Autor Wątek: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?  (Przeczytany 1871204 razy)

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #475 dnia: Grudzień 26, 2008, 16:57:07 »
Myślę, że liczba chętnych drastycznie spadnie  :fiuu:
Może i spadnie ale wtedy możemy powiedzieć o przejrzystości warunków służby w tym zakresie, a to czy spadnie?... to już pozostaje kłopotem (o ile tak się stanie a pewnie tak :)) naszych włodarzy.

Offline jeden z wielu

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #476 dnia: Grudzień 26, 2008, 22:11:06 »
Panowie! Nie pytajcie samych siebie czy odejść czy nie. Ja juz postanowiłem - odchodzę!!!!!! Dlaczego???? Bo mam dosyć!!!! Czego????? Niepewności jutra!!!!! jak słysze o przegłosowanej ustawie o finansach publicznych to zaczynam sobie wszystko układać w jedną wielką logiczną całość - PSP umrze śmiercią naturtalną!!!!! który Starosta pozwoli sobie na utrzymywanie PSP????? Niech mi ktoś powie gdzie na zachodzie jest kraj, w którym w 20-tysięcznym mieście jest PSP?? - Nigdzie!!!!!! Pagery i do roboty!!!!!!! A Państwowa Straż Pożarna tylko w miastach powyżej 50-ciu tys. mieszkańców!!!! Jeśli ktoś jest ciekawy to mam 46 lat i z tego 27 lat w służbie!!! ktoś może pomyśleć co mu odbiło???? przecież jeszcze trzy latka i facet będzie miał prawo do rocznego świadczenia przedemerytalnego!!!! Ale co z tego skoro droga awansu zamknięta a starosta choćby był najbardziej przychylnie nastawiony do PSP to i tak nie pozwoli żeby w moim wieku odejść i żyć godnie!!!!!! Da mi może 50% z tego co mam i powie - sory ale inni czekają na Pana miejsce!!!!! Czy mam rację??? Czy może jestem porąbany???? Wytrzymajcie tyle na podziale bojowym co ja, użerając się przy tym z kilkoma następującymi po sobie komendantami(za wyjatkiem teraźniejszego!) to zrozumiecie!!!! Pozdrawiam i życzę wesołego i szczęśliwego - PO ŚWIĘTACH!!!!!!

Offline strazak1972

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #477 dnia: Grudzień 27, 2008, 10:38:33 »
Panowie, troche spokoju

Miałem przyjemność uczestniczyć w Tarnowie w opłatku u biskupa, tam był również p. Sosnkowski z MSWiA, któremu podlega PSP, i razem z Rapackim opracowują nowe założenia. Z tego co mówił fakty sa takie:
- ma nie być w Polsce młodych emerytów,
- założenia przyjete to 25 lat służby i 55 lat życia (nieciekawie)
- okres przejściowy dla tych co maja nabyte prawa, żeby szybko masowo nie uciekli, a żeby zostali mówi sie nawet o 3 % za każdy rok służby ponad 15 (troche optymistycznie, ale dla młodych pracowników - nie wesoło)
Co bedzie trzeba sledzić projekty

Offline strazakSam

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #478 dnia: Grudzień 27, 2008, 14:24:02 »
Pogdybajmy...cóż to oznacza.... w tej chwili jest bardzo dużo młodych z kilkuletnim stażem...do tego dojdzie spora grupa nowych za starych ktorzy uciekną na emkę ...oznacza to ni mniej ni więcej tylko to że za ileś tam lat w przecietnej jednostce będzie większość strażaków w przedziale wiekowym 45 -55 lat! Wyobrażacie sobie taką JRG? Oczywiście obecnej władzy to nie interesi bo i tak w tym czasie wiekszość obecnych parii nie bedzie już istniała:) Wysoko zaczną...trochę opuszczą....zobaczymy co wyjdzie na końcu.... ulzyło mi trochę :)))))))))))))) ...już myślałem że bedę musiał naginać do 65 lat a tego napewno bym nie przeżył....podobnie jak większość kolegów :))) dosłownie.... Fajną władzę mamy...już tak od razu może nam podarują 10 lat...luksus panowie :)

...powiedzenie...."Tylu powrotów ilu wyjazdów" wróci do łask......
« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2008, 23:07:20 wysłana przez strazakSam »

Offline volf

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #479 dnia: Grudzień 28, 2008, 13:18:30 »
Sosnkowski kłamie tak perfidnie jak cały rząd. Polityka miłości :sympatia: rzygać mi się chce.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2008, 18:24:13 wysłana przez volf »

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #480 dnia: Grudzień 28, 2008, 14:25:30 »
Panowie, troche spokoju

Miałem przyjemność uczestniczyć w Tarnowie w opłatku u biskupa, tam był również p. Sosnkowski z MSWiA, któremu podlega PSP, i razem z Rapackim opracowują nowe założenia. Z tego co mówił fakty sa takie:
- ma nie być w Polsce młodych emerytów,
- założenia przyjete to 25 lat służby i 55 lat życia (nieciekawie)
- okres przejściowy dla tych co maja nabyte prawa, żeby szybko masowo nie uciekli, a żeby zostali mówi sie nawet o 3 % za każdy rok służby ponad 15 (troche optymistycznie, ale dla młodych pracowników - nie wesoło)
Co bedzie trzeba sledzić projekty

Takie czy inne założenia powtarzane przez tego czy owego znane są mniej lub bardziej przy czym samo wprowadzenie tych zmian w sposób "proponowany"/domniemany  przez to ciało zwane rządem to chwyt poniżej pasa. Najpierw człowieku zaiwaniaj na dobro państwa 14 lat 9 miesięcy (taki przykład), a później się dowiesz że jedziesz na tym samym wózku emerytalnym co człowiek ze stażem w PSP 2 miesięcznym a dlaczego? Dlatego, że wszystkie mówione projekty wskazują na okres przejściowy dla osób które w chwili wejścia w życie posiadają już 15 lat odsłużone w PSP. Zatem przy takim założeniu jak braknie miesiąca pretensje do rodziców, że za późno urodzili??

Okres przejściowy winien objąć (już to gdzieś pisałem :)) wszystkich którzy rozpoczęli służbę na zasadach dziś obowiązujących.

Przykłady polityki miłości (o ile założenia co  do zmian się spełnią)
1. przyjęcie do służby 30.12.1994 roku w dniu 1.01.2010 nabyte już prawo do zaopatrzenia emerytalnego zatem odejść może na emeryturę na starych zasadach
2. przyjęcie do służby 02.01.1995 roku no i tu pasztet człowiek tyra dalej (i tak i tak pracowałby dalej przy czym czułby się korzystniej:))
niby 2 dni pomiędzy datami przyjęcia ale jaka różnica;)

Ponieważ rządzący nas miłują to prezenty nam gotują, taka polityka normalnego strażaka nie tyka, choć wskazuje że rządzą nami ... (wyrwani z kontekstu ludzie nie przygotowani do sprawowania obejmowanych przez siebie funkcji)

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #481 dnia: Grudzień 28, 2008, 17:22:19 »
Przykłady polityki miłości (o ile założenia co  do zmian się spełnią)
1. przyjęcie do służby 30.12.1994 roku w dniu 1.01.2010 nabyte już prawo do zaopatrzenia emerytalnego zatem odejść może na emeryturę na starych zasadach
2. przyjęcie do służby 02.01.1995 roku no i tu pasztet człowiek tyra dalej (i tak i tak pracowałby dalej przy czym czułby się korzystniej:))
niby 2 dni pomiędzy datami przyjęcia ale jaka różnica;)


A ustawa o pomostówkach? jakaś inna? przecież dokładnie taka sama:
31.12.1998 ma prawo a 01.01.1999 już nie ma. :) i przeszło, więc prawdopodobnie może być u nas tak samo.


Na szczęście hehe jeżeli by się to sprawdziło to ja jestem od 08.1994  uff.
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #482 dnia: Grudzień 28, 2008, 18:44:08 »
Właśnie z uwagi na ten fakt w pomostówkach
31.12.1998 ma prawo a 01.01.1999 już nie ma. :) i przeszło, .....
PiS już zamierza wysłać do trybunału tą ustawę.
W PSP chciano wprowadzić także z okazji tych dat reformę tylko 9 lat temu i wszyscy wiedzieli, że od 1.1.1999 roku jest się "ubruttowionym strażakiem" i emeryturka będzie troszkę inna jaka kto to wiedział. W końcu osoby przyjęte od 1.1.1999 roku do emerytury jeszcze miały daleko. Wtedy wprowadzano OFE i reformę ubezpieczeń społ. Jeżeli w ogóle można operować datą graniczną wobec strażaków to właśnie była ta data.

Co dziś wymyślą??? cóż może wcześniejsze wybory... W końcu samoloty się coraz częściej psują, a nowych nikt nie chce :)

Offline BIEDAK

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #483 dnia: Grudzień 29, 2008, 00:29:08 »
Powiedzcie dlaczego związki tak się na nas zatrudnionych po 01 01 1999 wypinają,jak nam zabrali lata cywilne do emy to związki cisza jakby makiem zasiał,i przy tej reformie emerytalnej zapewne też my to najbardziej odczujemy.Sprawa skoków w grupie od 2009 dla kogo,na pewno nie dla zatrudnionych po 99,bo znajdźcie d ce JRG,albo jego zastępce zatrudnionego po 99,albo st.op.sp.sp.itd.Oj będą chyba szeregi związków szczuplały,bo po co składki płacić,a jest nas trochę.A ciekawe co by było jakby wprowadzili eme po ukończeniu 60,i ci zatrudnieni po 99 zaczęli się zwalniać,bo dajmy na to przy przysłowiowej betoniarze można zarobić trzy razy tyle co stażysta,czy wtedy komendy były by w stanie zapłacić po kilkadziesiąt tysięcy zusu za każdego łepka :gwiazdki:

Offline wolansky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #484 dnia: Grudzień 29, 2008, 12:40:12 »
Witam. Nie wiem czy Gazetę Krakowską można uznać za wiarygodne źródło, ale: jak donosi GK "w klubie parlamentarnym PO analizowany jest pomysł zmiany zasady naliczania wynagrodzeń w tej grupie zawodowej (chodzi o sędziów). - Sędziowie korzystają z nieuzasadnionych przywilejów - mówi poseł z bliskiego otoczenia Donalda Tuska. Te przywileje to specjalne zasady ustalania pensji. Sędziowie są bowiem zwolnieni z opłacania składek ZUS..."
Jak coś takiego przejdzie to niestety nas też to dotknie i w 2010 zamiast podwyżek może się okazać, że będziemy zarabiać mniej. Całość artykułu w dzisiejszej GK http://polskatimes.pl/fakty/kraj/74083,reforma-emerytalna-uderzy-rowniez-w-sedziow,id,t.html

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #485 dnia: Grudzień 29, 2008, 21:03:25 »
@wolf
Cosik mi się wydaje, że jeżeli by była już podpisana taka ustawa jak mówisz i jeżeli PSP miałoby przejść pod samorządy, to trzeba by najpierw zmienić ustawe o PSP.
A CHYBA nic takiego jeszcze nie miało miejsca. Owszem w niektórych miejscach są wzmianki o straży pożarnej, np w ustawie o "pomostówkach" ale tam mowa jest o zakładówkach. A te nie mają z PSP nic wspólnego.

Także myślę sobie i mam nadzieje, że się nie myle, że to co tu zapodajesz to bzdura. I albo ktoś ciebie wprowadza w błąd, albo Ty coś przekręciłeś.
 Nie muszę chyba dodawać, że wszelkie takie zmiany w ustawach muszą przejść przez komisje trójstronne, konsultacje ze związkami itp. A jakby ze związkami było coś gadane to byłoby gadane. Chyba, że związki się dogadały po cichu :P w co wątpie ( nie jestem w związkach i generalnie uważam że słabo działają, ale jednak czasem się przydają).
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #486 dnia: Grudzień 29, 2008, 21:35:04 »
Cytuj
Oj będą chyba szeregi związków szczuplały,bo po co składki płacić,a jest nas trochę.A ciekawe co by było jakby wprowadzili eme po ukończeniu 60,i ci zatrudnieni po 99 zaczęli się zwalniać,bo dajmy na to przy przysłowiowej betoniarze można zarobić trzy razy tyle co stażysta,czy wtedy komendy były by w stanie zapłacić po kilkadziesiąt tysięcy zusu za każdego łepka

To ze szeregi związków stopnieją nic nie zmieni... ani nie polepszy.
U mnie żaden zatrudniony po 99 roku do żadnego związku się nie zapisał.... więc i tak już topnieją.
Uważam, ze zmiana uposażeń emerytalnych powinna dotyczyć zatrudnionych po 2009 roku . Ale to ja tak uważam i tyle mogę sobie pogadać.... Zresztą w wielu sprawach też coś "uważałem" i niestety ale młodzi strażacy twierdzili że im są związki nie potrzebne..... więc raczej oni krzyku nie podniosą.

A druga część wypowiedzi : faktycznie komendy poszłyby z torbami... :)  mam nadzieję że jakiś kompromis się jednak znajdzie. Jedno jest pewne.... tak jak teraz to  już nie będzie

Offline strazakSam

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #487 dnia: Grudzień 29, 2008, 23:07:23 »
Zgadzam się...nic już nie będzie takie samo..przecież widać jak nasza "sprawiedliwa" władza szerokim gestem zabiera biednym i daje bogatym.... a społeczeństwo niczym owce...daje się strzyc krótko bez większych problemów. Z naszym pięniedzy i potu zbudują sobie drugą Irlandię.... będzie mnie więcej tak...
"....zastałem Polskę murowaną...a zostawiłem rozje...ną"
...jakby co to nie oni...to kryzys....

Offline strazak1972

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #488 dnia: Grudzień 30, 2008, 08:29:43 »

BAlcerowicz o planach rządu w dobie kryzysu, czyli dokończenie reformy emerytalnej w dzisiejszym onecie
http://biznes.onet.pl/0,1888185,wiadomosci.html

Offline erni

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #489 dnia: Grudzień 30, 2008, 11:38:40 »
Witam serdecznie mam pytanie :Chodzą pogłoski ze nowe pszepisy co do ewentualnych zmian w prawach emerytalnych maja dotyczyc osób które przyjeły sie po 1 stycznia 1999 czy ktos z kolegów wie cos na ten temat.Pozdrawiam

Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #490 dnia: Grudzień 30, 2008, 19:29:43 »
Witam serdecznie mam pytanie :Chodzą pogłoski ze nowe pszepisy co do ewentualnych zmian w prawach emerytalnych maja dotyczyc osób które przyjeły sie po 1 stycznia 1999 czy ktos z kolegów wie cos na ten temat.Pozdrawiam
Taki jest jeden z projektów przygotowanych przez PO. Jest też mówiący o min. 20 latach służby, jak również 25/50%. Jakie jeszcze ma rząd - dowiemy się po pierwszym 2009. Myślę że KG i ZZ staną jednak na wysokości zadania i wybiją durnym gryzipiórkom jakiekolwiek roszady. Rewolucje przeprowadzać to mogą gdzie indziej ale nie w resorcie MSWiA Może którys poseł wyśle swojego pociotka po tej ich zasranej reformie do PSP Policji???????
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #491 dnia: Grudzień 30, 2008, 21:00:39 »
... Myślę że KG i ZZ staną jednak na wysokości zadania i wybiją durnym gryzipiórkom jakiekolwiek roszady...
Obawiam się że przeceniasz możliwości KG i ZZ - nawet przy pełnym współdziałaniu tych instytucji nie ma szans na wybicie durnym gryzipiórkom jakiekolwiek roszad.
Pewne zmiany są nieuniknione, natomiast pełna mobilizacja jest konieczna do osiągnięcia minimalnych strat.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #492 dnia: Grudzień 30, 2008, 21:23:17 »
Nie tak dawno jak wczoraj na imprezie opłatkowej rozmawiałem z obecnym tam posłem PO, zresztą członkiem zespołu poselskiego strażaków i poruszyłem temat reformy emerytalnej. Z tego co udało mi się od niego wyciągnąć to rząd proponuje ,aby mundurowi mogli odchodzić na emerytury już  po 25 latach z 40% średniorocznego wynagrodzenia bez dodatków, za każdy następny rok było by 3%więcej do emki / czyli pełna 75% po 35 latach służby/ No i nie było by żadnych dodatków za  pracę w szczególnych warunkach - to tak pokrótce streszczając tą naszą rozmowę .Ile w tym jest prawdy ,a co znajdzie się w ostatecznej wersji projektu ustawy czas pokarze .
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline strazakSam

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #493 dnia: Grudzień 30, 2008, 22:15:54 »
Czyli oszczędności byłyby na naszych emkach i to duże.... Żeby teraz się dostać do pracy trzeba mieć 20 kilka lat... bo przecież który 20 latek zaraz po szkole ma szeregu uprawnień często i gęsto wymaganych i promowanych przez komendantów. 30 latek w tej wersji...prędzej umrze na słuzbie niż doczeka pełnej emki która osiągnie w wieku 65 lat. Więcej takich pomysłow. W ten sposób będziemy "produkować" znacznie mniej młodych emerytów. Zasadniczo możemy w ogóle nie "produkować" żadnych bo po prostu będziemy naturalnie wymierać.  Jednak chyba tam na górze nie rozróżniają pracy sprzątaczki od słuzby policjanta czy strażaka. Dbajmy o zdrowie bo będzie nam długo potrzebne. Tak poważnie to są kpiny..... chyba że chcą nas wszystkich przenieść do biur po tych 25 latach służby....

Offline pożarnik92

  • asp.sztab.w stanie spoczynku
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • Bądz zawsze sobą.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #494 dnia: Grudzień 31, 2008, 12:03:18 »
Jeżeli to prawda co napisał Mirek1 to szeregi służb mundurowych bardzo stopnieją w przyszłym roku bo to czysty rozbój w biały dzień , ponieważ na emeryturę będzie odchodzić się z zasiłkiem dla bezrobotnych.

W przyszłym Nowym Roku 2009 życzę wszystkim przede wszystkim zdrowia ,potem rozsądnych przełożonych ,mądrych ministrów , komendantów  widzących na co dzień zwykłych strażaków, życzliwych ludzi ,którzy powinni być wdzięczni zawsze za naszą robotę nie tylko wtedy gdy potrzebna pomoc i aby Rząd nie mówił że na was można zawsze liczyć a na nas wy już nie. Ale najważniejszy to święty spokój. :gitara:
"W służbach mundurowych zwyczaj salutowania wywodzi się z tego, że co jakiś czas trzeba sprawdzić, czy ma się jeszcze własną głowę."
"Mało salutowałem i teraz wiem że  w odpowiednim czasie nie miałem głowy"

Offline volf

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #495 dnia: Grudzień 31, 2008, 13:58:01 »
@ specjalista

to nie są bzdury :tuba:, a jeśli chodzi o sposób finansowania PSP bo o takiej podległości pod samorządy pisałem to specjalisto zmian w ustawie o PSP nie potrzeba, może mam inna wersję ustawy. :wall: Przeczytaj dokładnie moje poprzednie posty a później wyciągaj wnioski.  :fiuu: Ja o tym wiem i nie wyssałem sobie tego z palca - dokładnie to opisałem. Nie mam pojęcia w jakim kierunku pójdą zmiany. W chwili ukazania sie ustawy napewno dam link. Odnośnie zmainy ustaw o PSP i ochronie p.poż to trwają prace i uzgodnienia nad nowymi projektami. Poczytaj strony związkowe. :kwit: A jeśli chodzi o przechodzenie przez komisje trójstronne to miałeś przykład takiego przejścia pomostówek  :wall:, zrobił rząd to co chciał. A tak na marginesie to nie wszystko przechodzi przez k.t. :pomysl:

Całej braci strażackiej wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, mniej smutku więcej radości  :piwo: pozdrawiam volf
« Ostatnia zmiana: Grudzień 31, 2008, 14:33:08 wysłana przez volf »

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #496 dnia: Grudzień 31, 2008, 14:27:56 »
@wolf
nie upieram się. Po prostu pisałem, że mi się wydaje, że tak powinno byc. Jeżeli jest tak jak piszesz to masakra.
Ja spadam. W sierpniu 2009 będe miał 15 lat w strazy, ale z wojskiem mam już teraz.  :wall: masakra.

co do komisji trójstonnej nie chodzi mi o to,że coś wywalczą dla nas, tylko, że więcej i dużo wcześniej wszystko wiadomo. masakra  :wall:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 31, 2008, 14:38:51 wysłana przez specjalista »
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline volf

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #497 dnia: Grudzień 31, 2008, 14:38:47 »
@ specjalista

też tak uwazam, że to będzie masakra. Jednak spokojnie trzeba zaczekać do maja i wtedy zobaczymy. Jesli to będzie szło w tym kierunku o którym piszą tutaj ludzie to  :kwit: i emka  :wakacje:

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #498 dnia: Grudzień 31, 2008, 14:44:41 »
ludzi jestem wizjonerem!! hehe i pewnie nie jestem jedynym wizjonerem :)

biorąc pod uwage rewelacje wolfa o płatnościach i samorządach i to co mogą nam zgotować zmianą ustawy np 25 lat/50% emki to hoho, bedzie się działo.  50% to będzie..... ale ludzi na emkach  hehehe ja napewno.

Pójde na emke, wszystkiego mam 20 lat pracy, dojdą mi procenty za nurkowanie, reszte niech se wsadzą. dostane z 1500 ( może, a może troche więcej) i pójde do pracy gdzie indziej i zarobie drugie 1500 ( lekko licząc). Bede miał 3000, a teraz mam 2500.

