Autor Wątek: System SWD ST  (Przeczytany 464838 razy)

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #450 dnia: Styczeń 29, 2012, 14:21:12 »
My nasze uwagi puściliśmy bezpośrednio do Abakusa, przy telefonicznej rozmowie już kilka rzeczy nam wyjaśnili, o kolejnych wiedzą, inne zgłaszane są wpisane do rozwiązania.
Części problemów w 2.5 nie da się usunąć (definiuje to rodzaj bazy na jakiej pracuje dwójka) -  potrzebujemy w KP i KM SWD 3.0 ale kiedy to będzie zależy od KG więc to nie wina samego programu bo trójkę do KG i KW wgrali.
Cytuj
Nie powala nowościami, szata graficzna i te małe ikonki
No i nie będzie bo to na polecenie góry przepisane 2.0 i lekko unowocześnione - patrz zdanie wyżej  :cooo:
Fakt ikonki mogły by być większe, to samo z czcionką - też chce to ująć w kolejnych uwagach do Abakusa.

Tak jak pisałem kilka postów wcześniej łatka 19 do 2.5 już przyniosła kilka rozwiązań.

Na czasy 00:00:00 nie psioczcie, naprawdę kwestia przyzwyczajenia i odpowiedniej dyscypliny i nie ma większych problemów. Do tego po ostatniej służbie zrozumiałem dlaczego są w takim formacie i dlaczego jest nacisk na GPS i statusy (inna sprawa że terminale i GPS są niedopracowane, ktoś pozwolił nam taki bubel wcisnąć). Terminale odgrywają ogromną rolę przy zdarzeniach gdzie nasze SiS poszły do innego powiatu lub koledzy przyjechali z pomocą do nas. Nie ma wtedy dzwonienia i pytania się o czasy innej jednostki, kartę z autami z innego powiatu otrzymuje właściwe M/PSK i automatycznie zaznaczają się czasy (przy umiejętności obsługi urządzeń karty są zsynchronizowane czasowo w dwóch lub więcej powiatach) - KŁANIA SIĘ PRAKTYCZNY SYSTEM SZKOLENIA OBSAD M/PSK I DOWÓDCÓW PB. Po prostu tego nikt nas nie uczy i nie wyjaśnia mechanizmów działania ... stąd wątpliwości i często złość bo nie wiemy po co to jest i konieczne jest dochodzenie do tego metodą prób i błędów  :wall:

Cytuj
On może ułatwi pracę dla KW lub KG i KC.. a co z PSK lub MSK?
Nie zgadzam się z tym, po prostu trzeba nauczyć się dobrze obsługiwać ten program (jeśli stare SWD było rozpracowane to nowe to nieduży problem), uzupełnić go o jak największą ilość danych (telefony do ważnych osób, dane OSP, dane własnego sprzętu, załączone pliki zewnętrzne z np. siecią hydrantów, ważnymi obiektami ...), mieć dobrze rozwiązaną sieć i serwery, do tego podpięcie urządzeń peryferyjnych (DSP, DWA, Centralka, Rejestrator, Monitoring PPOŻ itd.) i masz potężne narzędzie do pracy - pytanie jak umiesz to narzędzie wykorzystać.
U mnie na PSK długopisy w zasadzie poszły w odstawkę, są tylko awaryjnie bo zdarzenia są rejestrowane od razu w SWD.

Cytuj
Uwagi:
W dziale Nowe zdarzenie P jak (pożar) w podgrupie (podkategoria) wyskakują zdarzenia dla MZ!!!?
Dlaczego w P  nie ma
Pożar śmietnika?
Pożar trawy?
Pożar poddasza? itp.
Dobrze by było gdyby tu można dodać więcej podgrup...
Cenna uwaga, warto przekazać do Abakusa może to jakoś zostanie wprowadzone. My już podaliśmy żeby przy zaznaczaniu jaką służbę (Policja, Pogotowie, Energetyka ...) powiadomiliśmy dodać czas tego powiadomienia - zobaczymy czy wprowadzą, ale przynajmniej wiedzą, więc spora szansa jest że to się pokaże.

Cytuj
Dział opisówka tu widać znaczącą równicę,
można by zainstalować moduł sprawdzana pisowni i gramatyki mi by się to przydało innym też pewnie!!!
Także bardzo dobry pomysł  :straz:

Cytuj
Jak wam się podobają czasy wyjazdu w 00.00.00 mierzone z dokładnością do sekund??
Obecnie parujemy na dwóch SWD, ręczne wklepujemy do nowego odchyłka jednej sekundy juz wyskakuje błąd!!!! przy 20 meldunkach nerwy puszczają...
O czasach pisałem wyżej.
Mam rozumieć że cały czas jedziecie z meldunkami w starym SWD i Nowym czy po prostu od momentu migracji bazy danych przepisujecie meldunki do Nowego i macie wyznaczoną jakąś datę graniczną  :pyt:
U mnie taka sytuacja miała miejsce w grudniu od 01.01.2012 meldunki tylko w 2.5. Przepisywanie meldunków było upierdliwe ale jakoś rok musieliśmy zakończyć (w instrukcji do SWD 2.5 warto zaglądnąć do działu wyjazdy archiwalne - ułatwia to sprawę). Robiliśmy to później tak że "oryginał" był robiony w Nowym a potem przepisanie do starego żeby baza za 2011 się zgadzała i była pełna.
Niestety stany SiS rano jeszcze w obu. Nie wiem po co, chyba tylko dlatego że WSKR jeszcze nie ogarnia 3.0 bo ich też nikt nie szkolił i mają niezły cyrk (kilka razy już z chłopakami o tym rozmawiałem) :gwiazdki:

"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Belmondo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #451 dnia: Styczeń 29, 2012, 17:59:21 »

Cytuj
i masz potężne narzędzie do pracy - pytanie jak umiesz to narzędzie wykorzystać.
U mnie na PSK długopisy w zasadzie poszły w odstawkę, są tylko awaryjnie bo zdarzenia są rejestrowane od razu w SWD.
SWD to dobre i pomocne narzędzie to fakt zagalopowałem się, przydałby się tak jak mówisz kursy doszkalające z tego nowego, zrobione przez Abakusa. Filmiki raz że jest ich za mało a drugi że słabej rozdzielczości.


Marzy mi się  jeden pulpit z trzema monitorami, na głównym  środkowym SWD po prawej mapy a po lewej programy wspomagające.

Marzy mi się: aby w SWD lepiej współdziałał z rejestratorem rozmów i wyświetlał numer dzwoniącego czy z dzwoni z budki czy z budynku publicznego (obiekt) dla numerów stacjonarnych, abym mógł z dopisać do tego numeru uwagę i filtr albo blokadę czasową, abym mógł go odsłuchać od razu!!!!
Moduł mapy do SWD wzorowany na  AutoMapa plus Google mapa z możliwością nanoszenia sieci hydrantów.
Pliki zewnętrze z mapami obiektów np. w pdf.




Offline WitoldM

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #452 dnia: Styczeń 29, 2012, 19:03:45 »
Nowy SWD 2.5 pracuje u nas  wolno i zawiesza się.. :zamknij:

Pisz do Abakusa na serwis25@ + do KW. Niech coś z tym zrobią.
Pisz do skutku, można go osiągnąć :)

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #453 dnia: Styczeń 29, 2012, 19:08:15 »
Cytuj
Marzy mi się  jeden pulpit z trzema monitorami, na głównym  środkowym SWD po prawej mapy a po lewej programy wspomagające
O bardzo dawna mamy po dwa monitory przy jednym komputerze i rozszerzony pulpit, na jednym SWD na drugim mapa, program do obsługi centralki i co tam sobie poustawiasz, fakt mi zaczyna brakować jeszcze co najmniej jednego ekranu. Ale już praca na 2 to dużo wydajniej i przejrzyściej.

Cytuj
Marzy mi się: aby w SWD lepiej współdziałał z rejestratorem rozmów i wyświetlał numer dzwoniącego czy z dzwoni z budki czy z budynku publicznego (obiekt) dla numerów stacjonarnych, abym mógł z dopisać do tego numeru uwagę i filtr albo blokadę czasową, abym mógł go odsłuchać od razu!!!!
Moduł mapy do SWD wzorowany na  AutoMapa plus Google mapa z możliwością nanoszenia sieci hydrantów.
Pliki zewnętrze z mapami obiektów np. w pdf.

Kilka rodzajów rejestratorów SWD obsługuje bez problemu (tak mamy z TRX) - odsłuch rozmowy po kliknięciu ikonki głośniczka w karcie zdarzenia, możliwość odfiltrowywania co chcę odsłuchać - działa bez zarzutu.
Wyświetlanie numerów - oczywiście że działa i to od momentu wejścia nowego SWD w jeszcze bardziej rozbudowanej formie, kwestia zakupu centralki tel. obsługującej protokół TAPI i CTI (u nas platan sigma - jestem z niej zadowolony) - po ostatnich pracach na serwerowni i konfiguracji SWD - wyświetla mi się okienko z informacją o rozmowie przychodzącej na 3 telefony na SK, po odebraniu wiem kto na której linii z kim rozmawia, plus import bazy telefonicznej z centralki do SWD (ideał to to nie jest i jeszcze sporo brakuje) ale od razu wiem czy dzwoni swój czy obcy, do tego jeden klik na okienku z rozmową przychodzącą i mam gotową kartę z numerem telefonicznym i jeśli już były dane osoby to Imię i Nazwisko zgłaszającego. Do tego dobry, duży telefon systemowy z dodatkową konsolą i z jednego telefonu przy swoim stanowisku odbieram którą linię chcę i przełączam rozmowy w dowolny sposób. Do tego bramka gsm zamontowana w centrali i rozmowy wychodzące na komórki idą przez gsm, plus możliwość wysyłania sms z poziomu dowolnego kompa z oprogramowaniem platan cti.
Pliki zewnętrzne w dowolnym formacie już w starym SWD popodpinane do odpowiednich obiektów, ulic, miejscowości - robię kartę z taką a taką miejscowością i w dodatkowym okienku mam wykaz załączonych plików - hydranty, obiekty szczególne, mapki itd.
Na mapę w nowym SWD czekam z niecierpliwością i mam zamiar też dokładnie się jej przyjrzeć i ją odpowiednio skonfigurować - ma mieć możliwość współpracy z geoportal.gov.pl. Chce też spróbować popodkładać odpowiednie warstwy map cyfrowych ... efekty będę znał za jakiś czas.

Program ma swoje bolączki i trochę wad ale więcej jest zdecydowanych plusów i jest to bardzo dobry program i narzędzie dla nas bo pisany przez polską firmę pod dyktando strażaków ... a jak sobie go każdy skonfiguruje tak będzie miał.
Tak jak pisałem, ja już dawno zrezygnowałem z długopisów i "tradycyjnej" formy przyjęcia zgłoszenia czyli papier a potem komp. Za dużo zmarnowanego czasu  :straz:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline WitoldM

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #454 dnia: Styczeń 29, 2012, 19:10:01 »

Marzy mi się  jeden pulpit z trzema monitorami, na głównym  środkowym SWD po prawej mapy a po lewej programy wspomagające.

To nie są jakieś wielkie marzenia, komp z kartą trzy(cztero)monitorową załatwia sprawę.
Alternatywnie dwa kompy w tym jeden z kartą dwumonitorową co zarazem zwiększa redundancję i poprawia gwarancję ciągłości działania.

http://www.komputronik.pl/category/1205/Karty_wielomonitorowe.html?sb=&sd=&sort=1&by=f_price_1&sa=&vg=0




Marzy mi się: aby w SWD lepiej współdziałał z rejestratorem rozmów i wyświetlał numer dzwoniącego czy z dzwoni z budki czy z budynku publicznego (obiekt) dla numerów stacjonarnych, abym mógł z dopisać do tego numeru uwagę i filtr albo blokadę czasową, abym mógł go odsłuchać od razu!!!!

Tylko skąd SWD ma wiedzieć czy to numer budki czy budynku publicznego? Bazę automatów z tepsy kiedyś wydębiłem, ale co z innymi operatorami jeśli jest ich więcej na danym terenie? A blokadę czasową? Chyba nie chcesz zablokować dla danego numeru możliwości dodzwonienia się?

Offline Belmondo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #455 dnia: Styczeń 29, 2012, 20:55:30 »
Cytuj
Program ma swoje bolączki i trochę wad ale więcej jest zdecydowanych plusów...
chodzi Ci o ten TRX?
azirafal ale masz wiedzę bracie!! szacun tez do  wszystkich.
Czy tym programem można zablokować nawiedzoną przed menopauzą co dzwoni całą noc?

Cytuj
Tylko skąd SWD ma wiedzieć czy to numer budki czy budynku publicznego? Bazę automatów z tepsy kiedyś wydębiłem, ale co z innymi operatorami jeśli jest ich więcej na danym terenie? A blokadę czasową? Chyba nie chcesz zablokować dla danego numeru możliwości dodzwonienia się?
WitoldM jest taki program u nas co pokazuje pewne informacje czy to budka telefoniczna i z jakiego budynku dzwonią, możne nie jest doskonały ale działa.

Kiedyś jak zadzwoniłem do Abakusa po 19.00 to mnie opierniczył że to nie sklep 24h
Cytuj
Pisz do Abakusa na serwis25@ + do KW. Niech coś z tym zrobią.
Pisz do skutku, można go osiągnąć :)
Przed szereg już mi się nie marzy wychodzić w firmie,  są mądrzejsi i wyżsi ode mnie. Ja jestem tylko białym murzynem.

Marzy mi się: abym nie musiał odpalać 10 programów  za każdym razem i wpisywać kody z karty i czekać, czekać, czekać  na zalogowania  a czas to życie.

Czy warto dzwonić do Abakusa z informacjami i uwagami, czy tylko mi się raz może trafiło zadzwonić w czasie dobranocki?

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #456 dnia: Styczeń 29, 2012, 22:54:01 »
Cytuj
jest taki program u nas co pokazuje pewne informacje czy to budka telefoniczna i z jakiego budynku dzwonią, możne nie jest doskonały ale działa.
Cytuj
Tylko skąd SWD ma wiedzieć czy to numer budki czy budynku publicznego? Bazę automatów z tepsy kiedyś wydębiłem, ale co z innymi operatorami jeśli jest ich więcej na danym terenie? A blokadę czasową? Chyba nie chcesz zablokować dla danego numeru możliwości dodzwonienia się?
Ale po co Ci jakiś program, wszystkie budki TPSA to numery 801xxxxxx a Dialogu żeby nie skłamać 640xxxxxx czy jakoś tak, kiedyś było łatwiej taki wykaz zdobyć bo Tepsa nie była tak roz..... rozłożona na łopatki.
Dostajesz to w formie jakiegoś pliku txt, odpowiednio obrabiasz - dowolny program bazy adresów centralki (nawet SWD) przyjmie import i masz przy dzwonieniu że to budka i to z podanym adresem :kwit:
Plik powinna zdobyć Operacyjna, ... powinna ... a jak jest wiemy z praktyki ... dodam że jak się chce i umie normalnie rozmawiać to się da  :gwiazdki:
Do tego kłania się to jak masz skonfigurowaną centralkę u siebie i czy centrala miejska przekazuje odpowiednie dane - ustawienia protokołów CLIP i CLIR, u mnie nie ma czegoś takiego jak numer zastrzeżony.
Te dane oczywiście wyświetla program obsługujący daną centralkę lub SWD - oprogramowanie dodatkowe to u nas była podstawa przy doborze nowej centrali tel. po awarii starej (dlatego między innymi padło na Platana). Pan serwisujący naszą centralkę chyba mnie nie lubi  :wacko:

