Autor Wątek: System SWD ST  (Przeczytany 464763 razy)

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #400 dnia: Grudzień 18, 2011, 10:06:58 »
Faktycznie w SWD 2.5 widoczni są specjaliści z całego kraju. A specjaliści których my sobie w swojej bazie umieścimy chyba są widoczni przez innych.

Po pierwszym kontakcie z nowym SWD nie jest tak źle. Abakus przeniósł nam praktycznie całą bazę danych łącznie z meldunkami do dnia takiego a takiego. Te kilka dni musimy już na "piechotę" sami przeklepać.

Z nowości w końcu w karcie zdarzenia i czasach operacyjnych doszły czasy przedysponowania, zawrócenia i odwołania decyzji. Zobaczymy jak to w praktyce będzie działać ale pomysł dobry bo w karcie zostaną ślady rzeczywistych decyzji dyspozytora a nie jak do tej pory kombinowanie na siłę jak zrobić niektóre rzeczy.
Karta dość mocno rozbudowana ale nie trzeba wypełniać wszystkiego od razu. Natomiast niektóre "flagi" jeśli to będzie działać tak jak myślę powinno znacznie ułatwić pracę. Choćby "flaga" ofiara śmiertelna - może nie będzie trzeba ekstra dzwonić na WSKR i mówić co i jak w czasie ferworu walki.
Na plus to że w końcu jest jak uwzględnić podmiany obsady na wozach.

Meldunki są bardziej rygorystycznie sprawdzane pod kątem błędów przez automat choć niektóre z błędów wydają się trochę hmmm nie trafione. Ogólnie zmian niewiele.
Archwizacja kart wyjazdowych mocno kontrolowana przez automat ale to dobrze wg. mnie - większy porządek i wypełnione będzie to co ma być = w przyszłości łatwo wyciągnąć z archiwum chociażby kto w danym dniu był na aucie.

Od nowa należy natomiast przeklepać przypisanie sprzętu do odpowiednich zakładek w katalogach i pouzupełniać o odpowiednie dane (np. masa pojazdu, pojemność zbiornika, wydajność pompy ...). U mnie na szczęście to ja mam coś do powiedzenia w tej kwestii i tym zajmie się Kwatermistrz. To samo co do danych personalnych - pani Kadrowa do roboty  :straz:
Jeśli to w końcu w całym kraju wypełni się jednolicie to będzie jako taki porządek a to wg. mnie bardzo ważne.

Nie mamy jeszcze map ale o to się upomnę ... szkoda że te nasze nieszczęsne GPS chodzą na osobnym sofcie a nie w SWD.

Podsumowując jeśli ktoś miał opanowane i w miarę uporządkowane stare SWD to przejście na nowe nie nastręczy zbyt dużo problemów. Po prostu przestawienie się na kilka nowości.

Nas czeka jeszcze od nowego roku po przejściu tylko i wyłącznie na SWD 2.5 przepięcie DWA, DSP, terminali GPS i centralki platana.
Trochę pracy będzie ale jestem mimo wszystko dobrej myśli  :straz:

Pozdrawiam Dyżurnych i Dyżurne a jeśli w czymś mogę pomóc w zakresie konfiguracji SWD to pomogę na tyle na ile pozwoli moja wiedza  :mellow:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline kruger

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #401 dnia: Grudzień 18, 2011, 10:41:17 »
Co do nowego SWD to jest problem z wprowadzaniem danych ponieważ nie jest jasno określone czego dotyczy masa pojazdu - jeżeli ktoś jest na bieżąco z wiadomościami to wie że w PN-EN 1846 podział pojazdów określany jest przez MMR - maksymalna masa rzeczywista w dowodach rejestracyjnych pojazdów taka nazwa nie występuje jest tam (F.1) Maksymalna masa całkowita - w przypadku przeklepania DMC  - dopuszczalnej masy całkowitej w pojazdach GBA, która jest zazwyczaj wyższa od MMC(MMR) spowoduje przerzucenie tych pojazdów do grupy GCBA.

OSTRY HAJC - lejesz wode a to h... daje

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #402 dnia: Grudzień 18, 2011, 11:16:28 »
To raczej nie jest problem Dyżurnego tylko Kwatermistrza. Niech on sobie dochodzi którą masę tam trzeba wpisać i tyle. Jak ma wątpliwości to niech dzwoni do KG lub szuka w instrukcji albo niech do tego dochodzi Naczelnik. W końcu od czegoś mamy przełożonych więc dlaczego my się mamy martwić takimi wg. mnie szczegółami.

Jak dla mnie to nie jest problem tylko niedomówienie i tyle.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #403 dnia: Grudzień 18, 2011, 11:42:33 »
Parę niedoróbek jeszcze by się znalazło:
- brak możliwości przypisania stanu osobowego JRG do poszczególnych zmian służbowych,
- brak niektórych stanowisk służbowych w edycji ludzie
- trzeba wejść w edycje, aby pokazał stopnie,
- podział na 3 zmiany (ogólnie) w zakładce KP (po, co?),
- parę uwag co do podpiętych OSP (nie ta gmina-dotyczy zainteresowanych KP),
- pokazuje błędy w informacji ze zdarzenia dla nietypowych akcji,
- brak zarchiwizowanych meldunków w nowym SWD (przed godziną zero-wykonywali to pracownicy ABAKUSA),

To na początek po kilkugodzinnej pracy na nowej wersji.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #404 dnia: Grudzień 18, 2011, 13:10:12 »
Grzela oczywiście że jakieś błędy zawsze się znajdą ale to przy ogromie projektu raczej drobnica  :straz:
Mam nadzieję że po ruszeniu od stycznia już całości uwzględniane będą właśnie te drobne błędy do poprawek w kolejnych łatkach (tak to się dzieje na świecie, ha nawet do polskiej gry Wiedźmin I i II która wg. mnie jest super łatki też robią).
Moja nauczycielka programowania powiedziała kiedyś że nie ma możliwości od razu napisania programu bezbłędnego bo to jest niemożliwe  :szalony:

Cytuj
- brak możliwości przypisania stanu osobowego JRG do poszczególnych zmian służbowych,
- hmmm to do rozwiązania poprzez odpowiednie skatalogowanie ludzi w katalogu SiS, tam przypisujesz do której zmiany kto przynależy, tak było w starym SWD w nowym jeszcze nie grzebałem pod tym kątem ale powinno być to samo. Sprawdzę  :mellow:

Cytuj
- podział na 3 zmiany (ogólnie) w zakładce KP (po, co?)
- a no po to żebyś sobie ustawił w jakim systemie pracujesz, bo jest możliwość ustawienia pracy w trybie 24/48, 24/72 i 24/12, kto wie jak będziemy pracować a z tego co się orientuję różne KP zachowały różne tryby pracy;

Cytuj
- parę uwag co do podpiętych OSP (nie ta gmina-dotyczy zainteresowanych KP),
- sprawa do wyprostowania, jeśli nie da się tego lokalnie zrobić to pomoc Abakusa;

Cytuj
- brak zarchiwizowanych meldunków w nowym SWD (przed godziną zero-wykonywali to pracownicy ABAKUSA),
- to oczywiście się przytrafi bo Abakus przenosił te dane do jakich dostał dostęp, więc np. tak jak u mnie, baza była na dany dzień grudnia więc po tej dacie meldunki do wklepania na piechotę - raczej logiczna sprawa;

Dla mnie to dobry program wszystko kwestia jak się go konfiguruje, pouzupełnia itd. Ważne też żeby ktoś już na poziomie KP/KM dobrze administrował tym programem i prawda taka że nie każdy może mieć dostęp do wszystkich opcji w tym programie.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline pucek9

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 186
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #405 dnia: Grudzień 18, 2011, 13:51:29 »
Cytuj
- brak możliwości przypisania stanu osobowego JRG do poszczególnych zmian służbowych,
Jest taka możliwość edycja->szczegóły->pracuje na zmianie (zakładka dane szczegółowe)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #406 dnia: Grudzień 18, 2011, 21:12:42 »
Cytuj
- brak możliwości przypisania stanu osobowego JRG do poszczególnych zmian służbowych,
Jest taka możliwość edycja->szczegóły->pracuje na zmianie (zakładka dane szczegółowe)

Chodziło mi otworzenie gałęzi (dla każdej zmiany pod którą można podpiąć strażaków).


Cytuj
- podział na 3 zmiany (ogólnie) w zakładce KP (po, co?)
- a no po to żebyś sobie ustawił w jakim systemie pracujesz, bo jest możliwość ustawienia pracy w trybie 24/48, 24/72 i 24/12, kto wie jak będziemy pracować a z tego co się orientuję różne KP zachowały różne tryby pracy;

Nie chodziło mi o podział na 3 zmiany w JRG tylko w gałęzi KP!

Offline nowynick

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #407 dnia: Grudzień 18, 2011, 22:28:53 »
A może Admin by podpiął temat SWD i każdy by mógł tu wklepywać swoje "znalezione problemy" co do funkcjonowania programu. Dla wszystkich było bo to było pomocne. Błędy były, są i będą. Każdy z nas natrafi na jakiś, napisze, inny przeczyta i ......... dyżurni mają wiedzę.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #408 dnia: Grudzień 19, 2011, 09:30:04 »
Cytuj
Chodziło mi otworzenie gałęzi (dla każdej zmiany pod którą można podpiąć strażaków).
Grzela to sprawdzę przy najbliższej służbie i zdam dokładną relację bo ciężko mi pisać o czymś czego nei mam przed oczami :straz:

Cytuj
Nie chodziło mi o podział na 3 zmiany w JRG tylko w gałęzi KP!
U mnie choćby dlatego że Dyżurni są przypisani do gałęzi KP a nie JRG i może być tak jak ... a tfu ... kiedyś że JRG pracowało w innym systemie a Dyżurni w innym. Dla mnie logiczne, u jednych być może to jest niepotrzebne ale gdzie indziej tak. Masz możliwość z tego skorzystać ale nie musisz i tyle  :straz:

"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #409 dnia: Grudzień 19, 2011, 10:17:24 »
Cytuj
Chodziło mi otworzenie gałęzi (dla każdej zmiany pod którą można podpiąć strażaków).
Grzela to sprawdzę przy najbliższej służbie i zdam dokładną relację bo ciężko mi pisać o czymś czego nei mam przed oczami :straz:
Jest  :komp:
Po wpisaniu w edycji w szczegółach strażaka "pracuje na zmianie" tworzą się gałęzie w obsadzie osobowej. 

Offline trb

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #410 dnia: Grudzień 30, 2011, 20:32:47 »
W lubuskim przed świętami robiono prace dostosowujące system SWD do potrzeb WCPR. Chodziło o moduł który wbudowany w SWD będzie pokazywał wszelkie informacje w WCPRze którye sobie siedzący tam dyżurni wymarzą. Prace te były wcześniej zapowiedziane pismem w którym była dodatkowo notka dot. odpłatności za tenże moduł oscylująca w granicach 6 tys. netto na komendę.  :wall: Prace przeprowadzono. Z punktu widzenia SWD 2.5 które u nas hula (ze zmiennym szczęściem) od pół roku jakichś większych zmian nie widać, aczkolwiek dowiedziałem się w wojewódzkiej że moduł ten posiada 14 dniowy okres aktywacyjny. Jeśli w tym czasie nie wykupimy modułu jako komenda to potem w każdym z meldunków będziemy musieli dopisywać kilka-klikanaście informacji takich jak np. kilometr drogi na wypadku, jakieś dane liczbowe, powierzchnie, współrzędne itd, które to moduł ten robił za mnie ale których to informacji ja jako dyżurny nawet nie widziałem a które to od razu pojawiały się w WCPRze dołaczone do mojego meldunku. 
Źródło tutaj: http://swdst.pl/index.php/nowy-ewid2012-a-siwcpr

Kilka konkluzji na koniec:
Moduł nam zainstalowano, nie pytając o zdanie i celowość jego instalacji, każe się nam za niego płacić w przeciwnym wypadku za 2 tygodnie będziemy mieli ogólnie mówiąc "ciepło"
CPR-u jeszcze nie ma i nieprędko będzie, ale moduł do współpracy już jest.
Kwestię jego zakupu obiecało zabezpieczyć województwo, czyt. urząd marszałkowski, na dzień dzisiejszy każdy do kogo tam dzwonimy wygląda mniej więcej tak:  :cooo: :fiuu: :milcz:
W abakusie pracują mistrzowie marketingu. Cały świat powinien się od nich uczyć.

Baza wersji 2.0 cośtam zajmowała 300-400 mb. Wersji 2.5 zajmuje kilkanaście GB i rośnie. Abakus co chwila wchodzi sobie przez TeamViewera na nasz serwer robiąc jakieś aktualizacje, niekiedy całkowicie bez naszej wiedzy. Aha. Cały czas podkreślają że TeamViewer to aplikacja zewnętrzna (sami "kazali" ją zainstalować) i nie odpowiadają za bezpieczeństwo danych serwera w wyniku korzystania z niej. Mistrzostwo świata i okolic.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #411 dnia: Grudzień 30, 2011, 20:50:24 »
Musieli COŚ włożyć do koszyka w zamian za ponad 7 mln PLN za przetarg  :kwit: pod ich firmę.

http://www.straz.gov.pl/page/file.php?id=32057

Wystarczy, że wysypie się internet i w tym momencie kończy się wspomaganie dyżurnego do podejmowania decyzji i doprowadzenie samochodu wraz z załogą do miejsca zdarzenia ELTE GPS.
W nowym SWD ST czas dysponowania jednostek do zdarzeń wydłużył się o kilka minut.

Co do TeamViewera, na osobnym komputerze ma być zainstalowany tylko SWD i ELTE GPS i nic poza tym.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #412 dnia: Styczeń 01, 2012, 16:08:00 »
Cytuj
W abakusie pracują mistrzowie marketingu. Cały świat powinien się od nich uczyć.

To może tak troszkę z innej beczki, tu nie trzeba mistrza marketingu, Abakus robi po prostu to na co mu pozwolono a że firma za frajer robić nie będzie to korzysta z tego że jakiś, niestety muszę to powiedzieć, frajer czyt. nasi przełożeni na to pozwolili.
Skoro się na tym do końca nie znają niech zasięgną rady i opinii takich co wiedzą co i jak, myślę że w naszych szeregach, zwłaszcza PSK coraz częściej trafiają się informatycy.
Kolejna sprawa, dlaczego nikt z przełożonych nie zapytał Dyżurnych o zdanie co chcą mieć w nowym SWD a czego nie ... no cóż ... po co przecież przełożeni wiedzą lepiej.

Czy jak jakaś firma robi wam remont w domu to pozwalacie na samowolkę ??? No raczej nie, pilnuje się co jest robione, w jaki sposób i zabezpiecza ewentualnymi punktami w umowie. Ale tutaj po co, przecież góra na tym programie pracować nie będzie, zróbmy wdrożenie jak najtańszym kosztem i zobaczymy a może się uda po raz kolejny ...

Cytuj
Wystarczy, że wysypie się internet i w tym momencie kończy się wspomaganie dyżurnego do podejmowania decyzji i doprowadzenie samochodu wraz z załogą do miejsca zdarzenia ELTE GPS.
W nowym SWD ST czas dysponowania jednostek do zdarzeń wydłużył się o kilka minut.

Z tym raczej się nie zgodzę. Nie będzie komunikacji z KW więc WSKR nie będzie widział naszych aktualnych poczynań ale przecież sam program na poziomie KP/KM działać będzie, a że tak zapytam w czym wspomaga decyzje dyżurnego połączenie z KW ???
Inna sprawa że łącze z KW powinno być niezależnym, całkowicie wydzielonym łączem a nie po najmniejszej linii oporu - patrz internet. No ale po co myśleć przyszłościowo i być dużo bezpieczniejszym i niezależnym jak można to zrobić TANIO !!!
Tak jak sobie ktoś ten program na dole uzupełni, powypełnia katalog SiS, wpisze funkcyjnych i tel. do nich czy inne rzeczy tak będzie ten program go wspomagał.
Nie wymagajcie cudu bez pracy nad tym programem na samym dole  ^_^
A o kilkuminutowym wydłużeniu alarmowania to raczej u mnie nie ma mowy, niewiele się zmieniło pod tym względem. Robię kartę z minimum informacji tak jak w poprzednim SWD, alarmuje co trzeba i potem w miarę potrzeb uzupełniam o dodatkowe informacje.
Sporo rozwiązań w nowym SWD wg. mnie jest na plus.

Cytuj
odpłatności za tenże moduł oscylująca w granicach 6 tys. netto na komendę.
Nie jest to do końca prawda, wszystko zależało od tego jaką umowę Komenda podpisała wcześniej z Abakusem, nie chce mi się szukać ale te 6 tyś. to maksymalna kwota. Panowie i Panie nie oszukujmy się chcemy wsparcia dla naszego systemu 24h/dobę więc to kosztuje, firma bez zarobków szybko przestanie robić cokolwiek.
Dlaczego Szefowie dużych firm mając swoje serwerownie nie mają żadnych wątpliwości co do tego ile kosztuje serwis serwerów i oprogramowania. Dobry serwis to taki który nic nie robi ale to KOSZTUJE.
Kolega pracuje w dużej firmie i serwis ich serwerowni robi firma HP - zapewniam Was że koszty Abakusa to pikuś przy HP ale tam nikt nie ma wątpliwości po co taki serwis jest !!!
A tam chodzi tylko o dane handlowe a u nas o bezpieczeństwo PAŃSTWA I SPOŁECZEŃSTWA - co jest ważniejsze ???
Kolejna sprawa że te koszty integracji z CPR powinna ponosić raczej ta jednostka która CPR wymyśliła czyli albo KW albo KG. Bo zwalić koszty na sam dół to ja też mogę i potem będę się chwalił jaki to ja system stworzyłem  :kwit:

Co do CPR to szkoda słów. Nasze szefostwo zabiera się do tego tylko nie bardzo wie jak. Coś chyba gdzieś na zachodzie podpatrzyli ale jak zwykle nie do końca i na siłę chcą nam robić reformę. Szkoda tylko że jak zwykle gdzieś tam do roboty używa się koparki a u nas tą samą robotę chce się robić łopatą ... CPR to nie tylko trochę kabli, parę komputerów i jeden czy dwa programy ... to cały rozbudowany i całościowy pogląd na system ratownictwa - to zarówno system teleinformatyczny ale i odpowiedni sprzęt dla podziału, dla SK dla innych służb, to przeszkoleni i przede wszystkim w odpowiedniej liczbie ludzie - ratownicy. TO NORMALNE, LOGICZNE I PRZEDE WSZYSTKIM Z SZACUNKIEM PODEJŚCIE DO LUDZI KTÓRZY TEN SYSTEM TWORZĄ (TO LUDZIE Z PSP, OSP, PR, GOPR/TOPR, WOPR, POLICJI I KAŻDEJ INNEJ SŁUŻBY ZAANGAŻOWANEJ W RATOWANIE ŻYCIE LUDZKIEGO). Takie systemy buduje się latami, stopniowo zaczynając od dołu. A u nas ... a może się uda, alleluja i do przodu ...

Temat ELTEGPS - to to jest mistrzostwo świata, ale tu też dał ciała ktoś z góry bo jak można obsługiwać komunikację z terminalami tylko z jednego serwera w KW ??? Jak dla mnie coś nie halo tutaj jest, firma sprzedała bo chce zarobić, ale ktoś pozwolił na takie nieprzemyślane rozwiązanie. Wg mnie obsługa terminali powinna być na poziomie KP/KM a informacja co gdzie i jak dla KW to już idzie dalej innym medium. To akurat można tak rozwiązać z SWD że nawet jak zabraknie internetu to to działać będzie. Ale terminale i mapy powinny być integralną częścią SWD !!!
No ale ktoś narobił szumu z Abakusem bo ktoś tam umiał zarobić i już sensacja oraz teorie spiskowe więc wypchnięto obsługę GPS do firmy zewnętrznej (żeby teraz zarobić mógł kto inny) która doświadczenie ma ale z transportem a nie Strażą  :gwiazdki:
Kiedy w końcu przestaniemy szukać problemów wszędzie tylko nie u siebie, bo chyba najpierw musimy zweryfikować w naszych szeregach pewne sprawy, co z przykrością muszę stwierdzić   :tuba:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #413 dnia: Styczeń 01, 2012, 18:26:20 »

Z tym raczej się nie zgodzę. Nie będzie komunikacji z KW więc WSKR nie będzie widział naszych aktualnych poczynań ale przecież sam program na poziomie KP/KM działać będzie, a że tak zapytam w czym wspomaga decyzje dyżurnego połączenie z KW ???

Przy nawet chwilowym braku połączenia z internetem wywala cały program  :tuba:
Może ty działasz na innej wersji?

Przypomnę się i dodam, że praca z ELTE GPS też się kończy.
SPD nie działa od kilku tygodni.
Kilkadziesiąt mln PLN wydanych przez KG wyrzucono w błoto.  :szalony:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2012, 09:49:19 wysłana przez grzela »

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #414 dnia: Styczeń 01, 2012, 19:48:39 »
U nas nie wywala przy braku neta. Wersja 2.5.110.18
DSP jak nie działa to znaczy że macie coś lokalnie nie tak (może wystarczy zrestartować usługę na serwerze w DEVManager).
Nas czeka zrobienie porządku z urządzeniami - DSP, DWA (DWA działa na dwóch JRG) i centralka. Musimy po prostu przepiąć to ze starego serwera do nowego. Robota myślę na góra 2 dni.
Ze starym SWD mieliśmy z początku trochę problemów później działało bez większych zarzutów a miałem służby gdzie obsługiwaliśmy ponad 40 czy nawet i 60 zdarzeń a nawet więcej i przy dobrej organizacji i wprawie nie pisałem nic na kartkach papieru a tylko w SWD.

W tej chwili SWD 2.5 sprawia niewielkie problemy ale zobaczymy jak będzie po uporządkowaniu spraw z urządzeniami i nowym serwerem. Myślę że to bolączki młodego wieku softu.
Dodam że jeśli w starym SWD było wszystko dobrze poukładane to i nowe nie powinno nastręczać większych problemów.
Fakt karta zgłoszenia mogła by nie być aż tak szczegółowa ale przecież nie wszystko musi być wypełnione.

O ELTE GPS już pisałem - rozwiązanie z centralnym serwerem wg. mnie do d......szy.
Ale nie zapominajmy że te GPS miały być pomocą a nie głównym wyznacznikiem gdzie ma jechać kierowca. Bo skończy się jakiś wyjazd w jakiejś rzece  :gwiazdki:
Gdyby było to uruchomione lokalnie to do własnego serwera mielibyśmy podłączony odpowiedni moduł z kartą GSM i obsługa terminali i GPS nie nastręczała by większych problemów. NO ALE GÓRA WIE LEPIEJ
My już dawno o tym u siebie mówiliśmy i wg. mnie to powinien robić Abakus i Platan.
BO TO SĄ RODZIME FIRMY TYLKO TRZEBA JE DOBRZE PRZYPILNOWAĆ ŻEBY OTRZYMAĆ TO CO CHCEMY I CO JEST FUNKCJONALNE.

Cytuj
Kilkadziesiąt mln PLN wydanych przez KG wyrzucono w błoto

Tak do końca to może nie w błoto ale te pieniądze mogły być dużo lepiej i sprawniej wydane bo skoro zdecydowaliśmy się na pewien system obsługi zdarzeń i jednolity dla całej Polski to trzeba go mądrze rozbudowywać.
Ja odnoszę wrażenie po szkoleniu z SWD z Abakusem że ktoś zalazł im zdrowo za skórę i teraz robią tylko niezbędne minimum. Przecież ta firma pisze takie oprogramowanie jakie im ktoś kazał napisać.
A jak chce się coś wymusić psim swędem to ... z niewolnika nie ma pracownika jak mówi przysłowie.
Resztę proszę sobie dopowiedzieć i zaznaczam że to moje indywidualne zdanie na temat SWD i tego jak się załatwiało jego wdrożenie.
Z ciekawostek powiem że w nowym SWD jest wiele rozwiązań które z kolegami od dawna robiliśmy na logikę w starym SWD  :straz:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #415 dnia: Styczeń 01, 2012, 20:31:50 »
U nas wywala (ta sama wersja) - niestety kilka razy dziennie.

Szkoda, że na większość pytań skierowanych do Abakusa w sprawie SWD 2,5 podczas szkolenia była odpowiedź:
"tak sobie zażyczył Administrator" (czyli KG), "tak jest", "tak ma być", "tak będzie" itd. itp.
Nic konkretnego.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #416 dnia: Styczeń 02, 2012, 00:03:27 »
No właśnie , dlaczego więc mamy miec pretensje do wykonawcy ?

Ilu z nas  ( obsady SK i inne osoby zobligowane do korzystania z SWD)  miało okazję zapoznać się z nową wersją programu w inny sposb niz za pomocą papierowej "Instrukcji" rozesłanej po KP/M ? Czy ktoś nas szkolił co, jak i dlaczego włąśnie tak wypełniać ?
Dla mnie hitem jest pojawienie się pkt pod nazwą "Działania ratownicze" w informacji z MZ. Do chwili pojawienia się tej wersji sądziłem że  wszelkie nasze działania z których sporządza sie  " Informacje " ( meldunek ) są działaniami ratowniczymi , bo tak  to regulowały stosowne przepisy. Teraz okazuje się że chyba jednak nie wszystkie , ale kiedy i PO CO to zaznaczać  nikt nie potrafi mi wyjaśnić.

 Szkolenie prowadzone przez przedstawiciela Abakusa  mogło nam wyjaśnić sprawy techniczo-informatyczne , ale z pewnością nie wyjaśni nam wielu wątpliwości co i jak tam wypełniać , bo to nie ich rola przecież.
 
Dlaczego nikt do tej pory nie wpadł na pomysł aby zakupić trzy, cztery komputerny i zorganizować na nim taka mini sieć do szkolenia z obsługi i współpracy w ramach SWD - wgrać opragramowanie jako WSKR  + dwa, trzy M/PSK, posadzic przy nich ludzi i szkolic tak aby mogli praktycznie  przetestować rózne rozwiązania i warianty współpracy ?   Może wtedy wile wątpliwości udało by się rozwiązać na spokojnie. U nas jednak wolimy testowac wszystko na żywym organizmie, zamiat najpierw nauczyc  aby później lepiej i efektywniej się pracowało.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #417 dnia: Styczeń 02, 2012, 00:11:50 »
Cytuj
Dla mnie hitem jest pojawienie się pkt pod nazwą "Działania ratownicze" w informacji z MZ. Do chwili pojawienia się tej wersji sądziłem że  wszelkie nasze działania z których sporządza sie  " Informacje " ( meldunek ) są działaniami ratowniczymi , bo tak  to regulowały stosowne przepisy. Teraz okazuje się że chyba jednak nie wszystkie , ale kiedy i PO CO to zaznaczać  nikt nie potrafi mi wyjaśnić.
Odpowiedź od Abakusa była: "tak sobie zażyczył administrator"
Cytuj
Dlaczego nikt do tej pory nie wpadł na pomysł aby zakupić trzy, cztery komputerny i zorganizować na nim taka mini sieć do szkolenia z obsługi i współpracy w ramach SWD - wgrać opragramowanie jako WSKR  + dwa, trzy M/PSK, posadzic przy nich ludzi i szkolic tak aby mogli praktycznie  przetestować rózne rozwiązania i warianty współpracy ?
Wpadł, wpadł. W Zakładzie Modelowania i analiz SGSP dzieją się takie rzeczy.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #418 dnia: Styczeń 02, 2012, 00:37:57 »
Uzyskałem podobna odpowiedź i w sumie bardzo słuszą  - bo to nie Abakus powinien odpowiadać na takie pytania ;)
Cytuj
Wpadł, wpadł. W Zakładzie Modelowania i analiz SGSP dzieją się takie rzeczy.

A że tak nieśmiało zapytam... ile obsad  M/PSK miało okazje popracować na tam na systemie SWD 3/ 2,5  przed jego wprowadzeniem do użytkowania ?   Pytam, bo w naszych okolicach nikt nawet nie słyszał  że cos takiego gdziekolwiek jest  ;)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #419 dnia: Styczeń 02, 2012, 00:41:41 »
Nie jestem do końca pewny, ale również nieśmiało podejrzewam że odpowiedź na Twoje pytanie brzmi 0 (słownie: zero) ;)
poza tym z tego co się orientuję to pracownia realizowała szkolenie na starej wersji systemu. Nie mam informacji czy nastąpiła aktualizacja do 2.5/3.0

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #420 dnia: Styczeń 02, 2012, 05:39:20 »
Dla mnie hitem jest pojawienie się pkt pod nazwą "Działania ratownicze" w informacji z MZ. Do chwili pojawienia się tej wersji sądziłem że  wszelkie nasze działania z których sporządza sie  " Informacje " ( meldunek ) są działaniami ratowniczymi , bo tak  to regulowały stosowne przepisy. Teraz okazuje się że chyba jednak nie wszystkie , ale kiedy i PO CO to zaznaczać  nikt nie potrafi mi wyjaśnić.

Przez KG jest opracowywana specjalna instrukcja ( aż przechodzą mnie dreszcze brrrrrrrrr) do kwalifikowania MZ jako działania ratownicze, ale sam rozumiesz okres świąteczno-noworoczny, nastrój szampański i brakło czasu Administratorowi.
Jak na razie sam stawiam według widzimisię fistaszki przy MZ.

http://swdst.pl/index.php/baza-wiedzy/filmy/2011-09-22-09-12-09/nowe-funkcje 

@azirafal

Cytuj
Cytuj
Wystarczy, że wysypie się internet i w tym momencie kończy się wspomaganie dyżurnego do podejmowania decyzji i doprowadzenie samochodu wraz z załogą do miejsca zdarzenia ELTE GPS.
W nowym SWD ST czas dysponowania jednostek do zdarzeń wydłużył się o kilka minut.

Z tym raczej się nie zgodzę. Nie będzie komunikacji z KW więc WSKR nie będzie widział naszych aktualnych poczynań ale przecież sam program na poziomie KP/KM działać będzie, a że tak zapytam w czym wspomaga decyzje dyżurnego połączenie z KW ???
Inna sprawa że łącze z KW powinno być niezależnym, całkowicie wydzielonym łączem a nie po najmniejszej linii oporu - patrz internet. No ale po co myśleć przyszłościowo i być dużo bezpieczniejszym i niezależnym jak można to zrobić TANIO !!!
Tak jak sobie ktoś ten program na dole uzupełni, powypełnia katalog SiS, wpisze funkcyjnych i tel. do nich czy inne rzeczy tak będzie ten program go wspomagał.
Nie wymagajcie cudu bez pracy nad tym programem na samym dole  ^_^

Widzę, że nie do końca pojmujemy pewne tematy.
Program SWD 2,5 i ELTE GPS jest zainstalowany na serwerze, ty na swoim komputerze widzisz „końcówkę”, jeżeli braknie połączenia z internetem lub serwerem, to programy po prostu się wysypują.
Nie wspomnę tu o działaniach złożonych na samym programie SWD 2,5, gdzie co chwila włącza się "Błąd programu" i najlepiej go wyłączyć i włączyć od początku.  :wall:

Mam osobiste podejrzenia, że działasz na wersji z poziomu WSKR (SWD 3) i nie wiesz do końca, gdzie leży problem!!!

Cytuj
A o kilkuminutowym wydłużeniu alarmowania to raczej u mnie nie ma mowy, niewiele się zmieniło pod tym względem. Robię kartę z minimum informacji tak jak w poprzednim SWD, alarmuje co trzeba i potem w miarę potrzeb uzupełniam o dodatkowe informacje.

Czy taki był zamiar Administratora – zapisać kartę zdarzenia najlepiej pustą, zaalarmować zastępy, włącza się GPS i widzi pustkę. Za nim ty wpiszesz ulicę i co się dzieje, to zastęp już jest na miejscu zdarzenia  :wall:

« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2012, 10:09:51 wysłana przez grzela »

Offline dzingishan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #421 dnia: Styczeń 02, 2012, 12:13:53 »
Cytuj
Ilu z nas  ( obsady SK i inne osoby zobligowane do korzystania z SWD)  miało okazję zapoznać się z nową wersją programu w inny sposb niz za pomocą papierowej "Instrukcji" rozesłanej po KP/M ? Czy ktoś nas szkolił co, jak i dlaczego włąśnie tak wypełniać ?
Dziwne pytanie. Były przycież filmy instruktażowe w których pokazano nowości (są one też w instrukcji obsługi), a cała reszta jest taka sama jak w starym SWD, więc nie bardzo wiem z czego tu szkolić?

Cytuj
Dla mnie hitem jest pojawienie się pkt pod nazwą "Działania ratownicze" w informacji z MZ. Do chwili pojawienia się tej wersji sądziłem że  wszelkie nasze działania z których sporządza sie  " Informacje " ( meldunek ) są działaniami ratowniczymi , bo tak  to regulowały stosowne przepisy. Teraz okazuje się że chyba jednak nie wszystkie , ale kiedy i PO CO to zaznaczać  nikt nie potrafi mi wyjaśnić.
Też dziwne pytanie. Jakie są zalecenia do stosowania opcji "Działania ratownicze" wiadomo już od dobrych 2 tygodni. Dojazd alarmowy - zaznaczamy działania ratownicze, dojazd niealarmowy - nie zaznaczamy.

Cytuj
Dlaczego nikt do tej pory nie wpadł na pomysł aby zakupić trzy, cztery komputerny i zorganizować na nim taka mini sieć do szkolenia z obsługi i współpracy w ramach SWD - wgrać opragramowanie jako WSKR  + dwa, trzy M/PSK, posadzic przy nich ludzi i szkolic tak aby mogli praktycznie  przetestować rózne rozwiązania i warianty współpracy ?
Z tego co wiem to takie stanowisko szkoleniowe jest stworzone od miesiąca w Koninie i dyspozytorzy się tam "szkolą". Inną sprawą jest jakość tego szkolenia, ale to niech lepiej wypowiedzą się osoby które w tym uczestniczyły.

Ogólnie po zabawach z nowym SWD stwierdzam kilka nowych, przydatnych opcji ale wiele jest też takich, które powodują że praca z tym programem jest bardziej upierdliwa niż była.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #422 dnia: Styczeń 02, 2012, 12:22:10 »
Grzela spokojnie, dobrze wiem o czym piszę i nie mam tu zamiaru nikogo denerwować  :straz:

Może najpierw zacznijmy od karty zdarzenia,
Cytuj
Czy taki był zamiar Administratora – zapisać kartę zdarzenia najlepiej pustą, zaalarmować zastępy, włącza się GPS i widzi pustkę. Za nim ty wpiszesz ulicę i co się dzieje, to zastęp już jest na miejscu zdarzenia

Ja zawsze robiłem tak że w kartę zdarzenia wpisywałem ulicę i miejscowość plus jak zdążę pewne informacje ze zgłoszenia i ewentualnie nazwisko zgłaszającego. Jestem w stanie to spokojnie zrobić już w trakcie zgłoszenia w czasie rozmowy telefonicznej. Kłania się oczywiście pisanie bezwzrokowe na klawiaturze plus znaczne ułatwienie w postaci skonfigurowanej z SWD centralki oraz dobry telefon systemowy na którym dodatkowo widzisz która linia jest aktywna. Klikasz w okienko rozmowy i karta jest tworzona automatycznie z wypełnionym nr osoby zgłaszającej, a jeśli wcześniej już wpisane zostały jego dane przy innym zdarzeniu to to też jest.
Z mojej osobistej praktyki wychodzi mi że robię to szybciej niż pisząc to na kartce i potem przepisywać do SWD. Zauważyłem też że wielu kolegów z PSK robi karty tak jak ja.
W zależności od zgłoszenia, jego hmmm powiedzmy wagi, również długości rozmowy mam czas żeby wpisać co trzeba. A naprawdę choćby tylko trzeba było wpisać nazwę miejscowości i ulicy to czasem raptem nawet i 10-15 sekund.
Ponadto akurat w moim przypadku moi dowódcy opierają się głównie na informacji z zapowiedzi głosowej z radiowęzła lub z korespondencji radiowej a nie z tego co wyczytają z GPS.

Więc jakie wydłużenie czasu alarmowania ???
Do tego sprawne DWA i DSP i w ciągu 2-3 min stawiam na nogi cały powiat.
I spokojnie przerabiałem to nawet przy ponad 40 jak nie lepiej zgłoszeniach, nic mi nie uciekło  :kwit:

Cytuj
Widzę, że nie do końca pojmujemy pewne tematy.
Program SWD 2,5 i ELTE GPS jest zainstalowany na serwerze, ty na swoim komputerze widzisz „końcówkę”, jeżeli braknie połączenia z internetem lub serwerem, to programy po prostu się wysypują.
Nie wspomnę tu o działaniach złożonych na samym programie SWD 2,5, gdzie co chwila włącza się "Błąd programu" i najlepiej go wyłączyć i włączyć od początku. 

Mam osobiste podejrzenia, że działasz na wersji z poziomu WSKR (SWD 3) i nie wiesz do końca, gdzie leży problem!!!

Tematy rozumiemy tak samo, i pracuję na SWD 2.5 a czasem odnoszę wrażenie że o SWD wiem więcej niż choćby WSKR. Ale to wynika z osobistej ciekawości, dobrego Dyżurnego z którym pracuję i który mnie sporo nauczył i tego że sam wiele pracy na serwerowni wykonałem razem z kolegą przy całym systemie teleinformatycznym SWD i łączności.

Żeby nie było wątpliwości SWD 2.5 z lokalną bazą mamy u siebie na naszym serwerze który musiał być zakupiony pod nowe SWD w każdej KM/KP. Nasze SWD 2.5 komunikuje się z serwerem w KW z SWD 3.0 poprzez VPN między ich a naszym serwerem i przesyła wyżej informacje z naszej bazy i tego co aktualnie robimy.
Nie neguję że program może się wywalać bo i u mnie tak od czasu do czasu jest. Ale ten sam problem był z którąś z poprzednich wersji starego SWD a zostało to w miarę szybko naprawione.
Samo zerwanie połączenia z KW nie powoduje, oczywiście w przypadku SWD 2.5 końca możliwości dysponowania jednostek w własnego terenu.
Po prostu przestaje to widzieć WSKR -  sytuacja analogiczna gdy w starym SWD wywalała się transmisja.

Co do przestania funkcjonowania ELTE GPS w przypadku zerwania połączenia VPN to tego nie negowałem, zresztą przecież napisałem że takie rozwiązanie to nieporozumienie i to powinno być zrobione lokalnie. Bo faktycznie w przypadku tego hmmmm badziewia mamy tylko lokalnie końcówkę.

Nasze Dyspozytorki i Dyspozytorzy z PR usługę GPS mają zainstalowaną lokalnie na serwerze (odpowiedni moduł, jako ciekawostka podam że z początku chodził po kanale radiowym ale szybko zmieniono to na GPRS) i informacje na terminale i GPS jest wysyłany z naszej wspólnej serwerowni. Żeby było śmieszniej mapa którą mają jest mapą bodajże z google z możliwością przełączenia do trybu zdjęć satelitarnych haha :D
To samo powinno być w naszym przypadku, co już zaznaczałem a informacja do WSKR powinna trafiać po VPN.
Wtedy nawet przy awarii neta, uszkodzenia routera u nas czy w WSKR funkcjonalność GPS jest zachowana no ale trzeba było logicznie pomyśleć i tyle. Do tego nie było by problemu z transferem danych do terminali bo nie kolidowały by nasze informacje z informacjami z innego powiatu gdzie akurat jest duża akcja, np. powódź  :krzyk:
No ale po co o tym myśleć ...
Terminale mogą być różne ale obsługa map i statusów tylko i wyłącznie SWD  :kwit:
Osobiście, gdybym miał możliwość wyboru brałbym terminale Platana.
To samo mieliśmy z nową centralką, firma chciała nas ożenić z czymś innym co im pasowało ale my mając odpowiednią wiedzę uparliśmy się akurat na Platana bo nic lepszego nie znaleźliśmy (główny powód to współpraca z SWD, tel. systemowe i oprogramowanie na kompy). Ideał to to nie jest ale w porównaniu do tego co chciała nam wcisnąć firma to niebo a ziemia. Akurat w innym powicie chłopaki dostali model centralki na który myśmy się nie zgodzili - opinia ... nie działa praktycznie nic  :wall:

Z ciekawostki dodam że teraz WSKR ma chwilowy problem bo po przejściu od nowego roku na SWD 3.0 okazało się że po przesłaniu naszych kart i meldunków u nich wyskakują błędy uniemożliwiające archiwizację a u nas jest bezbłędnie.
No cóż ale jak się zaoszczędziło i zrobiło po KM/KP wersję 2.5 a w KW i KG 3.0 to tak jest bo w pierwotnej wersji wszyscy mieliśmy pracować na 3.0 ... a czy to wina Abakusa ... proszę sobie odpowiedzieć samemu na te pytanie  :straz:

Jeśli mogę jakoś pomóc w konfiguracji to proszę pytać, na wszystko nie znam odpowiedzi ale myślę że często mogę w znaczny sposób pomóc.
Wiedza wynika z własnego doświadczenia i tyle  :straz:

"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #423 dnia: Styczeń 02, 2012, 12:37:49 »
Cytuj
Dziwne pytanie. Były przycież filmy instruktażowe w których pokazano nowości (są one też w instrukcji obsługi), a cała reszta jest taka sama jak w starym SWD, więc nie bardzo wiem z czego tu szkolić?

Jaaaaaaaaaaasne uwielbiam szkolenia teoretyczne bez programu/narzędzia przed oczami/rękami  :fiuu:

Jestem praktykiem nie teoretykiem, jak ma coś dobrze działać to to trzeba sprawdzić w praktyce na spokojnie i tyle i tutaj absolutnie się z Tobą nie zgadzam że nie ma potrzeby szkolenia.

Ja chce wiedzieć co się dzieje w sąsiednim powiecie jak przekaże zdarzenie, co wtedy zrobić, jak pewne opcje i dane wpisać czy zaznaczyć.

Ot choćby sprawa podmiany obsady osobowej w nowym SWD ... prosta sprawa ale ja to sobie sam przećwiczyłem na jakiejś testowej karcie żeby potem nie mieć niespodzianek. Tylko to mogę sobie zrobić lokalnie nikogo nie narażając na konsekwencje mojej ewentualnej pomyłki.

Tego samego sobie życzę jako Dyżurny w przypadku alarmowania Odwodów Operacyjnych, przekazywania zdarzeń, łączenia kart itd. ale to na żywym organie robić się nie bardzo da bo jak się coś spitoli to ktoś gdzieś się co najmniej wk........... zirytuje i np. wywali autem przed garaż bo zagrały dzwonki na 3 lub więcej zastępów.

A ja chce sobie to wszystko poklikać, posprawdzać, zobaczyć co wyskakuje u kolegi zza miedzy w SWD a co u mnie tylko na spokojnie nie obawiając się że postawie na nogi całą zmianę i ileś zastępów OSP bo potem to ja się będę tłumaczył co mi za głupoty po łbie chodzą.
A ja chce wiedzieć i znać doskonale jakim narzędziem dysponuję. Do tego jak znajdę jakiś błąd to go w czasie prawdziwej akcji nie zrobię a Abakus będzie miał info z dołu co jest nie tak i co trzeba poprawić.

Natomiast największą zaletą szkoleń o których myślę to poznanie się osobiście i wymiana przede
wszystkim doświadczeń i przestanie bycia dla siebie tylko głosami w słuchawkach telefonów.
Ja coś wiem, kolega z sąsiedniego powiatu co innego a po osobistym spotkaniu i szkoleniu wiemy o co najmniej jedną informację więcej  :straz:

Aha i szkolenie tego typu to góra kilka osób i każdy przy kompie z SWD - dwa góra trzy wirtualne powiaty plus wirtualny WSKR a nie spędzić ponad 20 czy 30 osób, 2 coś może przetestują a reszta ma się patrzyć. Nie nie za takie szkolenia dziękuje, totalna strata czasu.

Cytuj
Też dziwne pytanie. Jakie są zalecenia do stosowania opcji "Działania ratownicze" wiadomo już od dobrych 2 tygodni. Dojazd alarmowy - zaznaczamy działania ratownicze, dojazd niealarmowy - nie zaznaczamy.

Hmmmm a do czego jeździcie  niealarmowo ???
U mnie jak do tej pory do każdego zgłoszenia każą jeździć alarmowo, zresztą jest na to przepis prawda gdyż wtedy i tylko wtedy poruszamy się pojazdem uprzywilejowanym.
Jak jadą niealarmowo to wyjazd gospodarczy ot i tyle.
Życie czasem pisze inne scenariusze ale meldunek z tego robimy więc było to działanie ratownicze cześć jak czapka i tego się będę trzymał.
Fakt wymaga ta sytuacja zmiany przepisów bo nie do wszystkiego powinnyśmy grzać na gwizdkach no ale puki co robię tak i dowódcy robią tak jak każe przepis  :kwit:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2012, 12:51:59 wysłana przez azirafal »
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline ryflak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #424 dnia: Styczeń 02, 2012, 12:53:06 »
[quote
Hmmmm a do czego jeździcie  niealarmowo ???
U mnie jak do tej pory do każdego zgłoszenia każą jeździć alarmowo, zresztą jest na to przepis prawda gdyż wtedy i tylko wtedy poruszamy się pojazdem uprzywilejowanym.
Jak jadą niealarmowo to wyjazd gospodarczy ot i tyle.
Życie czasem pisze inne scenariusze ale meldunek z tego robimy więc było to działanie ratownicze cześć jak czapka i tego się będę trzymał.
Fakt wymaga ta sytuacja zmiany przepisów bo nie do wszystkiego powinnyśmy grzać na gwizdkach no ale puki co robię tak i dowódcy robią tak jak każe przepis  :kwit:

Możesz przytoczyć ów przepis który każe jeździć alarmowo "do wszystkiego" ?