Autor Wątek: System SWD ST  (Przeczytany 468245 razy)

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #250 dnia: Maj 18, 2008, 23:28:31 »
Witam,
dziś wrzuciłem aktualną (może nie tak bardzo już, bo się z 2 kom. woj. zmieniło od 10.05 :wacko:) bazę teleadresową do swd-st oraz puściłem w powiaty

Szykują się duże zmiany w SWD-ST
wróciłem w środę z warsztatów organizowanych przez KG dot. systemów wspomagania decyzji
Powstało 6 zespołów roboczych przy KG dot.:
1. Zakres danych w CPR
2. Standardyzacja słowników, nazewnictwa bazy SIS, katalog SIS - ujednolicenie w kraju
- ja jestem kierownikiem tego zespołu  :mellow:
3. Mapy
4. Odwody i Teleadresy w SWD
5. Sprzęt informatyczny - standardy w SK
6. Szkolenia (w zamyśle z certyfikacją osób, które mogą pełnić służbę na SK, a nie teraz trafiają osoby, których nie chce podział i komenda lub są dublerzy z 8-mio godzinnych nieznający się na systemie itp (oczywiści nie wszyscy)) z centrami szkoleń w szkołach pożarniczych (od obsługi zdarzeń, statystyk, map itd.)

Osobiście jestem bardzo zadowolony, trochę za mało czasu było na te wszystkie tematy,
ale jest OK
pozdrawiam

mgoleb

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #251 dnia: Maj 19, 2008, 00:30:43 »
W sumie to dobre wiadomości ;)
Mam nadzieje że będzie jakaś możliwość pozyskania (przynajmniej informacyjnie) nowych materiałów wcześniej niz dotrą drogą oficjalną ;)

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #252 dnia: Maj 20, 2008, 20:22:01 »
 
Cytuj
dziś wrzuciłem aktualną (może nie tak bardzo już, bo się z 2 kom. woj. zmieniło od 10.05 evil) bazę teleadresową do swd-st oraz puściłem w powiaty

gdzie to jest?
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #253 dnia: Maj 20, 2008, 20:32:17 »
@piotrfire  - my jesteśmy na końcu "łańcucha pokarmowego".
Do nas to jeszcze po prostu nie doszło.

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #254 dnia: Maj 20, 2008, 20:34:30 »
w komendach wojewódzkich mają chłopaki jeszcze plik .tkg,
(ja już wrzuciłem po prostu w teren)
przekazane z materiałami z warsztatów swd 14-go maja,
zainteresowanych proszę o kontakt osobisty, jeśli ktoś chce wcześniej sobie wgrać  :mellow:
mgoleb

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #255 dnia: Maj 20, 2008, 20:40:56 »
instrukcja importu:
- ustawienie transmisji
1. przyjmowanie - *.tkg - przyjmowanie plik typu paczka dbf i przenieś do archiwum (bo inaczej skasuje transmisja plik)
2. zaawansowane - usuń dane przed przyjęciem (później można wrócić i odhaczyć ptaszka)

przed wrzuceniem pliku .tkg do katalogu IN (tam gdzie przyjmuje dane transmisja):
- resecik transmisji, by zmiany zapisało
- archiwizacja bazy, gdyby coś rozwaliło (różnie to bywa)  :wacko:

pozdrówka

- to tak dla kogoś, komu zapomniało się  -_-

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #256 dnia: Maj 20, 2008, 20:43:39 »
2. Standardyzacja słowników, nazewnictwa bazy SIS, katalog SIS - ujednolicenie w kraju
- ja jestem kierownikiem tego zespołu  :mellow:

Głupie pytanie - a występują różnice w nazewnictwie baz i katalogu w skali kraju??

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #257 dnia: Maj 20, 2008, 21:02:36 »
chodzi o to, iż każdy pisze po swojemu nazwy sprzętu, różnie klasyfikuje do sis itp,
to będzie tak, iż jak masz dany sprzęt, to inaczej go nie da się zapisać, chyba, że w rekordzie - np. nazwa potoczna
- np. każdy strażak wie, że PP to prądownica pianowa i inaczej tego nie da się docelowo zapisać
itp, itd.
- chcę podjechać do specjalistycznych jednostek i na nowo rozpisać katalog SIS (na 6-tkę w-wa chemia, 7-kę - wysokościówka, wodne, medyczne też będę chciał spotkać się ze specjalistami),  bo teraz to jest w kilkunastu wierszach - sprzęt specjalistyczny - szok
- wywalić zaśmiecające dane (np. kombinerki, śrubokręty, zaślepki itp) - też przesada
Poza tym dobrze zaklasyfikowany sprzęt będzie z automatu przy aktualizacji przypisany właściwie i jego nazwa zmieniona na prawidłową - więc strażak nie będzie musiał dodatkowo robić roboty już wykonanej
- oprę się na rozpisanych katalogach do .xls, które już ode mnie co poniektórzy otrzymali, a które prezentowałem na warsztatach
- no i takie tam dalej:
Wykorzystanie katalogu nowego do zestawień BT, by nie trzeba było dodatkowo klasyfikować sprzętu, tylko system sam by wyciągał sobie takie zestawienia dla techniki za pomocą jednego zaklasyfikowania

