Autor Wątek: Zaparowana szyba w masce od aparatu  (Przeczytany 9048 razy)

kacper88

  • Gość
Zaparowana szyba w masce od aparatu
« dnia: Marzec 02, 2007, 18:40:50 »
Ostatnio wymienili mi maskę od aparatu powietrznego Fenzy i gdy wchodzę w tej nowej (używanej ) masce do pomieszczenia, to od razu mi zaparowuje szybke i nic nie widać! Jest to bardzo uciążliwe. Oddech mam bezpromilowy. Gdzie leży przyczyna tego? a może szybę się czymś smaruje? Jak Wy sobie z tym radzicie? Proszę o wskazówki dla mnie i kolegów.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2007, 18:45:26 wysłana przez kacper88 »

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 02, 2007, 18:59:06 »
Na stacjach paliwowych można dostać specjalny spray zapobiegający parowaniu szyb nie pamiętam ile to kosztuje, ale chyba coś w okolicach 10 zł za taki średni pojemnik.
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

kacper88

  • Gość
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 02, 2007, 20:13:37 »
Ten spray już stosowałeś?
Ok , dzięki za wskazówkę sprawdzę to -_- , ale chodzi mi też o inne sposoby radzenia sobie z tym.

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 02, 2007, 21:38:51 »
Nie miałem okazji, ale wiem, że stosują to u nas w KP PSP, bo mi to polecali.
Po założeniu maski "przedmuchaj" maskę też pomaga.
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 03, 2007, 08:13:23 »
wazelina techniczna i w ostateczności przedmuchiwanie
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 03, 2007, 15:18:00 »
Zaparowuje Tobie od wewnątrz, czy na zewnątrz. Bo jak od wewnątrz to chyba coś nie tak z maską masz.

kacper88

  • Gość
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 03, 2007, 19:25:49 »
Zaparowuje Tobie od wewnątrz, czy na zewnątrz. Bo jak od wewnątrz to chyba coś nie tak z maską masz.

Od wewnętrznej strony, jakby to była  zewnętrzna strona to bym sobie wytarł i po problemie. Dziś zauważyłem ze maska wewnętrzna dokładnie nie przylega mi do nosa i ust, ściągam paskami do oporu, ale ucisk na głowę jest wtedy nie do zniesienia. Wcześniej to nawet jednego ściągacz nie miałem, bo był urwany i  było w porządku. Musze dorwać konserwatora.

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 04, 2007, 18:01:16 »
w razie braku tych specyfików i czasu proponuję równie sprawdzony sposób...napluj do maski i już, zozsmaruj mele po szybce i do boju...powinno na jakiś czas pomóc...PZDR -_-
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

kacper88

  • Gość
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 05, 2007, 10:42:55 »
w razie braku tych specyfików i czasu proponuję równie sprawdzony sposób...napluj do maski i już, zozsmaruj mele po szybce i do boju...powinno na jakiś czas pomóc...PZDR -_-
Dzięki za życzliwość, ale z tego sposobu nie skorzystam :huh: ^_^

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 05, 2007, 10:47:19 »
kacper998: a co Ty taki zdziwiony jesteś...? a myslisz że np maski nurkowe to sie smaruje jakimis specyfikami...? Poprostu plujesz prosto na maske, tanio szybko i skutecznie.

Offline robsen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 07, 2007, 22:39:42 »
kacper998: a co Ty taki zdziwiony jesteś...? a myslisz że np maski nurkowe to sie smaruje jakimis specyfikami...? Poprostu plujesz prosto na maske, tanio szybko i skutecznie.

Witam
Z tym, że tą mele jeszcze wypłukujemy wodą ;)
A wracając do tematu szybki w nowych maskach nurkowych bardzo często sa pokryte filmem ochronnym, na którego zaparowywanie nie pomaga wyzej wymieniony sposob. Wtedy zaleca się zastosowanie pasty do zebow do usuniecia tej warstwy i wtedy bedzie ok byc moze i na Twojej szybce po ew. wymianie jest taka warstwa.
Sprawna maska po 3-4 oddechach  nie powinna byc zaparowana. Nie zaleca się przedmuchiwania zaworem dodawczym automatu oddechowego (oj cos pomylilem chyba nazwe ale nie chce szukac w kwitach) ze względu na dosyc duze ubytki powietrza.
Pozdrawiam

Offline mlody-667

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 10, 2007, 10:55:18 »
jeśli paruje od wewnętrznej strony to masz coś nie tak ja nigdy nie używałem płynów przeciwko zaparowywniu dorwij konserwatora!!!!!!!! :wacko:

