Autor Wątek: Ściąga dla Prezesa ZG ZOSP RP.  (Przeczytany 38725 razy)

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Ściąga dla Prezesa ZG ZOSP RP.
« Odpowiedź #125 dnia: Październik 28, 2007, 14:10:31 »
Sensey - "Strażaka"  nie czytałem ale juz mi gul chodzi jak słysze o Komendancie gminnym ZOSP.
Pzeciez to zazwyczaj stare, nic nie robiące dziadki.

Z drugiej strony - powiedz - co nas tak na prawdę obchodzi Związek i Komendant? A gdyby moja OSP wystapiła ze związku (sprzet i umundurowanie mogę kupić w tej samej cenie lub taniej) to co - też by chciał komendant na akcji tłumaczyc mi co mam robić?
A poza tym - dowódca JOT na szczęście nie oznacza dowodzenia na akcji bo tu powinniśmy opierac się na ustawie a nie jakimś statucie.
Juz mnie powoli Związek denerwuje i poważnie zastanawiam się czy się od niego nie uwolnić.

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Ściąga dla Prezesa ZG ZOSP RP.
« Odpowiedź #126 dnia: Październik 28, 2007, 14:21:54 »
No właśnie – monopol.
Bilans korzyści płynących z „bycia” w związku zaczyna coraz bardziej wychodzić na minus.
Jak myślicie jak mogłaby wyglądać OSP bez przynależności do związku? Tak realnie na to patrząc – jest to w ogóle możliwe?
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ściąga dla Prezesa ZG ZOSP RP.
« Odpowiedź #127 dnia: Październik 28, 2007, 14:30:36 »
Jest możliwe. W końcu to wolny kraj i nikt nikogo do nieczego nie może zmuszać.
Pedros i dostało sie od ciebie komendantom gminnym. Współczuje Ci ze pewnie masz takiego komendanta gminnego.
W wytycznych w sprawie działalnosci komendanta gminnego ZOSP RP jest zapis: część IV. Uprawnienia komendanta gminnego, pkt 1. Kierowanie działaniami ratowniczymi w zakresie jakim umożliwiają to obowiazujace przepisy. Więc ja to rozumię tak, ze jeśli komendant ma uprawnienia dowódcze to moze dowodzić. Wiem, w tym kraju mase rzeczy jest niejasnych i każdy sobie interpretuje wszystko jak chce. Ale powiem, że u mnie sie to sprawdza. Jako komendant gminny mam uprawnienia dowódcze i dowodzę. I wiesz jak zachowują sie jednostki przy akcji u mnie? Bardzo często jest tak że skoro jest komendant gminny to niech dowodzi. Zwalnia to ich w jakiejś części z odpowiedzialności. Jeszcze raz podkresalm u mnie się to sprawdza. A jeśli u kogoś nie to cóż. Już tu kiedyś na forum pisałem. Nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka
Pozdrawiam

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Ściąga dla Prezesa ZG ZOSP RP.
« Odpowiedź #128 dnia: Październik 28, 2007, 14:41:53 »
Nie zrozumiałeś podtekstu w moim pytaniu – czy jest to możliwe by po „odłączeniu” przeżyć! Czasami „swoi” nieźle atakują dane jednostki OSP a co dopiero, gdy na swoim terenie będą mieli straż spoza układu? Hę?

Układy – wszyscy jesteśmy do nich przyzwyczajeni. Każdy z nas tkwi w jakimś układzie. To jak Legia Cudzoziemska raz wstąpisz i zostajesz na zawsze.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ściąga dla Prezesa ZG ZOSP RP.
« Odpowiedź #129 dnia: Październik 28, 2007, 15:21:30 »
W wytycznych w sprawie działalnosci komendanta gminnego ZOSP RP jest zapis:
Podstawowa funkcja komendanta gminnego jest koordynacja przedsięwzięć dotyczących przygotowania ochotniczych straży pożarnych do działań ratowniczych i uczestniczenia w tych działaniach. Komendant gminny jest dowódca jednostek operacyjno-technicznych
ochotniczych straży pożarnych (JOT OSP) z terenu gminy. Dowodzi tymi jednostkami przez ich naczelników.
W statucie ZOSP § 63 jest tylko zapis, że jest on tylko członkiem ZOGm.
Reszta jest zapisana w Uchwale nr 137/24/2005 Prezydium ZOG ZOSP RP z dnia 20 października 2005 w sprawie "Wytycznych......."
Gdzie jest ta zmiana, czy ma ktoś link do nowego statutu?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Ściąga dla Prezesa ZG ZOSP RP.
« Odpowiedź #130 dnia: Październik 28, 2007, 16:55:44 »
Ok. Panowie wszystko się zgadza , zapędy  ZOSP RP , który przeforsował w statucie pomimo negatywnej opinii Rządu w tej sprawie, i to że się może obecnie to zmieni bo Rząd będzie przychylniejszy , ale jest parę drobiazgów :

1.mianowicie jaki Sąd Rejestrowy zatwierdzi ten statut , albo jaki KG PSP go zaakceptuje jeśli jest on niezgodny z ustawami i rozporządzeniami , które są aktami wyższej rangi .

2.jak widzicie umocowanie prawne Komendanta Gminnego , jeżeli rzadko który Zarząd Gminny ma własną osobowość prawną . Jak jest odpowiedzialność prawna , no chyba że na bazie osobowości prawnej ZG ZOSP będzie działać kilka tysięcy Komendantów Gminnych , no ale jak się coś stanie to nagle okaże się że dh X nie czuje się Komendantem Gminnym i do niczego się nie poczuwa , w rejestrze sądowym również nie figuruje , więc dla prawa jest nikt ?
3.Podajcie mi wykładnię prawną , który przepisy są wyższej wagi , wewnętrzny statut ZOSP RP , czy ustawy i rozporządzenia właściwego ministra i które obowiązują dowódców , naczelników  OSP w sprawie kierowania działaniami ratowniczymi i przekazywania dowodzenia

4.A jak OSP nie powołała JOT to czym  dowodzi , kieruje dh Komendant Gminny .

Oj oj jeszcze przyczepił bym się do kilku spraw , ale dla mnie to kompletna samowola i dowolność kształtowania statutu , w żaden sposób nie poparta prawem .

Wstyd , ale to pewnie wizja dh Mikulaka , tak jak niedoskonałe i niedopracowane JOT , które każdy ma gdzieś na czele z PSP . Należy przypuszczać że kolejny etap to Komendanci Powiatowi i Wojewódzcy , pion operacyjny i za chwilę zdublujemy PSP. :wacko:     

Pozdrawiam MIKO   
 
PS. Dla tego czytajcie ten statut , te zapisy , między wierszami , to zrozumiecie, że to pic jest i ściema , bo niema żadnych u mocowań prawnych . Dlatego mówi się o JOT , bo tych niema w ustawach itd. itd.       
« Ostatnia zmiana: Październik 28, 2007, 17:03:27 wysłana przez MIKO »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Ściąga dla Prezesa ZG ZOSP RP.
« Odpowiedź #131 dnia: Październik 28, 2007, 22:41:33 »
Niestety - najgorsze jest to że Związek cały czas walczy o utrzymanie wszystkich OSP w "niewiedzy". Lepiej zrobic imprezę dla zarządów OSP (oczywiście z gminnej kasy) i wszystkich wychwalić pod niebiosa - jak to oni wspaniale działają (mimo, że tak naprawdę OSP w tej gminie są przecietne). Ale tego nauczyła komuna a wiekszość działaczy Związku z niej się wywodzi.
Dać ludowi jedzenie, wódkę i medal. Większości to wystarczy.

Na szczęście są jeszcze inni. Tacy jak my, którzy widzą o jakąkasę tu chodzi.
Prosty przykład:

Zakup Lekkiego Samochodu  - oficjalna cena Związku - 85 tys. zł.
50 tys. musimy uzbierać sami - czyli powiedzmy:
- 20 tys. jednostka
- 20 tys.gmina
- 10 tys. sponsor
resztę (czyli 35tys) dokłada Związek - i uważa, że tym samym zakupili oni dla OSP samochód.
Ale jak troszkę pokopiemy to dowiemy się, że te pieniądze pochodząz dotacji państwowych. Więc proste pytanie - Skoro potrafiliśmy zgromadzić 50 tys. a resztę dostaniemy od państwa TO PO CO NAM jeszcze pośrednik w postaci ZOSP???  Jak to po co - żeby na naszej transakcji zarobić.
Sami moglibyśmy taki samochód kupić (sprawdzałem i liczyłem dokładnie) za najwyżej 60 tys. Więc czemu cena wynosi 85 tys. i to po wybraniu najlepszej oferty w przetargu?

życzę dobrej nocy

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Ściąga dla Prezesa ZG ZOSP RP.
« Odpowiedź #132 dnia: Październik 29, 2007, 19:56:55 »
Ja tylko jedno zdanioe do kolegi Kwasa.
To bardzo dobrze świadczy o tobie, że u Ciebie jest ok. Ale nie można stać z założonymi rękoma, bo u mnie jest ok. Będzesz kiedyś może (czego nie życzę) przejeżdżał przez teren innej gminy, ulegniesz wypadkowi, przyjedzie komendant karierowicz, i będzie Ci udzielał pierwszej pomocy w  sposób nieprawidłowy, nie dopuszczając przy tym kolegów ochotników po kursie co się na tym znają. Dalej nie piszę bo trochę zszedłem z tematu.
Apelauję do prezesa Pawlaka. Panie prezesie nie rób ze związku kadry dowódczej, tylko drużynę wspierającą strażaków, bo nm potrzeba więcej wsparcia. Szczerze powiem od siebie, że też się naraz zastanawiałem czy jest sens należeć do ZOSP. I proszę o dialog, bo unikanie go do niczego dobrego nie zaprowadzi.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ściąga dla Prezesa ZG ZOSP RP.
« Odpowiedź #133 dnia: Listopad 02, 2007, 09:14:27 »
SenseY trochę chybiony argument, chcę też aby ratownik był najlepszy w zespole, aby naczelnik i dowódca byli kompetentni wreszcie aby dyspozytor PSK kiedy zafajczy się mój samochód a ja w nim wysłał mi jednostkę, która najszybciej dotrze i ugasi (nawet jeśli by to miała być typu M). Uważam, że tutaj jest rola komendanta powiatowego. On powinien być bardziej inspektorem, powinien wymagać tak jak w KSRG. Ale najpierw ustawa o PSP powinna uwzględnić zadania PSP wobec jednostek OSP równiez pozasystemowych. Jakoś z systemem trzeba połączyć pozostałe jednostki, w rozporządzeniach uwzględnić kategoryzację. One dzisiaj w aktach prawnych nie istnieją. Jedyne zadanie jakie wobec nich pełni PSP, to zadanie szkolenia. Żadnego nadzoru, inspekcji? Kto to ma robić?
Ostanie ćwiczenia w lesie tylko dla KSRG (mój powiat) ,choć w akcjach biorą udział z racji położenia inne jednostki i to w pierwszym rzucie. Czy one nie musza się doskonalić? Stare kierownictwo KP PSP (ktoś napisał pamiętające komunę) uwzględniało je, nowe już tylko realizuje zapisy ustawowe.
To może zawieśmy działalność jednostek pozasystemowych na kilka mięsięcy i zobaczmy jak zafunkcjonuje ratownictwo w Polsce.
O sensie istnienia a co za tym idzie należenia do ZOSP napiszę kiedyś indziej, dzisiaj brakuje mi czasu.
« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2007, 09:27:44 wysłana przez Fredek »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Ściąga dla Prezesa ZG ZOSP RP.
« Odpowiedź #134 dnia: Listopad 02, 2007, 09:53:33 »
@Fredek  rola PSP w powiecie w stosunku do jednostek z poza KSRG to rzecz otwarta tylko trzeba współpracować i rozmawiać , a z tym jest różnie . U mnie w powiecie kontrole gotowości na bazie porozumień z burmistrzami są prowadzone we wszystkich jednostkach . Również manewry Gminne i nie wierze że jak Oddział gminny ZOSP o nie wystąpi KP/KM PSP nie pomoże w organizacji . Po za tym jest rola właśnie dla jednostek KSRG , które posiadają często lepszy sprzęt , wyszkolenie i doświadczenie , powinny włączać się w tryb szkolenia . U nas np. wszystkie kursy realizuje się w taki sposób . Poza efektami szkoleniowymi , ratowniczymi to integruje .
Na co dzień pomaga takim jednostkom , przekazałem ostatnio dużo sprzętu , wycinałem przecinarką bramę , pisałem dla nich różne pisma o dotacje , jeździłem na ćwiczenia , wykładam w prezencie na kursach , wykorzystując własny sprzęt .
Ale zawsze wymaga to dobrej woli z dwóch stron , bo pognać do domu z akcji pijanych też mi się zdarza i mam gdzieś, że jutro będzie na mnie sterta pism leżeć .

PZDR

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Ściąga dla Prezesa ZG ZOSP RP.
« Odpowiedź #135 dnia: Listopad 02, 2007, 21:27:47 »
Ten argument który zaznaczyłem miał pokazać że rozwiązanie które obecnie funkcjonuje nie jest dobre. I chciałem to przedstawić Kwasowi.
I dlatego zgadzam się z dalszą treścią tego co piszesz, ponieważ ja przedstawiłem problem komendanta gminnego, ale jak najbardziej dotyczy ono również naczelników i dowódców.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Ściąga dla Prezesa ZG ZOSP RP.
« Odpowiedź #136 dnia: Październik 15, 2008, 12:48:13 »
Ja do Pana Prezesa mam pytanie odnośnie zakupów w związku.
Czy wie Pan, że mundury z Brzezin są jednymi z najdroższych na rynku  a wcale nie są najlepsze? Więc z jakiej racji ZOSP tylko do nich dopłaca?
Wogóle zakupy "z dopłatą" to bardzo, bardzo wiele niewiadomych...

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ściąga dla Prezesa ZG ZOSP RP.
« Odpowiedź #137 dnia: Październik 15, 2008, 14:04:05 »
Zapupy z dopłatą, wg mnie, powinne wyglądać w ten sposób:
1. ZG ZOSP ogłasza publicznie wykaz sprzętu do którego będzie przyznawana dotacja i w jakiej ilości.
2. OSP składa zamówienia o dotację na konkretny sprzęt.
3. Dotacje są przyznawane.
4. OSP kupuje sprzęt z dotacją u dowolnie wybranego dostawcy - hjedyny warunek, to taki, że musi być to sprzęt zgodny ze złożonym zamówieniem o dotację.
5. OSP rozlicza sie z zakupu. Jeśli ktoś wydał zgodnie z celowością dotacji to jest cacy. Jeśli ktoś wydał na co innego (tego często obawiają sie włodarze związkowi na wyższym szczeblu) musi dotację zwrócić z odsetkami i należy wyciągnąć od zarzadu takiej OSP konsekwencje karne (w końcu jesteśmy dorośli ludzie i wiemy co podpisujemy) a dodatkowo pozbawić takiego OSP ubiegania się o dotacje przez jakiś określony czas.

Wtedy nikt nie będzie posądzał Związek o cuda niewidy.