Cytuj
Czy tym programem można zablokować nawiedzoną przed menopauzą co dzwoni całą noc?
Niestety nie bo to niezgodne z prawem ... nie można komuś zablokować możliwości połączenia na nr alarmowy ... a czasem szkoda ... no ale takie prawo.
Dużo gorsze są połączenia na 112 bez kart sim czyli numery typu 501999999, 601000000, 010331234... itd. - kto ma 112 u siebie z sieci komórkowych wie o czym mowa  :wall:

Cytuj
chodzi Ci o ten TRX?
Tak ten TRX - odpowiednia konfiguracja w zakładce urządzenia/rejestratory - potem zdefiniowanie kanałów i ich nazw i chodzi bez zarzutów. Nie pamiętam teraz czy trzeba mieć odpowiedni certyfikat, chyba nie, oraz musisz jako użytkownik mieć nadane prawa do korzystania z rejestratora.
Oczywiście działa i SWD i dołączone oprogramowanie obsługi rejestratora.

Cytuj
Kiedyś jak zadzwoniłem do Abakusa po 19.00 to mnie opierniczył że to nie sklep 24h
Zależy z czym dzwonisz i jak rozmawiasz, niestety telefony po godzinach pracy to nic przyjemnego - pracowałem w prywatnej firmie i wiem o co chodzi.
Ja jakoś nie mam nigdy większych problemów, zadaje konkretne pytania dostaje konkretne odpowiedzi, kilka problemów już w ten sposób rozwiązałem - wrażenia z serwisu bardzo pozytywne - radzę dzwonić do 15:30  :straz:
Cytuj
Czy warto dzwonić do Abakusa z informacjami i uwagami, czy tylko mi się raz może trafiło zadzwonić w czasie dobranocki?
- zależy od pytań, jeśli jest to pytanie typu a czemu ta karta jest taka .......... i mam to i to wypełniać, a czemu w meldunku jest tak i tak, po co ja mam kartę wypełniać tak i tak to przepraszam ale sam bym lekko wyszedł z siebie - to pytania nie do Abakusa a do ....
Jeśli pytasz o konkretne problemy typu jak skonfigurować takie a takie urządzenie, przy uruchomieniu takiego a takiego mechanizmu to i to nie działa, błędy katalogu SiS typu ... nie można sprzętu logistycznego (słynne łopaty) "podpiąć" pod auto to nie ma problemu, przynajmniej ja go nie miałem ani razu.
Lepiej po prostu zrobić sobie listę problemów i  potem wysłać ją mailem, ludzie z Abakusa naprawdę przy tak ogromnym projekcie mają masę pracy.

Cytuj
Marzy mi się: abym nie musiał odpalać 10 programów  za każdym razem i wpisywać kody z karty i czekać, czekać, czekać  na zalogowania  a czas to życie.
- czy chodzi o słynną lokalizację abonenta dzwoniącego na nr alarmowy  :pyt:
Jak tak to Twoja KM/KP razem z kartami powinna dostać na płytce taki programik który automatycznie szuka numeru u różnych operatorów. Uruchamiasz raz, wpisujesz kod karty dla odpowiedniego certyfikatu i później już tylko szukasz danego numery - czysto teoretycznie bo rozwiązanie tymczasowe napawa mnie pustym śmiechem, totalna kicha, jedyne co namierzysz to miejscowość i tyle z dokładności.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #457 dnia: Styczeń 30, 2012, 21:54:34 »
Nie mieszajmy SWD z innymi programami i urządzeniami.  Oczywiście byłoby idealnym rozwiązaniem gdyby SWD robiło wszystko, ale tego raczej nigdy się nie doczekamy.  SWD może ewentualnie WSPÓŁPRACOWAC z innymi aplikacjami lub urządzeniami i szczerze mówiąc  na chwile obecna ma  już dośc szeroki zakres takiej współpracy.  Jeśli używamy takich urządzeń i oprogamowań ktore  współpracuja ( są zintegrowane ) z SWD  - najprostszym przykładem DWA , czy DSP - to wszystko działa całkiem poprawnie ( oczywiście po odpowiedniej konfiguracji) . Jeśli jednak posiadamy , lub kupujemy inne urządzenia to problemy z pewnościa będą - z Windows czy Androidem tez nie każde oprogramowanie przecież wspópracuje.
   

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #458 dnia: Styczeń 31, 2012, 10:29:43 »
Koledzy zadam laickie pytanie , Jak u Was odbywa się dysponowanie sis spoza powiatu chodzi mi o wysłanie żadania dyspozycji?
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #459 dnia: Styczeń 31, 2012, 14:46:17 »
Telefonicznie z powiatu do powiatu z powiadomieniem o zdarzeniu i prośbie o dodatkowe SIS

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #460 dnia: Luty 05, 2012, 11:04:17 »
No niestety , mimo rozbudowania  SWD  o wiele funkcji  (z których częśc chyba nie zawsze ułatwia/przyspiesza  pracę, szczególnie  w momencie przyjmowania  zgłoszenia i dysponowania sił)  chyba  nikt nie pomyślał  o takiej z pozoru prostej sprawie.    Żadanie zadysponowania dodatkowych SiS z  terenu innego powiatu  opiera się więc nadal na tradycyjnych sposobach – telefon, radio itp. – czyli kontakcie z  WSKRem , lub powiatem sąsiednim od którego oczekujemy pomocy i powiadomieniu o tym fakcie WSKR. Pewnym ułatwieniem mógłby być chociaż  Komunikator, ale niestety u nas działa on tylko w jedna stronę … odbieramy informacje od WSKR , ale odpowiedziec  lub napisac czegokolwiek  do WSKR lub innego powiatu nie możemy. 
Nikt mi tez nie tłumaczył  ( na szkoleniu lub przy pomocy materiałów szkoleniowych)  jak postępowac w takiej sytuacji , czyli jak  odzwierciedlic  w SWD  otrzymane dyspozycje.   Wydaje  mi się że najlepszym , bo najprostszym  sposobem będzie sporządzenie karty z adnotacja o otrzymanym poleceniu zadysponowania , a następnie przesłanie tej karty  do powiatu  do którego zostały zadysponowane własne SiS, a tam owe karty zostana scalone i na ich podstawie zostanie sporządzony meldunek .
 To jednak jest  tylko mój pomysł , który przyszedł mi do głowy tak na szybko . Może jest jakis  inny sposób o którym nie wiem ?
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2012, 11:22:54 wysłana przez remfire »


Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #462 dnia: Luty 07, 2012, 08:59:59 »
http://www.swd-st.pl/

trzeba się zaologować

baza wiedzy/filmiki

http://www.swd-st.pl/index.php/baza-wiedzy/filmy

http://www.swd-st.pl/index.php/baza-wiedzy/filmy/rejestr-wyjazdow/przekazywanie-zdarzen-pomiedzy-jednostkami

http://www.swd-st.pl/index.php/baza-wiedzy/filmy/rejestr-wyjazdow/scalanie-zdarzen-z-wielu-jednostek-sis-spoza-powiatu--pomoc-innym-jednostkom

Tak kolego tylko że filmiki nie są zbyt szczegółowe i nikt w nich nie wspomina o zaprzyjaźnianiu jednostek. Na chwilę obecną jest tak że dzwonię do sąsiedniej komendy on zakłada pasek i przesyła go do mnie a ja z kolei scalam to zdarzenie. Niestety z uwagi na kłopoty z synchornizacją czasami trwa to wieki.
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #463 dnia: Luty 07, 2012, 12:39:14 »
Dobra, a takie pytanko - kto współpracuje może z CPR i/lub wie coś na temat wymiany informacji z CPR poprzez "karty zdarzeń"? SWD 2.5 takiej funkcjonalności na razie nie oferuje z tego co mi wiadomo i nie wiadomo czy w ogóle będzie ferował, czy też będzie konieczna przesiadka na 3.0 (które też kuleje... w środę mają być mapy dopiero... może będą)
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #464 dnia: Luty 07, 2012, 15:42:13 »
Radhezz a działa gdzieś jakiś CPR  :pyt:  :gwiazdki:
U nas narazie nie ma możliwości sprawdzenia tej opcji bo CPR ja Yeti niby każdy słyszał a nikt nie widział  :gwiazdki:
Docelowo niby mamy mieć SWD 3.0 ale kiedy to wie tylko KG albo raczej na pewno tego nie wie  :fiuu:

Mapy będą wgrywane stopniowo w każdej KW, KM i KP po zakończeniu etapu wdrażania samego SWD, więc całkiem możliwe że dostaniecie jeśli nie będzie jakiejś kolejnej obsuwy.

Cytuj
Niestety z uwagi na kłopoty z synchronizacją czasami trwa to wieki.
No i kłania się kolejny problem o którym Panowie z KG raczyli w ogóle nie pomyśleć a problem po prostu w końcu wyszedł na wierzch a istniał od bardzo bardzo dawna.
U mnie w KP kolega już bardzo dawno głośno mówił o potrzebie synchronizacji czasów we wszystkich newralgicznych urządzeniach ... było to lat temu z bodajże 10. Obecnie problem rozwiązaliśmy (też już ze 2 lata tak jest) poprzez ustawienie synchronizacji czasu na kompach, serwerach, rejestratorach z serwerem czasu z internetu. Niestety niewielki problem jest z centralką Platana ale już rozwiązany - tam trzeba było ustawić synchronizację czasu z czasem centralki miejskiej (odchyły czasowe z resztą sprzętu ok pół do jednej minuty, gdy centralka co jakiś czas się synchronizuję jest ok).