mgoleb

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #258 dnia: Maj 20, 2008, 21:41:36 »
Cytuj
instrukcja importu:
- ustawienie transmisji
1. przyjmowanie - *.tkg - przyjmowanie plik typu paczka dbf i przenieś do archiwum (bo inaczej skasuje transmisja plik)
2. zaawansowane - usuń dane przed przyjęciem (później można wrócić i odhaczyć ptaszka)

przed wrzuceniem pliku .tkg do katalogu IN (tam gdzie przyjmuje dane transmisja):
- resecik transmisji, by zmiany zapisało
- archiwizacja bazy, gdyby coś rozwaliło (różnie to bywa)  evil

pozdrówka

Prosty przyjazny i intuicyjny w użytkowaniu eh ...... nie wspomnę tu już o aktualizacjach ......
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #259 dnia: Maj 20, 2008, 22:00:44 »
spokojnie,
będzie prościej,
już zastanawiano się na przejście jedynie na standard swd2,
- w całym kraju, co zminimalizuje możliwość powstawania błędów dublowania i dodawania danych z dbf, nie do końca kompatybilnego z swd2
poza tym system miałby sam aktualizować (wysyłać) dane aktualne zarówno do szczebla wyższego, jak również i niższego z uwzględnieniem nawet jrg,
- teraz jest już dodatkowo opcja w terminarzu wysyłania meldunków, odświeżania indeksów, archiwizacji KSIS
pozdrówka
mgoleb

- a ta procedurka to wcale nic tak trudnego dla kogoś, kto teraz się tym zajmuje, ja opisałem tylko dodatkowo w celu archiwizacji i by nie wyskakiwały jakieś problemiki
- docelowo ma się odbywać to z automatu, nocą - nieobciążonym czasie, w tle  -_-

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #260 dnia: Maj 20, 2008, 22:25:35 »
Cytuj
docelowo ma się odbywać to z automatu, nocą - nieobciążonym czasie, w tle 

To pomyślcie jeszcze o takim sposobie aktualizacji  ^_^
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline vono

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
  • XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #261 dnia: Maj 21, 2008, 20:03:02 »
mgoleb
warto by było pomyśleć jeszcze nad usprawnieniem SWD przy pracy na terminalach. Podczas natłoku pracy (okres palności, wiatry, burze, i takie tam...) program przy 6 pracujących terminalach staje. (każdy ruch 3-6 sek)

Marek

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #262 dnia: Maj 28, 2008, 14:58:39 »
Witam,
 w chwili obecnej zapadły decyzje na warsztatach, że nie rozbudowujemy systemu na wnioski powiatów/miast
- takie wnioski mają trafiać do osób w kw zajmujących się sprawą swd-st, jeśli będzie brak odzewu, to proszę do mnie wysłać na maila takie info dot. tematu.

Powiaty kontaktują się z Abakusem tylko serwisowo (coś się krzaczy, nie działa, zawiesza, nie funkcjonuje)

i jeśli Marek, taka jest sytuacja u was, to bym osobiście dotąd siedział na telefonie z Abakusem, dopóki system nie zacząłby pracować właściwie (nie wiem, czy macie podpisaną umowę serwisową - bo to tak naprawdę wtedy możecie wręcz żądać ich ingerencji)
- nie może być tak, że pracować w stanowisku nie można, bo coś jest nie tak z terminalami
(a może coś na serwie, a może na sieci - różne są powody i trzeba do firmy która zrobiła oprogramowanie się zgłosić i niech klikają dotąd, dopóki nie zrobią)
- ja ze swojej strony również o to wystosowałem info do nich, by mi powiedzieli o co chodzi.

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #263 dnia: Maj 28, 2008, 15:10:50 »
Cytuj
docelowo ma się odbywać to z automatu, nocą - nieobciążonym czasie, w tle 

To pomyślcie jeszcze o takim sposobie aktualizacji  ^_^

Są różne rozwiązania,
sam wiem, że pracowali nad tym, ale sprawa się jakoś rozeszła po kościach.
Może kiedyś ...

I jeszcze ważna sprawa. 

