Autor Wątek: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?  (Przeczytany 1870863 razy)

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 221
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4375 dnia: Wrzesień 10, 2022, 14:26:24 »
Cytuj
Cytat: samson84 w Wczoraj o 10:13:43
Witam
Mam takie pytanie do obecnych emerytów lub osób zaznajomionych z tematem.
Odchodząc na emeryturę z np. 55% + 5% chorobowego. Pracując na emeryturze czy jest opcja doliczania 1,3% przez ZER za każdy rok do naszej emerytury? Jak tak to drugie pytanie, jeżeli dozbieramy % w tym wypadku do 80% to będzie nasza emerytura traktowana jako pełna i będziemy mogli pracować bez limitów?
ad.1
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19940530214 art. 14
ad.2
tamże art. 41 ust. 4
do peterek
Cytuj
przejście na wcześniejszą emkę w porównaniu do cywili jest PRZYWILEJEM.
osobiście wolę słowo "uprawnieniem"

Offline samson84

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4376 dnia: Wrzesień 14, 2022, 10:37:33 »
J.O. Blush - dzięki za podanie konkretnego źródła

Peterek - dzięki również za odpowiedź, ale na przyszłość jak nie jesteś pewny swojej odpowiedzi to lepiej nie odpisuj wprowadzając ludzi w błąd.
Po przejściu na emeryturę strażacką, ZER przelicza każdy przepracowany kolejny rok w cywilu po 1,3% (minimum połowa etatu) tylko doliczy do podstawy emerytury strażaka po osiągnięciu 55 lat życia.

Pozdrawiam

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4377 dnia: Wrzesień 14, 2022, 18:56:38 »
J.O. Blush - dzięki za podanie konkretnego źródła

Peterek - dzięki również za odpowiedź, ale na przyszłość jak nie jesteś pewny swojej odpowiedzi to lepiej nie odpisuj wprowadzając ludzi w błąd.
Po przejściu na emeryturę strażacką, ZER przelicza każdy przepracowany kolejny rok w cywilu po 1,3% (minimum połowa etatu) tylko doliczy do podstawy emerytury strażaka po osiągnięciu 55 lat życia.

Pozdrawiam
   
 Przeczytaj poniższe:

https://www.rp.pl/praca-emerytury-i-renty/art920221-dwie-emerytury-dla-bylych-zolnierzy-zawodowych
https://www.prawo.pl/kadry/staz-cywilny-zolnierza-wlicza-sie-do-emerytury,510796.html
https://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/8205335,zasady-doliczania-pracy-cywilnej-do-emerytury-mswia-projekt.html
pozdrawiam

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.692
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4378 dnia: Wrzesień 14, 2022, 20:11:48 »


Peterek - dzięki również za odpowiedź, ale na przyszłość jak nie jesteś pewny swojej odpowiedzi to lepiej nie odpisuj wprowadzając ludzi w błąd.
Po przejściu na emeryturę strażacką, ZER przelicza każdy przepracowany kolejny rok w cywilu po 1,3% (minimum połowa etatu) tylko doliczy do podstawy emerytury strażaka po osiągnięciu 55 lat życia.

Pozdrawiam

Oczywiście, że tak w przypadku kiedy nie odszedłeś na "na pełnej maksymalnej emeryturze" !!!
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Sony112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4379 dnia: Wrzesień 17, 2022, 09:57:07 »
czy podrzucił by ktoś info jak można odejść na emke z paragrafu? Z góry dziękuję za pomoc

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4380 dnia: Wrzesień 17, 2022, 17:06:12 »
czy podrzucił by ktoś info jak można odejść na emke z paragrafu? Z góry dziękuję za pomoc
O jaki paragraf Ci chodzi?

Offline cymber

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
  • Cel osiągnięty
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4381 dnia: Luty 17, 2023, 16:06:51 »
Dzień dobry Szanownym Panom.
Ponawiam moje pytania, ponieważ post został usunięty z tematu „Podwyżki 2023”

Panowie,
Za 5 lat pierwsze osoby zatrudnione 2013 roku zaczną „walkę” o emeryturę, której nie bedą w stanie wygrać ostatnim bądź dwoma ostatnimi miesiącami służby… Czy obecnie wprowadzane dodatki bedą brane pod uwagę do wyliczeń do emerytury dla „nowych” czy gratifikują tylko „Starą” gwardię? Czy może dojść do sytuacji kiedy przyzwyczaimy się do „dobrej kasy” a przy wyliczeniu emerytury wyjdzie bardzo słaba kwota? 5 lat szybko minie, dlatego poruszam temat w tej chwili przy okazji stworzenia nowych dodatków. Post nie służy szczuciu bądź podgryzaniu kogoś, powoli trzeba martwić sie o 10 lat, które będzie podlegało wyliczeniom.  Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Z wyrazami szacunku T.
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą!

Offline pawel1993

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4382 dnia: Luty 17, 2023, 16:39:19 »
Do wyliczenia podstawy emerytalnej bierzemy bieżącą pensje (grupa, wysluga, dodatek za stopień i dodatek służbowy lub funkcyjny) i motywacyjne w okresie tych 10 lat. Zgodnie z ustawą emerytalna podstawę naszej kwoty stanowić będzie procent przeciętnego uposazenia w miesiącu odejścia se służby. Nasze wynagrodzenie w każdym roku porównujemy do przeciętnego z danego roku i wyrażamy w procentach. Potem bierzemy średni procent z tych 10 lat i odchodząc bierzemy z rego przeciętnego w danym roku.

Dodatki takie jak dziadkowe czy za wysiuge lat nie wliczamy do podstawy (poza tym warunkiem 32 lat wyslugi). Więc lepiej dostawać podwyzki w stałe wskaźniki- grupa stopień. Ewentualnie dolna granicą dodatku souznowego lub funkcyjnego

Offline cymber

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
  • Cel osiągnięty
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4383 dnia: Luty 17, 2023, 18:01:58 »
Dziękuję.
Podsumowując, dodatki 15+, 25+ , 28.5, zostaną uwzględnione do wyliczeń wysokości emerytury jeżeli osiągniemy 32 lata służby? (Tyczy się osób zatrudnionych od 2013r.)
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą!

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4384 dnia: Luty 17, 2023, 18:08:48 »
Podsumowując, dodatki 15+, 25+ , 28.5, zostaną uwzględnione do wyliczeń wysokości emerytury jeżeli osiągniemy 32 lata służby? (Tyczy się osób zatrudnionych od 2013r.)
Nie, tylko świadczenie +15 a pozostałe nie i to tyczy się wszystkich niezależnie od daty wstąpienia do służby... Przy czym nie wejdą ogółem dochody na poziomie 20-25 tyś zł (wg stanu na dzień dzisiejszy) do podstawy wymiaru emki...

Swoją drogą bardzo mnie cieszy, że zauważyłeś to @cymber, że za krótki z perspektywy służby czas zaczną być liczone wasze "podstawy"... Teraz siądź z kolegami z kursu/szkoły/JRG którzy są przyjęcie do służby po 2012 i zastanówcie się co zrobić.   
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4385 dnia: Luty 17, 2023, 18:12:55 »
Nadgodziny też nie wejdą w emke ani tym ani tamtym

Offline cymber

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
  • Cel osiągnięty
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4386 dnia: Luty 17, 2023, 18:43:35 »
Dziękuję Panowie za odpowiedzi!
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą!

