Autor Wątek: System SWD ST  (Przeczytany 464990 razy)

KUBEK

  • Gość
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #475 dnia: Luty 10, 2012, 21:57:53 »
Witam Panowie
Piszę na tym forum pierwszy raz.
Jak czytam powyższe posty począwszy od lutego 2012 roku dotyczące SWD-ST nasuwa mi się następująca refleksja:
- mało kto wie, że wersja 2,5 dział na programie firebird - jak wersja 2.0 do niedawna,
- wersja SWD.ST 3.0 działa na bazie Oracle,
- GUI SWD-ST 2,5 jest zupełnie inne od wersji SWD-ST 3.0 więc każdy z dyżurnych posiada wizualnie inną wersję systemu,
- użytkowanie firebirda nie generuje kosztów, problemy zaczynają się w przypadku SWD-ST 3.0 gdzie system oparty jest o bazę Oracle, a co za tym idzie o obsługę bazy, upgrade itd.(generalnie utrzymanie bazy za grubą kasę).
Postawienie zarzutów że koordynatorem wojewódzkim robi  się kogoś kto nie ma pojęcia o pracy z tym programem postawionym przez "azirafal"  stanowczo się nie zgadzam.
Po szkoleniach organizowanych prze zaprzyjaźniona firmę, której wyrób ten użytkujemy nic nie wynikało, dopiero własna praca i nauka osiągnęła efekty.
Ponadto "remfire' napisał cytuję:
 "No niestety , mimo rozbudowania  SWD  o wiele funkcji  (z których częśc chyba nie zawsze ułatwia/przyspiesza  pracę, szczególnie  w momencie przyjmowania  zgłoszenia i dysponowania sił)  chyba  nikt nie pomyślał  o takiej z pozoru prostej sprawie.    Żadanie zadysponowania dodatkowych SiS z  terenu innego powiatu  opiera się więc nadal na tradycyjnych sposobach – telefon, radio itp. – czyli kontakcie z  WSKRem , lub powiatem sąsiednim od którego oczekujemy pomocy i powiadomieniu o tym fakcie WSKR."
Można zrobić to na dwa sposoby:
1. wysłać żądanie dysponowania sił i środków do WSKR z pomocą  SWD-ST 2.5 z poziomu rejestru wyjazdów,
2. w przypadku uruchomienia funkcji jednostki zaprzyjaźnione będzie można podejrzeć dostępne siły i środki z sąsiednich powiatów  i wtedy dysponować je samemu bez dyspozycji WSKR ( ta funkcja przewidziana w ramach zmodyfikowanych obszarów chronionych).
Reasumując nie wszyscy zjedli wszystkie rozumy w tym temacie.
Faktem jest to , że instrukcje i filmy instruktażowe nie do końca rozwiązują większość problemów.
Pozostają jeszcze inne problemy jak ktoś nie wie:
- przekazywanie zdarzeń.
- przekazywanie sił i środków z KP do KP (jakie należy spełnić warunki w systemie, aby przekazać sprzęt)
- przekazywanie sił i środków z JRG z jednego powiatu do KP do innego powiatu , ale z zastrzeżeniem, że w powiecie przekazującym są osobne bazy dla JRG i KP,
- koronna sprawa zabezpieczenie rejonu działania przez OSP jak w systemie powinno być to realizowane.
Niestety nie wszyscy znają dobrze ten program, a stwierdzenie firmy że jest tylko niewielkie zwiększenie funkcjonalności systemu to mrzonka.
Pozdrawiam :rolleyes:



Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #476 dnia: Luty 10, 2012, 23:10:30 »
Niestety nie wszyscy znają dobrze ten program,
Hmm... ja myślę że takowych jest bardzo niewiele  ;)

O koordynatorach nie będę się wypowiadał, bo to nie mój problem.
Jednak jeśli na tym forum ludzie szukąją odpowiedzi na czasami tak podstawowe pytania, to chyba o czyms może świadczyc.  I wcale się nie dziwię  bo jak do tej pory nikt mnie praktycznie nie przeszkolił z funkcji o których wspominasz.

A funkcjonalnośc  programu ZAWSZE nalezy rozpatrywac  w dwóch aspektach - informatycznym ( funkcje programu i sprzęt) oraz  funkcjonalności obsługi  ( w kontekscie szybkości i łatwości obsługi,  ale tez przepisów prawnych) - a to jest wg mnie ważniejsze od aspektu informatycznego, bo najwazniejszą funkcją programu winno by ułatwienie zadysponowania pierwszych SiS.
 
Cytuj
- koronna sprawa zabezpieczenie rejonu działania przez OSP jak w systemie powinno być to realizowane. 
a ta sprawa chyba jeszcze długo nie będzie całkowicie rozwiązana , bo bez względu na to jak to będzie rozwiązane w SWD , to problemy będa sie pojawiały ze względu na nieuregulowaną sytuację prawną - o czym wszyscy zainteresowani wiedzą , a na forum tez o tym dyskutowano.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #477 dnia: Luty 11, 2012, 09:18:05 »
Cytuj
Do synchronizacji czasu wszelkich urządzeń nie trzeba wytycznych KG, Ministra czy Premiera. Dla każdego administratora zgodność czasu to podstawa a druga podstawa to Usługa Katalogowa np AD. Bez tego nie wyobrażam sobie sprawnego zarządzania siecią, u mnie czasy zgadzają się od dawna, AD działa sprawnie i jest to norma branżowa (IT) bez oglądania się na wytyczne przełożonych.

Cytuj
http://www.gum.gov.pl/pl/site/rozne/serwer_czasu - działa od lat.
Co do sieci to jak wiemy powstaje, rodzi się w bólach, ale rodzi się. Jak się zrodzi to pewnie zaistnieje w niej serwer czasu - lub być może już istnieje bo przecież sieć OST112 w relacji KGPSP-KWPSP działa.