Mam już na ftp wszystkie materiały z warsztatów dot. swd-st
proszę o kontakt na maila lub priv to przekażę link
pozdrawiam

mgoleb

@ Połączono dwa posty. Nie piszemy post po swoim poście. Jeśli chcesz coś zmienić – dopisać użyj funkcji MODYFIKUJ. Patrz punkt 11 regulaminu. Pozdrawiam Moderator
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2008, 15:35:47 wysłana przez MIKO »

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #264 dnia: Maj 29, 2008, 10:31:43 »
Pytanie bardzo prozaiczne: czy wysyłając sporządzony meldunek do WSKR wysyłana jest także (z automatu) karta zdarzenia i karta manipulacyjna?

Moje pytanie ma związek z sytuacją jaka w ostatnich dniach dotknęła jednego z naszych dyżurnych - otóż w meldunku zostały ujęte zastępy biorące udział w akcji natomiast nie wykazano dysponowanego zastępu OSP który nie wyjechał z remizy. I tu niespodzianka - telefon z WSKR który stwierdził, że nie zgadza się ilość zastępów w meldunku i karcie zdarzenia i trzeba to poprawić i doliczyć w meldunku "niewyjechany" zastęp (DZIWNE bo w meldunku ujmujemy zastępy biorące udział w działaniach.


Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #265 dnia: Maj 29, 2008, 11:05:02 »
Kartę zdarzenia wysyła się za każdym razem po jej stworzeniu, albo idzie z automatu o wyznaczonych godzinach.
Jednostki, które nie wyjechały do zdarzenia nie powinny być ujęte w meldunku jako biorące udział w zdarzeniu.
Jednostki, które nie wyjechały z remizy w karcie zdarzenia są ujęte, że nie wyjechały (nie brały udziału w zdarzeniu).

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #266 dnia: Maj 29, 2008, 17:30:30 »
Karta zdarzenia jest wysyłana:
- z każdą zmianą natychmiast (nawet "a" na "ą") jeśli ma iść z automatu - tak jest w kuj.pom. (zalecane)
- przy ręcznym wysłaniu karty do kw,
- z meldunkiem, jeśli w transmisji jest zaznaczona taka opcja

Karta manipulacyjna nie jest słana z zapisami dyżurnych powiatowych, to jest do wglądu tylko w jednostce, gdzie stworzono kartę manipulacyjną. W wskr ściąga do karty tylko czasy samochodów, chyba, że dyżurny wskr coś ręcznie dopisze (i dlatego w opis zdarzenia szczególne czasy dyżurni dopisują, byśmy wiedzieli co i jak i gdzie - np. wypadek 2 sam. os., 2 osoby poszkodowane, droga krajowa nr 1 zablokowana, godz... ruch wahadłowo).

Co do wyjazdu OSP (bez wyjazdu z remizy), to w meldunku są tylko samochody biorące udział w akcji i tyle (te co wyjechały do akcji).
Natomiast postawienie w stan gotowości zastępu OSP i pozostawienie ich w remizie skutkuje tym, iż oni sobie piszą godziny (bo byli ściągnięci do remizy). To się powinno dopisać tylko w opisówce meldunku by był ślad po tej operacji jeśli jest taka potrzeba, nie uwzględniać w rejestrze, bo nie brali udziału w akcji. Samochód był w gotowości. Mogli być równie dobrze zadysponowani do innego zdarzenia.

mgoleb

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #267 dnia: Maj 29, 2008, 17:40:25 »
Natomiast postawienie w stan gotowości zastępu OSP i pozostawienie ich w remizie skutkuje tym, iż oni sobie piszą godziny (bo byli ściągnięci do remizy). To się powinno dopisać tylko w opisówce meldunku by był ślad po tej operacji jeśli jest taka potrzeba, nie uwzględniać w rejestrze, bo nie brali udziału w akcji. Samochód był w gotowości. Mogli być równie dobrze zadysponowani do innego zdarzenia.

a jeżeli ściągamy OSP kilka kilometrów do JRG? I pozostają w gotowości w strażnicy a nie w remizie? :)
Też tylko opisówka?

Offline Krasnoludek112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #268 dnia: Maj 29, 2008, 18:15:56 »
Uważam wręcz przeciwnie. Powinni strażacy ochotnicy sobie pisac godziny bo są ściągnięci i  dyżurują w remizie. Nie biorą udziału w akcji, ale strażacy zawodowi też nie biorą 24 godz udział w akcji, są na służbie i czy mają wyjazd czy nie pobierają wynagrodzenie. Uważam że nie tędy droga. A jeżeli by nikt z OSP nie przybiegł i nie czekał na w tej remizie. Zresztą jeżeli już są ściągnięci to ktoś ich ściągał i alarmował jednostkę. Chwała im za to że jeszcze chcą się stawic. Jak tak będziemy się zastanawia to wszyscy będziemy miec płatne tylko za wyjazdy.
Jestem strażakiem zawodowym i wielokrotnie jeździłem z OSP do akcji niektóre jednostki to profesjonaliści i miło było nimi dowodzi.
pozdrawiam strażaków zawodowych i strażaków ochotników.

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #269 dnia: Maj 29, 2008, 22:20:37 »
a jeżeli ściągamy OSP kilka kilometrów do JRG? I pozostają w gotowości w strażnicy a nie w remizie? :)
Też tylko opisówka?

- wtedy nie podlega dyskusji - udział w akcji

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #270 dnia: Maj 29, 2008, 22:28:17 »
Uważam wręcz przeciwnie. Powinni strażacy ochotnicy sobie pisac godziny bo są ściągnięci i  dyżurują w remizie. Nie biorą udziału w akcji, ale strażacy zawodowi też nie biorą 24 godz udział w akcji, są na służbie i czy mają wyjazd czy nie pobierają wynagrodzenie. Uważam że nie tędy droga. A jeżeli by nikt z OSP nie przybiegł i nie czekał na w tej remizie. Zresztą jeżeli już są ściągnięci to ktoś ich ściągał i alarmował jednostkę. Chwała im za to że jeszcze chcą się stawic. Jak tak będziemy się zastanawia to wszyscy będziemy miec płatne tylko za wyjazdy.
Jestem strażakiem zawodowym i wielokrotnie jeździłem z OSP do akcji niektóre jednostki to profesjonaliści i miło było nimi dowodzi.
pozdrawiam strażaków zawodowych i strażaków ochotników.

a gdzie ja powiedziałem, że udział im ma sie nie liczyć do godzinówek ??????
- po to w opisówce informacja, aby operacyjny mógł zaliczyć i potwierdzić to, że ochotnicy czekali w gotowości i ściągnięci byli z domów, by wójt zaliczył ten czas ochotnikom,
- ale nie może być udział w akcji, bo zastęp nie wyjechał ze strażnicy
- OSP - fakt, niektóre !! działają sprawnie i profesjonalnie - ale niektóre !! - to podkreślam, niektóre

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #271 dnia: Maj 29, 2008, 22:30:12 »
- wtedy nie podlega dyskusji - udział w akcji

Czyli zdecydowanie trzeba sprawę postawić - udział we "właściwej"  akcji a nie tworzenie z zabezpieczenia sztucznego meldunku o MZ?

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #272 dnia: Maj 29, 2008, 23:30:38 »
Problem jak wiele innych nie ma uregulowania w przepisach.
PSP ma prawo dysponować jednostki OSP do działań ratowniczo-gaśniczych . Skoro więc dysponuje, to niejako potwierdza że takie zagrożenie występuje, a skoro występuje to... sporządza sie meldunek. Skoro jednak dana jednostka nie bierze udziału w owej pierwotnej akcji , to sensowniejszym jest chyba sporządzenie odrębnego meldunku.
Dysponujemy , więc sporządzamy meldunek. Wydaje mi się że nie jest to jakiekolwiek naciąganie , bo przecież w meldunku jest tez rodzaj działań "Zabezpieczenie imprezy masowej", a czym różni się takie zabezpieczenie imprezy od zabezpieczenia rejonu? Dysponowanie nie jest w ramach ćwiczeń , szkoleń, manewrów itp, więc ujęcie w meldunku jest konieczne. Dopisek w części opisowej pierwotnego meldunku o zabezpiecznieu terenu przez jednostke X tak naprawdę zabezpiecza tylko osoby dysponujące, a dla OSP właściwie nic nie znaczy - nie są ujęci w rubryce "udział brało" , więc tak naprawdę nie ma podstaw do wypłaty ekwiwalentu, ewentualnego odszkodowania, czy nawet nie powinno im sie liczyć do statystyk, a te przecież maja wpływ np na dotacje KSRG.   
SWD raczej jednak nie ma na to wpływu , więc ten wątek nie jest odpowiedni do takowej dyskusji.
PS. To są tylko moje przemyślenia, bo dotychczasowa rzeczywistość sprawiała podobne problemy do omawianych powyżej ze względu na różne podejście do sprawy przełożonych, co jest efektem braku uregulowań prawnych.  ;)   

Offline nowynick

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #273 dnia: Lipiec 01, 2008, 21:44:59 »
Witam. Czy istnieje praktyczna możliwość ustawić SWD ewentualnie w transmisji, żeby z automatu o wyznaczonej godzinie wysyłał mi KSIS i wyjazdy?.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: System SWD ST
« Odpowiedź #274 dnia: Lipiec 01, 2008, 22:45:17 »
wersja 20.1 dla 1.0.20.x
Możliwe jest uruchomienie trybu automatycznego wysyłania informacji o
zdarzeniu – dzięki tej funkcji, każda zmiana stanu zdarzenia, będzie wysyłana do
wszystkich odbiorców bez ingerencji dyspozytora dot. wyjazdów.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2008, 22:47:04 wysłana przez grzela »