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4387 dnia: Luty 17, 2023, 20:22:43 »
Dziękuję Panowie za odpowiedzi!
Naprawdę mam wielką nadzieję, że już nadejdzie czas do refleksji bo naprawdę czas się kończy  :straz:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4388 dnia: Luty 17, 2023, 20:44:54 »
Pomijając sprawy, o jakie będą mogły walczyć w przyszłości związki (uważam, że na razie siła przebicia osób przyjętych po 2013r jest za mała - ale to kwestia czasu) - dla pozostających w służbie na nowych przepisach emerytalnych zasada wydaje się być prosta - robić wszystko, żeby na 10 lat przed odejściem osiągnąć jak najwięcej w służbie - na dzisiaj tylko tyle albo aż tyle.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4389 dnia: Luty 17, 2023, 20:56:07 »
Pomijając sprawy, o jakie będą mogły walczyć w przyszłości związki (uważam, że na razie siła przebicia osób przyjętych po 2013r jest za mała - ale to kwestia czasu) - dla pozostających w służbie na nowych przepisach emerytalnych zasada wydaje się być prosta - robić wszystko, żeby na 10 lat przed odejściem osiągnąć jak najwięcej w służbie - na dzisiaj tylko tyle albo aż tyle.
Blisko 40% straży to za mało  :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4390 dnia: Luty 17, 2023, 21:02:37 »
Jesteś doświadczonym związkowcem i dobrze wiesz jak to wygląda - młodzi nawet jak chcą działać wyżej niż poziom powiatowy to nie jest wcale prosto na razie im się wybić - a to właśnie z biegiem czasu będzie się siłą rzeczy zmieniać. Doskonale widać to po zdjęcia ze spotkań któregokolwiek ze związków na poziomie wojewódzkim wzwyż. Ale jak mówiłem - to kwestia czasu i będzie osób "2013+" coraz więcej, liczę też, że z dobrymi pomysłami i konstruktywnym, rzetelnym podejściem. :straz:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4391 dnia: Luty 17, 2023, 21:07:31 »
Jesteś doświadczonym związkowcem i dobrze wiesz jak to wygląda - młodzi nawet jak chcą działać wyżej niż poziom powiatowy to nie jest wcale prosto na razie im się wybić - a to właśnie z biegiem czasu będzie się siłą rzeczy zmieniać. Doskonale widać to po zdjęcia ze spotkań któregokolwiek ze związków na poziomie wojewódzkim wzwyż. Ale jak mówiłem - to kwestia czasu i będzie osób "2013+" coraz więcej, liczę też, że z dobrymi pomysłami i konstruktywnym, rzetelnym podejściem.
W województwie któremu przewodnicze zastrzegłem kilka miesięcy temu, że 10% miejsc (czyli 3) w radzie idzie dla ludzi przyjętych po 2013 nie wiem jak to nazwać w nosie to mam ale tak będzie. A jeśli się okaże, że pośród tych ludzi będzie mądry i umiejący się wysłowić człowiek to pojedzie na WZD krajowe jako delegat i moja w tym głowa żeby wszedł do rady krajowej S. Musi Solidarność iść do przodu a do przodu można tylko z młodymi :straz:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline dawidosp92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4392 dnia: Luty 17, 2023, 22:37:15 »
Parytetem swego rodzaju bym to nazwał

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4393 dnia: Luty 17, 2023, 22:41:41 »
Parytetem swego rodzaju bym to nazwał
Czytałem różne definicje i nie pasuje...
Ale daje słowo jeśli 3 delegatów się pojawi to będą w radzie województwa S (1 sam przywiozę aby złamać stereotypy)
Naprawdę chce dać te miejsca młodym
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4394 dnia: Luty 17, 2023, 23:02:13 »
Temat jest prosty związkowcy walczą tu i teraz, a w głównej mierze poprzez pryzmat swojej pozycji. Płace to płace, ale priorytetem jest emerytura, bo jak się okazuje to pobieramy ja dłużej niż pracujemy. Jeżeli mam iść na eme za rok czy dwa to co mnie interesuje co będzie za 5 czy 10? I to można wywnioskować z ogólnej dyskusji. Np. Ty też będziesz stary to ci się będzie należało, albo jak będziesz miał tyle służby co ja to się tam możesz interesować. Cytaty z jadalni starych co to mają wyjeżone w klapkach na wszystko. Ogólnie cywilny system emerytalny się chwieje i to nie tylko w Polsce. Niemcy, Francja też maja problemy bo ludzie dłużej żyją, a narodzin mniej. To nie ma co liczyć, że my będziemy lżej i więcej. Nie mówię , że za rok czy dwa, ale w przyszłości na pewno.   A może skończy się nagradzanie na odchodne tzw, starych co to są najmądrzejsi na jadalni, a przy akcji aparatu nie umie założyć. I największym problemem jest kontrolna z KW, bo trzeba coś zrobić bo testy. Naliczanie z 10 lat nie jest złe. Może to zmobilizuje do szkoleń, do działań, do zaangażowania.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4395 dnia: Luty 18, 2023, 07:24:56 »
Vade w S tak nie myślimy.
  Kiedy nasz obecny Przewodniczący Krajowej Sekcji zaczął mocno działać, to był młodym bez praw emerytalnych.
Dostał możliwości i chciało mu się i przyniosło to efekty.
Więc tak jak mówi Equinox jeśli młody ma chęci i możliwości to spokojnie będzie miał wpływ na kierunki rozwoju naszego związku i naszej służby.
Właściwie kiedy zacząłem realnie działać w S też nie miałem prawie emerytalnych  :huh: tak 13 lat służby miałem.



Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4396 dnia: Luty 18, 2023, 09:09:18 »
Temat jest prosty związkowcy walczą tu i teraz, a w głównej mierze poprzez pryzmat swojej pozycji. Płace to płace, ale priorytetem jest emerytura, bo jak się okazuje to pobieramy ja dłużej niż pracujemy. Jeżeli mam iść na eme za rok czy dwa to co mnie interesuje co będzie za 5 czy 10? I to można wywnioskować z ogólnej dyskusji. Np. Ty też będziesz stary to ci się będzie należało, albo jak będziesz miał tyle służby co ja to się tam możesz interesować. Cytaty z jadalni starych co to mają wyjeżone w klapkach na wszystko. Ogólnie cywilny system emerytalny się chwieje i to nie tylko w Polsce. Niemcy, Francja też maja problemy bo ludzie dłużej żyją, a narodzin mniej. To nie ma co liczyć, że my będziemy lżej i więcej. Nie mówię , że za rok czy dwa, ale w przyszłości na pewno.   A może skończy się nagradzanie na odchodne tzw, starych co to są najmądrzejsi na jadalni, a przy akcji aparatu nie umie założyć. I największym problemem jest kontrolna z KW, bo trzeba coś zrobić bo testy. Naliczanie z 10 lat nie jest złe. Może to zmobilizuje do szkoleń, do działań, do zaangażowania.
Ja czytam i nie wierzę rozwiązanie totalnie niekorzystne nazywasz "nie jest złe" bo zmobilizuje do szkoleń  :rofl: :szalony: :gwiazdki:
Minimalny dodatek służbowy jest rozwiązaniem które wspomaga młodych i powinni być taką siłą w ZZ i to w jednym (najbardziej wpływowym  :wacko: ) aby ciągnąć aby przy każdej podwyżce urywać jakiś % do tego rozwiązania... Temat jest prosty "starzy" chcą jak najwięcej do grupy a młodzi mieć jak największą podstawę naliczenia są to rozbieżne stanowiska ale rozwiązanie korzystne dla "starych" nie jest niekorzystne dla młodych  :rofl: Wiem, że wychodzi masło maślane ale tak jest   :kwit:
PS. wśród młodych też bedzie spór bo to co przedstawiłem powyżej spłaszczy ich siatkę płac bardzo mocno w dłuższej perspektywie wiec dla absolwentów szkół będzie to niekorzystne.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4397 dnia: Luty 18, 2023, 15:43:29 »
Temat jest prosty "starzy" chcą jak najwięcej do grupy a młodzi mieć jak największą podstawę naliczenia są to rozbieżne stanowiska ale rozwiązanie korzystne dla "starych" nie jest niekorzystne dla młodych  :
Nie do końca masz rację w tym stwierdzeniu. Dla "starych" owszem korzystniejsze będzie jak najwięcej do grupy. Ale dla "młodych" to też jest korzystne. Bo przy naliczaniu m-ki z 10 lat nie jest istotne, który składnik uposażenia ile wynosił, tylko kwota sumaryczna. Jeżeli dasz np 200zł w dodatek, to jest to mniej korzystne (i dla starych i dla młodych), niż np. 190 w grupę, bo dojdą ci pochodne, które też składają się na ogólne uposażenie.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4398 dnia: Luty 18, 2023, 15:51:04 »
Nie do końca masz rację w tym stwierdzeniu. Dla "starych" owszem korzystniejsze będzie jak najwięcej do grupy. Ale dla "młodych" to też jest korzystne. Bo przy naliczaniu m-ki z 10 lat nie jest istotne, który składnik uposażenia ile wynosił, tylko kwota sumaryczna. Jeżeli dasz np 200zł w dodatek, to jest to mniej korzystne (i dla starych i dla młodych), niż np. 190 w grupę, bo dojdą ci pochodne, które też składają się na ogólne uposażenie.
Troszeczkę zakrzywiłeś czasoprzestrzeń w tym liczeniu bo zakładając 15 lat wysługi i początek liczenia w dodatku dałeś 200 zł a w grupie prawie 220 czyli 10% więcej. Wprowadzanie kolejnych minimów będzie spłaszczać siatkę na korzyść najliczniejszej grupy strażaków... Patrz dodatek 8% ma objąć ponad 10500 strażaków co oznacza ni mniej ni wiecej że taka grupa nie ma nawet 400 zł dodatku  :wacko: Obsawiam, że jeśli by to było 15-20% to objęło by 20 000 strażaków.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #4399 dnia: Luty 18, 2023, 16:28:54 »
Temat jest prosty związkowcy walczą tu i teraz, a w głównej mierze poprzez pryzmat swojej pozycji. Płace to płace, ale priorytetem jest emerytura, bo jak się okazuje to pobieramy ja dłużej niż pracujemy. Jeżeli mam iść na eme za rok czy dwa to co mnie interesuje co będzie za 5 czy 10? I to można wywnioskować z ogólnej dyskusji. Np. Ty też będziesz stary to ci się będzie należało, albo jak będziesz miał tyle służby co ja to się tam możesz interesować. Cytaty z jadalni starych co to mają wyjeżone w klapkach na wszystko. Ogólnie cywilny system emerytalny się chwieje i to nie tylko w Polsce. Niemcy, Francja też maja problemy bo ludzie dłużej żyją, a narodzin mniej. To nie ma co liczyć, że my będziemy lżej i więcej. Nie mówię , że za rok czy dwa, ale w przyszłości na pewno.   A może skończy się nagradzanie na odchodne tzw, starych co to są najmądrzejsi na jadalni, a przy akcji aparatu nie umie założyć. I największym problemem jest kontrolna z KW, bo trzeba coś zrobić bo testy. Naliczanie z 10 lat nie jest złe. Może to zmobilizuje do szkoleń, do działań, do zaangażowania.
Ja czytam i nie wierzę rozwiązanie totalnie niekorzystne nazywasz "nie jest złe" bo zmobilizuje do szkoleń  :rofl: :szalony: :gwiazdki:


Wyrywasz coś z kontekstu. Chodzi o ogólne zaangażowanie w służbę tak jak napisałem powyżej, a nie na zasadzie czy się stoi czy się leży na ostatni miesiąc się należy.