Autor Wątek: Zaparowana szyba w masce od aparatu  (Przeczytany 9049 razy)

kacper88

  • Gość
Zaparowana szyba w masce od aparatu
« dnia: Marzec 02, 2007, 18:40:50 »
Ostatnio wymienili mi maskę od aparatu powietrznego Fenzy i gdy wchodzę w tej nowej (używanej ) masce do pomieszczenia, to od razu mi zaparowuje szybke i nic nie widać! Jest to bardzo uciążliwe. Oddech mam bezpromilowy. Gdzie leży przyczyna tego? a może szybę się czymś smaruje? Jak Wy sobie z tym radzicie? Proszę o wskazówki dla mnie i kolegów.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2007, 18:45:26 wysłana przez kacper88 »

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 02, 2007, 18:59:06 »
Na stacjach paliwowych można dostać specjalny spray zapobiegający parowaniu szyb nie pamiętam ile to kosztuje, ale chyba coś w okolicach 10 zł za taki średni pojemnik.
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

kacper88

  • Gość
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 02, 2007, 20:13:37 »
Ten spray już stosowałeś?
Ok , dzięki za wskazówkę sprawdzę to -_- , ale chodzi mi też o inne sposoby radzenia sobie z tym.

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 02, 2007, 21:38:51 »
Nie miałem okazji, ale wiem, że stosują to u nas w KP PSP, bo mi to polecali.
Po założeniu maski "przedmuchaj" maskę też pomaga.
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 03, 2007, 08:13:23 »
wazelina techniczna i w ostateczności przedmuchiwanie
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 03, 2007, 15:18:00 »
Zaparowuje Tobie od wewnątrz, czy na zewnątrz. Bo jak od wewnątrz to chyba coś nie tak z maską masz.

kacper88

  • Gość
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 03, 2007, 19:25:49 »
Zaparowuje Tobie od wewnątrz, czy na zewnątrz. Bo jak od wewnątrz to chyba coś nie tak z maską masz.

Od wewnętrznej strony, jakby to była  zewnętrzna strona to bym sobie wytarł i po problemie. Dziś zauważyłem ze maska wewnętrzna dokładnie nie przylega mi do nosa i ust, ściągam paskami do oporu, ale ucisk na głowę jest wtedy nie do zniesienia. Wcześniej to nawet jednego ściągacz nie miałem, bo był urwany i  było w porządku. Musze dorwać konserwatora.

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 04, 2007, 18:01:16 »
w razie braku tych specyfików i czasu proponuję równie sprawdzony sposób...napluj do maski i już, zozsmaruj mele po szybce i do boju...powinno na jakiś czas pomóc...PZDR -_-
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

kacper88

  • Gość
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 05, 2007, 10:42:55 »
w razie braku tych specyfików i czasu proponuję równie sprawdzony sposób...napluj do maski i już, zozsmaruj mele po szybce i do boju...powinno na jakiś czas pomóc...PZDR -_-
Dzięki za życzliwość, ale z tego sposobu nie skorzystam :huh: ^_^

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 05, 2007, 10:47:19 »
kacper998: a co Ty taki zdziwiony jesteś...? a myslisz że np maski nurkowe to sie smaruje jakimis specyfikami...? Poprostu plujesz prosto na maske, tanio szybko i skutecznie.

Offline robsen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 07, 2007, 22:39:42 »
kacper998: a co Ty taki zdziwiony jesteś...? a myslisz że np maski nurkowe to sie smaruje jakimis specyfikami...? Poprostu plujesz prosto na maske, tanio szybko i skutecznie.

Witam
Z tym, że tą mele jeszcze wypłukujemy wodą ;)
A wracając do tematu szybki w nowych maskach nurkowych bardzo często sa pokryte filmem ochronnym, na którego zaparowywanie nie pomaga wyzej wymieniony sposob. Wtedy zaleca się zastosowanie pasty do zebow do usuniecia tej warstwy i wtedy bedzie ok byc moze i na Twojej szybce po ew. wymianie jest taka warstwa.
Sprawna maska po 3-4 oddechach  nie powinna byc zaparowana. Nie zaleca się przedmuchiwania zaworem dodawczym automatu oddechowego (oj cos pomylilem chyba nazwe ale nie chce szukac w kwitach) ze względu na dosyc duze ubytki powietrza.
Pozdrawiam

Offline mlody-667

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 10, 2007, 10:55:18 »
jeśli paruje od wewnętrznej strony to masz coś nie tak ja nigdy nie używałem płynów przeciwko zaparowywniu dorwij konserwatora!!!!!!!! :wacko:

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 18, 2007, 12:39:30 »
heh...u nas konserwatorem jest...każdy kto ma w danym dniu służbę na PA...musiałbym zabić kilku ludzi...nie ma co marzyć o dobrym serwisie...już to kiedyś pisałem...maski są wspólne (i to na samochodach), po akcji dziuplowy myje maski i suszy a jak jest wyjazd to bierzemy te mokre, a jak nie ma czasu i jest wyjazd za wyjazem to używamy tych ujebanych z poprzedniej akcji...a z komendy dosałem przydział maski osobistej...nie pasującej do niczego ale kwatermist kazał to wziąłem, a teraz trzeba do niej papierki, kart i tak dalej, no ale KURWA MAĆ porządek w komendzie jest...PSP 21 wieku  -_- -_- -_-
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 10, 2007, 10:40:01 »
u mnie kazdy ma maske osobista im o nia dba jesli szyba paruje przetrzyj tym srodkiem od CUG ale mysle że to jakis problem z aparatem sprawdzcie automaty

Offline sly

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • W stanie spoczynku
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 25, 2007, 17:31:44 »
witam.mój sposób na zaparowaną szybę posmaruj ją od środka szamponem obojętnie jakim i wypoleruj do sucha.Pozdrawiam ^_^

Offline Maciek OSP Gorce

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 01, 2007, 23:12:19 »
Nie pracowałem jeszcze w aparatach FENZY ale w Dragerze po każdej akcji maske czyszczę specjalnym środkiem dezynfekującym i nie mam tych problemów z parowaniem. Przyczyną parowania może być również nie dokładna szczelnośc maski moze wydawac sie to śmieszne i nieprawdoodobne ale zawsze do wnętrza maski może dostać sie niewielka ilość powietrza z zewnątrz co spowoduje zaparowanie.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 01, 2007, 23:14:48 »
kolega jest płetwonurkiem w straży i on np smaruje maske pasta do zebow i tak zostawia na kilka godzin. Potem zmywa woda ta paste i mowi ze jest git

pozdr

Offline Feuerwehr

  • miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie....
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • .Ty mi o panie siłę daj, bym życie ludzkie ocalił.
    • http://www.sapsp.pl
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 02, 2007, 21:05:17 »
można przedmuchać, wymyć płynem do mycia naczyń, czy już w ostateczności: nawet napluć,,też pomaga ale to już w sytuacjach ekstremalnych
"Odwaga może doprowadzić do śmierci, jednak ona jest obowiązkowa"

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 02, 2007, 21:19:41 »
w FRENZY - przeważnie tak jest. Ja osobiście pracuje w AUERA masce i nie mam takiego problemu ...
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline paczmen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
    • OSP Lutomiersk
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 28, 2007, 12:25:53 »
Na sam poczatek to zobacz czy masz dobrze zalozona polmaske wewnątrz (ta czesc ktora otacza usta i nos). Zdarza sie ze podczas mycia lub przegladania mozna ja sciagnac z jej mocowania ( z przodu przy szybce) i wtedy wlasnie paruje szybka.

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 28, 2007, 16:24:16 »
sprawdz dokladnie maske bo to pewnie glowna przyczyna

sorbent

  • Gość
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 18, 2007, 22:00:39 »
podstawa to sprawdź dokładznie półmaske, czy wszędzie dobrze jest włożona, czasem obok szybki w górnej części wyskoczy z tych swoich rowków i tamtędy wydychane powietrze idzie na szybkę, a jak nie to ślina zawsze jest przy tobie. pozdrawiam

Offline zibi.gpr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
    • http://www.strazgpr.mix
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 24, 2007, 10:39:22 »
W nie uszkodzonym układzie niema możliwości by maska paraowała od środka !

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 06, 2008, 10:46:59 »
Witam
Ja również zaobserwowałem dziwne zjawisko parowania w maskach Biomask pf firmy Fenzy. Problem dotyczy wszystkich masek tego modelu i producenta dostępnych w mojej jednostce oraz pobliskiej OSP. Chodzi o to , że po założeniu maski ale jeszcze przed podłączeniem automatu wizjer zostaje całkowicie pokryty parą co przyczynia sie do braku widoczności.Kiedy zakrywam ręką podczas wydechu kruciec automatu , słuchać jak otwiera się zawór wydechowy i problem znika. ale kiedy odsłonię gniazdo automatu momentalnie pojawia się para. Wygląda to tak jakby powietrze wydychane zamiast na zewnątrz to trafia w maskę. Warto dodać że inni producenci nie maja tego problemu a muszę przyznać że jest to uciążliwe bo często jest tak że zakładamy maskę na zewnątrz przy aucie a podpięcie automatu jest dopiero tuż przed wejściem w zadymienie. W tym przypadku wszelkie działania są bardzo utrudnione zaś poruszanie się w obrębie terenu objętego działaniami ratowniczo-gaśniczymi zagraża zarówno strażakom jak i innym uczestnikom biorącym udział działaniach.
W związku z zaistniałym problemem mam pytanie , czy wszystkie maski biomask pf oraz inne tego producenta posiadają ten mankament , czy też może wyszła wadliwa seria i moja jednostka jest w jej posiadaniu. Proszę o odpowiedź oraz ewentualnie o doradzenie jak pozbyć sie powyższego problemu.
Pozdrawiam.   

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Zaparowana szyba w masce od aparatu
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 06, 2008, 15:38:49 »
Kolego robert28 u mnie jest podobna sytuacja...
Pozdrawiam wszystkich:)