nie pamiętał dokładnych godzin które powinien umieścić w swoich kartach i podawał je "na oko"). I tu mam pytanie: czy komendant miał prawo odrzucić 19 wyjazdów( ok 40 godzin)??  :huh: Jeżeli tak to dlaczego?  :huh:
Do not search for us, we will find You.
Do not wait for us, we are here... all ready.
Do not ask about our name, You know it well.
We are Your Guardian Angels.

Offline romiwe

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 589
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 13, 2009, 13:25:10 »
Swoją decyzję argumentował, że karty wyjazdowe nie zgadzają się z kartami kierowcy( kierowca czasem nie pamiętał dokładnych godzin które powinien umieścić w swoich kartach i podawał je "na oko"). I tu mam pytanie: czy komendant miał prawo odrzucić 19 wyjazdów( ok 40 godzin)??  :huh: Jeżeli tak to dlaczego?  :huh:

Wiesz trudno mi się odnieść to tego co mógł komendant
u nas sprawa wygląda następująco
Każdorazowo po akcji weryfikujemy ile godzin i ile ludzi brało udział - uzgodnienie trwa 3-5 min
Rozliczenie kwartalne przygotowuję osobiście zawożę do KPSP
ta następuje weryfikacja godzin - ludzi dni otrzymuję podpisy z pieczątkami na zestawieniu .Następnie jedę do gminy i czekamy na kasę .
Nie wiem jakie uzgodniona poczyniono u was w z KMG.Ale po głębszym przemyśleniu to wasz komendant nie mógł odrzucić jeżeli nie miał potwierdzenia w KPSP, ale podjąć działania zmierzające do wyjaśnienia niezgodności.Z tego co mi wiadomo to on Wam ma pomagać a nie kłaść kłody pod nogi .Warto by z
nim pogadać . Powodzonka

Offline Azama

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 56
 • ratownik medyczny :]
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 13, 2009, 13:45:15 »
Kolego @romiwe problem polega tylko na tym, że godziny zostały zweryfikowane przez KMPSP. A komendant sam uznał, że akurat za te 19 wyjazdów nie wypłaci się nam pieniędzy. Co w tej sytuacji możemy zrobić? Rozmowa na nic sie nie zda bo komendant od poczatku krzywdzi naszą jednostkę. I wątpię, żę zrozumiałby cel rozmowy gdyby odbyła się spokojnie bez odpowiedniej argumentacji ( :karabin:) Czy możemy podjąć jakies kroki prawne w tej sprawie? Będę wdzięczna za pomoc
Do not search for us, we will find You.
Do not wait for us, we are here... all ready.
Do not ask about our name, You know it well.
We are Your Guardian Angels.

Offline romiwe

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 589
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 13, 2009, 15:25:47 »
na pw

Offline Fredek

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 449
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #47 dnia: Wrzesień 03, 2009, 22:30:31 »
Proponuję napisać odwołanie do wójta, burmistrza, jeśli to nie pomoże to do RIO.

Offline krystian0079

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 29
 • Zapraszam na www.kaziustrazak.blog.onet.pl
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 03, 2009, 23:14:31 »
U mnie w gminie płacą 12zł za akcje i tyle samo za szkolenia....A co to za płacenie tyle lat jeździłem bez żadnej kasy i dobrze mi z tym było oczywiście kasa zawsze się przyda, ale, po co ta biurokracja, gdy przyjeżdżamy z działań ratowniczo gaśniczych to następne 30minut zajmuje wypisywanie dokumentów do naszej kochanej władzy, która to skrupulatnie cię rozliczy do minuty to tak na marginesie. Śmiech na sali rozpoczyna się, gdy rada gminy na sesji uchwala 12zł dla strażaków ochotników działających w KSRG wszystko jest Oki, ale nie rozumiem zachowania wójta, który to dzwoni do KP PSP i mówi " Proszę o jak najmniejsze dysponowanie jednostek OSP w celu ograniczenia wydatków na ekwiwalent” dla mnie to jest śmiech na sali :rofl: a z drugiej strony wójt sobie głową wali w  :wall: gminnej jednostce OSP zakazał wyjeżdżać na osy idt dobrze ze do nas jeszcze nie sapie:) na szczęście my od gminy nic nie dostajemy tylko wypłacają nam ekwiwalent, bo to maja narzucone z góry a na Paliwo nic nie dają na ubezpieczenie aut idt w tym roku wójt rzucił kasa i dał nam na NAOMEX-y normalnie cud.... Naszą władze zostawię bez komentarza, bo to szkoda czasu i pisania tu na forum....


Offline Rafał998

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.099
 • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
  • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #49 dnia: Wrzesień 04, 2009, 09:55:43 »
Witam u nas kiedyś się jeździło bez kasy potem weszła ta ustawa i dostawaliśmy 8 zł za godzinę teraz od czerwca dostajemy 15 zł mam znajomego na pomorzu gdzie płacą 19 za godz.  :rofl: