Autor Wątek: Ratownictwo wysokościowe  (Przeczytany 39653 razy)

Offline kamaras

 • ogniomistrz
 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 903
 • Płeć: Mężczyzna
 • kamaras
Odp: Ratownictwo wysokościowe
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 31, 2010, 17:57:18 »
Ok, dzięki Łukasz za wyczerpującą odpowiedź.
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2010, 18:26:52 wysłana przez kamaras »

Offline kamaras

 • ogniomistrz
 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 903
 • Płeć: Mężczyzna
 • kamaras
Odp: Ratownictwo wysokościowe
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 14, 2011, 22:50:07 »
Swoją drogą padło pytanie o śmigło w PSP. Zacytuję pewną gazetę sieradzką:

Za nami uroczyste przekazanie do celów ratowniczych śmigłowca SOKÓŁ, który latał do tej pory w łódzkim Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym.
Robimy milowy krok do przodu, wyznaczając tym samym nowy szlak w historii straży pożarnych w naszym kraju. Cieszę się, że spotkało to właśnie nas i że z Sieradza latać będzie ratowniczy śmigłowiec - pierwszy w szeregach Państwowej Straży Pożarnej - powiedział na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej mł. bryg. Albert Romek - Komendant Powiatowy PSP w Sieradzu.

Miejsce stacjonowania lotniczego zespołu PSP wybrano nieprzypadkowo. Sieradzka komenda znajduje się na obrzeżu miasta w pobliżu szpitala i zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie lądowiska dla śmigłowców. Te czynniki skłoniły mnie do podjęcia takiej, a nie innej decyzji - powiedział Łódzki Komendant Wojewódzki st. bryg Andrzej Witkowski tuż po podpisaniu porozumienia o współpracy pomiędzy PSP, a LPR:

Na mocy porozumienia w okresie przejściowym obsady pilotów stanowić będą piloci zatrudnieni w LPR uzupełnieni o obsadę strażaków z danej zmiany służbowej. Wczoraj SOKÓŁ przyleciał z Kielc, gdzie od kilku tygodni trwało techniczne przysposabianie do zadań ratowniczych. Mamy czas do 15 kwietnia na wprowadzenie śmigłowca do podziału bojowego. Służbę w JRG i dokumentacje związaną z nią przewraca nam to do góry nogam,i ale sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie- mówi mł. bryg. Andrzej Marczak - Dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Sieradzu:

Czas pokaż , jak go będziemy wykorzystywać, ale już dziś wiemy że śmigłowiec będzie mógł również realizować zadania gaśnicze, gdyż firma MOTOTRUCK produkująca na co dzień pojazdy gaśnicze zaopatrzyła naszego Sokoła w podwieszany zbiornik wodny o pojemności 800 dm. sześć. Wystarczy spojrzeć na lądowanie naszego Sokoła przed strażnicą, aby zrozumieć dumę sieradzkich strażaków z ich nowego nabytku. Czyż nie wygląda imponująco.

Przepełnieni dumą byli również włodarze zaproszeni na uroczystość poświecenia śmigłowca przez kapelana strażaków ks. Grzegorza Drzewieckiego. To duże wyróżnienie i wspaniała promocja dla naszego miasta - mówił dziennikarzom Prezydent Sieradza Jacek Walczak, natomiast Starosta Powiatu Sieradzkiego Dariusz Olejnik jako doświadczony strażak OSP Sieradz, choć dumny ze śmigłowca, trafnie zauważył że Sokół może mieć problem z garażowaniem i już wstępnie zadeklarował pomoc władz powiatu w budowie hangaru.

www.nasze.fm

Offline Michaszs

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.223
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ratownictwo wysokościowe
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 14, 2011, 22:56:53 »
W zeszłym roku była to prima aprilisowa ściema.

http://www.nasze.fm/index.php?a=news&b=2848
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2011, 07:37:07 wysłana przez Butel »
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline kamaras

 • ogniomistrz
 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 903
 • Płeć: Mężczyzna
 • kamaras
Odp: Ratownictwo wysokościowe
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 01, 2011, 21:08:36 »
Potrafisz popsuć każdy temat ;/

Offline grzela

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 6.185
 • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ratownictwo wysokościowe
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 11, 2011, 13:00:03 »
Informację NIK o wynikach kontroli przygotowania jednostek krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do prowadzenia czynności ratowniczych na wysokości,

Cytuj
Wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli Jacek Kościelniak:

Jeśli chodzi o kwestie dotyczące szkolenia, to doskonalenie zawodowe strażaków odbywało się zgodnie z ustalonymi planami. Szkolenia obejmujące wykonywanie czynności ratowniczych na wysokościach realizowane były na poziomie podstawowym, podoficerskim, aspiranckim oraz oficerskim. W programach szkolenia i kształcenia ujęto zagadnienia związane z prowadzeniem czynności ratowniczych na wysokości. Kontrola wykryła niedostatki w wyszkoleniu strażaków, przede wszystkim ochotników. Na przeszkolenie dotyczące ratownictwa wysokościowego oczekuje 36% strażaków z PSP i aż 82% strażaków OSP. Na poziomie podstawowym pełne przeszkolenie przeszli jedynie strażacy PSP, natomiast 27% ochotników oczekuje na nie. Samorządy tłumaczą się ograniczeniami budżetowymi.
Jeśli chodzi o zatrudnienie w PSP, to NIK ocenia negatywnie powszechnie stosowaną praktykę mianowania funkcjonariuszy PSP na stanowiska służbowe lub inne niż określone w regulaminach organizacyjnych. Przyczyną takiego postępowania było niespełnianie przez funkcjonariuszy wymagań kwalifikacyjnych do objęcia stanowisk określonych w regulaminach. Np. dowódców zastępu, operatorów sprzętu specjalnego i ratowników.
Stosowana w PSP praktyka była niezgodna z obowiązującymi regulaminami organizacyjnymi jednostek i nie usprawniała realizacji zadań. W opinii NIK w regulaminie organizacyjnym jednostki są ustalane stanowiska służbowe, które po obsadzeniu funkcjonariuszami o wymaganych kwalifikacjach zapewnią właściwą realizację zadań ustawowych, w tym i regulaminowych. Stosowana w PSP praktyka zatrudniania jest niezgodna z obowiązującymi regulaminami i rodzi wątpliwość, czy tak skompletowana kadra daje gwarancje efektywnej realizacji zadań.
Jeśli chodzi o zestawienie braków wybranego wyposażenia specjalistycznego grup ratownictwa wysokościowego PSP w sprzęt i środki techniczne, w zakresie wyposażenia specjalistycznych grup ratownictwa wysokościowego, to na 56 pozycji sprzętowych ujętych w normatywie jedynie w 11 pozycjach stan posiadania był zgodny lub przekraczał ilość normatywną. W pozostałych 45 pozycjach występowały braki. Podsumowując tę problematykę pragnę stwierdzić, iż występujące braki w wyposażeniu PSP mogą mieć
negatywny wpływ na efektywność prowadzonych działań ratowniczych na wysokości oraz należy stwierdzić, że dotychczasowe efekty ustawy modernizacyjnej PSP nie są jeszcze w pełni zadowalające.
Jeśli chodzi o wyposażenie PSP w samochody specjalne, drabiny mechaniczne i podnośniki hydrauliczne, NIK pozytywnie ocenia ustalenie przez Komendanta Głównego PSP normatywów czasu użytkowania silnikowego sprzętu transportowego, gdzie dla drabin mechanicznych i podnośników hydraulicznych określono normę eksploatacji na 20 lat. Pozostały sprzęt gaśniczy i ratowniczy jest użytkowany do fizycznego zużycia lub według wskazań producenta. W okresie objętym kontrolą PSP użytkowała 194 drabiny mechaniczne i 329 podnośników hydraulicznych. NIK zwraca uwagę na wykorzystywanie do działań ratowniczych na wysokości samochodów użytkowanych dłużej niż ustalony maksymalny czas eksploatacji. W tym 45% samochodów z drabinami mechanicznymi i 22% podnośników hydraulicznych. W opinii Izby sprzęt taki jest zagrożony zwiększoną awaryjnością i może stanowić utrudnienia w skutecznej realizacji zadań.
Ocena ogólna. NIK pozytywnie ocenia przygotowanie jednostek krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do prowadzenia działań ratowniczych na wysokości, stosownie do zidentyfikowanych zagrożeń pomimo stwierdzonych nieprawidłowości. Nieprawidłowości wystąpiły w zakresie przygotowania organizacyjnego, technicznego i kadrowego jednostek krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do prowadzenia czynności ratowniczych na wysokości, w tym w obrębie budynków średnio wysokich, wysokich, wysokościowych oraz innych obiektów wysokich. W ocenie NIK występujące nieprawidłowości osłabiały zdolność jednostek krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do realizacji działań ratowniczych na wysokości.

http://orka.sejm.gov.pl/Biuletyn.nsf/0/2B93F0D31874C31FC125788C0047B43B/$file/0496706.pdf

Offline pee_ter

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 14
Odp: Ratownictwo wysokościowe
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 11, 2011, 18:43:33 »
to jak w końcu jestz tym śmigłowcem w sieradzu??? Z tego co wynika z Informacji jaką znalazłem na stronie ich Komendy to rzeczywiście KW Łódzki załatwił im śmigło. Świetna sprawa. Ciekawy jestem jak często można go używać do ćwiczeń... o ile w ogóle można......

Offline oliwier

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.231
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ratownictwo wysokościowe
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 28, 2012, 14:33:40 »
Ratownictwo wysokościowe.
Fanaberia czy konieczność?
Czy ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć po co są grupy rat. wys.?
Szelki, trójnogi, drabiny, podnośniki itp. w zupełności wystarczają.
Podmioty KSRG mają określone w jakim zakresie i jakim sprzętem mają działać więc jaki jest sens tworzenia grup oraz ich szkolenie i wyposażanie.
Czy to nie jest tak że to kolejna zabawka dla paru facetów lubiących pobawić się na skałkach na koszt podatnika?
 
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline azirafal

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 449
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ratownictwo wysokościowe
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 28, 2012, 15:00:26 »
Ratownictwo wysokościowe to nie fanaberia bo coraz więcej mamy nietypowych akcji na dźwigach, wieżowcach, mostach, żurawiach, elektrowniach wiatrowych czyli w terenach zurbanizowanych gdzie GOPR czy TOPR szybko nie dotrze. Do tego powstaje co by nie mówić coraz więcej różnych obiektów wysokościowych.
Główny problem polega na tym żeby to profesjonalnie zrobić i mieć w pełni wyszkoloną i doposażoną grupę, która musi regularnie prowadzić ćwiczenia. Tak to już jest z linami i wysokościami że wszystkie układy trzeba ciągle powtarzać i ćwiczyć no i nie każdy się do tego nadaje. Poza tym chyba największa bolączka tego typu grup to szybki transport, może kłania się śmigło choćby jedno na województwo tylko dla PSP (czas dotarcia śmigłem i tak z reguły będzie szybszy jak dojazd w trudny teren wozem).
Myślę że powoli musimy iść w ścisłym wyspecjalizowaniu pewnych grup i one muszą zajmować się tylko jednym. Bo co to za ratownictwo wysokościowe jak się ma na zmianie nawet i 10 osób jak Ci Ratownicy jeżdżą do działań rat-gaś. więc na bank przy zdarzeniu na wysokości jest spora szansa że będą coś gasić.

Cytuj
Podmioty KSRG mają określone w jakim zakresie i jakim sprzętem mają działać więc jaki jest sens tworzenia grup oraz ich szkolenie i wyposażanie.

Pisałem już trochę o tym w innym wątku http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,18564.0.html.
 
"Zwykłe" podmioty KSRG wg mnie tak naprawdę są tylko trochę szkolone (a i to nie zawsze) w zakresie zabezpieczenia siebie na wysokościach, to nie jest ratownictwo wysokościowe. Do profesjonalnego działania z zakresu ratownictwa wysokościowego musi być i sprzęt i ludzie gotowi 24/24 do działań. Może trzeba to poukładać tak że jednostka A to typowo gaśnicze działania, B rat. drogowe a C to tylko wysokościówka i wtedy pomyśleć nad systemem dyżurów itd. i tego że Strażak może pełnić służbę lub dyżur w 2 lub więcej remizach na zmiany, czyli dany dyżur tylko w jednej jednostce. Wtedy pojeździ i do tego i do tego ale w A będzie miał pełne wyposażenie do działań gaśniczych a w C pełne do wysokościówki i będzie wiedział że będą na służbie nagle nie będzie musiał robić partyzantki ?? Oczywiście pod warunkiem że będzie chciał i będzie się nadawał do takich a takich działań.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork