Autor Wątek: badania lekarskie - jak i co  (Przeczytany 961916 razy)

Offline Feo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 346
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #400 dnia: Styczeń 21, 2013, 19:03:44 »
Nie ma badan alergicznych. A jeśli Cię zapytają czy masz alergie odpowiadasz krótko "nie".

Offline REEN

  • Byle do straży...
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 960
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #401 dnia: Styczeń 21, 2013, 19:12:21 »
Tzn. chodzi o laryngologa. Dzisiaj byłem "przebadać" przegrodę nosową i lekarz powiedział, że widać prawdopodobnie alergie, a przegroda jest minimalnie skrzywiona.

Offline Vreal2012

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 531
  • cel CS PSP
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #402 dnia: Luty 08, 2013, 15:08:45 »
Ktoś pytał o wodonercze ja miałem operacje jakieś 6 lat temu. Teraz jest wszystko OK tzn. jestem pod kontrola poradni i co roku musze wykonywać badania kontrolne i tyle. Pytałem się ostatnio lekarza medycyny pracy właśni o wodonercze i opowiedział, że nie stanowi to problemu jeśli badania są OK i nie usuneli nerki. Problem byłby gdyby nerka była ununięta. A  czy na komisji bede potrzebował jakieś zaświadzczenie, że jestem pod kontrolą poradni urologicznej czy np wystarcza aktualne wyniki badań? Pytam bo w 2012r. jak byłem na kontroli to urolog mi powiedział, że jak na komisji będa chcili to dopiero mi takie da, bo nie widzi podstaw do tego żeby mi to wypisać na "zapas". Podobnie z laryngologiem czy jeśli miałem zabieg prostowania przegrody nosowej to też musze mieć jakąś dokumentecje tego?
Nigdy nie pozwól by strach przed działaniem wykluczył cię z gry!
Lubie z@pierd@l@ć!
Patrz w lusterka motocykle są wszędzie! LwG;)

Offline mateusz6669

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #403 dnia: Luty 09, 2013, 14:08:38 »
lepiej odpowiadać na zadane pytania, a nie chwalić się ze kiedys miales operacje, zabieg czy jakies inne choroby, ktore w tej chwili nie utrudniaja ci zycia itp. a czasem lepiej warto czegos nie powiedziec jesli nie ma to znaczenia i nie przeszkadza ci to w funkcjonowaniu..jesli chcesz sie dostać

Offline Vreal2012

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 531
  • cel CS PSP
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #404 dnia: Luty 09, 2013, 14:36:31 »
No tak ale wydaje mi się, że jak idziesz do lekarza to się zawsze pyta o to czy chorujesz, chorowaleś, operacje itp. Wiec myśle, że nie warto kombinować bo raczej jak masz blizne po jakimś zabiegu to lepiej tego nie ukrywać tylko gadać.. Takie moje zdanie a o tym, że jest się zdolnym po operacji wodonercza pod warunkiem, że nerka nie została usunieta i jest wszystko ok wiem już od dwóch lekarzy: urolog i lekarz medycyna pracy.
Nigdy nie pozwól by strach przed działaniem wykluczył cię z gry!
Lubie z@pierd@l@ć!
Patrz w lusterka motocykle są wszędzie! LwG;)

Offline Feo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 346
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #405 dnia: Luty 09, 2013, 16:41:13 »
Jak cos jest widoczne to nie kombinować, ale jak pytaja np o urazy gowy alegrie i inne rzeczy których na pierwszy rzut oka nie widac o mówic NIE.

Offline badspode

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #406 dnia: Luty 10, 2013, 09:50:08 »
Witam. Mam pytanie co do mierzenia ciśnienia na badaniach. Otóż moje wyniki oscylują w przedziale 130-150 maksymalnie. Wiem, że granica wynosi 140/90. Miał ktoś sytuację, że wyszło mu więcej, niż ta norma przewiduje? Co wtedy? Mój znajomy mówił, że też miał problem z ciśnieniem i poprostu wziął captopril pod język przed badaniami. Zbiło mu to ciśnienie do dokładnie 125/75 i nie wyszło nic na krwi ani moczu. Dodam tylko, że lekarz wykrył u niego nadciśnienie, lecz nie zdążył mu dobrać leków (nie od razu podobno trafia się w nie). I tu moje kolejne pytanie...czy miał poprostu szcześćie, że nic nie wyszło na krwi czy faktycznie nic nie ma prawa wyjść? Pozdrawiam

Offline Feo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 346
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #407 dnia: Luty 10, 2013, 11:21:22 »
U nas wychodziły dość duże ciśnienia, ale niektórym pozwalali mierzyć po kilka razy i jakoś przechodziło. Tzn jak wyjedzisz z ciśnieniem stałym 160/170 to ciężko:P ale 130-150 da radę.

Offline janina

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #408 dnia: Luty 10, 2013, 11:59:37 »
nie wiem jakie badania krwi i moczu wykonują, ale chyba nie będą robili badań na obecność leków czy innych substancji czzynnych. pewnie robią zwykła morfologie. ale tutaj możesz sie zdziwić - jednym z działań niepożądanych captoprilu jest obniżenie stężenia czerwonych krwinek, a to wychodzi w morfologii.. oczywiście działań niepożądanych captoprilu jest pełno (jak zresztą większości leków) i nie zdarzają się często, ale coś za coś. przed badaniem usiądź, zrelaksuj się, odpręż, nie pij kawy ani energetyków na śniadanie, nie szprycuj się lekami jeśli nie ma takiej potrzeby.. 150 skurczowe to nie jest granica, która jest takim zagrożeniem życia żeby Cie dyskwalifikowali - możesz powiedzieć że sie stresujesz gdy wchodzisz do gabinetu, w młodości miałeś jakąś nieprzyjemność z lekarzem i przez to masz małego stresa (bo tak Ci zostało) - to sie nazywa syndrom białego fartucha :P takie bardzo głupie wyjście z sytuacji, ale zawsze jakieś ostateczne
Nie bój się udzielać pomocy.. nigdy nie wiesz kiedy sam będziesz jej potrzebował..

Offline badspode

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #409 dnia: Luty 10, 2013, 12:52:31 »
Dziekuje za odpowiedz. Wiadome, że wolałbym żeby ciśnienie wyszło od razu ok. A co do captoprilu...z tego co słyszalem to rano jest badanie krwi i moczu a dopiero potem cała reszta lekarzy. Więc myślałem żeby ewentualnie wziąść ten captopril pod język po oddaniu krwi i moczu (captopril to lek który nie przyjmuje się cały czas tylko doraźne, więc wcześniej i tak bym go nie brał). Myślałem jeszcze iść poprostu wcześniej zrobić sobie badania krwi i moczu tak prywatnie, więć jeśli sie ktoś orientuje czy to tylko podstawowe badnia czy coś dokładniej robią to prosze dać znać.

Offline Vreal2012

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 531
  • cel CS PSP
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #410 dnia: Luty 10, 2013, 14:30:06 »
To korzystając z okazji na temat ciśnienia krwi ja też mam pytanie. Otóż moje cisnienie oscyluje w granicach 60/135 (+/- w obu przypadkach). Czytałem gdzieś, że jeśli nie mam żadnych dolegliwości odnośnie ciśnienia to jest to spowodowane uprawianiem sportu. Podobno u sportowców nastepuje rozrost mięśnia sercowego i czas napełniania komór krwia jest dłuższy. Wiec jeśli np. na badaniach wyjdzie mi za niskia ta pierwsza wartośc to co gadac że dużo trenowałem?  Oraz czy wszystkie wartości na wyniku morfologi oraz maczu musze byc w normie (mieścić sie w przedziale) czy np. zbyt niski poziom hemoglobiny dyskwalifikuje? Co sie robi pózniej jakieś odwołanie a może lekarz zleca dodatkowe badania?
Nigdy nie pozwól by strach przed działaniem wykluczył cię z gry!
Lubie z@pierd@l@ć!
Patrz w lusterka motocykle są wszędzie! LwG;)

Offline lupasss

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #411 dnia: Luty 10, 2013, 14:38:38 »
Jesli chodzi o krew, to masz czas do 28 sierpnia bodajże, kiedy to komisja zbiera sie po raz ostatni. Jeśli chodzi o serce kluczowym jest wynik EKG, a nie jakby można przypuszczać ciśnienie krwi, które może być podniesione, lub obniżone z różnych powodów

Offline janina

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #412 dnia: Luty 10, 2013, 15:00:35 »
pierwsza wartość zawsze jest wyższa :P więc 135/60 a nie na odwrót - ale ważne, że zrozumiane jest o co Ci chodzi, tylko to tak na przyszłość

chyba coś źle przeczytałeś, ale zaraz będziesz wyprowadzony z błędu. uprawianie sportu wpływa na tętno a nie na ciśnienie krwi. sportowcy mają obniżone tętno.
przez ten rozrost mięśnia sercowego, serce "rośnie w siłę" i może wyrzucać krew z większą siłą (czyli w tym wypadku pod większym ciśnieniem), jednak ciśnienie krwi to nie tylko ciśnienie przy sercu, to ciśnienie w naczyniach i jest ono regulowane przez baroreceptory, one rozszerzają (gdy ciśnienie jest wysokie) albo zwężają naczynia (gdy zbyt niskie ciśnienie). te baroreceptory z tego co pamiętam o umieszczone są w łuku aorty, czyli zaraz za sercem (od serca tętnica prowadzącą krew na duży obieg jest aorta, jej pierwszy odcinek to aorta wstępująca a drugim odcinkiem jest łuk aorty). jako że te receptory są zaraz za sercem, wyczuwają ciśnienie krwi wyrzuconej przez serducho i regulują naczynia obwodowe (czyli np. tętnice na kończynach) - rozszerzenie bądź zwężenie ścian naczyń. ciśnienie na badaniach masz mierzone na tętnicy ramiennej, a więc na kończynie - powinno to już być uregulowane poprzez owe baroreceptory

mam nadzieje że dość jasno to wytłumaczyłem - czasem mówie zagmatwanie, ale starałem się to ułożyć w sensowne zdania
Nie bój się udzielać pomocy.. nigdy nie wiesz kiedy sam będziesz jej potrzebował..

Offline Vreal2012

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 531
  • cel CS PSP
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #413 dnia: Luty 10, 2013, 15:16:01 »
dzięki janina! Mialo być 135/60 powaliło mi się :rofl:
Nigdy nie pozwól by strach przed działaniem wykluczył cię z gry!
Lubie z@pierd@l@ć!
Patrz w lusterka motocykle są wszędzie! LwG;)

Offline badspode

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #414 dnia: Luty 10, 2013, 20:52:26 »
Jesli chodzi o krew, to masz czas do 28 sierpnia bodajże, kiedy to komisja zbiera sie po raz ostatni. Jeśli chodzi o serce kluczowym jest wynik EKG, a nie jakby można przypuszczać ciśnienie krwi, które może być podniesione, lub obniżone z różnych powodów
Mam pytanie do Cb odnośnie tego co napisałeś. Czy jeśli np wszystkie inne badania były by w normie a tylko wyszłoby coś nie tak we krwi ewentualnie w moczu to wtedy moge się odwołać i robią mi powtórne badanie tylko tej krwi czy moczu czy poprostu muszę od nowa "zaliczyć" wszystkich lekarzy? A przy okazji ponawiam pytanie czy ktoś jeszcze spotkał się z sytuacją, że wyszło za wysokie ciśnienie.

Offline REEN

  • Byle do straży...
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 960
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #415 dnia: Luty 10, 2013, 20:59:47 »
Zrob badanie przed badaniami (  :szalony: ) i poobnizaj to co bedzie trzeba. Ja osobiscie musze zbic bilirubine.

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #416 dnia: Luty 10, 2013, 21:01:29 »
Cytuj
A przy okazji ponawiam pytanie czy ktoś jeszcze spotkał się z sytuacją, że wyszło za wysokie ciśnienie.
badspode mam kolegę który próbował do PSP, przeszedł wszystkie badania i na końcu gdy stawił się przed komisja lekarz zmierzył mu ciśnienie i miał za wysokie i tyle nie dostał się tak mi opowiadał
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline badspode

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #417 dnia: Luty 10, 2013, 21:40:36 »
Zrob badanie przed badaniami (  :szalony: ) i poobnizaj to co bedzie trzeba. Ja osobiscie musze zbic bilirubine.
Robiłem pod koniec zeszłego roku prawie wszystkie badania (krew, mocz, byłem u kilku specjalistów np kardiolog, okulista)
Wszystko było ok. Począwszy od badań moczu i krwi cukru OB (wręcz ideał) okulista też ok (został mi jeszcze laryngolog...chce sprawdzić przegrodę) ale u kardiologa EKG też wyszło mi bdb...mam serce sportowca czesto biegam, gram w piłke. Niestety ciśnienie wyszło mi wtedy za wysokie 150/80. Kazał mierzyć mi w domu i oscylowalo w przedziale 135-150/70 założył mi w końcu holtera i okazalo się, że mam podwyższone (srednie 130/70 lecz skoki do 150) i przez to wdrożył mi lekarstwa które nie pomagały (pytalem go wtedy czy wyjdzie cos na badanich krwi-jakieś zmiany to odpowiedział, że nie), faktycznie sprawdzałem na ulotkach i tam też nic o tego typu skutkach ubocznych nic nie pisało. Lecz teraz stosuje już 3 lek (poprzednie dwa nie dawały skutków pozytywnych) i widze ze ciśnienie się stabilizuje, lecz lek ten to tak jakby połaczenie dwóch (KARBICOMBI) i w ulotce tych leków pisze, że skutkami ubocznymi moga być zmiany wyników krwi oraz cukier w moczu.

Offline krzysiekone

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Cel CS PSP
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #418 dnia: Luty 11, 2013, 20:23:43 »
A co z osobami które mają dużą ilość plomb w zębach? Zęby zaleczone liczą się jako zdrowe?

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #419 dnia: Luty 11, 2013, 20:29:13 »
A co z osobami które mają dużą ilość plomb w zębach? Zęby zaleczone liczą się jako zdrowe?
mi dentysta ostatnio powiedział że zęby wypełnione(plomba) liczą się jako zdrowe  -_-
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline badspode

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #420 dnia: Luty 11, 2013, 20:30:16 »
Tak. Możesz mieć plomby. Liczą się tylko braki zębów oraz te zęby bez korzenia, czyli leczone kanałowo.

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #421 dnia: Luty 11, 2013, 20:37:10 »
Tak. Możesz mieć plomby. Liczą się tylko braki zębów oraz te zęby bez korzenia, czyli leczone kanałowo.
Kolego badspode yyy jak ktoś ma leczenie kanałowe to później ma i tak wypełnienie w zębie czyli można powiedzieć ze ząb jest zdrowy. Chyba że ja źle mówię  :huh:
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline krzysiekone

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Cel CS PSP
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #422 dnia: Luty 11, 2013, 20:51:29 »
A tzw "zęby mądrości". wyrozły mi rok temu nawet nie wiedziałem kiedy i są krzywe. wyrosły ale nie w jednej linij co pozostałe tylko z boku.

Offline janina

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #423 dnia: Luty 11, 2013, 21:04:16 »
Tak. Możesz mieć plomby. Liczą się tylko braki zębów oraz te zęby bez korzenia, czyli leczone kanałowo.

to czekaj, jak mam jednego zęba zrobionego kanałowo, to jestem skreślony ze straży? i braki w uzębieniu też skreślają ze służby?
Nie bój się udzielać pomocy.. nigdy nie wiesz kiedy sam będziesz jej potrzebował..

Offline krzysiekone

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Cel CS PSP
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #424 dnia: Luty 11, 2013, 21:09:41 »
poczytaj wstecz. dyskwalifikuje tylko powyżej jakiegoś procenta. ileś wyrwanych zębów mieć można i to nie skreśla