Pi....yć to!!!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 31, 2008, 14:50:15 wysłana przez specjalista »
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #499 dnia: Grudzień 31, 2008, 14:58:02 »
Wywiad z Ministrem - trochę uspokojenia
To nie jest sprawiedliwe
Z Grzegorzem Schetyną, wicepremierem, ministrem spraw wewnętrznych i administracji rozmawia Irena Fedorowicz
 – W wywiadzie radiowym zapowiedział Pan projekt reformy systemu emerytalnego służb mundurowych. Kiedy taki projekt powstanie?
– Chciałbym podkreślić, że nie ma jeszcze żadnego gotowego projektu dotyczącego emerytur w służbach mundurowych. Nie ma więc absolutnie żadnego powodu do niepokoju i takich emocji, jakie pojawiły się w ostatnich dniach. Gotowy projekt będzie konsultowany ze wszystkimi zainteresowanymi, w tym przede wszystkim z policjantkami i policjantami.
W rozmowie z dziennikarzem radiowym odpowiedziałem na pytanie, czy w związku z wprowadzanymi właśnie zmianami związanymi z tzw. pomostówkami planujemy reformy, które będą dotyczyły służb mundurowych. Potwierdziłem, że takie zmiany planujemy i w 2009 roku rozpoczniemy nad nimi pracę. To wszystko.
Obecnie obowiązujące przepisy są często archaiczne, nieprzystające do naszych realiów i, co najgorsze, niesprawiedliwe wobec ciężko i uczciwie pracujących funkcjonariuszy. Skończyły się czasy socjalizmu, żyjemy w warunkach gospodarki wolnorynkowej, gdzie miarą dobrej pracy powinna być godna płaca oraz wszelkie dodatkowe świadczenia i przywileje, które za tym idą. Nie może być tak jak teraz, że spora grupa pracujących w służbach mundurowych przez całą swoją karierę zawodową „pracuje za biurkiem”, nie mając żadnej styczności z przestępcami, i zajmuje się zadaniami, które nie powinny uprawniać do przejścia na wcześniejszą emeryturę.
To nie jest sprawiedliwe wobec funkcjonariuszy liniowych, narażających zdrowie i niejednokrotnie życie w codziennej służbie. Nowy, ulepszony system emerytalny ma przede wszystkim zapewnić lepsze emerytury dla funkcjonariuszy liniowych.
– Kto i na jakiej podstawie selekcjonowałby tych policjantów, którzy pracują za biurkiem? Może się przecież zdarzyć, że szef jednostki nie rusza się zza biurka, bo tak zorganizował sobie pracę.
– Na razie analizujemy rozwiązania przyjęte przez inne kraje i próbujemy wybrać te z nich, które najbardziej odpowiadają polskim realiom. Rok 2009 przewidziałem na dyskusję i konsultacje projektu dotyczącego ulepszenia systemu emerytalnego dla służb mundurowych.
Minęło już osiemnaście lat od uchwalenia i wdrożenia ustawy z 6 kwietnia 1990 roku o Policji. Nie ulega wątpliwości, że była to ustawa przełomowa, pozwalająca na przekształcenie Milicji Obywatelskiej w Policję spełniającą standardy państwa demokratycznego. Kilkanaście lat obowiązywania ustawy to najwyższy czas na dokonanie podsumowań oraz wprowadzenie ewentualnych zmian. Moim zdaniem sprawą zasadniczą powinno być określenie, kto jest policjantem. A policjantem powinien być ten, kto realizuje tzw. władztwo policyjne.
Należy zastanowić się, czy np. z uprawnień służb mundurowych powinny korzystać osoby, które wykonują czynności logistyczne, pomocnicze lub czysto administracyjne. Oczywiście tacy wykwalifikowani pracownicy Policji powinni być właściwie doceniani i dobrze wynagradzani, ale nie istnieją przesłanki do korzystania przez nich z prawa do wcześniejszej emerytury czy innych uprawnień. Trudno jednak na tym etapie mówić o konkretnych decyzjach. Chciałbym zapewnić, że wszelkie skonkretyzowane pomysły zostaną poddane szerokiej, publicznej debacie.
– Czy ktoś obliczył, ile państwo zyskałoby na podwyższeniu wieku emerytalnego policjantów?
– Podstawową przesłanką do rozpoczęcia prac nad nową formułą Policji oraz innych formacji mundurowych nie jest kwestia oszczędności budżetowych, chociaż te są także istotne. Zależy mi na tym, żeby w efekcie planowanej reformy funkcjonariusze nadzorowanych przeze mnie formacji mundurowych odczuwali większą satysfakcję zawodową z tytułu wykonywanych obowiązków i byli dobrze wynagradzani za swoją ciężką pracę. Taki jest cel przygotowywanej reformy.
Z drugiej strony musimy pamiętać, ile kosztuje państwo i podatników wyszkolenie właściwie przygotowanego do służby policjanta. Szkoda tracić tak przygotowanych, młodych, ale już doświadczonych funkcjonariuszy, którzy decydują się odejść na emeryturę po 15 latach służby. Współpracuję ze znakomitymi ekspertami w resorcie spraw wewnętrznych i administracji i to na ich wiedzy i doświadczeniu zamierzam się oprzeć. Myślę, że policjanci są w sytuacji szczególnej, ponieważ wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki zna tę służbę od podszewki i z pewnością jego głos w tej dyskusji będzie dla mnie bardzo ważny.
– Co miałoby policjantów zmotywować do dłuższej służby?
– Dobra płaca za dobrą służbę. Jasne reguły gry, przejrzysta ścieżka kariery z możliwościami dalszego rozwoju zawodowego. Koncepcja, która powstanie, pozwoli na przekształcenie formacji policyjnej w służbę na miarę XXI wieku, z dobrze wykwalifikowaną, zmotywowaną i wyposażoną do pracy kadrą.
– Nowe zasady będą dotyczyły tylko nowych policjantów, czy też tych, którzy już w służbie są (np. 5 czy 10 lat)?
– Wszelkie wypracowane nowe rozwiązania będą dotyczyły przede wszystkim nowo przyjmowanych do formacji mundurowych funkcjonariuszy. Jeżeli chodzi o osoby, które w momencie wdrażania reformy już będą w służbie, być może warto rozważyć jakiś wariant przejściowy albo pozostawić im możliwość wyboru: między pozostaniem w służbie na obecnie obowiązujących zasadach lub dobrowolnym przyjęciem przez nich nowego modelu, w którym będą mogli wypracować sobie lepszą emeryturę. Nie chcę teraz deklarować jakiegokolwiek progu, od którego policjant miałby prawo do wcześniejszej emerytury, ale jestem zdania, że 15 lat to zdecydowanie za krótko. Na razie pozwólmy popracować ekspertom, dajmy im czas na dogłębną analizę, a potem zostawmy sobie czas na konsultacje i dyskusję.
– Pańska wypowiedź wywołała falę dyskusji w jednostkach Policji, a komórki kadrowe przeżywały oblężenie. Po raz kolejny wielu policjantów rozważa odejście ze służby. Czy na pewno stać nas na pozbywanie się policjantów na chwilę przed polskim przewodnictwem UE i przed Euro 2012?
– Zapewniam, że jakiekolwiek zmiany w funkcjonowaniu Policji mają usprawnić jej działanie i stworzyć lepsze warunki pracy policjantom. Nie chcemy, aby w wyniku wprowadzonych zmian odszedł przedwcześnie choćby jeden funkcjonariusz.
Na pewno wszelkie koncepcje wypracowane przez kierownictwo resortu spraw wewnętrznych i administracji zostaną poddane szerokiej debacie z udziałem Was – wszystkich policjantek i policjantów, jak również pracowników Policji oraz reprezentujących Was związków zawodowych. Mam nadzieję, że w ten sposób doprowadzimy do konstruktywnej dyskusji, w której nie będzie mowy o zabieraniu żadnych uprawnień czy przywilejów. Chcę z Wami rozmawiać o takich rozwiązaniach, które pozwolą na to, że policjanci będą chcieli pracować dłużej i będzie im się to opłacało.
– Dziękuję za rozmowę.
– Ja również dziękuję i wierzę, że nasze intencje są teraz dla Was jasne. Mam też nadzieję, że uspokoi to nastroje wśród funkcjonariuszy i pozwoli na rozpoczęcie twórczej dyskusji. To, o co chciałem Was prosić, to żebyście nie ulegali politykom, którym zależy na budowaniu niepotrzebnych, złych emocji i podgrzewaniu atmosfery wokół emerytur policyjnych. Nie dajcie się im podpuszczać do protestów przeciwko reformie, nad którą prace nawet się nie rozpoczęły. Podkreślam: nie ma jeszcze żadnego gotowego projektu, jak tylko powstanie, dowiecie się jako pierwsi o jego założeniach. Poleciłem, żeby głównym celem reformy emerytur dla służb mundurowych było promowanie i dobre wynagradzanie dobrze pracujących policjantów. Jestem pewien, że wspólnie wypracujemy takie rozwiązania, które będą dla Was korzystne. Warunkiem jest spokojna i rzeczowa rozmowa na ten temat.
Chciałbym, korzystając z tej okazji, złożyć wszystkim Policjantkom i Policjantom oraz Pracownikom Policji życzenia spokojnych i bezpiecznych świąt oraz wszelkiej pomyślności w nowym, 2009, roku.
 
Rozmowa została przeprowadzona 16 grudnia 2008 r.
Pozdrawiam - trochę otuchy na Nowy Rok