No i niedawno przyszło pismo bodajże z KG czy KW o potrzebie synchronizacji czasu ... olśniło kogoś HURRA ... tylko po ilu latach funkcjonowania SWD  :pyt: :pyt: :pyt:
Samo rozwiązanie problemu jakieś jest ale do półprofesjonalności to mu wg mnie sporo brakuje

To samo z wytycznymi co do pisania meldunków - słynna tabelka z poszkodowanym, w końcu po wielu naradach doszedł ktoś do wniosku że skoro jest specjalnie przeznaczona na dane takich osób to tam wpisujemy wszystko co wiemy a nie tylko ratowników i to z PSP i KSRG a reszta to ...
Czekamy jeszcze na oficjalne pismo w sprawie niemniej słynnych osób fizycznych, też w końcu jednak kogoś olśniło że jak pole jest nazwane Właściciel lub użytkownik to tam piszemy dane osobowe a nie osoba fizyczna  :kwit:

Dlaczego przy tak dużym projekcie jak SWD oraz OST112 nikt nie pomyślał o potrzebie "postawienia" własnego serwera czasu. Taki serwer byłby sobie w KG lub jakimś ministerstwie i wystarczy nadać mu własny adres internetowy i przesłać te dane w dół tak aby WSZYSTKIE SŁUŻBY DBAJĄCE O BEZPIECZEŃSTWO PAŃSTWA MIAŁY ZSYNCHRONIZOWANY CZAS we wszelkich newralgicznych urządzeniach (może taki serwer jest ale nikt nie wpadł na pomysł że czasy trzeba synchronizować we wszystkich resortach). No ale jak w ministerstwie cyfryzacji hasła to ADMIN1 i ADMIN to wiedza o serwerach czasu to już wyższa, nieosiągalna matematyka  :wall:
Nie wspomnę o tym że wymiana informacji pomiędzy Komendami, Resortami etc. powinna odbywać się na wydzielonej sieci nie mającej wiele wspólnego z publicznym internetem - niby ma to być OST112 ale jak do tej pory nie został on uruchomiony.

Cytuj
http://pl.wikipedia.org/wiki/Serwer_czasu

Ale co tam elita rządząca państwem i szefostwo z KG wie lepiej ... alleluja i do przodu i jakoś to będzie a ludzie niech sobie kombinują sami na dole :gwiazdki:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #465 dnia: Luty 07, 2012, 21:12:46 »
Dobra, a takie pytanko - kto współpracuje może z CPR i/lub wie coś na temat wymiany informacji z CPR poprzez "karty zdarzeń"? SWD 2.5 takiej funkcjonalności na razie nie oferuje z tego co mi wiadomo i nie wiadomo czy w ogóle będzie ferował, czy też będzie konieczna przesiadka na 3.0 (które też kuleje... w środę mają być mapy dopiero... może będą)
Jestes w błędzie - teoretycznie wersja 2,5 oferuje coś takiego. Każda karta ma swój indywidualny nr ID -  inny dla WCPR , a inny dla danej jednostki obsługującej. Teoretycznie jest więc mozliwe przekazywanie karty przyjetego zgłoszenia w WSPR , do danego M/PSK - byc może bezpośrednio, byc może za pośrednictwem WSKRu. Pewne próby prawdopodobnie juz były w niektórych województwach.
 Podkreślam jednak że jest to wiedza czysto teoretyczna, w praktyce nikt z nas nie wie jak to działa  - przyczyna chyba jest oczywista , bo kto by miał to obecnie przekazywac ? ;)  Program jednak ma juz pewne mozliwości nie wykorzystywane na chwile obecną.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #466 dnia: Luty 08, 2012, 00:47:32 »
A to nie wiedziałem że w SWD 2.5 coś takiego jest - jeśli jest i nie działałoby poprawnie to sami-wiecie-kto musi wypuścić odpowiednią łatkę, i przynajmniej na jakiś czas będzie spokój z migracjami :szalony:

A temat ruszyłem dlatego że miałem okazję zobaczyć ostatnio SWD 3.0 "w akcji", jako że że ludzi i sprzęt po migracji na nową wersję w KW trzeba było na nowo skatalogować... Nie dopytywałem, ale prawdopodobnie chodziło o przejście z 2.5=>3.0. I powiem szczerze że rozumiem teraz narzekania na szybkość działania - nie wiem jak na M/PSK to wygląda, ale na terminalu to chodziło... hmm... z dużymi przestojami myślowymi :gwiazdki:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #467 dnia: Luty 08, 2012, 10:10:30 »
Czym się charakteryzuje SWD-ST 2,5 i komu zależało na tak przyspieszonym trybie wprowadzenie go w życie z pogwałceniom jakichkolwiek norm zdrowego rozsądku :pomysl:

spieprzone spiesznie napisane na kolanie w ostatnim dniu rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad organizacji ksrg  :kwit:
aby wyjść z piekącego ognia krzyżujących się pytań  powstają "zasady ewidencjonowania zdarzeń w zmodernizowanym systemie SWD-ST"  :wall:
potem słynne pismo w sprawie "rubryk" (osoba fizyczna, dane personalne osób poszkodowanych itd)  :cooo:
teraz na dniach pismem okólnikowym robi się niedouczonych głupków z dyżurnych i sporządzających informacje ze zdarzenia  :komp: wytykając błędy jakie popełniają na nowym programie za 7 baniek
dzwoniąc do Abakusa słychać w słuchawce automat zgłoszeniowy  :zamknij:
większość działań w SWD odbywa się na zasadzie prób i błędów, jesteśmy testerami nowego oprogramowania  :fiuu:
program wywala się kilka razy dziennie nawet w sytuacjach ekstremalnych (wpisywanie karty zdarzenia, wpisywanie danych do informacji ze zdarzenia)  :szalony:
 
Pytam się kto, dlaczego i kiedy będzie :stop: z objaśnieniami do wyjaśnień instrukcji wprowadzającej zasady na podstawie rozporządzenia.
 

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #468 dnia: Luty 08, 2012, 10:45:08 »
No i widzicie jakie jest do nas Dyżurnych podejście  :gwiazdki:

Jak mamy wiedzieć jak poprawnie obsługiwać pewne mechanizmy w SWD i jak pisać meldunki skoro robiąc to na logikę ktoś udowadnia na siłę że to jest źle a potem prostuje oficjalnym pismem to co wcześniej namącił.

SWD 2.5 to po prostu przepisane 2.0 z dodaniem kilku nowych funkcjonalności i zmianie katalogu SiS ... mieliśmy mieć od razu 3.0 ... ale coś dzieje się na górze o czym nie wiemy i nikt nie chce poinformować o tym własnych funkcjonariuszy.
Czy to wiąże się z przymiarką do reform samorządów, powiatów, emerytur itd.  :pyt:
Czy my zostaniemy w resorcie MSWiA  :pyt:

Program będzie się "mulił" bo jak ma poprawnie funkcjonować jak wychodzą coraz to nowe problemy, które można było przewidzieć lub okazuje się że pewne mechanizmy były wprowadzone w pośpiechu i nie do końca przewidziano wszystkie sprawy (choćby problem scalania kart i potem odpowiedniego uzupełniania czasów - karta główna ma czas późniejszy niż karta przychodząca i trzeba to ręcznie korygować bo wywala błąd czasów dysponowania - a przecież logiczne że obsługa zdarzenia rozpoczęła się z najwcześniejszym czasem a nie takim jaki ma karta główna; to samo sprawa synchronizacji czasów w urządzeniach/serwerach - też do przewidzenia że przy wymianie danych na terenie całej RP taki problem bankowo wystąpi).

Dlaczego dalej nie ma szkoleń praktycznych na wirtualnych SiS tak aby można było w sztucznym środowisku sprawdzić wszystkie mechanizmy (przekazywanie zdarzeń, zgłoszenia z Yeti CPR, scalanie kart, przekazywanie sprzętu do innego powiatu, postawienie SiS w stan gotowości itd.)  :fiuu:
Dlaczego nie "wyłapuję" się tych komend i tych dyżurnych którzy mają największe doświadczenie i wiedzę w obsłudze SWD i nie robi się wspólnych spotkań/szkoleń tak aby tą wiedzę przekazać dalej  :pyt:
Dlaczego często w KW robi się koordynatorem wojewódzkim kogoś kto nie ma pojęcia o pracy z tym programem  :pyt: :krzyk:
Jak taka osoba ma nadzorować system jak o nim niewiele wie i musi się dopiero uczyć bo ktoś ją z tym tematem ożenił :krzyk: :pyt:

Ehhh ale to chyba głową w mur non stop bo przecież w naszym kochanym kraju do wszystkiego na każdym kroku tak się podchodzi  :wall:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #469 dnia: Luty 09, 2012, 00:09:14 »
Cytuj
jako że że ludzi i sprzęt po migracji na nową wersję w KW trzeba było na nowo skatalogować... Nie dopytywałem, ale prawdopodobnie chodziło o przejście z 2.5=>3.0

Hmmmm coś chyba nie do końca są pewne te informacje bo:
KG i KW dostawały od razu wersje 3.0 więc nie może tu mowy o migracji danych bo dane trafiają do bazy KW i wyżej z podległych KM/KP. Tam trzeba było faktycznie na nowo pokatalogować sprzęt i KW dostawała dopiero uaktualnione dane.

Cytuj
ale na terminalu to chodziło... hmm... z dużymi przestojami myślowymi
Hmmmm o jaki konkretnie terminal chodzi  :pyt: Masz na myśli samo stanowisko na WSKR z SWD 3.0  :pyt:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #470 dnia: Luty 09, 2012, 11:05:14 »
Cytuj
ale na terminalu to chodziło... hmm... z dużymi przestojami myślowymi
Hmmmm o jaki konkretnie terminal chodzi  :pyt: Masz na myśli samo stanowisko na WSKR z SWD 3.0  :pyt:
Połączenie zdalne po sieci lokalnej z "cienkiego klienta". System operacyjny ładuje się z serwera linux-owego, a później połączenie z serwerem Windowsowym (maszyna wirtualna?) na którym stoi SWD. Na WSKR na 110% mają to inaczej rozwiązane, bo tam już mają komputery z Windowsami, i coś mi się kojarzy że same programy są zainstalowane lokalnie, tylko łączą się z bazą na serwerze SWD.

Ale głowy sobie za to uciąć nie dam - trochę czasu już minęło odkąd się tym poważniej bawiłem, a było to też wtedy gdy SWD 2.0 dopiero miało być wdrażane, to się mogło pozmieniać... Choć powiem że wcześniejsze wersje SWD działały szybko.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 368
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #471 dnia: Luty 09, 2012, 11:18:20 »
Mam kolejne pytanie do użytkowników SWD-ST 2.5
Otóż mamy możliwość ustawienia grafiku dla KM/KP i JRG(w poprzedniej wersji też to bodajże było, ale jakoś nikt na to uwagi nie zwracał). Problem mam taki, że o ile przy JRG problemu nie ma, to już ustawienie Dyspozytorów jest problematyczne, tj. jak ustawić w grafiku system 12/24/12/48??? Jest taka możliwość czy potrzebna jest kolejna łatka?
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #472 dnia: Luty 09, 2012, 11:36:53 »
Mam kolejne pytanie do użytkowników SWD-ST 2.5
Otóż mamy możliwość ustawienia grafiku dla KM/KP i JRG(w poprzedniej wersji też to bodajże było, ale jakoś nikt na to uwagi nie zwracał). Problem mam taki, że o ile przy JRG problemu nie ma, to już ustawienie Dyspozytorów jest problematyczne, tj. jak ustawić w grafiku system 12/24/12/48??? Jest taka możliwość czy potrzebna jest kolejna łatka?

KP PSP/Obsada osobowa/System zmianowy/Edytuj/12/24 (czterozmianowy) - na dole po prawej w tabelce

Offline WitoldM

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #473 dnia: Luty 10, 2012, 15:17:16 »
No i kłania się kolejny problem o którym Panowie z KG raczyli w ogóle nie pomyśleć a problem po prostu w końcu wyszedł na wierzch a istniał od bardzo bardzo dawna.
U mnie w KP kolega już bardzo dawno głośno mówił o potrzebie synchronizacji czasów we wszystkich newralgicznych urządzeniach ... było to lat temu z bodajże 10. Obecnie problem rozwiązaliśmy (też już ze 2 lata tak jest) poprzez ustawienie synchronizacji czasu na kompach, serwerach, rejestratorach z serwerem czasu z internetu. Niestety niewielki problem jest z centralką Platana ale już rozwiązany - tam trzeba było ustawić synchronizację czasu z czasem centralki miejskiej (odchyły czasowe z resztą sprzętu ok pół do jednej minuty, gdy centralka co jakiś czas się synchronizuję jest ok).

No i niedawno przyszło pismo bodajże z KG czy KW o potrzebie synchronizacji czasu ... olśniło kogoś HURRA ... tylko po ilu latach funkcjonowania SWD  :pyt: :pyt: :pyt:
Samo rozwiązanie problemu jakieś jest ale do półprofesjonalności to mu wg mnie sporo brakuje
Do synchronizacji czasu wszelkich urządzeń nie trzeba wytycznych KG, Ministra czy Premiera. Dla każdego administratora zgodność czasu to podstawa a druga podstawa to Usługa Katalogowa np AD. Bez tego nie wyobrażam sobie sprawnego zarządzania siecią, u mnie czasy zgadzają się od dawna, AD działa sprawnie i jest to norma branżowa (IT) bez oglądania się na wytyczne przełożonych.

Dlaczego przy tak dużym projekcie jak SWD oraz OST112 nikt nie pomyślał o potrzebie "postawienia" własnego serwera czasu. Taki serwer byłby sobie w KG lub jakimś ministerstwie i wystarczy nadać mu własny adres internetowy i przesłać te dane w dół tak aby WSZYSTKIE SŁUŻBY DBAJĄCE O BEZPIECZEŃSTWO PAŃSTWA MIAŁY ZSYNCHRONIZOWANY CZAS we wszelkich newralgicznych urządzeniach (może taki serwer jest ale nikt nie wpadł na pomysł że czasy trzeba synchronizować we wszystkich resortach).
Nie wspomnę o tym że wymiana informacji pomiędzy Komendami, Resortami etc. powinna odbywać się na wydzielonej sieci nie mającej wiele wspólnego z publicznym internetem - niby ma to być OST112 ale jak do tej pory nie został on uruchomiony.
http://www.gum.gov.pl/pl/site/rozne/serwer_czasu - działa od lat.
Co do sieci to jak wiemy powstaje, rodzi się w bólach, ale rodzi się. Jak się zrodzi to pewnie zaistnieje w niej serwer czasu - lub być może już istnieje bo przecież sieć OST112 w relacji KGPSP-KWPSP działa.

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 368
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #474 dnia: Luty 10, 2012, 20:20:07 »
Nie wiem azirafal czy ktoś z wyższego szczebla czyta to forum, ale wczoraj dostaliśmy faks z WSKR-u o konieczności synchronizacji czasów na wszystkich urządzeniach, gdzie rozbieżność w czasie może wynosić do jednej minuty a czas ma być aktualizowany co najmniej raz dziennie. Dodatkowo WSKR podał adres internetowy z którego można ten czas pobierać. Czyli coś w stylu o czym wspominałeś. :straz:
Czyżby ktoś zaczął reagować? Tylko dlaczego to WSKR a nie KG... 
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)