Autor Wątek: badania lekarskie - jak i co  (Przeczytany 961891 razy)

Offline maciusrogi

  • SGSP
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1200 dnia: Listopad 03, 2014, 21:46:54 »
E a jak wygląda komisja lekarska np jeśli mam skolioze (tylko w nie dużym stopniu bodajże) to jest duży problem?;d
Jeden kumpel dostał sie po rekrutacji do psp u mnie w mieście, ale na komisji msw odrzucili go ze wzgledu własnie na lekką skoliozę, chłopak sie załamał ale ktoś powiedział mu ze mozna sie odwołać do centralnej komisji lekarskiej msw, tak też zrobił i juz 3 rok jest w PSP :) Nadzieja umiera ostatnia Panowie :)

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1201 dnia: Listopad 08, 2014, 10:33:44 »
Ze względu na dosyć częste pytania jak wygląda test 2 i 7:
Masz się ciągów cyfr. Kilkadziesiąt cyfr w jednym ciągu (dokładnie ile - nie pamiętam)... Trzeba wykreślić 2 i 7, ale tylko jeżeli spełniają warunek:
1. 2 znajduje się między liczbami nieparzystymi
2. 7 znajduje się między liczbami parzystymi.
Przykład:
3 2 7 9 3 5 4 8 2 3 6 9 4 1 6 7 4 5 4 6 8 7 3 2 5 2 4 6 5 8 4 6 9 8 7 6 1 3 2 5

Dobrze jest sobie napisać gdzieś z boku, najlepiej w kilka miejscach ten warunek (krótko, np.: P7P/N2N, czy 474/525 etc., ważne żeby szybko można było sobie przypomnieć co i jak), bo po przeleceniu kilkudziesięciu cyfr człowiek głupieje...
A, i na wykonanie ma się określony czas - 3 minuty, czyli presja czasu jest i można ją odczuć. Przy czym nie jest najważniejsze to, żeby na odpierdol zrobić wszystkie rzędy, tylko żeby to zrobić jak najdokładniej - za każdą pominiętą 2 i 7 są punkty karne, tak samo jak za złe ich wykreślenie - więc generalnie nie warto się spieszyć i robić zadania po łebkach.


W przyszłym tygodniu, jak w końcu zaliczę całą obiegówkę, to w wolnej chwili napiszę jak wyglądają badania u poszczególnych lekarzy. Może się przyda komuś.
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2014, 10:37:28 wysłana przez Levy »
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline dzilu96

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 879
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1202 dnia: Listopad 08, 2014, 17:57:45 »
Na pierwszy rzut oka nie wydaje się trudne, można to gdzieś w necie poćwiczyć?

Gdybyś byś tak miły to napisz jak szło z lekarzami, szczególnie ciekawy jestem okulisty i chirurga  -_-

Offline Rysiu

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 316
  • Be your own hero
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1203 dnia: Listopad 09, 2014, 20:10:58 »
Ja tez bym chcial uslyszec to i owo o okuliscie  :wacko:

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1204 dnia: Listopad 21, 2014, 13:34:36 »
Miało być o obiegówce i jest:

(kolejność przypadkowa)
- badania: krew (m.in. cholesterol, glukoza), mocz, HIV,
- EKG - EKG jakie jest, każdy widzi,
- okulista - badania oczu na maszynach nieznanych mi z nazwy czy funkcji. Odczytywanie znaków rzędami (litery i cyfry), przy czym tablica była z gatunku podświetlanych (plus: o ile się nie mylę jeśli rząd nie był podświetlony to nie było na niej widać żadnych znaków),
- dentysta - sprawdzenie uzębienia pod kątem kompletności i ewentualnych ubytków, sprawdzenie zgryzu oraz wymowy,
- psychiatra - miła rozmowa z miłą panią ;) ogólnie rzecz biorąc - wywiad (pytania dotyczące m.in.: myśli samobójczych, urazów, lęków, choroby w rodzinie, związki, koledzy, używki etc. Generalnie nic co by mogło człowieka zaskoczyć z zbić z stropu),
- pulmonolog - (przed wizytą spirometria i prześwietlenie klatki piersiowej) dokładne osłuchanie, wywiad, ocena zdjęcia RTG i opisu zdjęcia,
- chirurg - ocena postawy (kręgosłup), wywiad, sprawdzenie czy liczba kul jest zgodna, ocena równowagi (błędnik),
- laryngolog - otoskopia, rynoskopia i szereg prób (równowaga, koordynacja etc.). Na końcu wizyty zamykają w komorze i ma miejsce badanie audiometrycznego (czyt. audiogram),
- rodzinny - przejrzenie wyników poszczególnych badań, krótki wywiad, osłuchanie,
- neurolog - wywiad, odruchy (rzepkowy, Babińskiego), inne badania: m.in. wodzenie wzrokiem za przedmiotem; oczy zamknięte, "wkręcamy żaróweczki", po czym mamy dotknąć palcem wskazującym nosa; leżąc prostujemy nogę pod kątem ~90 stopni, po czym opuszczamy piętę na kolano i przesuwamy nią po goleni aż do stopy), sprawdzenie postawy,
- dermatolog - jako, że w szpitalu w Gdańsku takowego nie ma, badanie miało miejsce na samym końcu przed komisją. Sprawdzenie czy na ciele nie ma tatuaży; "niepożądanych" blizn, ran, wysypki itp.
- komisja - jeżeli żaden z lekarzy nie miał zastrzeżeń to tak na prawdę formalność i trwa dosłownie chwilę. Dodatkowo krótki wywiad.