Na taką możliwość przydziału dotacji, tak mi się wydaje, niechętnie (to tak lekko powiedziane) patrzy Zarząd Główny, gdyż straci stały dochód w Brzezinach i polegną być może jakieś układy z firmami dostawcami (jeśli takie są a tego nie wiem - to tak na marginesie aby mnie nie ciągali po sądach). Racją jest to, kiedy argumentują, że dzieki temu są pieniądze na działalność związkową. Ale dla nas ważniejsze są finanse OSP któe są zdecydowanie niższe niz przychody zwiazku.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ściąga dla Prezesa ZG ZOSP RP.
« Odpowiedź #138 dnia: Październik 15, 2008, 14:19:10 »
@Pedros podaj przykłady, bo to trochę pusta informacja. Próbowałem przejrzeć cenniki w internecie i tych różnic specjalnie nie zauważyłem. Być może oddziały ZOSP narzucają jakieś odjechane marże. Nie wiem jak obecnie z jakością, ale nasze USP ok. 7 letnie "GO WEST'a" (kupowane w ZOSP z dotacją) wyglądają jak stare szmaty w porównaniu z WUS, po takim samym czasie użytkowania w sąsiedniej jednostce. Przy ich 70 interwencjach i 10 naszych rocznie.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2008, 14:26:46 wysłana przez Fredek »

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ściąga dla Prezesa ZG ZOSP RP.
« Odpowiedź #139 dnia: Październik 15, 2008, 15:21:45 »
Nie zawsze może chodzi o cenę. Ale czasami można coś dodatkowo utargować. Czyli kupuję to i to a firma dołoży mi jeszcze do tego np. rękawice. A to już jest jakaś korzyść finansowa, gdyż nie bedę musiał ich kupić za swoje pieniążki. Niby nie duża kwota ale zawsze coś. Jeśli kupujesz u stałego dostawcy to on często gęsto potrafi coś dołożyć na to OSP. A jak mamy zakup z dotacją, czyli idziesz i bierzesz to co Ci dają to tak naprawdę nawet nie mozesz nic negocjować. Wiec cena to nie wszystko.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Ściąga dla Prezesa ZG ZOSP RP.
« Odpowiedź #140 dnia: Październik 15, 2008, 15:40:34 »
@Pedros podaj przykłady,

Myślę, że miałbym wiele do powiedzenia na temat zakupu ubrań z WUS Brzeziny ale w tym akurat wątku chciałbym aby Prezes nam odpowiedział na to pytanie. On doskonale orientuje się w sytuacji i od jego sposobu odpowiedzi zależy dalsza dyskusja.
Wiadomo, że udzieli tylko dyplomatycznej odpowiedzi o niczym.... ale w takim razie będę przynajmniej wiedział, że o reszte nie ma sensu pytać bo też dostanę takie zdawkowe, zbywające odpowiedzi...
O to mi tylko chodziło.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ściąga dla Prezesa ZG ZOSP RP.
« Odpowiedź #141 dnia: Październik 15, 2008, 22:20:41 »
Cytuj
Wiadomo, że udzieli tylko dyplomatycznej odpowiedzi o niczym....
O to mi tylko chodziło.
@Pedros z całym szacunkiem, to po co pytasz? Tu Cię nie rozumiem. Czy odpowiadałbyś, gdyby Tobie ktoś w ten sposób zadawał pytania?
@kwas, jasne, trudno się nie zgodzić. Lecz wydaje mi się, że powinniśmy również w tym miejscu zastanowić się nad sposobem utrzymania związku, bo bez kasy ani rusz, nie tak  niedawno już były propozycje aby nawet za odznaczenia płacić. Wszyscy jesteśmy jakoś w ten związek uwikłani i raczej nie mamy wątpliwości w sens jego dalszego istnienia. Handel na początku lat 90, po odebraniu dotacji państwowej (przypomnę, przyznanej przez państwo za odebranie związkowych zakładów gospodarczych, przekształconych później w SUPONY) wydaje mi się był dobrym pomysłem. Po rozwinięciu się konkurencji, dzisiaj ZOSP trudno być konkurencyjnym, kiedy zysk należy przeznaczać na utrzymanie struktur zamiast na inwestycje. Może zamiast krytykować, przedstawmy tu też prezesowi nasze propozycje dalszego finansowania związku, bo to też po części nasz problem.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2008, 22:45:23 wysłana przez Fredek »