Są ludzie z wiedzą informatyczną dla których to nie stanowi problemu i sobie to poustawiają ... ale nie wszędzie na SK jako dyżurni pracują ludzie z wiedzą informatyczną (bo mają to być dyżurni a nie informatycy) więc jest potrzeba i to pilna wskazania rozwiązania tego problemu. To rozwiązanie ma być takie samo dla całego kraju i od tego są przełożeni że reagować na problemy zgłaszane od dołu a nie że my na forum, czy między sobą musimy szukać rozwiązań.
Zauważcie proszę że te komendy które mają konkretnego informatyka i jeśli są środki na sprzęt teleinformatyczny to tam są zdecydowanie mniejsze problemy z SWD - tylko to jest pozostawienie danego komendanta z problemem samemu sobie ... a to chyba nie o to chodzi.


Cytuj
- mało kto wie, że wersja 2,5 dział na programie firebird - jak wersja 2.0 do niedawna,
- wersja SWD.ST 3.0 działa na bazie Oracle,
- GUI SWD-ST 2,5 jest zupełnie inne od wersji SWD-ST 3.0 więc każdy z dyżurnych posiada wizualnie inną wersję systemu,
- użytkowanie firebirda nie generuje kosztów, problemy zaczynają się w przypadku SWD-ST 3.0 gdzie system oparty jest o bazę Oracle, a co za tym idzie o obsługę bazy, upgrade itd.(generalnie utrzymanie bazy za grubą kasę).

Kubek ale to naprawdę nie jest problem dyżurnych, my mamy pracować na sprawnie działającym programie który służy do ratowania życia ludzkiego. Z naszego punktu widzenia jest to problemem nieistotny, skoro ktoś tak podpisał umowę to teraz musi płacić. Zdaję sobie sprawę że wszystko kosztuje no bo musi ... ale ktoś decydując się na bazę Oracle na pewno wiedział że jej utrzymanie będzie generować koszty więc skąd teraz problemy  :pyt:

Cytuj
Postawienie zarzutów że koordynatorem wojewódzkim robi  się kogoś kto nie ma pojęcia o pracy z tym programem postawionym przez "azirafal"  stanowczo się nie zgadzam.

To tylko moje indywidualne odczucie wynikające z braku szkoleń, braku pomocy ze strony KW, z rozmów kolegami z WSKR i tego że oni również mają różne problemy bo nikt ich nie szkoli z SWD 3.0, z rozmów z kolegami z innych powiatów, z tego że mechanizm przekazywania i scalania zdarzeń musieliśmy sami rozwiązać a przy pojawieniu się problemu także sami dochodzić co się stało i jak to rozwiązać itd. Może to także wynikać z mojej niewiedzy na temat tego czym konkretnie się ten koordynator zajmuje bo po prostu z nim się nie znam, nie widziałem go i szukając pomocy w sprawach SWD działam po omacku.
Być może Ci koordynatorzy również dopiero się uczą nowego SWD ale inaczej byśmy na to się zapatrywali jak by były prowadzone wspólne szkolenia czy warsztaty (tu kłania się pomysł wirtualnych komend i wskr o czym już niejednokrotnie wspominałem).
Może jest potrzeba żeby funkcja koordynatora była dwu lub więcej osobowa. Tak jak piszesz nikt nie wie wszystkiego. Można być super informatykiem ale nie pracując na M/PSK i nie znając tych realiów nie będzie się siłą rzeczy wszystkiego wiedziało o SWD i ciężko będzie zrozumieć co ten dyżurny z powiatu x chce. Tak samo będąc super specem od samego SWD nie będzie się posiadało wiedzy na tematy stricte informatyczne i nie będzie się rozumiało jak pewne mechanizmy wymiany danych funkcjonują. Sztuką jest stworzyć zgrany zespół.
Do tego zapewniam że ludzie potrafią wszystko zrozumieć tylko musi być jakiś dialog i przepływ informacji, jeśli tego nie ma to się rodzą wątpliwości i ludzie się po prostu irytują bo są zostawieni sami sobie. Dlatego tak ważne są wspólne ćwiczenia/warsztaty bo przestaje się być bezosobowym trybikiem machiny, wtedy mój koordynator to nie jakaś mglista postać tylko Janek Kowalski którego dobrze znam i do którego zawszę mogę zadzwonić a on mi pomoże. Janek który jak czegoś nie wie to się do tego przyzna i z którym ten problem wspólnie rozwiążemy bo on ma możliwość otrzymania informacji z wyższego szczebla.
Do tego będę wiedział że Janek np. zagląda na WSKR otrzymuje informacje gdzie jakieś problemy wystąpiły i tam dzwoni żeby wypytać co i jak i sprawę rozwiązuje.

Cytuj
Można zrobić to na dwa sposoby:
1. wysłać żądanie dysponowania sił i środków do WSKR z pomocą  SWD-ST 2.5 z poziomu rejestru wyjazdów,
2. w przypadku uruchomienia funkcji jednostki zaprzyjaźnione będzie można podejrzeć dostępne siły i środki z sąsiednich powiatów  i wtedy dysponować je samemu bez dyspozycji WSKR ( ta funkcja przewidziana w ramach zmodyfikowanych obszarów chronionych).

ad.1 No dobrze, teoretycznie jest takie rozwiązanie ale ... jak to działa w praktyce  :pyt:
Proszę się nie dziwić że ludzie korzystają ze starych sposobów czyli telefonu czy radia bo po prostu nie posiadają wiedzy na temat tych rozwiązań, ani w M/PSK ani na WSKR - patrz kilka zdań wyżej na temat wspólnych szkoleń.
ad.2 Z poziomu M/PSK nie ma możliwości "zaprzyjaźnienia jednostek" - czyli na chwilę obecną funkcja na nas dyżurnych nieaktywna.

Tutaj myślę że jest ogromne pole do popisu dla naszych wszystkich koordynatorów SWD i jeśli czytają to forum, a mam nadzieję że tak, to coś zacznie się dziać w sprawie szkoleń itd.
Wtedy my siłą rzeczy zaczniemy inaczej patrzyć na pewne sprawy i wiele problemów może się okazać błahymi bo po prostu wynikały z niewiedzy a tak jak już wielokrotnie zaznaczałem SWD jest bardzo dobrym programem, POLSKIM, napisanym pod nasze realia.
Ale dopóki nie będziemy posiadać wystarczającej wiedzy na jego temat to będziemy non stop na nim wieszać psy ... a to chyba nie tędy droga  :straz:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline WitoldM

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #478 dnia: Luty 11, 2012, 11:12:57 »
Dobra, a takie pytanko - kto współpracuje może z CPR i/lub wie coś na temat wymiany informacji z CPR poprzez "karty zdarzeń"? SWD 2.5 takiej funkcjonalności na razie nie oferuje z tego co mi wiadomo i nie wiadomo czy w ogóle będzie ferował, czy też będzie konieczna przesiadka na 3.0 (które też kuleje... w środę mają być mapy dopiero... może będą)

http://swdst.pl/index.php/nowy-ewid2012-a-siwcpr
Cytuj
Nazwa modułu: Moduł integracji systemu SWD-ST v 2.5 z  systemem SI WCPR wraz z dostosowaniem do zmian w sporządzaniu informacji ze zdarzenia – EWID.
[...]
Interfejs API po stronie SWD-ST 2.5 wyposażony w metody webservice zgodnie z uzgodnioną Specyfikacją Interfejsu SWD zapewniający:
        Przyjmowanie zgłoszeń oraz zdarzeń od systemu SI WCPR;
        Wysyłanie  właściwych potwierdzeń do systemu SI WCPR;
        Przekazywanie zdarzeń ratowniczych odebranych przez PSP i zarejestrowanych w systemie SWD-ST ;
        Przyjmowanie potwierdzeń z systemu SI WCPR;
        Dwukierunkową aktualizację przekazanych zdarzeń;


Teoretycznie więc istnieje i działa - jeśli masz nową wersję Ewida to masz też API do SIWCPR. Możesz to sprawdzić w Rejestrze Wyjazdów - jedna z kolumn to "ID zdarzenia w SIWCPR". A w praktyce - WCPR nie dziala jeszcze nigdzie wiec nie wiemy czy dziala API :)

http://cpi.mswia.gov.pl/portal/cpi/441/4071/System_Powiadamiania_Ratunkowego.html
Cytuj
Wojewódzkie Centra Powiadamiania Ratunkowego, tworzące bazę nowego Systemu Powiadamiania Ratunkowego zaczną startować sukcesywnie. Pierwszy uruchomiony zostanie najpóźniej z końcem I kwartału 2012 r.

Komentarz dam w wątku o CPRach :)

Offline WitoldM

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #479 dnia: Luty 11, 2012, 11:25:25 »
Są ludzie z wiedzą informatyczną dla których to nie stanowi problemu i sobie to poustawiają ... ale nie wszędzie na SK jako dyżurni pracują ludzie z wiedzą informatyczną (bo mają to być dyżurni a nie informatycy)
Z innych wątków można się dowiedzieć że   :tuba: informatycy w PSP są niepotrzebni.
Moim skromnym zdaniem za całe IT powinny odpowiadać tylko i wyłącznie KW. Wtedy wszędzie funkcjonowałoby wszystko jednolicie i należycie a na poziomie KW można by zabezpieczyć sensowny helpdesk i administrację dla wszystkich 24/7/365. Dopóki każdy sobie rzepkę skrobie to jest jak jest.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #480 dnia: Luty 11, 2012, 11:42:42 »
Cytuj
Moim skromnym zdaniem za całe IT powinny odpowiadać tylko i wyłącznie KW. Wtedy wszędzie funkcjonowałoby wszystko jednolicie i należycie a na poziomie KW można by zabezpieczyć sensowny helpdesk i administrację dla wszystkich 24/7/365. Dopóki każdy sobie rzepkę skrobie to jest jak jest.

Otóż to, Wojewódzki serwis łączności też nam nie był potrzebny bo po co płacić swoim ludziom jak można wezwać firmę zewnętrzną, będzie taniej ... efekt jaki jest każdy widzi ...

Za wytyczne i nadzór nad wyposażeniem komend w sprzęt teleinformatyczny powinna odpowiadać odpowiednia komórka w KW, przy czym powinno to być elastyczne i słuchać się uwag samych użytkowników - patrz np. centralki DGT i teraz problem z ich serwisem (centralki pewnie nie są złe tylko nieskonfigurowane, to samo mieliśmy ze swoją platanowską). Ludzie tam pracujący powinni się zajmować tylko tym (mogą to być przecież nawet cywilni informatycy i łącznościowcy) i za to odpowiednio wynagradzani ale i rozliczani. Wtedy pan komendant x nie będzie się w głowę skrobał, bo dostał pismo że ma sobie kupić nowe serwery pod SWD a on o tym zielonego pojęcia nie ma, zresztą słusznie bo chłop jest od czego innego. Jeśli pan komendant x ma u siebie informatyków to oni już szybko z tymi z KW się dogadają i obie grupy sobie szybko życie ułatwią.

Także kolego WitoldM informatycy jak najbardziej są u nas potrzebni bo przy obecnej cyfryzacji wszystkiego bez tego ani rusz.
Najgorsze co chyba może być to posiadać super wypasiony sprzęt a nie potrafić go obsługiwać ...
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #481 dnia: Luty 11, 2012, 15:19:05 »
Cytuj
- mało kto wie, że wersja 2,5 dział na programie firebird - jak wersja 2.0 do niedawna,
- wersja SWD.ST 3.0 działa na bazie Oracle,
- GUI SWD-ST 2,5 jest zupełnie inne od wersji SWD-ST 3.0 więc każdy z dyżurnych posiada wizualnie inną wersję systemu,
- użytkowanie firebirda nie generuje kosztów, problemy zaczynają się w przypadku SWD-ST 3.0 gdzie system oparty jest o bazę Oracle, a co za tym idzie o obsługę bazy, upgrade itd.(generalnie utrzymanie bazy za grubą kasę).

Kubek ale to naprawdę nie jest problem dyżurnych, my mamy pracować na sprawnie działającym programie który służy do ratowania życia ludzkiego. Z naszego punktu widzenia jest to problemem nieistotny, skoro ktoś tak podpisał umowę to teraz musi płacić. Zdaję sobie sprawę że wszystko kosztuje no bo musi ... ale ktoś decydując się na bazę Oracle na pewno wiedział że jej utrzymanie będzie generować koszty więc skąd teraz problemy  :pyt:
Z jednej strony racja, ale z drugiej... Na Firebirdzie to chodziło nie najgorzej - zresztą baza danych SWD nie jest jakoś makabrycznie przeciążana przechowywanych ilością danych, ani zapytań - stąd Oracle trochę "nudzi się" obsługą SWD. Niby fajnie, tylko warto zauważyć jakie są koszty wdrożenia samej tej bazy - najpierw licencje (jednorazowo) i wsparcie techniczne (corocznie) to tak na mój gust jakieś 100 tys. zł w pierwszym roku, potem 20 tys. rocznie. I to nie są koszty na skalę kraju, ale jednej KW, bo jak w KM/KP będzie to pojęcia nie mam.

Cytat: WitoldM
Moim skromnym zdaniem za całe IT powinny odpowiadać tylko i wyłącznie KW. Wtedy wszędzie funkcjonowałoby wszystko jednolicie i należycie a na poziomie KW można by zabezpieczyć sensowny helpdesk i administrację dla wszystkich 24/7/365. Dopóki każdy sobie rzepkę skrobie to jest jak jest.

Otóż to, Wojewódzki serwis łączności też nam nie był potrzebny bo po co płacić swoim ludziom jak można wezwać firmę zewnętrzną, będzie taniej ... efekt jaki jest każdy widzi ...

Za wytyczne i nadzór nad wyposażeniem komend w sprzęt teleinformatyczny powinna odpowiadać odpowiednia komórka w KW, przy czym powinno to być elastyczne i słuchać się uwag samych użytkowników - patrz np. centralki DGT i teraz problem z ich serwisem (centralki pewnie nie są złe tylko nieskonfigurowane, to samo mieliśmy ze swoją platanowską). Ludzie tam pracujący powinni się zajmować tylko tym (mogą to być przecież nawet cywilni informatycy i łącznościowcy) i za to odpowiednio wynagradzani ale i rozliczani. (...) Jeśli pan komendant x ma u siebie informatyków to oni już szybko z tymi z KW się dogadają i obie grupy sobie szybko życie ułatwią.

Także kolego WitoldM informatycy jak najbardziej są u nas potrzebni bo przy obecnej cyfryzacji wszystkiego bez tego ani rusz. (...)
Wasze wersje panowie chyba się nieco różnią, albo ja trochę inaczej to widzę ;) Ja jestem bliższy temu co napisał azirafal, czyli, że sekcja informatyczna KW daje wytyczne i nadzoruje pracę informatyków z KM/KP. Ale czy przy obecnych stanach osobowych jest to możliwe?

Odnoście sekcji łączności - nie wszędzie zostały zlikwidowane, ale z reguły mocno ustępują swoim odpowiednikom w policji, zarówno pod względem ilości ludzi, jak i sprzętu
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

KUBEK

  • Gość
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #482 dnia: Luty 11, 2012, 20:27:59 »
Witam.
W świętokrzyskim przeprowadziliśmy serie szkoleń na bazie KW. Zapoznaliśmy dyżurnych operacyjnych powiatów z możliwościami programu, a raczej nowościami (przynajmniej tak nam się wydaje). Pokazaliśmy w praktyce jak różne rzeczy się robi typu; żądanie dyspozycji z wersji 2.5 do 3.0, zabezpieczenie rejonu działania, jak działa funkcja scalania i grupowania itd. Mam nadzieje że dyżurni operacyjni troszkę złapali wiedzy choć sami się uczymy. Może warto zapukać do koordynatorów wojewódzkich zadać parę pytań i niech udzielą stosownych odpowiedzi. A co do funkcji zaprzyjaźniania jednostek to robi się to na poziomie KW, ale ta funkcja jeszcze nie działa.
Pozdrawiam. -_-

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #483 dnia: Luty 12, 2012, 10:33:29 »
Kubek to gratuluję podejścia do sprawy (jednak można normalnie sprawę załatwić) i tak trochę zazdroszczę bo u nas nie było żadnego szkolenia z SWD 2.5 i do wszystkiego musimy dochodzić sami. To samo mają chłopaki na WSKR.

Zdarzyło mi się nawet już tak że pomagałem kolegom z innego powiatu poradzić sobie ze scaleniem karty bo sporo w SWD grzebie i udało się w ten sposób posiąść sporą wiedzę.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #484 dnia: Luty 13, 2012, 09:50:53 »
Kloego kubek wróce do dyspozycji spoza powiatu , obecnie wygląda to tak dzwoni do mnie dysp. z prośbą o pomoc bo ma w miejscowości X zdarzenie ja zakładam nowe zdarzenie dysponuję swoje sis i na karcie zdarzenia ustawiam jego obszar działania po  czym wysyłam mu kartę. On po  otrzymaniu mojej karty musi scalić ją ze swoją a to już jest loteria samochody pojawiają się znikają wszystko w rękach boga i nie jest to tylko moje odczucie ale wszystkich z którymi współpracuję. A nie prościej było by w karcie zdarzenia kliknąć sprzęt spoza powiatu wybrać jednostkę i auto? Prościej tylko nie widać sis jrg z którego żądamy pomocy czy to jest tajemnica , że nie mamy podglądu?. Poza tym moduł telefoniczny przy najmniej u mnie nie działa pod windows 7 a to w tej chwili jest jedana dostępna wersja.
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2012, 09:54:13 wysłana przez piotrfire »
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #485 dnia: Luty 13, 2012, 11:27:44 »
Prościej jest:

Cytuj
Jeśli w zdarzeniu biorą udział jednostki spoza rejonu działania, a nie zostały one zadysponowane do niego poprzez mechanizm komunikatów, można dodać je do listy sił i środków korzystając z ikony "Sprzęt spoza powiatu" znajdującej się powyżej listy sprzętu biorącego udział w zdarzeniu.

www.swdst.pl/pliki/instrukcja_swd_st_2.5.pdf

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #486 dnia: Luty 13, 2012, 13:48:10 »
Cytuj
Kloego kubek wróce do dyspozycji spoza powiatu , obecnie wygląda to tak dzwoni do mnie dysp. z prośbą o pomoc bo ma w miejscowości X zdarzenie ja zakładam nowe zdarzenie dysponuję swoje sis i na karcie zdarzenia ustawiam jego obszar działania po  czym wysyłam mu kartę. On po  otrzymaniu mojej karty musi scalić ją ze swoją a to już jest loteria samochody pojawiają się znikają wszystko w rękach boga i nie jest to tylko moje odczucie ale wszystkich z którymi współpracuję. A nie prościej było by w karcie zdarzenia kliknąć sprzęt spoza powiatu wybrać jednostkę i auto? Prościej tylko nie widać sis jrg z którego żądamy pomocy czy to jest tajemnica , że nie mamy podglądu?. Poza tym moduł telefoniczny przy najmniej u mnie nie działa pod windows 7 a to w tej chwili jest jedana dostępna wersja.