Trochę czasu minęło od wizyty u pierwszych lekarzy i co nieco (z nie do końca własnej woli) mogłem pominąć... w każdym bądź razie, jakbym o czymś nie wspomniał - a chcielibyście wiedzieć, to śmiało pytajcie.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline dzilu96

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 879
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1205 dnia: Listopad 21, 2014, 15:50:03 »
Dzięki Levy, przyda się w cholerę  -_-
Po kolanach nie macali?
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2014, 16:12:29 wysłana przez dzilu96 »

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1206 dnia: Listopad 21, 2014, 18:09:48 »
Po kolanach nie macali?

Nie specjalnie... jedynie u chirurga i neurologa pojawiło się pytanie o urazy stawów kolanowych, czy problemy z nimi.
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2014, 18:13:20 wysłana przez Levy »
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline kalim

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1207 dnia: Listopad 21, 2014, 18:46:36 »
Psycholog jak wyglądał? :>

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1208 dnia: Listopad 21, 2014, 19:07:26 »
Psycholog jak wyglądał? :>


opisane dosłownie kilka postów wyżej, na tej samej stronie...
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Rysiu

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 316
  • Be your own hero
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1209 dnia: Listopad 21, 2014, 22:42:36 »
Miales badania u okulisty typu wprowadzanie jakiegos przedmiotu do klatki na maszynie? np traktor czy sprawdzenie ile okien lub drzewek widzisz w/obok domku?

Offline rabbitv

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 592
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1210 dnia: Listopad 22, 2014, 11:54:06 »
Wolisz przyjmować rozkazy czy je wydawać? coś po środku trzeba no nie? ^_^

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1211 dnia: Listopad 22, 2014, 12:06:09 »
Miales badania u okulisty typu wprowadzanie jakiegos przedmiotu do klatki na maszynie? np traktor czy sprawdzenie ile okien lub drzewek widzisz w/obok domku?

Z domkiem chyba nic nie było. A przynajmniej nie kojarzę w tej chwili. Wiem, że na jednej maszynie było coś związane z plamką ślepą - miałem patrzeć w jeden punkt, po czym zapalało się zielone światełko, które po chili gasło (tj. może nie do końca gasło, bo po poruszeniu okiem było ponownie widoczne). Drugiego badania za cholerę nie mogę sobie przypomnieć...
Wprowadzanie przedmiot do klatki? Nie.

Wolisz przyjmować rozkazy czy je wydawać? coś po środku trzeba no nie? ^_^
Ja mniej więcej odpowiedziałem na to tak:
"Ze względu na kwalifikacje, które do tej pory zdobyłem uważam, że bardziej dogodnym dla mnie stanowiskiem było by takie, na którym przyjmował bym rozkazy. Do tej pory w mojej OSP, uczestniczyłem w kilku akcjach rat.-gaśn., gdzie pełniłem obowiązki dowodzącego i nie sprawiało mi to większych problemów. Jednak muszę przyznać, że lepiej czuję się przyjmując rozkazy, niż je wydając."
Psycholog, oprócz dodatkowego pytania (coś typu: jakie pana cechy były najbardziej pomocne na tych stanowiskach) nie drążyła tematu dalej, więc chyba odpowiedź ją satysfakcjonowała ;)
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline goyka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1212 dnia: Listopad 30, 2014, 16:51:47 »
Jeśli chodzi o słuch to to jak to wygląda? Jest jakiś zakres progu słyszenia od do ? Pytam bo lekki mam ubytek i zastanawiam się czy przejdę te badania u laryngologa.

Offline Michał:)

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • SAPSP
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1213 dnia: Listopad 30, 2014, 21:59:34 »
Podobno 15-20 dB na audiogramie jest jeszcze do przejścia, przynajmniej na komisji w Katowicach.

Offline matiosy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1214 dnia: Grudzień 04, 2014, 21:21:55 »
Badanie krwi ,jakie dokładnie można wiedzieć ?
Chodzi mi dokładnie o bilirubinę ? ,była ?
Ja nianiol :)

Offline Tinkoff

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Cel: CS PSP Częstochowa
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1215 dnia: Grudzień 05, 2014, 17:54:14 »
Mam pytanie odnośnie stomatologa. Mam zęba do wyrwania w sumie już dłuższy czas ale jako, że mnie nie boli to się jakoś z tym nie śpieszę. Czy na badaniach stomatolog może się do tego przyczepić i dać negatyw?

Offline Basior7776

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 579
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1216 dnia: Grudzień 05, 2014, 19:15:24 »
Jak będzie problem to Ci wyrwie ząb z miejsca i da zdolny  :szalony:
Popatrz w rozporządzeniu. Tam chyba nic o tym nie pisze. Jeśli to ósemka to lepiej ją wydrzeć bo jak dalej rośnie to Ci mogą zęby skrzywić...

razzor

  • Gość
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1217 dnia: Grudzień 05, 2014, 20:32:59 »
W rozporządzeniu jest to pięknie opisane, trzeba mieć zachowaną zdolność przeżuwania, czy jakoś tak na poziomie 50% bodajże, coś w ten deseń ;)

Offline Amfoteryk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1218 dnia: Grudzień 05, 2014, 23:40:12 »
Mógłby ktoś podlinkować rozporządzenie?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 12, 2018, 10:37:25 wysłana przez Amfoteryk »

Offline Arnie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1219 dnia: Grudzień 06, 2014, 00:05:11 »
Nie wiem czy w ogóle jest taka możliwość abyś zrobił na własną rękę takie badania w MSW. Musiałbyś mieć skierowanie do każdego z lekarzy. Przynajmniej tak mi się wydaję. Jedynie co możesz zrobić to prywatnie badania w jakieś klinice gdzie jest lekarz medycyn pracy z wytłumaczeniem, że chodzi o służbę mundurową. Ale to muszą być konkretne badania, a nie "Choruje Pan na coś? Nie. No to jest pan zdrowy. Dziękuje, do widzenia." Musisz mieć w razie czego potwierdzone na papierze, że jest wszystko ok.

razzor

  • Gość
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1220 dnia: Grudzień 06, 2014, 09:44:38 »
Temat bilirubiny był już nieraz poruszany, i w większości przypadków chyba były z tym problemy, lektura ustawy powinna wyjaśnić temat. Bilirubina powinna być sprawdzana również podczas okresowych badań dla strażaków, więc może to być poważnym problemem.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19981591050  <-- Początek o stanowiskach Cię nie interesuje, o zdrowiu z tego co wiem wszystko jest aktualne.

Offline misiaczekX1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1221 dnia: Grudzień 12, 2014, 20:21:40 »
Mam pytanie, czy Atopowe zapalenie skóry dyskwalifikuje kandydata?

razzor

  • Gość
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1222 dnia: Grudzień 12, 2014, 23:05:24 »
Ciężko udzielić odpowiedzi na takie pytanie, na pewno lekarz oblatany w temacie zrobi to lepiej niż ktokolwiek na forum. Ja jedynie mogę zacytować za ustawą, z działu o  skórze:

"Przewlekłe choroby skóry nieznacznie szpecące i nie upośledzające sprawności ustroju" - zalicza
"Przewlekłe choroby skóry miernie szpecące lub nieznacznie upośledzające sprawności ustroju" - decyzja należy do lekarza - z/n
"Przewlekłe choroby skóry szpecące lub upośledzające sprawności ustroju" - nie zalicza


Myślę, że musisz sobie odpowiedzieć na te pytania, więcej nic w ustawie nie skojarzyłem z tą chorobą, chyba, że jest to spowodowane alergią, to może być problem.

Offline misiaczekX1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1223 dnia: Grudzień 13, 2014, 10:47:50 »
Dzięki za odpowiedź :)

Alergie to mam na chlor kurde, jeszcze tam chyba na czekoladę, ale w najbliższym czasie zamierzam wybrać się do dermatologa
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2014, 13:02:41 wysłana przez Butel »

Strażak90

  • Gość
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #1224 dnia: Grudzień 13, 2014, 20:03:50 »
Dzięki za odpowiedź :)

Alergie to mam na chlor kurde, jeszcze tam chyba na czekoladę, ale w najbliższym czasie zamierzam wybrać się do dermatologa

Jeśli masz alergie na chlor to będziesz miał problem z zaliczeniem testu z pływania    :szalony: