Autor Wątek: System SWD ST  (Przeczytany 464671 razy)

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #425 dnia: Styczeń 02, 2012, 13:18:52 »
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 18 lutego 2011 r.
w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego
Rozdział 3
Walka z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne, chemiczne, ekologiczne i medyczne

gdzie jest wyszczególnione co stanowi działania ratownicze to po pierwsze
a po drugie obowiązują nas Procedury przyjęcia zgłoszenia i dysponowania SiS do zdarzenia.

Więc jak dla mnie skoro mam wyszczególnione co jest działaniem ratowniczym przez Ministra oraz mam wytyczne od własnego Komendanta jak mam dysponować i co i skoro są to działania ratownicze to jadą alarmowo.

Nie wezmę na siebie odpowiedzialności za to że zastęp jedzie po cichu bo jak po drodze coś się stanie to wtedy będzie szukanie dlaczego pojazd nie był uprzywilejowany.

Tak wiem życie pisze inne scenariusze ale ja za to odpowiedzialności nie chce brać skoro mamy złe przepisy.

No ale ten post akurat odbiega całkowicie od tematu SWD więc ewentualnie proszę o wydzielenie wątku choć nie widzę większego sensu spierać się na temat kolejnego przepisu który można sobie zinterpretować tak lub siak.

"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline dzingishan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #426 dnia: Styczeń 02, 2012, 14:01:04 »
azirafal wiele z tych rzeczy o których piszesz da się przetestować. Wystarczy tylko telefon do sąsiada że będziesz testował to i to i żeby na to nie reagował. Oczywiście nie tworzymy jakieś katastrofy żeby WSKR zawału serca nie dostał.

Z tą jazdą alarmową do wszystkich zdarzeń to jakieś dziwne zwyczaje u was są i pierwsze słyszę że istnieje taki przepis. Jak jedziemy niealarmowo do zdarzenia to nie korzystamy z uprzywilejowania w ruchu.


Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #427 dnia: Styczeń 02, 2012, 14:12:51 »
No ja wiem że przetestować się da tylko jak masz nowinki to nie wiesz co się stanie. A ja mam na myśli choćby sytuację że w przypadku przekazania zdarzenia gdzieś tam z automatu uruchamiają się dzwonki, WSKR widzi wszystko na żywo i jeśli nie uprzedzisz to zaraz będą telefony.
Ot ja już przerabiałem sytuację gdzie testowaliśmy w SWD dzwonki oraz ich ustawienia i mimo uprzedzenia że testy trwają zapaliły się alarmy dla sekcji 1,2,3,4 i chemik i wszystko mi przed garaże wyjechało bo akurat porządki robili sobie chłopaki na dole a my u siebie na PSK  :szalony:
Na szczęście ze swoją zmianą dobrze żyjemy i obeszło się śmiechem ale na bank chłopakom na podziale w momencie alarmu do śmiechu nie było.
Dlatego chcąc poznać pewne mechanizmy musisz mieć stworzone do tego odpowiednie sztuczne warunki gdzie nie ma żadnych konsekwencji popełnionych błędów a te zdarzą się na pewno.

Do tego nie masz możliwości zobaczyć co u kumpla na monitorze wyskoczy.

A ja nie jestem od tego żeby sobie eksperymenty robić bo chce wiedzieć więcej niż inni od czegoś mamy przełożonych którzy po coś noszą gwiazdki i ja życzę sobie takie szkolenia mieć bo tak jak mówiłem jestem praktykiem  :straz:

Cytuj
Z tą jazdą alarmową do wszystkich zdarzeń to jakieś dziwne zwyczaje u was są i pierwsze słyszę że istnieje taki przepis. Jak jedziemy niealarmowo do zdarzenia to nie korzystamy z uprzywilejowania w ruchu.

Jak nie jest to zdarzenie dla nas to po prostu odmawiamy wyjazdu i tyle ...
Pewno że czasem są odstępstwa od jazdy na gwizdkach ale jak się coś stanie w świetle obecnych przepisów myślę że ktoś na pewno się postara żeby winę zwalić na dyżurnego lub dowódcę ... a wystarczy to w końcu unormować odpowiednim zapisem. W pogotowiu to Dyspozytor określa w jakim kodzie jedzie się do zdarzenia i tyle.
U nas nie ma oficjalnego stanowisk co do tego więc co ja będę się wychylał ...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2012, 14:37:02 wysłana przez azirafal »
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #428 dnia: Styczeń 02, 2012, 14:15:01 »
Ciekawe po co to wyszczególnienie działania ratowniczego...
Czyżby przy nie zaznaczeniu tej opcji dany wyjazd nie zaliczał się do "30 wyjazdowych" oraz szkodliwego?

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #429 dnia: Styczeń 02, 2012, 14:32:59 »
Tego to najstarsi górale nie wiedzą  :wacko:
WSKR nie pytaj bo ich też pięknie ożenili bez żadnego przygotowania  :wacko:

A Abakus odpowiada - tak kazali zrobić, a jak to mówią naaaaaaaaaaszzzzzzzzzzz klient naszzzzzzzzzzzz pannnnnnnnnnn  :szalony:

Oooooooooooooo my już mieliśmy z tym dylemat i to nawet sam 02 się głowił co z tym zrobić.
Zgłoszenie o zasłabnięciu starszej pani w mieszkaniu, woła o pomoc, drzwi zamknięte - pogoniliśmy naszych alarmowo, PR i Policję.
Na miejscu okazało się że dotarł ktoś z rodziny z kluczami więc nasi nic nie robili. D-ca zaznaczył Działania Ratownicze - NIE a 02 a czemu bo powinno być TAK i co my biedne żuczki mamy robić hę :gwiazdki:

A że jak narazie WSKR nie zwraca na to uwagi i szybko chyba nie zacznie zostało na NIE - nikt nie wie tak do końca jak to ma być i po co  :szalony:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #430 dnia: Styczeń 02, 2012, 15:07:37 »
Najtęższe głowy z KG mają, z tym problem, a co dopiero "personel niższy" (cyt. z  med.)  :fiuu:

Ustawa o ochronie p.poż.

Cytuj
art. 2
2) działaniach ratowniczych – rozumie się przez to każdą czynność podjętą w celu ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska, a także likwidację przyczyn powstania pożaru, wystąpienia klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia;

czyli wypadną wszelkiego rodzaju zabezpieczenia imprez masowych, sportowych itp.

Duże znaczenie będzie miało zaznaczenie w informacji ze zdarzenia "rodzaj prowadzonych działań ratowniczych", "działania ratownicze prowadzono z użyciem sprzętu", "miejsce prowadzenia działań ratowniczych"
Jeżeli zaznaczymy, że wyjazd zastępu nie był działaniem ratowniczym, to te pola nie powinny być aktywne  :fiuu:

Problemem jest też pomimo odhaczenia "Ugaszono lub zlikwidowano zagrożenie bez udziału jednostek ochrony ppoż."

Cytuj
Objaśnienia do sporządzania informacji ze zdarzenia:

3. UGASZONO LUB ZLIKWIDOWANO ZAGROŻENIE BEZ UDZIAŁU JEDNOSTEK OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ
— wpisać znak X, w przypadku gdy pożar został ugaszony lub miejscowe zagrożenie zostało zlikwidowane
bez udziału jednostek straży pożarnych lub przed ich przybyciem na teren akcji (udział np. strażaka
z samochodem operacyjnym sprawdzającego zgłoszenie lub zaistniałe zdarzenie nie jest udziałem w akcji
ratowniczej).

przy pożarze P, gdzie jednostka nie podejmowała żadnych działań ratowniczych i nie używała żadnego sprzętu, a z założenia Administratora (KG) pożary, są działaniami ratowniczymi EWID pokazuje błąd chce zdarzenie zakwalifikować jak MZ bez zaznaczenia "działania ratownicze".
Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest zaznaczenie "rodzaj prowadzonych działań ratowniczych" (obojętnie który), aby zapisać jako P, czyli wymuszają na NAS pisanie nieprawdy.

W miesiącu grudniu wysmarowałem do Abakusa pismo i wytknąłem im około 20 błędów, wczoraj działając jeden dzień, tylko na nowej wersji zanotowałem 10.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2012, 15:11:40 wysłana przez grzela »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #431 dnia: Styczeń 02, 2012, 15:09:05 »
azirafal wiele z tych rzeczy o których piszesz da się przetestować. Wystarczy tylko telefon do sąsiada że będziesz testował to i to i żeby na to nie reagował. Oczywiście nie tworzymy jakieś katastrofy żeby WSKR zawału serca nie dostał.
Oczywiście że jako sąsiedzi możemy to wspólnie przetestowac  i dojśc do pewnych wniosków.  Adam i Bartek z innych powiatów tez to przetestują i też dojdą do  pewnych wniosków. czesiek i Darek  zrobią to samo i tez dojdą do pewnych wniosków. Masz jednak pewnośc że wszyscy dojdą do tych samych wniosków ? i że te wnioski będą  kompatybilne z wymaganiami  wyższych szczebli oraz twórców programu ?

Z tą jazdą alarmową do wszystkich zdarzeń to jakieś dziwne zwyczaje u was są i pierwsze słyszę że istnieje taki przepis. Jak jedziemy niealarmowo do zdarzenia to nie korzystamy z uprzywilejowania w ruchu.
Jesli ktos chce wiedziec czy  używaliście sygnałów  w celu uprzywilejowania w ruchu , to niech wstawi taki pkt do meldunku i sprawa będzie oczywista.
Nie widzę jednak związku  uzywania sygnalów podczas dojazdu do miejsca zdarzenia z działaniami ratowniczymi. Skoro dysponujemy  gdzies SiS i sporządzamy z tego wyjazdu meldunek ( Informację ze zdarzenia ) to chyba oczywiste że były tam działania ratownicze - nawet jesli było to tylko i wyłącznie zabezpieczenie. Jesli nie było takowych działąń kwalifikuje się to jako alarm fałszywy i sporządza odpowiedni meldunek . Jeśli natomiast jedzie się w innych celach ( zapoznanie z obiektem , jazda szkoleniowa, tankowanie itp ) to nie sporządza sie owej informacji , a jedynie kartę "wyjazd gospodarczy".

Cytuj
art. 2
2) działaniach ratowniczych – rozumie się przez to każdą czynność podjętą w celu ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska, a także likwidację przyczyn powstania pożaru, wystąpienia klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia;

czyli wypadną wszelkiego rodzaju zabezpieczenia imprez masowych, sportowych itp.
A dlaczego mają wypaśc ? Pojechali tam jako widzowie , czy jako ludzie mający nieśc pomoc ?
 Skoro ktoś zadecydował ( w opinii wydanej w trakcie uzgodnień przy organizacji owej imprezy ) że musi by tam jednostka ochrony ppoż , to chyba jednoznaczne że są oni tam włąśnie w celu ochrony życia, zdrowia i mienia osób uczestniczących w tej imprezie.  Sporządzamy więc stosowną dokumentację z działań polegających na zebezpieczeniu imprezy - bo jest to czynnośc podjęta w celu ochrony życia, zdrowia itp.
Jeśli owych czynności nie podejmowano - nie było wyjazdu na dana impreze - meldunku nie ma, więc i sprawy nie ma.

A co do"Ugaszono lub zlikwidowano zagrożenie bez udziału jednostek ochrony ppoż." to ewidentny babol , wymagajacy jak najszybszego poprawienia.

Wypada tez przypomniec że obecnie SWD wykazuje błędy i ostrzeżenia - błędy trzeba bezwględnie poprawiac, jednak ostrzeżenia już nie koniecznie, bo wiele z nich załozono znacznie "na wyrost". Trzeba więc kierowac się logiką i kontrolowac to co wymaga program , tak aby pod wpływem owych ostrzeżeń  nie zafałszowywac  rzeczywistości która była na miejscu zdarzenia.   
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2012, 15:32:51 wysłana przez remfire »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #432 dnia: Styczeń 11, 2012, 18:05:22 »
Na co poszło ponad 7 mln. PLN  :szalony:

Cytuj
SWD-ST po modernizacji
Z początkiem 2012 r. zakończy się koordynowany przez Biuro Informatyki i Łączności KG PSP proces wdrażania w komendach wojewódzkich i powiatowych/miejskich PSP zmodyfikowanego Systemu Wspomagania Decyzji – ST (SWD-ST). Przeszedł on gruntowną modernizację, dzięki której w całym kraju będzie funkcjonowało jednolite oprogramowanie, a KCKRiOL zacznie pozyskiwać informacje dotyczące zdarzeń, sprzętu, kadry ratowniczej czy innych elementów gotowości operacyjnej bezpośrednio z poziomu powiatowego. Co to oznacza?
W starym systemie dane statystyczne o interwencjach PSP z jednej doby spływały jednorazowo do KCKRiOL po północy (0:30), czyli z opóźnieniem, teraz natomiast będą się one pojawiać w systemie na bieżąco. Co więcej, dyżurni stanowiska kierowania komendanta głównego PSP mogą w każdej chwili swobodnie zajrzeć do baz danych poszczególnych komend PSP, by za pomocą odpowiednich filtrów (m.in. rodzaju prowadzonych zdarzeń) wyszukać przydatne informacje. Razem bazy te utworzą rodzaj aktywnego banku wiedzy o zasobach ratowniczych KSRG. Z tym wiąże się może nierewolucyjna, lecz znacząca dla komend powiatowych/ miejskich PSP zmiana. Po przejściu na nowy SWD-ST będą one musiały na bieżąco aktualizować wszystkie dane. I to w dużej mierze od konsekwencji i systematyczności pracy na poziomie powiatowym, czyli od rzetelności w ich aktualizowaniu, będzie zależeć efektywność, ale też swego rodzaju gospodarność w zarządzaniu zasobami ratowniczymi na wszystkich poziomach administracyjnych. Tak w przypadku zdarzeń złożonych (np. chemicznych) czy katastrof (np. powodzi), jak i bieżącego  funkcjonowania KSRG. Obecnie zespół powołany przez komendanta głównego PSP opracowuje nowe zasady ewidencjonowania zdarzeń. W zmodyfikowanym SWD-ST będzie więc obowiązywało ujednolicone i precyzyjne nazewnictwo. A to oznacza, że w całym kraju system nawet na poziomie językowym stanie się jednolity i jednoznaczny – powstanie swoisty uniwersalny kod operacyjny. Wśród korzyści z przejścia na zautomatyzowane pozyskiwanie danych są też i te bezpośrednio oddziałujące na strażaków – oszczędzi to dodatkowej pracy dyżurnym
operacyjnym na wszystkich poziomach PSP. Zminimalizuje się telefoniczne odpytywanie ich ze statystyk czy opracowywanie na gorąco raportów dla KCKRiOL. Nie będzie też dochodzić do absurdalnych skądinąd sytuacji, gdy to środki masowego przekazu były dla KCKRiOL pierwszym źródłem informacji o niektórych interwencjach PSP na obszarze kraju.

http://www.ppoz.pl/pwa1211e.php

Tak naprawdę, to jest jeden wielki burdel!