No i widzisz tutaj trochę się mylisz bo nie rozumiesz do końca mechanizmu działania przekazania karty do innego powiatu, nie ma tu nic z loterii a kłania się porządne szkolenie  :straz:

Więc na spokojnie, otrzymujesz ten telefon więc robisz, tak jak piszesz kartę i dysponujesz swoje zastępy. Karta wędruje do sąsiada i w tym momencie Ty przestajesz być operatorem tej karty (nie możesz z nią nic zrobić) bo władnym do zmian w karcie jest ten Dyspozytor do którego poszło zdarzenie. U niego karta pojawia się w buforze zdarzeń i po jej zaakceptowaniu karta wskakuje do rejestru wyjazdów. Jeśli karta dotyczy zdarzenia będącego już u niego (a tak jest) to następuje scalenie karty, u Ciebie tej karty po prostu nie widać co nie znaczy że auta poszły zgodnie z loterią fantową. Scalenie kart powoduje że jedna z nich staje się kartą główną (jest to karta dla właściwego terytorium zdarzenia) i żeby było wszystko uporządkowane wozy są "przesuwane" z karty podrzędnej do głównej (wtedy masz wszystkie wozy i ich czasy w jednym miejscu co jest czytelniejsze). Obsadę osobową (jeśli nie była wypełniona), czasy i inne dane może zmieniać tylko Dyspozytor na terenie którego dzieję się akcja (logiczne i po to mają być poprawnie działające statusy żeby czasy odnotowywały się bez dopytywania Dowódcy co i jak przez oba SK we właściwym SK i na tej karcie co trzeba). Po zakończeniu działań i stworzeniu meldunku następuje odesłanie obu kart do SK które sprzęt wypożyczało. Dzieje się tak po to żeby można było sobie wyciągnąć ze statystyk wyjazdy poza swój powiat, tego też domaga się archiwizator aby móc taką karę wysłać do archiwum.
Ten mechanizm i sposób działania wydaje mi się najbardziej logiczny i odzwierciedlający realne działania oraz późniejsze analizy (są odpowiednie wpisy w obu bazach danych). Nie twierdzę że jest to pewnik po prostu biorę to na "chłopski rozum" bo nikt mi tego nie wyjaśniał. W sumie to się tych wyjaśnień boję jeśli mają być na wzór wyjazdów poza powiat w SWD 2.0 gdzie kazano robić wyjazdy gospodarcze, czego nota bene nie robiliśmy bo pod koniec roku nie było by jak wyciągnąć statystyki. Zawsze robiliśmy Pomoc Innym Jednostkom  :straz:

Inną opcją o której jeszcze w ogóle nie mówiono jest przekazanie sprzętu w użyczenie. Niestety robiłem tylko eksperymenty w ramach swojej bazy i danych z OSP. Ten mechanizm pozwala "pożyczyć" dowolny sprzęt innej Komendzie - po prostu robimy kartę z opcją bodajże PZR - zabezpieczenie rejonu (jeśli coś przekręciłem to proszę mnie sprostować bo piszę z głowy), w tej karcie zaznaczamy komu chcemy zabezpieczyć rejon (np. Komenda Powiatowa X) i do tej karty wrzucamy odpowiednie wozy czy sprzęt. Skutkiem tego u nas jest karta z wykazem co pożyczyliśmy a mechanizm działa tak że w rejestrze wyjazdów Komendy X pojawia się nowy-pożyczony sprzęt w zakładce Komenda z jego pełnymi danymi (numery operacyjne, nazwa itd.). W naszej bazie ten sprzęt tymczasowo znika. M/PSK które otrzymało ten sprzęt może teraz dowolnie sobie go dysponować do własnych zdarzeń (myślę że to jest super mechanizm w przypadku zdarzeń typu powódź kiedy to nasze zastępy przebywały na terenie innych Komend nawet po miesiąc czasu), gdy sprzęt jest już niepotrzebny i go dane M/PSK odsyła klika się na ikonkę takiego sprzętu i wybiera się opcję zwróć sprzęt.
W bazie tego M/PSK ten sprzęt znika i pojawia się w bazie macierzystej bo przecież wrócił do swojej macierzystej bazy. Ten mechanizm wg. mnie jest najbardziej logiczny i odpowiedni w przypadku długotrwałych wyjazdów do iluś tam zdarzeń na teren innej Komendy (pożyczenie sprzętu, dyspozycja w ramach COO itd.) a nie do pojedynczego zdarzenia.

Niestety sprawdzenie działania tego mechanizmu w praktyce pewnie wymusi życie bo na szkolenie w tym zakresie jak narazie nie liczę   :wall:

Cytuj
Poza tym moduł telefoniczny przy najmniej u mnie nie działa pod windows 7
Jeśli mogę spytać to o jaki moduł telefoniczny chodzi  :pyt:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #487 dnia: Luty 13, 2012, 21:43:02 »
Cytuj
Więc na spokojnie, otrzymujesz ten telefon więc robisz, tak jak piszesz kartę i dysponujesz swoje zastępy. Karta wędruje do sąsiada i w tym momencie Ty przestajesz być operatorem tej karty (nie możesz z nią nic zrobić) bo władnym do zmian w karcie jest ten Dyspozytor do którego poszło zdarzenie.

I tu się kolego z tobą nie zgodzę. Czasy , obsady itp. dotyczące mojego pojazdu mogę zmieniać tylko ja. Jeśli samochód nie ma GPS to dowódca musi dojazd itp. zgłosić mi i dyspozytorowi na którego terenie działa.

Cytuj
No i widzisz tutaj trochę się mylisz bo nie rozumiesz do końca mechanizmu działania przekazania karty do innego powiatu, nie ma tu nic z loterii a kłania się porządne szkolenie

Widzę że większość nie rozumie.

Problem w tym że takiego szkolenia nie było a to co było online nie uważam za szkolenie. Aby wziąć udział w szkoleniu trzeba zapoznać się z programem a tego nam nie umożliwiono.

Myślę że dobrym rozwiązaniem było by zaprzyjaźnianie jednostek

Cytuj
Więc na spokojnie, otrzymujesz ten telefon więc robisz, tak jak piszesz kartę i dysponujesz swoje zastępy

Właśnie ten telefon. Na szkoleniu było inaczej pokazywala się żadanie dyspozycji a ja tylko zatwierdzałem

Cytuj
Prościej jest:

Cytuj

    Jeśli w zdarzeniu biorą udział jednostki spoza rejonu działania, a nie zostały one zadysponowane do niego poprzez mechanizm komunikatów, można dodać je do listy sił i środków korzystając z ikony "Sprzęt spoza powiatu" znajdującej się powyżej listy sprzętu biorącego udział w zdarzeniu.


www.swdst.pl/pliki/instrukcja_swd_st_2.5.pdf

Grzela myślisz że nie czytalem instrukcji?
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2012, 21:46:30 wysłana przez piotrfire »
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #488 dnia: Luty 13, 2012, 22:07:11 »
Sęk w tym że faktycznie chyba nikt z nas tak do końca nie zna mozliwości tego programu , a tym bardziej intencji jakie przyświecały autorom podczas tworzenia pewnych mozliwości. Bładzimy we mgle, odkrywamy pewne mozliwoście , ale sami je musimy interpretowac i dostosowywac do danych sytuacji z jakimi sie spotykamy - czy jednak robimy to prawidłowo trudno zgadnąc.  To co było online , to faktycznie trudno nazwac szkoleniem , to raczej opowiadanie o ciekawostkach w programie.  naopowiadano i pokazano wiele róznych rzeczy , ale jak je zapamiętac skor nie było możliwości nawet raz tego samodzielnie przecwiczyc ?

A co do zaprzyjaźniania jednostek to byłbym raczej przeciwny ....  nie chciałbym bym byc w sytuacji gdy zamierzam zadysponowac  pojazd  A , a tu sie okazuje że chwilę wczesniej juz go ktoś zadysponował poza moj teren ...  i pojawiają się  dyskusje  które zdarzenie jest ważniejsze .. .. zdecydowanie wole aby decyzje nalezy do konkretnego SK , a problemy z ogarnięceim tego w programie zawsze można wyprostwowac na spokojnie w terminie nieco późniejszym. 
PS. Pomijam  fakt że chyba byłby wtedy problemy ne statystykami wyjazdów poza powiat, czy nawet z potwierdzeniem wyjazdu dla OSP ( potwierdzic ma ten co dysponował ? ). To jednak znowu tylko zgadywanie ;)

Cytuj
I tu się kolego z tobą nie zgodzę. Czasy , obsady itp. dotyczące mojego pojazdu mogę zmieniać tylko ja. Jeśli samochód nie ma GPS to dowódca musi dojazd itp. zgłosić mi i dyspozytorowi na którego terenie działa.
Tu jednak jest cos chyba nie do końca wyjasnione ...  z tego co ja wiem , jesli  kartę z dysponowanym pojazdem przekazujesz do innego M/PSK ( do tego któer prowadzi daną akcję )  to tracisz ja z pola widzenia do czasu aż sąsiad nie zakńczy tej akcji  - wtedy dopiero widzisz ponownie ową kartę , juz nie tylko z włąsnym pojazdem , ale ze wszystkimi bioracymi udział w akcji.  jest to logiczne , bo skoro wysłałem pojazd poza swój teren , to juz nie powinienem  sie nim interesowac , aż do czasu  pojawianie się go na moim terenie.   Po to włąsnie montuje sie moduły GPS, ale tez w tym celu radiostacje powinny miec zaprogramowane kanały powiatów sąsiednich ...
Wiem że w praktyce bywa to róznie i z przyzwyczajenia pewne obowiązki zrzuca się na obsade SK , ale trzeba to prostowac .
Podsumowując -  czasu pojazdu zmieniasz do czasu przekazania karty do SK obsługującego dane zdarzenie, gdy przekazujesz kartę to jest to juz nie Twoja sprawa.   Kartę widzisz dopiero po zakończeniu ( scalona z podstawową) już ze wszystkimi czasami , wraz nr meldunku sąsiada.  Tak to przynajmniej wygląda na podstawie naszych własnych doświadczeń.

« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2012, 22:48:08 wysłana przez remfire »

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #489 dnia: Luty 14, 2012, 15:39:05 »
Cytuj
Tu jednak jest cos chyba nie do końca wyjasnione ...  z tego co ja wiem , jesli  kartę z dysponowanym pojazdem przekazujesz do innego M/PSK ( do tego któer prowadzi daną akcję )  to tracisz ja z pola widzenia do czasu aż sąsiad nie zakńczy tej akcji

Nie pisał bym tego gdybym nie miał z tym do czynienia.
Pierwsze zdarzenie jakie miałem to było MZ do którego przyjechał zastęp z sąsiedniego powiatu ja nie mogłem nic zmienić w czasach tego pojazdu.
Po raz drugi ja wysłałem poza swój rejon i wszystkie czasy wprowadzałem ja.

Cytuj
A co do zaprzyjaźniania jednostek to byłbym raczej przeciwny ....  nie chciałbym bym byc w sytuacji gdy zamierzam zadysponowac  pojazd  A , a tu sie okazuje że chwilę wczesniej juz go ktoś zadysponował

Ale to jest normalne przecież jak dysponujesz telefonicznie to też możesz się spotkać z odmową. Jeśli odmówi ci zadysponowania pojazdu A to być może wyśle pojazd B

Dostaliśmy podobno dobre narzędzie , może i tak tylko nikt nie zadbał o to żebyśmy potrafili je obsługiwać.
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #490 dnia: Luty 14, 2012, 18:12:00 »
Cytuj
Dostaliśmy podobno dobre narzędzie , może i tak tylko nikt nie zadbał o to żebyśmy potrafili je obsługiwać.
Niestety to przykre realia naszej rzeczywistości ... program oferuje dużo ale jak się do końca go nie zna to .... człowieka strzela bo samemu trzeba kombinować co i jak.

Cytuj
Nie pisał bym tego gdybym nie miał z tym do czynienia.
Pierwsze zdarzenie jakie miałem to było MZ do którego przyjechał zastęp z sąsiedniego powiatu ja nie mogłem nic zmienić w czasach tego pojazdu.
Po raz drugi ja wysłałem poza swój rejon i wszystkie czasy wprowadzałem ja.
Będzie trzeba się przyjrzeć temu mechanizmowi bo niestety tylko praktyka wyjaśni wszystko  :kwit:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Belmondo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #491 dnia: Luty 14, 2012, 19:16:45 »
SWD 2.5 ułatwił działanie w niektórych trudniejszych aspektach a utrudnił w prostych sprawach, które były w wersji 2 banalne.
np. zmiany obsad wszystko trzeba obecnie archiwizować tz(przesyłać) na poziomie obsady PSK w KP i obsady JRG w KP oddzielnie.
Kiedyś po napisaniu meldunku w wersji starej  wysyłało się to ikoną  (kopertą) zmian koloru - wiadomo przeszło (teraz to nie wiadomo? kontrola, zatwierdzanie, sprawdzanie, archiwizowanie i  co jeszcze....?)

Wszędzie czasy, jak coś korygujesz to wyskakują błędy. Jeszcze nie maiłem na nim 10 akcji na bieżąco a tu sezon traw idzie..

Na stronie http://www.swdst.pl nie ma nowych filmów i FAQ które trochę były pomocne.. szkoda.

Szkolenia jeszcze raz szkolenia dobrze pisał azirafal trzeba robić kursy po komendach a nie traktować nas jak króliki doświadczalne.

Podobno naszą komendę czeka wydatek około  6,5 tys. za wszystkie moduły do +SWD 2.5 o  - jest nerwówka a kasy nie ma.

Zauważyliśmy że SWD 2.5 dobrze chodzi na kompach gdzie nie ma dotykowych zbędnych programów zainstalowanych typu np. GG , przeglądarek, itp. ale z drugiej strony nie które są niezbędne.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #492 dnia: Luty 14, 2012, 20:07:33 »
Prawda taka że jak czegoś nie znamy/nie wiemy jak się obsługuje to wydaje się to strasznie trudne.

Sprawa obsad osobowych jest wg mnie lepiej rozwiązana, zwłaszcza na autach - bo jest nawet możliwość odnotowania podmiany osobowej i jeszcze kilku spraw. Inna sprawa że mogło to by być prostsze w obsłudze, ale jak się wie co i jak i co program wymaga to już sprawa nie staje się jakoś specjalnie trudna.
Lepiej też rozwiązana jest sprawa czasów bo można sobie np. ustawić że "zegarek tyka" przez cały czas uzupełniania karty (świetna sprawa jak ma się SWD spięte z centralką i karta otwiera się po kliknięciu okienka z numerem zgłaszającego) i dopiero jej zapis powoduje zapisanie czasu, do tego mamy w końcu czasy zawrócenia z drogi, przedysponowania, niewyjechania i anulowania.
Ale ciągle kłania się szkolenie  :wall:

Tak jak napisał kolega Belmondo jest jednak dalej ileś spraw których nie rozumiem. Przykład: tyle tych flag przy meldunku, flaga meldunek częściowy nie jest mi w ogóle do szczęścia potrzebna a notorycznie mnie irytuje bo jak zapomnę ją zdjąć to WSKR mi wysyła komunikaty o poprawieniu meldunku który jest już zatwierdzony i wysłany. Może trzeba coś poprawić w mechanizmie programu bo skoro meldunek jest zatwierdzony to koniec i kropka i flaga "częściowy" powinna być zdejmowana automatycznie. No ale nikt nam nie wytłumaczył i tego, czyli po kiego grzyba jest ta flaga częściowy  :pyt:

