Autor Wątek: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.  (Przeczytany 21291 razy)

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 21, 2007, 21:32:02 »
nie ma czegos takiego jak kurs ksrg !!
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 22, 2007, 08:17:56 »
bulon - tak się mówi na kurs dla strazaków. Pełna nazwa to
"Szkolenie z ratownictwa medycznego dla strazaków-ratowników Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w wymiarze 45 godzin zajęć dydaktycznych"
Ale każdy uzywa nazwy KSRG45 - zresztą teraz liczba godzin się zwiększyła.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 22, 2007, 14:59:42 »
pedros...
ja cie prosze
nie opowiadaj takich rzeczy
1) ten kurs sie tak nie nazywa
2) ma inna ilosc godzin
3) nie kazdy uzywa ksrg45- pierwsze slysze gdziekolwiek
4) to nie jest kurs tylko dla strazakow
5) rownie dorbze "kurs ksrg" moze oznacza kurs" sikania pod wiatr dla ratownikow ksrg " badz "obsluga aparatow ODO dla ratownikow ksrg"
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 22, 2007, 23:28:40 »
bulon - no niestety we wszystkich podpunktach nie masz racji, sorry ale tak jest.
ad.1 - ten kurs tak się nazywa (nie mam skanera ale wierz mi na słowo w końcu jaki sens pisać bzdury na forum, kończyłem ten kurs w 2000 w Śremie - przy okazji pozdrawiam dr Ignacego B.)
ad.2 - wtedy miał 45 godz. (w tej chwili chyba 60)
ad.3 - zapytaj jakiegokolwiek strażaka w wawie
ad.4 - Kurs ratownictwa medycznego może być dla wszystkich ale kurs KSRG45 został stworzony właśnie dla strażaków
ad. 5 - no to akurat niezbyt trafne spostrzeżenie

Jak dalej będziesz się upierał to ci pokaże konkretne wytyczne i nazwę.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 23, 2007, 07:28:19 »
pedros- organizowales takie szkolenia?
znasz wytyczne na pamiec?
wyobraz sobie ze ja tak
1) niechce skanera- chce wytyczne w oryginale- spotkalem sie uz  z wieloraka fantazja organiztorow szkolenia i wygladaem dyplomow a wzor jest jeden
swoja droga= pedros- czas na twoja recertyfikacje gdyz papier wazny jest 3 lata wiec od przynajmniej 3 niemasz aktualnego kursu

2) wtedy mial 45 a potem zrobiono szkolenie uzupelniajace bo wprowadzono nowy kurs - 64 h a nie jask mowisz 60

3) moge zapytac kazdego strazaka w wawie- oni ten kurs przechodza w ramach kursu podstawowego

4) wydaje mi sie ze mowimy o czyms kompletnie innym....moze chodzi ci o 45 dni kursowych kurs podstawowego psp ale on tez trwa chyba ciut wiecej. kurs ppm trwa 64 h i juz.

5) akurat bardzo trafbe gdyz przerysowuje to, w jakis posob znieksztalcasz nazwe tego kursu.



pokaz mi wytyczne- aktualne
polecam ci strone- http://www.straz.gov.pl/?p=/pl/ksrg/


Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 26, 2007, 09:17:12 »
Oj bulon, bulon - zawsze jesteś taki zgryźliwy. że odechciewa się z Tobą rozmawiać.
Jakbyś czytał uważnie to może doczytałbyś, że robiłem też kurs w 2006 (a oprócz tego w 2003).
Więcej nie będę się recertyfikował bo złożyłem papiery na studia licencjackie ratmed.
Poza tym napisałem o ilości godzin "chyba 60" co oznacza "blisko 60" ale ty musiałeś zwrócić mi na to uwagę, chyba tylko dlatego że nie masz już żadnych argumentów a przecież "bulon" nigdy nie przegrywa...
Poza tym dlaczego piszesz że ja zniekształcam nazwę kursu skoro w 2000 taka obowiązywała a poza tym to nie ja ją wymysliłem tylko organizator kursu. Trudno do tego dojść zamiast walić impertynencje?
Wiesz? Często czytam forum ratmed i zauważyłem, że strażacy są życzliwi, skorzy do pomocy natomiast ratownicy medyczni są obrażeni na cały świat (oczywiście troszkę uogólniam, ale tylko troszkę) - jesteś doskonałym przykładem takiego ratownika. Zamiast (zwłaszcza jako moderator) odpowiadać zwięźle na teamt, stosując zasady ortografii i gramatyki Ty wolisz robić jakieś dziwne przytyki osobiste...

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 26, 2007, 20:58:56 »
pedros
jestesmy w internecie i oskarzanie mnie o brak ortografi bo nie robie ogonkow jest smieszne i z reguly wlasnie oznacza brak argumentow.
Cytuj
Poza tym napisałem o ilości godzin "chyba 60" co oznacza "blisko 60" ale ty musiałeś zwrócić mi na to uwagę, chyba tylko dlatego że nie masz już żadnych argumentów a przecież "bulon" nigdy nie przegrywa...
zapomniales dodac- oprocz tego i innych argumentow ..
innych nie zuawazyles bo sa dla ciebie nie wygodne

nie intetresuje mnie co zrobil jakis tam organizator nawet jesli byl to nawet kg- wazne co jest napisane a ty twierdzisz ze jest inaczej niz jest napisane.
zgryzliwoscia wobec mnie regularnie ty sie wykazujesz i generalnie zupelnie mnie sluchasz ale to twoj problem, nie moj.
a pomocny jestem niezwykle gdy ktos tego odemnie wymaga badz jest okazja.
i juz nie opowiadaj glupot ze "strazaki sa takie mile" a "medycy tacy nie dobzi" bo sie mdlo robi
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 26, 2007, 22:22:40 »
No, przecież widziałem że musisz odpowiedzieć.. :rolleyes:

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 26, 2007, 22:50:05 »
jestes taki przewidujacy
jedziesz po mnie a ja mam robic eot....
mysle pedros ze jakakolwiek dalsza polemika miedzy nami w jakiejkolwiek sprawie jest strata czasu- mojego i twojego

pozdrawiam
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 28, 2007, 10:20:53 »
Zamiast się kłócić, może spróbujcie zastanowić się co zrobić, aby zamiast ewakuacji poszkodowanego z z samochodu osobowego "na noszach typu deska" nie było ewakuacji "na nosze typu deska". Przyjeżdża lub przylatuje pogotowie, a tu poszkodowany kierowca leży na noszach, zapięty, folia, unieruchomiona lewa kończyna dolna, tlenoterapia i kołnierz.....
 A w samochodzie lewe przednie drzwi nie do otwarcia, otwarte prawe przednie.... I w miłej rozmowie z poszkodowanym okazuje się, że go strażacy wyciągnęli przez prawe drzwi (sam im pomagał, choć go bolało), a potem ułozyli na noszach i zastosowali ratownictwo... I nawet jest zdjęcie... 
 

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 28, 2007, 10:46:28 »
co zrobic? w koncu ustanowic instruktorów pierwszej pomocy w strazy i centralnie ich szkolic by wszedzie byl podobny poziom i spisac dokladnie slowo w slowo zasady postepowania ratowncizego tak jak np BTLS

jak widac
-procedury
-szkolenie przez roznych specjalistow
-wydana ksiazka bez uznannia jej za dokument
nie sa wystarczajace

a instruktorzy mieli byc
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 28, 2007, 23:09:33 »
Ty nie filozuj teoretycznie, tylko powiedz, co robić, jak się eliminuje lekarzy koordynatorów, o ratownikach med.  jako np.  koordynatorach powiatowych poprzedni KG nie chciał ani słyszeć ani mówić, 13 dni temu minęło 15 miesięcy od ogłoszenia wytycznych resuscytacji w Polsce, czego KG nie zauważyła, na ponad 300 000 zdarzeń analiz jest tyle, że nie ma praktycznie kontroli jakości, wszystkie OSP w ksrg mają współpracować z PRM, ratownictwem med zarządzają wydziały kryzysowe, a postrzelony poilicjant ponad 40 minut czekał na pomoc , bo strażnik więzienny nie od razu dał się przekonać, żeby dalej nie strzelać....     

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 29, 2007, 09:03:24 »
Ależ panie Ignacy! W Polsce to co jest na papierze (czyt. w ustawach i wytycznych) wcale nie oznacza,że należy to wprowadzić w życie, niestety!
Lekarz koordynator to podstawa bez tego nie powinno zaczynać się 1 marca reformy.
Poza tym drugi temat: "dyspozytorzy" a raczej "dyspozytorki" PR. Przecież to w większości przypadków starsze panie które nie mają zamiaru mysleć nowymi sposobami.
U nas (woj. wlkp) dyspozytorce nawet na mysl nie przyjdzie, że PSP czy OSP wchodzi w skład systemu ratowniczego. Co z tego że karetka pojedzie pół godziny do chorego. Przeciez ona swoje zrobiła: przyjęła zgłoszenie, wysłała zespół. Wszystko.

Ale lekarz koordynator- rozwiązałby moim zdaniem sprawę. Siedziałby sobie grzecznie,popijając kawkę obok dyspozytorki i tłumaczył jej kogo jaki zespół zadysponować do jakiego zdarzenia.
Musiałby mieć też łączność ze strażą pożarną - co stanowi dzisiaj OGROMNY problem techniczny  :rolleyes:
I teraz jak lekarz koordynator zadecyduje że przed dojazdem karetki wysyła do zdarzenia miejscową OSP to mógłby im pomóc - via radio - powiedzieć żeby nie wyciągali poszkodowanego z samochodu, itd. Ratownicy OSP są tylko delikatnie przeszkoleni i na pewno potrzeba im dużo doświadczenia. Tym doświadczeniem mógłby być dla nich właśnie lekarz koordynator.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 29, 2007, 12:27:17 »
Pedros , ale tutaj muszę się zgodzić z Ignacy  .

W ogulnie pojętym ratownictwie jest brak, systemu kontroli i analizowania, zresztą w straży również .   

A uważasz że pan doktor , przy dyspozytorze coś zmieni ? Nic ! Do czasu gdy pan dyrektor PR  zamiast latać za pieniążkami codziennie rano nie zanalizuje kilkunastu wyjazdów z dnia poprzedniego i wyciągać wnioski w trosce o pacjenta . Od sposobu dysponowania zespołów do zdarzenia , po zakres udzielonej pomocy i zestaw podanych leków .

Zresztą nie obrażając Ignacego i w żaden sposób nie podważając jego zaangażowania i kwalifikacji . Ale kto np. kontroluje i analizuje pracę koordynatorów ?

PZDR

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 29, 2007, 23:01:00 »
Panowie, teraz jest tak:
1/. koordynator ratownictwa medycznego jest w wydz zarz kryzysowego wojewody -  80 proc telefonów do placówek ochr zdr nieaktualnych, radiotelefon nie działa, analiza gotowości operacyjnej to pojęcie z innego kosmosu, żadnych uprawnień
2/. na mocy ustawy o PRM z tym systemem (?) współpracuje PSP i OSP w ksrg ( zapisano, że wszystkie, chociaż nieczęsto mają przeszkolonych ludzi i przynajmniej PSP  R-1) - propozycja przyjęcia kryterium czasu przybycia na miejsce zdarzenia odrzucona  przez urzędników wojewody - "bo będą ciągle wzywać straż do wypadków, bo często może być wcześniej" oraz przez przedstawicieli komendy wojewódzkiej PSP  "bo będą ciągle wzywać straż do wypadków, bo często może być wcześniej" Na pytanie, czy przypadkiem nie chodzi o ratowanie życia - odpowiedź: no niby tak, ale nie przesadzajmy  (??!!)  - tych ludzi na tych stanowiskach obsadziła aktualna władza !!!
3/. postrzelony policjant leżał 112  minut czekając na pomoc, zmarł w czasie operacji - wszyscy dumni  z akcji- jakby poprosili pierwszego lepszego dowódcę zmiany PSP to on by im powiedział o rozpoznaniu, zabezpieczeniu , likwidacji zagrożeń, dotarciu
do poszkodowanego, pierwszej pomocy, ewakuacji itp... ale nie, negocjowali z mordercą
4/. pracę koordynatorów nadzorował koordynator KG PSP - póki był - czasem ponad 1000 PLN miesięcznie zwrotu za bilety pkp na delegacje ( II kl. PKP) - ale już go nie ma - jest taniej (?) - zresztą oszczędności też były wcześniej - nie było inspekcji rat med z braku paliwa do sam służbowego.... itd, itp.....
Aktualna konkluzja - jedyna szansa dla rat med to, na aktualnych podstawach - dosyć solidnych - doskonalić się w ramach inicjatyw oddolnych - nie licząc na impulsy z góry - góra ma często słabą orientację i znikome doświadczenie w ratownictwie,
tam gdzie 112 jest pod kontrolą PSP - wprowadzać wnioski z analizy zabezpieczenia operacyjnego i w pierwszej kolejności dysponować podmiot, który może przybyć na miejsce zdarzenia najwcześniej, wprowadzić w OSP dokumentację rat med tak jak w PSP, nagabywać koordynatora PSP o współpracę, a strażaków zawodowych o wspólne ćwiczenia w weekendy na terenie JRG,
rzetelnie analizować działania - pamietając, że nie ma nikogo, kto nie popełnia błędów i omyłek, i że nie każdego da się uratować
i ciągle rozmawiać o rat med - to bardzo pomaga w działaniach...

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 02, 2007, 22:21:55 »
W takim razie tylko się załamać!
Pozdrawiam tych wszystkich "mądrych" wojewodów i komendantów PSP. Ale to raczej im wyżej tym większa znieczulica. Też się z tym zetknąłem kiedy walczyłem o zakup deski ort. Wszystko wtedy kupowali, byle nie deskę - bo po co? Nasz komendant jeszcze nie dawno był zdania, że nie wolno poszkodowanego ruszać! Bo możemy mu zrobić krzywdę!
Zaraz większość starych dziadków go poparła i teraz trzeba ostro walczyć o każdy nawet najmniejszy zakup sprzętu medycznego.

Ale sprzęt sprzętem a wprowadzenie wytycznych w życie to ich psi obowiązek!
Ja normalnie chyba do programu "Uwaga" napiszę. Dziennikarze sobie z nimi najlepiej dadzą radę.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 05, 2007, 23:17:53 »
 Kilka dni patrzę na ten wątek  i jakoś nie mogę się zebrać by napisać .  Że jest tragicznie trudno pisać bo tak nie jest i powoli brniemy do przodu . Jednak dobrze nie jest bo od strony operacyjnej , planowania , analiz minie jeszcze dużo czasu zanim zacznie to z głową funkcjonować .

Opisze wam jednak przykład z nie swojego podwórka . Bodajże w poniedziałek podróżowałem drogą pomiędzy Pleszewem a Jarocinem . Najechałem na wypadek trzech samochodów w momencie przyjazdu straży . Z OSP dojechał stary stra 266 , w duchu pomyślałem ale będzie wsypa . Ale tu pełne zaskoczenie , sprzęt nowoczesny , wóz zadbany , R1,  kombi Holmatro , ODO nadciśnieniowa , chłopaki poukładane w głowie . Z JRG przyjechało SLRd  na Renut również pełen wypas . Niestety gości z  malucha nie przeżył . Ale tu zmierzam do innego celu bo o RM dyskutujemy . Pierwszy raz w życiu , a trochę w tym się babram , zobaczyłem jak klienta wyciągnięto z samochodu i przed zamknięciem worka Pani doktor  potwierdziła zgon w dwóch odprowadzeniach  EKG na defibrylatorze , wykonując wydruk i chowając go do kieszeni . Zresztą zgodnie z procedurami . Tylko popierać i naśladować , a w kostnicy nie będą budzić się nieboszczyki . Zresztą pierwszy raz zapis z łyżek wykonała jeszcze gdy klient był w pojeździe 
Pozdrawiam 

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 03, 2007, 19:44:27 »


AED jednak RATUJE ZYCIE.

"Ratownicy GOPR uratowali życie turyscie
12.11.2006.


22 pazdziernika ratownicy GOPR uratowali ¿ycie 57-letniemu turyscie z Sanoka, który zasłabł na szlaku
prowadzacym na Połonine Cerynska w Bieszczadach.


Życiodajnej energii dostarczył Lifepak CR Plus - defibrylator AED firmy Me...ic. 


Goprowcy dotarli do ofiary w ciagu 10 minut od wezwania i udzielili

pierwszej pomocy. Wykonali masaż serca, sztuczne oddychanie oraz

podłaczyli automatyczny defibrylator, tzw. AED.



Powodem zasłabniecia było najprawdopodobniej nagłe zatrzymanie serca, które w 95% w Polsce konczy
sie smiercia.




Dzieki akcji defibrylatora serce turysty z Bieszczad powróciło do normalnego rytmu pracy.

W przetransportowaniu poszkodowanego do szpitala w Sanoku uczestniczył smigłowiec. W szpitalu chory
odzyskał przytomnosc.


Szanse na przeżycia maleja bowiem o ok. 10% z każda minuta opóznienia defibrylacji, która może
przywrócic prawidłowa prace sercu. Defibrylator AED znalazł sie na wyposażeniu bieszczadzkiej grupy
GOPR dzieki akcji Fundacji Wielkiej Orkiestry Swiatecznej Pomocy.



Jest to pierwszy odnotowany przypadek uratowania ¿ycia dzieki AED w Polsce."



A JEDNAK MOZNA

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #43 dnia: Lipiec 02, 2007, 00:26:02 »
Witam!
Ponoć ostatnimi czasy zakazano? Bynajmniej u mnie /wycofano z PB/, bo gdzieś tam ponoć w Austrii niedawno,komuś zrobił jakieś "kuku"! Hm... może, coś bliżej nt.
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 02, 2007, 08:32:37 »
No nie wiem , nic takiego nie słyszałem, choć to tylko urządzenie . Dlatego osobiście jestem za tym by nauczyć ratowników interpretacji tych 3-4 rytmów , co naprawdę nie jest poza zasięgiem , a tryb doradczy który prawie każdy nowoczesny dik ma, używać w przypadkach kontrowersyjnych . Problemy to jednak ceny defibrylatorów oraz niestety zbyt mała ilość RKO wykonywanych przez strażaków i podejrzewam że może dochodzić do błędów , bo jak po 2 latach od kursu, ktoś zobaczy zapis, to mało prawdopodobne by go dobrze interpretował 

Na razie u Nas , w karetkach gdzie jeżdżą sami ratownicy medyczni zamienia się defibrylatory manualne na AED  co też jest chore .

PZDR

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #45 dnia: Lipiec 02, 2007, 20:33:39 »
a dlaczego chore?

Offline mireks

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #46 dnia: Lipiec 02, 2007, 21:26:27 »
Cytuj
Ponoć ostatnimi czasy zakazano? Bynajmniej u mnie /wycofano z PB/, bo gdzieś tam ponoć w Austrii niedawno,komuś zrobił jakieś "kuku"! Hm... może, coś bliżej nt.
Ponoć zaczynają je na dniach przeprogramowywać. Wtedy będą mogły wroćić do użytku.
Pozdrawiam
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla Ciebie. Zapytaj, czy mógłby tego nie robić.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #47 dnia: Lipiec 02, 2007, 22:44:44 »
a dlaczego chore?

Panie Doktorze , po wielu staraniach udało się rok temu postawić  5 km od naszej jednostki  ZRM „W” z lekarzem . Było super, byli szybko i profesjonalnie , znacznie Nas to odciążyło szczególnie w przypadku NZK  bo dotychczas   albo 40 min „R” albo w dzień z dużymi perypetiami śmigło . No niestety radość jak to w tym kraju trwała krótko , bo zespół przekształcono na ratowniczy i nic bym nie miał przeciw poza drobiazgiem , tylko urazówka ,  do NZK z powrotem jedzie „R” 40 min bo , dyrektor pogotowia zakazał dysponować . Ponieważ zespół jest Falck , tylko zakazał , w mieście z karetek na których jeżdżą tylko ratownicy medyczni lub pielęgniarze , a należą do Pogotowia  kazał zdjąć defibrylatory . Ponoć ma kupić im AED . I ma pytanie czy to nie jest chore ?? Czy RM , lub pielęgniarze z kursem kwalifikacyjnym z anestezjologii , specjalizacją z anestezjologii , oraz innych paru szkoleniach nie mają  prawa używać defibrylatora  manualnego ??  Czy ja czytać ustawy i przepisów nie potrafię . I proszę tylko nie mówić że to, to samo np. Lifepak 12 co Lifepak 500 bo ja jakoś widzę różnicę , co prawda może nie w samej defibrylacji , ale w wszystkim co do okoła , a tryb doradczy AED również manualne diki mają , jak by były problemy .

PZDR       
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2007, 00:01:48 wysłana przez MIKO »

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #48 dnia: Lipiec 03, 2007, 09:53:24 »
No rzeczywiście chore, chociaż normalne w kraju odwrotnym..... Uważam, że lepiej mieć 2 AED w okolicy, niż jeden wypasiony 26 km dalej. Z uprawnień ratownika med nie wynika możliwość wykonania kardiowersji u chorego z zachowanym krążeniem ani stymulacji zewnętrznej  i dlatego nie bardzo może wykorzystać swoje możliwości analizy krzywej ekg. Oczywiście oksymetria pulsowa lub kapnografia to poważne zalety dobrych ręcznych modeli defi, ale te badania można zrobić taniej ( oksymetr pulsowy mały - ok. 800,- PLN, zamiast kapnografu - kapnodetekcja dla weryfikacji intubacji...) - w ogóle dużo można zrobić dobrze i taniej... Ogólnie - chyba zrobiono u was krok wstecz interpretowany pewnie jako kolejna twórcza reorganizacja ( nie mogę uwierzyć w zdjęcie defi z karetek....). A w czasie resuscytacji zazwyczaj włączamy tryb półautomatyczny - maszyna lepiej się zna na odczytywaniu krzywej, zwłaszcza z monitora ustawionego ukosem pod światło....

" W miarę postępu resuscytacji słabnie kontrola nad dawkowaniem..."

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Defibrylator AED, kto może go stosować i na jakiej podstawie.
« Odpowiedź #49 dnia: Lipiec 03, 2007, 10:43:30 »
W części się zgadzam Panie Doktorze . Tylko jest kilka elementów gdzie praca z zapisem daje powiedzmy większą świadomość sytuacji, może komfort pracy. Np. Asystolia i moment powrotu krążenia , który łatwiej wyłapać i oceniać . Powracające uporczywe migotanie , gdzie możemy przegapić te momenty w przypadku AED . I mimo że może nie zmieni to radykalnie rokowań , to daje pewien obraz , choćby w celu przekazania przybyłemu na miejsce lekarzowi . Następny element  to monitorowanie i opieka po resuscytacyjna . Gdzie zapis również nam pomaga .  Ale nie o ocenę defibrylatorów tu nam chodzi bo jednym i drugim idzie ratować ludzi , a o sam fakt chorych praktyk , szczególnie że w  przypadku NZK gdzie w dużej części idzie o czas który mija , a zespół ratowniczy stoi w bazie .

PZDR