Autor Wątek: System SWD ST  (Przeczytany 468813 razy)

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #275 dnia: Lipiec 01, 2008, 23:03:54 »
Wydaje mi się że istnieje konieczność aktualizacji SWD ST, aby umożliwić ujęcie w "Karcie zdarzenia" faktu dysponowania strażaków bez samochodu - chodzi np o strażaków z OSP typu M, czy strażaków z jednostek OSP które w danym czasie mają niesprawny samochód , ale mimo tego biorą udział w akcji. Wiem ze są to sytuacje bardzo sporadyczne, ale jednak bywają i wtedy pojawiają problemy z potwierdzeniami udziału czy przy sporządzaniu statystyk.
Szerzej o tym problemie w tym wątku:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,10177.0.html

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #276 dnia: Lipiec 02, 2008, 00:17:07 »
wersja 20.1 dla 1.0.20.x
Możliwe jest uruchomienie trybu automatycznego wysyłania informacji o
zdarzeniu – dzięki tej funkcji, każda zmiana stanu zdarzenia, będzie wysyłana do
wszystkich odbiorców bez ingerencji dyspozytora dot. wyjazdów.

1.
system, ustawienia, ustawienia programu, transmisja - zaznacz automatyczne wysyłanie wyjazdów
- u nas wdrożone 2 lata temu obowiązkowo w każdej komendzie powiatowej/miejskiej

2.
spojrzyj proszę w terminarz
- acs menadżer, zatrzymaj, konfiguruj, terminarz, dopisz
- jest tam dobrych kilka rozwiązań wdrożonych przez abakusa, a opisanych w instrukcji - co nowego z aktualizacją - łącznie ze słaniem meldunków z automatu o określonej godzinie do wskr, archiwizacji sis, odświeżanie indeksów, przypomnienie o zmianie służby

pozdrawiam
mgoleb

jeśli chodzi o jednostki typu M
to myślę, że jest tak mało tych zdarzeń, że abakus nie zrobi tego i tyle,
- po to jest uzależnienie od zadysponowanych samochodów, by nie mieszać ręcznie
- jest to takowe zabezpieczenie przez "cudakami"
A jak chcesz to masz druk i tyle to sobie już napisz ręcznie - myślę, że to jest najrozsądniejsze do wykonania, niż kombinowanie, jakby to miało być dla tych kilku zdarzeń miesięcznie
może półrocznie, a w niektórych jednostkach wogóle
A jak nie chcesz i klikasz, to dodaj na chwilę samochód jako pompa dla danej OSP, daj wyjazd i zaraz usuń ten samochód, by babol w KSIS nie wyszedł rano następnego dnia - i tyle
- nie utrudniajmy sobie pracy, tylko upraszczajmy ułatwiając

mgoleb

Witam. Czy istnieje praktyczna możliwość ustawić SWD ewentualnie w transmisji, żeby z automatu o wyznaczonej godzinie wysyłał mi KSIS i wyjazdy?.
po co ci terminowy ksis, przecież na 9-tą idzie do wskr, później jak coś zmienią w km.kp to śla zmiany lub cały ksis do wskr informując o tym wskr, i tyle po co paczki, które tylko będa obciążały i trans i bazę na serwie przyjmującym ???
- wyjazdy z automatu opisałem wcześniej
 :wacko: :wacko: :wacko:
mgoleb

@mgleb Połączono 3 posty. Nie piszemy post po swoim poście. Jeśli chcesz coś zmienić – dopisać użyj funkcji MODYFIKUJ. Patrz punkt 11 regulaminu. Pozdrawiam Moderator
« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2008, 02:33:10 wysłana przez MIKO »

Offline nowynick

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #277 dnia: Lipiec 02, 2008, 15:52:38 »
Widzisz w świętokrzyskim wysyłamy 4 razy na dobę KSIS +wyjazdy i często się zapomina stąd moje pytanie.

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #278 dnia: Lipiec 04, 2008, 17:44:05 »
Cytuj
spojrzyj proszę w terminarz
- acs menadżer, zatrzymaj, konfiguruj, terminarz, dopisz
- jest tam dobrych kilka rozwiązań wdrożonych przez abakusa, a opisanych w instrukcji - co nowego z aktualizacją - łącznie ze słaniem meldunków z automatu o określonej godzinie do wskr, archiwizacji sis, odświeżanie indeksów, przypomnienie o zmianie służby

A gdzie to jest?
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #279 dnia: Lipiec 04, 2008, 18:00:12 »
na komputerze gdzie jest postawiona baza danych lub na serwerze,
- acsmanager w katalogu acs programu swdst

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #280 dnia: Lipiec 04, 2008, 23:10:36 »
Całkowicie zgadzam się ze stwierdzeniem że należy sobie ułatwiać upraszczając to co jest możliwe ;)
Wracając jednak do sprawy udziału w akcji ludzi bez samochodu , miałem na myśli przede wszystkim statystyki a nie dokumentację samego zdarzenia.   W meldunku i karcie można przecież bez problemu dopisać wszystko co jest potrzebne.
Statystyki w SWD znacznie ułatwiają pracę w porównaniu do starego Ewida.  Jednak sporządzając statystyki np za cały rok takie przypadki zostaną najprawdopodobniej pominięte,bo przecież udział jednostek jest zliczany na podstawie zadysponowanych samochodów w "karcie zdarzenia", więc jeśli nie ma samochodu nie ma odzwierciedlenia w statystyce. Oczywiście że można to skorygować ręcznie, ale  kto będzie pamiętał o takich przypadkach po 8 czy 10 miesiącach? A jeśli komuś z WSKR-u , lub KW zachce się zrobić sobie statystykę to bez tych danych będzie miał nieprawidłowe wyniki  ^_^
 Wydaje mi sie więc,  że konieczne byłoby zaznaczanie takich przypadków w programie, a nie tylko dopisywanie ręcznie na wydruku. Może w części karty "Przybyłe bez wezwania" , bo zazwyczaj ludzi bez samochodu sie nie dysponuje ?
Wiem że takie przypadki bywają sporadycznie , ale osobiście miałem już kilka takich akcji. Oprócz wspomnianej gdy w akcji uczestniczyli ochotnicy , ale mieli wycofany samochód ( a nie była to pierwsza tego typu sytuacja)   miałem tez takie z udziałem zakładowych jednostek typu M ( na terenie ich zakładów pracy). Kiedyś nie stanowiło to problemu , bo i tak wszystko liczyło sie "na piechotę" , ale skoro program zlicza wyjazdy , to chyba winien uwzględniać i takie sytuacje.

Offline geniusz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #281 dnia: Lipiec 16, 2008, 10:01:18 »
Cześć
Mamy w SWD-ST zdarzenie (w rejestrze) o nr meldunku *00000-0000,
nie mam pojęcia skąd wzieła się gwiazdka *,
nie da się z rejestru wejść do meldunku bo tworzy nowy meldunek,
w przeglądaniu meldunków jest wszystko OK.
Miał ktoś taki przypadek albo wie co robić>

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #282 dnia: Lipiec 16, 2008, 14:12:50 »
proste - ktoś nie zrobił meldunku i ręcznie w rejestrze wpisał zera, lub nie wiem co
gwiazdka oznacza, że w bazie danych meldunków nie ma go - nie jest zintegrowany z rejestrem
- sprawdzić przeglądanie meldunków, usunąć ten, który jest niezintegrowany z rejestrem, nadać z rejestru meldunek do ewid, uzupełnić wg tego wcześniejszego i tyle
powinno być OK

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #283 dnia: Lipiec 16, 2008, 15:05:52 »
Jak już było wspominane gwiazdka oznacza że w bazie nie ma meldunku o takim numerze.
Zgodnie z tym pojawia się również w przypadkach wyjazdów jednostek poza powiat. Wtedy nalezy wpisać numer meldunku z innego powiatu, więc pojawia się gwiazdka oznaczająca że nia mamy takiego meldunku w bazie.
A owe zera ktos musiał wpisać ręcznie, bo standardowo pole z numerem meldunku w karcie zdarzenia jest puste ( bez jakichkolwiek cyferek). Numer pojawia sie po "wrzuceniu" zdarzenia do Ewida, lub po dopisaniu ręcznym.
Jeśli więc owa karta dotyczy zdarzenia z własnego terenu, należy odszukać odpowiedni meldunek i ręcznie wpisać prawidłowy numerek.

Offline geniusz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #284 dnia: Lipiec 23, 2008, 15:26:23 »
Dzięki, coś tam pomogło ale nie jest to jeszcze tak jak powinno być.
 :rolleyes:

Offline azor

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #285 dnia: Lipiec 27, 2008, 21:33:29 »
Koledzy czytam to forum i widzę, że każdy ma jakieś większe lub mniejsze doświadczenie z programem. U nas SWD zostało wdrożone niedawno i jeszcze nie w pełni, dlatego pytanie, z jaką centralą program współpracuje bez zarzutów. A w ogóle, jakie ma możliwości po integracji z centralą telefoniczną (nadzorowanie linii alarmowej, prezentacja numeru dzwoniącego, możliwość wybierania numeru z SWD)?

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #286 dnia: Sierpień 01, 2008, 20:37:40 »
Nikt nie chce sie wypowiadać na temat central telefonicznych, wiem ja napisze kilka słów.
Co prawda my nie mamy podpiętej centrali pod SWD ( ta która posiadamy nie ma takiej możliwości ) , ale po sąsiedzku PR ma zintegrowaną centralkę z SWD.  W momencie pojawienia sie rozmowy wyskakuje im okienko z numerem telefonu, jest lista połączeń, a po kliknięciu na numer z owej listy otwiera sie karta zgłoszenia. Ciekawym rozwiązaniem jest dopisywanie danych z owych "kart zgłoszeń" bezpośrednio do "książki telefonicznej" , dzięki czemu przy następnym połączeniu z tego samego numeru mamy już dane dzwoniącego.  Jeśli podpięty będzie również rejestrator , to do danej karty jest tez możliwe "przypisanie" konkretnych rozmów związanych z danym zdarzeniem - mogą to być rozmowy telefoniczne i radiowe. Dyspozytorki PR są zadowolone z tego typu rozwiązań , chociaż trzeba dodać że owe okienko z numerem telefonu jest trochę za małe.

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #287 dnia: Sierpień 01, 2008, 20:50:41 »
Witam,
dopiero wróciłem z urlopu i widzę, że są pewne zapytania, ale dotyczą tematu, który wcześniej omawiałem - między innymi dot. standardów modułów które powinny być w SWD,
do tego podstawą jest Centrala telefoniczna i DSP,
centrala bo wyświetla się numer, 2 razy klikasz, robisz od razu kartę zdarzenia, jak remfire opisał może zapisać się to do bazy i next time ...
dodatkowo jak wpiszecie bazę numerów, które dzwoniły (waszych ludzi) też się to wyświetli
poczytaj azor ściągnięte materiały ode mnie we wcześniejszych postach,
jeśli coś się nie ściągnie wyślij info na priv to ci na maila podeślę
Centrale w naszym województwie to głównie: slican, platan
- są małe przekłamania czasami z tym co się wyświetla (numer)  ale to już to co idzie z centrali do swd
Dodatkowo możesz klikać z książki telefonicznej (szybkie wybierania numeru), lub najść na jednostkę, ludzi, jak będzie opcja dostępna i skonfigurowana OK, za pomocą 1 kliknięcia wybierze ci system numer - wystarczy podnieść słuchawkę - a to skraca bardzo czas wybierania numerów np. podczas akcji czy to do funkcyjnych, czy służb, wskr, itp
- a co do małych liczb wyświetlanych na ekranie??
- SORRY, ale to można powiększyć (to najmniejsze jest standardem),
weźcie na wyświetlony numer (np. po zakończeniu rozmowy) prawym, czcionka i są czcionki (mała, duża, średnia),
również do tego jeszcze w opcjach - ustawienia systemu, lub ustawienia użytkownika też jest czcionka wyświetlania,
musicie tylko odpowiednio później sobie porozciągać ramkę, by wszystko wyświetlał w odpowiednich proporcjach (numer, na jaki wykonane jest połączenia- linię, oraz numer dzwoniący-a jak zapisane z nazwiskiem)
pozdrawiam
mgoleb
« Ostatnia zmiana: Sierpień 01, 2008, 20:55:31 wysłana przez mgoleb »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #288 dnia: Sierpień 01, 2008, 22:48:20 »
"Nasze" dyspozytorki PR trochę narzekają , ale jednocześnie tak sie boją cokolwiek ruszyć żeby nie zepsuć, że wolą się męczyć tak jak jest.
A że my nie mamy podpiętej centralki pod SWD, więc opieram sie tylko na tym co można podejrzeć u nich ;)
Dobrze jednak wiedzieć, bo wymiana centrali jest już w planach.
 A przy okazji zapytam czy do SWD jest możliwe podpięcie wszystkich linii telefonicznych z centralki ; alarmowych , miejskich, MSW itp , w taki sposób aby ukazywał się  numer dzwoniący ?

