Autor Wątek: System SWD ST  (Przeczytany 464940 razy)

Offline geniusz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #300 dnia: Styczeń 23, 2009, 14:14:59 »
....................... w jednym czasie czyli jeden wyjechał i nie wrócił a drugi pojechał w inne miejsce, i sytuacje wyjazdu do jednego zdarzenia jrg i w tym samym czasie wyjazd do innego zdarzenia jednostki osp.....................


Na mój umysł praktyczny to nie ma dwóch zdarzeń, które zdarzyłyby się w jednym czasie
chyba, że macie tyle zdarzeń, że ciężko je wcisnąć w co drugą minutę w SWD.

Offline firemanek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #301 dnia: Styczeń 23, 2009, 15:19:01 »
no to coś ci ten taktyczny szwankuje :-)
pierwszy temat: shd pojechał do oberwanej rynny, a za 2 minuty gba jedzie gasić chałpkę- nie musi być za 2 minuty oczywiście, chodzi o to , ze jednego nie ma a drugi gdzieś też wyjeżdża,
drugi temat: no wiem że głupi i nikomu do niczego niepotrzebny ale chodzi o sytuację gdy jrg jedzie w jedno miejsce a osp w inne, no już mniejsza o szczegóły, chodzi mi tylko o to czy da się taki warunek stworzyć w oparciu o czasu działań, aby program to potrafił odfiltrować.

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #302 dnia: Styczeń 25, 2009, 18:51:14 »
firemanek,
powiem tak - ktoś u was faktycznie nieźle namieszał z warunkami filtrowania, tzn tabelami, jakie macie wykonać (ale cóż, takie prawo przełożonych)
- widocznie jakaś chwilowa potrzeba na takie zapytanie (i indywidualna i ciekawe po co), ale nietypowa jak diabli  :wacko:
ja też chyba ręcznie bym to przeliczył, ale z dokumentacji wydrukowanej (szkoda oczu)  :mellow:
W sumie, to można się połakomić o utworzenie wykazu zdarzeń, z których samochody był przedysponowywane (od ubiegłej wersji jest możliwość przedysponowywania sprzętu z akcji do akcji) - ale dla 1 zestawienia dla 1 komendy ??
- nie wiem, czy by przeszło
Wiadomo, że takie tabele zawsze ktoś sobie wymyśli, jakich nie ma w swd ...
mgoleb

Offline geniusz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #303 dnia: Styczeń 26, 2009, 17:40:06 »
 ^_^ To jakiś kosmos i po co komu te tabelki z których nic nie wynika.

To jeszcze bym dołożył takie coś:

Wyjeżdżają dwa zastępy GBA o 7:30 do stodółki  :straz:
a o 8:00 przychodzi następna zmiana i jedzie SOpem na podmiankę no i SOp zaraz wraca z inną obsadą. I kogo gdzie posadzić coby nie było problemów ze szkodliwym?  :gwiazdki:

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #304 dnia: Styczeń 27, 2009, 13:10:42 »
Witam,
to wrzucę też tutaj, bo linku nie mogę, bo jest tymczasowy serwer

A dotyczy również SWD, gdyż filtrowanie danych staje się prostsze

Wytyczne dot. uzupełniania informacji ze zdarzenia.
- u nas w województwie zostały wdrożone poleceniem komendanta wojewódzkiego równocześnie wskazując odpowiedzialnych za meldunki oraz ich okresową kontrolę

Powstały po to, by bez problemu filtrować dany zakres zdarzeń nas interesujący, do tego był konsultowany w naszym wydziale operacyjnym z różnymi specjalistami (chemia, medyka, niezależni doradcy)
Do tego doprecyzowuje odpowiedzialność za meldunki i odpowiedzialnych.
Do tego jest porządek w województwie

   Polecenie Komendanta Wojewódzkiego dot. wytycznych do informacji ze zdarzeń

   W związku z pracami nad ujednoliceniem nazewnictwa obiektów oraz danymi zawieranymi w informacji ze zdarzeń, a także rodzajem tych zdarzeń
wprowadzam od dnia ………….r Wytyczne dot. uzupełniania danych w informacji ze zdarzenia. (dot. wybranych tematów zawartych w instrukcji)
Odpowiedzialnymi za poprawność sporządzonej informacji ze zdarzenia w odpowiednich wydziałach wskazuję:
Naczelnika Wydziału Operacyjnego – za poprawność informacji ze zdarzenia, przy którego likwidacji nie biorą udziału zastępy JRG, a dokumentację sporządza Dyspozytor w PSK/MSK.
Dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej, na terenie chronionym przez daną jednostkę – za poprawność informacji ze zdarzenia, przy których biorą udział zastępy JRG, a dokumentację sporządza kierujący działaniami
Polecam osobom odpowiedzialnym okresową kontrolę poprawności zawartych danych w informacji ze zdarzenia jak również ciągłości meldunków w bazie danych.

Wytyczne dotyczące uzupełniania danych o obiekcie i rodzaju zdarzenia podczas wypełniania dokumentacji ze zdarzeń w poniższych przypadkach:

1. Zdarzenia związane z usuwaniem owadów
OSY, PSZCZOŁY, SZERSZENIE – w przypadku działań związanych z usuwaniem tych owadów miejscem zdarzenia jest obiekt, na którym (w którym) zagnieździły się owady i zagrażają życiu i zdrowiu ludzi tam przebywających, po myślniku dodajemy dużymi literami nazwę owada; należy przyjąć taki standard: Budynek mieszkalny/gospodarczy – OSY/PSZCZOŁY/SZERSZENIE na poddaszu/w ścianie/na drzewie itd.

2. Pożary
ZBOŻE, SŁOMA, RŻYSKO – obiektem prowadzenia działań w tym przypadku jest obiekt ZBOŻE, SŁOMA, RŻYSKO (pisane dużymi literami) z dopisaniem lokalizacji miejsca pożaru charakteryzującego niezbędnego do kodu działu obiektu  i właściciela; należy przyjąć taki standard: ZBOŻE na pniu, SŁOMA po kombajnie, RŻYSKO itd.
STÓG – jeśli chodzi o pożar stogów piszemy dużymi literami: STÓG słomy / siana
TRAWA – pożar tego rodzaju piszemy wg. szablonu: TRAWA (dużymi literami) i dodatkowo dopuszcza się dopisać przed lub po tej nazwie miejsce zbliżające charakterystykę miejsca pożaru wg. szablonu: Nasyp kolejowy – TRAWA, Nieużytki/Pole/Łąka/Pobocze drogi – TRAWA, TRAWA na nieużytkach/polu/łące/poboczu drogi itp. Kod obiektu i właściciela nadajemy wg. miejsca pożaru trawy
POSZYCIE LEŚNE, TRAWA w lesie – obowiązkowo traktujemy te zdarzenia jako pożar lasu – rodzaj – pokrywy gleby.

3. Silne wiatry
KONAR DRZEWA, DRZEWO – dużymi literami piszemy te obiekty podczas zdarzeń związanych z silnymi wiatrami, np.: KONAR DRZEWA na jezdni (w liczbie pojedynczej – dokładną liczbę piszemy w opisówce), pochylone DRZEWO nad drogą, DRZEWO na drodze itp. Kod obiektu i właściciela w przypadku drzew i konarów na jezdni to: Jezdnia, droga, Pobocze itd., w przypadku pochylonych drzew - DRZEWO
Obowiązkowo podczas tych zdarzeń zaznaczamy rodzaj zdarzenia – silne wiatry (oczywiście, jeśli było spowodowane zagrożenie silnym wiatrem, nie był to zgorzel)
Podczas działań likwidacji zagrożeń na dachach, poddaszach itp. obiektem działań jest budynek mieszkalny/gospodarczy itp., dopuszczalne jest dodanie po myślniku opisu działań wskazujących usuwane zagrożenia np.: Budynek mieszkalny/gospodarczy – cegły na gzymsie/blacha na dachu/spadający eternit itd. Obowiązkowym również jest zaznaczenie rodzaju zagrożenia – silne wiatry.

4. Zdarzenia związane z opadami deszczu itp.
POMPOWANIE WODY – czynność tę dopisujemy dużymi literami po myślniku przy zdarzeniach tego rodzaju, ale obiektem działań jest Budynek mieszkalny/gospodarczy itd., dopuszcza się dodać skąd jest pompowana woda w celu bliższego opisu zdarzenia np.: Budynek mieszkalny/gospodarczy – POMPOWANIE WODY z piwnicy/kanału kablowego itd.
Obowiązkowo zaznaczamy w meldunku rodzaj zdarzenia – Opady deszczu, jeśli zdarzenie nastąpiło po opadach
Jeśli powyższe pompowanie wody w piwnicy wynikało z wybicia wody z gleby (NIE z zalanie piwnicy otworami po opadach deszczu – wtedy zaznaczamy rodzaj – Przybory wód)
Również wtedy, kiedy wyleje rzeka pobliska i wszystko będzie zalane itp
Zaznaczenie 2 rodzajów (Opad deszczu i Przybór wód) zdarzenia klasyfikuje dokładnie, iż w czasie wystąpienia zdarzenia zalanie piwnicy nastąpiło w związku z przyborem wody ( nie  wlaniu się wody do piwnicy) po intensywnym opadzie deszczu.

5. Usuwanie plam substancji chemicznych (cieczy np. ropopochodnych)
PLAMA OLEJU – podczas zdarzeń usuwania zagrożenia związanego z rozlanymi substancjami tego typu na drogach, bez udziału środka transportu (nawet, jeśli przypuszczamy, że jest to z pojazdu mechanicznego) NIE ZAZNACZAMY rodzaju – w komunikacji drogowej, obiektem jest jezdnia, droga, pobocze itd. i taki kod obiektu i właściciela zaznaczamy, natomiast dopisujemy po myślniku co jest usuwane, np.: Droga krajowa/wojewódzka/powiatowa – PLAMA OLEJU
Podczas takich zdarzeń, jeśli na miejscu zdarzenia (lub w pobliżu) jest sprawca (pojazd) zanieczyszczenia drogi substancją niebezpieczną i posiadamy jego dane dopisujemy go do obiektu jako drugi i również kod obiektu i właściciela jako dodatkowy i dopiero wtedy zaznaczamy rodzaj – w komunikacji drogowej

6. Zagadnienie dot. ekologicznego rodzaju zagrożenia
zdarzenie ekologiczne jest wtedy gdy wystąpiło zanieczyszczenie substancjami chemicznymi:
- powierzchni ziemi np. gleby, poboczy dróg, rowów melioracyjnych itp., które mogą zanieczyścić środowisko naturalne
 - akwenów
 - atmosfery związkami chemicznymi np. na skutek awarii instalacji, cysterny, zbiornika, pojemnika itp., świadomego rozpylenia  wystąpiła lub mogła wystąpić emisja substancji do atmosfery
- wód podziemnych
Nie jest zdarzenie ekologicznym,  jeśli np. substancja chemiczna np. olej napędowy rozlany na ulicy, zostaje uprzątnięty i zneutralizowany (nie ma styku ze środowiskiem – zabezpieczono i uszczelniono studzienki deszczowe oraz rewizyjne układu  kanalizacyjnego)

7. Dane o zdarzeniach medycznych
Zdarzenie medyczne- miejscowe zagrożenie podczas którego występuje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego i konieczne było udzielanie przedlekarskiej lub lekarskiej pomocy medycznej poszkodowanym, przez ratowników podmiotu systemu. Jeżeli więc w zdarzeniu osobom poszkodowanym pomocy udzielały wyłącznie podmioty spoza KSRG, np. pogotowie ratunkowe, a siły PSP i OSP nie uczestniczyły w żadnej  czynności ratowniczej związanej z udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym - zdarzenie to nie może zostać zakwalifikowane jako medyczne (mimo tego, że były osoby poszkodowane).
Niezależnie od tego kto osobom poszkodowanym udzielał pomocy wypełnia się rubryki dotyczące udzielanej pomocy medycznej oraz liczby rannych w zdarzeniu (ranny to każda osoba, którą przekazano personelowi służby zdrowia – niekoniecznie potem zabrana do szpitala)
W celu analizy pomocy udzielanej przez zastępy OSP w rubryce z imieniem i nazwiskiem koordynującego działaniami medycznymi należy wpisać za nazwiskiem druha udzielającego pomocy dużymi literami „OSP” (przypominamy, iż w sytuacji braku na miejscu zdarzenia lekarza koordynatora, koordynacja medycznych działań ratowniczych należy do KDR z ramienia PSP lub OSP – Wytyczne do organizacji ratownictwa medycznego w KSRG, część II pkt. 11)
Jeśli pomocy poszkodowanym udziela tylko pogotowie, należy wypełnić rubrykę odnośnie koordynacji działań medycznych wpisując (w miarę możliwości) nazwisko lekarza udzielającego pomocy.
Ewakuacja – zawsze zaznaczamy, jeśli ratownicy PSP lub OSP przemieszczali osobę poszkodowaną, w rozumieniu że jego obecność w tym zastanym miejscu stanowi dla  niego zagrożenie dla zdrowia lub życia.
 
8. Samochody POLICYJNE
- nie jako sprzęt specjalistyczny (bo są to sam. osobowe), lub jak dojedzie prokurator samochodem POLICJI  (w nowej wersji EWID-ST jest Policja, ale nie cały kraj posiada ten program – to są dane na potrzeby SWD)
- specjalistycznym sprzętem jest np. pomoc drogowa, samolot medyczny itp.

9. Osy, pszczoły, szerszenie
– przypuszczalna przyczyna zdarzenia zawsze wpisujemy: nietypowe zachowanie zwierząt – kod 32

10. zakładka samoloty/śmigłowce
– ilość zrzutów (użyty sprzęt) należy uzupełniać tylko przy pożarach

11. MZ – kiedy małe, kiedy lokalne, kiedy średnie, duże itp. (ilość środków, poszkodowanych, zmarłych, użycie sprzętu itp./itd.)
- wyjaśnione w instrukcji wypisywania dokumentacji ze zdarzeń
- małe to te, które nie wymagają użycia sprzętu z samochodu, dalej to lokalne, średnie, duże itd. wg. ustaleń zagrożenia
 
12. Sporządził/wprowadził do bazy dokumentację:
a. udział tylko OSP, informację przekazano telefonicznie:
- w: opisówce dokumentacji (pkt. 33.6) wpisujemy, że sporządzono dokumentację na podstawie rozmowy telefonicznej z ….. (np. dh Kowalski Jan, Naczelnik OSP; itp.)
- w rubryce sporządził i wprowadził do bazy - dane dyspozytora
b. w działaniach brał udział PSP z powiatu sąsiedniego (tylko)
- dokumentację (wzór nr 2) ręcznie pisze d-ca akcji, przesyła do właściwej terytorialnie jednostki mailem/fax-em łącznie z biorącymi udział (wzór 11), dyspozytor wprowadzając do bazy EWID swoje dane uzupełnia tylko w rubryce wprowadził do bazy, załączając pocztę d-cy akcji jako dokument, na jakiego podstawie wprowadzono dane do bazy


13. Przybyli na miejsce zdarzenia:
wg. własnych potrzeb inne służby (porządkowe itp), ale z pewnością:
przybyłych funkcyjnych tylko wtedy, gdy nie przejęli dowodzenia lub np. grupa operacyjna z KW lub KP przyjechała operacyjnym (z nazwiskami i stopniami)
władze samorządowe, rządowe, np. prokurator, konserwator zabytków, burmistrz i inni
policja, pogotowie ratunkowe, energetyczne inne służby ratownicze uwzględnione w powiatowych siatkach bezpieczeństwa -  wpisuje sporządzający meldunek z czasami dojazdu - NA PODSTAWIE KARTY MANIPULACYJNEJ SPORZĄDZONEJ PRZEZ DYSPOZYTORA PSK/MSK

14. POMOC POLICJI, POMOC POGOTOWIU
– w tego typu zdarzeniach wpisujemy dużymi literami, czy to przy oświetleniu terenu, czy pomocy przy ewakuacji  poszkodowanego do karetki itp/itd.  np.: Oświetlenie terenu – POMOC POLICJI,/POMOC POGOTOWIU itd.
 
15. ŚMIECI
- w przypadku tego typu pożaru miejscem zdarzenia jest obiekt, na którym (w którym) wystąpił pożar, po myślniku (lub przed) piszemy dużymi literami ŚMIECI;- należy przyjąć takie standardy: Budynek mieszkalny / gospodarczy / opuszczony - ŚMIECI lub ŚMIECI w kontenerze/śmietniku/opuszczonym domu/budynku itp.

16. Dot. pkt 5 w informacji ze zdarzenia – Ulica
W przypadku zdarzeń na drogach należy bezwzględnie wpisywać numer drogi wg. szablonu: DK01; DK25; DW552, DP3521
- (dużymi literami DK, bez spacji,  nr drogi wg. szablonu: krajowa 2 cyfry, wojewódzka 3 cyfry, powiatowa 4 cyfry)
jeśli zdarzenie wystąpiło w miejscowości przez którą przechodzi droga krajowa, wojewódzka, powiatowa i posiada nazwę własną należy po nazwie własnej i myślniku drogi dopisać DK… np.: ul. Łódzka – DK01
- w przypadku skrzyżowań ulic należy wpisać oba numery dróg – (nawet po ich nazwach własnych wg. powyższego szablonu np. skrzyżowanie ulic Łódzkiej i Toruńskiej, DK01/DK10; Łódzka/Toruńska DK01/DK10; skrzyżowanie dróg DK01/DK10
Informuję, iż należy uzupełniać dane dot. zdarzeń na drogach krajowych, wojewódzkich powiatowych. W innych przypadkach dróg zezwala się na wewnętrzne ustalenia na szczeblu powiatowym np. DROGA GMINNA, INNA, itp.

Offline firemanek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #305 dnia: Styczeń 27, 2009, 19:35:01 »
dosyć to logiczne , bez dziwactw, ale czy trzeba to dużymi literami walić ??. u nas jeszcze nikt nie wpadł na schematyzację zdarzeń, piszemy tak , żeby miało to ręce i nogi. :-).

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #306 dnia: Styczeń 27, 2009, 20:03:59 »
tak,
dużymi, dlatego, że filtrowanie w ewidstat wymaga jednolitości wpisów i rozróżnia te dane (nie dot. przeglądania meldunków w ewid), więc robiąc wytyczne robi się standard i tyle, tym bardziej, że w ewid można robić z szablonów i nikt się nie pomyli
A w ogóle to wygląda jednolicie i obiekty szczególne (podchodzące pod standardyzację) odróżniają się od innych danych, co pozwala na proste i szybkie optycznie stwierdzenie prawidłowości wpisów i poprawności podczas przyjmowania ich w wskr
Nie zastanawiasz się, czy osy napisać z dużej (na początku zdania), czy z małej na końcu - ma być OSY i tyle - sprawa prosta, a co dalej, to i tak już mniej ważne bo filtruje nazwą obiektu OSY
Prościej jest dać obiekty dużymi niż małymi lub nazwa własna, lub jeszcze inaczej
Do tej pory była wolna amerykanka, teraz jest porządek, jednolicie i bez problemu można filtrować i wyciągać odpowiednie dane z bazy systemu nie zrzucając do powiatów jakiś bezsensownych tabelek do wypełniania,
jeśli wiem, że jest standard, każdy tego pilnuje, to sam sobie wykonuję zestawienia itp.
tak było np. z poleceniem kg dot. ilości meldunków z insektami, trzeba było zrobić na przestrzeni kilku lat (chyba 3)
- oczywiście od wdrożenia standardów sam sobie wszystko zrobiłem, a powiaty robiły tabelki na okres sprzed wprowadzenia wytycznych ...
mgoleb

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #307 dnia: Luty 20, 2009, 21:48:04 »
a może rzucić temat "ABAKUSOWI" aby zajął się tą sprawą (wyrazy nie rozróżniać - nie powinien mieć miejsca taki przypadek duże czy małe słowo to samo znaczy)
Pozdr
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline to.mash

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #308 dnia: Luty 20, 2009, 22:33:50 »
No coś Ty - to bardzo trudne ;) trzy linijki programowe :)

mgoleb - a tak na marginesie - pomoc pogotowiu - ostatnio gadałem z koorynatorem medycznym, który stwierdził: co powie prokurator na hasło pomoc?
Trudno się z nim nie zgodzić bo albo ratujemy albo jesteśmy "sprzątaczkami do wszystkiego". Kto nas dysponuje? Lekarz? Dyspozytorka pogotowia?
Wiadomo, że zawsze gdy trzeba pomocy - pomożemy ale nazewnictwo o kant ... potłuc. Standaryzację też. Po to by człek w KG/KW miał łatwe zadanie? Parodia bo i tak wszelkie tabelki spływają do nas czyli KP.
Może czegoś nie wiem ale lata doświadczeń podpowiadają, że i tak praca nad "tabelkami" to żmudna roota tych najniżej. Obrobienie danych to już tylko prosta palcówka.
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2009, 00:46:07 wysłana przez to.mash »

Offline nowynick

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #309 dnia: Marzec 12, 2009, 21:27:20 »
Witam. Moje pytanko dotyczy wspólrzędnych geograficznych wprowadzanych do SWD. U nas od wieków wspólrzędne wprowadzone są do katalogów obiektów i bez znaczenia w którym miejscu miasta jest zdarzenie wspólrzedne /dla miejscowości/ nie zmieniam. Jak  u Was praktykowanie w tym temacie, czy są jakies wytyczne go co do tego tematu bo zaczyna mnie to nurtować. Pozdrawiam.

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #310 dnia: Marzec 12, 2009, 23:26:56 »
witam,
współrzędne geograficzne są wpisane jako punkt w katalogu obiektów,
- służy to do ogólnego zorientowania się w terenie, gdzie zdarzenie występuje
więc od razu widać mniej więcej już przy rejestrze, gdzie i co się dzieje w terenie,
- oczywiście jak dyżurny wie dokładniej gdzie to jest może poprawić dane
ALE OBOWIĄZKOWO SPORZĄDZAJĄCY MELDUNEK - MA OBOWIĄZEK AKTUALIZACJI DANYCH WSPÓŁRZĘDNYCH GEOGRAFICZNYCH ZDARZENIA
- i sporządzenie na mapa-st wydruku zdarzeń, już ma się do bieżących danych zdarzenia
Nie wyobrażam sobie inaczej, jak to, że o tyle, ze w rejestrze coś może odbiegać od normy, to w meldunku obowiązkowo musi być już o właściwych koordynatach
- wiem osobiście, że pewien kom. woj. wyciągnął konsekwencje od kom. pow. za to, że koordynaty zdarzeń w ewid były uogólnione (że tak nazwę - ileś zdarzeń w jednym punkcie)
- a dalej to idzie już w dół, więc życzę szczęścia na przyszłość, a na pewno zaraz bym wziął do poprawek i słał wyżej, by dane były aktual

pozdrawiam
mgoleb

Offline nowynick

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #311 dnia: Marzec 13, 2009, 08:59:01 »
Spodziewałem się Michał takiej odpowiedzi i jeszcze z twojej strony  -_-, czas się zabrać do wpisywania z palca. U mnie jest mały problem braku modułu "mapa-st" ale posiadam kilka stronek które mi pomogą w tym. Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #312 dnia: Marzec 13, 2009, 10:39:14 »
Ja używam Google Earth. Prosta i szybka obsługa no i dokłądność pozwalająca podac nawet dokładne współrzędne konkretnego śmietnika wolnostojacego  :fiuu:

Offline davcio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #313 dnia: Kwiecień 07, 2009, 11:04:57 »
Słyszeliście cos o nowej aktualizacji SWD ? Cosik jakas cisza a moze cos w nowej wersji juz jest ?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #314 dnia: Kwiecień 07, 2009, 11:13:22 »
Na ten temat miałby coś do powiedzenia @mgoleb, który jest przewodniczącym zespołu przy kg ds. standardyzacji sił i środków oraz nowego ksis.

Oto kilka słów napisanych do mnie na PW:

Cytuj
Wersja swd, oficjalna, nowa - myślę, że ok kwietnia-czerwca, bo wcześniej chłopaki się nie wyrobią, chyba, że wypuszczą pośrednią, na co raczej nie można liczyć, a ta ma trochę baboli, do tego uwagi z grup roboczych też dostali, więc lepiej zostawić te stabilną

Offline davcio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #315 dnia: Kwiecień 07, 2009, 11:21:29 »
No i wszytko jasne poczekamy. Jak kolega mgoleb tak mówi - to tak musi być. Wielki to fachowiec i guru od SWD-ST. Cosik się u mnie smsy wieszaja wiec sie dopytuje :)
Pozdrawiam.

Offline firemanek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #316 dnia: Kwiecień 07, 2009, 21:31:12 »
no wszystko się zgadza, powiaty wysyłają do wskr a wskr do kg, ale to są informacje objęte niejako ochroną danych osobowych, adresy, nazwiska, straty,. Dla osoby postronnej jedynie opisówka jest w miarę ciekawa, reszta to dane do statystyk itp. Champion nie zawracaj sobie tym głowy, :-).

Posty nie nt. zostały wykasowane! Champion  :wall:
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2009, 23:48:40 wysłana przez Ajax »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #317 dnia: Kwiecień 26, 2009, 11:15:16 »
Z postów wynika ze wkrótce pojawi sie kolejna wersja SWD-ST, więc trzy spostrzeżenia dotyczące programu - może jeszcze uda się wprowadzić odpowiednie zmiany przy tej aktualizacji :)
Pierwsze to typowo statystyczna sprawa - wartość uratowanego mienia. Aktualnie możemy wpisać max. 99 999 tys zł , czyli wychodzi ze nie możemy uratować więcej ;)  Nam jednak udało się uratować ponad 200 mln zł, co mamy poświadczone na piśmie przez właściciela. Może więc powiększyć rubryczkę "Wartość uratowanego mienia"  o jedno pole ?   
Druga uwaga bardziej dotyczy codziennego użytkowania. Do każdego samochodu mamy przypisany sprzęt znajdujący się na nim: piły, narzędzia hydrauliczne, różnego rodzaju pompy itp. Dysponując dany pojazd do zdarzenia bierzemy pod uwagę również ów sprzęt który na nim się znajduje- najczęściej mamy "w głowie" jaki sprzęt jest na danym samochodzie , więc wiemy że jeśli trzeba np piłę do betonu to trzeba zadysponować ten , a nie inny pojazd. Czasami jednak zdarza się że samochód jest sprawny, ale sprzęt zazwyczaj jeżdżący na tym samochodzie nie jest sprawny. Nasza uwaga dotyczy właśnie takich sytuacji - czy nie można w takiej sytuacji spowodować aby przy zielonej kropce oznaczającej dany pojazd pojawił się jakiś mały znaczek (np czerwony wykrzyknik, iks, kropeczka itp ) który informował by że coś z tego pojazdu jest w tym momencie niesprawne ? Przed zadysponowaniem byłaby widoczna informacja że coś jest niesprawne, mimo iz sam pojazd jest  sprawny.
Trzecie spostrzeżenie dotyczy systemów alarmowania OSP . Czasami zdarza się że ów system jest niesprawny przez jakiś czas ( awaria, uszkodzenia mechaniczne itp) Wiemy o tej sytuacji oficjalnie , ale nie ma jak tego zaznaczyć w taki sposób aby było to widoczne na pierwszy rzut oka - mam tu na myśli coś w rodzaju kropki oznaczającej pojazd.
 
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2009, 17:21:42 wysłana przez remfire »

Offline marekgraja

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #318 dnia: Kwiecień 26, 2009, 22:09:10 »
Witam wszystkich "siedzących"  :rofl: w P/MSK.
Mam pytanie odnośnie serwisu SWD przez firmę Abakus - czy jest ona płatna, czy też wcześniej była bezpłatna, a w dobie kryzysu Abakus postanowił zarobić i zarządał płatności za serwisowanie  :o
Jeżeli wszyscy używamy SWD to czy płatności nie powinny być regulowane przez KG ?

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #319 dnia: Kwiecień 26, 2009, 22:35:21 »
Hehee!
Cytuj
Jeżeli wszyscy używamy SWD to czy płatności nie powinny być regulowane przez KG ?
Niby Tak, ale Nie, bo system już jest i (funkcjonuje), chyba w zdecydowanej większości jednostek.. Jednak za użytkowanie każda ( obecnie za nie tylko) płaci z osobna.  :krzyk:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline marekgraja

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
System SWD ST
« Odpowiedź #320 dnia: Kwiecień 27, 2009, 00:03:23 »
No właśnie - chyba w większości jednostek używamy SWD, dlatego uważam, że chociaż część kosztów powinna ponieść KG. Tymbardziej, że Abakus jako monopolista może sobie ceny podnosić do woli. I tutaj widzę pole do popisu dla KG - negocjacje upustów lub stałej ceny na dłuższy okres. Wiemy przecież jak się traktuje SK (patrz ostatnia podwyżka  :kwit:), więc czy można oczekiwać od komendantów wyboru full opcji oferowanej przez Abakus - wątpię, ale pożyjemy - zobaczymy.

Offline davcio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #321 dnia: Kwiecień 27, 2009, 13:03:33 »
Witam wszystkich "siedzących"  :rofl: w P/MSK.
Mam pytanie odnośnie serwisu SWD przez firmę Abakus - czy jest ona płatna, czy też wcześniej była bezpłatna,

Można podpisac umowe serwisowa z Abakusem, że niby w trakcie awarii natychmiast reagują (chyba 150 zł miesiecznie). Dodatkowo dostaje sie chyba jeden moduł do SWD za darmo po podpisaniu tej umowy.
Jednak do tej pory nie ma problemu z pomocą techniczna nawet jak sie nie ma umowy serwisowej, choc czasami sie trudno dodzwonic w razie draki :)

Offline davcio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #322 dnia: Sierpień 04, 2009, 10:32:11 »
Czy pracuje juz ktos na ostatniej wersji SWD-ST ?  Cikaw jestem czy Abakus udostepni ja wszystkim czy tylko tym co maa podpisana umowe serwisowa ?

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #323 dnia: Sierpień 04, 2009, 18:30:30 »
witam, witam,

- trochę mnie nie było, ale jestem i od razu kilka małych informacji ...

Ad. 1.
serwis abakusa - był bardzo tani i za rok zapłacony były gratisy - 1 moduł, do tego 40% upustu na moduły inne - było to bardzo dla komend korzystne
(dlatego wszyscy normalnie liczący wykupywali serwisy na jak najdłużej - u nas w woj. nawet zalecaliśmy wszystkim na 3 lata i osiągnęliśmy w województwie pewien standard systemowy i modułowy - teraz najlepiej skorzystały komendy, które przedłużyły umowy na początku tego roku na okres 3 lat przed wejściem nowych stawek i warunków serwisu)
- teraz jest trochę inaczej - tzn bardzo inaczej  :o
Jest sobie serwis w pakietach, do tego jest upust za przedłużenie umowy serwisowej - 20%, do tego upusty za moduły są 10% i 20% - bez gratisów  :angry: (w zależności od pakietu) i tyle - skończył się czas promocji, teraz trzeba po prostu płacić

System cały czas się rozwija - a za co miałby się rozwijać - przecież też ktoś musi to robić, samo się nie rozwinie, wszystko kosztuje (pracownicy, lokale, sprzęt, łącza, - podateczki nasze też w kraju jeszcze mają iść w górę, wymieniać dalej ??,  - gadacie jakbyście życia nie znali mówiąc, że to drogo jest, jak ktoś ma swoją firmę to wie ile to kosztuje wszystko ...
- nie liczcie, że kosztuje to tyle i tyle teraz więcej - wszystko podrożało i będzie droższe i tyle - systemy i obsługi też, jak coś kosztowało 100 zł 3 lata temu to teraz musi kosztować więcej - normalne !

- JA osobiście (jako strażak oraz normalny obywatel w rozwijającym się kraju i w dzisiejszej dobie informatyzacji) nie wyobrażam sobie, że komenda, która korzysta z SWD do dysponowania sił i środków do działań, gdzie jest aktualna baza danych, gdzie są meldunki w SWD, zestawienia itp - nie ma podpisanej umowy serwisowej z producentem programu.

a przecież nikt w sumie nie każe korzystać z SWD firmy Abakus, bo jest przecież standard wymiany danych w tabelach i teoretycznie każdy może sobie swój system wdrożyć i tyle, tylko kto za takie (na moje małe) pieniądze będzie chciał choć myśleć o czymś takim ...
(chyba tylko ten, co nie wie co w tej trawie piszczy i tyle)
- a teraz wymienić funkcjonujący system (wdrożony za nieduże pieniądze) to musiałby ktoś dać gratis strażom - nierealne, nie ma nic za darmo ...
- a chcielibyście na nowo wpisywać te już wszystkie dane co są w systemie ?? - przecież to My (a dokładnie Wy waszymi rękoma - tak jak to do tej pory było) będziemy to wpisywać i uzupełniać, nie producent systemu !!!

To że KG powinna tu się tu trochę wdrożyć bardziej i interweniować w tej sprawie - fakt, ale z pewnością powie NIE, gdyż system pracuje w powiatówkach głównie i tu służy do tego co najważniejsze, a w kg to głównie statystyki i zestawienia i bazy sprzętu.
KG nie może ponosić kosztów za systemy użytkowane w powiatach i przez nie zakupiony (jak również KW). Nie ma takiej możliwości i tyle więc po co ten temat podnosić. Powinni być informatycy zatrudnieni w KG, napisać program, wdrożyć go centralnie, nadzorować, aktualizować, rozwijać pod potrzeby powiatów - tylko za jakie pieniądze?? minimalną krajową ?? toż już teraz odwaracją się na pięcie jak słyszą ile się zarabia w psp - co nie wiecie ??
A ILU MACIE INFORMATYKÓW ZATRUDNIONYCH W PSP ?? - powiem wam - w powiatach żadnego !! w wojewódzkiej u nas jeden !! I O CZYM TU GADAĆ !!!

dobra powyżej to była moja indywidualna odpowiedź na wcześniejsze zapytania - może tak normalny temat, bo ten ... :angry:

wątek dot. SWD, więc poniżej kilka normalnych informacji... :rofl:

Ad. 2.
kujawsko-pomorskie - wersja 1.24.5.x - 1.24.7.x
- ma specjalne certyfikaty do wersji więc się jej nie zainstaluje mając nawet paczkę danych aktualizacji, bo trzeba mieć certa na wersją dla danej komendy  :krzyk:
- poza tym mamy serwis we wszystkich komendach podpisany na "jednych" warunkach i tyle - co możemy pomagamy i koordynujemy w województwie
Staramy się korzystać z 1 systemu, a nie kilku - jeden branżowy, dobrze rozwinięty i tyle, posiadający dużą funkcjonalność.
Ach-a, i zdziwiłbym się, gdyby Abakus dał nową wersję gratis komendom bez umów serwisowych - zawsze można kupić paczkę aktualizacji (wg nowego cennika) i mieć konkretną wersję za daną wartość bez podpisanej umowy (ale to jest bardzo nieekonomiczne, cóż ... każdy sobie rzepkę skrobie - choć ja wolę jednolicie w województwie ...)

3.
- coś co teraz ruszamy w SWD w województwie - bo bez nadzoru na szczeblu wojewódzkim to nikomu nie chce się tego robić, bo przecież trzeba dodatkowo coś wykonać
Procedury są od zawsze w SWD, trzeba tylko wiedzieć gdzie i jak z nich korzystać.
Bawiłem się procedurami oraz obiektami na prośbę Dyrektora KCKRiOL. Nawet przygotowałem dokładnie 1 obiekt łącznie z rzutami obiektu z drogami dojazdowymi, opisami mediów tam będących, zagrożeń, sposobów postępowania, opisu obiektu, itd, itp. Dodatkowo wpisałem kilka procedur wg. nadchodzących pism z KG. Poskanowałem dokumenty, podpiąłem pod SWD i heja ...
Dane aktualne, nie trzeba szukać w segregatorach, mam wszystko pod ręką za pomocą (prawie) 1 kliknięcia.
Musze tylko teraz resztę tych procedur poskładać, bo to co pokazałem podoba sie wszystkim - od WSKR, przez wydział operacyjny po Komendantów.

Pozdrawiam wszystkich

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #324 dnia: Sierpień 04, 2009, 20:50:50 »
Zgadzam się z moim przedmówcą właściwie w całej rozciągłości :)
U nas tez juz prawie nie korzystamy z segregatorów - procedury sa w wersji elektronicznej ( lub zeskanowane) podpięte do SWD. Podobnie część obiektów jest rozpracowana w SWD ( na podstawie danych uzyskanych z kontrolno-rozp.). Do częsci miejscowości są podpięte mapki  dojazdowe ,oraz zaopatrzenie wodne ( hydranty, zbiorniki). Mamy również wprowadzone dane dotyczące OSP - łącznie ze sprzętem ( radiostacje, piły, pompy, AODO itp) i danymi osób funkcyjnych . O danych dotyczących sprzętu i strażaków PSP chyba nie trzeba wspominać. Dodatkowo do SWD są podpięte wyświetlacze na JRG i system DSP z OSP - przeciągając samochód do danego zdarzenia automatycznie uruchamia się alarm w JRG lub OSP.   
Pracy przy tym wszystkim było mnóstwo , ale teraz pracuje się zupełnie inaczej. Jedyne z czego nie jestesmy zadowoleni to moduł Mapy - ale to oddzielna historia.
Moje spostrzeżenia są jednak troche dalej idące - SWD-ST nie będzie w pełni wykorzystany jeśli nie będzie programem na którym pracują całe Komendy , a nie tylko M/PSK.  Bo przecież dzisiaj słyszę od kadrowej że ona nie ma czasu na wprowadzanie zmian ( awanse, zmiany stanowisk itp) bo ona ma do tego inny program a SWD ją nie interesuje . Podobnie z Kwatermistrzem który ma swoje zestawienia i tabelki, jak i z kontrolno -rozpoznawczą. Ale co tu mówic o innych , skoro nawet Operacyjna dostaje do wypełnienia takie tabelki  o których można sądzić iz są specjalnie pomyslane tak aby nie można wszystkiego wyciągnąć z SWD .  Siła rzeczy więc ciągła aktualizacja SWD spada na obsady SK , a życie z Komendach toczy się nadal swoimi torami.  I tutaj jest chyba pewne pole do ujednolicenia działań od góry - jeśli już czegoś się wymaga to w takim układzie jak jest w SWD, a nie wymyślanie ciągle nowych zestawień i tabelek w żaden sposób nie przystających do SWD. W ten sposób byc może więcej osób przekona się co do przydatności tego programu ;)
A skoro już o zestawieniach to małe spostrzeżenie - system filtrowania jest dość fajny , ale brakuje mozliwości ręcznego wybrania meldunków na których chcemy pracować . Myślę o czymś takim - zaznaczam "ptaszkiem" meldunki które mnie interesują i wtedy tworzę zestawienia tylko dla tych meldunków. Wiem że padnie argument iz przeciez można założyc odpowiedni filtr , ale życie jest bardziej skomplikowane niż instrukcje przewidują - juz nie raz zetkneliśmy się z sytuacjami gdy filtrowanie "nie wyłapało" wszystkich meldunków które nas interesowały ( powody różne , np  niejednolite sposoby opisów, nietypowe wymagania itp). Dlatego pomyślałem o ręcznym zaznaczaniu meldunków przeznaczonych do obrabiania, jako dodatkową opcję przy filtrowaniu.
 Druga sprawa która jest nieco uciązliwa podczas drukowania tabelek przy założonych filtrach, to brak informacji na wydruku jaki filtr jest  założony. Przy drukowaniu takich samych danych , ale z różnymi filtrami ( np różne okresy, lub różne jednostki, miejscowości itp) jest to dość uciążliwe, bo trzeba dopisywać który wydruk jest do czego.  A wystarczyła by mała informacja na dole - wydruk z założonym filtrem takim a takim .