Autor Wątek: Kierowcy Osp  (Przeczytany 3155 razy)

Offline Arti

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Kierowcy Osp
« dnia: Styczeń 06, 2004, 16:39:56 »
Jakie są przepisy i gdzie je można znaleźć mówiące o utrzymaniu pełny etat kierowców OSP czyli tak jakby państwowa całodobowe dyżury?

Offline urban

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
    • http://
Kierowcy Osp
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 06, 2004, 18:47:06 »
cze
 
Tylko negocjacje z wojtem bo gmina  zatrudnia kierwcow tak jest u nas tak mi sie wydaje .
jeden kierowca nie da rady minimum trzech .

Offline paczmen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
    • OSP Lutomiersk
Kierowcy Osp
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 06, 2004, 23:35:42 »
U nas na trzy samochody (KSRG) jest zatrudznionych dwoch kierowcow. Ja jestem na 3/4 etatu, a drugi chyba na 1/2, a poza tym kilku kierowcow nieoplacanych.  Wszystko zalezy od gminy.

Offline urban

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
    • http://
Kierowcy Osp
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 24, 2004, 22:25:16 »
Witam !
Kierowca w jednosce OSP wlonczonej w KSRG . Jak go zatrudnic, jakie stawki , kto ma zatrudnic ? Prosze powiedzcie jak to macie w jednostkach rozwiazane? Ktos ma kierowce na pelnym etacie ?

Offline kolt

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Kierowcy Osp
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 29, 2004, 10:42:49 »
--------------------------------------------------------------------------------
 
Kierowcę powinien zatrudniać zarząd jednostki, podwarunkiem że posiada pełną osobowość prawną: NIP - Regon - itd. a koszty zatrudnienia ponosi gmina zgodnie z ustawą z 1991r o ochronie przeciwpożarowej jest to wymóg obligatoryjny związany z utrzymanie gotowości bojowej, nie ma tam dosłownie napisane o kierowcy, ale można się oprzeć na tej gotowości bojowej.
Tak naprawdę to o kierowcach zapomnieli i nigdzie nie znajdziesz konkretnego zapisu odnośnie zatrudnienia kierowcy w jednostkach OSP
nawet w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów odnośnie zarobków pracowników w urzędach gminnych niem nic o kierowcach w jednostkach OSP automatycznie nasuwa się wniosek że ta formalność należy do samej jednostki bo w tym rozporządzeniu tak jak wcześniej pisałem jest tylko mowa o komendancie gminnym. Można też podeprzeć się ustawą o stowarzyszeniach gdzie jest cytatat, który mówi że dla własnych celów można zatrudnić kierowcę.
Tylko jak zmusić burmistrza do opłaty pełnego etatu ja uważam że część opłaty powinien ponosić związek bo 50% z obligatoryjnych ubezpieczeń od pożaru przekazywane jest na straż pożarną po połowie na PSP I OSP.
Ten problem uwidoczni się dopiero jak będzie potrzeba wydać świadectwa kwalifikacyjne dla w/w kierowców.
Do tej pory to wyglądało tak - kierowcę na zasadzie porozumienia pomiędzy zarządami gminy i jednostki zatrudniała gmina i delegowała go do pracy w jednostce a co do zarobków to zależało od widzimisie Burmistrza ale teraz czas to zmienić bo jednostki mają pełną osobowość prawną i należy je traktować podmiotowo a nie przedmiotowo.
Ja dwa lata walczyłem z tym problemem nawet sprawa oparła się o Regionalną Izbę Obrachunkową, która kontroluje finanse gminy.
Obecnie Pani Burmistrz przekazuje nam pieniądze przeznaczone na uposażenie kierowców w formie dotacji celowej z której rozliczamy się do piętnastego grudnia każdego roku.
Tak do końca nie jestem zadowolony z tego rozwiązania bo kierowcy u nas zarabiają 320.00
na miesiąc a powinni zgodnie z umową o pracę na cały etat 800.00 brutto.
Myślę że teraz wszystko się zmieni wymuszą to świadectwa kwalifikacyjne.
 

Offline urban

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
    • http://
Kierowcy Osp
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 18, 2004, 16:42:41 »
Witam .
Ktos juz wie jak jest dokladnie z tymi swiadectwami i jak zatrudniac kierowce . Jesli zatrudnia sie konserwatorato jak od niego wymagac swiadectwa kwalifikacji ?:-)  Tak robi wiele gmin ze zatrudnia konserwatorów . Ktos zna jakies rozsadne rozwiazanie?

Pozdrowionka

strazak x

  • Gość
Kierowcy Osp
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 18, 2004, 21:24:06 »
hej

kolt napisz mi na maila cos wiecej o tych twoich walkach
bo u nas podobnie chcemy zrobic ale powiedzieli podobno w RIO ze nie mozna
strazy dotowac tylko koszty zatrudnienia musza isc ze srodkow wlasnych gminy bo to jest ustawowy obowiazek burmistrza/wojta wiec musza koszty utrzymania strazy miec w swoich srodkach wlasnych a nie dawac strazy w postaci dotacji,
w RIO podobno powolali sie na jakas ustawe o ochtniczych strazach pozarnych
chyba cos kreca
moj email fire1@op.pl

Offline urban

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
    • http://
Kierowcy Osp
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 18, 2004, 23:47:13 »
Panowie moze ktos powiedziec jak to jest w waszych jednostkch . Na jakiej podstawie za ile itp?
Mamy zatrudnic kierowców i jak wiadomo gmina robi wszystko zeby bylo jak najprosciej i taniej .
Moim zdaniem problem kierowcow w osp dopiero sie zacznie  bo  nie bedzie dzialal sprawnie system polegajacy na paru bezrobotnych zapalencach w OSP .Problemy zaczynaja sie pojawiac w godzinach pracy  bo coraz wiecej ludzi pracuje a wiadomo jak kierowcy pracuja to sa w trasie wiec mimo dobrej woli nawet pracodawcy nie pojawia sie na wezwanie  syreny:-) Mysle ze czas sie wrescie zastanowic nad konkretnymi przepisami dotyczacych zatrudnienia kierowców w osp na pelne etaty przynajmniej tych z KSRG.
No Panowie Posłowie liczymy na was. Napewno wielu z was pojawia sie w OSP przed wyborami czas cie okazac.
Ciekawe co ZG ZOSP RP  mysli w tej sprawie ? Chyba nie mysli budowac OSP  w UE opierajacej sie na emerytach i bezrobotnych
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2004, 23:53:39 wysłana przez urban »

Offline urban

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
    • http://
Kierowcy Osp
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 19, 2004, 23:34:34 »
chyba to nie jest temat "TABU" kierowcy w OSP
 
Panowie macie jakies rozwiazania odnosnie zatrudnienia kierowców  jakies pomysly itp.