Autor Wątek: System SWD ST  (Przeczytany 465038 razy)

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #125 dnia: Sierpień 11, 2007, 20:06:58 »
Może w takim razie powinien się nazywać "System Eliminowania Odręcznego Bazgrolenia" bo w zasadzie jeżeli chodzi o wspomaganie to jak na razie efekt jest taki, że nie musimy odręcznie pisać karty zdarzenia, karty manipulacyjnej, wypełniać zestawień-tabelek z siłami i środkami do WSKR .....
Bo wszystko mamy w jednym programie.

Offline mlody.strazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #126 dnia: Sierpień 12, 2007, 21:59:13 »
Może w takim razie powinien się nazywać "System Eliminowania Odręcznego Bazgrolenia" ...

POPIERAM!!!

Offline to.mash

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #127 dnia: Sierpień 13, 2007, 09:28:38 »
WSPOMAGANIA - a nie podejmowania;)

Offline trb

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #128 dnia: Sierpień 13, 2007, 20:07:30 »
Przez SWD to tylko ja mam więcej pracy. Ani dowódcy zmian, kwatermistrz czy kadrowy sie nie interesują SWD. Ale jak przyjdzie KP to tylko ja dostaję po głowie za nieaktualne np. terminy recertyfikacji strażaków PB albo agregat którego dawno nie ma na stanie magazynu. Nie mowiąc o numerach telefonów strażaków PB, które zmieniają się jak w kalejdoskopie. Kompletna paranoja.
A wspomaganie decyzji? Pewnie szybciej bym sobie poradził w Wordzie z meldunkami, kartami manipulacyjnymi i zestawieniami. Także dopóki SWD tylko w założeniu będzie programem wielostanowiskowym dopóty będę na nim wieszał psy.


Offline to.mash

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #129 dnia: Sierpień 14, 2007, 12:06:20 »
trb - marudzisz :) To, że w Waszej firmie jest zła organizacja to już inna śpiewka.
Wiem jedno - w SWD napisanie 20 meldunków (prostych) to sprawa 30-60 minut - w Ewidzie kilka godzin z biurkiem zasłanym papierami. Wniosek jest prosty. Uczmy się by mieć lepiej :)

Offline trb

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #130 dnia: Sierpień 14, 2007, 15:03:35 »
To.mash. Ja piszę jak jest u mnie i co mnie akurat boli w związku z SWD. Gdybym pracował gdzie indziej, może byłoby inaczej i bym nie narzekał, ale skutkiem takiej a nie innej organizacji jest to że SWD kojarzy mi się tylko z wytykaniem błędów i mnóstwem roboty robionej za kogoś. Co zaś do złej organizacji, to już nie do mnie, a próba zmiany czegoś z mojej pozycji dyżurnego to już bicie głową w mur.
Jeśli chodzi o Ewid, to jest już on integralną częścia SWD i nie widzę tutaj słuszności porównania. Pisałem że gdybym miał szablon w wordzie to czasami mogłoby być szybciej. Natomiast jakoś nie jestem sobie w stanie wyobrazić 20 meldunków zrobionych w 30 minut. Chyba że masz baardzo pobłażliwego przełożonego i taki sam WSKR. 

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #131 dnia: Sierpień 15, 2007, 17:07:20 »
SWD-ST bez problemu chodzi w sieci a ponoc da sie nim pracowac także przez internet. To ze program jest wilka bazą danych zmusza nas do tego aby te dane wpisywac i uaktualniac.
Kwestia podzialu czynnosci, sprawy kadrowe (awanse, stanowiska, adresy) aktualizuje kadrowie. Sprawy przegladow pilnuje techniczny itd.
Dla mnie program jest dobry, nie moge tylko doprosic sie  szybkiej wyszukiwarki jednostki po kryptonimie. Przy zdarzeniua ktos przez radio wali kryptonim a ja musze szukac jaka to jednostka i dopiero odnalesc ja przy zdarzeniu.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #132 dnia: Sierpień 17, 2007, 13:20:57 »
Usprawnienie wpisywania meldunków można osiągnąć posługując sie opcją szablonu. Trzeba tylko poświęcić trochę czasu na stworzenie takiego szablonu a potem przy najbardziej typowych zdarzeniach wystarczy z niego skorzystać i odpada nam wtedy konieczność wklepywania "z palca" najbardziej podstawowych informacji. Tak, że wtedy napisanie 20 meldunków w 30 minut staje się realne.
Wpisanie "z palca" 20 meldunków nawet w godzinę (bez przerwy dla oczu) też mi się wydaje nierealne chyba że to.mash to taki strażacki robocop.
Osobiście, sytuacja jeszcze nie zmusiła mnie do posługiwania się szablonami ale wszystko przed nami  ^_^
Niestety podczas styczniowej wichury pracowaliśmy jeszcze w starym Ewidzie - oj przydałyby się wtedy szablony!!

Ciekawostka - policja też zostanie uszczęśliwiona SWD: http://finanse.wp.pl/POD,14,wid,9119671,prasa.html?rfbawp=1187348520.417


Zmuszony "życiem" a konkretnie podtopieniami musiałem użyć szablonów - napisanie prostego meldunku trwa niespełna 1 min!!!

Dla jeszcze niezorientowanych:
szablon tworzymy na podstawie istniejącego meldunku. W oknie przeglądania meldunku klikamy przycisk "szablon". Po wejściu w okno szablonu klikamy  "dodaj", nazywamy go zgodnie z treścią meldunku (np "pożar śmieci w kontenerze") i zapisujemy.
Skorzystanie z "szablonu" polega na przejściu ze zdarzenia z "rejestru wyjazdów" do Ewida, naciśnięciu przycisku "szablon", wybraniu szablonu i naciśnięciu "zastosuj" (albo dwukrotne kliknięcie). Wszystkie informacje z szablonu przenoszą się do naszego nowego meldunku. Do uzupełnienia pozostaje kilka informacji (np pow. zdarzenia, kierujący akcją, właściciel, itp).
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2007, 13:49:52 wysłana przez mario68 »

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #133 dnia: Wrzesień 03, 2007, 08:36:18 »
mario68 a u nas z takim hukiem nie był wprowadzany SWD nawet nie wiem czy był przetarg. Kazali odgórnie kupić i uszczęśliwić nas to kupili i kazali pracować a co do szablonu to fajna sprawa w końcu nie ty podpisujesz informację ze zdarzenia niech martwi się KDR - sztuka dla sztuki !!
pozdr
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline davcio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #134 dnia: Wrzesień 03, 2007, 21:55:55 »
Czy ktos z was moze pracuje na module ktory integracji centrali telefonicznej z SWD ?? Zastanawiam sie wlasnie jak to cudo dzial bo mam zastanawiam sie nad tym..
Pozdr
davcio

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #135 dnia: Wrzesień 05, 2007, 15:22:08 »
Dzisiaj pojawił się kolejny bubel w SWD.
Odwody operacyjne - często jest tak że w skład odwodu operacyjnego danego powiatu wchodzą zastępy z powiatów sasiednich i tu pojawia się problem ponieważ jednostki OSP z innych powiatów są nie widoczne i nie mozna ich dopisać. Sprawa jest identyczna jeśli chcemy zadysponować takie OSP do zdarzenia (też są niewidoczne) Abakus twierdzi że nic nie da się zrobić bo tak jest napisany (wg. wytycznych KGPSP) - Jednym słowem bubel.
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #136 dnia: Wrzesień 05, 2007, 17:18:12 »
Moim zdaniem niewykluczone jest, że za jakiś czas WSKR może uszczęśliwić nas pełną bazą sił i środków z całego województwa. Częściowo wydaje mi się to logiczne bo wtedy odpadną nam "NUMERY PRO".
I wtedy powinien odpaść kłopot z dysponowaniem zastępów z poza powiatu...

