Autor Wątek: Służba Wartownicza  (Przeczytany 5785 razy)

Offline Józek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Służba Wartownicza
« dnia: Styczeń 01, 2004, 20:23:06 »
potrzebuję informacji na temat pełnienia służby wartowniczej w JRG PSP --- chodzi mi o ilość strażaków, czasy, godzinowy rozkład pełnienia służby,sposób umundurowania i wszystkie informacje na ten temat. Na post lub e-mila    Swirek100@wp.pl           Z góry serdecznie dziękuję :D  

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Służba Wartownicza
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 01, 2004, 22:52:31 »
Myślę że pojęcie służby wartowniczej już straciło na wartości. W dzisiejszych czasach stać na posterunku z toporkiem to chyba nieporozumienie.
 A co do informacji na ten temat :to określa  regulamin służby wewnętrznej.

Offline Przyszły Strażak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
    • http://www.kingoftheroad.prv.pl
Służba Wartownicza
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 01, 2004, 23:12:09 »
Ja też bym poprosił info na ten temat.Najlepiej na e-maila  zima16@op.pl

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Służba Wartownicza
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 02, 2004, 15:12:37 »
Cytuj
to określa  regulamin służby wewnętrznej
A znasz taki - obowiązujący?

Regulamin służby wartowniczej można sobie samemu napisać - dowódca zatwierdzi i finito.

Młodzik

  • Gość
Służba Wartownicza
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 02, 2004, 15:53:42 »
o co chodzi z ta sluzba wartownicza? bo pierwszy raz o tym slysze?

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Służba Wartownicza
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 02, 2004, 17:20:29 »
Cytuj
Regulamin służby wartowniczej można sobie samemu napisać - dowódca zatwierdzi i finito.
O tym właśnie myślałem.
Ale nie sądze że mój (napisany) regulamin podpisałby mi d-ca :lol:
 

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Służba Wartownicza
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 03, 2004, 18:08:54 »
Geddeon Witam w nowym roku i od razu "zapytowywuję" ;) skąd wytrzasnąłeś regulamin służby wewnętrznej w straży ?? Nowość jakaś w 2004?? Na marginesie sam go nie możesz stworzyć, a jeżeli ktoś go stworzył jest do podważenia bez żadnych problemów gdyż PSP jest administracją  a ona ta administracja działa tylko w oparciu o istniejące przepisy, a nie je tworzy. Zatem jakby był jakowyś przepis MSWiA dający komukolwiek możliwość stworzenia takiego regulaminu wówczas byśmy mogli sobie je pisać a póki nie ma - to przełożeni mogą mi mówić o konieczności nocnego dozorowania obiektów :) Jak się mylę wyprowadzić mnie z błędu abym w Nowym Roku nie błądził

Offline Mark1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
    • http://
Służba Wartownicza
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 03, 2004, 19:43:33 »
Firemon masz rację w PSP nie obowiązuje żaden regulamin służby wewnętrznej. A jeżeli w któreś komendzie jeszcze obowiązuje to niezgodnie z prawem. Ostatni tymczasowy regulamin służby wewnętrznej przestał obowiązywać. Dotyczy to również meldowania komendantowi, d-cy JRG, inspekcji i tak dalej.
Wystarczy czasami pomyśleć, to nic nie kosztuje.

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Służba Wartownicza
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 03, 2004, 20:54:56 »
@Mark1 zapytam z ciekawości ostatni regulamin tymczasowy z kiedy pochodził??

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Służba Wartownicza
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 03, 2004, 21:50:05 »
Myślę, że musimy sobie wyjaśnić pewną sprawę. Mówimy tu o dwóch różnych rzeczach. Po pierwsze - niech mi ktoś powie jaki przepis odwołuje regulamin służby wewnętrznej z lat 70tych (chyba-mogę sprawdzić dokładnie). Po drugie Józek nie pytał o "Regulamin Służby Wewnętrznej dla Strażaków PSP" tylko o regulamin służby wewnętrznej jednostki,  jaką może być służba wartownicza.
I tu nie zgodzę się, że dowódca JRG nie może takiej służby wystawić i opracować do niej regulaminu. Robi się to po prostu za pomocą rozkazu a regulamin będzie załącznikiem do rozkazu.
A meldowanie też chyba jest utrzymane (w czasie uroczystości na pewno - patrz Ceremoniał). I właśnie taka to administracja.
 

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Służba Wartownicza
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 04, 2004, 15:59:08 »
Ceremoniał pożarniczy jak najbardziej istnieje więc i wszelkie formy zachowania w tym i meldowanie również istnieje wg mnie tylko w zakresie opisanym w ceremoniale pożarniczym.
Postawię pytanie @zubka inaczej jaki przepis utrzymuje w mocy regulamin służby wewnętrznej w strukturach państwowej służby istniejących po 1992 roku??  Regulami ten w swoich zapisach nie podawał informacji że tyczy strażaków PSP, a i po  powstaniu tej  struktury nikt go również z włądz PSP nie zatwierdził do stosowania... a może ?? Ja nic nie wiem o tym więc uważam go za nieobowiązujący.

Co do samej służby wartowniczej to zawsze jak ktoś chce to ją przeforsuje np tak jak już pisałem jako dozór obiektu. Tylko jak dozorować obiekt podczas godzin przeznaczonych na czuwanie?? :):):);)

To, że w tej straż jest wszystko lub prawie wszystko postawione na głowie to już stwierdzono nie możemy się domagać takich rzeczy jak określenie regulaminu służby wewnętrznej - jak czas pracy strażaka (uznany częściowo za niezgodny z konstytucją nie został do dziś wyprostowany). Kolejna rzecz stosować drogę służbową w jedną stroną od strażaka ratownika aż ko KG, a w drugą stronę stosowana jest zasada tylko przepisy KPA. czy obowiązuje droga służbowa czy też nie?? Wiele w tej formacji niedociągnięć i bałaganu ale ludzie w KG i KW czasami są tak zawaleni robotą, że taczek nie zdążą ładować:)

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Służba Wartownicza
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 05, 2004, 09:48:38 »
Nie pamiętam dokładnie ale na jakimś kursie podczas wykładów z (ceremoniału chyba) była mowa o czymś takim jak Sądy Honorowe. czy ktoś wie coś na ten temat????
Wiem że kiedyś były.....dlaczego 'zmarły"???
Nie chodzi mi tu o Komisje Dyscyplinarne których to składy niekiedy są godne filmów Bareji.. :lol:  

Guest

  • Gość
Służba Wartownicza
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 05, 2004, 13:32:40 »
Cytuj
z (ceremoniału chyba) była mowa o czymś takim jak Sądy Honorowe
W ceremoniale o tym nie ma, chyba że rycerskim  ;)  

Offline Mark1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
    • http://
Służba Wartownicza
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 05, 2004, 22:06:31 »
Geddeon było coś takiego w latach 80 - tych. Jeżeli sobie dobrze przypominam pod sądy honorowe podlegały drobne wykroczenia, które się nie kwalifikowały do komisji dyscyplinarnej. Ale 100% nie jestem pewien.

Co do ceremoniału to jest i napewno będzie bo jak sobie wyobrażacie np. otwarcie strażnicy, przekazanie sztandaru itd.
Wystarczy czasami pomyśleć, to nic nie kosztuje.

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Służba Wartownicza
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 06, 2004, 14:03:06 »
Guest-ciu ja wiem że nie ma tego w ceremoniale, tyle że gość wykładający ten temat o tym wspominał....
Ale dziękuję za wskazówkę, poszukam w "rycerskim".....może w dziale "Turnieje i Pojedynki" :lol:  

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Służba Wartownicza
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 06, 2004, 19:35:16 »
Cytuj
poszukam w "rycerskim".....może w dziale "Turnieje i Pojedynki" :lol:
Geddeon jesteś bardzo blisko :))
POLSKI KODEKS HONOROWY. Zasady pokojowego postępowania honorowego

W Polsce istnieją sądy honorowe dla policjantów, zajmujące się łamaniem zasad etyki, ale dotąd rozpatrzyły zaledwie 2 sprawy. (kgp.gov.pl).
A strażacy?
A co? strażacy gorsi? Nieee. Też mogli mieć ale.......
Projekt ustawy z 1992 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej Projekt zakładał:
w art. 122:
   a) ust. 1 utrzymuje brzmienie:
       "1. W sprawach o nieprzestrzeganiu przez strażaka zasad etyki zawodowej,
          w szczególności honoru, godności i dobrego imienia służby, w jednostkach
          organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej mogą być tworzone sądy
          honorowe.",

ale komuś to się chyba nie spodobało.
Ochotnicy mają Główny Sąd Honorowy. A teraz zacytuję artykuł ze "Strażaka"NIE.pl  :)
W okresie trzech lat (tyle istnieje po reaktywacji) Główny Sąd Honorowy rozpatrywał tylko jedną sprawę. Daje to świadectwo - co podkreślono w sprawozdaniu - że działacze Związku postępują zgodnie z zasadami praworządności i etyki wewnątrzorganizacyjnej.  
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2004, 20:06:34 wysłana przez Zubek73 »

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Służba Wartownicza
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 17, 2004, 17:15:05 »
@zubek
poczytałem o tych sądach honorowych i o rany ileż życie byłoby prostrze gdyby każdy zachowywał się honorowo :) ten link trzeba podesłać do kilku Komend gdzie słowo honor jest nieznane przywódc om tych Komend :)

Gość_bartek6

  • Gość
Służba Wartownicza
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 08, 2004, 22:02:27 »
warta to jest tylko w szkołach chyba że sa w innych jednostkach dowódcy typu rybka,świderski etc.
ja sobie niewyobrażam aby ktoś przebywał na warcie w jrg gdzie wszystko jest pozamykane i z czym my na tej warcie mielibyśmy pilnować z toporkiem?
dla mnie to smieszne te warty

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Służba Wartownicza
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 09, 2004, 12:56:38 »
Bartku jest to może śmieszne ale tak jest.......
Mimo że nie stosuje sie tego lub poprostu "omija" jednak coś takiego jak służba wartownicza jest w wytycznych.(przynajmniej u mnie)
Sensowność takich wartowników jest śmieszna. Najlepiej byłoby zakupić wiatrówki albo proce to przynajmniej byłoby już coś.  :lol: