Autor Wątek: piła ratownicza  (Przeczytany 15110 razy)

Offline niwdew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 02, 2013, 12:12:29 »
Piła taka jest też na pierwszym w JRG 1 w Krakowie, miałem z nią kontakt jedynie w trakcie ćwiczeń na kursie. Moje odczucia : jest mocna i ciężka(dość długa prowadnica). Z relacji chłopaków z PB którzy pracowali nią lepiej jest pracować zwykła piłą z łańcuchem do drewna, gdyż łańcuch "ratunkowy" w drewnie (którego tnie sie najwięcej) zachowuje sie, jak napisał @adam12 , jak tępy.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 02, 2013, 12:26:50 »
Wyjaśnijmy sobie jedna rzecz - pilarką ratownicza, niezależnie od tego jakiego jest producenta, nie służy do cięcia drewna. Nie po to kosztuje dwa razy więcej od "zwykłej", żeby robić nią to samo. Czy po prostu po ludzku nie szkoda wam łańcucha za 1000 zł do prostego cięcia drewna skoro ten sam efekt osiągniecie łańcuchem za 60 zł?

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 02, 2013, 12:33:17 »
Wyjaśnijmy sobie jedna rzecz - pilarką ratownicza, niezależnie od tego jakiego jest producenta, nie służy do cięcia drewna. Nie po to kosztuje dwa razy więcej od "zwykłej", żeby robić nią to samo. Czy po prostu po ludzku nie szkoda wam łańcucha za 1000 zł do prostego cięcia drewna skoro ten sam efekt osiągniecie łańcuchem za 60 zł?
@rafal.bula : myślę, że tu chodzi raczej o cięcie wielu złączonych ze sobą różnych materiałów (np. papa + blacha + belki drewniane w stropie dachu); Myślę, że pilarką która kosztuje 7 000 zł (sorki chyba przesadziłem z ceną ale miałem informację, że CE kosztuje około 15 000 zł) chłopaki nie tną wiatrołomów:)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 02, 2013, 12:43:04 »
Też mam taką nadzieję, ale tak można wywnioskować z poprzednich wypowiedzi. Bo jak rozumieć
Cytuj
Schody się zaczynają gdy zaczynasz ciąć drzewo.
Cytuj
lepiej jest pracować zwykła piłą z łańcuchem do drewna, gdyż łańcuch "ratunkowy" w drewnie (którego tnie sie najwięcej) zachowuje sie jak tępy
?

Przy typowym materiale wielowarstwowym, np. na dachu, który przecież rzeczywiście składa się w większości z drewna, nigdy nie zauwżyłem jakoby łańcuch zachowywał się jak tępy.

Offline ADAM 12

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 02, 2013, 13:20:55 »
Chodziło mi o "drzewo" jako ogólnie pojęty materiał budowlany ,stosowany w konstrukcji dachów ,stropów etc. I tak jak kolega wyżej pisał ,wiatrołamów nie obrabiamy . Nie wiem dlaczego zawsze trzeba fachowcom tłumaczyć o co chodzi.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 02, 2013, 13:37:14 »
Przepraszam że trzeba mi tłumaczyć, po prostu na zajeciach praktyczno-technicznych w 4 klasie powiedziano mi że drzewo to żywa roślina a drewno to surowiec i tak mi jakoś utkwiło.  :fiuu:

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 02, 2013, 14:01:14 »
Panowie, na początek to nie mylcie pilarki Cutter Edge z łańcuchem Bullet z wersją ratowniczą pilarki Stihl. Całkiem inny łańcuch oraz zastosowanie.
Pilarka ratownicza Cutter Edge ma szersze spectrum zastosowania, m.in. lekki beton, szkło, elementy karoserii.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 03, 2013, 10:08:42 »
aaa, w SGSP jest ta wersja piły:
http://www.cuttersedge.com/Products/CE94CRSConcreteCuttingChainsaw/tabid/157/Default.aspx
z łańcuchem przystosowanym stricte do cięcia betonu.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Jadzia

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Ale o co chodzi?
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 03, 2013, 13:49:29 »
Koledzy mówicie o trzech różnych piłach.
Ta najświeższa w wątku to piła łańcuchowa do cięcia betonu Cutter Edge (może być nawet zbrojony, byle nie przezbrojony bo wówczas i ta padnie).

Druga to piła do cięcia materiałów wielowarstwowych z ogniwami bullet Cutter Edge i ta tez dobrze daje sobie radę z drewnem.(ale zasadniczo chodzi o cięcie bez problemowe wówczas gdy mamy do czynienia z np. dachem krytym papą gdzie mogą zdarzyć się podczas cięcia blacha, gwoździe, kable itp).

Trzecia to piła ratownicza Stihl, która jest tylko delikatnie przerobiona piłą do cięcia drewna/drzewa.
Miałem okazję wielokrotnie używać wszystkich trzech, każda jest dobra, ale każda do czegoś innego i dla kogoś innego, wszystko zależy od potrzeb, kasy i okoliczności.

Pozdro :mellow:

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 26, 2017, 11:28:44 »
Odświeżam. Czy ktoś pracował taką pilarką:

https://www.czerwonesamochody.com/details.php?image_id=47877&mode=search&sessionid=vofjdu4rg9ndqim74lve257r13

Czy w razie czego nadaje się do cięcia samego drewna?

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 26, 2017, 12:54:06 »
Odświeżam. Czy ktoś pracował taką pilarką:

https://www.czerwonesamochody.com/details.php?image_id=47877&mode=search&sessionid=vofjdu4rg9ndqim74lve257r13

Czy w razie czego nadaje się do cięcia samego drewna?

Tak jak limuzyna do jeżdżenia po lesie. Niby się da, tylko średnio jej to idzie a też po prostu szkoda.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 26, 2017, 17:15:26 »
Odświeżam. Czy ktoś pracował taką pilarką:

https://www.czerwonesamochody.com/details.php?image_id=47877&mode=search&sessionid=vofjdu4rg9ndqim74lve257r13

Czy w razie czego nadaje się do cięcia samego drewna?
odpowiem na podstawie doświadczeń w naszej jednostce:
z tym łańcuchem tzw. typu bullet nie nadaje się ona całkowicie do cięcia drewna. Z tym łańcuchem pilarka ma za zadanie "ścierać-szlifować-zdzierać" materiał cięty np. metale, materiały wielowarstwowe, bloczki betonowe itp. W ciętym drewnie  rzaz wygląda jakby drewno było "przypalane-przepalane". Brak całkowity sensu używać jej do cięcia drewna mając do dyspozycji normalną pilarkę nawet z o wiele słabszym silnikiem.
pozdrawiam   

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 26, 2017, 19:32:02 »
Ok dzięki za cenne informacje :straz: