Autor Wątek: PSP - służba antyprofesjonalna??  (Przeczytany 6726 razy)

Offline zibipsp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
PSP - służba antyprofesjonalna??
« dnia: Styczeń 13, 2007, 02:32:59 »
Witam Szanowną Brać Strażacką
Zarówno tą zawodową jak również Ochotników.
Na początek pozwolę sobie napisać kilka słów o sobie.
Jestem funkcjonariuszem PSP od 1993 roku. Ukończyłem SGSP, obecnie dowodzę jednostką ratowniczo – gaśniczą w jednej z KM kategorii I. W swojej karierze pracowałem na podziale bojowym jako d-ca sekcji, na stanowisku kierowania jako pomocnik dyżurnego operacyjnego i dyżurny operacyjny oraz w KM jako starszy specjalista.
Od jakiegoś czasu śledzę dyskusje na forum, co sprawiło, że postanowiłem podzielić się swoimi przemyśleniami na temat formacji (jaką jest PSP), jak również pracowników reprezentujących tą instytucję, tj. strażaków (oficerów, aspirantów, podoficerów i szeregowców) oraz pracowników cywilnych.
PODOBNO NAJGORSZY JEST TAKI PTAK, CO WE WŁASNE GNIAZDO SRA, ale niestety czasem trzeba.
Więc po kolei, zacznijmy od samej góry.
Komenda Główna – twór „z kosmosu”. Nieliczni tam pracują, niektórzy tam byli, niewielu ją widziało, ale każdy z nas boryka się z konsekwencjami podjętych tam decyzji, a co gorsza boryka się z brakiem decyzji, które powinny być podjęte już dawno. Przykład – system pełnienia służby. Od kiedy wstąpiłem w szeregi PSP (nigdy wcześniej ja oraz moja rodzina nie mieliśmy ze strażą do czynienia) słyszę o konieczności i planach zmiany systemu. Komendanci się zmieniają a bałagan jak był tak jest. Reformy – (która to już z kolei??) Zamiast naszą sytuację poprawiać pogarsza. Ta obecna ma chyba na celu rozbicie PSP gdyż tak poróżnionej formacji jeszcze chyba nie było (może jestem zbyt młody i nie pamiętam). Kłócą się każdy z każdym. Związki istnieją same dla siebie. Wzajemne żale, pretensje i opluwanie innych (nierzadko swoich kolegów).
Komendy Wojewódzkie – pośrednik wymiany danych między KG i KM/KP. „Komputer o dużej mocy obliczeniowej” przetwarzającej dane statystyczne nikomu nie potrzebne. Decyzji żadnych, wymagania wielkie i to, co „tygrysy lubią najbardziej”, czyli kontrole, kontrole, kontrole.
Komendy Powiatowe/Miejskie – To właśnie my, strażacy zabierający głos na forum. Ci dobrzy, czyli podziałowy i ci źli, czyli system codzienny.
Nie posiadam wiedzy na ten temat, ale chyba od zawsze trwa „wojna” między „podziałem” i „codziennymi” o to, kto jest bardziej potrzebny, kto jest prawdziwym strażakiem, kto ciężej pracuje, itd., itp. … A generalnie strażacy to lenie, kombinatorzy i plotkarze – tym więksi im mniej mają do roboty. Przekręty, kumoterstwo, fałsz i obłuda na każdym kroku. Przykładów chyba nie muszę wymieniać, bo na forum ich mnóstwo.
SZANOWNA BRAĆ STRAŻACKA – Jesteśmy „zgniłym jajem” począwszy od KG skończywszy na JRG. Nasze szczęście polega na tym, że nikt nie chce tego jaja rozbić, żeby nie śmierdziało. Więc PANOWIE I PANIE, GĘBY W KUBEŁ I DO PRACY

Przepraszam nielicznych strażaków pasjonatów (tacy też są), którzy nie krzyczą i nie pchają się do pierwszego szeregu, tylko od lat robią swoje i czasem po służbie przy piwie w wąskim gronie szeptają „takiego syfu jeszcze nie było, czas na emeryturę”.

„Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem”

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 13, 2007, 08:41:58 »
PODOBNO NAJGORSZY JEST TAKI PTAK, CO WE WŁASNE GNIAZDO SRA, ale niestety czasem trzeba.
                                                  Więc PANOWIE I PANIE, GĘBY W KUBEŁ I DO PRACY

Zdecyduj się, czy trzeba mówić otwarcie o tym co się w firmie dzieje - zarówno dobrego jak i złego, czy też cytuję "gęby w kubeł". :rolleyes:
W moim odczuciu to właśnie wypowiedzi tego typu jak Twoja antagonizują nasze środowisko. I nie zawsze oraz nie wszędzie trwa wojna między podziałem a codziennymi > po prostu na szacunek i uznanie trzeba sobie zasłużyć, a nie próbować wymusić tym ci na pagonach. ^_^
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.912
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 13, 2007, 09:32:02 »
Popieram Cię Piotrze !!!!

Offline omc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 13, 2007, 10:32:50 »
zibipsp... duzo, bardzo dużo racji!!!.. i ja nie jestem zwolennikiem "pyskówek"...
Wywiazać sie z powierzonych zadań, a jesli brak kreatywnego pomyslu i planu wdrozenia to "...Gęby w kubeł i do pracy..." Pewnie minusy wzrosną ale lepszy minus niż użalanie się!
Pozdrawiam.
Potęzna wiedza tworzy PROFESORA...ogromna praktyka czyni MISTRZA...aby stworzyć coś wyjatkowego potrzeba WIELKIEGO SERCA...błędy popełniaja wszyscy.

Offline seven

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 13, 2007, 11:20:40 »
Ale kolega zibipsp pojechał, w odpowiedzi pragnę oświadczyć, nie czuję się leniem, kombinatorem i plotkarzem, takie określenia niestety padły z ust tego Pana. Uważam to za głęboką niesprawiedliwość a ocenianie wszystkich jedną miarą jest po prostu nie do przyjęcia. Wyrażenia typu "zgniłe jajo" w odniesieniu do PSP chyba nie jest na miejscu a "...gęby w kubeł i do pracy..." pozostawiam bez komentarza.
Pozostaje tylko prośba, bardzo proszę przeprosić większość strażaków pasjonatów bo tacy są w przewadze, bynajmniej w moim otoczeniu, wszyscy Oni stwierdzenia zwarte w Pana tekście uznają za obraźliwe.
Serecznie pozdrawiami i życzę dużo szacunku w oczach podwładnych

Offline zbyszekkostrzyn

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 130
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 13, 2007, 14:10:41 »
seven brawo masz racje

Offline tomstrazak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 287
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 13, 2007, 15:34:05 »
Kolego Zibi jestem za, a nawet przeciw.Pierwsza część twojej wypowiedzi-jestem za.W drugiej przesadziłeś,jeśli uważasz, że mamy siedzieć cicho, a inni mogą narobić nam na głowe(rząd,minister,KG,KW,itp.),my i tak mamy zapier.....i cicho sza.
Jeśli widzimy, że dzieje się źle mamy obowiązek o tym mówić i to mówić głośno .Kto ma posprzątać ten opisany przez ciebie bałagan, masz jakiś pomysł?
 
Cytuj
''Przepraszam nielicznych strażaków pasjonatów (tacy też są), którzy nie krzyczą i nie pchają się do pierwszego szeregu, tylko od lat robią swoje i czasem po służbie przy piwie w wąskim gronie szeptają „takiego syfu jeszcze nie było, czas na emeryturę”.''
Trzeba robić swoje, ale nie można szeptać i usuwać się w cień -to wygodnictwo.To może doprowadzić do tego,że ich młodsi koledzy niebędą mieli możliwości odejści na wcześniejszą emeryturę.

Offline Maxx

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 185
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 13, 2007, 18:32:01 »
Niestety muszę się zgodzić z zibipsp.
Szczególnie fragment o leniach, kombinatorach i plotkarzach jest jak najbardziej prawdziwy, chociaż dla niektórych pewnie bolesny - najtrudniej jest dojrzeć belkę we własnym oku.
Co do stwierdzenia MORDA W KUBEŁ... - najczęściej jest tak, że najwięcej do powiedzenia mają (albo chcieliby mieć) najwięksi leserzy - w odniesieniu do nich to powiedzenie jest jak najbardziej słuszne.
@seven - masz szczęście, bo w większości jednostek tacy pasjonaci są na wymarciu, a szkoda. Przeważają ludzie, dla których PSP to po prostu praca. Zawsze znajdzie się też kilka "zgniłych jaj", a wiadomo - łyżka dziegciu psuje beczkę miodu.
Tricks are for kids.

Offline seven

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 13, 2007, 19:28:51 »
Mam szczęście pracować w jednostce specjalistycznej a tutaj bez zainteresowania i pasji w pracy nie idzie działać.
Co do stwierdzeń typu "morda w kubeł i do roboty" to totalnie się z nim nie zgadzam, to My robimy "robotę", nieważnie czy to "podział' czy "biuro", ale trzeba widzieć w tym co się robi "ład i skład" i mieć wpływ na to co sie robi.
To co teraz się dzieje to totalna "rozpierducha" niepewność jutra i brak wizji, bynajmnie jest to tak odbierane tu na "dole".
Mam nadzieje, że poprostu się mylę, nie posiadam konkretnych informacji co do działań "góry", ale to chyba nie ja jedyny.
A tak na marginesie to dlaczego jest taki słaby przepływ informacji czy to ze strony ZZ czy przełożonych, obawiam się ze "oni' też nie wiedzą za wiele albo obawiaja się to ujawnić, może to teoria spiskowa ale nie wiem co o tym wszystkim myśleć.
Aktualnie robię wszystko co do mnie należy i czekam, sam niewiem na co.
Pozdrawiam

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 13, 2007, 20:27:17 »
LENIE I KOMBINATORZY? tak i owszem wystarczy sie tylko przyjrzeć kto to taki... najczęściej to ci co dostali sie do słuzby ze wzgledu na pokazny "garb"  :wacko:

Offline diabloo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 14, 2007, 00:38:06 »
ZIBIPSP           

w porzadku ... tylko czasy się troszeczkę zmieniły i ludzi musztrą juz nie weźmiesz za takie psie pieniądze chyba że jak pisze d-ca jrg  o ambicji w pracy ... no tobie  się świstek zgadza na koniec miesiąca, a  mnie i niestety mojej rodzinie nie, a masz 0 słownie zero odpowiedzialności i nie zajmuj więcej miejsca bo każdy d-ca zastepu widział więcej od Ciebie .i bez d-cy zastepu nie ruszy podział ale bez udziału d-cy JRG owszem.

Offline retro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 14, 2007, 08:17:45 »
Ryba psuje się od głowy - do czasu gdy tego ktoś nie zrozumie, do tego czasu wszelkie reorganizacje spełzną na niczym.

Offline JP112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 14, 2007, 15:55:39 »
Nie zgadzam się z tobą diablo co do tej odpowiedzialności,  jaką ma odpowiedzialność d-ca zastępu w porównanią z d-cą JRG? prawie żadną,  jak możesz pisać, że dowódca zastępu widział więcej od d-cy JRG. Większość dowódców zanim zostało d-cą JRG wiele lat pracowało na podziale bojowym jako d-cy zastępów, sekcji i zmiany.

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 14, 2007, 16:43:19 »
"Mordę w kubeł" - tak było za komuny.

Offline strazak wojtek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 15, 2007, 00:08:43 »
Kolego Zibi
Zachowujesz się jak W PRL-u. Niestety to co piszesz być może dotyczy Twojej jednostki i jesteś za to odpowiedzialny więc jak się nie wywiązujesz ze swoich obowiązków to prosze zrezygnować! Na pewno jest wielu ludzi, którzy spiszą się lepiej na tym stanowisku. Pogarda dla podległych strażaków na pewno nikogo nie motywuje do pracy. Nie pytam o Twoje kwalifikacje żeby się nie zawieść (też kończyłem SGSP) Twoje zażenowanie wynika prawdopodobnie z braku kompetencji. Tak więc Panie dowódco "morda w kubeł i do roboty" wcześniej prosze przeprosić prawdziwych strażaków!

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 15, 2007, 02:07:43 »
Cytuj
Więc PANOWIE I PANIE, GĘBY W KUBEŁ I DO PRACY
No jak Ty sobie wyobrażasz pracować z gębą w kuble ??? Przecież to nie wygodnie i nie poręcznie... i wypieprzyć się można...
Pozdrawiam.
PS. Idę poleniuchować na łóżku i pokombinować jaką tu jeszcze plotkę wymyśleć....bo generalnie uważam się za takiego jak reszta strażaków a aktualnie jestem większym leniem,kombinatorem i plotkarzem bo w tej chwili nie mam nic do roboty.


Offline intruder

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • wszystko jest trudne zanim stanie się proste
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 15, 2007, 13:46:19 »
rozumiem zibiego jest to głos sfrustrowanego strazaka , który ma dość tej politycznej i organizacyjnej kołomyi. popatrzcie na to koledzy nie pod swoim indywidualnym kontem tylko globalnie.
nie patrzcie tylko  ,,to nie ja,, to ,,on,,   , tamten itd.... służba jest w głebokim kryzysie i niestety sami do tego doprowadzamy postepując ... nieprofesjonalnie. zwalanie winy na kogostam nie przyniesie nikomu ulgi, jak nie znikną problemy.nasza domena jest zawsze... szukanie winnych , a nie rozwiazywanie problemu...

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 15, 2007, 16:32:13 »
rozumiem zibiego jest to głos sfrustrowanego strazaka , który ma dość tej politycznej i organizacyjnej kołomyi.

Niezależnie od tego co mu delega niech sam sobie nie zaprzecza:
" PODOBNO NAJGORSZY JEST TAKI PTAK, CO WE WŁASNE GNIAZDO SRA, ale niestety czasem trzeba.
                                                  Więc PANOWIE I PANIE, GĘBY W KUBEŁ I DO PRACY "
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2007, 16:35:51 wysłana przez piotr998 »
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline intruder

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • wszystko jest trudne zanim stanie się proste
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 16, 2007, 14:44:16 »
nie czepiaj sie piotrze ... kazdy z nas w jakimśtam stopniu cierpi na branżową schizofrenię  a w przypadku psp zaczyna to byc schizofrenia paranoidalna....

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 16, 2007, 20:47:45 »
a ja chyba rozumie Zibiego...

politykiem to On nie zostanie ....

moim zdaniem wszyscy za bardzo interesujemy się co robią inni zamiast zająć się "swoją działką" oczywiście w pracy ;)

każdy zamiast pracować plotkuje - co to za Gość ten nowy głowny- a co to za różnica..
jego osobowość jest ważna dla KG, dla reszty ważne są plany Komendanta Głownego na funkcjonowanie PSP, i tyle...
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 16, 2007, 21:22:32 »
no pewnie temu że dali nam tyle wolnego to teraz chodzimy główkujemy i plotkujemy, a to niebezpieczne. to temu dołozom nam godzin

Offline JW23

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 16, 2007, 21:45:07 »
Nie można mówić, że wszyscy strażacy to lenie i kombinatorzy, są tacy którzy chcieli by popracować jeszcze parę lat, ale to co się dzieje w naszej firmie to zgroza, nikt otwarcie i do końca nie powie jak ma przebiegać restrukturyzacja, żeby ludzie mogli się do niej ustosunkować, tylko wszystko po cichu i ukradkiem.  Niepewność i plotki robią z naszej służby jedno wielkie bagno i płakać sięchce żenie potrafimy sami uczymać szacunku dla naszej służby, którego jak może nie wszyscy już pamiętają uczyli starzy ogniomistrze
Lepsze jutro, było wczoraj.

Offline ratowniczek1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 16, 2007, 21:48:45 »
również jestem zdania że zrobił sie smród jakiego jeszcze nie było pracuje w strukturze od 1988 roku i teraz jestem zszokowany co sie dzieje panowie do roboty a ja który nie moze sie pogodzić z tym co sie dzieje spadam na emerkę to już nie jest brać strażacka to jest brać i uciekać ludy pujdzmy po rozum do głowy

Offline JW23

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 22, 2007, 23:45:13 »
ratowniczek1 popieram cię, ja też byłem nauczony innej roboty i dlatego tak jak ty spadam na emeryturkę, czas zacząć nowe życie zawodowe, a jak będę chciał się pobawić w straż to istnieje jeszcze OSP. Pozdrowienia.
Lepsze jutro, było wczoraj.

Offline ratowniczek1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: PSP - służba antyprofesjonalna??
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 23, 2007, 10:00:47 »
JW powiedz jak cie potraktowano przy tej dziwnej reformie  Pozdrawiam