Autor Wątek: System SWD ST  (Przeczytany 464683 razy)

Offline firemanek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #325 dnia: Sierpień 04, 2009, 21:20:04 »
Wystarczyło by, gdyby KG przedstawiła swoje potrzeby tabelkowe Abakusowi, który by dostosował program. A tak zdarza się, że trzeba na te ich wymyślne tabelki nawet ręcznie melduny przerzucać, bo żaden filtr i tabela stała czy siaka i owaka sprawy nie załatwia.

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #326 dnia: Sierpień 04, 2009, 21:41:31 »
a widzicie, i tu kłania się standardyzacja w meldunkach, które wdrożyliśmy w województwie od 2007 roku, a z kopyta ruszyły od stycznia 2008, które wklejałem we wcześniejszych postach tu lub na ewid,
- niestety przez kg ciężko to wdrożyć bo ... , przez inne kw też, bo musiałoby to pójść przez komendantów wojewódzkich (hmmm, tu jest pomysł  :mellow: może ... przez komendanta... na jakimś spotkaniu ...)
- ale fakt - filtrowanie trochę należałoby ulepszyć, a do tego ustawiać grupami, od długiego czasu pisze do abakusa o filtrowanie np. działem 200 (a nie 201, 202, itd lub w zakresie jakimś) ale niestety - nic

pozdrówka

Offline vono

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
  • XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #327 dnia: Październik 13, 2009, 20:30:04 »
Mam taki problem.
Podczas dysponowania samochodów do zdarzenie system SWD wysyła mi na terminale w samochodach adres akcji. A ponieważ auta w garażu są wyłączone. Sygnał na status idzie 3 razy. Bardzo mocno obciąża (czytaj blokuje) kanał. 3 auta do akcji i 9 razy idzie sygnał na statusy.

I najważniejsze czy w SWD można to wyłączyć? Jak tak to w której zakładce.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #328 dnia: Listopad 03, 2009, 18:38:54 »
Witam,
Panowie a ktoś już testował SWD-ST na systemie Windows 7  :szalony: . Bo leciwy XP ma już tylko wsparcie techniczne do 2014 (Vista do 2012). Abakus pewnie nie ma na to czasu (test na Windows 7) a XP to będziemy kupować nieoficjalnie (pewnie pod ladą).  :klol:
Pozdr.
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #329 dnia: Czerwiec 18, 2010, 17:50:29 »
Koledzy czy ktoś ma może jakieś doświadczenia w kwestii obsługi przez system SWD-ST dwóch central telefonicznych  :pyt:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #330 dnia: Czerwiec 21, 2010, 13:52:29 »
Witam,
Panowie a ktoś już testował SWD-ST na systemie Windows 7  :szalony: . Bo leciwy XP ma już tylko wsparcie techniczne do 2014 (Vista do 2012). Abakus pewnie nie ma na to czasu (test na Windows 7) a XP to będziemy kupować nieoficjalnie (pewnie pod ladą).  :klol:
Pozdr.
Do 2014 już na pewno będzie "nowy" SWD-ST od dawna szumnie zapowiadany - i bedzie napisany zapewne tak, żeby chodził (no kulał przynajmniej :rofl:) na "siódemce"... Właściwie to juz miał być (gdzieniegdzie - czerwiec/lipiec 2010), tylko przesunęli termin, ale na kiedy to mnie już nawet trochę nie interesuje :szalony:

Koledzy czy ktoś ma może jakieś doświadczenia w kwestii obsługi przez system SWD-ST dwóch central telefonicznych  :pyt:
Nie wiem, ale to pytanie bardziej do Abakusa raczej jak oni widzą użycie dwóch różnych TAPI do central jadnocześnie - w "mojej firmie" w każdym razie nie używamy połączenia nawet z jedną centralą -_-
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #331 dnia: Czerwiec 21, 2010, 22:20:48 »
Z informacji uzyskanych od Abakusa nowe SWD ma być od przyszłego roku, no i wg mnie dobrze, w końcu jest dobre oprogramowanie robione przez polską firmę dla konkretnego zleceniodawcy czyli nas strażaków z uwzględnieniem wielu uwag przesyłanych do programistów.

Co do tematu używania SWD z centalą tel. to mam już kilka informacji od Abakusa ale jestem ciekaw czy ktoś w Polsce używa tego w praktyce bo te opinie są dla mnie o niebo ciekawsze i ważniejsze.
Wg mnie jest to kolejna opcja która ułatwi życie na MSK/PSK tylko trzeba to zrobić porządnie i z głową.
U mnie w końcu jest szansa to zeralizować i chcemy to zrobić dobrze więc z tąd to pytanie  :straz:


"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #332 dnia: Czerwiec 22, 2010, 07:56:57 »
Z informacji uzyskanych od Abakusa nowe SWD ma być od przyszłego roku, no i wg mnie dobrze, w końcu jest dobre oprogramowanie robione przez polską firmę dla konkretnego zleceniodawcy czyli nas strażaków z uwzględnieniem wielu uwag przesyłanych do programistów.
To chyba życzenia co do nowej wersji  :szalony: :szalony: :szalony: Ja powiem tyle, że SWD zaczęło sie bodajże od 3 programistów - a nad nową wersją pracuje aż 25 osób, czyli przewidywuje się znaczny wzrost liczby błędów, i baza Oracle niewiele tu raczej zmieni :wacko:

Co do tematu używania SWD z centalą tel. to mam już kilka informacji od Abakusa ale jestem ciekaw czy ktoś w Polsce używa tego w praktyce bo te opinie są dla mnie o niebo ciekawsze i ważniejsze.
Wg mnie jest to kolejna opcja która ułatwi życie na MSK/PSK tylko trzeba to zrobić porządnie i z głową.
U mnie w końcu jest szansa to zeralizować i chcemy to zrobić dobrze więc z tąd to pytanie  :straz:
SWD działa z centralą, po to, żeby można było dzwonić do osób których dane teleadresowe znajdują się w bazie, co nawiasem mówiąc jest dość problematyczne od strony formalno-prawnej.  :kwit:
Druga funkcjonalność dotyczy informowania "kto dzwoni" na M/PSK, ale to oczywiście też obejmuje tylko bazę ludzi wpisanych, a oni z reguły jak dzwonią to się przedstawiają (raczej?). W moich stronach miejscowa KM korzysta z tej funkcjonalności mając wpisane wszystkie numery budek telefonicznych - a po co to już sobie każdy sam może dopowiedzieć :rolleyes:
Więcej zastosowań nie znam, więc czy aż tak to życie ułatwia to nie wiem - znam SWD raczej od innej strony, tzw. "generatora problemów" :rofl:

P.S.
To u Ciebie M/PSK chodzi na dwóch różnych centralach czy jak, że dwie chcesz podpiąć? :straz:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #333 dnia: Czerwiec 22, 2010, 14:00:54 »
Wstrzymałbym się z oceną nowego SWD II bo jak narazie do aktualnego SWD I zostało zgłoszonych wiele uwag i wiele z tych problemów zostało rozwiązanych.
A jak chcesz gdzieś znaleść problemy to znajdziesz, mi ten program pasuje i znacznie ułatwia życie dyspozytora. Nic nie jest idealne ale jak sobie odpowiednie dane wprowadzisz to masz bardzo dobre narzędzie do pracy.
A że tak jeszcze spytam, w jakim stopniu masz do czynienia z SWD że twierdzisz że to tylko generator błędów  :pyt:

Co do użytkowania z centralką tel. to przede wszystkim chodzi mi o możliwość stworzenia karty wyjazdu po "kliknięciu" na okienko z numerem tel. osoby dzwoniącej, korzystanie z rejestratora rozmów i przypisywanie do karty odpowiednich rozmów. Odpowiednio opracowana książka telefoniczna też znacznie życie ułatwia itd itp, kwestia podejścia do sprawy i wcześniejszego nakładu pracy.
Kiedyś była tylko kartka i ołówek to co mamy na tym etapie zostać  :pyt:

No i ostatnia kwestia, jest jeszcze coś takiego jak zintegrowane stanowiska Straży i PR i o dziwo obie te instytucje mogą mieć swoje odrębne centrale i dlatego pytam o to o co pytam  :straz:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #334 dnia: Czerwiec 22, 2010, 21:59:03 »
Wstrzymałbym się z oceną nowego SWD II bo jak narazie do aktualnego SWD I zostało zgłoszonych wiele uwag i wiele z tych problemów zostało rozwiązanych.
Ale niestety niektóre błędy do dzisiaj nie zostały poprawione... Ale faktycznie, na ocenę SWD II jeszcze za wcześnie.

A że tak jeszcze spytam, w jakim stopniu masz do czynienia z SWD że twierdzisz że to tylko generator błędów  :pyt:
Jestem z "obsługi technicznej" na KW. Akurat SWD zajmuje się kolega, ale ile razy są problemy z transmisją, czy coś innego się sypie to wszyscy mamy młyn. Sam też jestem programistą i rozumiem "ból egzystencji" tego programu - jego baza danych ma tragiczna konstrukcję... A sam program tak samo jak baza to zlepek programów. :gwiazdki:

No i ostatnia kwestia, jest jeszcze coś takiego jak zintegrowane stanowiska Straży i PR i o dziwo obie te instytucje mogą mieć swoje odrębne centrale i dlatego pytam o to o co pytam  :straz:
Zaraz, zaraz - chce mieć jasność zanim zacznę dociekać jak to jest - chodzi o numer 112 że idzie na dwie centrale, a 998 i 999 na osobne? :komp:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #335 dnia: Czerwiec 22, 2010, 23:38:26 »
Cytuj
Akurat SWD zajmuje się kolega, ale ile razy są problemy z transmisją, czy coś innego się sypie to wszyscy mamy młyn. Sam też jestem programistą i rozumiem "ból egzystencji" tego programu - jego baza danych ma tragiczna konstrukcję... A sam program tak samo jak baza to zlepek programów.
Częściowo masz rację , ale chyba nie tak do końca. Twoje narzekanie przypomina mi trochę  ogólne narzekania na  Windowsy , Worda itp - wszyscy psioczą , ale tak naprawdę praktycznie wszyscy to używają. SWD tez teoretycznie ma konkurentów , ale  tak naprawdę  tylko teoretycznie.  Jak do tej pory nikt nie zaproponował programu tak konkretnie dostosowanego do naszych potrzeb ( specyfika organizacji naszych struktur i sposobów działania) pozwalającego na integrowanie poszczególnych komórek organizacyjnych  i związanych z tym urządzeń. Problemów jest więcej niż tylko wspomniana transmisja, ale może to nie jest głownie wina samego programu , lecz bardziej sprzętu na jakim pracujemy ( kompy, łącza , konieczność  pracy na tym samym sprzęcie w połaczeniu z innymi programami itp) oraz samych obsługujących ? Dla przykładu  jak do tej pory nie doczekałem się  praktycznie jakiegokolwiek szkolenia z obsługi tego programu ( ze strony służbowej ), a sam program mamy juz kilka lat .... umiemy więc tyle co poczytalismy w instrukcjach i sami się nauczyliśmy metodą prób i błędów.
 Miałem okazję  pracować tez dość długo na innym , zachodnim programie tego typu - nie był zły , miał swoje spore plusy ( których nie ma do dzisiaj w SWD),  ale jego podstawowym  problemem było brak możliwości przystosowania do naszych  warunków - tam nie dało sie rozróznić JRG od OSP, wrzucić danych do EWIDa,  wyliczyć 0,5% , policzyć wyjazdów danej OSP itp  - co więc nam było z tego że miał możliwość współpracy z cyfrowym systemem łączności radiowej, pagerami dla każdego strażaka itp ? 
 Dajmy sobie więc spokój z wytykaniem błędów , bo idealnych programów długo sie nie doczekamy  z oczywistych względów, a ten wcale nie jest taki najgorszy....
PS . A w sprawie młynów zapraszam  na M/PSK w czasie dużej akcji a jeszcze lepiej przy dużej ich ilości w  jednym czasie  - wtedy najlepiej dostrzega się zalety SWD... a sprawa transmisji przy tym to przysłowiowy pikuś

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #336 dnia: Czerwiec 23, 2010, 08:14:53 »
Widzisz, masz dużo racji - nie ma nic lepszego od SWD, ale też z drugiej strony wcale nie powiedziałem, że mamy z niego zrezygnować... W każdym razie nie gdy praktycznie nie ma go czym zastapić.

Co do Windowsa i Worda to porównanie częściowo trafione, bo w odniesieniu do większości społeczeństwa sie sprawdzi, dlatego, że to "jedyny słuszny wybór", "najprosztsze w obsłudze" - ba, niewiele osób nawet wie że jest jakas alternatywa dla tych programów (choć świadomych jest coraz więcej). U mnie w "firmie", gdzie ludzie nawet komputerów nie mają, tylko terminale Linuxowe, obowiązującym standardem programu biurowego jest OpenOffice. Tanio, bezpiecznie, funkcjonalnie - a niby nie można, ew. jest to bardzo trudne do realizacji.

SWD ma swoje "odpały" najczęściej wtedy, gdy jest to najmniej do szczęścia potrzebne (np. weekend w nocy...) stąd też m.in. ta zła sława (choć przyznam, że przez całą powódź wszystko było OK). A że błędów jest wiecej, to też nie powinno to tak wygladać, że mówimy o SWD że jest wszystko cacy i w porządku, bo i tak znacznie ułatwia pracę.

To jest program napisany dla naszej straży, dlatego ma funkcje i opcje typowe dla naszych realiów - ale co by było, gdyby producent tego wspomnianego przez Ciebie wcześniej zachodniego programu opracował modyfikacje dostosowujacą ją do naszych potrzeb? Czy dalej byś chciał pracować z SWD?
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #337 dnia: Czerwiec 23, 2010, 13:46:51 »
Cytuj
To jest program napisany dla naszej straży, dlatego ma funkcje i opcje typowe dla naszych realiów - ale co by było, gdyby producent tego wspomnianego przez Ciebie wcześniej zachodniego programu opracował modyfikacje dostosowujacą ją do naszych potrzeb? Czy dalej byś chciał pracować z SWD?

A dlaczego znowu mamy wybierać i promować jakieś zagraniczne rozwiązanie skoro mamy swoje  :pyt:
SWD jest pisane od zera dla polskich realiów i się sprawdza. Mamy polską firmę która to pisze i serwisuje, mamy możliwość natychmiastowej pomocy, sprawdzałem działa i to bardzo dobrze.
Przytoczę też słowa pewnego profesora który mnie kiedyś uczył, jak program od razu działa dobrze to znaczy że gdzieś tkwi w nim błąd, który wylezie w najmniej oczekiwanym momencie. Nie da się od razu przewidzieć wszystkich implikacji, a poza tym ciągle dochodzi nam nowy sprzęt do obsługi, czyli potrzebujemy swojego serwisu z którym się dogadamy po polsku  :P
Dlaczego dla przykładu Niemcy mając do wyboru swój sporo droższy projekt zawsze wybierają swój  :pyt:
Ano dlatego że po pierwsze primo to swoje, po drugie mają nad tym kontrolę, możliwość wprowadzenia zmian a po latach sprzedanie dopracowanego produktu komu innemu i jeszcze dodatkowy na tym zarobiek. Poza tym firma która robi taki projekt jest swoja i płaci u siebie podatki czyli dla państwa w dłuższym okresie to same korzyści.


SWD nie jest idealne ale jeśli wprowadzisz odpowiednie dane, przy czym jest strasznie dużo roboty to masz potem z górki. U mnie nie ma już problemu z szukaniem dokumentów, druków, telefonów do osób funkcyjnych, procedur, ulic, obiektów, osób z OSP, sprzętu z OSP ... mogę tak dalej wymieniać. Nie wspomne o tym jak szybko dzięki SWD można na nogi postawić praktycznie całe siły SP na terenie powiatu. Ale tego trzeba ciągle pilnować i aktualizować.
Do tego jeszcze kłania się to by nasza "góra" w końcu przestała patrzyć na SWD jako program statystyczny i przestała wymyślać takie tabelki że hgw wie co z nimi robić.

Po tym nakładzie pracy przy SWD i po tych korektach które nastąpiły w kolejnych wersjach SWD odpowiadam nie nie przeszedłbym na inny program.

Poza tym każdy produkt adoptowany do potrzeb lokalnych jest TYLKO I WYŁĄCZNIE ADOPTOWANY i wg mnie nigdy nie spełni wszystkich wymagań bo zawsze coś będzie się "gryzło".
Dla przykładu mieliśmy spory problem z wyborem centrali bo ktoś nam udawadniał że taka a taka lepsza (a ta niby lepsza to zupełnie inne przeznaczenie jak służby rat.) a tu pech trafiło się pare upartych osób które wiedziały co chcą.

Cytuj
ale ile razy są problemy z transmisją, czy coś innego się sypie to wszyscy mamy młyn
U mnie z początku były drobne problemy z transmisją ale z reguły to padał jakiś kanał w KW i nie mogliśmy wysyłać danych.
W tej chwili poustawiane mamy wszystko tak że idzie z automatu a program transmisji jest na serwerze i praktycznie nawet człowiek nie wie że takie coś jest.
Wysunę hipotezę że wiekszość problemów z SWD i transmisją wynia z problemów sprzętowych. Trzeba zainwestować w dobrą sieć, okablowanie, serwerownie, same serwery, zasilanie awaryjne, porządne łącze internetowe, oprogramowanie antywirusowe itd. a te wydatki to w wielu Komendach pięta achillesowa bo wielu uważa że to niepotrzebne.
Za mojej kadencji i współpracy z SWD na poziomie KP nigdy nie było totalnego krachu SWD.
Wielokrotnie też SWD pokazało swoją funkcjonalność w przypadku dużej ilości akcji bądz przy bardzo dużych i długotrwałych akcjach.

Cytuj
Zaraz, zaraz - chce mieć jasność zanim zacznę dociekać jak to jest - chodzi o numer 112 że idzie na dwie centrale, a 998 i 999 na osobne?

Problem wygląda tak że PR ma swoją centralę na której działają ich linie miejskie, 999, linie wew. itd. a SP miało starszą centralę która się wykopyrtła. Więc trzebabyło zakupić nową i do niej wpiąć co trzeba.
Dla ciekawostki podam że jesteśmy już po wstępnej konfiguracji nowego sprzętu i po dopilnowaniu instalatorów jestem przyjemnie zaskoczony wynikiem prac. Mamy możliwość odbioru wszystkich lini na tel. systemowych (MSWiA, 998, 112, VOiP, linie miejskie, linie wew.) a co ciekawsze pełną dowolność w przełączaniu rozmów zarówno między liniami wew. jaki do PR czy Policji nawet po lini MSWiA. Dodatkowo są zainstalowane telefony na odpowiednich liniach alarmowych poza centralą w razie W gdyby jednak nastąpiła awaria centrali - a to już wynik zyskania pewnego praktycznego doświadczenia.
Do tego położony został ogromny nacisk na oprogramowanie i z tego też jestem zadowolony. Duże okno z wyświetlonym numerem dzwoniącym, możliwość zapisania w książce, porobienia grup, oddzwonienia i inne cuda wianki. Niby banał ale kurcze inne produkty tego nie mają lub rozmiar okien takich że lupy by trzeba używać.
Dlatego po raz kolejny skłaniam się do popierania własnych krajowych rozwiązań bo jednak Polak potrafi.
Pozostała nam jeszcze do rozwiązania kwestia pełnej współpracy z SWD i śmiem twierdzić że mając takie narzędzie w reku jestem w stanie obsłużyć zgłoszenie bez konieczności robienia jakiś dodatkowych notatek na kartkach czy coś takiego.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #338 dnia: Czerwiec 23, 2010, 23:19:40 »
To jest program napisany dla naszej straży, dlatego ma funkcje i opcje typowe dla naszych realiów - ale co by było, gdyby producent tego wspomnianego przez Ciebie wcześniej zachodniego programu opracował modyfikacje dostosowujacą ją do naszych potrzeb? Czy dalej byś chciał pracować z SWD?
Nie wiem - może tak , a może nie - trudno gdybać co by było gdyby.... jednak jak do tej pory zachodni producenci oprogramowania oferowali nam swoje gotowe programy ( pisane dla zachodnich krajów), woląc przekonywać  nas o ich wspaniałości , zamiast dostosowywać je do polskiej specyfiki.


Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #339 dnia: Czerwiec 24, 2010, 10:52:33 »
A dlaczego znowu mamy wybierać i promować jakieś zagraniczne rozwiązanie skoro mamy swoje  :pyt:
Wcale nie musimy promować zachodnich rozwiązań, tylko dopilnować tego, żeby to co dostaniemy przy SWD II było naprawdę lepsze od SWD I.

SWD jest pisane od zera dla polskich realiów i się sprawdza. Mamy polską firmę która to pisze i serwisuje, mamy możliwość natychmiastowej pomocy, sprawdzałem działa i to bardzo dobrze.
No jeżeli chodzi o SWD to działa :P Ale "polska firma" i "pomoc" to kwestia względna - nie każę dzwonić tam na infolinię czy coś, wystarczy spróbować wejść tu => http://www.ewid.pl/?set=download&dl_group=VNC_Pomoc_zdalna i spróbować pobrać ten plik... Nie mówię że się nie da zupełnie, ale przypuszczam, że większość osób dojdzie najdalej do okienka z odmową dostępu (403 Forbidden)... Pogratulować, zwłaszcza że temat był już zgłaszany do konsultanta Abakusa.

Dlaczego dla przykładu Niemcy mając do wyboru swój sporo droższy projekt zawsze wybierają swój  :pyt:
Ano dlatego że po pierwsze primo to swoje, po drugie mają nad tym kontrolę, możliwość wprowadzenia zmian a po latach sprzedanie dopracowanego produktu komu innemu i jeszcze dodatkowy na tym zarobiek.
Nie, to bardziej dlatego, że Niemcy umieją bronić swoich interesów, u nas to jest za bardzo "na hura", nikt nie broni interesów straży / skarbu państwa. Program ma wytyczne wg. których ma być napisany, być w pełni zgodny z prawem, bezpieczny i stabilny - i taki jest, więc można za niego zapłacić nawet więcej jako za wyrób "nasz krajowy".

SWD nie jest idealne ale jeśli wprowadzisz odpowiednie dane, przy czym jest strasznie dużo roboty to masz potem z górki. U mnie nie ma już problemu z szukaniem dokumentów, druków, telefonów do osób funkcyjnych, procedur, ulic, obiektów, osób z OSP, sprzętu z OSP ... mogę tak dalej wymieniać.
Pewne dane, które znajdują się w SWD może i są przydatne, ale należy zwrócić uwagę na fakt iż są to dane osobowe, a przetwarzanie takich danych w urzędach (i nie tylko) podpada pod odpowiednią ustawę... resztę można sobie dośpiewać. I wcale nie chodzi o to, że to jest złe, tylko niekoniecznie zgodne z obowiązujacymi przepisami.

Do tego jeszcze kłania się to by nasza "góra" w końcu przestała patrzyć na SWD jako program statystyczny i przestała wymyślać takie tabelki że hgw wie co z nimi robić.
Tu akurat wszyscy mówia jednym głosem :rofl:

Po tym nakładzie pracy przy SWD i po tych korektach które nastąpiły w kolejnych wersjach SWD odpowiadam nie nie przeszedłbym na inny program.
Mi to trochę przypomina takie przypadki, gdzie ktoś pracuje latami na Internet Explorerze, potem nie może czegoś zrobić w związku z tym, że pracuje na takim programie i ma jakieś tam pretensje mimo tego, że Firefox i Opera dają sobie świetnie radę z tym zadaniem... Ale "nie, bo ja mam zakładki ważne poustawiane" i nie dociera że można je wyeksportować "no bo zmieni się już ich kolejność" :rolleyes:

Poza tym każdy produkt adoptowany do potrzeb lokalnych jest TYLKO I WYŁĄCZNIE ADOPTOWANY i wg mnie nigdy nie spełni wszystkich wymagań bo zawsze coś będzie się "gryzło".
Oprogramowanie rzadzi sie swoimi prawami - jeżeli program zostałby rozszerzony zgodnie ze sztuką, to problemów by nie było. Z drugiej strony mamy SWD, które od początku było pisane dla nas (czyli tylko rozwijane), a panowie od producenta jakoś dziwnie milcza kiedy pada pytani o to czy baza danych programu spełnia kryteria pierwszej postaci normalnej...

U mnie z początku były drobne problemy z transmisją ale z reguły to padał jakiś kanał w KW i nie mogliśmy wysyłać danych.
Prędzej uwierzę, że SWD padło na poziomie KW, niż w to że wysypało się łącze, lub inny sprzęt. Są różne komendy, ale zawsze dąży się do zapewnienia jak najwiekszego bezpieczeństwa działania sieci i urządzeń alarmowych - przykładem może być zastosowanie dwóch linii dostępowych do internetu od dwóch różnych providerów, czy telefonów podpiętych poza centralą.

W tej chwili poustawiane mamy wszystko tak że idzie z automatu a program transmisji jest na serwerze i praktycznie nawet człowiek nie wie że takie coś jest.
Ktos kto z SWD pracuje na PSK, WSKR, czy jakiś inny operacyjny wcale nie musi wiedzieć jak to jest zrobione, żeby działało... A SWD generalnie zwykle jest na serwerze :straz:

Wysunę hipotezę że wiekszość problemów z SWD i transmisją wynia z problemów sprzętowych. Trzeba zainwestować w dobrą sieć, okablowanie, serwerownie, same serwery, zasilanie awaryjne, porządne łącze internetowe, oprogramowanie antywirusowe itd. a te wydatki to w wielu Komendach pięta achillesowa bo wielu uważa że to niepotrzebne.
Informatyka i łączność w wielu KP są traktowane "tak jakoś", i nie chodzi tu nawet sprzęt, ale o to, że w wielu komendach nie ma kompetentnych ludzi, którzy naprawdę by wiedzieli co i jak, a nawet jak są to bez siły przebicia.

Odnośnie centrali to gratuluję zakupu -  radzę podpiąć SWD pod tą nowoczesną na "wypasie" :straz:

jak do tej pory zachodni producenci oprogramowania oferowali nam swoje gotowe programy ( pisane dla zachodnich krajów), woląc przekonywać  nas o ich wspaniałości , zamiast dostosowywać je do polskiej specyfiki.
Może dlatego, że nieco brakuje tu logiki całościowej - gdyby np. KG ogłosiła przetarg (niewątpliwie wielomilionowy... ale nie dajmy się oszukać że SWD kosztowało mniej) na taki program dla WSZYSTKICH, wtedy można by dyktować warunki - dla jednej, dwóch, czy trzech komend nie opłaca się tworzyć nowej dostosowanej wersji, tym bardziej jeżeli miała by być ona niezgodna z tym co funkcjonuje "wyżej" np. KW.
Inna bajka, że nikt nie pomyślał na początku o tym, aby pozyskać prawa do bazy danych SWD, co implikuje dalsze komplikacje ewentualnej zmiany programu - póki co jesteśmy raczej skazani na SWD - tak więc ta dyskusja to tylko dyskusja ^_^
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #340 dnia: Czerwiec 25, 2010, 11:38:12 »
No po Twoim ostatnim poście Radhezz to teraz wybacz ale w ogóle już nie rozumiem o co Ci chodzi.

To w końcu jesteś otwarcie za czy przeciw SWD bo to takie pływanie po temacie.

Wcale mi tu nie chodzi o to że przyzwyczaiłem się do tego programu jak np. do przysłowiowego IE ale po prostu uważam że jest to dobre rozwiązanie i tyle. Stopniowo są wprowadzane kolejne moduły, rozwiązania i mnie jako pracownikowi stanowiska kierowania to życie mocno ułatwia.
Będzie lepsze to się przesiąde, nie mam z tym problemów, pod warunkiem że będzie miało to co ma SWD plus ulepszenia. Chociażby dlatego tak mocno naciskaliśmy w mojej KP na możliwości oprogramowania nowej centrali, żeby miała coś podobnego plus nowości w stosunku do poprzedniczki ze świetnym oprogramowaniem.
Skoro w końcu powstaje jednolite oprogramowanie łącznie z "platformą sprzętową" (bo tak widze systemy alarmowania JRG i OSP itd.) dla Straży i to niezłe to po kiego grzyba coś kombinować i znów w ramach polskiego działania na hura zmieniać na inne bo ktoś po zmianie władzy ma inny pomysł ... :pyt:

Twoje stanowisko też troche mi przypomina odwieczną wojnę co lepsze Linux czy Winda czy też Canon czy Nikon.
Tyle że dla większości śmiertelników lepiej poruszać się po czymś co jest ogólnie dostępne, a prawda też taka że oprogramowania na Winde jest więcej.
A i dla jasności, nie opowiadam się ani po stronie linuxa ani windy - każde z nich ma swoje plusy i minusy i proszę koniec tematu w tej kwestii. Więc jeśli komenda X jest w stanie zrobić sobie sieć i oprogramowanie na linuxie czy nawet mac'ach to prosze uprzejmie tylko ma działać to tak żeby SWD czy inny obowiązujący w Straży program tam chodził i współpracował z WSKR i KW.
Co do tego mojego przykładu z niemacami, skoro oni umieją bronić swojego to do jasnej cholery zacznijmy bronić tego co polskie nawet jak z początku troche kuleje.
A i jeszcze jedna sprawa niemcy coś planują na 20-30 a nawet 50 czy 100 lat i dlatego tak też za swoimi rozwiązaniami są. U nas planuje się coś w okresie który obejmuję kadencje danej władzy lub czasem krócej i byle by się tylko nachapać.
Czy myślisz że wszystkie projekty chociażby niemców od początku były super ekstra na wypasie   :pyt:

Co do danych osobowych to wyjaśnij mi jak sobie czasem wyobrażasz alarmowanie czy kontaktowanie się w ważnych sprawach z osobami z jednostki, oficerami czy OSP. Życie jest bardziej skomplikowane niż przewidzieli to programiści i często systemy alarmowania zawodzą i zostaję telefon :pyt:
Skoro jest w tej kwesti luka prawna to powinna być sprostowana bo w końcu jesteśmy mundurowymi i obowiązuje nas tajemnica służbowa i te dane powinny nie stanowić problemów. Nie wspomne o lokalizacji abonentów dzwoniących na wszystkie nr alarmowe - to jakaś paranoja że nie możemy się doczekać sprawnie działającego systemu z dostępem do pełnych danych, łącznie z personaliami i adresami.

Co do tego co napisałem o adaptacji różnych rozwiązań do potrzeb lokalnych, już to w innym wątku pisałem - to co u nas dobre nie będzie dobre gdzie indziej i vice versa. SWD to nie tylko program ale i systemy alarmowania, podpięte urządzenia czyli np. bramy, wyświetlacze i dzwonki alarmowe na JRG, pagery, statusy, OSP i wiele innych. W innym kraju jest to inaczej rozwiązane i kupa czasem stawaj na głowie ale tego nie rozwiążesz.

No i na koniec: czy jesteśmy skazani na SWD  :pyt:
Ja tego tak nie widzę, wg mnie nie nie jesteśmy na niego skazani, ktoś wybrał takie rozwiązanie i je ulepszajmy bo w ciągu tych kilku lat gdzie mam doczynienia z tym programem znacznie się polepszył w moim odczuciu i rozbudował. Mam dzięki temu dużo łatwiejszą pracę i zapraszam na SK w momencie wielkiej zadymy. Wtedy docenisz dlaczego uważam SWD za dobre rozwiązanie.

Pozdrawiam  :straz:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #341 dnia: Czerwiec 25, 2010, 15:24:15 »
No po Twoim ostatnim poście Radhezz to teraz wybacz ale w ogóle już nie rozumiem o co Ci chodzi.
To w końcu jesteś otwarcie za czy przeciw SWD bo to takie pływanie po temacie.
W tym rzecz, że ani za, ani przeciw - zwracam tylko uwagę na to, że aktualne SWD mimo tego że działa, jest dalekie od ideału... A to że się rozwija, to fakt, ale w jakim tempie... W dodatku ten rozwój pod względem technicznym jest dość kulawy.

Taki przykład - mapa operacyjna. Kolega z innego wydziału, nie programista, tylko taki hobbysta samouk, korzystając z tego co znalazł na internecie i paru konsultacji napisał coś takiego w tydzień. A w SWD kiedy to się pojawiło? :fiuu:

Przy kwestii sprzętu i oprogramowaniu warto się przyjrzeć terminom dywersyfikacja i monopol. W straży generalnie w kwestiach rzeczy informatyczno-łącznościowych przewijają się w kółko 3 firmy... I mają chyba jakiś niepisany pakt, bo robią sprzęt i oprogramowanie wzajemnie pod siebie przygotowane - i nikt nie wygryzie Abakusa/Digitexa/Platana, nawet gdyby chciał. Brak konkurencji jest bardzo niezdrowy dla konsumenta, który musi kupować to co mu dadzą i zgadzać się na wszystko - nie tylko w kwestii ceny.


Co do danych osobowych to wyjaśnij mi jak sobie czasem wyobrażasz alarmowanie czy kontaktowanie się w ważnych sprawach z osobami z jednostki, oficerami czy OSP. Życie jest bardziej skomplikowane niż przewidzieli to programiści i często systemy alarmowania zawodzą i zostaję telefon :pyt:
Skoro jest w tej kwesti luka prawna to powinna być sprostowana bo w końcu jesteśmy mundurowymi i obowiązuje nas tajemnica służbowa i te dane powinny nie stanowić problemów. Nie wspomne o lokalizacji abonentów dzwoniących na wszystkie nr alarmowe - to jakaś paranoja że nie możemy się doczekać sprawnie działającego systemu z dostępem do pełnych danych, łącznie z personaliami i adresami.
Nie ja ustalam prawo - polecam lekturę ustawy o ochronie danych osobowych. Za samo niedopełnienie obowiązków informacyjnych względem osób których dane przetwarzamy grozi grzywna do 720 000 zł. O innych wymaganiach stawianych przez ustawę (których SWD nie spełnia) nie ma nawet co wspominać.


No i na koniec: czy jesteśmy skazani na SWD  :pyt:
Ja tego tak nie widzę, wg mnie nie nie jesteśmy na niego skazani, ktoś wybrał takie rozwiązanie i je ulepszajmy bo w ciągu tych kilku lat gdzie mam doczynienia z tym programem znacznie się polepszył w moim odczuciu i rozbudował. Mam dzięki temu dużo łatwiejszą pracę i zapraszam na SK w momencie wielkiej zadymy. Wtedy docenisz dlaczego uważam SWD za dobre rozwiązanie.
Wiesz, już napisałem czemu "jesteśmy skazani" wyżej. Rzecz w tym, że jednyne co możemy robić to cisnąć aby nowe SWD prezentowało już sobą więcej na starcie niż to na czym się teraz pracuje... Aczkolwiek powiem że i w służbach technicznych czuć strach przez SWD II, bo w starym błędy się zna, a nowe nie wiadomo czym nas zaskoczy :szalony:

Pozdro :straz:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #342 dnia: Czerwiec 25, 2010, 16:19:01 »
Strach przed nowym doskonale rozumiem, ale to chyba akurat mozna zrozumieć w ten sposób, że to co jest aktualnie jest całkiem dobre  :) 
 Druga sprawa to monopol - jak dla mnie tutaj przyczyny nalezy szukać znacznie głębiej, czyli w podejsciu do koncepcji działania Straży Pożarnej w naszym kraju. Jesli ma to być  16 KW + ponad 300 KP/M to rzeczywiście można mieć wielu róznych dostawców sprzętu i oprogramowania. Jeśli natomiast PSP  ma być  jednolitą organizacją,  dodatkowo spinającą  jednostki OSP ( i inne służby ratownicze ) w jeden system ratowniczy, to chyba  wskazane jest ujednolicanie pewnych podstawowych rzeczy ( np. oprogramowanie) - tego chyba nie trzeba dodatkowo rozwijać .  Faktem jest że u nas obecnie trudno  do końca określić która koncepcja jest aktualnie obowiązująca (  różne działania i przepisy sugerują rózne podejścia do tej sprawy) wieć nie jest dziwne że i w sprawie oprogramowania są różne zdania. Nie wnikam również w sprawy związane z wyłonieniem ewentualnych producentów i firm współpracujących.....

Natomiast co do baz danych  osobowych to czegoś nie pojmuje. Dlaczego akurat podpięcie centrali do SWD ma powodować konflikt z ustawą o ochronie danych osobowych ?    Wskaż proszę  jakąkolwiek KP/M czy nawet W, w której nie gromadzi się od lat takich danych ?  Czy nie zbiera się  numerów telefonów  własnych pracowników,  ochotników i innych osób współpracujących z nami ?   czy jest jakakolwiek róznica czy te dane są spisane w  programie obsługującym centralę ( nie podpietą pod SWD) , w telefonie komórkowym , czy w formie papierowej, od  sytuacji gdy TE SAME dane będziemy mieli w SWD ? A jesli tak to czy łamiemy juz prawo gdy dane są wpisane do SWD , czy dopiero wtedy gdy podłączy się do niego centralę telefoniczną ? 
Straszenie wysokimi grzywnami jest chyba pewnym nadużyciem , bo takie kary grożą prawdopodobnie za UDOSTĘPNIANIE tych danych , a nie za samo gromadzenie .  Jeśli podejdziemy do sprawy w ten sposób który prezentujesz to chyba prawie wszyscy łamiemy przepisy tej ustawy ....  po ile kontaktów macie wpisanych w swoich telefonach komórkowych i czy zgłosiliście ową bazę do GIODO ?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2010, 16:23:23 wysłana przez remfire »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #343 dnia: Czerwiec 28, 2010, 08:38:50 »
Natomiast co do baz danych  osobowych to czegoś nie pojmuje. Dlaczego akurat podpięcie centrali do SWD ma powodować konflikt z ustawą o ochronie danych osobowych ?    Wskaż proszę  jakąkolwiek KP/M czy nawet W, w której nie gromadzi się od lat takich danych ?  Czy nie zbiera się  numerów telefonów  własnych pracowników,  ochotników i innych osób współpracujących z nami ?   czy jest jakakolwiek róznica czy te dane są spisane w  programie obsługującym centralę ( nie podpietą pod SWD) , w telefonie komórkowym , czy w formie papierowej, od  sytuacji gdy TE SAME dane będziemy mieli w SWD ? A jesli tak to czy łamiemy juz prawo gdy dane są wpisane do SWD , czy dopiero wtedy gdy podłączy się do niego centralę telefoniczną ? 
Samo gromadzenie danych przez PSP można by było podciągnąć pod działania "stanu wyższej konieczności", pojawia się jednak pytanie o odpowiedzialność za bezpieczeństwo przetwarzanych danych.
Cytuj
Art. 44. 1. Generalny Inspektor wydaje decyzję o odmowie rejestracji zbioru danych, jeżeli:
  1)   nie zostały spełnione wymogi określone w art. 41 ust. 1,
  2)   przetwarzanie danych naruszałoby zasady określone w art. 23-30,
  3)   urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania zbioru danych zgłoszonego do rejestracji nie spełniają podstawowych warunków technicznych i organizacyjnych, określonych w przepisach, o których mowa w art. 45 pkt 1


Art. 45. Minister właściwy do spraw administracji określi, w drodze rozporządzenia:
  1)   podstawowe warunki techniczne i organizacyjne, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych,
I w tym rozporządzeniu (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji przetwarzania danych osobowych oraz warunków technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych) SWD (i nie tylko) jest pogrzebne.
Na dzień dzisiejszy nic mi nie wiadomo o tym aby były w tym celu opracowane specjalne procedury m.in. tzw. "Polityka Bezpieczeństwa", czy wznaczeni odpowiedzialni ludzie (administrator przynajmniej). Co za tym idzie jeżeli doszłoby do przecieku - obok osoby bezpośrednio odpowiedzialnej, leci też głowa kierownika jednostki organizacyjnej, typowo komendata powiatowego/wojewódzkiego, o innych karach za mniejsze wykroczenia to już nie ma za bardzo co gadać - gruba kasa. Sprawdzenie standardów i/lub ich wprowadzenie to troche roboty, dlatego też temat jako "śliski" jest omijany szerokim łukiem.

Straszenie wysokimi grzywnami jest chyba pewnym nadużyciem , bo takie kary grożą prawdopodobnie za UDOSTĘPNIANIE tych danych , a nie za samo gromadzenie.
Grzywna którą podałem jako przykład dotyczy tego o czym napisałem - niedopełnienie obowiązuku informacyjnego względem osoby której dane są przetwarzane.

Jeśli podejdziemy do sprawy w ten sposób który prezentujesz to chyba prawie wszyscy łamiemy przepisy tej ustawy ....  po ile kontaktów macie wpisanych w swoich telefonach komórkowych i czy zgłosiliście ową bazę do GIODO?
Nie, to by było nieco głupie - odsyłam do ustawy
Cytuj
Art. 3a. 1. Ustawy nie stosuje się do:
1) osób fizycznych, które przetwarzają dane wyłącznie w celach osobistych lub domowych,
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #344 dnia: Lipiec 01, 2010, 09:43:35 »
Wiecie co a mnie to, czy takie dane są zgodne z jakąś tam ustawą czy nie, za przeproszeniem guzik interesi. To problem KG, tam siedzą mądre głowy niech myślą nad takimi ważkimi problemami, ja mam to co potrzebuję do pracy. A życzyłbym sobie żeby takimi sprwami to się zajmować na końcu dopiero po rozwiązaniu wielu ważniejszych problemów dotykających PSP i OSP.
Jakoś portale społecznościowe gromadzą taką ilość danych że nasze SWD przy tym to pikuś  :szalony:
Więc nie widzę sensu żeby spierać się w tej kwesti w dalszym ciągu.

Zaś co do zagadnień technicznych to po wykonaniu pewnego myka w mojej KP zarówno w PR jak i SP centrale współpracują z SWD. I tak panie z PR mają identyfikację 999 a my 998 itd  :P
Baza danych abonentów pozostawia sporo do życzenia ale poczekajmy jak to będzie wyglądało w SWD II, z Abakusa mam info że będzie to poprawione w znacznym stopniu a już życie to zweryfikuje  :straz:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #345 dnia: Październik 19, 2010, 08:32:40 »
Witam
Znacie może jakiś sposób aby dopisać brakujący meldunek? Jedna z dyspozytorek tak zamieszała że brakuje meldunku z przed dwóch miesięcy , nie wydaje mi się aby jedyną mozliwością było wykasowanie 200 meldunków i wprowadzenie ich na nowo.
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #346 dnia: Październik 19, 2010, 08:39:10 »
Sprawdzę na służbie czy to możliwe ale wydaje mi się że najprostszy sposób to zadzwonić do Abakusa i poprosić o pomoc.
Wprowadzą Ci jakiś czysty meldunek o brakującym numerze i go sobie uzupełnisz.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #347 dnia: Październik 19, 2010, 08:43:24 »
Witam
Znacie może jakiś sposób aby dopisać brakujący meldunek? Jedna z dyspozytorek tak zamieszała że brakuje meldunku z przed dwóch miesięcy , nie wydaje mi się aby jedyną mozliwością było wykasowanie 200 meldunków i wprowadzenie ich na nowo.

Brakuje meldunku, czy numeracja w SWD się zgadza?

Dopisywaliśmy już brakujące meldunki w SWD, może nie do tyłu aż o 2 miesiące.
Jedynym rozwiązaniem jest kontakt z ABAKUS-em, wszystko zależy od umowy (zakresem pomocy technicznej) pomiędzy waszą komendą, a nimi.


« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2010, 08:52:57 wysłana przez grzela »

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #348 dnia: Październik 19, 2010, 09:28:17 »
wiem że Abakus to zrobi ale nasz komendant niestety nie płaci
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #349 dnia: Październik 19, 2010, 10:11:37 »
wiem że Abakus to zrobi ale nasz komendant niestety nie płaci

U nas komenda płaci ful wypas i nie mamy z tym problemu, dzwonimy na pomoc techniczną ABAKUS-a i ze zdalnego komputera jest wszystko robione w godz. 8-20 (jak się nie mylę).

Nawet widziałem jak on to robił na naszym komputerze, jedyne wyjście było to nagrać na komórkę i na przyszłość jak znalazł.