Autor Wątek: Nowoczesne i łatwopale  (Przeczytany 2223 razy)

Offline grand

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Nowoczesne i łatwopale
« dnia: Luty 12, 2007, 21:32:44 »
AUTO SWIAT nr 4 (602) 22 stycznia 2007  str. 30

Nowoczesne i łatwopalne

Niektóre nowe auta są szczególnie wrażliwe na ogień , a co gorsza
Bardzo trudne do ugaszenia . Przyczyn jest kilka. Przede wszystkim wszechobecna elektronika i elektryka głównym powodem pożaru są zwarcia w instalacji. W dodatku coraz więcej elementów wykonanych jest z tworzyw sztucznych, które najczęściej są palne. Spore ryzyko niosą za sobą plastikowe pokrywy silników oraz maty wygłuszające.
Stosowanie ich powoduje, ze samochód ma coraz więcej zakamarków,  których w razie pożaru nie da się ugasić zwykła gaśnica.
Czasami dodatkowe ryzyko wynika z zastosowania specyficznych materiałów.
Niektórzy producenci , dążąc do obniżenia masy samochodów, używają do konstrukcji np. stopu magnezu. Poza wszystkimi zaletami metal ten ma jednak jedna podstawowa wadę jest palny i przy pomocy typowych środków gaśniczych nie da się ugasić. Nawet wóz bojowy straży pożarnej nie poradzi sobie np. z opanowaniem rozbuchanego pożaru Volkswagena Lupo, który ma magnezowe stelaże foteli elementy wnętrza czy nawet felgi.

Jak skutecznie opanować pożar takiego Lupo ?

Mój pierwszy post na tym forum wiec jeżeli pomyliłem dział to proszę o przeniesienie

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Nowoczesne i łatwopale
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 18, 2007, 11:42:19 »
czu ktos wie jaki dokładnie stop nagnezu jest to i ile tego jest ? doczytałem sie kiedyś ze do niewielkiej ilosci palącego sę magnezu można użuc wody ,ale z duża intensywnością podawania

Offline west

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
  • OSP siły napędowe polskiego pożarnictwa
Odp: Nowoczesne i łatwopale
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 08, 2007, 13:00:00 »
faktycznie tworzywa sztuczne sa palne w wiekszosci przypakdow i malo tego produktami ich spalania sa grozne zwiazki chemiczne
np panki piliuretanowe (PU) podczas spalania wydobywaja tak grozne zwiazki ze pare wdechow i narazie ale jakby nie patrzec
tworzywa sztuczne maja duzo plusow dlatego sa stosowane