Autor Wątek: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?  (Przeczytany 1881267 razy)

Offline maniek777

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3300 dnia: Marzec 28, 2013, 20:33:06 »
oszczędności ciąg dalszy
http://www.wprost.pl/ar/393509/Bogdan-Borusewicz-lata-srednio-co-trzy-dni/

a tu po co się lata
.fakt.pl/Senat-Bogdan-Borusewicz-latal-wyprowadzac-psa-,artykuly,205700,1.html
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2013, 20:36:52 wysłana przez maniek777 »

Offline orfeusz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3301 dnia: Kwiecień 01, 2013, 15:01:50 »
Na szczęście ja już mam problem z głowy właśnie przeszedłem na zaopatrzenie emerytalne.
I jest ogromna ulga,brak stresów itd.A co do wysokości emerytury nie będę pisał ile dokładnie ale jestem zadowolony!!!!!!!!!!

Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3302 dnia: Kwiecień 01, 2013, 20:05:26 »
Cytuj
No proszę. Slużyłem 4 lata w KW i jakoś mnie te kwartalne omijały. Koledzy też o nich nie słyszeli a na forum każdy o nich wie. Jedyne nagrody jakie są od dawien dawna to na 4 maja, święta no i może jakąś 1 bez okazji. 3 może 4 razy w roku.

4 razy w roku czyli  co kwartał, no i więc były  jeszcze jakieś bez okazji - na PB bez okazji to sobie można pobujać w obłokach. Właśnie o takich różnicach poprzednicy się wypowiadali.

Poprawiłem cytat
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2013, 23:13:59 wysłana przez robn »
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 607
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3303 dnia: Kwiecień 01, 2013, 20:22:00 »
Wiesz co gadasz tak jakbys jako jedyny na tym forum sluzyl na PB. Oprocz tego ze sluzylem i w KM i KW to rozpoczynalem na PB. I jak czytam o nierownym traktowaniu, o 24 gdzinnych akcjach, o tych ciaglych cwiczeniach o tym ze nikt w ciagu dnia nie ma czasu na to zeby polezec na wyrku, poogladac filmy czy poszperac w sieci to mnie krew zalewa. Szkoda ze nikt z PB nie che isc do biura. Ja tego szczescia nie mialem. Tez bym chcial nadal siedziec na PB ale niestety zdrowie nie pozwolilo. Ale przez 17 lat sluzby w roznych komorkach moge cos na ten temat powiedziec. I pracujac na PB nagrody tez mialem i bywalo ze mialem wiecej niz w KW. Wiec prosze cie nie siej defektyzmu.

Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3304 dnia: Kwiecień 01, 2013, 20:45:18 »
Wiesz co gadasz tak jakbys jako jedyny na tym forum sluzyl na PB. Oprocz tego ze sluzylem i w KM i KW to rozpoczynalem na PB. I jak czytam o nierownym traktowaniu, o 24 gdzinnych akcjach, o tych ciaglych cwiczeniach o tym ze nikt w ciagu dnia nie ma czasu na to zeby polezec na wyrku, poogladac filmy czy poszperac w sieci to mnie krew zalewa. Szkoda ze nikt z PB nie che isc do biura. Ja tego szczescia nie mialem. Tez bym chcial nadal siedziec na PB ale niestety zdrowie nie pozwolilo. Ale przez 17 lat sluzby w roznych komorkach moge cos na ten temat powiedziec. I pracujac na PB nagrody tez mialem i bywalo ze mialem wiecej niz w KW. Wiec prosze cie nie siej defektyzmu.
Sam nie wierzysz w to co napisałeś, więcej miałeś na PB niż w KW - paliłeś coś??Przykro mi że straciłeś zdrowie, mówię szczerze. Nie przypominam sobie abym miał często 24 godzinne akcje, bywały takie szczególnie podczas powodzi, Kuźni Raciborskiej - tego nie możesz pamiętać ze służby- torfowiska i inne TIRy podczas oblodzeń.......Posłuchaj, dużo ludzi chętnie by wypiło kawkę i herbatkę za biurkiem, poklepało w komputer i zjadło posiłki w różnych komórkach. To w cale nie znaczy że tak jest przez cały czas w KM czy KW. Tak samo jak nie cały czas jeździ się do akcji - więc w czym problem, 17 lat służby ładny okres - inni mają dużo więcej i także służyli w KM i PB więc mają pogląd na różnorodność służby. Wystarczy czytać ze zrozumieniem i nie pryskać jadem. Defektyzm został zasiany przez tych którzy myślą że 1800 -2100 wyjazdów w roku to leżakowanie.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 607
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3305 dnia: Kwiecień 02, 2013, 15:57:03 »
Ja wiem co piszę i co gadam. Zdarzyło się kilka razy, że na PB miałem większą nagrodę niż w KW. Ile mieli inni nie wiem. Ja mówię za siebie. Może mnie nie docenili, może ktoś miał dostać więcej, nie wiem. Ale 3 - 4 nagrody miałem wyższe niż w KW. Nie twierdzę że jest to normą. Ale tak bywało. Też miałem przyjemność jeździć na wielogodzinne akcje do wypadków z TIR-ami, czasem nawet na granice województwa. Też służyłem na jednostce i chemicznej i z ciężkim ratownictwem drogowym. Wiem co to jest. Ale poczytaj większość wypowiedzi w dowolnym temacie rozpoczyna się i kończy się na podziale między 8h a PB. I ci z PB wypisują jak im jest ciężko, etc. Mi o to chodziło.

Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3306 dnia: Kwiecień 02, 2013, 16:32:50 »
Ja wiem co piszę i co gadam. Zdarzyło się kilka razy, że na PB miałem większą nagrodę niż w KW. Ile mieli inni nie wiem. Ja mówię za siebie. Może mnie nie docenili, może ktoś miał dostać więcej, nie wiem. Ale 3 - 4 nagrody miałem wyższe niż w KW. Nie twierdzę że jest to normą. Ale tak bywało. Też miałem przyjemność jeździć na wielogodzinne akcje do wypadków z TIR-ami, czasem nawet na granice województwa. Też służyłem na jednostce i chemicznej i z ciężkim ratownictwem drogowym. Wiem co to jest. Ale poczytaj większość wypowiedzi w dowolnym temacie rozpoczyna się i kończy się na podziale między 8h a PB. I ci z PB wypisują jak im jest ciężko, etc. Mi o to chodziło.
Piszą o różnicach w służbie między 8 a 24h. Dokładnie mówiąc piszą o różnym traktowaniu pracowników 8 godzinnych i PB - służąc na PB słyszałem zazwyczaj : przyszli nieroby z KM lub KW itp, służąc w KM modne były powiedzenia typy: trzeba przenieść to i owo, zawołajcie kilku młodych murzynków, to przeniosą.......Ja także piszę o ,,swoich śmieciach", tak samo jak każdy inny na tym forum opisuje przypadki z własnego podwórka, a to że jest takich przypadków dużo za dużo, tylko świadczy o samoistnym podziale na 8h i PB. Tak samo jest przy podziale jakichkolwiek pieniędzy przeznaczonych na jakiekolwiek nagrody. 4 JRG liczy ok 170 strażaków a KM ok 50 osób, kwoty do podziału są porównywalne - jaka to sprawiedliwość, jakie wysokości nagród a raczej jakie wielkie różnice?????? I tylko proszę nie pisz o ZZ bo jest ich 3 i za cholere nie mogą dojść do porozumienia. I właśnie wtedy komendant ma głos decydujący..........Nic dodać nic ująć......rzeczywistość
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3307 dnia: Kwiecień 02, 2013, 18:34:50 »
strazaku 998- po pierwsze defetyzm a nie defektyzm, po drugie zobacz grupę np. naczelnik wydziału w KW a w KP i już jest różnica nawet w 8 h, a po trzecie to dziwię się że pracując (jeśli mam tobie wierzyć) na PB i KW piszesz takie głupoty.

Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3308 dnia: Kwiecień 03, 2013, 10:24:14 »
Różnice zawsze były i będą, tak samo jak nierówne traktowanie. Odchodzący na emeryturę, także są różnicowani.. Ci z PB mają zapowiedziane : jeśli będziecie chorować przed odejściem, to nic więcej nie dostaniecie, urlopy wykorzystać do zera, nadgodziny również....Dlaczego????Bo odchodzący z KM lub KW muszą mieć na odejścia z maxa, oraz na świadczenia. Im wolno się leczyć, chorować, zostawić urlop do zapłaty na odejście.......jak wcześniej napisałem samo życie. Spychologia to temat na inny wątek ale to kolejny przykład nierównego traktowania PB i nie piszcie bzdur że nikt z PB nie chce przejść np do KP,KM czy KW, zazwyczaj jest całkiem odwrotnie.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.


Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3310 dnia: Kwiecień 03, 2013, 13:55:10 »
Z renty na emeryturę: policja, do biegu, start

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2902:z-renty-na-emerytur-policja-do-biegu-start&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/694388,policjanci_straca_na_zmianach_rentowych_emerytury_mundurowe_beda_nizsze.html
I jak można wierzyć tym POpaprańcom, którzy swego czasu wysyłali do każdego z nas pisemko że nic nie zmieni się dla już służących. I jak tu spokojnie można służyć, jak dymają nas z każdej strony.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.

Offline maniek777

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3311 dnia: Kwiecień 03, 2013, 20:53:42 »
Jak na razie reformy przynoszą tylko większe straty. Koledzy którzy mają po 15 lat posłużyli by jeszcze dobre kilka lat, a tak trzeba wyszkolić nowych i dać im mundury itp. Sukcesy rządu - ciąg dalszy.

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3312 dnia: Kwiecień 04, 2013, 14:06:52 »
Jak na razie reformy przynoszą tylko większe straty. Koledzy którzy mają po 15 lat posłużyli by jeszcze dobre kilka lat, a tak trzeba wyszkolić nowych i dać im mundury itp. Sukcesy rządu - ciąg dalszy.

Jakie straty kolego? Jakie wyszkolenie? Otwarta została furtka dla członków OSP ktorzy przyjdą wyszkoleni i uzupełnią braki. Zobacz że nowe wytyczne dot. naboru zbiegły się w czasie ze zmianami emerytalnymi.

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.356
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3313 dnia: Kwiecień 04, 2013, 23:15:14 »
Otwarta została furtka dla członków OSP ktorzy przyjdą wyszkoleni i uzupełnią braki. Zobacz że nowe wytyczne dot. naboru zbiegły się w czasie ze zmianami emerytalnymi.
Juz nie moge sie doczekać prewentystów po OSP kwatermistrzów i całej wesołej drużyny ludzi którzy niestety ale nie dadza sobie rady..... A w policji to już cała armia OSP sie znajdzie a nie czekaj tam mieli ORMO a cholera kiedy to zlikwidowali???
a w SG to chyba za komuny WOP moze coś znajda :P a SW to oni znajda ochotników wsród pensjonariuszy :D
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.


Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3315 dnia: Kwiecień 08, 2013, 17:26:03 »
@ Eqinox
Cytuj
Juz nie moge sie doczekać prewentystów po OSP kwatermistrzów i całej wesołej drużyny ludzi którzy niestety ale nie dadza sobie rady..
straż to przede wszystkim PODZIAŁ a tam przydadzą się ludzie z doświadczeniem z OSP, poza tym masz bardzo niskie zdanie o druhach. Może nie wiesz, ale w tej chwili strażak OSP z maturą, wykształceniem wyższym, czy wiedzą przewyższająca  niejednego strażaka PSP nie jest rzadkością. To nie lata 70te i ludzie granatem od pługa oderwani. Sorki za off-top

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 607
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3316 dnia: Kwiecień 08, 2013, 18:48:33 »
@ Eqinox
Cytuj
Juz nie moge sie doczekać prewentystów po OSP kwatermistrzów i całej wesołej drużyny ludzi którzy niestety ale nie dadza sobie rady..
straż to przede wszystkim PODZIAŁ a tam przydadzą się ludzie z doświadczeniem z OSP, poza tym masz bardzo niskie zdanie o druhach. Może nie wiesz, ale w tej chwili strażak OSP z maturą, wykształceniem wyższym, czy wiedzą przewyższająca  niejednego strażaka PSP nie jest rzadkością. To nie lata 70te i ludzie granatem od pługa oderwani. Sorki za off-top