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #289 dnia: Sierpień 02, 2008, 00:34:57 »
Tak,
wystarczy odpowiednia konfiguracja i widać wszystko
- to co dzwoni na alarmowe, to co dzwoni na wewnętrzne, to co dzwoni na inne, itd. itd. na stanowiskach
poza tym zalogujesz się ze swoimi uprawnieniami na innym kompie w sieci i to samo,
można pokonfigurzyć wewnętrzne numery, by wyświetlało się, by np. operacyjny widział kto dzwonił na jego wewnętrzny,
kwatermistrz na jego, techink na jego, kadry na ich itp, itd. - naprawdę
- naprawdę, tylko kwestia konfigurki odpowiedniej i można naprawdę fajne sprawki porobić
Z praktyki to mówię, bo różnie to jest poustawiane w powiatach i to widzę
mgoleb

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #290 dnia: Sierpień 05, 2008, 15:02:33 »
tak ale kto ma to konfigurować ? nie w każdej komendzie jest odpowiedzialna za to osoba. Przeważnie to operacyjna + SK załatwia ku chwale ojczyzny.
Pozdr
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #291 dnia: Wrzesień 17, 2008, 07:17:26 »
Problem z grupy mniej istotnych, ale wprowadzających w błąd.
W Ewid-St zmieniając w meldunku "forme wydruku' automatycznie mamy odnotowane w historii "modyfikowanie meldunku", a na dodatek cały meldunek jest oznaczany jako nie wysłany do WSKR.
Czy nie można tego zmienic przy najbliższej aktualizacji ?

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #292 dnia: Wrzesień 18, 2008, 11:27:19 »
tak ale kto ma to konfigurować ? nie w każdej komendzie jest odpowiedzialna za to osoba. Przeważnie to operacyjna + SK załatwia ku chwale ojczyzny.
Pozdr

Witam, po urlopie  :mellow:
w kwestii konfiguracji telefonów, różnie bywa,
- czasami ja jak dojadę do kp/km poustawiam linie, czasami ktoś z kp/km sam ustawi i się pobawi, czasami zdalnie ustawię jeśli do mnie zadzwonią z terenu
To naprawdę jest proste, wystarczy, że centrala jest ustawiona na stałe IP (a to już gość od centrali ustawia IP) i odpowiednio pokonfigurowane są telefony (też gość od centrali), a reszta to tylko poustawiać odpowiednie linie odpowiednim osobom lub grupom  :wacko:
polecam się, może nie z dojechaniem  :-\ , ale merytorycznie

Problem z grupy mniej istotnych, ale wprowadzających w błąd.
W Ewid-St zmieniając w meldunku "forme wydruku' automatycznie mamy odnotowane w historii "modyfikowanie meldunku", a na dodatek cały meldunek jest oznaczany jako nie wysłany do WSKR.
Czy nie można tego zmienic przy najbliższej aktualizacji ?

Myślę, że jednak jest dobrze zrobione. W kwestii jednolitych baz danych kolor czerwony oznacza niewysłanie, więc rozjechanie się baz meldunków pomiędzy kw a kp.
Problemem większym jest element, jeśli z kp przychodzi meldunek do kw, kw wyśle go do kg, kp go poprawi po czasie i dośle do kw, to nie zmienia się status wysłania na czerwono pomimo zmian, jakie przyszły z kp. I nadal meldunek pomimo zmian jest na zielono.

pozdrawiam

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #293 dnia: Wrzesień 18, 2008, 19:02:23 »
Myślę, że jednak jest dobrze zrobione. W kwestii jednolitych baz danych kolor czerwony oznacza niewysłanie, więc rozjechanie się baz meldunków pomiędzy kw a kp.
Problemem większym jest element, jeśli z kp przychodzi meldunek do kw, kw wyśle go do kg, kp go poprawi po czasie i dośle do kw, to nie zmienia się status wysłania na czerwono pomimo zmian, jakie przyszły z kp. I nadal meldunek pomimo zmian jest na zielono.

pozdrawiam
Doskonale rozumie potrzebę oznakowania innym kolorem meldunku, który nie jest przesłany do jednostki wyższego szczebla i w związku z tym zgadzam się, po każdej ingerencji w meldunek ( zmianę czegokolwiek, dopisanie informacji czy nawet poprawienie zauważonego błędu) należy wyraźnie uwidocznić że w tej formie meldunek nie był wysyłany.  Uważam jednak że zmiana formy wydruku nie jest ingerowaniem w sam meldunek, więc nie powinno to zmieniać statusu meldunku na "niewysłany" . Myślę że może to nawet mieć miejsce w  sytuacjach o której wspominałeś - w meldunku jest zaznaczony "pełny wydruk" , a w KG ktos potrzebuje wydrukowac sobie tylko wersje skróconą , więc dokonuje takiej zmiany.  W efekcie meldunek jest zaznaczony "na czerwono" tak samo jak po dokonaniu zmiany w jego treści.
 Dlatego uważam że zmiana sposobu wydruku nie powinna mieć wpływu na kolor kropeczki - należy wprowadzić takie zmiany, aby nikt nie podejrzewał za jakiś czas, że dokonałem zmian w treści meldunku w przypadku gdy zmieniłem jedynie sposób wydruku.   
 Wiem, że nie jest to problem z grupy tych "strategicznych", ale przy najbliższej aktualizacji warto chyba o tym pamiętać.

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #294 dnia: Październik 16, 2008, 10:34:32 »
Mam laickie pytanie jak zaedytować ksiązkę telefoniczną?
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline wisielec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #295 dnia: Październik 16, 2008, 11:33:25 »
Mam laickie pytanie jak zaedytować ksiązkę telefoniczną?
Wejdź w program SWD-ST, System, Książka telefoniczna, klik prawym przyciskiem myszy na białym polu wybierz zarządzanie grupami, dodaj grupę, następnie dopisujesz osoby do danej grupy :kwit:. Powodzenia

Offline nowynick

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #296 dnia: Styczeń 20, 2009, 17:57:01 »
W miesiącu styczniu miała być wypuszczona nowa wersja SWD. Czy gdzieś jest może testowana wersja beta (prawdopodobnie 22)??. Mój "informator" doniósł, że nastąpiły zmiany graficzne, ponoć bardziej przyjazne dla dyżurnego. Może MGOLEB coś więcej wie.

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #297 dnia: Styczeń 20, 2009, 22:39:09 »
witajcie,
dużo dużo pracy, ale jestem,
- tak jest wersja testowana u mnie w całym województwie i kw, 1.22 - fakt
Co do szaty graficznej to ja specjalnie nie zauważyłem, są zmiany silnika bazy (również nowy firebird 2.0.4), trochę poprawek, itp, ale też trochę do dopracowania (plik pdf mogę wysłać na maila, proszę na priv). Stabilna, działa prawidłowo, szybciej obsługuje bazę, mają chłopaki jakieś uwagi w terenie na bieżąco przekazywane do abakusa, ale spokojnie, do dopracowania.
Głównie wdrożyłem, gdyż mam w województwie całym komunikator i tu jest dźwięk, dodatkowo bardzo rozbudowany moduł wyświetlania logów systemu, informacji itp (te prostokąciki, co walą przy wysyłaniu i odbieraniu informacji przez transmisję) - ale już wysłałem do swoich jak i co mają mieć skonfigurowane by było OK
Wiem, że są prace nad wersją następną, bo kilka uwag dała kg, trochę weszło z prac zespołów ds. swd-st przy kg. Każdy z wojewódzkich koordynatorów/administratorów swd-st ma płytkę z materiałami ze spotkania w bornem, więc można do nich też się zwrócić,
- postaram się skontaktować z kg i stworzyć taką wersję dla zainteresowanych (o ile otrzymam zgodę twórców - również na priv)
Do tej pory wersja oficjalna w kraju to 1.20.5.6
Prace mojej grupy nad nowym ksis narazie wstrzymane, bo nie mamy akceptu kg na dalsze prace (grupy pracowały do końca 2008). czekamy
Powstało Biuro Informatyki i Łączności przy KG, więc zobaczymy, czy to w dobrym kierunku idzie i na ile zejdzie praktycznie (nie tylko teoria i wizje wizjonerów) do kw i kp/km - tu głównie, bo tu się pracuje na froncie, a dalej to już kwestia stat itp.  -_-
pozdrawiam i będziemy dalej online
mgoleb

Offline firemanek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #298 dnia: Styczeń 22, 2009, 23:38:30 »
...
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2009, 23:11:15 wysłana przez firemanek »

Offline nowynick

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #299 dnia: Styczeń 23, 2009, 08:30:37 »
Nasi przełożeni czasami wymyslają różne tabelki, tylko kłopot "gotowca" wyciągnąć z SWD. Z tym przypadkiem niestety chyba na piechotę trzeba. Ale poczekaj może "mgoleb" pomoże.