Cytuj
Podobno naszą komendę czeka wydatek około  6,5 tys. za wszystkie moduły do +SWD 2.5 o  - jest nerwówka a kasy nie ma.
Nie wszystkie moduły trzeba od razu kupować, wszystko zależy jakie macie urządzenia i z czego korzystacie. Na bank potrzebny będzie moduł do komunikacji z YETI CPR  :gwiazdki: bo tego wymaga góra, inne moduły czyli DWA, DSP, Centralka itd. to już wg własnego uznania i możliwości finansowych komendy. Warto było obkupić się przy 2.0 bo było taniej i licencje przeszły no ale jak się ludzi o tym nie informowało to ... teraz bida.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #493 dnia: Luty 14, 2012, 20:39:50 »
Przeglądarki, gg, nie mają nic do szybkości działania SWD 2.5.
Stary bazodanowy silnik  firebird nie bardzo "lubi się" z raidami.
Poproście więc komendantów i informatyków aby załatwili osobny dysk wyłącznie na swd (praca poza RAID).
SWD powinno działać o wiele szybciej.
Tam gdzie nie ma macierzy niestety trzeba się przyzwyczaić do wolnego działania i czekać na poprawki z Abakusa.
p.s. Nie zgadzam się z opinią że swd 2,5 pewne sprawy rozwiązał -wręcz zawiązał węzeł gordyjski.
Takiej ilości badziewia, już dawno nie widziałem np:
-ponton jako pojazd
- przypisywanie człowieka do pontonu
- sprawdzenie poprawności meldunku a potem archiwizacja,
- w przypadku kasowania meldunku numer i tak zostaje, co za tym idzie brak prawidłowej numeracji w książce i swd
- bzdurne wypełnianie np osobą fizyczną pola właściciel mimo że w tym samym meldunku podaje się dane właściciela,
 -prawidłowe odfiltrowanie czegokolwiek graniczy z cudem
- mistrzostwo świata, PSK ma 2,5 a WSKR wersja 3.0 gdzie układ programu jest całkowicie inny,
- ignorancja Abakusa,
- próba wzajemnych oskarżeń się abakusa oraz komisji SWD przy KG PSP za działąnie programu i jego treść
 i wiele innych o których nie chce mi się pisać.
Pozdrawiam i szacunek dla dyżurnych, którzy muszą się z takim gniotem zmagać.
Dziadostwo, dziadostwo i jeszcze raz dziadostwo
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2012, 20:53:44 wysłana przez joker26 »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #494 dnia: Luty 14, 2012, 20:44:52 »
Cytuj
W dniach 23 – 25 stycznia 2012 roku na sali szkoleniowej Wydziału Operacyjno – Szkoleniowego Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu odbyło się szkolenie doskonalące w zakresie obsługi zaktualizowanego programu komputerowego System Wspomagania Decyzji –Systemy Teleinformatyczne (SWD-ST) ver. 2,5.
Szkolenie przeznaczone było dla strażaków wszystkich zmian służbowych Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych, funkcjonariuszy pełniących na co dzień służbę w Miejskim Stanowisku Kierowania poznańskiej Komendy oraz strażaków Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu.
Głównym celem spotkania było przedstawienie kompleksowej obsługi powyższej aplikacji ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego sporządzania informacji ze zdarzeń oraz zasad wprowadzania danych w Katalogu Sił i Środków programu SWD-ST 2,5.
Wspomnianą tematykę szczegółowo omówili i praktycznie zaprezentowali funkcjonariusze Miejskiego Stanowiska Kierowania kpt. Piotr Mądry oraz st. asp. Mariusz Gruszka.
Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem gdyż wzięło w nim udział ponad 160 poznańskich strażaków.

http://www.kmpsp.poznan.pl/node/11610

Jak widać niektóre komendy poradziły sobie ze szkoleniem obsad SK nie licząc tylko na on-line z Abakusa i instrukcję na ich stronie.
Szkoda, że nie dostaliśmy tego programu wcześniej do przetestowania rożnych wariantów z sąsiadami zza miedzy przed wprowadzeniem w życie, gdzie w lubuskim działał już od wakacji. 

Offline nowynick

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #495 dnia: Luty 14, 2012, 21:43:35 »
Witam. Nie wiem jak w innych województwach, ale w świetokrzyskim pracujemy na serwerwach XXX, na których system SWD bardzo zamulał. Od pewnego czasu wszyscy zakupili dodatkowo pamięć z baterią do serwerków i powiem, że nie ma żadnego opóźnienia w pracy systemu. Pamięci zwiększyły wydajnośc ok. 3,5 razy od tej co była oryginalnie zamontowana. Czyli się da, tylko nie wszyscy pracują na takim samym sprzęcie.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #496 dnia: Luty 14, 2012, 21:46:46 »
To już jest bardzo dużo ale dla mnie to wstęp do porządnych warsztatów. Tylko się cieszyć że taka inicjatywa się pojawiła i część problemów została omówiona przez kogoś kto z tym programem pracuje. Ale po takim dużym szkoleniu powinny dalej odbywać się już szkolenia-warsztaty z małymi grupkami osób bo po prostu nie sposób dokładnie przeszkolić ponad 150 osób naraz. Poza tym w małych grupkach każdy może przetestować omawiane wcześniej zagadnienia bezpośrednio w programie.
W każdym razie ogromny plus za podejście do sprawy  :straz:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #497 dnia: Luty 14, 2012, 22:40:38 »
Dzięki za miłe słowa ;) Aż dziw, że ktoś pozytywnie się wypowiada o KM PSP Poznań ;)
Szkolenie było inicjatywą chłopaków z MSK. W moim odczuciu bardzo fajne i pożyteczne, zresztą to nie tylko moje zdanie (choć nie mnie oceniać).
Zgoda, że to wstęp do porządnych warsztatów, ale ...
Problem polega na tym, że w JRG na SWD pracują różni ludzie (nie ma stałych osób, jedni są bardziej wtajemniczeni inni wogóle) i dlatego liczba uczestników szkolenia to aż 160 strażaków. Żeby zorganizować warsztaty to nie tylko trzeba małe grupy, ale także stanowiska komputerowe, a przede wszystkim szkoleniowa wersja SWD (inaczej to jest praca na żywym organizmie, mieszanie dyżurnemu w rejestrze, EWIDZIE itp itd). Niestety takiego komfortu (wersji szkoleniowej) nie mamy.
Poza tym w Wlkp. prowadzone są szkolenia obsad stanowisk kierowania, gdzie jednym z ciekawszych zajęć jest: "Łączność i alarmowanie. Programy komputerowe wspomagające kierowanie działaniami ratowniczymi".

http://www.straz.gov.pl/data/other/program_szkolenia_dyspozytorow_6.06.11_z.pdf

strony 10 i 13.

Tutaj informacja o początku:
http://www.psp.wlkp.pl/?art=6734

Podsumowując - program nie jest doskonały, ale też nie przesadzałbym z krytyką, zawsze początki nie są łatwe. Byle tylko zauważane problemy były realizowane...
Pozdrawiam
jaras


Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #498 dnia: Luty 14, 2012, 22:40:58 »
tylko że taka bateryjka kosztuje około 350 dolarów i trzeba na nią czekać około 2 miesiące. Ale potwierdzam, że jest to najlepsze rozwiązanie na problemy z wydajnością.

Offline nowynick

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #499 dnia: Luty 14, 2012, 22:52:09 »
Za bateryjkę zapłaciłem ok 800zł brutto na 8% Vat oczywiście i czekaliśmy ok.3dni. Przy okazji mam prezentację /tzw. wypocinki/ dotyczącą sporządzania meldunków, jak kogoś interesuje to podeślę. Pomysł zaczerpnięty był od jednostki z południa kraju.