No pojechałeś teraz. Lepiej wyszkoleni i lepiej wykształceni? To co za Sorbony oni pokończyli? Zarządzanie i marketing, Administrację, a może inne. Faktycznie ich wiedza i doświadczenie w gaszeniu traw, stogów siana i stodół przydadzą się przy pożarze mieszkania np. na 10 piętrze wieżowca w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, itp. Przecież to jest to samo.
Ja nie neguję przydatności OSP, ale zapisy które były do tej pory były w zupełności wystarczające. Można było otrzymać dodatkowe punkty za OSP, a teraz to jest obligo, nie masz OSP nie ma cię w PSP i gdzie tu jest równość obywateli.

ono85

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3317 dnia: Kwiecień 08, 2013, 19:05:02 »
Jak na razie reformy przynoszą tylko większe straty. Koledzy którzy mają po 15 lat posłużyli by jeszcze dobre kilka lat, a tak trzeba wyszkolić nowych i dać im mundury itp. Sukcesy rządu - ciąg dalszy.

Jakie straty kolego? Jakie wyszkolenie? Otwarta została furtka dla członków OSP ktorzy przyjdą wyszkoleni i uzupełnią braki. Zobacz że nowe wytyczne dot. naboru zbiegły się w czasie ze zmianami emerytalnymi.
no bo już nie było chętnych do służby a fanatycy z OSP akurat spełniają marzenia tyle że sami dla siebie są nie bezpieczni sorki ale naprawde to są fanatycy

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 607
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3318 dnia: Kwiecień 08, 2013, 20:05:17 »
Ja wiem czy niebezpieczni? Znam naprawdę sporo kolegów  z OSP. Część z nich służy w PSP a do OSP poszli później żeby swoim doświadczeniem wspomóc kolegów z OSP. Część z nich kultywuje tradycje rodzinne. Robią to bo lubią. Ale daleko im naprawdę do PSP. Kilkudniowe szkolenie nie załatwia tematu. Głośno zaczęło się mówić o zmianach emerytalnych, media mówią o masowych odejściach do tego doszły informacje o zmianach systemu służby z 24 na 12. Ktoś będzie musiał luki zapełnić, a kasy na szkolenia w PSP nie ma, więcej lepiej zatrudnić jako takich wyszkolonych niż nikogo.

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3319 dnia: Kwiecień 08, 2013, 21:02:27 »
Cóż będę musiał włożyć kij w mrowisko.
Nie mogę się zgodzić z twierdzeniem, że strażacy OSP są prawie zawsze gorsi od funkcjonariuszy PSP.
Osobiście znam przypadki druhów, którzy swoim zaangażowaniem i wiedzą przewyższają co niektórych strażaków PSP, którym w końcu się płaci za profesjonalizm.
Nie ma co porównywać miasta powyżej 100-200 tyś i więcej mieszkańców do przeciętnego powiatu,gdzie tak naprawdę siłę stanowią właśnie druhowie OSP.
A poziom ich wyszkolenia jest niestety wprost proporcjonalny do zaangażowania komórki szkoleniowej KP PSP.
Mówiąc wprost - ochotnik się myli, miota przy akcji - źle go wyszkoliliście.
Nie wiem skąd  bierze się taka wrogość do  tych garstek ludzi, którzy  chcą wyjeżdżać z remizy, by ratować.
Niby lista wyjazdowa nadmuchana a tak naprawdę spotyka się te same twarze przy akcji.
I czy to się komuś podoba czy nie mam osobisty szacunek do druhów z którymi współpracuję, a sukcesem by było najlepszych z nich przyjąć  do PSP, gdyż stanowią oni dla mnie większą wartość, niż "mistrzu" w ping ponga z ulicy,który po kilku latach w PSP z reguły zapomina jak wygląda sport.
Trochę pokory i samokrytycyzmu co niektórym by się przydało.
Pozdrawiam

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3320 dnia: Kwiecień 08, 2013, 21:11:14 »
Joker, po pierwsze to moderator zaraz się wścieknie bo zaczynamy odbiegać od tematu. Druga sprawa to nikt nie twierdzi że strażacy z OSP są w czymś gorsi od tych z PSP... Chore jest natomiast to że osoba po kilku weekendach będzie mogła jeździć w PSP do zdarzeń. To nie zawsze musi być druh, który był już przy jakichś akcjach, równie dobrze może przyjść świeżo po kursie. Po 3 miesiącach skoszarowanych przychodziły osoby z minimum wiedzy. Nie wyobrażam sobie osoby, która nie wie jak się nazywa rozdzielacz aby pojechała ze mną do zdarzania. A takie się trafiają w OSP. Nie pisz też że Komenda odpowiada w 100% za wyszkolenie strażaków z OSP... Komenda ma zapewnić im możliwość ukończenia kursu oraz skontrolować raz w roku. To od druhów zależy czy spotkają się co niedzielę i poćwiczą czy postoją w koszarówkach pod sklepem...

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3321 dnia: Kwiecień 08, 2013, 21:17:19 »
@Hasici napisałem najlepszych,a nie pierwszych z brzegu :).
Rzeczywiście, odbiegam od tematu.
P.S. Ośrodek Szkoleniowy KW PSP też równo nie szkoli co widać po niektórych absolwentach :).
Pozdrawiam

Offline mg1-84

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3322 dnia: Kwiecień 09, 2013, 23:39:08 »
Faktycznie odbiegacie od tematu.
A czy słyszeliście taką wiadomość że w tym terminie co mają klepnąć 80% chorobowego , mają również klepnąć to że obecnie pracujący (nawet ci powyżej 15lat służby) mają mieć naliczanie emerytury z ostaniu 12 miesięcy ? a i miało by to obowiązywać już tych co odchodzą na emeryturę po 1 października 2013r.  Nie wiem ile w tym prawdy, ale ponoć to są wiadomości z ministerstwa, a co ciekawe u mnie w komendzie w piątek związki zawodowe organizują zebranie z osobami co już mają 15+ (służby), żeby im to dokładnie wszystko przedstawić.

radek1

  • Gość
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3323 dnia: Kwiecień 10, 2013, 11:29:23 »
a czy nie pomyśleliście z całym szacunkiem dla OSP (sam jestem jego członkiem),że sprawa ma drugie dno może nie chodzi o zatrudnienie jakiegoś ochotnika a o zapełnieniu luki jaka wystąpi w naszych szeregach PSP po tym jak wprowadza zmiany emerytalne czyli likwidacja tzw "złotego strzału komendanta na odejście dla emeryta " i innych dodatków gdy ten przepis wejdzie dojdzie do masowych odejść szkoły nie zdąża z wyszkoleniem nowych strażaków a taki ochotnik z kursami to jest rozwiązanie by nas zastąpić i wypełnić stany osobowe na PB
Nie chce mi się pisać od nowa więc zacytuje swoją wypowiedz z wczoraj którą zamieściłem w "Nowe wytyczne KG..."ale ma to na pewno związek z nasza wizją emerytalną

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #3324 dnia: Kwiecień 10, 2013, 13:38:39 »
radku1 zgadzam się z twoim tokiem myślenia. W Policji od niedawna weszła nowa zasada polegająca na tym, że max. dodatki dostają wyłącznie po 30 latach służby, 20 latek może tylko obejść się smakiem podwyżki na odchodne. Co więc robią Policjanci nie mający owych 30 lat? Masowo idą na chorobowe i ciągną ile sie wlezie przy okazji pozostawiając sobie niewykorzystany urlop na odchodne. Co robi władza? ano 80% chorobowego. Co robi się u Nas? W miarę możemy liczyć - nawet 20 latkowie , że komendant dorzuci parę groszy dodatku a bardziej wyrozumiały to i odprawi z maxa. Jest nas dużo mniej odchodzącycyh od Policjantów więc i władza do tej pory mniej zwracała uwagi na nasze odejścia. Co obecnie robi i zrobi władza? Wprowadzi za jednym zamachem to co dla Policjantów ale bardziej dotknie to Nas. Co będą robić strażacy? Przed wejściem zaczną procentowo więcej niż Policjanci uciekać ze służby i z tym liczy się władza. Więc co robi władza? Nakazuje wzmożyć szkolenia wśród OSP (jaki jest program szkolenia to ogólnie wiadomo- stopień wiedzy koniecznej podniesiony) i dodatkowo zmienia zasady przyjęć w szeregi PSP. CO ROBIĄ NASI BEZPOŚREDNI PRZEŁOŻENI? :gwiazdki: