Autor Wątek: System SWD ST  (Przeczytany 464680 razy)

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #675 dnia: Październik 30, 2012, 15:31:45 »
Niedokładnie czytacie. Kolejny raz napiszę..

To są oficjalne nazwy.

O części z nich wiem, że mają te nazwy wpisane w dowodach osobistych.


 Więc to problem nie Twój , ale naczelnika, komendanta , koordynatora itp
 Nie wiem czy do ewidencjonowania powinna byc wykorzystywana akurat baza TERYT, ale  myslę że jednolita baza powinna być.  A uważam tak dlatego że do tej pory  w rubryce "miescowość" wypisywano najrózniejsze  rzeczy - dodawano dodatkowe okreslenia typu  " Mały",  "Dolny", 'Stary' , któych nie ma w ofiicjalnym nazewnictwie,  zmieniano końcówki w nazwach miejscowości , popełniano błędy ortograficzne  lub literówki ,  czy błędnie określano przynależność danbej miejscowości do gminy. Skutkowało to tym że podczas wyszukiwania zdarzeń  nie odnajdywano tego co miało się odnaleźć , a pewne statystyki były zafałszowywane. Stąd też uważam że baza powinna byc ujednolicona . Jak dla mnie nie ma zanaczenia czy będzie to  baza taka czy zupełnie inna , ważne aby była.

Tomi_998

  • Gość
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #676 dnia: Październik 30, 2012, 17:27:01 »
... ale Abakus to czyta.  :tuba:
... i to chyba dobrze  :straz:

W obecnej instrukcji jest wpisane:
-----------------------
Funkcje dodatkowe

- Aby móc edytować nazwę ulicy powiązanej z ADM, należy kliknąć w pole nazwa, jednocześnie trzymając wciśnięty przycisk Ctrl.
- Stworzono możliwość dodawania miejscowości niepowiązanych z ADM (szare wpisy). Jest to opcja niezalecana, gdyż wszystkie miasta powinny być powiązane z TERYT. Uruchamia się ją poprzez użycie skrótu klawiszowego Ctrl+g.
- Wpisy, które nie są w  obszarze obsługiwanym wyświetlane są na niebiesko.
- Wpisy katalogu obiektów złączone z ADM ale posiadające inną nazwę, wyświetlane są czcionką pogrubioną.

Offline benekb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
    • http://
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #677 dnia: Listopad 30, 2012, 21:33:50 »
Witam! kiedy będzie przeprowadzona aktualizacja dla pozostałych KW, jeżeli Abakus czyta?

Tomi_998

  • Gość
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #678 dnia: Grudzień 01, 2012, 05:37:47 »
Witam! kiedy będzie przeprowadzona aktualizacja dla pozostałych KW, jeżeli Abakus czyta?

Nie ma do czego się palić  :straz:

KUBEK

  • Gość
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #679 dnia: Grudzień 02, 2012, 19:44:48 »
Witam
Zerknąłem kilka ostatnich wpisów dotyczących SWD-ST.
Chciałbym rozwiać wasze wątpliwości odnośnie podziału administracyjnego kraju w obecnej wersji 113 SWD-ST ver. 2,5.
Najnowsze wieści od Abakusa są takie,że nowa wersja 114 systemu będzie posiadała rozbudowany podział administracyjny kraju o dzielnice przysiółki itd.. Będzie kompatybilna z bazą EMUiA (Ewidencja Miast Ulic i Adresów) opracowywana prze GUGIK. Jeszcze jedno - NIE BĘDZIE MOŻNA DOPISYWAĆ DO KATALOGU OBIEKTÓW WŁASNYCH MIEJSCOWOŚCI jak jest obecnie.

Tomi_998

  • Gość
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #680 dnia: Grudzień 15, 2012, 18:55:31 »
Ciekawy jest sposób wybierania miejscowości z katalogu w karcie zdarzenia.

Wpisujesz pierwszą literę z nazwy miejscowości lub ulicy i wyświetlają się wszystkie nazwy zawierające tą literę.
Wpisujesz A to masz prawie cały katalog. Wpisujesz S i masz w pierwszym rzędzie miejscowości np. na G.
Najciekawsze że to celowe działanie.
Ma coś komuś poprawić. Abakus wykonał to na czyjeś zlecenie.

Widać są w polsce tacy co jak wpiszesz F to mają mu się wyświetlić miejscowości na C, a jak wpisze K to mają mu się wyświetlić jako pierwsze miejscowości na H.

LOGICZNE  :rolleyes:  :szalony:  :gwiazdki:

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #681 dnia: Grudzień 16, 2012, 09:22:53 »
Ciekawy jest sposób wybierania miejscowości z katalogu w karcie zdarzenia.

Wpisujesz pierwszą literę z nazwy miejscowości lub ulicy i wyświetlają się wszystkie nazwy zawierające tą literę.
Wpisujesz A to masz prawie cały katalog. Wpisujesz S i masz w pierwszym rzędzie miejscowości np. na G.
Najciekawsze że to celowe działanie.
Ma coś komuś poprawić. Abakus wykonał to na czyjeś zlecenie.
Widać są w polsce tacy co jak wpiszesz F to mają mu się wyświetlić miejscowości na C, a jak wpisze K to mają mu się wyświetlić jako pierwsze miejscowości na H.
LOGICZNE  :rolleyes:  :szalony:  :gwiazdki:

Logiczne. Jak wpiszesz to co na pewno usłyszałeś, wyświetli Ci się wszystko co mogłeś usłyszeć.
Sorry kolego - ale SWD to nie cep i trzeba zrobić coś więcej niż wcisnąć jeden klawisz na klawiaturze.
A co ci da wyszukiwanie po pierwszej literze? W sensie liczby wyników.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #682 dnia: Grudzień 17, 2012, 13:08:19 »
Sorry kolego , ale strażacy to nie cepy i wiedzą z PRAKTYKI co im USPRAWNIA pracę, a co utrudnia.
Czym innym jest wyszukiwanie w celach statystycznych ,  informacyjnych itp , a czym innym jest jak najszybsze wypełnianie karty zdarzenia, bo to ma wpływ na  szybkość zadysponowania, a tym samym w końcowym efekcie na szybkość dotarcia pierwszej jednostki do miejsca zdarzenia.  Wiem że to może wydłużyc czas o zaledwie kilka sekund, ale biorąc pod uwagę to że  przybywa miejsc w których tracimy po te kilka sekund,  otrzymujemy  w efekcie już całkiem sporą stratę czasową.
Dlatego też nikt mnie nie przekona że po wpisaniu litery Z powinny mi wyskoczyć w podpowiedzi wszystkie miejscowości w których ona występuje w nazwie nie jako pierwsza ( w rz, sz, cz, dz itp). Jeśli do tej  tej pory wyskakiwała jedna miejscowość , a teraz  kilkanaście,  a na dodatek ta której szukam jest na końcu tej listy, to niej jest to raczej ułatwienie pracy.
Podsumowując : takie rozwiązanie  ogólnie nie jest złe, ale nie w przypadku wypełniania kart zdarzenia.  Myślę że na pomysł zastosowania tego rozwiązania wpadł ktoś kto nigdy nie wypełniał owej karty podczas  przyjmowania zgłoszenia. Bo tu wcale nie chodzi o większa liczbę wyników, ale o znalezienie w jak najkrótszym czasie tego czego szukamy.


Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #683 dnia: Grudzień 17, 2012, 21:03:33 »
Wolałbym jednak aby karta wypełniona była zamiast jak najszybciej - jak najprecyzyjniej, przynajmniej jeśli chodzi o adres. To trochę kluczowa informacja...

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #684 dnia: Grudzień 17, 2012, 22:38:28 »
Wolałbym jednak aby karta wypełniona była zamiast jak najszybciej - jak najprecyzyjniej, przynajmniej jeśli chodzi o adres. To trochę kluczowa informacja...
200% racji i właśnie dlatego wypełniającemu ową kartę trzeba pracę ułatwiać, a nie zarzucać go zbędnymi w danej chwili informacjami.

Tomi_998

  • Gość
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #685 dnia: Grudzień 21, 2012, 01:19:37 »
Wolałbym jednak aby karta wypełniona była zamiast jak najszybciej - jak najprecyzyjniej, przynajmniej jeśli chodzi o adres. To trochę kluczowa informacja...

no tak ... zawalenie okna listą niepotrzebnych miejscowości czy ulic stwarza większe szanse na błąd. Gdzie tu precyzja  :stop:
... z czego tu ma się brać precyzja   :cooo:

Przy przyjmowaniu zgłoszenia chciałbym każde okno wypełnić jak naszybciej poprawnymi danymi, a teraz zanim to zrobię...  :wall:

Szkoda że niektórzy chcą aby wszystko trwało jak najdłużej (cytat niżej):
Sorry kolego - ale SWD to nie cep i trzeba zrobić coś więcej niż wcisnąć jeden klawisz na klawiaturze.

co się stanie z SWD po jakimś czasie przy takim podejściu....  :stop:

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #686 dnia: Grudzień 21, 2012, 13:33:02 »
Po wciśnięciu jednego przycisku chciałbyś mieć wszystko jak na tacy. To nie waga w hipermarkecie.
Jak Ci sepleniący powie "ladom" i wpiszesz "adom" bo jesteś tego pewien to dostaniesz max. kilka do wyboru, albo i tylko tą jedną miejscowość.
To system wspomagania decyzji - a nie automat paczkujący. On nie ma ułatwiać rzeczy oczywistych i banalnych - ale pomagać w sytuacjach trudnych.
Jak byś chciał znaleźć miejscowość jeśli nie usłyszysz pierwszej litery, sylaby? W ten sposób będzie to możliwe.
A jeśli wpisujesz od początku nazwę którą znasz to po prostu wykonujesz czynność która nie wymaga żadnego wspomagania i jej szybkość jest w znacznie większym stopniu uzależniona od Twoich umiejętności w obsłudze klawiatury.
Oczywiście każde rozwiązanie ma swoich przeciwników i zwolenników, ale trzeba podjąć jakąś decyzję. Ten sposób wyszukiwania na pewno umożliwia więcej.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #687 dnia: Grudzień 21, 2012, 14:32:43 »
Po wciśnięciu jednego przycisku chciałbyś mieć wszystko jak na tacy. To nie waga w hipermarkecie.
Jak Ci sepleniący powie "ladom" i wpiszesz "adom" bo jesteś tego pewien to dostaniesz max. kilka do wyboru, albo i tylko tą jedną miejscowość.
To system wspomagania decyzji - a nie automat paczkujący. On nie ma ułatwiać rzeczy oczywistych i banalnych - ale pomagać w sytuacjach trudnych.
Jak byś chciał znaleźć miejscowość jeśli nie usłyszysz pierwszej litery, sylaby? W ten sposób będzie to możliwe.
A jeśli wpisujesz od początku nazwę którą znasz to po prostu wykonujesz czynność która nie wymaga żadnego wspomagania i jej szybkość jest w znacznie większym stopniu uzależniona od Twoich umiejętności w obsłudze klawiatury.
Oczywiście każde rozwiązanie ma swoich przeciwników i zwolenników, ale trzeba podjąć jakąś decyzję. Ten sposób wyszukiwania na pewno umożliwia więcej.
Kiedy zrozumiesz że on nie ma umożliwiać więcej, tylko ułatwiać i przyspieszać pracę ?  Dlaczego ktoś "usprawania" na siłę to co było dobre ? 
 Twoje wywody przypominają mi  uwagi mojej śp. babci dotyczące jazdy samochodem.  Potrafiła udzielać wielu rad, ale nigdy w życiu nie miała prawa jazdy , a nawet nie siedziała za kierownica.

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #688 dnia: Grudzień 23, 2012, 09:45:41 »
Kiedy zrozumiesz że on nie ma umożliwiać więcej, tylko ułatwiać i przyspieszać pracę ?  Dlaczego ktoś "usprawania" na siłę to co było dobre ? 
 Twoje wywody przypominają mi  uwagi mojej śp. babci dotyczące jazdy samochodem.  Potrafiła udzielać wielu rad, ale nigdy w życiu nie miała prawa jazdy , a nawet nie siedziała za kierownica.

Ten system ma umożliwiać więcej, inaczej nie ma sensu ładować w niego jakichkolwiek pieniędzy. System ma wspomagać podjęcie decyzji, którą może być również, np. wybór właściwej miejscowości na podstawie niepełnej informacji otrzymanej od zgłaszającego.
Docelowo dyspozytor PSP nie będzie rozmawiał o sprawach adresu na etapie przyjmowania zgłoszenia, bo to ma dostać od WCPRu.
Ale widać kolego nie masz o tym zielonego pojęcia.
Twoje wywody przypominają mi zgłaszanie usprawnień do konstrukcji łuku, kiedy wszyscy w okolicy już zaczynają strzelać z broni palnej.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #689 dnia: Grudzień 25, 2012, 15:56:45 »
Że się tak grzecznie zapytam: pracujesz na SWD i przyjmujesz zgłoszenia ??

Jeśli nie to nie mów proszę co jest lepsze dla Dyspozytorów a co nie. Nie ma tu znaczenia czy kartę będzie wypełniał ktoś z WCPR (nie wiem czy tego się doczekam) czy ktoś na M/PSK. To co obecnie "poprawiono" na czyjś wniosek co najmniej mnie irytuje. Jeśli osoba zgłaszająca podaje mi miejscowość na literkę W to wypełniając kartę i wpisując to W miałem tylko listę miejscowości na tą literę, co było logiczne i szybsze. Dopisując kolejną literkę, np. A dalej zawężałem kryterium. Wynik był taki że często już po wpisaniu jednej lub dwóch literek miałem gotową do "kliknięcia" miejscowość. Było to bardzo szybkie nawet dla osoby która jako tako radzi sobie z pisaniem na klawiaturze.
Obecnie wpisując W dostaję dużą ilość informacji o miejscowościach które są, ale ten nadmiar informacji jest na chwilę wypełniania karty zbędny. Więc dla mnie proces został niepotrzebnie wydłużony bo zostałem zmuszony do przesuwania kursora na którąś miejscowość z listy podczas gdy wcześniej po wklepaniu dwóch, trzech literek mogłem spokojnie kliknąć enter i było gotowe.
Powinna być ewentualnie możliwość wyboru sposobu wyświetlania tych danych, jeśli ktoś ma wolę niech wyświetla się po nowemu ale ja tam wolę starszą wg. mnie lepszą metodę bo szybszą.

Nie rozumiem dlaczego zmusza się tych co pracują na SWD do kolejnych kombinacji alpejskich i niweluje się coś co wcześniej działało bardzo dobrze i to od początku pracy z tym programem.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #690 dnia: Grudzień 25, 2012, 17:48:53 »
Od kiedy to system SWD jest tylko dla dyspozytorów? W stopniu takim jak to się kolegom dyspozytorom oczywiście wydaje...
Czy migracja do wersji 3 miała w ogóle Was na uwadze? Odpowiedzcie sobie na to pytanie i przyhamujcie głoszenie teorii o byciu pępkiem świata PSP.
Jeśli chodzi o dyspozytorów to większość poradziła by sobie z arkuszami excela, paroma kartkami papieru i jakąś tablicą i kredą. Nie rozumiem, dlaczego uważacie, że wszystko co się dzieje w SWD ma być podporządkowane waszym zachciankom. Więc pozwólcie na normalne ewoluowanie systemu zamiast zajmowania się pierdołami jak za dużo miejscowości po jednej literce, albo kolor ramki. Bo przez takie głosy gross ustaleń dotyczącej nowej wersji między PSP a Abakus, zamiast istotnych rzeczy była wypełniona takimi właśnie bzdurami - które tak na prawdę każdy powinien konfigurować we własnym zakresie.
Ile dłużej zajmie Wam wyszukiwanie miejscowości poprzez wklepanie więcej niż jednego znaku?

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #691 dnia: Grudzień 25, 2012, 18:39:40 »
Ehhh Chłopie i znowu zaczynasz kręcić kota ogonem jak w niejednym już wątku, nie przeszło Ci jeszcze ?

Nikt tu nie pisze że SWD jest tylko dla Dyspozytorów, wielokrotnie wiele osób w tym wątku podkreślało że jest to program dla całej komendy.

Praktycznie zawsze diabeł tkwi w szczegółach i skoro ludzie którzy na tym pracują mówią że takie a takie wyświetlanie i uzupełnianie karty zdarzenia jest dla nich lepsze to tak ma być. A karta zdarzenia jest przede wszystkim w pierwszym momencie dla Dyspozytora (a żebyś się nie czepiał to obojętne czy to będzie Dyspozytor na M/PSK czy CPR) a nie kogo innego, to on tam wklepuje pierwsze informacje i potem wysyła co trzeba. Potem ten łańcuszek idzie dalej i jeśli jest coś "grubego" to dzięki dobrej karcie zdarzenia szybko zareaguje chociażby WSKR. Po co mam się cofać w przypadku popełnienia błędu w wypełnianiu karty skoro mogę ją od razu zrobić dobrze ? A do szybkiego wypełnienia karty lepszy wg. mnie (a skoro o tym piszą inni to nie tylko dla mnie) jest poprzedni sposób. Po co mam tracić nawet kilka sekund skoro nie muszę ? Dopiero jak my na dole coś powypełniamy w SWD (oczywiście dotyczy to zdarzeń) to dopiero góra będzie mogła zrobić zestawienia. Ale to chyba za trudne bo notorycznie bombarduje się wszystkich idiotycznymi tabelkami w exelu zamiast nauczyć się korzystać z tego co można wyciągnąć z SWD.
Nie wiem to jakaś mania naszych wszelkiej maści przełożonych, wielokrotnie od siedmiu boleści, że wiedzą lepiej co trzeba do pracy odpowiednim ludziom na danych stanowiskach gdy sami w ogóle na tym nie pracują ?

Co do migracji do wersji 3.0 to dla KM i KP to żadna migracja bo jak do tej pory temat lekko rzecz ujmując leży. Dlaczego: bo SWD działa wolniej, bo tworzy się dziwne udogodnienia które nie są udogodnieniami, bo 3.0 mają tylko KG i KW a powinno być wszędzie tak samo, bo co najważniejsze totalnie skopano sposób zbudowania połączeń między bazami SWD i dlatego to tak wolno chodzi. Pojawiło się kilka wg. mnie bardzo dobrych mechanizmów ale co z tego jak brak szkoleń, ujednolicenia sposobu korzystania z tych mechanizmów, wolne działanie ... A, że tak brzydko napiszę, totalne olanie komórek pracujących na samym dole bardzo jednoznacznie wskazuje na to jak się taktuje ludzi pracujących na pierwszej linii.

No i wychodzą potem różne kwiatki jak choćby nietrafione zakupy sprzętu czy różne pseudo usprawnienia odgórne które nijak mają się do życia i potrzeb ludzi pracujących na pierwszej linii. No ale co tam przecież góra wie lepiej jak usprawnić pracę na moim biurku, szkoda tylko że ani razu nikt z nich nie pracował tak jak my.
W normalnym procesie usprawniania danego produktu jest tak że ludzie którzy projektują i wykonują dany produkt słuchają przede wszystkim użytkowników.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #692 dnia: Grudzień 25, 2012, 19:11:04 »
Ehhh Chłopie i znowu zaczynasz kręcić kota ogonem jak w niejednym już wątku, nie przeszło Ci jeszcze ?
Nikt tu nie pisze że SWD jest tylko dla Dyspozytorów, wielokrotnie wiele osób w tym wątku podkreślało że jest to program dla całej komendy.

Oczywiście...

"Że się tak grzecznie zapytam: pracujesz na SWD i przyjmujesz zgłoszenia ??
Jeśli nie to nie mów proszę co jest lepsze dla Dyspozytorów a co nie."

Program jest dla Wszystkich, ale tylko dyspozytorzy wiedzą co jak ma być w programie? Mentalność Kalego.
Wersji 3 nie dostaniecie bo każdy by musiał mieć swojego oracle - przy dzisiejszej filozofii pracy systemu.
Wybór wyników sugerowanych pomiędzy zawartością wpisanych znaków a początkowymi literkami, jest jak między zaawansowaną a podstawową funkcjonalnością. Oczywistym jest, że ludzie dotychczas pracujący na systemie oczekują prostoty i wykazują przywiązanie do starego sposobu. Ale metoda zastosowana aktualnie po prostu pozwala na więcej. Więc jeśli można mieć więcej (pod względem funkcjonalności) to po prostu to mamy.
To, że kilku dyspozytorów przyzwyczaiło się do tego, że po wciśnięciu 3 razy klawiszy na klawiaturze  wciska enter i idzie dalej. nie oznacza, że system dalej ma pozostawać lokalnym wypełniaczem tabelek dla celów archiwalnych. On ma wspomagać działania - udostępniając zaawansowane funkcje, to że znacie wszystkie pipidówki w Waszym powiecie nie oznacza że do takiego sposobu sugerowania mają być ograniczeni Ci którzy korzystają z systemu w skali o poziom albo dwa wyższej niż Wasza. Bo to właśnie dla nich system jest rozbudowywany. Wasze potrzeby już dawno zostały zaspokojone w poprzednich wersjach. Sami przyznajecie, że dotychczas spełniał swoją rolę na Waszym poziomie.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #693 dnia: Grudzień 25, 2012, 21:47:39 »
A słyszałeś że najprostsze rozwiązania są najlepsze, najszybsze i najmniej przy nich można popełnić błędów ?
Dla pracujących na podziale i tych przy telefonach alarmowych to oczywiste ... ale im dalej w las tym gorzej.

To że dwa lub trzy poziomy wyżej ten sposób wybierania miejscowości może być lepszy wcale nie oznacza że na poziomie pierwszym będzie lepszy, czy to tak trudno zrozumieć ?
Dyspozytorzy mówią co jest im potrzebne do pracy ale jakoś na siłę znowu ktoś mi udowadnia że wie lepiej. Przy tak rozbudowanym programie jakim jest SWD oczywiste jest to że każdy poziom może być trochę inaczej obsługiwany i mieć trochę inne mechanizmy. Ale po co o tym myśleć i po co ułatwiać ludziom pracę, lepiej przekombinować ...
Co innego potrzebuje Dyspozytor i tu ma być jak najprościej a co innego choćby Operacyjna w KW czy KG. Ale to da się pogodzić i zrobić a nie wszystkich jedną miarą. Jak chce przewieść szafkę to mi starczy przyczepka a nie cała ciężarówka bo z tą ciężarówką to problem jak się zmieścić w wąskiej uliczce. Różne narzędzia są do różnych rzeczy a w Polsce odnoszę wrażenie że chce się żeby jedno było do wszystkiego, a jak jedno jest do wszystkiego to z czasem staje się do niczego.
SWD nie jest lokalnym wypełniaczem tabelek i chyba coś się komuś poknociło. Dla M/PSK jest to podstawowe narzędzie do dysponowania jednostek, prowadzenia kart wyjazdowych i robienia meldunków a to przecież ich główne zadanie. SWD w niektórych komendach już współpracuje z centralkami tel. z systemem DSP, DWA, monitoringiem ppoż., więc przestań pisać o roli tego programu jako wypełniaczu tabelek. Tak jak sobie SWD uzupełnisz i skonfigurujesz takie narzędzie masz. Dla Kwatermistrzostwa to baza danych sprzętu, dla Kadrowych baza pracowników, dla Operacyjnej to miejsce gdzie można popodpinać odpowiednie dokumenty, dla Prewencji możliwość podania danych choćby o hydrantach czy obiektach szczególnych. Jeśli wszystko dobrze działa, każdy dział zrobi swoje to kolejne komórki mogą z tego korzystać. Jeśli KM i KP będą miały wypełnione jednolicie dane w SWD to dopiero wtedy KW i KG sobie coś z tego wyciągną, pod warunkiem że pracujący tam niektórzy funkcjonariusze się do tego przekonają i nauczą obsługiwać SWD, bo jak narazie odnoszę wrażenie że tak nie jest. Manie tabelek to mają w KG i KW bo już dawno takich bzdur nie widziałem jakie się notorycznie przesyła, oczywiście wszystko w tak pięknych tabelkach exela że potem albo ktoś tego nie może wydrukować albo nie może wysłać mailem bo za duże. Ciekawe tylko po co jak to wszystko jest w SWD.

Więc nie udowadniaj mi że coś co jest już sprawdzone i ludziom na tym dobrze i sprawnie się pracuje jest gorsze od nowego rozwiązania ale wprowadzającego niepotrzebne utrudnienia.
Bo jeśli nowe rozwiązanie choćby o kilka sekund wydłuża czas wypełnienia karty i wprowadza możliwość popełnienia błędu to znaczy że jest gorsze i tyle.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #694 dnia: Grudzień 26, 2012, 07:04:10 »
A słyszałeś że najprostsze rozwiązania są najlepsze, najszybsze i najmniej przy nich można popełnić błędów ?
Dla pracujących na podziale i tych przy telefonach alarmowych to oczywiste ... ale im dalej w las tym gorzej.
Dlatego też napisałem, że zmiany w systemie nie są dla Was. Bo Wam wystarczyła stara - prosta wersja.
Niektórzy mają większe potrzeby niż proste rozwiązania - i dla nich napisano system do nowa.

Cytuj
To że dwa lub trzy poziomy wyżej ten sposób wybierania miejscowości może być lepszy wcale nie oznacza że na poziomie pierwszym będzie lepszy, czy to tak trudno zrozumieć ?
Ale to nie oznacza, że z tego powody trzeba się trzymać na siłę tych rozwiązań. Nie może tak być, że przyzwyczajenie (bo o to się tu rozchodzi) jest cock-blockiem rozwoju całego systemu. Bo kamyczek do kamyczka i okazuje się, że biorąc pod uwagę potrzeby dyspozytorów można zmienić tylko kolor i wygląd okienek.

Cytuj
Dyspozytorzy mówią co jest im potrzebne do pracy ale jakoś na siłę znowu ktoś mi udowadnia że wie lepiej. Przy tak rozbudowanym programie jakim jest SWD oczywiste jest to że każdy poziom może być trochę inaczej obsługiwany i mieć trochę inne mechanizmy. Ale po co o tym myśleć i po co ułatwiać ludziom pracę, lepiej przekombinować ...Co innego potrzebuje Dyspozytor i tu ma być jak najprościej a co innego choćby Operacyjna w KW czy KG. Ale to da się pogodzić i zrobić a nie wszystkich jedną miarą. Jak chce przewieść szafkę to mi starczy przyczepka a nie cała ciężarówka bo z tą ciężarówką to problem jak się zmieścić w wąskiej uliczce. Różne narzędzia są do różnych rzeczy a w Polsce odnoszę wrażenie że chce się żeby jedno było do wszystkiego, a jak jedno jest do wszystkiego to z czasem staje się do niczego.

No to jest oczywiste - stąd wersja 3 tu gdzie jest a 2.5 u Was. Gdzie drwa rąbią, tam dziury lecą.

Cytuj
SWD nie jest lokalnym wypełniaczem tabelek i chyba coś się komuś poknociło.
Podnosząc problem sortowania miejscowości - niestety właśnie do takiego narzędzia go sprowadzacie.

Cytuj
Dla M/PSK jest to podstawowe narzędzie do dysponowania jednostek, prowadzenia kart wyjazdowych i robienia meldunków a to przecież ich główne zadanie. SWD w niektórych komendach już współpracuje z centralkami tel. z systemem DSP, DWA, monitoringiem ppoż., więc przestań pisać o roli tego programu jako wypełniaczu tabelek. Tak jak sobie SWD uzupełnisz i skonfigurujesz takie narzędzie masz. Dla Kwatermistrzostwa to baza danych sprzętu, dla Kadrowych baza pracowników, dla Operacyjnej to miejsce gdzie można popodpinać odpowiednie dokumenty, dla Prewencji możliwość podania danych choćby o hydrantach czy obiektach szczególnych. Jeśli wszystko dobrze działa, każdy dział zrobi swoje to kolejne komórki mogą z tego korzystać. Jeśli KM i KP będą miały wypełnione jednolicie dane w SWD to dopiero wtedy KW i KG sobie coś z tego wyciągną, pod warunkiem że pracujący tam niektórzy funkcjonariusze się do tego przekonają i nauczą obsługiwać SWD, bo jak narazie odnoszę wrażenie że tak nie jest. Manie tabelek to mają w KG i KW bo już dawno takich bzdur nie widziałem jakie się notorycznie przesyła, oczywiście wszystko w tak pięknych tabelkach exela że potem albo ktoś tego nie może wydrukować albo nie może wysłać mailem bo za duże. Ciekawe tylko po co jak to wszystko jest w SWD.

No i sam sobie wyjaśniasz, że system musi być zaawansowany. A to, że nie Wszyscy potrafią z niego korzystać to inna sprawa. Wystarczy popatrzeć na dyspozytorów - niektórym sortowanie miejscowości przeszkadza - a tu akurat łatwo udowodnić zwiększoną funkcjonalność, małym kosztem konieczności solidnej obsługi klawiatury.

Cytuj
Więc nie udowadniaj mi że coś co jest już sprawdzone i ludziom na tym dobrze i sprawnie się pracuje jest gorsze od nowego rozwiązania ale wprowadzającego niepotrzebne utrudnienia.
Bo jeśli nowe rozwiązanie choćby o kilka sekund wydłuża czas wypełnienia karty i wprowadza możliwość popełnienia błędu to znaczy że jest gorsze i tyle.
To oznacza, że utrudnienia o których piszesz są kosztem znacznego wzrostu funkcjonalności dla pozostałych, ale zachowując uniwersalność i jednorodność rozwiązania. Oczywiście, że to może być złe - ale to jest efekt błędów na etapie fundamentalnych założeń - których bez ponownego pisania systemu się nie naprawi.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #695 dnia: Grudzień 26, 2012, 08:47:15 »
Nie wiem już o co chodzi w tym chorym kraju. Ludzie używający danego narzędzia chcą aby pozostało proste i funkcjonalne, nikt nie neguje tego że na wyższym poziomie są potrzebne inne rozwiązania ale ktoś mi wmawia że nie wiem co chcę do pracy.
Bardzo dobrze piszę bez wzrokowo na klawiaturze ale jakoś te nowe super rozwiązanie do mnie nie przemawia, po prostu utrudnia mi pracę. O ile w przypadku kilku zaledwie miejscowości dość szybko to działa to w przypadku wybrania kombinacji literek gdzie wyświetla się duża ilość miejscowości to rozwiązanie najnormalniej w świecie wk.......
Tak jest to szczegół ale dlaczego ja mam się denerwować na szczegóły skoro wcześniej tego nie było a praktycznie wynik końcowy był ten sam czyli wpisanie danej miejscowości do karty zdarzenia. Dlatego też napisałem że skoro to rozwiązanie jest takie super to pozostawcie użytkownikowi końcowemu możliwość wyboru jak to się wyświetla. A mogę się założyć że programowo to żaden problem, wtedy kto będzie chciał po nowemu to będzie miał po nowemu a kto po staremu to po staremu. Grunt żeby dobrze się na tym pracowało.
Jakoś nie chce mi się wierzyć w to że ten problem to akurat blokowanie rozwoju całego systemu. Uwierz też że nawet wygląd okien w codziennej pracy jest bardzo ważny. Zresztą swego czasu postulowaliśmy o lekkie modyfikacje zmiany okien w tablicy sprzętu bo o ile dla JRG jest to bardzo dobrze rozwiązane to już dla OSP w przypadku posiadania iluś tam gmin już jest to mniej czytelne. To są również ważne sprawy z punktu widzenia końcowego użytkownika.
Bardzo dobrze że system się rozwija i bardzo dobrze wg. mnie że powstały mechanizmy przekazywania kart, sprzętu itd. ale nie można zapominać o tych najprostszych sprawach bo one też są ważne. Najważniejsza jednak sprawa to brak szkoleń i przepływu informacji na temat nowych rozwiązań. Musimy po prostu sami się uczyć na własnych błędach.

No i tak na koniec bo dyskusja z Tobą jak zwykle zbacza z tematu i robi się jakaś pokrętna, ktoś zauważył problem wyświetlania miejscowości bo to mu utrudniło pracę. Jest to problem do rozwiązania w ten czy inny sposób ale jest. Nie oznacza to jednak że sprowadzamy SWD tylko do tego problemu.

Pozdrawiam i życzę więcej dystansu do siebie i sprawy :)
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #696 dnia: Grudzień 26, 2012, 11:09:31 »
Od kiedy to system SWD jest tylko dla dyspozytorów? W stopniu takim jak to się kolegom dyspozytorom oczywiście wydaje...
Program jest dla Wszystkich, ale tylko dyspozytorzy wiedzą co jak ma być w programie? Mentalność Kalego.
Dlaczego sugerujesz że rozmawiamy o całym programie , skoro aktualnie dyskusja dotyczy miejsca w programie  które dotyczy tylko wąskiej grupy osób przyjmujących zgłoszenia ? I jak widać  to te osoby są zainteresowane tym aby wykonywać swe obowiązki szybko i sprawnie , bo wiedzą jakie są konsekwencje rozciągania w czasie wykonywania czynności rozpoczynąjących  proces udzielania pomocy osobom jej potrzebującym.  Gdyby ktos kto wprowadzał takie zmiany też to czuł , to bez wątpienia postąpił by włąśnie tak :
które tak na prawdę każdy powinien konfigurować we własnym zakresie.
Umozliwienie  wyboru sposobu który bardziej pasuje  danemu uzytkownikowi niczego by nie zmieniło, a z pewnością wielu osobom by ułatwiło pracę. Tym bardziej że takie zmiany wprowadza się praktycznie z zaskoczenia..... no ale to już chyba taka nasza nowa świecka tradycja :(
 Dyskusja skupiła się na jednym punkcie, ale takich " kwiatków" jest znacznie więcej.  Pod pozorem usprawnień zmienia się  coś co funkcjonowało co najmniej przyzwoicie, tylko nikt nie wie po co. Dwa  przykłady takich "usprawnień" :
- można zatwierdzić meldunek który ma zaznaczona opcję "częściowy".   Jaki jest sens takiej zmiany ?
- zamykając okno "Raportu" przy pomocy X tracimy wszystkie zapiski w notatniku raportu jakie tam wprowadziliśmy ostatnio.  W całym świecie informatycznym przyjęte jest że przy takim zamykani okna  pojawia się pytanie czy chcesz  zapisac zmiany, ale u nas nie .....



Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #697 dnia: Grudzień 26, 2012, 11:20:27 »
... A mogę się założyć że programowo to żaden problem, wtedy kto będzie chciał po nowemu to będzie miał po nowemu a kto po staremu to po staremu. ....

No właśnie nie do końca. Coś co się wydaje być prostą modyfikacją - na płaszczyźnie negocjacji KG-Abakus, może urosnąć do kolejnego modułu w cenie 2000 zł za powiat. Stworzenie SWD3 zapisało w umowie udostępnienie wersji 2.5 za darmo wszystkim powiatom i tu jest pies pogrzebany. Bo wystarczy, że nie było czegoś w zapisie umowy i już jest podstawa do czesania PSP po całości.

Cytuj
No i tak na koniec bo dyskusja z Tobą jak zwykle zbacza z tematu i robi się jakaś pokrętna, ktoś zauważył problem wyświetlania miejscowości bo to mu utrudniło pracę. Jest to problem do rozwiązania w ten czy inny sposób ale jest. Nie oznacza to jednak że sprowadzamy SWD tylko do tego problemu.
Pozdrawiam i życzę więcej dystansu do siebie i sprawy :)

Być może dlatego kolego, że widzę drugie dno i czytam między wierszami. A co najgorsze brałem w tej zmianie i tworzeniu jej ram udział, choć bez głosu decydującego bo i tak wszystko szło tak jakby było z góry gdzie indziej ustalone. Poruszanie się po dzisiejszej koncepcji SWD jest jak chodzenie na polu minowym z punktu widzenia finansowego.
Pozdrawiam i również życzę trzeźwości i szerszego spojrzenia na sprawę.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #698 dnia: Grudzień 26, 2012, 12:33:53 »
Też czytam między wierszami i widzę sporą nieudolność w dbaniu o własne interesy i olewaniu głosów osób pracujących na danym sprzęcie. Goryczy dodaje fakt że wiele OSP potrafi zadbać o swoje sprawy i tam zakupy są trafione i bardzo bardzo mocno pilnuje się tam własnego interesu i pieniędzy.
W przypadku PSP niestety ale coraz częściej wszelkiego rodzaju przetargi są jakieś dziwne, nie słucha się fachowców, nie słucha się ludzi którzy mają na danym nowym sprzęcie/programie pracować i jest radosna twórcza dowolność. Odnoszę też wrażenie że chyba jest to robione celowo żeby ktoś coś sobie przy okazji uszczknął.

Abakus nie jest całkiem bez winy ale robi to na co mu ktoś pozwala lub ktoś coś karze robić. Firma ta jest nastawiona na zarobek i jest to normalne ale polskie piekiełko wiele wypacza i jak zwykle są dziwne problemy których w ogóle nie powinno być. SWD jest polskim produktem i powinniśmy przede wszystkim we wszelkich służbach ratowniczych jak najwięcej korzystać z własnych produktów. Bo często one jednak są dużo lepsze niż adoptowane pomysły z zagranicy.
Tylko trzeba słuchać tego co mówią ludzie na samym dole bo oni najczęściej z tego korzystają. A skoro ktoś daną czynność robi kilkadziesiąt tysięcy razy i mówi że takie a takie rozwiązanie się sprawdzi a takie nie to tylko uparciuch lub totalny ignorant będzie udowadniał że taka osoba się myli.
Logiczny tryb wprowadzania nowości to danie użytkownikowi do przetestowania takiego a takiego rozwiązania i zobaczenie co się stanie. Może się okazać że będzie to bardzo dobre i użytkownik nie wniesie zastrzeżeń lub poprosi o dalsze konkretne usprawnienia.
W końcu lepsze jest wrogiem gorszego i jak coś jest lepsze to człowiek szybko zaczyna z tego korzystać.

Skoro piszesz że za jakąś drobną zmianę Abakus zaraz każe sobie płacić nie wiadomo jakie pieniądze to znaczy że ktoś dał d..... przy podpisywaniu umowy. Więc pytanie czyja tu wina, Abakusa  :pyt: Hmmmm wg mnie nie bo ktoś na taką sytuację pozwolił i nie pomyślał o przyszłości. No ale to też chyba jakaś świecka tradycja że myślenie o przyszłości boli.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Tomi_998

  • Gość
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #699 dnia: Grudzień 30, 2012, 06:22:16 »
Od kiedy to system SWD jest tylko dla dyspozytorów? W stopniu takim jak to się kolegom dyspozytorom oczywiście wydaje...
Czy migracja do wersji 3 miała w ogóle Was na uwadze? Odpowiedzcie sobie na to pytanie i przyhamujcie głoszenie teorii o byciu pępkiem świata PSP.
Jeśli chodzi o dyspozytorów to większość poradziła by sobie z arkuszami excela, paroma kartkami papieru i jakąś tablicą i kredą. Nie rozumiem, dlaczego uważacie, że wszystko co się dzieje w SWD ma być podporządkowane waszym zachciankom. Więc pozwólcie na normalne ewoluowanie systemu zamiast zajmowania się pierdołami jak za dużo miejscowości po jednej literce, albo kolor ramki. Bo przez takie głosy gross ustaleń dotyczącej nowej wersji między PSP a Abakus, zamiast istotnych rzeczy była wypełniona takimi właśnie bzdurami - które tak na prawdę każdy powinien konfigurować we własnym zakresie.
Ile dłużej zajmie Wam wyszukiwanie miejscowości poprzez wklepanie więcej niż jednego znaku?

no właśnie... SWD stworzono wyłącznie na potrzeby komend wojewódzkich i komendy głównej.
Abakus też się do tego przyznaje.