Offline davcio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #137 dnia: Wrzesień 05, 2007, 18:16:09 »
Ja mam juz dawno u siebie cała baze z całego wojewodztwa :) troche tego jest ale sie przydaje. Bo ten Numery Pro to tak sa potrzebne jak zajacowi dzwonek. A obwodow operacyjnych jeszcze nie widzialem, mam u siebie zakladke taka ale nic tam nie mozna zrobic :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #138 dnia: Wrzesień 05, 2007, 19:21:15 »
Dzisiaj pojawił się kolejny bubel w SWD.
Odwody operacyjne - często jest tak że w skład odwodu operacyjnego danego powiatu wchodzą zastępy z powiatów sasiednich i tu pojawia się problem ponieważ jednostki OSP z innych powiatów są nie widoczne i nie mozna ich dopisać. Sprawa jest identyczna jeśli chcemy zadysponować takie OSP do zdarzenia (też są niewidoczne) Abakus twierdzi że nic nie da się zrobić bo tak jest napisany (wg. wytycznych KGPSP) - Jednym słowem bubel.
<Rozporządzenie w sprawie KSRG>
Jeśli rodzaj i wielkość powstałego lub prognozowanego zdarzenia przekracza możliwości sił i środków systemu na poziomie powiatowym, kierujący poprzez dyżurnego powiatowego / miejskiego/ stanowiska kierowania zgłasza do wojewódzkiego stanowiska koordynacji ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej potrzebę uruchomienia sił i środków systemu na poziomie wojewódzkim.

W programie SWD zgodnie z cytowanym Rozporządzeniem nie przewidziano dysponowania jednostek spoza obsługiwanego powiatu.
Jeżeli jednostki spoza powiatu brały udział w zdarzeniu na terenie twojego powiatu można je dopisać w rejestrze wyjazdów w zakładce
sprzęt spoza powiatu.   

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #139 dnia: Wrzesień 05, 2007, 19:27:57 »
Cytuj
W programie SWD zgodnie z cytowanym Rozporządzeniem nie przewidziano dysponowania jednostek spoza obsługiwanego powiatu.
Jeżeli jednostki spoza powiatu brały udział w zdarzeniu na terenie twojego powiatu można je dopisać w rejestrze wyjazdów w zakładce
sprzęt spoza powiatu.   

Wiem że ja nie mogę dysponować ale chodzi o wpisanie jednostki do karty zdarzenia.

Cytuj
Ja mam juz dawno u siebie cała baze z całego wojewodztwa Smiley troche tego jest ale sie przydaje.

Rozmawiałem w tej sprawie z abakusem oni nie zezwalają na to
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #140 dnia: Wrzesień 05, 2007, 19:59:34 »
Wiem że ja nie mogę dysponować ale chodzi o wpisanie jednostki do karty zdarzenia

Możesz ją wpisać: zakładka rejestr wyjazdów, zakładka sprzęt spoza powiatu. Jest ona po otwarciu nowego zdarzenia po prawej stronie, tam gdzie "przeciągasz" swoje jednostki.
<zielona mał kula ze strzałką> tyle, że dane tych jednostek musisz wpisać ręcznie.


« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2007, 15:36:45 wysłana przez grzela »

Offline davcio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #141 dnia: Wrzesień 06, 2007, 20:17:30 »
Przy okazji zapytam: czy ktos zna haslo na serwer ftp Abakusa, bo sie chyba zmienilo ??
Pozdr.

Offline Marco

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #142 dnia: Wrzesień 06, 2007, 21:42:14 »
Mam pytanko.
Czy poprzedni katalog Sił i Środków, którym się posługiwaliśmy jeśli chodzi o wykaz sprzętu będącego na wyposażeniu, po zainstalowaniu SWD w naszych kompach nie może byc wykorzystany? Tzn. czy danych zawartych w nim nie można w postaci jakichkolwiek nakładek przerzucić do SWD? Czy też programistom z ABAKUSA nie chce się wytężyć głów żeby ten problem rozwiązać bardziej racjonalnie. Faktycznie, tak jak niekurzy z was opisują,że wszystkie dane muszą wklepać "na piechotę", to tylko współczuć i oczywiście zadać sobie należy jeszcze jedno pytanie, po co w takim razie ktoś wcześniej się trudził i wprowadzał wszystkie te dane do katalogu SIS, żeby ponownie po paru latach wszystko zaczynać od początku.

Offline davcio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #143 dnia: Wrzesień 06, 2007, 21:54:47 »
Wydaje mi się, że cały sprzęt, który był w KSiS jest w SWD. Przy migracji z KSiS zmieniał się rodzaj bazy danych (--> Firebird) ale wszystkie dane były zaczerpnięte z KSiS i chyba nic nie trzeba było wklepywać. Wydaje mi się, że tak było

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #144 dnia: Wrzesień 06, 2007, 23:08:04 »
Cytuj
tyle, że dane tych jednostek musisz wpisać ręcznie.
To i ja wiem ale powinno wybierać się z listy przecież to nie jest żadna tajemnica jakie OSP są w sąsiednich powiatach. Tym bardziej że jest to potrzebne jak wcześniej wspomniałem do wpisania w odwodach operacyjnych
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline 17xDTL

  • WSKR
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #145 dnia: Wrzesień 14, 2007, 21:23:47 »
Każdy powiat wpisuje swoje siły i środki do odwodów operacyjnych, a WSKR decyduje jaki zakres danych ma widzieć dane M/PSK. Wiem bo zajmuję się odwodami i pracuję na WSKR. Lecz w pierwszej kolejności WSKR musi stworzyć strukturę odwodów i przesłać do podległych M/PSK.
Po co Ci wiedzieć jakie samochody i sprzęt jest w sąsiednich powiatach. Od tego jest WSKR, Ty zgłaszasz zapotrzebowanie na sprzęt, który jest niezbędny Twojemu KDR, a oni są od tego aby Ci to zapewnić. Nie rób czegoś za kogoś, bo on na pewno by Ciebie nie wyręczał. Nie koniecznie to przecież musi być sprzęt z sąsiedniego powiatu, może być z drugiego końca województwa. Daj się wykazać swojemu WSKR-owi. :rolleyes:

Pozdrofka

Offline to.mash

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #146 dnia: Wrzesień 14, 2007, 22:22:48 »
17xDTL- masz rację ale do pewnego stopnia;
powinienem wiedzieć (widzieć w SWD) co mam na krawędziach powiatu.
Przy duperelach tylko Was powiadamiam, że skorzystam z pomocy sąsiadów. WSKR ma mi pomóc przy większych, bardziej spektakularnych wydarzeniach ;)
I chyba o to chodzi :) by było szybciej i sprawniej.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #147 dnia: Wrzesień 14, 2007, 23:29:25 »
Tu nie chodzi o wkraczanie w kompetencje WSKR ale o najbardziej prozaiczną sprawę - możliwość zadysponowania w zakładce "rejestr wyjazdów" sił i środków spoza powiatu.
Tak aby na karcie manipulacyjnej i karcie zdarzenia  ujawniły się "obce" jednostki.

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #148 dnia: Wrzesień 16, 2007, 12:01:43 »
... Nie koniecznie to przecież musi być sprzęt z sąsiedniego powiatu, może być z drugiego końca województwa....

Nie no myślę, że potrzebny sprzęt np dop pozaru budynku mieszkalnego np. SD nie jest dysponowana przez 3 powiaty do powiatu docelowego bo zanim dojedzie nie będzie do czego.

Przy duperelach tylko Was powiadamiam, że skorzystam z pomocy sąsiadów. WSKR ma mi pomóc przy większych, bardziej spektakularnych wydarzeniach ;)
I chyba o to chodzi :) by było szybciej i sprawniej.

@to.mash - wyobraź sobie wypadek samochodu gaśniczego lub innego, który został zadysponowany przez ciebie za pośrednictwem innego MSK lub PSK z pominięciem WSKR - u. Pierwsze pytanie prokuratora (jeżeli wypadek będzie poważny lub z uszkodzeniami ciała) jakim prawem Pan tam pojechał?? Co wyższa konieczność.
PSK i MSK jest właściwa do dysponowania SIS na włanym terenie  działania. Resztę zostawmy ludziom z WSKR. Do tego są powołani.

Offline to.mash

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #149 dnia: Wrzesień 16, 2007, 13:21:26 »
fireman - nie mam najmniejszej ochoty odbierać chleba komukolwiek - czytaj ze zrozumieniem.
Poinformuję WSKR (w podtekście natychmiast) o zadysponowaniu wozu z poza powiatu, co w praktyce jest równoznaczna z ich dysponowaniem (zawsze mogą zmienić moją decyzję i dobrać się mi do d..y - ale tak się nie dzieje nigdy). A tak na marginesie wg Ustawy na miejsce zdarzenia ma przybyć najbliższa jednostka ochrony ppoż - nikt mi głowy nie urwie jeśli ten warunek zostanie zachowany. U mnie czasami "wpadają" jednostki z sąsiedniego województwa i WSKR dowiaduje się o tym też po czasie ;)
Nie popadajmy w skrajności - mamy myśleć by było dobrze.