Wystarczy, że wywali neta lub serwer, na którym wisi program i można wszystko wrzucić do szamba.
Podczas ostatniej służby wywaliło mi SWD ST około 20 razy  :wall: podczas wypisywania karty zdarzenia, archiwizacji zdarzeń, przypisywania sprzętu  itp/itd. :komp:
Abakus i woj koordynatorzy mają zerowe pojęcie, co w nim siedzi, wszystko zganiają na admina (KG), programu nie można rozdzielić na dwa kompy (przynajmniej technicznie u mnie), prowadząc akcję (karta manipulacyjna, dysponowanie sprzętu) biorę na kolana KDR z akcji już zakończonej, aby sporządził info.  :elvis:

Faktycznie jest, to WIZJA tylko bez FONII.


Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #433 dnia: Styczeń 11, 2012, 18:17:24 »
Mazowsze jeszcze bez nowego SWD - prawdopodobnie coś zacznie się dziać w tym kierunku w przyszłym tygodniu. Zobaczymy jak się sprawdzi system w Warszawie.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #434 dnia: Styczeń 11, 2012, 20:50:54 »
Grzela, to ze nie mozesz odpalic SWD na większej liczbie kompów u siebie  nie jest wina proagramu , ale sprzętu u Was. Ktoś "zaoszczędził" na  tym i stąd masz teraz takie problemy, ale nie jest to wina oprogramowania . U mnie jednocześnie może pracowac na SWD  tyle osób ile chce  ( tzn tyle ile jest kompów w sieci ) i SWD daje radę.
Bywa że w jednej chwili jest zalogowanych u nas nawet i 10 użytkowników ( Komenda, JRG , PSK)  , a na samym PSK mamy dwa stanowiska z dostępem do SWD pracujace praktycznie na okrągło.   
 Jednak mimo tego że samo SWD działa u nas jako tako ( bo nie mogę powiedzie że idealnie) to coraz bardziej zaczynam sie bac tych zmian nad którymi pracuja ... jesli będą to kolejne typu : zakazania wpisywania nazwiska właściela w pkt Właściel , a zastępowanie go okresleniem "osoba fizyczna" , albo obowiązkiem określenia siły i kierunku wiatru przy każdym zdarzeniu ( czym to okreslic ??? ) , czy koniecznościa zatwierdzenia przez najwyższe szczeble przesunięcia bosaka z jednostki do jednostki, to raczej praca na tym programie nie będzie należała do przyjemnych ..... i to wcale nie z winy programu ;) 
A to że na mazowszu jeszcze nie ma nowego SWD to ciekawostka ...  ciekawe dlaczego taka kolejnośc wdrożenia ;)
 

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #435 dnia: Styczeń 11, 2012, 22:07:16 »
U nas SWD jest wdrażane w tym tygodniu... W przyszłym jak będę miał czas wpaść do KW to popytam chłopaków o wrażenia ;)

Tak w ogóle to mam takie trochę tępe laickie pytanie związane z obsługą SWD - no ale na forum głupio zadawać takie pytania :rofl: To może ktoś by się zgłosił to wyjaśnienia na PW? -_-

EDIT:
Podziękował za zgłoszenie kolegi :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2012, 17:59:31 wysłana przez Radhezz »
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline WitoldM

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #436 dnia: Styczeń 13, 2012, 08:46:42 »
programu nie można rozdzielić na dwa kompy (przynajmniej technicznie u mnie), prowadząc akcję (karta manipulacyjna, dysponowanie sprzętu) biorę na kolana KDR z akcji już zakończonej, aby sporządził info.  :elvis:

Nie wiem na czym polega Twój problem. Co by złego nie mówić o nowej wersji (a wiele by można) to aplikację można uruchomić na dowolnej liczbie stanowisk - można skopiować pliki wykonywalne na każdy komputer - lub co jest prostsze w zarządzaniu - zmapować folder serwera do poszczególnych użytkowników - w środowisku domenowym jest to 5 minut pracy dla administratora (o ile taki jest - bo w innych wątkach była sugestia że administrator w PSP jest zbędny bo nie zna się na strażackim fachu). Oczywiście każdy komp musi mieć firebird klienta zainstalowanego. Rozwiązanie z mapowaniem jest prostsze bo przy zmianie wersji abakus podmienia Ci pliki wykonywalne na serwerze i od razu wszyscy użytkownicy mają nowszą wersję dostępną. Przy opcji kopiowania plików na każdy komp robi się problem niezgodności wersji przy upgradzie. Mam na myśli zmianę wersji (podwersji) nie "ze starej" na 2.5 tylko w ramach 2.5 (przy 1.x oczywiście działało to tak samo).

U mnie SWD-ST jest włączone non stop na ok 8-10 stanowiskach, w porywach zalogowanych jest 15 osób, a w ogóle dostęp możliwy jest na około 20-30 stanowiskach. Ilość zalogowanych nie ma wpływu na szybkość czy poprawność pracy systemu, więc spokojnie można "rozdzielić" SWD-ST na 2 kompy.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #437 dnia: Styczeń 13, 2012, 21:09:17 »
Dokładnie tak jak pisze  WitoldM, to kwestia odpowiedniej konfiguracji sprzętu, sieci, serwerów i wtedy chodzi to dość dobrze.
Czasem występują błędy ale ja to sobie tłumaczę wczesną wersją SWD. W starym SWD z początku stabilność też pozostawiała trochę do życzenia, po kilku "łatkach" nie mieliśmy z tym już żadnego problemu.

Do tego jeśli odpowiednio podłączy się do serwera/serwerów pozostałe urządzenia czyli DSP, DWA, Terminale, Centralkę tel. to to chodzi naprawdę nieźle i błyskawicznie można zaalarmować co trzeba.

Niestety nie potrafię zrozumieć dlaczego pewne decyzje na poziomie powiatu mają być akceptowalne od góry. Co kogo w KW i wyżej obchodzi że przesunąłem jakąś pompę szlamową między jednostkami, w końcu ktoś władny o tym zdecydował, tu nie widzę sensu tak rozbudowanych procedur akceptacji. Ta informacja oczywiście musi pójść do góry ale tylko pójść a nie wymagać dodatkowej akceptacji.
Jestem w jakimś tam stopniu zrozumieć tą procedurę w stosunku do aut ale też tak nie do końca bo w przypadku OSP to nie KW czy nawet KP decyduje jak następują przesunięcia sprzętu. PSP może tylko coś zasugerować, doradzić itd. ale decyduje o tym odpowiedni Wójt/Burmistrz.
Do tego chyba nikt w ogóle nie przemyślał problemów związanych z OSP, chociażby te całe informacje o tym kto jest właścicielem, kto użytkownikiem itd.
Bazę danych nam przeniesiono i teraz nie mamy już możliwości zmiany od ręki tego kto jest właścicielem a kto użytkownikiem ... A w różnych jednostkach różnie to wygląda, do tego wcześniej nie była taka informacja nam jako dyżurnym potrzebna. Teraz nagle jest to ogromny problem który nie da się czasem przeskoczyć.

Kolejna sprawa to to że ciągle gdzieś trwają jakieś prace i ciągle coś się na naszych serwerach dzieje.
Przykład z dziś, jeszcze na poprzedniej służbie Szablony Meldunków działały mi dobrze, zrobiłem sobie odpowiednie szablony dla MZ i Pożarów a tu dziś niespodzianka coś wyleciało i już ten mechanizm nie działa tak jak kilka dni temu.
No i dlaczego odnoszę wrażenie że to ktoś coś z poziomu wyżej mi zmienia ...

Program SWD jest dobrym programem tylko sposób jego wdrożenia i pewne rozwiązania które musiał umieścić Abakus to już dla mnie pozostawiają wiele do życzenia. Kogoś zdecydowanie poniosło z tym jak szczegółowo trzeba wpisywać informacje w katalogu SiS, ale to bym jeszcze przeżył, największa głupota to to że bez uzupełnienia katalogu SiS nie mogę chociażby skasować jakiegoś starego sprzętu o którym dostałem informację że poszedł do kasacji. A po cholerę mam uzupełniać na dosłownie 1min. czasem na tzw. "pałę" katalog SiS jak ten sprzęt mam usunąć z bazy SWD ???

No ale co tam u nas najlepiej testować coś na żywym organizmie, na ostatnią chwilę, bez przemyślanego z góry, długofalowego planu ... a może znów się uda, a jak będzie coś nie tak to się to jakoś ominie.

To nie wina samego programu i nie wina firmy która go wykonała  :gwiazdki:

"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline WitoldM

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #438 dnia: Styczeń 13, 2012, 23:11:48 »
największa głupota to to że bez uzupełnienia katalogu SiS nie mogę chociażby skasować jakiegoś starego sprzętu o którym dostałem informację że poszedł do kasacji. A po cholerę mam uzupełniać na dosłownie 1min. czasem na tzw. "pałę" katalog SiS jak ten sprzęt mam usunąć z bazy SWD ???

Też nie pojmuję konieczności przypisania sprzętu do KSiS aby ten sprzęt usunąć  :wall:

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 368
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #439 dnia: Styczeń 14, 2012, 10:44:57 »
No to jest nas więcej...
Ja miałbym jeszcze jeden problem, mianowicie po zmianie SWD trzeba większość SiS od nowa katalogować. Tylko mam problem z katalogowaniem przedmiotów typu łopata, kanister itp. które domyślnie nie należą do sprzętu ratowniczego tylko o ile się nie myle logistycznego (sprawdze wieczorem w pracy). A problem polega na tym że nie można zmienić starej łopacie przyporządkowania do sprzętu logistycznego- wychodzi na to, że muszę ją usunąć i od nowa wprowadzić. Ale jak usunąć, skoro trzeba najpierw przyporządkować? Poza tym wprowadzić bezpośrednio na pojeździe łopaty też nie można, trzeba to zrobić w zakładce sprzęt logistyczny. :huh:
Chyba że nie potrafię, w takim przypadku proszę chłopaki o pomoc.
Nie podoba mi się też brak możliwości zapisania sprzętu bez wypełnienia wszystkich parametrów. To tylko kilka uwag po pierwszym użytkowaniu systemu 2,5. No może jeszcze jeden- czy u was też program tak długo się uruchamia? Stare SWD w porównaniu do 2,5 to śmiga. :gwiazdki:

Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline WitoldM

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #440 dnia: Styczeń 14, 2012, 11:22:27 »
Tylko mam problem z katalogowaniem przedmiotów typu łopata, kanister itp. które domyślnie nie należą do sprzętu ratowniczego tylko o ile się nie myle logistycznego (sprawdze wieczorem w pracy).
Tak, są w logistycznym.

A problem polega na tym że nie można zmienić starej łopacie przyporządkowania do sprzętu logistycznego- wychodzi na to, że muszę ją usunąć i od nowa wprowadzić. Ale jak usunąć, skoro trzeba najpierw przyporządkować?
Przyporządkować do czegokolwiek, a potem usunąć. Głupie ale działa.

Poza tym wprowadzić bezpośrednio na pojeździe łopaty też nie można, trzeba to zrobić w zakładce sprzęt logistyczny. :huh:
A udało Ci się podpiąć sprzęt logistyczny do pojazdu?


No może jeszcze jeden- czy u was też program tak długo się uruchamia? Stare SWD w porównaniu do 2,5 to śmiga. :gwiazdki:
Uruchamia się bez problemu. Dość szybko. Może nieznacznie wolniej niż stara wersja.
Ale od czasu do czasu ma odchyłki w działaniu. Zamula się całkowicie. Nawet nie spowalnia tylko się zatrzymuje...

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #441 dnia: Styczeń 14, 2012, 12:57:14 »
Cytuj
Uruchamia się bez problemu. Dość szybko. Może nieznacznie wolniej niż stara wersja.
Ale od czasu do czasu ma odchyłki w działaniu. Zamula się całkowicie. Nawet nie spowalnia tylko się zatrzymuje...

U nas też bez większego problemu SWD się uruchamia, też trochę wolniej jak stare, ale bez przesady tragedii nie ma.
Chyba to kwestia przepustowości sieci, ustawienia serwerów itd.
Niestety "zamuły" się trafiają ale to pewno z powodu podłączania kolejnych komend, przesyłania między bazami ogromnej ilości danych, w końcu choćby każdy z nas musi przeklepać katalogi SiS i to potem idzie do góry a do naszej bazy trafia coś tam co jest zmieniane z poziomu KW.
Poczekajmy z oceną szybkości i stabilności aż wszystkie komendy zostaną podpięte i unormuje się sprawa z katalogami, plus te kilka łatek które już Abakus szykuje po zgłaszaniu wykrytych błędów. Do tego całość wymiany danych między serwerami KM/KP/KW/KG ma iść po systemie OST112 ale jak na razie nie wiadomo kiedy ten system zostanie uruchomiony.
Dla mnie cześć problemów to nic nadzwyczajnego w przypadku tak ogromnego projektu, a z drugiej strony widać jak "pięknie" wszystko zostało zaplanowane żeby poszczególne fazy wprowadzania nowego systemu ze sobą się zgrały  :wall:

Po wczorajszej rozmowie z serwisem Abakusa wiem że po podpięciu wszystkich komend do systemu ruszy wgrywanie dodatkowych modułów - w naszym przypadku nowej mapy, na co z ciekawością czekam bo to co dostaliśmy od ELTEGPS to ... to pozostawia spooooooooooro do życzenia.
Insza inszość że wprowadzenie nowego SWD powinno być robione na spokojnie np. cały zeszły rok wraz z uzupełnieniem bazy sprzętu a meldunki i wyjazdy tylko w starym SWD. Wtedy nie mielibyśmy kłopotów związanych z wymianą masy danych między serwerami i od daty 1.01.2012 przeszli byśmy na uzupełnione na cacy SWD i meldunki od tej jedyneczki by szły po nowemu.
A tak no cóż partyzantka ... tylko retoryczne pytanie: Czyja to wina  :wall:

Z ciekawostek dziś rano na żywym organizmie musieliśmy się na szybko uczyć i orientować jak sprawa się ma z przyjęciem karty zdarzenia z innego powiatu i scaleniem dwóch kart w jedną (zdarzenie u nas a auto dosłane do pomocy).
Mechanizm wg. mnie dobry i dość pomysłowo rozwiązany ale kłania się to co pisałem kilka postów wcześniej: powinniśmy mieć możliwość nauki i przetestowania tych rozwiązań w warunkach "laboratoryjnych" a nie w momencie gdy pali się na całego budynek   :krzyk:
My w pierwszej chwili nie wiedzieliśmy jak przyjąć tą kartę od kolegi zza miedzy a on nie bardzo wiedział co stało się z jego kartą po tym jak ją już przejęliśmy i scaliliśmy z naszym zdarzeniem. Niestety jak to wygląda po zakończeniu akcji jeszcze nie wiem bo moja szychta się skończyła a zmiennicy kontynuowali akcję. Nie mam też pojęcia jak SWD 2.5 odnotuje te zdarzenie u kolegi z sąsiedniego powiatu - będzie miał tylko swoją kartę zdarzenia z wpisanym naszym nr meldunku jak w starym SWD; będzie miał całą kartę zdarzenia z podpiętym naszym meldunkiem (wg mnie tak by było najlepiej), czy w jakiś inny sposób to się zakończy.
Dopiero na następną służbę prześledzimy na spokojnie jak ta podwójna karta będzie wyglądać itd. i być może przeprowadzimy testy razem z sąsiadami.
Tylko tego się trochę boję bo wczoraj też robiłem małe testy i wieczorową porą na jednym z podległych JRG nieświadomie uruchomiłem dzwonki, na bank chłopaki zadowoleni nie byli. Tylko w jaki sposób ja mam się czegoś dowiedzieć o nowych mechanizmach SWD  :gwiazdki:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 368
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #442 dnia: Styczeń 14, 2012, 22:14:18 »
Cytuj
A udało Ci się podpiąć sprzęt logistyczny do pojazdu?
No właśnie nie, i w tym problem. Na każdym (a przynajmniej w większości) pojazdów są sprzęty typu szpadel, kanister, a jedyna ich moim zdaniem odpowiednia kwalifikacja jest w sprzęcie logistycznym. Na tą chwile mamy tego typu przedmioty podpięte pod sprzęt ratowniczy/pomocniczy/inny. Moim zdaniem nie jest to zbyt trafne, ale innego rozwiązania nie widzę. Jak to jest u was?
Abakus średnio się przygotował, u nas przykładowo zapomniał o jednej gminie podpinając OSP z tej gminy pod miasto  :szalony:
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #443 dnia: Styczeń 15, 2012, 12:36:41 »
Cytuj
No właśnie nie, i w tym problem. Na każdym (a przynajmniej w większości) pojazdów są sprzęty typu szpadel, kanister, a jedyna ich moim zdaniem odpowiednia kwalifikacja jest w sprzęcie logistycznym. Na tą chwile mamy tego typu przedmioty podpięte pod sprzęt ratowniczy/pomocniczy/inny. Moim zdaniem nie jest to zbyt trafne, ale innego rozwiązania nie widzę. Jak to jest u was?

Jutro zobaczę jak to u mnie wygląda bo jak narazie to nie wgłębialiśmy się w takie szczegóły.
Ostatnio rozszyfrowywaliśmy zestawy PSP Rx - wg. instrukcji ma być tylko to bez dodatkowego wpisywania szyn kramera i deski. Po przemyśleniu całkiem słuszne podejście. My dla naszej wygody w nazwie własnej w nawiasie wpisaliśmy bodajże "komplet z deską i szynami kramera" - w wyniku tego automatyczna nazwa wygląda tak: Zestaw PSP R1 (kompet z deską i szynami kramera). Jeśli na aucie jest dodatkowa deska to się ją już wtedy osobno wpisuje.

Jak się do tych nazw podejdzie na spokojnie i logicznie to szybko się to wyprowadzi na prostą, dodam że jak w starym SWD miało się to w miarę uporządkowane to nowości nie są szokujące.

Dodam jeszcze że w przypadku sprzętu ODO my już dawno porozbijaliśmy wszystkie aparaty na sprzęt "sztukowy". Każdy aparat był wpisany osobno, do niego podpięta jak trzeba maska i syg. bezruchu. Po prostu to przemyśleliśmy i wzięliśmy na logikę ... teraz okazało się to bardzo słuszne podejście.
To samo zrobiliśmy z dużymi agregatami pompowymi na przyczepkach. Nie bardzo wiedzieliśmy w starym SWD jak to umieścić bo niby to sprzęt ale na kołach i to na stałe. Więc sztucznie zrobiliśmy z tego pojazd za co swego czasu WSKR nas trochę ścigał. Ale nam chodziło o to że taka pompa może zostać zadysponowana z jednej jednostki a jechać za autem z innej, do tego sama pompa może zostać na miejscu działań np. z dwoma Ratownikami.
Przy nowym SWD okazało się że nasze myślenie było słuszne, teraz z definicji takie sprzęty są w grupie pojazdy  :straz:
Myślę że nie ma co panikować, babole jakieś wyjdą ale przynajmniej nazewnictwo sprzętu w SWD na poziomie całego kraju będzie w końcu jednakowe  :kwit: A babole będą konsekwentnie eliminowane bo tak było w przypadku starego SWD.

Przypominam tylko że ktoś tak kazał zrobić, bo raczej Abakus sam sobie nie wymyślił pewnych rozwiązań ...
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #444 dnia: Styczeń 15, 2012, 13:07:03 »
A ja tak się zastanawiam komu jest potrzebna wiedza na temat sprzętu o tak strategicznym znaczeniu, jak szpadel czy przełącznik 52/75 ? ;)
Cytuj
Abakus średnio się przygotował, u nas przykładowo zapomniał o jednej gminie podpinając OSP z tej gminy pod miasto 
O ile wiem to Abakus  kopiował tylko dane z poprzednich wersji SWD i ewentualnie wprowadzał zmiany na podstawie informacji otrzymanych z KW ( a czy KW pytało KP/M czy nie,  co trzeba zmienic lub poprawic i kto ewentualnie im odpowiadał , to juz inna para kaloszy ) ;) .

Offline WitoldM

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #445 dnia: Styczeń 15, 2012, 18:43:57 »
sprzęty typu szpadel, kanister, a jedyna ich moim zdaniem odpowiednia kwalifikacja jest w sprzęcie logistycznym. Na tą chwile mamy tego typu przedmioty podpięte pod sprzęt ratowniczy/pomocniczy/inny. Moim zdaniem nie jest to zbyt trafne, ale innego rozwiązania nie widzę. Jak to jest u was?
Abakus średnio się przygotował, u nas przykładowo zapomniał o jednej gminie podpinając OSP z tej gminy pod miasto  :szalony:
Łopaty, szpadle, kanistry: Sprzęt ratowniczy->sprzęt do ratownictwa technicznego->inny
Czyli w innym miejscu :) A zatem wyszukiwanie po KSiS w skali kraju można sobie darować ;) Zresztą co to za kategoria "inny" - worek śmieci w którym nic się nie znajdzie.

Nie wiem czy błędne przyporządkowanie to wina Abakusa czy może KW :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #446 dnia: Styczeń 15, 2012, 19:14:49 »
sprzęty typu szpadel, kanister, a jedyna ich moim zdaniem odpowiednia kwalifikacja jest w sprzęcie logistycznym. Na tą chwile mamy tego typu przedmioty podpięte pod sprzęt ratowniczy/pomocniczy/inny. Moim zdaniem nie jest to zbyt trafne, ale innego rozwiązania nie widzę. Jak to jest u was?
Abakus średnio się przygotował, u nas przykładowo zapomniał o jednej gminie podpinając OSP z tej gminy pod miasto  :szalony:
Łopaty, szpadle, kanistry: Sprzęt ratowniczy->sprzęt do ratownictwa technicznego->inny
Czyli w innym miejscu :) A zatem wyszukiwanie po KSiS w skali kraju można sobie darować ;) Zresztą co to za kategoria "inny" - worek śmieci w którym nic się nie znajdzie.

Nie wiem czy błędne przyporządkowanie to wina Abakusa czy może KW :)

Raczej "mądrych głów" z KG oni są admin i ich wytyczne wprowadzili do programu.
Z pewnym zniecierpliwieniem czekam na wytyczne KG w sprawie kwalifikowania MZ jak działania ratownicze  :szalony:

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #447 dnia: Styczeń 16, 2012, 21:21:34 »
Heh faktycznie Szpadel jest możliwy do sklasyfikowania jako Szpadel tylko w przypadku wpisania go w dziale sprzęt logistyczny  :wall:
Podpiąć pod samochód go się nie da ale za to można postawić w stan gotowości bojowej   :szalony:

Jak się ktoś będzie czepiał to faktycznie trzeba wrzucić do: Sprzęt Ratowniczy/Sprzęt Pomocniczy/Sprzęt Inny (wg mnie logiczniejsze) ... lub po prostu na jakiś czas zostawić to w spokoju i w ogóle się tym nie przejmować aż ktoś z góry zorientuje się że dał ciała i czekać na łatkę  :fiuu:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #448 dnia: Styczeń 23, 2012, 23:53:35 »
Info od serwisu: o problemach z tymi katalogami wiedzą, wiedzą również o kłopotach ze sprzętem typu łodzie i przyczepki - teraz brak możliwości "podpięcia" łodzi do przyczepki na której jeździ.
Pracują nad tym ... na efekty niestety musimy czekać.
W ostatniej łatce czyli 2.5.110.19 którą bardzo łatwo samemu przeprowadzić została załatwiona sprawa z błędnym wpisywaniem czasów przy przedysponowywaniu zastępu do innego zdarzenia.
Czyli jeśli nasi przełożeni będą hmmmm normalnie postępować z Abakusem to kolejne wykryte błędy będą likwidowane ...
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Belmondo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #449 dnia: Styczeń 29, 2012, 12:54:21 »
Nowy SWD 2.5 pracuje u nas  wolno i zawiesza się.. :zamknij:
Nie powala nowościami, szata graficzna i te małe ikonki :tuba: :wall:
Jeszcze mu dużo brakuje do doskonałości...
On może ułatwi pracę dla KW lub KG i KC.. a co z PSK lub MSK?
Pamiętam jak dziś, każdy wpisywał uwagi co by chciał aby zmienilić w nowym SWD, ciekawe czy było to wysyłane na biurko czy do informatyków?

Uwagi:
W dziale Nowe zdarzenie P jak (pożar) w podgrupie (podkategoria) wyskakują zdarzenia dla MZ!!!?
Dlaczego w P nie ma
Pożar śmietnika?
Pożar trawy?
Pożar poddasza? itp.
Dobrze by było gdyby tu można dodać więcej podgrup...

Jak wam się podobają czasy wyjazdu w 00.00.00 mierzone z dokładnością do sekund??
Obecnie parujemy na dwóch SWD, ręczne wklepujemy do nowego odchyłka jednej sekundy juz wyskakuje błąd!!!! przy 20 meldunkach nerwy puszczają...

Dział opisówka tu widać znaczącą równicę,
można by zainstalować moduł sprawdzana pisowni i gramatyki mi by się to przydało innym też pewnie!!!


« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2012, 12:59:52 wysłana przez Belmondo »