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 18, 2007, 12:39:30 »
heh...u nas konserwatorem jest...każdy kto ma w danym dniu służbę na PA...musiałbym zabić kilku ludzi...nie ma co marzyć o dobrym serwisie...już to kiedyś pisałem...maski są wspólne (i to na samochodach), po akcji dziuplowy myje maski i suszy a jak jest wyjazd to bierzemy te mokre, a jak nie ma czasu i jest wyjazd za wyjazem to używamy tych ujebanych z poprzedniej akcji...a z komendy dosałem przydział maski osobistej...nie pasującej do niczego ale kwatermist kazał to wziąłem, a teraz trzeba do niej papierki, kart i tak dalej, no ale KURWA MAĆ porządek w komendzie jest...PSP 21 wieku  -_- -_- -_-
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 10, 2007, 10:40:01 »
u mnie kazdy ma maske osobista im o nia dba jesli szyba paruje przetrzyj tym srodkiem od CUG ale mysle że to jakis problem z aparatem sprawdzcie automaty

Offline sly

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • W stanie spoczynku
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 25, 2007, 17:31:44 »
witam.mój sposób na zaparowaną szybę posmaruj ją od środka szamponem obojętnie jakim i wypoleruj do sucha.Pozdrawiam ^_^

Offline Maciek OSP Gorce

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 01, 2007, 23:12:19 »
Nie pracowałem jeszcze w aparatach FENZY ale w Dragerze po każdej akcji maske czyszczę specjalnym środkiem dezynfekującym i nie mam tych problemów z parowaniem. Przyczyną parowania może być również nie dokładna szczelnośc maski moze wydawac sie to śmieszne i nieprawdoodobne ale zawsze do wnętrza maski może dostać sie niewielka ilość powietrza z zewnątrz co spowoduje zaparowanie.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 01, 2007, 23:14:48 »
kolega jest płetwonurkiem w straży i on np smaruje maske pasta do zebow i tak zostawia na kilka godzin. Potem zmywa woda ta paste i mowi ze jest git

pozdr

Offline Feuerwehr

  • miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie....
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • .Ty mi o panie siłę daj, bym życie ludzkie ocalił.
    • http://www.sapsp.pl
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 02, 2007, 21:05:17 »
można przedmuchać, wymyć płynem do mycia naczyń, czy już w ostateczności: nawet napluć,,też pomaga ale to już w sytuacjach ekstremalnych
"Odwaga może doprowadzić do śmierci, jednak ona jest obowiązkowa"

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 02, 2007, 21:19:41 »
w FRENZY - przeważnie tak jest. Ja osobiście pracuje w AUERA masce i nie mam takiego problemu ...
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline paczmen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
    • OSP Lutomiersk
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 28, 2007, 12:25:53 »
Na sam poczatek to zobacz czy masz dobrze zalozona polmaske wewnątrz (ta czesc ktora otacza usta i nos). Zdarza sie ze podczas mycia lub przegladania mozna ja sciagnac z jej mocowania ( z przodu przy szybce) i wtedy wlasnie paruje szybka.

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 28, 2007, 16:24:16 »
sprawdz dokladnie maske bo to pewnie glowna przyczyna

sorbent

  • Gość
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 18, 2007, 22:00:39 »
podstawa to sprawdź dokładznie półmaske, czy wszędzie dobrze jest włożona, czasem obok szybki w górnej części wyskoczy z tych swoich rowków i tamtędy wydychane powietrze idzie na szybkę, a jak nie to ślina zawsze jest przy tobie. pozdrawiam

Offline zibi.gpr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
    • http://www.strazgpr.mix
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 24, 2007, 10:39:22 »
W nie uszkodzonym układzie niema możliwości by maska paraowała od środka !

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 06, 2008, 10:46:59 »
Witam
Ja również zaobserwowałem dziwne zjawisko parowania w maskach Biomask pf firmy Fenzy. Problem dotyczy wszystkich masek tego modelu i producenta dostępnych w mojej jednostce oraz pobliskiej OSP. Chodzi o to , że po założeniu maski ale jeszcze przed podłączeniem automatu wizjer zostaje całkowicie pokryty parą co przyczynia sie do braku widoczności.Kiedy zakrywam ręką podczas wydechu kruciec automatu , słuchać jak otwiera się zawór wydechowy i problem znika. ale kiedy odsłonię gniazdo automatu momentalnie pojawia się para. Wygląda to tak jakby powietrze wydychane zamiast na zewnątrz to trafia w maskę. Warto dodać że inni producenci nie maja tego problemu a muszę przyznać że jest to uciążliwe bo często jest tak że zakładamy maskę na zewnątrz przy aucie a podpięcie automatu jest dopiero tuż przed wejściem w zadymienie. W tym przypadku wszelkie działania są bardzo utrudnione zaś poruszanie się w obrębie terenu objętego działaniami ratowniczo-gaśniczymi zagraża zarówno strażakom jak i innym uczestnikom biorącym udział działaniach.
W związku z zaistniałym problemem mam pytanie , czy wszystkie maski biomask pf oraz inne tego producenta posiadają ten mankament , czy też może wyszła wadliwa seria i moja jednostka jest w jej posiadaniu. Proszę o odpowiedź oraz ewentualnie o doradzenie jak pozbyć sie powyższego problemu.
Pozdrawiam.   

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 06, 2008, 15:38:49 »
Kolego robert28 u mnie jest podobna sytuacja...
Pozdrawiam wszystkich:)

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 06, 2008, 16:26:12 »
Pewien facet mieszkający niedaleko mnie wynalazł żel dzięi któremu szyby (samochodowe) nie parują. Posmarowałem - faktycznie można chuchać i dmuchać i nic. Był z tym nawet w TVN24.
Nie sprawdzałem tego jednak na szybach AODO bo moje nie parują.

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 06, 2008, 20:05:09 »
A na jakim sprzęcie Pedros pracujesz? Bo jak wcześniej wspomniałem problem sie tyczy Biomask pf przy odpiętym automacie.
Co się tyczy preparatów to zalecałbym ostrożność ponieważ oddychając w takiej masce narażeni jesteśmy na wdychanie związków zawartych w danym preparacie i kiedyś to może się odbić na naszym zdrowiu.  Na rynku jest duży wybór jeżeli chodzi o maski i myślę że jeżeli parują to znaczy że posiadają wadę fabryczną którą producent powinien usunąć. Zawsze można iść do konkurencji tylko wcześniej należy sprawdzić ich sprzęt. Do tej pory pracowałem na Auerze i nie było takich problemów. Od niedawna posiadamy również Biomask pf i okazało się że problem pojawia sie przy każdym jej nałożeniu. Przypuszczam że problem tkwi w półmasce która wykonana jest ze zbyt miękkiego tworzywa i ruch wydychanego powietrza powoduje przedostanie się z półmaski na wizjer. To są tylko moje przypuszczenia powstałe podczas próby określenia problemu. Mogę sie jednak mylić. Mam nadzieje że ktoś odpowiedzialny zajmie sie tym problemem , tym bardziej że jest coraz więcej doniesień o tego typu sytuacjach.



Właśnie wspólnie z Paczmenem odkryliśmy "wadę fabryczną" w masce Biomask pf , która jest główną przyczyną parowania wizjera przy odłączonym automacie. Do powyższego badania porównaliśmy powyższą maskę z maską Auera i doszlismy do wniosku że Biomask pf nie ma zaworu zwrotnego na gnieździe podpięcia automatu co powoduje że powietrze wydychane wpada spowrotem i jest kierowane na wizjer. Wystarczy zrobić dwa doświadczenia. Pierwsze ukaże nam brak zaworu. Wystarczy przytchnąć usta do krućca i można swobodnie oddychać. Gdyby był zawór jak w Auerze to nie nabralibyśmy powietrza do płuc. Drugie doświadczenie ukazuje co się dzieje bez zaworu i co jak zrobimy sztuczny zawór. Wystarczy założyć maskę i swobodnie oddychać. Zawór wydechowy nie otwiera się ponieważ powietrze wylatuje inną drogą o czym świadczy brak świstu powietrza i szybkie parowanie wizjera. Gdy podczas wydychania zatkamy gniazdo automatu rękom , usłyszymy charakterystyczny świst świadczący o otwarciu zaworu wydechowego , zaś powietrze wydostanie się na zewnątrz właśnie przez ten zawór. W tym wypadku problem parowania mamentalnie znika.  Brak zaworu jest dużym problemem i mam nadzieję że Fenzy wyjaśni czemu zastosowano taką konstrukcję która przyczynia się do znacznych utrudnień w eksploatacji.

22.05.2008r.

Po dłuższej przerwie w tym temacie muszę dodać że Biomask w swoim założeniu celowo wyeliminował powyższy zawór zaś w instrukcji maski na pierwszej stronie jest info , że maska tylko do pracy z aparatem. To usprawiedliwia firmę , chociaż mogliby wykonać również model z zaworem. Pewnie ciszyłby się dużym powodzeniem . Pomimo takiego mankamentu polecam sprzęt tej firmy , ponieważ jest naprawdę dobry.
 Co się tyczy parowania polecam preparat w żelu firmy Drager. Ostanio testowałem i problem pary znikł ,oraz Auera płyn lub żel "Klar-pilot" - tego jeszcze nie testowałem.
Myślę że dawny Fenzy też coś posiada w tym temacie. Ja jednak nie dotarłem do takich informacji. Należy  jeszcze tylko dodać , że należy stosować preparaty z przeznaczeniem do masek (do wdychania ). Wszelkie inne mogą być bardzo dobre jeżeli chodzi o efekt lecz mogą być szkodliwe dla zdrowia.
Piszcie jak zachowują się wasze maski i jakich preparatów używacie.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2008, 09:19:06 wysłana przez robert28 »