Autor Wątek: Służba na PSK.Jaka jest naprawdę u was?  (Przeczytany 16331 razy)

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Służba na PSK.Jaka jest naprawdę u was?
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 03, 2007, 20:58:03 »
Cytuj
A ja chcę przejśc z podziału na PSK.
^_^ ^_^ ^_^
No...faktycznie!!!
Nie bardzo rozumiem tylko dlaczego masz z tym taki problem? U mnie bynajmniej nie ma  :wacko: Był, gdy szukano na szybcika chętnych /prośbą, groźbą i perswazją/ w związku z "chorym" przejściem na <wspaniały> obecny system i gr. zaszeregowania.
Poza tym masz strażak79 zupełną rację  :wub:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline arawok

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Służba na PSK.Jaka jest naprawdę u was?
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 07, 2007, 01:48:04 »
sprubuję podsumować wady sytemu 12/24/48
- częstsze dojazdy:
   a) koszty (bilet lub paliwo) - wiem, że niedotyczy to wszystkich [w moim
                                                                                przypadku ok 80 zł ]
   b) czas - więcej własnego wolnego czasu trzeba poświęcić na dotacie do i z
                komendy oraz dodatkowa czas na zmianę służby (zdanie/przyjęcie)
                [ w moim przypadku ok. 7 x 40 min + 7x15 min =~ 400 min ]
                nie wspominam o przygotowaniu się w domu tzn. ubieranie się +
                "micha" ( przezcież z dyspozytorskiej pensyjki nie stać mnie na
                 żarcie na telefon )
    c) wolne weekendy - tylko jeden na 4 tygodnie
    d) święta - przy "odrobinie" szczęścia można mieć dzień 25.12 i noc 26.12
                  -  w małych komendach jest 5 dyżurnych ( po jednym na zmianę
                    + "skoczek" ).
    e) skoczek - kto chciałby nim być
    f) "akcja trawy i ścierniska" - latem większość tych zdarzeń powstaje po   
         godz. 14 do godz. 20 - przynajmniej w naszej komendzie - trudno się
         obrobić ( nadzieja w SWD-ST - opanowując do perfekt obsługę będzie
         łatwiej ).
Kwestia skoczka w małych komendach jest rozwiązywana w ten sposób, że nikt niema na stałe przypisanej zmiany A,B,C lub D. Jeden z dyżurnych jest na urlopie, gdy wraca to "wchodzi" w służby idącego na urlop. Tylko w tedy naprawdę jest trudno cokolwiek zaplanować między służbami, no chyba nosząc przy sobie roczny grafik. System ten nie rozwiązał jednak problemu nadgodzin. Z moich wyliczeń wynika, że potrzeba 5,3 etetu przy założeniu, że nie będzie zwolnień lekarski, urlopów okolicznościowych. Nie napisałem nic o urlopach nagrodowych bo jeszcze nie słyszałem aby dyżurny otrzymał taki
( może 15 lat pracy to troszkę zakótko ).

Zalety:- mniejsze zmęczenie po służbie - przynajmniej takie jest moje odczucie
- krótsza jednorazowa rozłąka z rodziną ( ?? )
    hmm jakoś nic więcej mi nieprzychodzi do głowy...

to trochę nie na temat ale jest to mój komentarz dla strażak79

strażak79

  • Gość
Odp: Służba na PSK.Jaka jest naprawdę u was?
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 24, 2007, 14:55:45 »

A to mnie rozbawiłeś , jesteś pierwszą osobą jaką spotkałem chętną do pracy na PSK i zastanawiam się czym to jest podyktowane?


już wyjaśniam.
1. Dobrze czuję się w pracy z komputerem
2. Mam dobrą pamięć wzrokową dlatego szybko wiem co w jakiej teczce mogę znaleźć i na mapach szybko odnajduje to co mi jest potrzebne
3. Podobno jestem spokojny i opanowany
4. Pracowałem w firmie gdzie musiałem dużo spraw załatwiać telefonicznie więc nauczyłem się odpowiednio rozmawiać z ludźmi przez telefon
5. Nie oglądam ludzkiej tragedii
6. Jest mi ciepło i sucho
7. Szybciej awansuję niż w PB
8. Mam nadzieję że kiedyś bedzie lepiej na PSK
9. Żona mniej się boi jak wychodzę do pracy

To takie ważniejsze przyczyny
POZDRAWIAM

Jeden woli gasić pożary a inny dysponować do tych pożarów.

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: Służba na PSK.Jaka jest naprawdę u was?
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 25, 2007, 21:24:38 »
No tak to są argumenty
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline slaw

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Służba na PSK.Jaka jest naprawdę u was?
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 31, 2007, 17:25:36 »

strażak79

  • Gość
Odp: Służba na PSK.Jaka jest naprawdę u was?
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 23, 2007, 10:53:31 »
No i jest decyzja!!! Od 1 stycznia przechodzę na PSK. ^_^

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Służba na PSK.Jaka jest naprawdę u was?
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 28, 2007, 18:58:08 »
Witam!
Jak w tytule wątku  -_- !
Kto choć trochę sam bezpośrenio "posmakuje"  :wacko: Szybko zobaczy /doceni?/  :rolleyes: Powodzenia wszystkim szczerze życzę!
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Służba na PSK.Jaka jest naprawdę u was?
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 09, 2008, 17:46:19 »
Witam!
Na kilka próśb - @ :
Cytuj
No a gdybys sluchal uwaznie to nie siedzial ciagle na MSK... [a moze nie bylo Cie na zajeciach???]
Ot... podejście  :angry: /na razie/ nie piszę Kogo! Widać zresztą chyba? (ort.)  :wacko:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline krzycho

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Służba na PSK.Jaka jest naprawdę u was?
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 14, 2008, 18:16:43 »
Pracuję w jak to mówicie  małej komędzie gdzie do godz. 15,30 jestem "sekretarką" po 16 trawy i telefon za telefonem w tej samej sprawie, nie ma czasu na wysłanie informacji do WSKR przy prawdziwej jadce nie wiadomo którą słuchawkę podnieść, żeby coś zjeść lub wyjść na stronę trzeba prosić kogoś z PB aby pilnował SK itp.
Po 12 z radością witam zmiennika a Wy chcecie abym tu siedział 24 godziny.
Jeżeli wszyscy którzy chcą systemu 12/24/48 mają podobną sytuację do mnie to wcale się nie dziwię że opowiadają się właśnie za tym systemem.
Takie jast moje zdanie na ten temat a co będzie zobaczymy.
Pozdrawiam

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Służba na PSK.Jaka jest naprawdę u was?
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 15, 2008, 22:37:13 »
Witam!
krzycho mam wrażenie, że dopiero stosunkowo niedawno pełnisz służbę w SK?
Chyba trochę przesadzasz! Zgadza się, że nie jest pod wieloma względami łatwo, prosto, i przyjemnie.
Już niejednokrotnie pisałem - ostatnio m.in:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,3700.msg88780.html#msg88780
Mnie też często szlag trafia i zastanawiam się wciąż, co mnie <Tu> dobrowolnie przywiodło, choć tkwię w <Tym> już sporo czasu.
Odwrotu /od dawna/ nie ma, bo chętnych zdecydowanie brak!!!
Powiem, zapewne jak wielu, że byłem bardziej zmęczony tym ciągłym ganianiem na 12  :angry:
Obecnie jest 7 służb w m-cu ,a nie każda służba to jakiś totalny kataklizm i zapieprz jak piszesz. Są przecież również soboty i niedziele - sekretariat wówczas /choćby/ nie pracuje  ^_^  Spokojne dni i noce, też się w roku zdarzają - bywało, że sprawdzałem, czy jeszcze rtf. i telefony działają  -_-
Są sporadyczne sytuacje, że trzeba ściągnąć, kogoś do pomocy, ale to już naprawdę....
Jest sporo wolnego i moim zdaniem można odreagować - oczywiście w różny sposób  :wacko:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline NNN

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Służba na PSK.Jaka jest naprawdę u was?
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 16, 2008, 21:41:01 »
Pracuję w jak to mówicie  małej komędzie gdzie do godz. 15,30 jestem "sekretarką" po 16 trawy i telefon za telefonem w tej samej sprawie, nie ma czasu na wysłanie informacji do WSKR przy prawdziwej jadce nie wiadomo którą słuchawkę podnieść, żeby coś zjeść lub wyjść na stronę trzeba prosić kogoś z PB aby pilnował SK itp.
Po 12 z radością witam zmiennika a Wy chcecie abym tu siedział 24 godziny.
Jeżeli wszyscy którzy chcą systemu 12/24/48 mają podobną sytuację do mnie to wcale się nie dziwię że opowiadają się właśnie za tym systemem.
Takie jast moje zdanie na ten temat a co będzie zobaczymy.
Pozdrawiam
Ja mam tak samo jak piszesz i jednak w tych 12 nie widzę nic dobrego czekam na zmianę tego systemu może się uda.

Offline strazak39

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Służba na PSK.Jaka jest naprawdę u was?
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 29, 2008, 13:17:10 »
Pozwolicie że również wypowiem sie odnośnie pracy na SK. Czytam tu różne wypowiedzi i w większości są to wypowiedzi niezadowolenia z wyjątkiem jednej jak na razie. Uważam że kolega jeżeli dobrze sie czuje w tym co robi powinien to robić. Problem z  pracą na SK i podejściem ludzi do tej pracy tkwi nie tylko w jej charakterze ale też i przygotowaniu do niej. Nie słyszałem żeby w Polsce istniał jakikolwiek program szkolenia który by ewentualnego kandydata przygotowywał do tego stanowiska. Ja osobiście o tym że będę pracował na SK dowiedziałem sie  znienacka a po dwóch tygodniach miałem egzamin wewnętrzny. Dwa tygodnie na opanowanie wszystkiego co sie wiążę z bezpieczeństwem w powiecie – absurd. Druga sprawa – powinny być brane indywidualne predyspozycje kandydata. Na razie to odbywa sie na zasadzie polowania i dlatego osoby takie źle się czują na stanowiskach co w rezultacie odbija sie na ich zdrowiu i jakości  wykonywanej pracy. Jeżeli chodzi o czas służby w systemie 24/48 byłem bardziej wypoczęty niż przy obecnych 12. I sprawa chyba zasadnicza to rekompensata finansowa za wykonywana pracę. Jeżeli ktoś ma wątpliwości w której grupie zaszeregowania powinni być dyspozytorzy to niech pomyśli kto traci zdrowie z każdym dzwonkiem telefonu (stres oczekiwania), ratownikowi w podziale adrenalina podskakuje tylko w momencie zadziałania dzwonków od 1-3 razy dziennie w najlepszych przypadkach, a dyspozytorowi kilkadziesiąt razy w ciągu służby. Druga sprawa jaka jest różnica pomiędzy  d-cą zmiany a dyspozytorem:
1.D-ca zmiany odpowiada za przebieg akcji, bezpieczeństwo ratowników, wyszkolenie załogi itp.
2.Dyspozytor patrz punkt 1 z wyjątkiem wyszkolenia załogi, poza tym niejednokrotnie kieruje kilkoma zdarzeniami na raz a gdy skończy ląduje na długie minuty w papierach.
To moja sugestia odnośnie grupy zaszeregowania.
I jeszcze jedno czy nie warto by pomyśleć nad związkami zawodowymi dyspozytorów, może bylibyśmy wtedy bardziej zauważalni i doceniani.
 Podsumowując jak na razie nie jestem zadowolony z tego że służę na SK

Offline kaczor

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
stanowisko dyzurnego na PA
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 01, 2008, 09:04:18 »
Szanowni koledzy

Czy można zmusić kogoś do pełnienia służby na PA w JRG, jeśli ten ktoś tego nie chce, bo wie, że ta robota nie jest dla niego, nie czuje się mocny na tym stanowisku, wie że tam nie wypali? Jak wywinąć sie z tego? Problem w tym, że na siłę się wmawia komuś, że ty tam się nadajesz i tam będzie ci dobrze, ale sam tam nie usiądzie bo też by tam nie wytrzymał. Kolega osiwieje w 2 miesiące jeśli go to spotka. Nie każdy nadaje sie na dyspozytora. Jak rozwiązać problem? Wiem - rozkaz trzeba wykonać, ale spójrzcie na problem z drugiej strony - nie każdy może być kierowcą drabiny, lekarzem, nurkiem, jeden woli podział bojowy i tam może sie wykazać, inny woli pracę z komputerem i telefonem. Chyba wiecie o co chodzi. Miłego dnia Wam życzę.

   doprowadziłem do zgodności z zasadami pisowni - lang
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2008, 22:07:07 wysłana przez lang »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Służba na PSK.Jaka jest naprawdę u was?
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 01, 2008, 12:02:34 »
... I jeszcze jedno czy nie warto by pomyśleć nad związkami zawodowymi dyspozytorów, może bylibyśmy wtedy bardziej zauważalni i doceniani...
Jaką siłę przebicia będzie miał taki związek? Bez podpięcia się pod jedną z central związkowych nic nie zdziała, w w trzech istniejących są już strażackie związki. -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: stanowisko dyzurnego na PA
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 01, 2008, 13:07:45 »
Szanowni koledzy.

 czy mozna zmusic koogos do pelnienia sluzby na PA w jrg , jesli ten ktos tego nie chce bo wie ze ta robota nie jest dla niego , nie czuje sia mocny  na tym stanowisku , wie ze tam wie wypali ? . jak wywinac sie z tego ? problem w tym ,ze na sile sie wmawia komus ,ze ty tam sie nadajesz  i tam bedzie ci dobrze , ale sam tam nie  usiadzie bo tez by tam nie wytrzymal. kolega osiwieje w 2 miesiace jesli go to spotka . nie kazdy  nadaje sie na dyspozytora . jak rozwiazac problem ?  wiem rozkaz trzeba wykonac , ale spojzcie na problem z drugiej strony - nie kazdy moze byc kierowca drabiny , lekarzem , nurkiem , jeden woli podzial bojowy i tam moze sie wykazac  inny  woli prace z komp i tele.    - chyba wiecie o co chodzi . milego dnia Wam zycze.

Można „zmusić” wydając stosowną decyzję zgodnie z Ustawą o PSP, art. 31 a.

Cytuj
Okres pozostawania strażaka w dyspozycji nie może być dłuższy niż 6 miesięcy.

Inna sprawą jest, czy strażak nadaje się na to stanowisko?
Podejrzewam, że KP nie zrobiłby sam sobie zonka!
Może chce cię sprawdzić na danym stanowisku?

Nie będę się rozpisywał na temat specyfiki pracy na PSK/PA (za i przeciw) bo w kilku wątkach jest to opisane na naszym forum. Dodam tylko, że praca jako dyżurny operacyjny i dyspozytor, to nie
Cytuj
„komp i tele”,
to niejednokrotnie podejmowanie bardzo ważnych decyzji i w bardzo krótkim czasie. To nie jest tylko umiejętność posługiwania się komputerem i łączenie rozmów do biura.
Dyżurny operacyjny P/M Stanowiska Kierowania Komendanta P/M PSP działa w imieniu i na polecenie Komendanta i jest jego „prawą ręką”.
Polecam lekturę pt.: Rozporządzenie MSWiA w sprawie szczegółowych zasad organizacji KSRG.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Służba na PSK.Jaka jest naprawdę u was?
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 01, 2008, 23:06:25 »
Cześć!
Wiesz co - kiedyś jeden gość napisał:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,3601.msg61615.html#msg61615
Uśmiałem się wówczas do łez  ^_^ Choć miał zupełnie rację  :kwit:.
Twoja sytuacja jest inna i uważam, że K-dt może Cię przenieść na okres 6 m-cy nawet specjalnie tego nie uzasadniając. Inna sprawa, że z niewolnika nie będzie pracownika. Ja myślę, że sam po tym okresie zostaniesz. Jak to mówią dobrze nie jest - źle wcale. Wszędzie są pewne +/-.
Nie wiem na jakim jesteś obecnie stanowisku, ale zauważ, że od stycznia 09" wzrasta /nareszcie!/ zaszeregowanie dyżurnych SK do grupy d-cy zmiany, a przypuszczam, że na PB nie szybko to osiągniesz?
Stres, siwienie, łysienie, nerwy i trochę innych "przypadłości" jeszcze, ale gdzie ich w PSP nie ma? Może mniej (znacznie) w KG/KW, ale tam... Chyba sam wiesz. :wacko:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: Służba na PSK.Jaka jest naprawdę u was?
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 02, 2008, 10:01:14 »
AJAX !!
Skąd masz pewność że dyżurni "idą" o grupę wyżej.Jeszcze nie ma przepisu kwalifikacyjnego ani płacowego(nie ma chociażby projektów). Skąd te informacje.Koniec roku a tu nic nie ma oficjalnego
Pozdrawiam

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Służba na PSK.Jaka jest naprawdę u was?
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 02, 2008, 20:53:25 »
Witam!
Jak to nie ma nawet projektów! A to co  :huh:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,10514.msg104535.html#msg104535
Pewności żadnej w PSP i tym bardziej w Tym egzotycznym kraju, nikt nie miał i szybko mieć nie będzie. Ja jednak osobiście wierzę, że zaszeregowanie dyż.operac. nareszcie /zgodnie z obietnicami/ wzrośnie właśnie choćby do poziomu d-cy zmiany.
Czy ktoś się odwrotnie zamieni?  Nie ma sensu pytać - widać po wypowiedziach nie tylko na Forum.
Jak jest i będzie naprawdę pod względem Naszego wynagrodzenia, chyba nie wie nikt. Wciąż pozostajemy w wielu KP/KM na uboczu. :'(  Najlepszy przykład u mnie - na ogólną ilość 12, czy 15 przyznanych na 6 m-cy dodatków motywacyjnych nie ma nawet 1 dyżurnego!!!
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: Służba na PSK.Jaka jest naprawdę u was?
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 02, 2008, 21:02:47 »
Ajax
Ten projekt ukazał się w lipcu.Od tej pory nie ma nic nowego(związki nie godziły się na ten projekt).
Szykuje się wielka kicha.Chyba że centrale związkowe wiedza ale nie przekazują "dołowi" żeby nie było hałasu ....??????
Pozdrawiam

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Służba na PSK.Jaka jest naprawdę u was?
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 29, 2008, 16:47:39 »
Witam!
Kurna się chyba jednak pomyliłem, a może wykrakałem /w ostatnim poście/?  :'(
Potwierdza to jednak tylko moje motto, że to nadal bardzo.... i Tak długo, długo jeszcze będzie.  :krzyk:
Skoro na Forum odnośnie dyżurnych, dyspozytorów SK zabierają głos osoby typu observator - przypuszczam silnie powiązany z ZZ, które to gł. Nam /wbrew logice/ zrobiły świąteczno-noworoczny "prezent". :angry: Nie oczekujmy więc szybkich zmian na lepsze!
Skoro osoby nie mające najmniejszego pojęcia o roli, funkcjonowaniu, działalności, itd.... SK. Zabierają TU głos nt. w różnych wątkach Forum. Czego oczekiwać więc wyżej....
Pozdr.
Ps. A jak jest naprawdę - trzeba samemu spróbować. ZAPRASZAM!
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.